2 / 2 İlkİlk 12
37 sonuçtan 21 --- 37 arası gösteriliyor

Konu: Mevlit Kandili Yada Veladet kandili…

Dua İklimi ARİFAN DERGİSİ üyelerine bir mesaj gönderdi.

--------------------
    Konu: Hoşgeldin Efendim...

Sen öyle bir iklimde geldin ki, medinedeki çöl ortasında açan tek güldün..
    Gül kokulu ferah iklimler getirdin beraberinde ve bölük bölük melekler indiler yeryüzüne, senin yüzün suyun hürmetine..
    Hoş geldin Allah'ın Resulu! Hoşgeldin!
    Kutlu bir gecede, şereflendi dünya.. Çünkü seninle tanıştı.. Karanlık çökmüş dünyadaki tek aydınlık misali, mehtaplı bir gecede yanıp sönen ışıltılı yıldızlar gibi, daha da güzel, tarifsiz bir nurla, nurunla teşrif ettin yeryüzüne..
    Sen ki Muhammed Mustafa'sın ve Sen ki alemlare rahmet olarak gönderilensin ve Sen ki.. Peygamberimizsin elhamdülillah..
    Senin nurunla aydınlandı dünya..
    Senin için söylendi en güzel şiirler, senin için yazıldı mevlidler, ilahiler...
    Necip Fazıl,
    "Müjdecim, Kurtarıcım, Efendim, Peygamberim;
    Sana uymayan ölçü, hayat olsa teperim!" dedi.. En güzel dizelerinden birinde..
    Ve seni seven insanların en güzel zamanları yaşandı bu dünya üzerinde ve insanlar kul hakkından korkar, iliği severdiler..
    Çünkü seni unutmamıştı insanlar...
    Seni tanıyorlardı...
    Ya şimdi ?...

Ümidimizi yitirmek hiç yakışmasada bizlere, içimdeki vaveylalar artarken bir çığ gibi... Bazen bende düşüveriyorum yes'lere, istemesemde.. Senin nurlu mekanın Kabe'nin resimleri avutabiliyor zavallı kalbimi.. Ve belki de bir avuntu arıyorum resimlerde...
    Seni yattığın ebedi mekanı binlerce insan tavaf edip eriyorken o yüce mertebeye.. Aydınlık sanki sadece o mübarek beldelerde..Bizim içimizi gittikçe büyüyen karanlıklar kaplarken, senin bulunduğun belderler gece karanlığında bile ışıl ışıl ...
    Ya ResulAllah !
    Dünya senin nurun olmadan daha ne kadar dönebilir yörüngesinde? Yada zaman ne kadar güzel ve bereketli sensizliği çekerken iliklerine ?
    Seni düşünmek ve yeniden güzel ümitlerle dolmak ne güzel!.. Sen ve senin getirdiğin gül kokulu ilhamlar zor zamanların en güzel armağanları elhamdülillah.. Ve derince bir özlem dahi güzeli sürüklerken peşinden yine de...
    Seni ve senin güzelliğinİ özledik Ya Resulallah !..
    HOŞGELDİN! EY, KUTLULAR kutlusu ! hoşgeldin..
    SELAM VE DUA İLE..
    Mahmud Efendi:4000'den fazla sünnet var,en fazla 3 tanesine uymadığımı görürseniz bana tabi olmayın

Merhum Taner PINAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat Mar 2007
    İletiler
    1,637
    Blogdaki Konular
    6
    kadil yaktık mum diktik salavat getirdik .. vazifemizi yaptık..

işimiz bitti.. anneler gününde annemizi , babalar gününde babamızı, sevgilililer gününde sevgilimizi, sakatlar haftasında sakatlarımızı hatırlar mutlu oluruz.

Yılbaşı gecesinde mekkenin fethini kutlarız yıllardır .. ramazan neredeyse yaz ortasına gelicek ama fetih gecesi hep yılbaşına denk gelir..alternatif yılbaşı..

Ne var canım bunda..

müslümanlar yavaş yavaş dejenere oluyorlar işte bırakın olsunlar..

İslam dini bize 1400 küsur yıl önce geldi..

ama bazı geri zekalılar 1100 senedir var zannediyorlar..

sayfalarca yumuşak laflarla bidatın hak olduğunu iddia ediyorlar.. vallahi Rasulden daha iyi dini anladıklarını iddia ediyor bunlar..

ikiyüzlü ahlaksızların sahip çıktığı kardeşlerimin kandilini kutlarım..
    Allah indinde Din İSLAM dır.Kendine başka din ve başka peygamber arayanlara veyl olsun..

BANNED Sedat KUMOVA kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Tue Sep 2006
    İletiler
    626
    Alıntı Kadir KILIÇASLAN tafarından gönderildi Mesajı Göster
    kutsiyet biçmekten ziyade , sembolleştirerek hatırada
    güzelliklerle yer tutmasını sağlamak sevgi ve muhabbeti geliştirir.

Vallahi her bidat bu minval üzere ortaya çıkarılmıştır Kadir.

Vallahi öyle de olsa bid'attir.

Ve her bid'at bir sünneti yok eder..
    اياك نعبد واياك نستعين
    ''Ancak sana kulluk ederiz ve ancak senden yardım dileriz''

Mevlid okutmak bid'at mıdır? 4

Şimdi birçokları, mevlid okuyan hafız efendiye, kapı aralığında taksi şoförüne ücret öder gibi açıktan ödeme yapıyor. Bununla görgü ve nezaket alanındaki gerilemeyi anlatmaya çalışıyorum. Mevlid okunan yer, okuyan kişi, okutan aile ve dinleyen cemaat açısından bir hayli değişiklik olmuştur.

Eskiden mevlid okumak, mevlidhân olmak, bu sanatın icrası bakımında bir ayrıcalıktı. Çünkü her önüne gelen mevlid okumaya kalkmazdı. Herkes haddini bilirdi. Bilmeyenlere de cemaat haddini bildirirdi. Yani ayakkabısını alan, çeker giderdi. O da camiinin duvarlarına okumak zorunda kalırdı. Ehl-i Kur'ân olan bazı hafız efendiler, özellikle mevlid okumak istemezlermiş. Kur'ân-ı Kerim okuyuşundaki tavırları bozulmasın diye. Yani Kur'ân-ı Kur'ân gibi, mevlidi de mevlid gibi okumak esastır. Mevlid okumak daha zordur. Çünkü irticalen beste yapmaktır. Bu da makam ve geçkilere, ses perdelerine, vezne, tavır ve ritme iyice hakim olmayı gerektirir. Nerede karar verecek, nerede meyan gösterecek, nerede makam değiştirecek, bunların hepsini yerli yerinde yapmak zorundadır. Her şeyden önce, mevlidi tavır ve üslubunu bozmadan okuyacak; şarkı, ninni, türkü veya ezan gibi okumayacak.

Bugün durum nedir? Herşey taklitten ibaret. Ne vezne riayet eden var, ne ritme ve cümle taksimatına, nede mevlid bahirlerinin anlam ve muhtevasına! Bakıyorsunuz, tevhîd bahrinin orta yerinde "Meded yâ Resûlâllah" deyip Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimizle ilgili bir kaside okunuyor. Oysa onun yeri orası değil, belki velâdet veya merhaba bahridir. Hz. Peygamber (S.A.V.) efendimizin doğum olayını anlatan mısralar arasında, ölüm kasîdesi okunuyor: "Urgansız zincirsiz bağlar seni" diye. Bir de ardından "Yâ Resûlâllah!" diye bağırıyor, Hz. Peygamber (S.A.V.) efendimizi zincire vuruyor!

Zevk sahibi insan mı kalmadı, diye soruyorsunuz. Zevk sahipliği bilgiyle olur. Bilen azalınca zevk de azalır. Sadece mevlid okuma konusunda değil, din kültürünün bütün alanlarında korkunç bir çöküntü söz konusu. Cehalet ve avâmlık, almış başını gidiyor. ALLAH sonumuzu hayır eylesin. Amin.

Mevlid geleneğimiz tamamen bitti veya sona erdi demek doğru olmaz. Halk kendi kültürüne ve geleneğine sahip çıkar da ilgi gösterirse, gelenek yaşar. Gelenek canlanırsa ehliyetli mevlidhânlar da çıkar.

Mevlidin konusu, İslâm akaidinin temel direği olan tevhîd inancı ile Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimizin mucizeleri ve üstün ahlâkıdır. Türk halkı, mevlid dinleyerek inancının vecdini bu günlere taşıyabilmiştir. Denilebilir ki: "Süleyman Çelebi, bu millete başlı başına bir dinî hayat armağan etmiştir." Çünkü mevlidin, dinî kültürümüze sağladığı faydayı başka hiçbir eser sağlayabilmiş değildir. Buna bid'at diyen, bindiği dalı kesmiş olur. Mevlidin sözleri ve âdabına uygun şekilde okunması bid'at değildir.

1- Müslim, Sıyâm:197; Ebû Dâvûd, Savm:54; Ahmed b. Hanbel, 5/29, 299

2- Buhârî, Savm:69; Müslim, Sıyâm:127-128

http://www.milligazete.com.tr/makale...r-4-154524.htm

Mehmet TALÜ
    Mahmud Efendi:4000'den fazla sünnet var,en fazla 3 tanesine uymadığımı görürseniz bana tabi olmayın

Giriş
    Tue Sep 2006
    İletiler
    626
    @İsmail kaplan

bana rep mesajı atmamanı daha önce söylemiştim..yine atmışsın..
    muhatabım değilsin,muhatapta alma beni artık..bak türkçe yazıyorum.
    اياك نعبد واياك نستعين

Alıntı ibrahim DEMİRCİ tafarından gönderildi Mesajı Göster
    hz ebubekir(r.a)''Resûlullah Efendimizin doğumuna dâir yazılanların okunması için bir dirhem harcayan, Cennette bana arkadaş olur." buyurmuştur.
    Hazret-i Ömer; "Resûlullah Efendimizin doğum zamanına kıymet veren, islâma kıymet vermiştir." buyurdu.

Hazret-i Osman; "Peygamber Efendimizin Mevlid-i Şerîfi için bir dirhem harcayan, sanki Bedir ve Huneyn gazâlarına iştirak etmiş gibi sevâb kazanır." buyurdu.

Hazret-i Ali; "Resûlullah Efendimizin doğum zamanına kıymet verip, Mevlid-i Şerîf okunmasına sebep olan, dünyadan îmânla gider." buyurdu.
    (kaynak:dört halife m.kural)
    (islam.ve halifeleri)

allah aşkına söyleyin ;
    Ehl-i Sünnet akaidine muhalif türlü türlü fikir beyan etmek, dahası bunları neşretmek ve islami bilgisi olmayan müminlerin yanlış itikada sahip olmasına sebebiyet vermek İslamı çarpıtmak değil de ya nedir ?
    itikadi konularda taviz vermeyen bir müslümanın ameli konulardaki basit hatalarının hükmü nedir?

Bismillahi Subhanehu ve Teala!
    Rabbimiz olan Allah azze ve celleyi, yarattıkları addedince her türlü noksanlıktan tenzih ederiz ve O (Azze ve celle) kendisini nasıl övmüşse bizlerde O'nu (Azze ve celle) hakkıyla övüyoruz.

Resulü olan Muhammed'e salat ve selam olsun.

Değerli ağabeyim!
    Allah azze v celle, senin de benim de ilmimizi artırsın. Bizlere razı oalcağı türden ameller işlemeyi nasip etsin. Kendisinin gazabını çekecek, amellerden uzak durmamızı ve o tür amellerden beri olmamazı bize nasip etsin.

Bu girişten sonra;

Öncelkikle "mevlidi şerifin" kutlanmasına meşruiyet olarak öne sürdüğün; Allah Resulü (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)'in "benim ve raşid halifelerimin sünnetine uyun" (Sahih bir hadistir. Bkz. Ebu Davud ve Nesai.) buyurduğu kimselerin bazı sözlerini bize naklettiniz. Öncelikle bu sözler üzerine konuşmamız icab eder.

Bu sözlerin geçtiğini belirttiğiniz kitap, bu sözlerini kaynaklarını veriyor mu? Şayet kaynaklarını vermiyorsa, bu rivayetin isnad zincirini sormam gerekiyor kki, böylelikjle bu sözlerin Raşid halifelere ait olup olmadığı rahatlıkla ortaya konulsun.

Bizler, her okuduğumuzu "delil" olarak kabul nedemeyiz. Defalarca tekrar ettiğimiz bir husus varsdır ki, o da bizim teslisci hristiyanlardan ve rafizi şiadan farkımız her naklimizi, senediyle zikretmemizdir. Bu husus tekrar ediyorum ki, mü'minlere tekar ve hatırlatma fayda vereceğini umuyorum.

Şayet bu sözlerin sahih yada hasen oılduğunu ispat edecek olursanız, elbetteki bizler, Mevlid kandilini yada ismi ne ise, onu meşru görürüz.

Gelelim sorularınıza. İki soru sormuşsunuz..
    Birinci sorunuzun cevabı şudur:
    Sorunuza cevap vermem yerine, onaylamam yada reddetmek gerekir. Fakat öyle yapmamam daha uygun olur. Şöyle ki; Ehli Sünnet akidesine aykırı fikirleri empoze etmek, İslam'ın dezonformasyonunda ciddi bir etkidir. Fakat eğer, bundan kastınız biz isek, Vallahi siz Ehli Sünnet akaidini bilmiyorsunuz. Siz, Ehli sünneti imam eşari yada Ebu mansur el-Maturidi'den öğreniyorsunuz. Halbu ki, ehli sünnete "sünnet ve hadis ehli" denilmesinin sebebi bu iki kmse değildir. Hadis imamlarıdır, ilk dönem müctehid imamlarıdır. Hangi sorun varsa, o sorunları bu dediğim imamlar nezdinde çözmeye kalksak bile, vallahi ilk dönem imamlarından sizler farklı şeyler söylüyorsunuz. Ehli Sünnet imamlarının görüşleriyle dolu kitaplar halen matbu durumdadır. İmam Ebu Hanife'Nin, İmam Malik'in, İmam Şafii'nin, İmam Ahmed'in, İmam Sufyan es-Sevri'nin, İmam Abdullah ibnul Mübarek'in, İmam Beyhaki'nin, İmam Evzai'nin, İmam Buhari'nin, İmam Müslim b. Haccac'ın, İmam Ebu Davud'un, İmam en-Nesai'nin, İmam et-Tirmizi'nin, İmam Darekutni'nin, İmam Darimi'nin, İmam İbni AbdilBerr'in, İmam İbni Ebi Şeybe'nin, İmam İbni Mace'nin....

İşte saydığım bütün bu isimler ehli sünnetin imamlarıdır. Biz ne söylüyorsak, eskiden bu İmamların (Allah azze ve celle onları rahmetiyle muamelede bulunsun) söyledikleri sözlerden başka birşey söylemiyoruz. Ya sizler? Bunu kendi nefislerinizi sorunuz.. Sizler mi Ehli Sünnet akidesine muhalif işler yapıyorsunuz, yoksa bizler mi? Bizler mi sahabe tabiun ve tebeu tabiinin ve bu imamların sözlerine daha çok uyuyoruz, yoksa sizler mi?

İkinci sorunuzun cevabı da şudur:
    Bu sorunun cevabı malumdur herkesce. İmanın aslını zedelemedikçe bir müslüman, işlediği diğer günahlarında yada söylediği günah sözlerinden ötürü; ya Allah (azze ve celle) tarafından affedilir, yada O'nun tarafından azaba uğratılır. Fakat netice itibariyle (yani azap yada af sonrasında) her halükarda cennet'e girecektir. Bu konuda ehli sünnet arasında bir ihtliaf mevcut değildir.

Peki İmanın aslı ne şekilde bozulur: Kişi Allah'tan başikasına ibadetin türlerinden herhangibirisini (itaat, hüküm, dua, ) yaprsa imamının aslı bozulur. Bu asıl ki, kend,isi olmadıkça hiçbir amelin ve zöün fayda vermeyeceği bir sona götürür kişiyi.

Yada şu şekilde bozulur: İki şehadeti ikrardan geri durursa, inkıyad (boyun eğme) olmazsa, namazı terkederse, vs şeylerle.

sizin "basit hatalar" dediğiniz şey nedir bilmiyorum. Şayet "basit hatalar"dan kastınız, Bid'at olan bir ameli bilerek yapmaksa; bu basit bir hata değildir. Şayet basit bir hatadan kastınız, Müslüman birisini bıçağı doğrultmak, yollara zarar verici şeyleri atmak, vs şeylerse bu doğrudur.

Merhum Taner PINAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat Mar 2007
    İletiler
    1,637
    Blogdaki Konular
    6
    Alıntı Sedat KUMOVA tafarından gönderildi Mesajı Göster
    @İsmail kaplan

imza taner
    Allah indinde Din İSLAM dır.Kendine başka din ve başka peygamber arayanlara veyl olsun..

@İsmail kaplan

Ey kardeş!
    Müslüman olmandan ötürü kardeşimsin.
    Burası bir forum sitesidir, nihayetinde insanların karşılıklı düşüncelerinin paylaşımına müsade edilen bir sohbet ve paylaşım ortamıdır. Bu ortamlarda benim yanlışlarım olabileceği gibi seninde yanlışların olabilir. Senin doğruların olabileceği gibi benimde doğrularım olabilir. Senin bir görüşünü hatalı bulduğumda bunu ulu orta ifşa etmek yerine 'rep' dediğin özelliğe not bırakmak seni incitmemek adına düşünülmüş bir uygulama diye düşünüyorum yanlışım varsa haber versinler bizde o uygulamayı hiç kullanmayalım. Sonuçta benimde hatalarım olduğunda 'rep' denilen özellik banada kullanılıyor ve hiçde alınmıyorum. Çünkü bu foruma üye olup katılan bu özelliklerden razı olduğunuda göstermiş olmuyor mu?
    Benim yanlışım veya doğrum olursa sizde böyle ulu orta tenkit etmek veya tebrik etmek istemediğiniz yorumunuz olacaksa o rep denen özelliği kullanabilirsiniz. Fakat sizin için bu özelliği kullanmamı istemiyorsanız kullanmayız fakat bu konuda tenkite maruz kalmak pek iyi olmadı. Helede üzerine imzalamak daha da iyi olmadı.
    Herşeye rağmen biz Allah'a ve Peygamberine iman etmiş ehl-i kıbleden kimseye kin tutmayız, dışlamayız (peygamberlerin varislerine hakaret edilmedikçe), küfür ve tekfirde etmeyiz. (Hakiki Allah dostlarına sövenler zındıktırlar o yüzden dışlanmayıda hakkederler.)
    Gerçek İslam ahlakında tefrikaya yer olmadığı gibi müslümanın bir müslüman kardeşine zulüm etmeside helal değildir. Her müslüman kardeşini gözetmesi gerekiyor. Sünniside Aleviside Şiiside Hariciside Vehhabiside Nusayriside Mezhepsizide Mealciside Reformistide MÜSLÜMANDIR.
    Müslümanın tanımlarından biride tüm müslümanlarla kardeş olmasıdır. O yüzden siz bizi dışladıysanız da Sedat kardeşim biz sizi asla dışlamıyoruz.Esselamun aleykum

Giriş
    Tue Sep 2006
    İletiler
    626
    la havle vela kuvvete

bu forumun 3680 üyesi bana rep atsın sen atma,

senden tebrikte istemiyorum tenkitte ..

bak kibarca son kez yazıyorum.
    اياك نعبد واياك نستعين

la havle vela kuvvete

Eyvallah Allah razı olsun

la havle vela kuvvete

:))

Muhtazaf M. Salih AYDIN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Fri Dec 2007
    İletiler
    619
    Blogdaki Konular
    1
    Birliğin kederi, ayrılığın safasından daha hayırlıdır. (Yahya bin Muaz)
    www.aydin-aydin.com

Giriş
    Fri Dec 2007
    İletiler
    619
    Blogdaki Konular
    1
    Bugün Peygamber efendimizin doğduğu gündür. Peygamber efendimiz yılında rebiül evvel ayının gecesi doğmuştur. Her yıl bu günde müslümanlar peygamberimizin dünyaya gelişini dualarla anarlar. Bu gece eller semaya kalkar, yürekler yaratana onun için açılır. Kandiliniz mübarek olsun...
    www.aydin-aydin.com

Giriş
    Fri Dec 2007
    İletiler
    619
    Blogdaki Konular
    1
    www.aydin-aydin.com

AHDE VEFA ibrahim DEMİRCİ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Fri Feb 2007
    İletiler
    2,598
    Blogdaki Konular
    11
    salih kardeşim sana teşekkür ediyorum..Dikkat ediyorumda sizden başka bu günlere önem veren pek yok portalda..14.02.2011 de en son iletiyi yine siz göndermişsiniz..Bugün ise yine sadece sizden ileti görünce gerçekten üzüldüm vesselam....
    tüm inanan kardeşlerimiz kandilini kutlar hayırlara vesile olmasını yüce mevlamdan niyaz ederim..selametle
    EĞRİ CETVELDEN,DOGRU ÇİZGİ ÇIKMAZ

Giriş
    Fri Dec 2007
    İletiler
    619
    Blogdaki Konular
    1
    Kandilimiz hayırlara vesile olur inşa-ALLAH.

www.aydin-aydin.com

Giriş
    Fri Dec 2007
    İletiler
    619
    Blogdaki Konular
    1
    www.aydin-aydin.com

2 / 2 İlkİlk 12

Yer İmleri

Gönderme Kuralları