Tarihi kurtarma ödülü
[ 23.02.2010 ]

Samsun'un Terme İlçesi Kozluk Belediye Başkanı Şenol Kul, yıllar önce yurt dışına kaçırılan 13 parça tarihi eserin Türkiye'ye geri getirilmesine katkılarından dolayı, 'turizmin en iyileri' ödülüne layık görüldü.Türkiye'de her yıl 21 Şubat Dünya Rehber Günü'nde verilen geleneksel TUREB Ödülleri sahiplerini buldu. Bu yılki değerlendirmede Samsun'un Kozluk Belediye Başkanı Şenol Kul, yıllar önce yurt dışına kaçırılan ve tarihi M.S. 1'inci Yüzyıl Roma Dönemi'ne uzanan cerrahi el aletlerinin Türkiye'ye geri getirilmesine katkılarından dolayı 'Turizmin En İyileri' ödülüne layık görüldü.
Bakan Günay'dan aldı
Kozluk Belediye Başkanı Şenol Kul ödülünü, İstanbul Kuruçeşme Divan'da yapılan törende, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın elinden aldı. Kozluk Belediye Başkanı Şenol Kul, ödülün kendisine Lidya uygarlığının başkenti Sardis (Manisa-Salihli) kentindeki kazılar sonrasında ortaya çıkarıldıktan sonra, Harward Üniversitesi'nde okuyan bir öğrenci tarafından ABD'ye kaçırılan ve tarihi M.S 1'inci yüzyıla uzanan 13 parça cerrahi el aletlerinin ülkeye geri getirilmesine yönelik katkıları nedeniyle verildiğini kaydetti.
Amerikalı turisti ikna etti
13 parçadan oluşan bu aletlerin en son ABD'li cerrah Robert Stephens'in eline geçtiğini, Türkiye'de turist rehberi olarak görev yaptığı dönemde Amerikalı doktorla tanıştığını anlatan Şenol Kul, 13 parça tarihi eserin Türkiye'ye geri getiriliş hikayesini ise şöyle anlattı:"Selçuk'taki Efes Müzesi'nde sergilenen mermer bir taş var. O taş, yıllar önce ülkemize gelen bir turist tarafından alınmış ve sonra iade edilmiş. İade eden turist, ülkesine dönüp Efes'i her yıl 1.5 milyon kişinin ziyaret ettiğini öğrenince, "Herkes benim gibi oradan birşey alsaydı, Efes diye birşey kalmazdı" diyerek aldığı taşı mektupla göndererek iade etmiş. Cerrahi el aletleri kolleksiyonunda yer alan Robert Stephens'e de oraya yaptığımız turda bu hikayeyi anlattım. Kendisi de Türkiye'den getirildiğini öğrendiği 13 parça cerrahi el aletinin kolleksiyonunda olduğunu belirtti. Bunun üzerine yaptığımız konuşmalardan sonra, kendisini ikna ettim ve bu çok değerli 13 parça tarihi eseri ülkemize iade etmeyi kabul etti. Hatta Stephens artı bir duyarlılık daha göstererek, eserleri ülkemize kendisi gelerek bizzat teslim etti. Böyle önemli eserlerin ülkemize geri kazandırılmasına aracılık etmekten çok mutlu ve gururluyum."

Aletler 2 bin yıllık
Bir hafta süren incelemeler sonucunda eserlerin orjinal ve 2 bin yıllık olduğunun kanıtlandığını belirten Şenol Kul, "Ameliyat aletlerinin 1'inci yüzyıl Roma dönemine ait olduğu ortaya çıktı. Hatta bu aletlerden biri Amerikalı cerrahları da hayrete düşürdü. Çünkü bu alet, 2 bin yıl önce katarkt ameliyatının yapıldığını belgeliyor. Bu tarihi eserlerin British Museum'da bulunan eserlerden daha iyi olduğu da belirlendi" dedi.
Samsun'da sergilenmeli
Türkiye'ye geri getirilmesine öncülük ettiği bu eserlerin halen İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde sergilendiğini söyleyen Kul, "Türkiye'ye getirilmesini ben aracılık ettiğim için bu cerrahi el aletleri Samsun'daki müzemizde de sergilenebilir. Samsun kamuoyu buna sahip çıkarsa bu eserlerin Samsun'da sergilenmesini sağlamamız mümkün" diye konuştu.
Geri dönüş teşvik edilmeli
Dünyada çeşitli ülkelerde bulunan, Türkiye'ye ait binlerce kaçak eserin geri dönüşünün teşvik edilmesi gerektiğini de belirten Şenol Kul, "Dünya mirası olan bu eserlerin doğduğu yerlere dönmesini sağladığım için çok mutluyum. Rehberliğin sadece dil ve bilgi olmadığını, diplomat ve kültür elçileri gibi görev yaptıklarını gösterdiğim için de mutluyum.Tabi turizmle ilgili bilgi ve tecrübemi Kozluk halkının hizmetine vermekten de mutluluk duyacağım" dedi.

Haberin kaynağı;

http://www.habergazetesi.com.tr/habe...atID=1&id=3876