Oylama: wikileaks belgeleri türk siyasetini nasıl etkiler?

+ Konuyu Yanıtla
12 sonuçtan 1 --- 12 arası gösteriliyor

Konu: wikileaks belgeleri türk siyasetini nasıl etkiler?

 1. #1
  ikimilyon Admin Mehmet DAĞDELEN kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Thu May 2006
  Konum
  Sakarya
  Yaş
  43
  İletiler
  3,120
  Blogdaki Konular
  18

  wikileaks belgeleri türk siyasetini nasıl etkiler?

  wikileaks.com sitesinin yaynladığı kripto raporlar bir tetikleme etkisi yapar mı?
  sanal savaş döneminin başladığını söyleyebilir miyiz?
  kripto sıfatı altında dezenformasyon çalışmaları yapılıyor olabilir mi?
  bu tür belgelerde güçlü kişilik görüntüsü verilerek ahmet davutoğlu akp genel başkanlığına ve başbakanlığa hazırlanıyor olabilir mi?
  bu belgeler ikinci bir "one minute" etkisi yaparmı?

  bu konuya cevap vermek çok zor. belki on yıl sonra. ama şimdi aklınıza takılan sorular nelerdir?

  Milli Görüş; hakkı üstün tutmaktır!

 2. #2
  Aklıma takılan soru değilde benim düşüncem olarak yazıyorum. Tayyip ERDOĞAN sonrası AK PARTİ tıpkı ÖZAL'ın ANAP'ı gibi olması düşüncesindeyim.

  ANAP ile ÖZAL nasılki eşdeğer idiyse, AK PARTİ de Tayyip ERDOĞAN ile eşdeğerdir.

  Nasıl ANAP2ın başından ÖZAL2ın gitmesiyle ANAP hezeyana uyradı ise AK PARTİ'nin başından Tayyip ERDOĞAN'ın gitmesi ile AK PARTİ aynı hezeyana uğrayacaktır.

  Zannediyorumki AK PARTİ'ye oy verenlerin büyük ekseriyeti Tayyip ERDOĞAN AK PARTİ'nin başında olduğu için veriyordur.


  KURŞUNKALEM

 3. #3
  Recep ÖRNEK kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Sun Oct 2006
  Konum
  İstanbul
  Yaş
  29
  İletiler
  2,257
  Blogdaki Konular
  5
  Ben bu siteyi tam anlayamadim.Gizli belge deniyor hatta 3.dunya savasi cikartabilir gibilerinden laflar ediliyor ama basta ABD olmak uzere hic kimse bir onlem (caydirici bir tepki vs ) almiyor. Acaba ortaya cikmasi istenilen belgeler boyle mi servis ediliyor veya baska bir plan icin ortam mi hazirlaniyor...

  Yoksa bu dusunceler gereksiz komplo teorileri mi ?
  O görevini yaptı ve gitti, peki biz Onsuz ne yapacagiz...

 4. #4
  Benim aklımı karıştıran soru ise bu belgelerin tam da Kore yarımadasının kaynadığı ve bölgede amerikanın da etkisiyle sıcak günlerin yaşandığı dönemde ortaya çıkması!Kore'de çıkabilecek muhtemel bir savaş hakkında 3. dünya savaşının fitilini ateşleyebilecek nitelikte olduğu üzerine yorumlar yapılırken Azerbaycan'ın Türkiye ile ilgili olumsuz düşünceleri,Suudi Arabistanın abd'den İran'daki askeri çalışmaları durdurması için baskı yapması türündeki,devletleri karşı karşıya getirecek nitelikteki top secret belgelerin alenen dünya kamuoyuna servis edilmesi manidar değil midir arkadaşlar?Yoksa 3. Dünya Savaşı kapıda mı?

 5. #5
  Aslında çok karışık,çok büyük organizisyon gibi gösteriliyor.ve bizim entektüel yazarlarımızda hemen ağa takılıyor.oysa son yıllardaki değişen dünya siyasetini biraz takip edenler bunun bir oyalamaca olduğunu anlarlar.bunun için kahin olmaya lüzum yok,siyaseti bil yeter.nasıl füze kalkanı projesini konuşturmamak için üç genaralin açığa alınmasını ertesi gün gündeme getirdilerse,wikileaks ta bir abd,siyonist patentli dünyanın ilgisini başka yönlere çeken oyalamacadır,gündem değiştirmektir.bunu anlamak için on yıl beklemeye gerek yok.bizden saklamaya çalışılan resmi görmek zorundayız.

