+ Konuyu Yanıtla
2 sonuçtan 1 --- 2 arası gösteriliyor

Konu: Asımın Nesli Diyordum ya...

 1. #1
  Sessiz DEVRİM! Fatih KANLI kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Sun Feb 2008
  Konum
  istanbul
  Yaş
  38
  İletiler
  3,669
  Blogdaki Konular
  1

  Asımın Nesli Diyordum ya...

  Bizim kadar tarihine yabancılaşmış, ilgisiz değer vermeyen başka bir millet var mı çok merak ediyorum. Koskoca cihan devletimizin bile adını “imparatorluk” koyacak kadar bilgisiz ve ilgisiz milletiz. Başta İstanbul olmak üzere Anadolu’nun dört bir yanı ecdadımızdan bize miras kalan tarihi dokularla doludur. Koskoca Ayasofya müze olarak bekletilirken hiçbir Allahın kulu “yahu arkadaş bizim ecdadımız burayı Bizanslılardan bizzat parasıyla satın alıp camiye çevirmiş ve fethin sembolü olarak ta vakfetmiştir. Ne hakla biz bunu müze olarak tutuyoruz diye” sorma ihtiyacını hissetmiyor… Yunanlılar Anadolu ya “Bizans yurdu” İstanbul’a da “Kostantinapol” demekten yüzyıllar boyunca vazgeçmemişken ve buraları tekrardan “Doğu Roma İmparatorluğu” toprakları olarak görmekten vazgeçmemişken bizim kendi tarihimize karşı bu kadar ilgisiz kalmamız kabullenilebilir bir durum değildir.

  İstanbul’un Beyoğlu ilçesinin İstiklal Caddesinde Rahmetli Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’UN ömrünün son demlerini geçirdiği bir ev var… Mısır Apartmanı ikinci katı, son zamana kadar orası Tekstil İhracatçısı İlkut URAL’IN çalışma ofisi olarak kullanılıyordu. Şimdi ise duvarlarına hüzün çökmüş ve yalnızlığa terkedilmişliğin acı hatıralarıyla dolu müzeye çevrileceği günü beklemekte... Apartmanın en üst katında da içkili restoran var. Ecdadımızın mirasına ne kadar da güzel bakıyoruz emanetine, hatırasına ne güzel de bakıyoruz… Daire Mehmet Akif’in ölümünden sonra Ziraat Bankasına geçmiş banka da ihale usulü İlkut URAL’A evi satmış. Bu daire bugün müze olarak kullanılması gerekirken ya da bu bina müze olarak kullanılması gerekirken bugün milletin elinde hoyratça kullanılmaktadır.

  Milli Gazeteden Sabri GÜLTEKİN ağabeyimizin dediği gibi; “Sivas olaylarının vukû bulduğu Madımak Oteli’nin satın alınarak müzeye dönüştürülmesi mümkünse; Bitlis’te doğan yazar William Saroyan’nın doğumunun 100.yılı münasebetiyle evinin yeri tesbit edilerek müze yapılacağı sözü verilebiliyorsa Milli şairimizin aziz hatırasına, Mısır Apartmanı’nın ruhu tekrardan canlandırılabilir.”

  Mehmet Akif ERSOY’UN “Asımın Nesli…” diyerek yıllar sonrasına haykırdığı gençlik Milli Şairinin bu aziz hatırasına sahip çıkmak için bir platform oluşturdular: “Fatihin Genç Nesli Düşünce ve Fikir Platformu” Üstadın evinin müzeye çevrilmesi amacıyla yola çıkan bu gençler 15 gün önce bir imza kampanyası başlattılar. Geçtiğimiz Pazar günü ise Eminönü meydanında bir imza standı açarak bu çalışmayı tüm kamuoyu ile paylaştılar. Kurdukları stantlarda binlerce imza toplandı. Temel hedefleri 1 milyon imza toplayıp Kültür Bakanına bu imzalarla birlikte gidip bu evin ya da binanın asli unsuruna dönüştürülmesi için talepte bulunmak ve toplum içerisinde bu şuuru uyandırıp Üstadın aziz hatırasını sahip çıkılmasını sağlamak…

  Çok sevinçliyim; hala bu ülkede tarihine karşı yabancılaşmayan bazı şeylerin farkında olan milli şuurunu kaybetmemiş gençler var. Onlar olduğu müddetçe bende ümit var olmaya devam edeceğim. İyi ki varsınız gençler…

 2. #2
  inşallah başarırlar
  "her şeyi bilmene gerek yok haddini bil yeter"

+ Konuyu Yanıtla

Tags for this Thread

Yer İmleri

Gönderme Kuralları

 • You may not post new threads
 • You may post replies
 • You may not post attachments
 • You may edit your posts
 •