+ Konuyu Yanıtla
2 / 1 12 SonSon
25 sonuçtan 1 --- 20 arası gösteriliyor

Konu: Sigara yasağının zararları

ikimilyon Admin Mehmet DAĞDELEN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    3,120
    Blogdaki Konular
    18

Sigara yasağının zararları

sigara yasağının memlekete yararlarını bol bol dinledik.

ben ise sizlere bu yasağın ülkemize getirebileceği iki zararı anlatacağım.

birincisi sigara içenler kendilerine yeni alanlar arayacaklar. ve kanundaki boşlukları kullanmaya çalışacaklar. örneğin bu yasak meskenlerin dışındaki tüm kapalı alanları kapsıyor. meskenler ise kanunda bırakılan açık noktalardan biridir. şu halde imarda mesken olarak kayıtlı bir yerin kahvehane gibi işletilmesi söz konusu olabilir. ilk bakışta tuhaf görünebilir. ancak çıkış yolu arayan bir işletmeci böyle bir eve müşterilerini alsa ve onlara müşteri değilde misafir muamelesi yapsa buna kim engel olabilir. üstelik arama izni olmadıkça kimse eve giremez bile. bir evde iskambil oynanmasını kim yasaklayabilir. çay servisi yapılmasını kim engelleyebilir. elbette böyle bir durumun gelişmesi denetimsiz sosyal alanlar oluşturacaktır.

ikincisi açık alanlar bu kanundaki diğer açık nokta. yaz ayları için bu tür alanlar en uygun yerler olsa bile kışın kimse buralarda üşüyerek sigara içmeyi göze alamaz. ancak zemin hariç %51'i açık bir alanı yeni teknolojiler sayesinde duvarsız ve örtüsüz olarak kapalı alan haline getirmek mümkündür. "hava perdesi" denilen bir sistem var. bir çok işyerinde rastlayabileceğiniz bu sistem kullanılarak açık alanlar izole edilebilir. ve izole edilmiş bu alanı ısıtmak için infrared ısıtıcı denilen sistemler kullanılabilir. böylece sigara içicileri soğuk kış günlerinde sıcacık ortamlarda sigara içmiş olurlar. peki bunun neresi zararlı.
    örneğin benim hesaplarıma göre 50m2'lik bir alanı izole etmek artı ısıtmak için saatte 10kw elektirik harcaması demektir. ve işletmeciler bu metodu kullanmaya yönelirlerse bu, ülkenin enerji sarfiyatının artması demektir. böylece doğalgaza dayalı elektrik üretimimiz dışarıya daha fazla kaynak çıkaracak demektir.

işin bir başka yönü, kanun henüz yeni oluğu için belirsiz noktalar var. belirsizlikler zaman içerisinde mahkemelere yansıyacak ve yargıtay ictihatlarla çözüm bulacak. böylelikle yeni açık noktaların oluşması muhtemeldir. bunlarıda zaman içerisinde yaşayıp göreceğiz.

Milli Görüş; hakkı üstün tutmaktır!

İnsanları neden sigara içmeyi bırakmayı düşünmezlerde nasıl içilebileceğine dair yollar ararlar. Sigaraya verilen para ile dışarı çıkan kaynağın hesabını kimse yapmaz mı?

Sigaraları standart bir fiyat ile satacaklarını duymuştuk. Hepsi 10 lira olacakmış. İnşaAllah doğrudur. Bana kalsa 50 lira yaparım.
    ............................................................ .

Batıl ,bidad,necis ve pislik olan bu sigaraya içilmesi için çözüm yolu göstermek ,yada gelebilecek zararlarından bahsetmek için açtığınız bu konuyu size yakıştıramadım
    bizim vazifemiz önce bu Batıl ,bidad,necis ve pislik olan bu sigarayı bırakmak ve buna bulaşmış tüm müslümanları ve sonrada tüm insanlığı kurtarmak değilmidir ...
    Hak geldi batıl zail oldu
    http://www.milligazete.com.tr/

Alıntı Emin YILMAZ tafarından gönderildi Mesajı Göster
    İnsanları neden sigara içmeyi bırakmayı düşünmezlerde nasıl içilebileceğine dair yollar ararlar. Sigaraya verilen para ile dışarı çıkan kaynağın hesabını kimse yapmaz mı?

