ABD Başkanın resmi davetlisi olarak ABD ye giden Tayyip ERDOĞAN, ardında da bir yığın soru ve sorun bıraktı. Gündem sözde, İran, Nükleer yapılanması ve Terör… Yapılan açıklamalar da hep buna yönelik açıklamalar. Ben şahsen ABD ziyaretlerinin asıl nedeninin her zaman için kamuoyundan gizli tutulduğu kanaatindeyim. Bu ziyaretin de o meyanda olduğunu düşünüyorum.

Bu ziyaretin Türkiye’nin komşuları ile arasında ki geçişlerde vizenin kaldırılması olayından bağımsız olmadığı kanaatindeyim. Türkiye hızla bölgesinin lideri olma yönünde ilerliyor. Ancak bu ilerleyiş kendi öz yapısından, mili temellerinden beslenerek büyümüyor. “Gizli Dünya Devleti” dediğimiz Siyonizm desteği ile Türkiye gücünü artırmakta sınırları zorlamaktadır. 11 Eylül ile başlayan yeni dönemde “Küresel güçler” dünyada tek süper gücün olmasını istememektedir. Bunun nedeni ise Türkiye de ki, önemli bir kitlenin ülkesinin bölgede insiyatifi ele almasını bölgenin lideri olmasını istemesinden kaynaklanmaktadır. Hatta seksenli yılların ikinci yarısından sonra Türkiye de gelişmekte olan İslami eğilim çok yakın bir gelecekte “Refah Partisinin” Türkiye de iktidara geleceğini gösteriyordu. Bunu gören “güç odakları” Refah Partisi kendi insiyatifi ile büyüyeceğine bizim desteğimizle büyüsün zira biz yükseltirsek indirmemiz, ala aşağı etmemiz daha kolay olur” diyerek 97 ye kadar olan süreci bu şekilde yönetmişler… Sonradanda o malum süreç yaşanmıştır. İşte bu sebepten dolayıdır ki, Türkiye de bu var olan yükseliş potansiyelini görenler bunu Türkiye’nin kendi ellerine bırakmak istememektedirler. Türkiye “Siyonizmin” desteği ile bölgesinin “yeni Amerikası” olmak üzeredir.

Önümüzde ki Mart ayı itibari ile Irakta seçimler yapılacak, büyük olasılıkla da Kürtler bu seçimi kazanacaklar. Şuan da Türkiye ile ilişkileri iyi seyreden Kuzey Iraktaki bölgesel Kürt yönetimi Irak’ın genelinde iktidara geldikleri zaman bu ilişkilerin farklı bir meyanda seyredeceğini zannetmiyorum. Hatta ilişkileri daha ileri boyuta götürecekler. Şöyle ki; Irak yakın zamanda 3’e bölünecek, büyük olasılıkla seçimlerden sonra yaşanacak büyük kaos bunda etkili olacak. Kuzey Irak’ın tamamını kendi idaresi altında bulunduran Kürtler kendilerini güvene almak için (özellikle İran’a karşı) kendi özerk bölgeleri ile beraber Türkiye ye ilhak olmak isteyecekler. Musul ve Kerkük’ü zaten senelerdir Türkiye ye bağlama hayali ile yaşayan Türkiye bu fırsatı kaçırmayacak bunu kabul edecektir.

İşte bu süreçten evvel Türkiye “PKK” denilen beladan bir an evvel kurtulmalıdır. Bunu çok iyi bilen Tayyip ERDOĞAN, öncelikli olarak “Kandilin” boşaltılmasını istemektedir. Bundan dolayıdır ki; ABD ye yapılan ziyaret bu noktada çok büyük önem arz etmektedir. Türkiye PKK’NIN hamiliğini yapan ABD ile bunun pazarlığını yapmış büyük olasılıkla da bu yöndeki talebini ABD ye kabul ettirmiştir. Zira Barack OBAMA’NIN bizzat açıklamasında “ PKK YA Terörist bir örgüttür” demesi PKK YI gözden çıkardığının en bariz göstergesidir. Öyle tahmin ediyorum ki; çok yakın zamanda Kandilden Türkiye ye gelişler yeniden başlayacaktır. Hatta bu gelişlerin içerisinde “Büyük başların olması” içten bile değildir.

DTP’NİN kapatılmış olması bu tavizin koparıldığının yine en bariz özelliklerindendir. Tokatta ki saldırı aslında ABD de neyin pazarlığının yapıldığının bir kanıtıdır.

Peki bu pazarlık sürecinde ABD bizden ne istemiş olabilir? Hemen söyleyeyim; Afganistan da konuşlandırılacak “muharip güç” ve “İran’a yapılacak herhangi bir baskı”. Çünkü Amerika BOP sürecini işletirken artık Afganistan ve Irakla daha fazla uğraşmak istememektedir. Bunu nihai bir çözüme ulaştırmak istemektedir. Zira süre iyice daralmakta İsrail’in daha fazla sabrı kalmamaktadır. 2011 yılını “Savaş Yılı” ilan eden İsrail, Lübnan’a yeniden girecek ve orayı nihai olarak işgal etmek isteyecektir. Bu durumda kendisine ayak bağı olacak olan İran’ı Türkiye’nin başına musallat edecek, Türkiye yi ise “Bölgenin lideri olma” adına İran’ın karşısına dikeceklerdir.

Yine ezilenler, kanları dökülenler, toprakları işgal edilenler Müslümanlar olacak… Ve yine bu zor sürecin atlatılması için 2011 yılında yapılacak olan seçimlerde bu millet AKP’YE yönlendirilerek yine kandırılacaktır. Allah bu milletin yardımcısı olsun. Tarih boyunca üzerine bu kadar oyun oynanılan başka bir millet yoktur. Sözlerimi Üstat Necip Fazılın şu sözleri ile bitiriyorum: “Allah’ım acı bu saf millete/ Akşam yatar sabah kalkar başıboş…”