Yıllardır Türk Sinemasının kalitesizliğinden şikâyet eder Batı ve Amerikan sineması karşısında ki acizliğinden yakınıp dururduk. Bundan da öte; milletin öz değerlerini yansıtan, milletin hamurunu oluşturan unsurların ekrana gelmemesinden yakınırdık. Yada bunları icra edebilecek yönetmenlerin azlığı, teknik ekipman yoksunluğu ve daha da önemlisi “Müslüman kadın” profilini kimlerin canlandıracağını günlerce, haftalarca tartışır bir türlü çözüm yolu bulamazdık. Hiç unutmam, Mesut UÇAKAN’NIN yönettiği “Yalnız Değilsiniz” isimli bir sinema filmi vardı. Başrol oyuncularından Gamze TUNAR’IN canlandırdığı rol, o dönemde İslami Camiada ciddi eleştirilere neden olmuştu.

Üniversitede okuyan başörtüsü mağduru bir genç kızın onurlu direnişini ve duruşunu canlandırmasını gerçekçilik açısından ya da sair nedenlerden ötürü ciddi manada İslami Camia eleştirmişti. Hatta o dönemlerde eleştirilere karşı bazıları “ne yani sizin evlerinizde oturan kızlarınızı mı oynatsınlar” diyerek yangına körükle gitmişler lakin bu hususta kimse ciddi manada çözüm yolu göstermemişti. O gün bu gündür, İslami Camia elle tutulur gözle görülür ciddi bir sinema filmi icra edememiştir. İşin garip tarafı sinema eseri ortaya koyamadıkları gibi, bu sinema eserini ortaya koyacak ne doğru düzgün bir yönetmen nede sinema oyuncusu yetişmedi yetiştirilmedi. Yetişmesi içinde ciddi bir gayretin içerisine girilmedi.

İşte bu boşluğu dolduracak, İslami Camia içerisinde Türk sinemasına yeni bir soluk getirecek, kendi sinema yönetmenlerini, sanat eleştirmenlerini ve oyuncularını yetiştirecek olan bir dernek kuruldu: “GESED”

GESED (Gezici Sinema ve Eğitim Derneği), birkaç inanmış gencin bir araya geldiği ve yukarıdaki saydığım hususları kendisine dert edinmiş buna “kendilerince” çözüm getirmeye ahdederek kurdukları bir dernektir. Bu dernek, kendi sinema yönetmenlerini yetiştirdiği gibi; kendi oyuncu kadrosunu da yetiştirecek ve kendi eleştirmenlerini de yine kendi bünyelerinden çıkartacaktır. İslami camianın kimseye muhtaç olmadığını, kendi ayakları üzerinde durabildiğini dosta düşmana gösterecektir.

GESED, haftanın her cumartesi günü Galatasaray Tüneldeki dernek merkezinde çeşitli sinema yönetmenlerini ve sinema eleştirmenlerini ağırlıyor. Kendilerini taraflı tarafsız herkese tanıtıyorlar. Bu işe ne kadar inandıklarını, azimlerini ve gayretlerini bu işi başarmak istediklerini dosta düşmana gösteriyorlar. Dernek merkezini ziyaret eden herkes onların bu gayretlerini takdirle karşılamakla birlikte kendilerine ellerinden gelebilecek her türlü desteği de vereceklerini belirtiyorlar.

Benim İslami Camiaya çağrım şudur: “Ey bu ülkenin alnı secdeye gelen zenginleri ve Ecdadımızı anlatan ve kendi sorunlarımızı tüm dünya ya tanıtacak filmlerin çekilememesinden ya da çekilmemesinden yakınan Müslümanlar, işte size fırsat, bu gençlere sahip çıkın. Bu gençleri destekleyin, karınca kararınca kimin elinden ne geliyorsa, gücü neye yetiyorsa herkes o doğrultuda bu arkadaşlara yardım etmeli ellerinden tutmalıdır. Medya ve Basını ellerinde bulunduranlar medya ve basın yoluyla, maddi açıdan yardım sağlayabilecekler maddi yolla, lojistik destek sağlayabilecek olanlarda o yolla bu gençlere yardım etmeli. Zira sizin sinema oyuncusu ya da sinemanın her hangi bir kolunda bulunmak isteyen çocuklarınıza sahip çıkacak bir kurumun, derneğin var olmasını, yaşamasını istiyorsanız, çocuklarınızı emanet ettiğiniz zaman gözünüzün arkada kalmayacağı bu gençlere sahip çıkın.”

Ben yürekten inanıyorum, “Bizim çocuklar başaracak…”