Sigaraları standart bir fiyat ile satacaklarını duymuştuk. Hepsi 10 lira olacakmış. İnşaAllah doğrudur. Bana kalsa 50 lira yaparım.
    bizde duyduk 10 lira olacağını benım merak ettiğim konu acaba bunun parası devletemı gidecek yanı fazlalıllığı yoksa fabrika sahiplerinemı gidecek...
    Yalnız hüznü vardır kalbi olanın...

Yasağın nasıl delineceğini öğretmeyelim ne dersiniz?

Alıntı Mehmet DAĞDELEN tafarından gönderildi Mesajı Göster
    sigara yasağının memlekete yararlarını bol bol dinledik.

ben ise sizlere bu yasağın ülkemize getirebileceği iki zararı anlatacağım.

birincisi sigara içenler kendilerine yeni alanlar arayacaklar. ve kanundaki boşlukları kullanmaya çalışacaklar. örneğin bu yasak meskenlerin dışındaki tüm kapalı alanları kapsıyor. meskenler ise kanunda bırakılan açık noktalardan biridir. şu halde imarda mesken olarak kayıtlı bir yerin kahvehane gibi işletilmesi söz konusu olabilir. ilk bakışta tuhaf görünebilir. ancak çıkış yolu arayan bir işletmeci böyle bir eve müşterilerini alsa ve onlara müşteri değilde misafir muamelesi yapsa buna kim engel olabilir. üstelik arama izni olmadıkça kimse eve giremez bile. bir evde iskambil oynanmasını kim yasaklayabilir. çay servisi yapılmasını kim engelleyebilir. elbette böyle bir durumun gelişmesi denetimsiz sosyal alanlar oluşturacaktır.

ikincisi açık alanlar bu kanundaki diğer açık nokta. yaz ayları için bu tür alanlar en uygun yerler olsa bile kışın kimse buralarda üşüyerek sigara içmeyi göze alamaz. ancak zemin hariç %51'i açık bir alanı yeni teknolojiler sayesinde duvarsız ve örtüsüz olarak kapalı alan haline getirmek mümkündür. "hava perdesi" denilen bir sistem var. bir çok işyerinde rastlayabileceğiniz bu sistem kullanılarak açık alanlar izole edilebilir. ve izole edilmiş bu alanı ısıtmak için infrared ısıtıcı denilen sistemler kullanılabilir. böylece sigara içicileri soğuk kış günlerinde sıcacık ortamlarda sigara içmiş olurlar. peki bunun neresi zararlı.
    örneğin benim hesaplarıma göre 50m2'lik bir alanı izole etmek artı ısıtmak için saatte 10kw elektirik harcaması demektir. ve işletmeciler bu metodu kullanmaya yönelirlerse bu, ülkenin enerji sarfiyatının artması demektir. böylece doğalgaza dayalı elektrik üretimimiz dışarıya daha fazla kaynak çıkaracak demektir.

işin bir başka yönü, kanun henüz yeni oluğu için belirsiz noktalar var. belirsizlikler zaman içerisinde mahkemelere yansıyacak ve yargıtay ictihatlarla çözüm bulacak. böylelikle yeni açık noktaların oluşması muhtemeldir. bunlarıda zaman içerisinde yaşayıp göreceğiz.

TERAKKİPERVER Yüksel DİKGÖZ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat Oct 2008
    İletiler
    202
    Eğlenceye açık veya kapalı alanların sahipleri ruhsatlı olarak sigara içme yerini tesis etseler sorun kalmayacağına inaıyorum...
    Bir insan olursa sağır; sen ona istediğin kadar bağır!..

inşaallah açık alanda da yasaklanır çay bahçelerinde fatura sıralarında otobüs duraklarında da rahatsız oluyoruz.
    "ey ruhumun ışığı !
    ruhlar bölük bölük ayrılırken senin ruhunu benimkiyle aynı bölüğe yazmışlar" f.o.

Alıntı Hülya TERZİ tafarından gönderildi Mesajı Göster
    inşaallah açık alanda da yasaklanır çay bahçelerinde fatura sıralarında otobüs duraklarında da rahatsız oluyoruz.
    Aminnnnn İnşallah

Vallahi bu sigaradan çok kul hakkına giren bir şey göremiyorum ben.Şöyle bir durumda hasıl oldu mola yerlerinde güya hava almaya otobüsten aşağı iniyoruz ama gelin görünki iner inmez içeride sigara içemeyenlerin dışarıda bu zehri nasıl yaydıklarını görünce ben otobüsten inmemeyi yeğliyorum.

Resmen o koku günlerce burnumdan gitmiyor.Yok böyle bir eziyet.Temiz havaya hasret kaldık yok mu böyle bir yer diye isyan ediyorum her seferinde...

Sigaranın yüzünü yıkıyorlar birde saçma :)
    "Yarın, elbet bizim, elbet bizimdir! Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir..!"

Kayıtsız
    Misafir
    sadece yazık diyorum böyle akıllıca!! teoriler üretmek yerine daha önemli şeyelre enerji harcasak burada da bayağı bir enerji tasarruffu olurdu...kapalı alanlarda yasaklanan sigaranın en büyük zararı insanların yürüyen baca şeklinde sokakta dolaşmaları oldu ki bu beni deli ediyor yol boyunca bir başkasının çıkardığı dumanı ciğerine çekmek zorunda bırakılmak akla ziyan bir işkence...umuyorum ki en yakın zamanda dışarda da içmek yasaklanır hatta yasağa falan gerek kalmadan insanlar kendilerine emnaet edilen nefesin sahibine daha fazla ihanet etmekten vazgeçerler..

KaRaMaN Ömer KARAMAN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    510
    Blogdaki Konular
    2
    Ben 9 sene boyunca sigara içmiş ve bırakmış birisi olarak sigara yasağını destekliyorum.

Ancak bu konuya yalnızca tek pencereden bakılmasına taraftar değilim. Çünkü toplumda yaşayan her bireyin kendisine ait bazı hakları vardır. Daha doğrusu özgürlükleri vardır.

Bir insan sokağa çıktığında nasıl özgürce dolaşıyorsa aynı şekilde kapalı bir mekana girdiğinde de bunu görebilmelidir.

Bu konuya dediğim gibi tek açıdan bakıldığında sigara yasağı iyi ve hoş olmuştur.

Ben Mehmet Ağabey gibi birkaç farklı noktadan bakmak istiyorum olaya. Ve birkaç madde ile görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

1- Sigara yasağı ile başörtü yasağı benzeşmektedir. Şimdi bunu okuyanlar diyebilirler ki ne saçmalıyorsun sen. Ama dediğim gibi diğer açıdan bakıyorum. Başörtüsü yasağına nasıl karşıysak, ve bu yasak nasıl kişisel özgürlükleri kısıtlıyorsa sigara yasağı da aynı şekilde kişisel özgürlüğü kısıtlamaktadır. Sigaranın haram yada mekruh olduğu konusu ise ayrı bir tartışma konusudur.

2- Bu yasaktan sonra ekmek teknesi toplanıp çay içilen çay ocakları yada kahvehaneler olan işletmeciler büyük sıkıntıya düşmüşlerdir. Bu sıkıntı gözle görülür derecede fark edilmektedir. Havaların sıcak olmasından dolayı kimileri masaları dışarıya atıp çay fiyatında indirim yapsalar dahi kış ayında aynı şeyi yapamayacakları aşikardır. Velhasıl sigaranın kapalı alanlarda yasaklanması işletme sahipleri için gerçekten küçümsenemeyecek kadar büyük sıkıntılara gebedir.

3- Bu yasak değerlendirmek isteyenler için aslında bir fırsattır. Zamanını kahvelerde çay ocaklarında geçiren ve yalnızca o ortamlarda rahatça sigara içen tiryakilerin bu sayede sigarayı bırakmaları mümkündür. Çevremde gördüğüm için bu maddeyi buraya ekledim.

