+ Konuyu Yanıtla
2 sonuçtan 1 --- 2 arası gösteriliyor

Konu: Bebeklerde Kabızlık Ve Tedavi

 1. #1
  ? Melek YAZICILAR kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Tue May 2007
  Konum
  Balıkesir
  İletiler
  1,529
  Blogdaki Konular
  2

  Bebeklerde Kabızlık Ve Tedavi

  Bebeklerde Kabızlık ve Tedavi Yöntemleri


  Kabızlık;iki günden daha seyrek sert ve zor kaka yapmaktır.Her bebeğin bağırsaklarının çalışma düzeni ve dışkılama sıklığı farklıdır.Anne sütü ile beslenen bebeklerin sağlık ocağında gittiğim doktora göre 4 gün kaka yapmaması normalmiş.Fakat illa 4 günde olmak zorunda değil.Bazen bebek anne sütü ile beslensede günde iki kez kaka yapabiliyor(sert ve zor kaka değil).Yukarıda da yazdığım gb her bebek farklı olabilir.Hemen 4-5 günde kabız oldu diye endişelenmemek gerekir.Bebeğiniz bezini kirletirken yüzünün kırmızı olması normaldir, kabız olduğu anlamına gelmez.

  Eğer bebeğiniz hem anne sütü hemde mama emiyorsa günde en az birkere dşkılamalıdır.
  Kabızlığın bazı belirtileri vardır;mesela 5 günü geçtiğse kakası sert ve koyu ise,zaman zaman çakıl taşı gibi dışkılıyorsa, bunu yaparken acı çekiyorsa veya dışkısında kanlı izleri varsa kabız olmuş olma ihtimali yüksektir.


  Kabızlığı İyileştirmek İçin Neler Yapılabilir?
  İlaçta verilmesinden önce doğal yöntemleri deneyebilirsiniz.
  Bebeğin bacaklarını kıvırarak karnına doğru yavaş ve yumuşak hareketlerle iktirip kendinize doğru çekebilirsiniz.Karnına masaj yapabilirsiniz.Fakat zorlamadan sert hareketlerde bulunmadan bebeğin buna izin vermesini sağladıktan sonra bu masajı uygulamalısınız.

  Bebeğin makatını zeytin yağı yada sıvı yağ sürerek uyarabilir,gerekli görülürse kulak temizleme çubuğunun ucu yada kağıt havlunun ucunu kalınlaştırarak sıvı yağa bulandıktan sonra ufak ve yumşak hareketlerle bebeğin makatının içine(çok fazla iktirmeden ucundan olmak kaydıyla)sürülür. .Fitil kullanmak yerine öncelikle bu yöntemler denenmeli.(Fitil de aslında gliserinden üretilir.)Yani zararlı diyemeyiz.Hatta kulak kirlerini yumşatmak içinde damla halinde verilen bir sıvıdır.Neyse bu konu dışı oldu.

  Biz asıl konumuz kabızlığa dönelim;masaj ve sıvı yağlarla bebeğe yardımcı olunduğu halde hala güzlük çekiliyorsa ve kanlı koyu kıvamlı ve sert dışkı devam ediyorsa çok geciktirilmeden doktora gidilmelidir.
  Zaten zamanla anneler bebeklerinin dilinden anlıyorlar endişelenmeye gerek yok aslında anne yüreği denir ya hakikaten öyle zaman geçtikçe çocuğunuzun size ne anlattığını daha iyi anlıyorsunuz.Herşeyde hemen endişelenmeyin panik yapmayın huzursuz olmayın çünkü ne yaşarsanız bebeğinizde aynısını yaşıyor.İllaki acemilik olucak ilk bebeğiniz ise ama dediğim gb zaman geçtikçe onun dilini öğreniyorsunuz o zaten size isteklerini bir şekilde anlatıyor.
  Rabbim Muhammet Ümmetinin çocuklarına şifa versin.
  ...

 2. #2
  ? Melek YAZICILAR kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Tue May 2007
  Konum
  Balıkesir
  İletiler
  1,529
  Blogdaki Konular
  2
  Kabızlığın düzelmesi için ;bebeği yeterli düzeyde doyurmalısınız,aç kalmamalı.Örneğin anne sütü yetmiyorsa ve bebek sütünede başlanmadıysa çocuk aç kalıyorsa zaten dışkılayacak birşeyi olmaz.
  ...

+ Konuyu Yanıtla

Yer İmleri

Gönderme Kuralları

 • You may not post new threads
 • You may post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •