SP Samsun İl Başkanı Avukat Hasan Var, ülkenin geleceğini tehdit eden milli gelir paylaşımındaki adaletsizliğin dayanılmaz boyutlara ulaştığını ileri sürdü

Adı: samsun-saadet.jpg Görüntülenme: 41 Boyut: 15.3 KB

İl Başkanı Var, "Türkiye gelir dağılımında en adaletsiz ülkelerden birisi" dedi

Saadet Partisi (SP) Samsun İl Başkanı Avukat Hasan Var, "Türkiye gelir dağılımı bakımından dünyanın en adaletsiz paylaşımının bulunduğu ülkelerden biridir" dedi.

Parti binasında ilçe başkanlarının katılımıyla düzenlenen toplantı öncesi açıklamalarda bulunan SP Samsun İl Başkanı Avukat Hasan Var, ülkenin geleceğini tehdit eden milli gelir paylaşımındaki adaletsizliğin dayanılmaz boyutlara ulaştığını ileri sürdü. Ülkenin geleceğini tehdit eden milli gelir paylaşımındaki adaletsizliğin ortam hazırladığı sosyal heyelanın sinyallerinin sürdüğünü belirten Var, mevcut çarpık ekonomik yapının ürettiği ekonomik sorunların halkı yoksullaştırdığını ve paylaşımdaki adaletsizliği artırdığını kaydetti.

Var, "Şimdilik sesini yükseltmeyen kitleler iş, aş ve adalet istemektedir. Giderek artan nimet külfet paylaşımındaki adaletsizlik, sosyal barışı altüst edecek sosyal felaketin habercisidir. Türkiye gelir dağılımı bakımından dünyanın en adaletsiz paylaşımının bulunduğu ülkelerden biridir" diye konuştu.

"Bankalar tasarrufu yatırıma dönüştürmeli"

"2009 ve 2010 yıllarında da paylaşımdaki adaletsizlik artmıştır" diyen Var, "Çünkü asgari ücrette, işçi ve memur maaşlarında enflasyonu bile telafi edecek reel artışlar sağlanamadı. Para ticareti yapan bankaların gelirlerinin aşırı denecek düzeyde arttığı bir ülkede paylaşımdaki adaletsizliğin artması kaçınılmazdır. Tasarrufları yatırıma kanalize etmeyen bankaların karı arttıkça kitlelerin geliri azalıyor demektir. Bunun sonucu olarak da işsizlik artar ve yoksulluk ve sefalet yaygınlaşır" şeklinde konuştu.

Var, çare ve çözümün hak, adalet merkezli, milletin ortak dünya görüşü ve değer ölçüsü olan Milli Görüş'ün ilkelerine dayalı 'Adil Ekonomi Düzeni'ni tesis ederek, Türkiye'yi yaşanabilir bir ülke haline getirmek olduğunu kaydetti.