+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 İlkİlk 12
25 sonuçtan 21 --- 25 arası gösteriliyor

Konu: Sigara yasağının zararları

Sigara'nın Haram mı Helal mi olduğuna mantık karar verir...

Selamünaleyküm dava kardeşlerim,

Evde, işte,arkadaş ortamında ve hatta nette sigara konusunda tartışmaktan bıkmış usanmış biri olarak şunu ifade etmeliyim ki; Dinimizde sağlığa zararlı her şey Haramdır, ayrıca Kul hakkı da haramdır, ve üstelik kul hakkını Rabbimiz , adeta bu konuyu bana taşımayın dercesine aramızda yüzyüze halletmemizi emrediyor...

Hal böyle olunca, yanıbaşında sigara içilen 7den 70'e hatta kundaktaki bebekten, ölüm döşeğindeki hastaya, Astım'ı olan nefes darlığı çeken, kokuya dumana allerjisi olanlara, kadar (binbir güçlükle evini temizleyip paklayan bayanların, ardından bazen kendisi bazen de eşinin içtiği sigara yüzünden evi saran koku, is, sararan tüller tavanlar yüzünden boşa giden enerjiyi ve emeği saymıyorum bile...) kadar yüzlerce insanlara yaşatılan sıkıntı kul hakkına girmiyor mu?

Hadi evdekilerle bir vesile ile helalleşme fırsat bulabilirsiniz beki, ya yıllarca yanlarında sigaranızla zarar verdiğiniz yüzlerce, binlerce insanı ne zaman nerede bulup helalleşeceksiniz " içlerinden bir tanesi sağlığıma zarar verdin, bana sıkıntı yaşattın beni gereksiz yere öksürttün, nefesimi daralttın, nefsimden fedakarlık ederek tutmaya çalıştığım oruçlarımı riske attın, oruçlu anımda senin sigaran yüzünden başım tuttu, kendimi kötü hissettim, ben sana hakkımı helal etmem derse " o zaman ne yapmayı düşünüyorsunuz...

Hiç Müslümanın Sigara gibi bi alışkanlığı olabilir mi, es kaza oldu diyelim, bunda direnilir mi, savunmak için türlü bahane diretilir mi?...

Bizler 2x2'nin 4 ettiğini kabul ettiremeyeceğiz de sizler bize 2x2'nin 3 ya da 5 ettiğini kabul etmemizi bekleyeceksiniz olabilir mi hiç böyle bir şey...

Ayrıca, arkadaşımızın bahsettiği gibi günümüzde çekilen bunca ekonomik sıkıntıda millet evini ısıtamazken, bazıları sokağı ısıtacak, tabi çoğu firma kaçak elektrik kullanacak ve harcanan enerjiyi harcayanlardan tahsil edemeyenler bunu yerli yersiz zamlarla herkese yansıtacak, bu da kul hakkıdır, ayrıca küresel ısınma denen bir mevzu var ve, gereğinden fazla ısı kullanımı küresel ısınmayı da tetikler...
    Çözümde görev alamayanlar, sorunun birer parçası olurlar...

EfLatuN_KaLeM Seçil NOYAN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Mon Mar 2007
    İletiler
    902
    Blogdaki Konular
    3
    Sigarayı seviyorum..bırakmakmayıda düşünmüyorum...mekanlar ayrılsın sigara içenler ve içmeyenler şeklinde...
    yApıM AşAmAsındA...

WeL_AsR^^ Adem DOĞAN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Fri Feb 2007
    İletiler
    1,545
    Blogdaki Konular
    1
    Ne zamandan beri helal-haram ölçümüz mantık oldu ? Helal-haram kavramları çok iyi anlaşılmalı.. kafamıza göre, mantığımıza göre helal-haram yaftası vuramayız..

Eğer mantık yürütürsek; İsraf haramdır.. peki israf nedir ? ihtiyaç'dan fazla olan herşey israf kategorisine girer.. öyle ise; eğer iki başörtüden fazla başörtünüz varsa israftasınız.. iki gömlekden fazla gömleğiniz varsa israfdasınız.. iki ayakkabıdan fazla ayakkabınız varsa israfdasınız.. Allah rasulü'nün hayatı boyunca giyinecek ikinci bir elbisesi olmadı.. ve bizlerde onun ümmetiyiz..

sigara haram ise; ihtiyaç'tan fazla her eşya, giyecek, yiyecek, içecekde haramdır...

ʞoʎ ʎǝşıq uǝpıƃ sɹǝʇ ɯıʎıʎı uǝq

için zehir zıkkım olsun :))))

kapalı alanlarda yasaklanması yerinde bir karar insan içmek istedikden sonra eminim çözümleri bulunacaktır

inşallah yürürken içilmeside yasak olur

dalmış yolda yürümektesiniz birden öndeki hiç tanımadığınız bilmediğiniz birisinin ciğerlerinden çıkan pis duman ciğerlerinize doluyor bir gün birine tekme tokat dalacağım : ))) iğrenç ötesi bir durum
    OTUR SıFıR

bi kere dumansız hava sahası die bişy yok çnkü adam içerde içmio paso dışarda içiyo ondan snrada temiz havadan söz ediolar tamamen saçmalık ... bizimkilerde ancak bu kadar yasak koyar ... bişey yaparken iyice düşünmek gerekir bizimkilerde hiiççç ölee bişy olmadığı için ...???

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 İlkİlk 12

Tags for this Thread

Yer İmleri

Gönderme Kuralları