Anne sütü yeterli ise ilk 6 ayda bebeğin tüm ihtiyaçlarını tek başına karşılayabilmektedir.


Anne sütünün yeterliliği nasıl anlaşılır?


Beğeğinizi saatlerce emzirdiniz.Mesela 1 saat emzirdiniz ve uyudu tam yerine yatırdınız uyandı,gazını çıkarttınız aradan daha 5 dakka geçti geçmedi bebek hala uyanık, ağlıyor,ve meme arıyor.Siz tekrar emzirdiniz.Aynı şeyler tekrar yaşandı çocuk on dakika uyuyp uyanıyor ve ağlamaya başlıyorsa şüphe duymanız normal.Fakat bunu kafanızda büyütmeyin,sütüm yetiyormu yetmiyormu deyip büsürü stres yapmayın kendinizi yıpratmayınki olan sütüde aza indirmeyin.Moralinizi yüksek tutmayı unutmayın.

Bebeğinizin emme saatini uyuma saatini ve başka rahatsızlığı olup olmadığını kontrol edin.Bebeğinizin kilo alıp vermesini takip edin.Bebekler doktorumuzun ve sağlık ocağındaki hemşire ve doktorların dediğine göre günde 25 gr kilo alırlarmış.Heray 600-800gr. kilo alımı,bunun dışında bebeğin günde 5-6 kez altını ıslatması, günde 1-2 kez kakasını yapması anne sütünün yeterliliği konusunda bize fikir verir.
Fakat
Bir ay geçtiği hade bebeğiniz yukarda anlatılanları yaşıyor ve kilo alımında 600 gramın altında artış oluyorsa geciktirmeden doktora başvurup şüphe ve endişelerinizi anlatın.
Tabiki ek gıda yada mama yada bebek sütü verin hemen demiyorum belirtileri iyi takip edin doktora kulak verin,büyümesine ve kilo alış miktarına iyice bakın emin olun ki bebeğiniz aç kalmasın ve gelişimi geç olmasın.