2 / 2 İlkİlk 12
28 sonuçtan 21 --- 28 arası gösteriliyor

Konu: cemaat-i islamiyyenin görüşü VAHABİLİK (selefilik, ibailik) nedir

Alıntı Şüheda YAŞAR tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Ben tasavvuf ehli bir kişi değilim.Yazılanları da elimden geldikçe takip etmeye çalışıyorum.Birşeye dikkat ettim ve kararımı verdim....

Tasavvuf ;insanın kalbini yumuşatan insanlara ne olursa olsun saygılı ,yumuşak bir uslupla konuşmayı öğreten bir sistem...

Şu güne kadar tarikata mensup şahıslar ile tarikata karşı çıkan (isim vermeyecem inş. herkes anlıyor )şahıslar arasındaki tartışmalara şahit olduk.

Aralarında büyük uçurumlar var.Bir taraf beddua edip ,hakaret ederek,karşısındakini yerden yere vurarak anlatmaya çalışırken diğer tarafta tam tersi müslüman kardeşine herşeye rağmen dua ederek yumuşak bir uslupla anlatmaya çalışıyor...

Hangisinin doğru olduğu malumunuz üzere apaçık ortadadır...

Ve ben bu tartışmalardan sonra iyice emin oldum ki tasavvufa gönül verenlerin yanında olmalıyım.

Allah hepimizi affetsin...
    Hak olan elbette edep ile taçlanmıştır. O yüzden ''ÖNCE AHLAK VE MANEVİYAT.''
    Tasavvuf eğitimi almışların en önemli özelliği tekfircilikten sakınmalarıdır. Ama günümüz vehhabi yada diğer ismiyle selefi denilen akımı destekleyenlerin inanç esaslarının başında tekfircilik vardır. Bu kimseler şirkle mücadeleye giriyoruz demeleriyle yola çıkmışlar ancak aşırılıkları nedeniyle ehl-i sünnet dışına çıkan görüşlere sahip olmuşlardır.
    Prof.Dr.Necmeddin ERBAKAN hocamızı yetiştiren Mehmed Zahid Kotku rahmetullahialeyh buyuruyor ki:

‘’Bugün kü vehhabi denilen buraya (Arabistan) hakim olan insanların en önemli hizmetleri şirke karşı cihat ilan etmişlerdir, fakat ifrat derecesindedirler, ifrat derecesinde oldukları için ifrat ve tefritten korkmak lazım ortadır İslamiyetteki yol, ifrat ettiklerinden dolayı Delai'l-i Hayrat’ı bile okumaya razı olmuyor, Delai'l-i Hayrat Peygamberimize salatu selam’dan ibaret bir kitaptır onada razı olmuyor diyor Allah’ın kitabı varken niçin onunla meşgul oluyorsun Allah’ın kitabını oku diyor, Resulüllah efendimizin karşısına gidipte ‘’Ya Resulüllah ‘’ dememize razı olmuyor, ‘’Ya’’ diye hitap olunmaz ölene diyor aklı ermiyor bu kadar, ölen kimdir ölen sensin Peygamber hiç ölürmü? Allah şehit olan kullarına bile ölü demeyin dediği halde Peygamberine ölü demek caiz olurmu? Ama o adamın aklı o kadar ediyor işte ne yapayım…’’

İşte fark buradadır Milli Görüşü kuranların vehhabilik hakkındaki görüşünden sadece bir kesit.

selametle
    Mahmud Efendi:4000'den fazla sünnet var,en fazla 3 tanesine uymadığımı görürseniz bana tabi olmayın

İbrahim DEMİRCİ ve Sıddık DEMİRCİ ağabeylere ;

Değerli ağabeylerim !
    İsmail Kaplan ağabeye sunduğum teklifin aynısını size de sunuyorum. Buyrun, aramızdaki ihtilaflı meselelerde, ilmi usüllere uygun, iftira etmeden, kaynaksız konuşmadan, tekfir etmeden, hakret etmeden; kendi inançlarımızı ve kendi düşüncelerimizi delilleriyle ispata çalışalım.

Delili sağlam olanın görüşüne tabi olalım.
    İnançlarının ve düşüncelerinin sağlamlığından şüphe etmeyen kimse münzara etmekte de hiçbir beis görmez.

Yazarlarımız, bölümünde; münzaralar adı altında bir bölüm açıldı. Bu bölümde sadece münazaralara katılacak kimselere yazı yazabilecek.

Vehhabi diyerek, ondan bundan alıntılayarak yorum yaptığınız kimselerin; fetvaları ve sözleriAllah şahidimdir ki, hala kulaklarımda. 100-150 yıl önceki "vehhabi"leri kastediyorum.

İstediğiniz konuda, istediğiniz şekilde, istediğiniz ortamda münzaraya hazırım.

Şayet sizin bilip de bizim bilmediğimiz şeyler varsa; erin ve göğün rabbini, Rabb'e kulluk için yaratılan melekleri şahit tutarak diyorum: Sahih olan hangisi ise ben ona uyacağım.
    Şayet sahih olana uymayı reddedersem Allah azze ve celle, lanet ediciler bana lanet etsinler.

Buyrun...
    قال الشاعر : ليس اليتيم الذي قد مات والده إن اليتيم يتيم العلم والأدب

Merhum Taner PINAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat Mar 2007
    İletiler
    1,637
    Blogdaki Konular
    6
    şüheda yaşar biz senin ne kadar tasavvufçu olduğunu biliyoruz tasavvuf ikyüzlülük te demek oluyor demekki ..

Maaşaallah ..

size yazıklar olsun be .. adam Allah c.c. na iftira atıyor, kuranda net bir şekilde kafir olarak öldüğü ve ebedi cehenneme gideceği belli olan zat hakkında cennetliktir diyor...siz bu adamı savunuyorsunuz..

birde gelip ikiyüzlülükle yumuşak tavırlar sergileyenler haklıdır diyorsunuz yahudilerde çok yumuşak ve sabırlı tavırlarla filistin davasını dış dünyada anlatıyorlar..

size göre onlarda haklı değilmi..
    Allah indinde Din İSLAM dır.Kendine başka din ve başka peygamber arayanlara veyl olsun..

AHDE VEFA ibrahim DEMİRCİ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Fri Feb 2007
    İletiler
    2,598
    Blogdaki Konular
    11
    Alıntı Ömer ÇELİK tafarından gönderildi Mesajı Göster
    İbrahim DEMİRCİ ve Sıddık DEMİRCİ ağabeylere ;

Değerli ağabeylerim !
    İsmail Kaplan ağabeye sunduğum teklifin aynısını size de sunuyorum. Buyrun, aramızdaki ihtilaflı meselelerde, ilmi usüllere uygun, iftira etmeden, kaynaksız konuşmadan, tekfir etmeden, hakret etmeden; kendi inançlarımızı ve kendi düşüncelerimizi delilleriyle ispata çalışalım.

Delili sağlam olanın görüşüne tabi olalım.
    İnançlarının ve düşüncelerinin sağlamlığından şüphe etmeyen kimse münzara etmekte de hiçbir beis görmez.

Yazarlarımız, bölümünde; münzaralar adı altında bir bölüm açıldı. Bu bölümde sadece münazaralara katılacak kimselere yazı yazabilecek.

Vehhabi diyerek, ondan bundan alıntılayarak yorum yaptığınız kimselerin; fetvaları ve sözleriAllah şahidimdir ki, hala kulaklarımda. 100-150 yıl önceki "vehhabi"leri kastediyorum.

İstediğiniz konuda, istediğiniz şekilde, istediğiniz ortamda münzaraya hazırım.

Şayet sizin bilip de bizim bilmediğimiz şeyler varsa; erin ve göğün rabbini, Rabb'e kulluk için yaratılan melekleri şahit tutarak diyorum: Sahih olan hangisi ise ben ona uyacağım.
    Şayet sahih olana uymayı reddedersem Allah azze ve celle, lanet ediciler bana lanet etsinler.

Buyrun...
    1...bir dava arkadaşına müşrik diye hitap ederek kendi makamını söyleyen bir arkadaşla ne tartışacagız(m.dagdelen)
    2...sizin dininiz size benim dinim bana diyerek peygamberimin müşriklere söyledigi sözleri bizlere rahatca sarfeden bir arkadaşla ne tartışacagız(.tanerbey)
    3.allah için dua eden bir arkadaşına ‘’ebu cehilde aynı şeye iman ediyordu’’diyerek çok üzücü
    Bir yakıştırma yapan arkadaşla ne tartışacagız.(m.dagdelen)
    4.konuyu bildigi kadar açıklamaya çalışan ve bu yüzden çaba sarf eden bir kardeşine
    ‘’. bir daha bana "özür dile", "tevbe et" gibi ifadeler kullanarak yazarsan üyeliğini kısıtlarım.(2. prensip). zira ne senden ne de rabbani ve benzerlerinden özür dileyecek değilim. çünkü bir müslüman bir müşrikten özür dilemez ‘’
    Cümlesini kuran bir arkadaşla ne tartışacagız(m.dagdelen)
    5. yazışma esnasında başka bir arkadaşa tahammul dahi edemeyip
    ‘’benim konumdan emin yılmaz denen bu şahsın yazılarını kaldırın lütfen .
    dayanamıyorum bu çocuğun yazılarını görmeye hazmedemiyorum’’
    gibi insanları küçük düşürücü cümleler kuran bir arkadaşla ne tartışacagız.

BAK KARDEŞİM

Bizler dini hassasiyetleri olan imanımızı tasavvufla süsleyen ve bunun yanında
    Cihada çok büyük önem vererek her alanda milligörüş davamızı gözünü budakdan sakınmadan,rızık endişesine düşmeden her platformda anlatan insanlarız.

Yukarda bahsi geçen arkadaşlar gibi; tarikat şeyhlerinın,tasavvuf önderlerinin,1000 lerce cilt İslami eser yazmış o muhteşem insanların sarf ettigi anlaşılması tevile muhtaç sözlerin satır aralarında ugraşamayız.

İmamı rabbani birçok eser yazmış ve imanlı insanlar yetiştirmiş,muhiddin-i Arabi de öyle
    Sadece bunlar degil bir çok mürşidi kamil bu memlekette İslam dinine fidanlar yetiştirmişler
    Hal böyle iken bazı arkadaşlar binlerce eser arasından 3 cümle bulup bir evliyayı ve bu sitede onun lehinde yazanları müşrik ilan ettiler
    Allah affetsin …yinede sensin müşrik diyebilecek cesaretimiz yok çünki biz allahdan korkarız bir müslümana müşrik demenin İslami hükmünü elhamdülillah biliyoruz.

Düzenlendi: ibrahim DEMİRCİ 02-02-2010 23:40 Neden: imla
    EĞRİ CETVELDEN,DOGRU ÇİZGİ ÇIKMAZ

Merhum Taner PINAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat Mar 2007
    İletiler
    1,637
    Blogdaki Konular
    6
    İbrahim ve sıddık demirci abilerime hitabımdır,

sizin samimi olduğunuzdan hiç şüphem yok,

lakin tasavvuf anlayışında teslimiyetçilik şeriatta bahsedilen Allah ve Resulünden başkasının sözü ister alınır ister terkedilir kaidesi ile bağdaşmaz.

diğer yandan siz bir alim ne derse o doğrudur anlayışı ile gelip ilmi olmayan kızgınlıkla başka alimler hakkında sapık vahhabi ifadesi ile gelip yazılar ekliyor ve fütursuzca savunmaya geçiyorsunuz. Hani Ali r.a. dediği gibi ya ben haklıysam?

Abi Allah aşkına yapmayın. Kuran ve Sünnete götürün.

kutp konusunda hatırlarsınız ben bir yazı yazdım o yazı zamanın kutbunun(bu kutb bir insan) bütün kainatı elinde tuttuğu ve onun bilgisi dahilinde yaprak dahi kımıldamaz şeklinde büyük küfür sözleri ile doluydu ..

ama ne oldu hayır öyle şey olmaz kardeşim bu abartıdır bu küfürdür Allah c.c. eş denk bir şey yoktur demediniz.

Üstyüne üstlük sizden biri geldi dediki zamanın kutbu Ali Ramazan Dinç tir dedi. ve ses etmediniz.

bizim hiç mi haklı tarafımız yok Allah aşkına bir düşünün.

Adamlar firavunu cennetlik yaptı , Allah c.c. kadın saydı onla oynaştı haşa.. sizden bir reddiye gelmedi.

abi günahtır yazıktır. bana demeyin sakın bunu şöyle anlamak lazımdır diye hiç mi akletmiyorsunuz.

Kuran apaçık geldi ve eksik değil tamamlandı dinde eksiklik yoktur. ve bu sözler küfürdür hiç bir şekilde tevili mümkün değildir. şeriata göre bu sözü söyleyen veya destekleyenin boynu vurulmalıdır kiii zaten ulema bunları astırmıştır.

şimdi bazı kişilerin yumuşak geçişleri sizi aldatmasın.

Kaideler çok zor değil

1-Allahtana başka ilahlar vardır. İlah olarak kendisine İbadet edilecek bir tek ALlah vardır.

2-ölülerden yardım dilenmesine dair Ne resulullah s.a.v. den nede Ashabın dan bir delil gelmemiştir. Vesileye dair bir delil yokTUR. hatta ashab Resulullah s.a.v ölünce onun kabrine gitmemiş yağmur duasına amcası ile çıkmıştır.

3-Allah yarattığı hiç bir şeye benzemez. Kulları onu tasvir ve tahlil edemez. O kendisini övdüğü gibidir.

4-Rabıta dan maksat ibadet halinde bir beşeri düşünmek ise bu şirktir.

ve ömerin açtığı konuda devamını bulacaksınız.

Din zor değil birlemek zor abi. Onlar şirk koşmadan iman etmezler ayeti ne kadar korkutucu ne kadar zor bir ayettir. hiç düşünmezmisiniz..

Ya ben haklıysam? şirkin affı yok abi. siz cehennemliksiniz demedim ben hiç bir zaman.

herkes bazı fiillerde şirke girebilir bu onları kafir yapmaz.
    Allah indinde Din İSLAM dır.Kendine başka din ve başka peygamber arayanlara veyl olsun..

Ben tasavvuf ehli bir kişi değilim.Yazılanları da elimden geldikçe takip etmeye çalışıyorum.Birşeye dikkat ettim ve kararımı verdim....

Tasavvuf ;insanın kalbini yumuşatan insanlara ne olursa olsun saygılı ,yumuşak bir uslupla konuşmayı öğreten bir sistem...

Şu güne kadar tarikata mensup şahıslar ile tarikata karşı çıkan (isim vermeyecem inş. herkes anlıyor )şahıslar arasındaki tartışmalara şahit olduk.

Aralarında büyük uçurumlar var.Bir taraf beddua edip ,hakaret ederek,karşısındakini yerden yere vurarak anlatmaya çalışırken diğer tarafta tam tersi müslüman kardeşine herşeye rağmen dua ederek yumuşak bir uslupla anlatmaya çalışıyor...

Hangisinin doğru olduğu malumunuz üzere apaçık ortadadır...

Ve ben bu tartışmalardan sonra iyice emin oldum ki tasavvufa gönül verenlerin yanında olmalıyım.

Allah hepimizi affetsin...

.....

Alıntı Taner PINAR tafarından gönderildi Mesajı Göster
    şüheda yaşar biz senin ne kadar tasavvufçu olduğunu biliyoruz tasavvuf ikyüzlülük te demek oluyor demekki ..

Maaşaallah ..

size yazıklar olsun be .. adam Allah c.c. na iftira atıyor, kuranda net bir şekilde kafir olarak öldüğü ve ebedi cehenneme gideceği belli olan zat hakkında cennetliktir diyor...siz bu adamı savunuyorsunuz..

birde gelip ikiyüzlülükle yumuşak tavırlar sergileyenler haklıdır diyorsunuz yahudilerde çok yumuşak ve sabırlı tavırlarla filistin davasını dış dünyada anlatıyorlar..

size göre onlarda haklı değilmi..

Maaşaallah ..
    Dehşete kapıldım...Hem tasavvufçu oldum hem de iki yüzlü kelimeler tükendi ne yazık....

size göre onlarda haklı değilmi.
    Yukarıda yaptığım yorumu doğruladınız size teşekkür ediyorum(hüzünle) keşke beni yanıltsaydınızda sizden defalarca özür dileseydim....Siz yine size yakışanı yaptınız.Bense bana yakışanı yapıp susacağım ....
    "Yarın, elbet bizim, elbet bizimdir! Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir..!"

Alıntı Ömer ÇELİK tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Genelleme yapmamamız daha güzel olur. Zira mutasavvıfların arasında da ağzı bozuk çok kimse gördüm ve tartıştım. Ancak bu mutasavvıfların ağızlarının bozuk olduğunu anlamına gelmez.

Yine aynı şekilde burda birkaç tasavvufu sevmeyen, yada tasavvufun bazı uygulamalarına karşı çıkan insanlar sert, anlayışsız, hakaretvari konuşmaları da onlarla aynı görüşleri paylaşan diğer insanların da aynı özelliklerde olduğunu ispat etmez.

Tasavvufa karşı çıkan ve kendine selefe tabii olduğunu iddia eden nice insanla tanıştım ki, tasmalarının sahiplerinin emirlerini uygulmaktan başka bir gayeleri yok. Allah'ın şeriatının yeryüz<ünde iptal edilip, yerine fısk ve zulüm nizamlarının kuruluşuna bunlar sessizce rıza göstermekteler. Ümmetin yiğit evladları, cezaevlerinde işkenceler altında şehit edilirken, onlar verdikleri fetvalarla müslümanları harici ilanm ettiler. Onların türkiye ayağı da bunlardan farksız.

İşte bazı müslümanlar bu ayarı tutturamıyor. Şimdiki suudun pisliklerinin kaynağının 150 yıl önceki hareket olduğu zannına kapılıyor. Halbuki, bugünkülerin yaptıklarına karşı çıktıkları için 150 yıl evvel neciddeki insanlar böyle bir hareket başlattılar.

Necid alimlerinin, bir tane dahi kitabını eserini, yada risalesini okumayan insanlar süreklikonuşuyorlar.

Ben bunu şuna benzetiyorum: Daha namaz kılınışını bilmeyen bir adam gelip de bana, dini konualrda nasihat etmesi gibi.

Son 1,5 yılımın büyük bir kısmını, necid alimlerinin fetvalarını okumakla geçirdim.
    Muhammed bin Abdulvehhab (Allah azze ve celle ona ve ondan sonra gelen ve onun hareketini sünnete uygun olarak devam ettiren kimselerin ecirlerini kat be kat versin) ve onun torunları ve talebelerinin kitaplarını fetvalarını okudum. Yüzlerce fetvalarını okudum.

Onların Osmanlı hakkındaki fetvalarını da okudum. Onların tsavvuf hakkındaki fetvalarını da okudum. Kabir hakkındaki fetvalarını da. Evet bazı fetvalarında aşırıya gitmişlerdir. Bunu kabul ediyorum.

Fakat İbrahim Demirci'nin eklediği yazıda isnad edilen hususların birçoğu önceki alimlerin söylediklerinin aynısı. İmam Şafii de mi vehhabi?

Müslümanlar birbirlerine neden bu kadar adaletsizce davranıyor?
    "Ey Kavmim! Allah'tan korkun"

Önceki alimlerin fetvalarından habersiz olarak, neden hakkında küfür veya şirk işlediğine dair şer'i ispat yollarından birisi ile ispat edilmemiş iken, bu denli acelececi hüküm veriyorsunuz?

İnsanları haricilikle suçlarsınız da, kendiniz hariciliği fiili oılarak ispat edersiniz. Bu yaptığınız haricilik değildir de nedir?
    Ömer Bey ;burada çoğu kişi nefsini rehber ederek kelimeleri cımbızla seçerek konuşuyor.Buna bende dahilimdir(Burasını Allah bilir).Kibiri koluna takıp bu yolda yürümek çok yanlış.Burada sınıflandırmalar oluyor.Bunun tartışan insanlarda farkında ama iradelerine DUR diyemiyorlar.Şimdi şunu yapabilirim cümlelerinizi,kelimelerinizi hatta hecelerinizi dahi cımbızla seçip istenilen noktaya gtirebilirim.Ama bunu yapmak istemiyorum.Çünkü bu ne bana nede bir başkasına fayda sağlar.

Ben sadece düşündüğüm ve hissettiğim şeyleri yazdım.Bunun dışına taşmakta istemiyorum açıkçası...Fayda getirmeyen işten Allah'a sığınırım ...

Selametle kalın...
    "Yarın, elbet bizim, elbet bizimdir! Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir..!"

AHDE VEFA ibrahim DEMİRCİ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Fri Feb 2007
    İletiler
    2,598
    Blogdaki Konular
    11
    Ömer Bey ;burada çoğu kişi nefsini rehber ederek kelimeleri cımbızla seçerek konuşuyor.Buna bende dahilimdir(Burasını Allah bilir).Kibiri koluna takıp bu yolda yürümek çok yanlış.Burada sınıflandırmalar oluyor.Bunun tartışan insanlarda farkında ama iradelerine DUR diyemiyorlar.Şimdi şunu yapabilirim cümlelerinizi,kelimelerinizi hatta hecelerinizi dahi cımbızla seçip istenilen noktaya gtirebilirim.Ama bunu yapmak istemiyorum.Çünkü bu ne bana nede bir başkasına fayda sağlar.

Ben sadece düşündüğüm ve hissettiğim şeyleri yazdım.Bunun dışına taşmakta istemiyorum açıkçası...Fayda getirmeyen işten Allah'a sığınırım ...

Selametle kalın...
    evet bende size katılıyorum.yazıların büyük bir bölümünde enaniyet(nefsyat ve kibir)gözüküyor.
    allah hepimizi nefisini dizginleyebilen kullarından eylesin.inşallah
    EĞRİ CETVELDEN,DOGRU ÇİZGİ ÇIKMAZ

2 / 2 İlkİlk 12

Yer İmleri

Gönderme Kuralları