+ Konuyu Yanıtla
4 sonuçtan 1 --- 4 arası gösteriliyor

Konu: Tarafsızlık nedir?

 1. #1

  Tarafsızlık nedir?

  tarafsızlık kelime anlamı itibari ile, taraf tutmamak, kişiler, olaylar veya fikirler arasında eşit mesafede durmak, yansız davranmaktır.
  ahlak, adalet ve hizmetlerin sürdürülebilirliği tarafsız davranmayı ilke olarak benimsemekle mümkündür.
  aileden başlayarak sivil ve devlet teşekküllerine kadar her seviyedeki toplum biriminde yönetici veya hakim konumda olan kişiler tarafsızlığı bir ilke olarak uygulayabilecek bilgeliğe ve beceriye sahip olmalılar.
  tarafsızlıkta merkeze ahlak, adalet ya da hizmet konulur ve taraflar bu merkeze olan mesafelerine göre değerlendirilir.


  Bazı görevler için seçim gündeme gelince ilk akla gelen husus seçilecek kişinin tarafsız bir kimliğe sahip olmasıdır. İyi de insanın tarafsız bir kimliğe sahip olması mümkün müdür? İnsan düşünen bir varlık olduğuna göre mutlaka bir tarafta yer alacaktır. Bu bakımdan düşünce olarak tarafsızlık söz konusu değildir.

  Kaldı ki, ülkemizde CHP zihniyetinin taraftarlarından bir kişi hangi göreve gelecek olursa olsun tarafsızlık tartışmaları pek akla gelmez. Belli ki kurulu düzen aynen devam edip gidecektir. Kendilerini bu memleketin asli sahibi, geriye kalanları da kendilerine bir takım haklar lütfedilmiş ve bu lütfedilen haklarla zaman zaman kısıtlamalar getirilse bile yetinip oturmak durumunda olanlardır. Öyle ise kurulu düzene itirazı olmayanlar doğuştan tarafsızdırlar(!).. Daha doğrusu sonuna kadar taraftarlardır da kendi taraftarlarına göre tarafsızdırlar. Ancak, demokratik süreç kesintiye uğramaktan kurtulur halka gidilmek durumunda kalındığında halkın oyları ile oluşan tablo statükonun devamından yana olanları rahatsız edecek biçimde şekillenirse işte o zaman tarafsızlık tartışmaları da gündeme gelip oturverir. Daha o tarifi bile yapılmamış olan tarafsızlık olmazsa olmaz tabulardan birisi oluverir.

  Yeni Cumhurbaşkanı'nın seçileceği şu günlerde tartışmaların tek konusu haline tarafsızlığın getirilmesi de hep bu statükonun değişebileceği endişesinden kaynaklanıyor. AKP statükoyu değiştirmeyeceğini 5 yıldan beri tekrarlayıp durmasına rağmen belli kesimlerin içlerindeki korku atılabilmiş değil.

  Dün yaşlı bir okuyucum arayarak, "Gül ya da bir başkası bunların hepsi aynı yolun yolcusu değil mi? Bunların hepsi de Amerikancı, hepsi de AB'den yana değiller mi? Bunlardan bahsetmekten vazgeçsen olmaz mı? diye sordu. Telefon sohbetimiz birbirimize karşılıklı dualarla sona ererken okuyucum bir gerçeği hatırlatmış oluyordu. Benim maksadımın Gül ya da bir başka AKP'liyi savunmak olmadığını gelişen olaylar karşısında özellikle de halkın iradesini bir kenara itmeyi alışkanlık haline getirmiş olanlara karşı duruş sergilemek olduğunu anlatma imkanı bulmuştum.

  Evet. Aslında AKP'lilerin söylemleri ile CHP ve aynı zihniyetin mensuplarının pek çok temel konuda birlik arzettiği biline biline verilen mücadelenin aslında rejimin tehlikede olmasıyla bir ilgisi yok. Birilerinin konumlarını ve statülerini kaybetme endişesi söz konusu.

  Tekrar gelelim tarafsızlık konusuna.

  Fikir ve düşünce olarak insanların tarafsız olması mümkün değildir.

  Söz gelimi şimdiki Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafsız mıdır? Cumhurbaşkanı olduğundan bu yana tarafsız mı davranmıştır?

  Seçimler öncesi yaşanan olaylar ve gelişmeler ilgililerin tarafsız davranışları neticesinde mi yaşanmıştır? Yoksa tarafsızlıklarını yitiren bürokratlar ile bir kısım çevrelerin zorlaması sonucu mu ortaya çıkmıştır?

  Hemen belirteyim ki devleti kurdukları ve yaşatacakları iddiasında olanlar muhafazakarlara göre çok daha taraftır, hatta dayatmacıdır. Zaman zaman da darbecidirler. Dayatmalarına da bir takım kılıflar bulmuşlardır. Söz gelimi laikliğin tehlikeye girmesi, rejimin yara alması, Cumhuriyet ilkelerinin çiğnenmesi gibi. Bu hükümleri hep kendi kendilerine verirler. Onlar için var olan Anayasa ve yasa hükümleri bile bir anlam ifade etmez.

  Peki insanoğlu kişi olarak fikri bir tarafsızlık içinde olamayacağına göre bulunduğu makamda nasıl tarafsız davranabilir?

  Tarafsızlık Anayasa ve yasaları eğip bükmeden uymak demektir. Buna karşılık yasalarda yer alan hükümler kişiden kişiye farklı anlamlar ifade eder hale gelmişse tarafsızlık yok olmuş demektir.

  Kısacası, tarafsızlık adil olmak anlamına gelir. Bu da ancak adalet kavramını içselleştirmiş olmakla mümkündür.

  Gerisi hikaye.  Abdülkadir Özkan

 2. #2
  Tarafsızlık eğer hüküm verecek konumdaysanız şart, yok eğer iki şıktan birine taraf olmak durumundaysanız, haklı olan tarafa zulümdür tarafsızlık.
  Taşlardan putları ya Rab senin yerine koymuşlar.

 3. #3
  Erbakanist Esra MERTKAYA kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Mon Apr 2008
  Konum
  Fatih\İSTANBUL
  Yaş
  34
  İletiler
  180
  Tarafsızlık ortada olmak demektir bence.Evet veya hayır değil,doğru veye yanlış değil,akla-kara değil vs vs bunların ortası olmaz.Doğruyla yanlışında.Birşey beyezsa beyazdır.Siyahsa siyah.Bir yerde Hak varsa batılda vardır.Hakla batılın ortası olmaz.Ben daima taraf olmayı seçtim.Rabbim hiçbir şeyin ortasına düşürmesin.Kimseyi ortada bırakmasın.
  Allah'ım sen bizi başımızdaki deccallardan kurtar.(amin)

 4. #4
  AHDE VEFA ibrahim DEMİRCİ kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Fri Feb 2007
  Konum
  kayseri/yahyalı
  İletiler
  2,598
  Blogdaki Konular
  11
  İRAN devriminden yana Müslümanlar, liberal Müslümanlara “Bîtaraf,

  bîşeref” diye seslenirmiş miting alanlarında.

  Yani “Tarafsız şerefsizdir!”
  alıntı

  bencede tarafsızlık çok tehlikelidir.münafıklık içerir.tarafını belli edemeyen insanlar her şeye müsaittir.bazan mücahit olurlar,bazanda mütahit daha sonrada her şeye müsait olurlar.
  EĞRİ CETVELDEN,DOGRU ÇİZGİ ÇIKMAZ

+ Konuyu Yanıtla

Yer İmleri

Gönderme Kuralları

 • You may not post new threads
 • You may post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •