Oylama: İnsanlığa en çok hangisinin zararı dokunmuştur?

+ Konuyu Yanıtla
12 sonuçtan 1 --- 12 arası gösteriliyor

Konu: Komünizm mi Kapitalizm mi?

 1. #1
  Sessiz DEVRİM! Fatih KANLI kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Sun Feb 2008
  Konum
  istanbul
  Yaş
  38
  İletiler
  3,669
  Blogdaki Konular
  1

  Komünizm mi Kapitalizm mi?

  Tarih boyunca insanlara en fazla zararı hangisi vermiştir: Komünizm mi yoksa Kapitalizim mi?

  Hadi bakalım yorumlarınızı ve görüşlerinizi bekliyorum.

 2. #2
  İkiside şerde birleşmiş bir ''izm'' fark göremiyorum.Al birini vur ötekine. Hocam onlar için ''İkiz kardeş ''diyor.Biri diğerinden iyi ve ya kötü değil. Bu yüzden anketi oylayamadım.
  Taşlardan putları ya Rab senin yerine koymuşlar.

 3. #3
  Sessiz DEVRİM! Fatih KANLI kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Sun Feb 2008
  Konum
  istanbul
  Yaş
  38
  İletiler
  3,669
  Blogdaki Konular
  1
  İyilik yada kötülük meselesi değil. Birini övüp birini yerdiğimiz yok. Hangisi daha fazla zarar vermiştir bütün mesele bu...

 4. #4
  Daha fazla zarar vereni seçerken daha az zarar verenin uygulanabilirliğini onamış mı olacağız?
  Bu iki sistem birbiri ile savaşında biri galip çıkmış ve insanları daha fazla sömürmeye devam etmiştir. Şayet diğeri galip çıksa o yapacaktı. Şimdi zararı ortada olan iki şeyin birbiri ile kıyas edilmesnin amacı nedir?
  ............................................................ .

 5. #5
  AHDE VEFA ibrahim DEMİRCİ kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Fri Feb 2007
  Konum
  kayseri/yahyalı
  İletiler
  2,598
  Blogdaki Konular
  11
  kominizmin ve kapitalizmin insanalara verdigi zararları bilmeyen yok ama müslüman ülkelere en fazla zararı kapitalizm vermiştir.daima müslümanları arkadan hançerlemiştir kapitaller.sermaye para için anasını bile satar.ama kominizm inanancında taviz vermez.
  sözün özü kominizm belli bir düşman iken,kapitalistlerin hangi delikten çıkacagı belli olmaz
  EĞRİ CETVELDEN,DOGRU ÇİZGİ ÇIKMAZ

 6. #6
  Bilmiyorum ama, ben komünist felsefeyi, kapitalistten daha az kötü görüyorum. Ateist bir düşünce temelini savunsa da.

  Hem, komünist dünyada çok fazla egemen olmadı; hem de kapitalist düşüncenin yaptığı katliamları, bilimsel işkenceleri, sosyal sömürgeciliği Komünist felsefe yapmadı.

  İkisi de kötüdür ve şerdir. "İki kötüden hangisi daha iyidir?" diye sormak olmaz. "Hangisi daha az kötüdür?" yada "hangisinin daha fazla zararı olmuştur?" şeklinde sormak daha uygundur.

  Nitekim Fatih ağabey de, kelimelerini etraflıca seçmiş.

  Bir de şu yönüyle ben komünist felsefenin daha az zarar verdiği yönündeyim:
  Komünist ekonomik felsefe, parayı ilah edinenlere (hatta burjuvazi diye tanımlanan kesimin varlığına bile) karşı çıkıyor, haksızlığa ve adaletsizliğe karşı çıkıyor vs. Fakat kapitalist ekonomik felsefe'nin bizzat temeli paranın sahip olunabilirşiği üzerine kurulmuş. Ne kadar çok paran varsa, o kadar çok gücün vardır. Ne kadar gücün varsa, o kadar çok haklısın. vesair. Kapitalist felsefe parasından ötürü insanları hor görmeyi, insanlara adaletsizce ve haksızca muamalelerde bulunmayı kendine vacip görmüştür.

  Komünist felsefe; temelinde refah toplumunu hedefliyor. Kapitalist düşünce, kendisinde var olan küstah ve kibirli havası sebebiyle her türlü yolu kendisine mübah görmektedir. Bu sebeple de yaptıkları haksızlıkları ve adaletsizlikleri, pervasızca ve pişkince doğruluğunu savunmaya girişir bu düşünce.

 7. #7
  Kayıtsız
  Misafir

  maddeciler...

  kapitalizim de kominzm de insanlığa zarar vermiştir...iki rejimdede önmeli olan madde olduğu için insanlara zarar vermiştir....yakın tarihte insanlara verdikleri bir çok zarar vardır...

 8. #8
  Kayıtsız
  Misafir
  kominizm

 9. #9
  Eser GEDİK kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Fri Dec 2006
  Konum
  vatanın her karışı
  Yaş
  31
  İletiler
  2,784
  Blogdaki Konular
  5
  bence hepsi aynı ananın çocuğu fark yapmaz
  hem komünizm kapital oldu zaten komünistlerde kapitalist bizim vakıf üniversitesinde bile komünistler var hem sisteme karşılar hem sistemin ekmeğine yağ sürüyorlar, parasız eğitime paralı okulda savunuyorlar ,converse giyorlar ve bebebkte tur atıyorlar taksimde sevgili yapıyorlar.. ama beş para etmezler boşlukta kalınmışlık artık bu idealar.
  herkes ne söylediğini, nasıl söylediğini bilse. bu işler olmayacaktı sadri abi.

 10. #10
  Kayıtsız
  Misafir

  efendiler ikisi de aynı şeydir.

  efendiler ikisi de aynı şeydir.ikisi de belli bir zümrenin halkın çoğunluğunu vergi veya faiz yoluyla sömürdüğü düzendir.bunu devlet yapınca iyidir de patron yapınca kötüdür diye birşey diyemeyiz.sonuç olarak ikisi de haksız kazança dayalı sosyal düzenlerdir.

 11. #11
  kayıtsız
  Misafir

  kapitalizmin çocukları

  kapitalizm insanlık tarihinin en vahşi ve en acımasız sistemlerindendir. her ne kadar görünen yüzü yumşak olsada altında katı bir yozlaştırma sömürme katletme ve zülüm yatar.
  buna karşı komünizm ise her ne kadar görünen yüzü sert olsa da insana kendi ruhi deneyimleri açısından özgürlük alanları sunar.
  kapitalist ruh insan değerlerini güve gibi içten içe kemirir ve boş topluluklar oluşturur, sonra bu topumlumları kendi istediği şekilde yeniden yapılandırıp olması gerekenin bu olduğunu söyler. sanki doğal seleksiyon böyle işlemiştir ancak ruhunu kapitalist zevklerden koparabilen üstinsan kavramına ulaşan bireyler bunu farketmektedirler.
  sözüm ona kapitalizm insanlığa komünizmden daha çok özgrlük tanıyormuş. özgürlük denen şeyin tercihle ne kadar alakası vardır. o bize özgürlük alanı değil ancak tercihler sunmaktadır. bununda adını özgürlük demektedir.
  cahiliye devrinde tagutlar vardı. arap toplumu bunlara tapıyor olmaktan kıvanç duyardı. aynen şimdide insanlarımız paraya güce ve mevkilere tapmakta, kendilerine yeni tagutlar edinmektedirler. sevdiğim birininde söylediği gibi: " bunlar zamanında taşlara tapmış sonrada onu kağıt yapmış." işte kapitalizm insan hayatını ve insani değerleri bu kadar aşağı çekmiş sonrada kalkmış komünizm eleştirisi yapmış.
  insanlık onuru kapitalizmle geriye gideceği gibi belkide komünizmle çokta ileriye gidemeyecektir ancak insan oğlu insanlığın değerlerinin ve insan kutsiyetinin farkında olacaktır. işte komünizm tüm bunlardan dolayı üstinsan ve üsttoplumun varacağı nihai sondur.
  ruhi su'nunda dediği gibi "ellerin kabesi var benim kabem ise insandır."

 12. #12
  TERAKKİPERVER Yüksel DİKGÖZ kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Sat Oct 2008
  Konum
  Giresun ama İstanbul doğumluyum
  Yaş
  57
  İletiler
  202
  Komünizm, en fazla 70 sene dayanabildi.Eğer o iyi bir sistem olsaydı dünya milletleri onu desteklerlerdi.Demek ki iyi bir sistem olmadığı için yok olup gitti.Sovyetler Birliği bunun için dağılmıştır.Kapitalizme gelince...

  İşte dünyayı faizle sömüren, toplumu her türlü melanete götüren, zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapan bir tağuti sistemdir.Komünizm ve kapitalizm yine siyonizmin birer evlatlarıdır.Bunların hepsi tağuti sistemlerden olup İslam düzenine ters düşen sistemlerdir.Bunlarla müslümanların işi olmaz.Müslümanlar, ancak İslam nizamı yani şeriatla yönetilmelidir.Şeriat her türlü dertlere devadır.
  Bir insan olursa sağır; sen ona istediğin kadar bağır!..

+ Konuyu Yanıtla

Yer İmleri

Gönderme Kuralları

 • You may not post new threads
 • You may post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •