+ Konuyu Yanıtla
7 sonuçtan 1 --- 7 arası gösteriliyor

Konu: Kendime sevgili bulmalıyım

Kendime sevgili bulmalıyım

Kendime sevgili bulmalıyım…

“K neden sürekli kızları rahatsız ediyorsun?”
    “Rahatsız etmiyorum ki.”
    “Fakat kızlar senin sürekli onların peşinde olmandan rahatsız.”
    “Ben bir şey yapmıyorum sadece onlara bakıyorum.
    “Seni anlamaya çalışıyorum, fakat kızlar yanlız kalmak istiyorlar. Onları izlemenden rahatsız oluyorlar.”
    “Ama Havva.”
    “Evet, şimdi başka meşguliyet bulabilirmisin kendine, yoksa ben yardımcı olayımmı?”
    “Canım başka bir şey yapmak istemiyor.”
    “Hhıımm, istersen şuraya oturup konuşabiliriz.”
    “Tamam konuşalım. Elma yiyebilirmiyim?”
    “”Tabiki yiyebilirsin. Sen git elma al, bende gidip kızlara seninle konuşacağımı söyleyeyim.”

K. 9 yaşında bir erkek çocuğu. Son zamanlarda sürekli kızlarla itişip kalkışıyor. Sürekli kızlardan K hakkında şikayetler alıyorum. K ile bir köşede konuşma fırsatı bulduğumda, son zamanlarda yaşanan sıkıntılı olayların asıl sebebi ortaya çıktı. Yaklaşan sözüm ona 14 şubat sevgililer gününde K yanlız kalmak istemiyormuş. Yanlız kalmak mı? Evet evet 14 şubatı birisi ile birlikte geçirmek, sevdiğine (bu durumda spariş üzeri sevgilisi oluyor) gül alıp sevgililer kartı vermek istiyormuş. Sınıfında ki bütün çocukların sevgilisi varmış. K. mutlaka 14 şubatta birini sevmesi gerektigini düşünüyor. K. aynen bana su cumleyi telefuz etti “ sadece bir gün için istiyorum, çok fazla bir şey istemiyorum ki”” diye mazlum olduğunu ve nu konuda madur olduğunu düşünüyor.

Birilerini sevmek elbette güzel, fakat birini sevmek zorlan olurmu? Zorla birilerini seni sevmesi için zorlayabilirmisin. Gerçi burda gerçek sevgiden bahsetmiyoruz, 9 yaşında ki bir çocuğun şimdiden, bu yaşta girdiği bunalımdan bahsediyoruz. Sırf birileri kazanç yapma uğrunda bir çok gencin bunalıma sürüklendiği, bırakın gençleri gördüğünüz gibi çocuklarda nasiplerini alıyorlar. Neler yapılmalı bu durumda tam olarak bilemiyorum ama bir şeyler yapmak zorunda olduğumuzuda biliyorum.
    Şubat ayına girince her yerde kalp şeklinde bir çok nesneyle, sevgiliye vermek üzere hazırlanmış hediye paketleriyle karşılaşmamamız mümkün değil. Adeta “bana her şey seni hatırlatıyor” der gibi...
    İnsanların birbirlerine armağan vermeleri aralarındaki bağı güçlendirir, birbirlerine olan muhabbetleri artar. Fakat yukarda yaşanan örnek ne kadar sağlıklı aceba?
    Ben kime yazıyorum ki? Hangi çevreye anlatıyorum derdimi? 14 şubat a özel şiir yarışması düzenleyen, kendini muhafazakar kesim diye tanımlayanlara mı? Sevgililer günü özel ek çıkartan sözüm ona muhafazakar gazete sorumlularına mı? Yaşam, hayat biçimini değiştiren, değiştirmeye çalışan, sosyal hayat içerisinde kendine bir rol arayan ılımlı Müslümana (!) mı?

Bir çok kişi şunu geçirebilir içinden “ sevgililer günü, anneler günü, babalar günü vs, vs bir çok özel günlerin kutlanmasında bir sakınca olmadığını, aksine Peygamber Efendimiz hem hediyeleşmeyi hem de ticaret yapmayı tavsiye etmiştir diyebilir. Bu kesinlikle doğru. Fakat hediyeleşmek için Müslümanlara has özel günler zaten var. Ticaret yapmak için illada kapitalizm düşüncesinimi taşımak gerek?
    Sanırım bizler genelde her şeyi saptırdığımız gibi bu “sevgililer günü” olarak adlandırdıgığmız günün asıl amacınıda tüm dünya olarak saptırmış bulunuyoruz. Valentijn’nın (sevgililer günü) geçmişini araştıdığınızda çok daha farklı bir olayla karşılaşacaksınız. Bu konuda bir çok farklı hikayeler var, nasıl çıktığına dair. Ama benim rasladığım hiç biri günümüzdeki “sevgililer günü” canlandırmasıyla uzaktan yakından alakası yok gibi... Sevgiyi bile ucuzluğa çıkartmışız.

Paylaştıkca çogalan sevginin olduğu şu dünyada sevgisiz kalmamamız temennisi ile...

Havva Koc

http://www.ajans5.com/haber/20100212...Bulmaliyim.php
    "Ben gidiyorum, ta ki benden hayırlısı gelsin inşaALLAH"

Güzel bir yazı kaleme almışsın Havva, sağolasın. Sana hak vermemek mümkün değil. Öyle bir zaman da yaşıyoruz ki artık sevgilisi olmayana; ' neden yok acaba hasta mı yoksa?' gözüyle bakılıyor.'İlla bir sevgiliniz olmalı' durumundasınız yani. Artık toplum bunu zorla dayatıyor insanlara. örfümüz de adetimiz de dinimizde olmayan şeyler bunlar. Ölçüyü iyi ayarlamak lazım.
    Taşlardan putları ya Rab senin yerine koymuşlar.

Kayıtsız
    Misafir
    Ne oldu 9 yaşındaki K. Sevgililer gününe yalnız mı girdi ? Yoksa bu günün anlamsızlığını anlatabildiniz mi kendisine ?

TERAKKİPERVER Yüksel DİKGÖZ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat Oct 2008
    İletiler
    202
    Sevgilisi olsa ne olacak.Sonunda ayrılıyorlar birbirlerinin yüzüne bile bakmıyorlar.Bu nasıl sevgi veya sevgili?.
    Bir insan olursa sağır; sen ona istediğin kadar bağır!..

İhtiyar Heyeti Kaşif Ayşe ACAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Mon Jul 2006
    İletiler
    1,078
    Blogdaki Konular
    11
    sevgi bile dayatmayla oluyor demekki.. ama asıl önemsenecek konu bu mesele anasınıfına kadar inmiş olması..
    Susturun içimdeki susmayan beni.

Anti-Siyonist İsmail CENGİZ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat Mar 2007
    İletiler
    1,972
    Sevgilim olmadığı için çok mutlu ve rahatım:)
    Herkese bu rahatlığı Allah'tan niyaz ediyorum...
    Özellikle bekar erkeklere...
    Sevgilisizlik çok güzel bir duygu...
    Hergün günde 100 kere çaldırıp kapatan veya arayanınızyok...
    Sanki evliymiş gibi hesap soran kimseniz yok...
    Gizli gizli mesajlarınızı okuyanınız yok...
    İnternet kullanıcı ve şifresini verdiyseniz,yine sizden gizli girip şayet listenizde karşı cinsten biri varsa sileniniz yok...
    ....
    Siz çoğaltabilirsiniz...

ona engelliler gününde engelli mi olması gerektiği sorulmalı, bu mantık çerçevesinde sevgilisi olanan kadar diğerlerinin olduktan sonra da onunda günü olduğu söylenmelidir.sev-gi-li bulması şart değildir netekim. varsa kutlanır yoksa daha büyük kuıtlanır : P
    BİN KİŞİ BİR KİŞİYİ ADAM EDEMEZ KAL İLE,BİR KİŞİ BİN KİŞİYİ ADAM EDER HAL İLE...

+ Konuyu Yanıtla

Yer İmleri

Gönderme Kuralları