+ Konuyu Yanıtla
1 sonuçtan 1 --- 1 arası gösteriliyor

Konu: Bebeklerde Konak ve Tedavi Önerileri

 1. #1
  ? Melek YAZICILAR kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Tue May 2007
  Konum
  Balıkesir
  İletiler
  1,529
  Blogdaki Konular
  2

  Bebeklerde Konak ve Tedavi Önerileri

  Konak ve tedavi önerileri.

  Konak yeni doğan bebeklerin kafa derilerinde ortaya çıkan, kabuklu deri iltihabının zararsız bir çeşididir. Sarı yamalara benzeyen konak lekeleri bebeğinizin başının üstünde yer alır. Bazı durumlarda, konakların 3 yıl boyunca devam ettiği görülmüştür.

  Seboreik bezleri çok fazla çalışan bebeklerde görülen konakların oluşumu kepeğe benzer. Konak rahatsızlığı seboreik dermatit adı verilen rahatsızlıkla ilişkilendirilmektedir. Aşırı yağlanma ve yağ bezi sayısının en çok bulunduğu alanlardaki iltihaplanmaya seboreik dermatit adı verilir.

  Bu durum en çok baş derisinde, burun kenarlarında, kaşlarda, göz kapaklarında, kulak arkasında ve göğüs ortasında görülür.Bu alanlara göbek (göbek deliği), koltuk altı, göğüsler ve kasık da eklenebilir. Bu durumdan etkilenen alanlarda kızarıklık ile sarımtırak bir kepeklenme ve yağlanma görülür. Genellikle hafif bir kaşınma yapar.

  Konak bebeği rahatsız etmekten daha çok anneyi endişelendiren bir hastalıktır ve bebeklerde görülen bu konaklar ciddi veya bulaşıcı değildir.


  Tedavi Önerilerim.

  Hakiki zeytin yağı ve bir kaşık karbonatı karıştırıp bebeğin kafasına banyodan bir saat önce sürüp yumşayıp,kabarması beklenir ve daha sonra bebeğin başı yıkanır.

  Badem yağını banyodan bir saat önce bebeğin başına sürüp yumşaması beklenir ve daha sonra bebek yıkanır.

  Yukarıdaki iki işlemden biri yapılıp yıkanma sonrası saç sık dişli bebek tarağı ile geriye doğru taranır. ( İlla bebek tarağı olması gerekmez ) sık dişli tarak olması yeterli.

  Bebeğin hassasiyetine dikkat ederek nazik ve yumuşak hareketlerle tersine doğru zarar vermeden konak olan bölge taranır. Saçlar kurulanır hemen başlık giydirilmez ama üşütmemeye dikkat...
  Düzenlendi: Tevfik YAZICILAR 09-01-2011 00:45
  ...

+ Konuyu Yanıtla

Tags for this Thread

Yer İmleri

Gönderme Kuralları

 • You may not post new threads
 • You may post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •