+ Konuyu Yanıtla
2 sonuçtan 1 --- 2 arası gösteriliyor

Konu: Kongre ve Düşündürdükleri

 1. #1
  Sessiz DEVRİM! Fatih KANLI kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Sun Feb 2008
  Konum
  istanbul
  Yaş
  38
  İletiler
  3,669
  Blogdaki Konular
  1

  Kongre ve Düşündürdükleri

  Kongre ve Düşündürdükleri

  Evvela uzun bir aradan sonra yeniden yazmaya başladığım için Alemlerin Rabbine ne kadar hamd ve şükür etsem azdır. Özel durumumdan kaynaklanan uzun soluklu suskunluğumuzu Rabbül aleminin izniyle bu yazıyla son verip bundan sonra haftalık yazılarımızı yeniden yazmaya başlayacağım inşallah.

  11 Temmuzda Milli Görüşlüler tarihlerinde pekde alışkın olmadıkları bir kongre yaşadılar. Zira bundan önce yapılan kongrelerde heyecan haftalar öncesinden başlar, hazırlıklar yapılır, otobüsler tutulur LİDERLERİNİN ne mesaj vereceklerini merak ederlerdi. Yaklaşık 20 senedir Milli Görüşün çeşitli kademelerinde, teşkilatlarında görev almış çalışmış birisiyim. Yaşadığım hiçbir dönemde böyle bir kongreye şahitlik etmedim. Milli Görüşün en sıkıntılı kongresi olarak bilinen, Fazilet Partisinin meşhur 14 Mayıs Kongresi bile bu kongrenin gölgesinde kalmış kendisini unutturmuştur. Zira 14 Mayıs Kongresinde Tayyip ERDOĞAN ve ekibinin Necmettin ERBAKAN’A ve Milli Görüşe karşı açık bir tavırları ve aldıkları, takındıkları bir pozisyonları vardı ve bunuda açıkça dile getiriyorlardı. İster istemez de ortada çift taraflı bir cepheleşme söz konusuydu ve renkler açıkça ortaydı.

  Lakin 11 Temmuzda ki kongre de böyle bir şey söz konusu değildi. ERBAKAN VESAYETİNDEN kurtulma arzusu yada kaygısı, dışarıya karşı daha modern daha çoğulcu ve marjinallikten kurtulmuş bir Milli Görüş algısı yansıtmak kaygısıyla yapılan yada yapılmak istenen bir kongreydi. 10 Temmuz akşamı Yüksek İstişare Kurulu kongre sabahına kadar süren toplantı sonucunda MUTABAKATLA ortaya bir liste çıkarttı. (Bu arada şunu belirtmek isterim ki; Yüksek İstişare Kurulu’nun Başkanı Sayın Numan KURTULMUŞTUR… ) Lakin Kongre sabahı Genel Başkan’nın bir şekilde mutabakatla hazırlanan listeden kendisinin haberdar olmadığını ve bilgisi dışında hazırlandığını kongrede söylemiş ve o listeden istifa etmiştir. Daha sonra ise Milli Görüş Lideri Necmettin ERBAKAN bu durumu Saadet Partisi İzmir İl Başkanı Şerafettin KILIÇ Bey ile yapmış olduğu telefon görüşmesinde yalanlamıştı. Erbakan’ın Numan KURTULMUŞ’U yalanlaması Milli Görüş içerisinde ki bir takım dinamikleri tetikledi ve harekete geçmesini sağladı. Ardından ise bu Davanın doğal Lideri Necmettin ERBAKAN tarafından yeniden bir kongreye gidilmesi isteğini açıkça ifade etmesine kadar gitti süreç…

  Teşkilat mensupları susup büyüklerinin alacakları kararı beklemek yerine ulu orta heryerde aile içi meseleleri tartışarak Milli Görüş tarihinde bir ilki yaşamamıza vesile oldular. Bu durum alt kademelerde “ihtiraslarına hakim olamamak” olarak yorumlanmasına sebebiyet verdi. Oysa durum “ihtiraslara hakim olamamakla” ilgili değildi. Hele hele Oğuzhan Bey başta olmak üzere birkaç tane ismin GİK’E girip girmemesiyle de alakalı değildi. Sorun; İstişareyle alınan karara istişarenin yani Yüksek İstişare Kurulu’nun en tepesinde ki Genel Başkanın bizzat kendisinin uymaması ve yeni bir liste yapıp istişareyle hazırlanan listeden “haberim yoktu” deyip istifa ederek başta Milli Görüş Lideri Necmettin ERBAKAN olmak üzere bu davanın önde gelen büyüklerini kamuoyunun önüne atmasıydı…

  Diğer bir husus ise Milli Görüş denilince suratını ekşiten, mesafeli duran bazı kalem erbabının bu süreçte Genel Başkan Numan KURTULMUŞ’A karşı ciddi bir yağlama-yıkama moduna girmiş olmalarıydı. Hazır ellerine fırsat geçmişti Necmettin ERBAKAN Hoca ile Numan KURTULMUŞ’U karşı karşıya getirme fırsatı doğmuştu kendilerine ve bu fırsatı iyi değerlendirmek istediler. Yağlama-Yıkama takımının hevesleri umud ediyorum ki yakın süreçte kursaklarında kalacaktır.

  Milli Görüşlüleri derinden yaralayan diğer bir husus ise, teşkilat eğitimlerinde "bu kadar sinirlisin madem , haksızlığa uğradın madem , televizyon ekranlarına çıkacağına git dağlara konuş , bayırlarda bağır...." ifadelerini kullanıp teşkilata ders verenler bizzat kanal kanal gezerek bu kuralı ayaklarının altına almasıydı. Hele hele Fatih ERBAKAN’NIN Genel Başkan hakkında basına verdiği hiçte hoş olmayan demeçleri aile içerisinde kalması gereken demeçleri teşkilat mensupları arasında ciddi bir kırılmaya sebebiyet vermiştir.

  Hülasa nereden bakarsanız bakın bu kongre Milli Görüş tarihine geçecek bir kongredir. Ve türünün ilk ve tek örneğidir. Dileriz böylecede kalır ve Milli Görüşlüler bir daha böyle bir entrika ve acıyla karşılaşmazlar. Ve umut ediyorum ki Milli Görüş yeni bir yol ayrımına gitmez emin olun bu yürek bunu kaldırmaz.

  İnsanların zaman zaman hataları olabilir önemli olan bu hatalardan ders çıkartıp yarınlarımıza daha umutlu, daha bir azimle,inanç ve şevkle hazırlanmaktır. Alahu teala “siz günah işlemeyen bir topluluk olsaydınız siz helak eder yerinize günah işleyip benden af dileyen kullar yaratırdım” demiyormu? O halde şunu çok iyi bilmeliyiz ki; bizler hata işlemeye müsait varlıklarız hatta en ağır günahları dahi işlemeye müsait varlıklarız. Önemli olan bu hatalarımıza ve günahlarımıza tevbe edip yeniden yolumuza devam etmeliyiz. Heleki bu yönetim kademesinde olan büyüklerimiz içinse bu daha da büyük bir önem arzetmektedir. Bizler hepinizi çok seviyoruz hatalarınızla doğrularınızla, sevaplarınızla günahlarınızla… Ne olur 2000 yılında yaşamış olduğumuz acıyı bir daha bize yaşatmayın.

 2. #2
  AHDE VEFA ibrahim DEMİRCİ kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Fri Feb 2007
  Konum
  kayseri/yahyalı
  İletiler
  2,598
  Blogdaki Konular
  11
  numan bey davamıza bilerek veya bilmeyerek verdigi zararın farkına varmıştır.inşallah
  EĞRİ CETVELDEN,DOGRU ÇİZGİ ÇIKMAZ

+ Konuyu Yanıtla

Tags for this Thread

Yer İmleri

Gönderme Kuralları

 • You may not post new threads
 • You may post replies
 • You may not post attachments
 • You may edit your posts
 •