 6. #6

  Ak parti için bundan daha iyi bir kampanya olmazdı

  En başta söyleyeyim.

  Eğer yaygın bir şekilde dillendirildiği gibi bu iş, Türkiye’yi ya da Türkiye’deki hükümeti ‘hizaya sokma’ niyeti taşıyorsa, Wikileaks’cilerin dünyanın en aptal adamları olduğuna dair iddiaya girerim.

  Evet henüz belgelerin binde 1 ine erişim sağlayabiliyoruz.

  Arkasından başka ne tür belgeler gelecek bilmiyoruz.

  Evet ilk belgelerde İsrail’le ilgili henüz hiçbir şeyin ortaya çıkmamış olması son derece dikkat çekicidir.

  Bu işlerin arkasında İsrail’i ve çıkarlarını düşünen birileri mi var? sorusu haklı bir sorudur.

  Ama bu şüpheleri ‘rezervde tutarak’ ilk sonuçlara bakacak olursak, benim vereceğim hüküm şudur:

  Wikileaks belgeleri, en fazla Türkiye’nin ve Türkiye’deki hükümetin işine yaramıştır.

  Hatta diyebilirim ki, Ak Parti’nin yürüteceği hiçbir kampanya, bundan daha iyi bir sonuç veremezdi.

  Bu kadar iddialı yazıyorsam, bu iddianın içini dolduracak gerekçelerim de var tabi.

  Okuyun kendi kararınızı kendiniz verin.

  Türkiye’deki ‘ulusalcı tezler’ çökmüştür. ABD güdümünde hareket ettiği söylenen, ‘omurgasız’ suçlamasına maruz kalan hükümetin, aslında ABD tarafından ‘baş belası’ olarak görüldüğü ortaya çıkmıştır.

  (Kitapçılarda (her nasılsa bir de en çok satılanlar köşesini tutan) bu tür kitaplardan almışsanız, o kitapları çöp kutusuna göndermenin tam zamanı derim.)

  Türkiye’deki Ak Parti hükümeti için bundan daha kıymetli bir şey olamaz.

  Yani demem o ki, Türkiye’yi ‘yerli’ ve ‘bağımsız’ bir hükümetin yönetmekte olduğunu Wikileaks belgelerinden daha iyi kimse anlatamazdı.

  Bu yönüyle bu belgelerin seçim döneminde Ak Parti’nin işine fazlasıyla yarayacağını söylemek mümkün.

  Dış politikayı ve Türk-ABD ilişkilerini yakından izleyenler iyi biliyor. Son aylarda özellikle de BM’deki İran oylaması sonrası ilişkiler resmen dibe vurmuştu. Son dönemde özellikle İsrail’e yakınlıklarıyla bilinen lobiler, Türkiye’deki hükümetin cezalandırılması gerektiğini söylüyorlardı. Bu baskılar nedeniyle zaten sıkıntılı günler geçiren Obama yönetimi onlara teslim olmak üzereydi ki, Wikileaks belgeleri ortaya çıktı.

  Şimdi psikolojik üstünlük Türkiye’ye geçmiştir. ABD yönetimi büyük bir mahcubiyet yaşamaktadır ve bu saatten sonra ilişkileri ‘tamir etme çabasını’ onlar göstereceklerdir.

  Türk Dış Politikası daha bir ‘kıymetli’ hale gelmiştir. Başka ülkelerin çapsız ve ikiyüzlü politikalarının aksine, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun da dediği gibi, Türkiye’nin dış politikasının ‘şeffaf ve vizyoner’ olduğu ortaya çıkmıştır. Yine bakanın söylediği gibi, başka ülkelerin aksine Türkiye’nin ‘kapalı kapılar ardında bir türlü, herkesin gözü önünde bir başka türlü konuşmadığı’ gün yüzüne çıkmıştır.

  Sadece ABD mi, mesela ‘Azeri kardeşlerimiz’ de aynı mahcubiyeti yaşamaktadır. Türkiye’deki hükümetten ‘hazzetmeyen’ ve Türkiye’nin enerji koridoru olmasını Ruslarla işbirliği yaparak engellemeye çalışan Aliyev’in bundan sonra aynı çizgide hareket etmesi mümkün mü?

  Wikileaks belgeleri, uluslar arası ilişkilerde tam bir deprem etkisi yaptı.

  Ama şu ana kadar açıklanan belgelere bakıldığında (kimi şahıslar hariç) en rahat tavra sahip başkentin Ankara olduğunda şüphe yok.

  Başbakan Erdoğan’ın “bizim abdestimizden şüphemiz yok” sözlerini, bu rahatlık ve özgüvenin bir sonucu olarak görmek mümkün.

  Mehmet Acet - Haber 7


  http://www.akpartiforum.com/showthre...=838477#838477


  KURŞUNKALEM

 7. #7
  BELGELERI AKP MI SIZDIRDI?


  İç siyasette olduğu gibi uluslararası ilişkilerde de komploların varlığını inkâr etmek saflık olur. Yılların siyasetçisi Deniz Baykal'ı koltuğundan eden kaset olayı bir komplo değil miydi? Yargı süreci tamamlanmamış olsa da Danıştay saldırısı, iç siyaseti dizayn etmek için yapılan bir komplo değil mi?

  Benzer şekilde dünden bugüne uluslararası ilişkilerde de birçok komplo gördük. Tarihimizi yakından ilgilendiren büyük komplolardan biri, Rus Çarlığı'nın onayıyla İngiltere ile Fransa arasında yapılan, gizli Sykes-Picot anlaşmasıydı. Anlaşmayla Osmanlı Ortadoğusu'nu nasıl paylaşacaklarını belirleyen devletler, diğer yanda Araplara aynı topraklar üzerinde bir devlet vaat ediyordu. Wikileaks olmadığı için dünya bu anlaşmayı, zamanın 'anarşistleri' olan komünistlerin Çarlığı yıkması ve eski anlaşmaları açıklaması sayesinde öğrenmişti.

  Yakın dönemde de komplolar ve casusluk faaliyetleri sürdü. Wikileaks'i İsrail komplosu görme eğilimindekilerin tezini güçlendirecek böyle bir olayının faili, Amerikan gizli belgelerini İsrail'e sızdırmaktan ömür boyu hapse mahkûm edilen Jonathan Pollard'dı. Wikileaks'in kaynağı olduğu rivayet edilen Bağdat'ta görevli istihbarat analisti Bradley Manning gibi bir istihbaratçı olan Pollard'ın sızdırdığı belgeler müthişti. Bunlardan biri, ABD'nin küresel elektronik dinleme ağını içeren 10 ciltlik belgeydi. Yahudi asıllı ABD vatandaşı Pollard, bugün bile İsrail-Amerikan görüşmelerinin konularından biri. Hatta şu anki İsrail Başbakanı Netanyahu, 2002'de bu casusu hapishanede ziyaret etmişti.

  Bunlar varlığı tartışılamayacak komplolar. Dün olduğu gibi bugün de komplolar olabilir. Ama bir de yanlışlıkla aynı kategorideymiş gibi ele alınan komplo teorileri var. Halbuki ikisi, astronomi ile astroloji kadar birbirinden farklı. Birinde somut gerçekler, belgeler; diğerinde varsayımlar, iddialar var.

  Komplo teorileri, bir olay hakkında tatmin edici bilgi olmadığı hallerde insanın merak ihtiyacını yalancıktan gideren, ele avuca sığmayan açıklamalardır. İki ucu da keskin kılıç gibidir. Bugün bir komplo teorisi üretip avantaj elde ettiğini sanan, yarın karşı bir komplo teorisinin kurbanı olabilir.

  İnsanda 'acaba' diye bir iç ses olarak kalması veya marjinal platformlarda seslendirilmesi zararsız olsa da bunların merkeze taşınması, muteber isimlerce sahiplenilmesi, toplumun düşünme melekelerini tahrip edebilir. O zaman insan, kendini komplo teorileri ırmağında sürüklenen, hiçbir şeyi değiştirme iradesi olmayan bir yaprak gibi görmeye başlar. Umut, azim ve iradenin yerini ümitsizlik, tembellik ve olağanüstü beklentiler kaplar.

  Aslında komplo teorisi üreten veya bunlara kolay ikna olanlar, genelde farkında olmadıkları bir metodoloji hatasının kurbanıdır. Bu hata, yalnız sade insanları değil, uzunca süre sosyal bilimleri esir alan Marksist okula bağlı, binlerce süper zekâyı da etkilemiştir. Karl Popper gibi düşünürler buna meydan okumasa, belki hastalık bugün de sürecekti.

  Detaylarını bir köşe yazısında ele almak zor. Ama Popper'ın 'yanlışlanabilirlik ilkesi' şunu diyor: Bir teorinin bilimsel olabilmesi için yanlışlanabilir olması gerekir. "Bütün güvercinler beyazdır" tezini ispat için milyarlarca beyaz güvercin göstermek işe yaramaz. Beyaz olmayan tek güvercin bu tezi çürütür. Bu yüzden ortaya bir tez atıp, onu doğrulayan verilere odaklanmak, uymayanları görmezden gelmek ancak kendini kandırmak olur.

  Etraflıca bilemediğimiz birçok hadisede olduğu gibi Wikileaks belgeleri karşısında da cumhurbaşkanından sade vatandaşa benzer bir durumla karşı karşıyayız. Birkaç beyaz güvercin bulup, 'tüm güvercinler beyazdır' deme zaafımız yine devrede. Birkaç gerekçe sayıp, en kârlı İsrail, o halde onlar yaptı. Ya da iki-üç gerekçe sayıp bu işi ABD yaptı demek istiyoruz. Açıklanacak daha yüzlerce belgeyi ve bütün uluslararası boyutlarını kenara bırakıp, 'Hedef AK Parti'yi bitirmekti' diyoruz.

  Ortada ciddi soru işaretleri olduğu ve bu ihtimallerin dışlanamayacağı doğru. Ama bu yöntemin yanlışlığını anlamak için biz de önce Wikileaks'in AK Parti'ye faydalarını sayıp, bir soru soralım: 1-AK Parti aleyhine ifadeler, 'ılımlı İslam', BOP projesi gibi tezleri yıktı. 2- ABD'ye antipatinin zirve yaptığı bir ülkede Amerikalıların eleştirisi siyaseten Erdoğan'ın lehine. 3- Ortadoğu'da farklı Batı'da farklı konuşmadığının tescili, AK Parti'nin itibarını artıracak. 4- İran siyaseti yüzünden ABD ile sıkıntılı iken şimdi Washington mahcup durumda. O zaman belgeleri AK Parti mi sızdırdı?

  Abdulhamit Bilici / Zaman

 8. #8
  AHDE VEFA ibrahim DEMİRCİ kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Fri Feb 2007
  Konum
  kayseri/yahyalı
  İletiler
  2,598
  Blogdaki Konular
  11
  abdulaah gülün durumu
  tayyibin ülke dışındaki paraları
  ahmet davutoglu
  abdullkadir aksunun durumu
  azerbaycan-türkiye
  ab-türkiye
  yaklaşan genel seçim -wekeleaks ilişkisi
  EĞRİ CETVELDEN,DOGRU ÇİZGİ ÇIKMAZ

 9. #9
  ''Kalkan'' a kalkan oldu...

  hükümet yine dört ayak üstüne getirtildi... demek ki hala iş görür vaziyette...
  Klavye Mücahidi

 10. #10
  Alıntı ibrahim DEMİRCİ tafarından gönderildi Mesajı Göster
  abdulaah gülün durumu
  tayyibin ülke dışındaki paraları
  ahmet davutoglu
  abdullkadir aksunun durumu
  azerbaycan-türkiye
  ab-türkiye
  yaklaşan genel seçim -wekeleaks ilişkisi
  Yaklaşan genel seçim-wikileaks ilişkileri!

  ABD dolayısı ile İsrail Ak Parti iktidarından vazgeçmeye çalışıyormu ne. Yeni bir yapılanma istiyorlar herhalde Türkiye'de.


  KURŞUNKALEM

 11. #11
  AHDE VEFA ibrahim DEMİRCİ kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Fri Feb 2007
  Konum
  kayseri/yahyalı
  İletiler
  2,598
  Blogdaki Konular
  11
  yeni bir yapılanmadan ziyade akp nin zedelenen vizyonunu güçlendirme ve seçimlere daha güçlü girmesini saglamak desek daha dogru olur
  EĞRİ CETVELDEN,DOGRU ÇİZGİ ÇIKMAZ

 12. #12
  Belgeler hikaye oldu. Şehir efsaneleri gibi :)

+ Konuyu Yanıtla

Tags for this Thread

Yer İmleri

Gönderme Kuralları

 • You may not post new threads
 • You may post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •