8 sonuçtan 1 --- 8 arası gösteriliyor

Konu: Bizim Kültürümüzün Temeli Ötekileştirmemektir

ANTİ-SİYONİST Cihat UÇAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Tue Jul 2006
    İletiler
    2,027
    Blogdaki Konular
    1

Bizim Kültürümüzün Temeli Ötekileştirmemektir

Genel Başkanımız Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Süryani Kilisesi Ruhani Lideri Yusuf Çetin ile bir araya geldi. Görüşmede Kurtulmuş ve Çetin, Osmanlı dönemi başta olmak üzere tarihimizdeki “beraber yaşama” ve “farklı olana tolerans gösterme” örnekleri üzerinde durdular.

İstanbul Süryani Kilisesi’nde Süryani Kadim Cemaatinin Ruhani Lideri Yusuf Çetin ve cemaat yöneticileriyle bir araya gelen Numan Kurtulmuş’a GİK Üyesi ve İstanbul İl Başkanı Erol Erdoğan ile Genel Başkan Başdanışmanı Abdülbaki Erdoğmuş eşlik etti.

Süryani Cemaati Ruhani Lideri Yusuf Çetin, ilk kez bir parti genel başkanının kendilerini ziyaret ettiğini belirterek, bu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi: Çetin: “Bizi çok ziyaret eden oldu. Hepsinden memnun olduk. Ama ilk defa bir partinin genel başkanı olarak siz bizi ziyaret ediyorsunuz. Bundan fazlasıyla memnunuz. Bu ziyaretinizi kilisemize mensup olan cemaat üyelerimizle de paylaşacağız” dedi.

Saadet Lideri Kurtulmuş, ziyarette farklı inanç ve etnik yapıların birlikte barış içinde yaşama tecrübelerine vurgu yaptı. Bu tecrübenin en önemli örneklerinden biri olarak Osmanlı yönetimindeki Kudüs’ü gösteren Kurtulmuş; “Osmanlı 400 küsur sene Kudüs’ü herhangi bir din, mezhep ve etnik kavgaya fırsat vermeden yönetti. Ne yaptı; insanları ötekileştirmedi, tam tersine özgürleştirdi. Kudüs’te bütün mezhepleri ile Hıristiyanlar, bütün mezhepleri meşrepleri ile Yahudiler ve Müslümanlar vardı. Farklı etnik kökenlerden insanlar vardı. Ama bir tek etnik kavga, bir tek din ve mezhep kavgası çıkmadı. Çünkü bizim kültürümüzün temeli ötekileştirmemektir” dedi. Kurtulmuş ayrıca Hazreti Ömer’in Süryani Kadim Kilisesine verdiği emannamenin de Müslüman adaleti ve hoşgörüsünün zirve örneklerinden birisi olduğunu anlattı.

Süryani Kadim Cemaatinin Ruhani Lideri Yusuf Çetin ise; Sultan Alparslan ve Kılıçarslan ile Süryanilerin yakınlığına dair tarihi diyalogları anlatarak Kurtulmuş’a destek verdi.

Görüşme sonrasında Süryani Kilisesi Ruhani Lideri Yusuf Çetin, Numan Kurtulmuş’a ziyaretin anısına, İstanbul Süryanilerini anlatan “İstanbul Mozaiğinde Süryaniler” adlı kitabı verirken, Numan Kurtulmuş da Yusuf Çetin’e lale ebrusu bir tablo hediye etti.

http://www.saadet.org.tr
    ZzZzZzZzZzZ ! ! !

KURŞUNKALEM

Abdullah GÜL'ün mum yakması, Tayyip ERDOĞAN'ın kilise açarken besmele çekmesi Milli görüş camiasında ve Portal sakinlerinde geniş yankı uyandırmıştı. Denilmedik laf, yazılmadık yazı kalmadı. Hatta ve hatta Cumhurbaşkan'ı ve Başbakan'ı dinden bile çıkardılar.

Şimdi Numan KURTULMUŞ Süryani liderini ziyaret ediyor bizim Portal sakinlerinde ses yok. Olumlu veya olumsuz hiç bir yorum göremiyorum. Bu çifte standardı nasıl açıklayacaksınız? Numan KURTULMUŞ yaparsa sakıncası yokmu sizce?

Yorularınızı alayım mangalda kül bırakmayan arkadaşlar.

KURŞUNKALEM

AHDE VEFA ibrahim DEMİRCİ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Fri Feb 2007
    İletiler
    2,548
    Blogdaki Konular
    11
    başbakanın devletin bütçesinden tirilyonlar harcayarak kiliseleri onartmasını ve açılışını besmele ile yapmasını,abdullah gül'ün mum yakıp dua etmesini,bu olayla aynımı görüyorsun
    ancak şunu unutmaki ortada digerleri gibi yanlış birşey olsaydı vallahi billahi tallahi ilk eleştiren ben olurdum.yanlışı kim yaparsa yapsın yanlış yanlıştır.
    ancak bu haber çok çok masumdur.digerlerine göre
    EĞRİ CETVELDEN,DOGRU ÇİZGİ ÇIKMAZ

Alıntı ibrahim DEMİRCİ tafarından gönderildi Mesajı Göster
    başbakanın devletin bütçesinden tirilyonlar harcayarak kiliseleri onartmasını ve açılışını besmele ile yapmasını,abdullah gül'ün mum yakıp dua etmesini,bu olayla aynımı görüyorsun
    ancak şunu unutmaki ortada digerleri gibi yanlış birşey olsaydı vallahi billahi tallahi ilk eleştiren ben olurdum.yanlışı kim yaparsa yapsın yanlış yanlıştır.
    ancak bu haber çok çok masumdur.digerlerine göre
    Tabi canım tabi çok masum.

KURŞUNKALEM

Alıntı Hüseyin ŞİMŞEK tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Abdullah GÜL'ün mum yakması, Tayyip ERDOĞAN'ın kilise açarken besmele çekmesi Milli görüş camiasında ve Portal sakinlerinde geniş yankı uyandırmıştı. Denilmedik laf, yazılmadık yazı kalmadı. Hatta ve hatta Cumhurbaşkan'ı ve Başbakan'ı dinden bile çıkardılar.

Şimdi Numan KURTULMUŞ Süryani liderini ziyaret ediyor bizim Portal sakinlerinde ses yok. Olumlu veya olumsuz hiç bir yorum göremiyorum. Bu çifte standardı nasıl açıklayacaksınız? Numan KURTULMUŞ yaparsa sakıncası yokmu sizce?

Yorularınızı alayım mangalda kül bırakmayan arkadaşlar.

Bu bahsettiğiniz konularda sizin tabirinizle ''mangalda kül bırakmayanlar''dan biri de bendim.
    Şİmdi bu haberi okudum baştan sona kadar ama ters olan, eleştirmem gereken ne var burda bi şey göremedim. Görsem ayırım yapmazdım.Nasılki Mankenlerke fotoğraf çektirme konusunda ayırım yapmadan eleştirilerimi dile getirmiştim, burda da bir terslik olsaydı görüşlerimi açıkça yazardım.
    Bu yazıda sizin gördüğünüz, bizim göremediğimiz bir yanlış varsa bizimle paylaşın da biz de gereken cevabı verelim.
    Taşlardan putları ya Rab senin yerine koymuşlar.

AHDE VEFA ibrahim DEMİRCİ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Fri Feb 2007
    İletiler
    2,548
    Blogdaki Konular
    11
    Alıntı Deniz ZİYADE tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Bu bahsettiğiniz konularda sizin tabirinizle ''mangalda kül bırakmayanlar''dan biri de bendim.
    Şİmdi bu haberi okudum baştan sona kadar ama ters olan, eleştirmem gereken ne var burda bi şey göremedim. Görsem ayırım yapmazdım.Nasılki Mankenlerke fotoğraf çektirme konusunda ayırım yapmadan eleştirilerimi dile getirmiştim, burda da bir terslik olsaydı görüşlerimi açıkça yazardım.
    Bu yazıda sizin gördüğünüz, bizim göremediğimiz bir yanlış varsa bizimle paylaşın da biz de gereken cevabı verelim.

evet her zamanki gibi sizinle aynı fikirdeyim.numan beyin milligörüşün bazı olmazsa olmazlarını esnetmeye çalıştıgını gördük ve eleştirdik.bunu özel mesajlarda degil açıktan yaptık.görsek yine eleştirir ve bundanda hiç çekinmeyiz.ancak bu haberde eleştiriye mahal birşey oldugunu sanmıyorum.
    hüseyin beyin canı eleştirmek istemiş olmalıki ''hah bak nasıl yakaladım''der gibi balıklama atladı konuya.sana hüseyin bey sana tavsiyem;nihat gençle alakalı konuda yazdıgım mesajı okursan ne demek istedigimi anlarsın
    EĞRİ CETVELDEN,DOGRU ÇİZGİ ÇIKMAZ

Ben eleştirmiyorum. Aksine destekliyorum. Başbakan'ın Kilise açmasını ve Cumhurbşkanı'nın mum yakmasını nasıl savundu isem aynı şekilde Numan KURTULMUŞ'un bahse konu olan Süryani kilisesini ziyaretini de aynı şekilde destekliyorum.

Cumhurbaşkanı'nın mum yakması ve Başbakan'ın Kilise açması sizler tarafından hoş karşılanmadığı için Numan KURTULMUŞ'un bu ziyareti de sizler açısından hoş karşılanmaması gerekmektedir diye düşünüyorum.

Benim açımdan her üçünün de yaptığı normal olan bir durumdur.

KURŞUNKALEM

Tags for this Thread

Yer İmleri

Gönderme Kuralları