4- Bu yasağın yalnızca kapalı mekanlarda yapılması sadece belli alanlara zarar verir. Ama dışarıda içilen sigaranın atmosfere zararı niçin konuşulmaz? Bu biraz katı gibi gelebilir ama o zaman sigara tümden yasaklanmalıdır. Yani ne üretilmelidir ne de satılmalıdır. Dumansız Hava Sahası deyince dışarıda soluduğumuz havanın dumansız olmasını anlarım ben. İçeriyi istediğin kadar yasaklayabilirsiniz, dışarıdaki zararın ne kadar önüne geçebilirsiniz ki...

Benim acizane düşüncelerim bunlar...

Bilmem sizler neler düşünürsünüz...

hşgldn hüzün
    Giriş
    Sun Oct 2007
    İletiler
    1,111
    Alıntı Şüheda YAŞAR tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Aminnnnn İnşallah

Vallahi bu sigaradan çok kul hakkına giren bir şey göremiyorum ben.Şöyle bir durumda hasıl oldu mola yerlerinde güya hava almaya otobüsten aşağı iniyoruz ama gelin görünki iner inmez içeride sigara içemeyenlerin dışarıda bu zehri nasıl yaydıklarını görünce ben otobüsten inmemeyi yeğliyorum.

Resmen o koku günlerce burnumdan gitmiyor.Yok böyle bir eziyet.Temiz havaya hasret kaldık yok mu böyle bir yer diye isyan ediyorum her seferinde...

Sigaranın yüzünü yıkıyorlar birde saçma :)
    abartmayalım isterseniz....

sizin ne kadar içmeme hakkınız varsa bizimde okadar içme hakkımız var
    insanlar işlemediği bir günaha nekadar şiddetli değilmi..

İhtiyar Heyeti Kaşif Ayşe ACAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Mon Jul 2006
    İletiler
    1,078
    Blogdaki Konular
    11
    yolda sigara içenlerin yanından geçerken nefesimi tutmaktan illah geldi.. bence sigara üretimi ve satışınada yasak gelmelii.. kendi sağlığını düşünmeyen halka devlet daha çok sahip çıkmalı :))))
    Susturun içimdeki susmayan beni.

Alıntı İrfan SELÇUK tafarından gönderildi Mesajı Göster

Buna günah nispetinde bakmanız çok ilginç..!
    "Yarın, elbet bizim, elbet bizimdir! Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir..!"

كلنا غزة Rabia ŞAHİN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Fri May 2007
    İletiler
    2,721
    Blogdaki Konular
    2
    sigara Karşıyım... sigara yasağına karşıyım...

yasağı çıkaranlara hepten karşıyım...!

ve sloganlarınada karşıyım... (dumansız hava sahası yeni bol dumanlı sokaklar deser tam yerinde slogan olabilirdi bence)
    "unutmazsan....unutulmazsın..."

Sigara içmek kul hakkına sebep olur...

Selamünaleyküm değerli dava dostlarım,

Sigara içme meselesi maalesef o kadar basite alınacak bir konu değil, yani kusura bakmasınlar ama sigara içenler kendilerini " Senin içmeme hakkın varsa, benim de içme hakkım var, rahatsız oluyorsan çık dışarı vs..." çok yanlış bir mantıktır...

Çünkü;

1-) İslam insan sağlığına zarar veren her şeyi yasaklamıştır, alkol, esrar vb. sigara, puro vs.. bunlar hepsi sağlığa zarar veren tüketim maddeleridir. Sağlık kurumları, sigaranın içinde bulunan zararlı hatta kanser yapıcı maddelerin olduğunu defalarca açıklamıştır...Zaman zaman, bir tiryakinin ve de sigarasız bir kişinin damarı ve ciğerinden bir kesit ile kıyaslamalı fotoğraflar haber bültenlerinde yayınlanır, hatta bu bilgilere net ortamında ulaşmak bile mümkündür. Yüce Rahman'ın emaneti Sağlığını fütursuzca heba etmek bir müslümana yakışmaz...

Sonra organ nakli bekler oturursunuz, kendi organlarının değerini bilmeyen bir başkasının organlarının kıymetini bilir mi Allah Aşkına???... (Doğal rahatsızlıklar ve çaresizlikler müstesnadır...)

2-) Ayrıca kendi kullanmadığı halde yanlarında sigara içenlerin sayesinde pasif içici konumuna düşen kişilerin bu durumdan çok daha fazla etkilendiği yetkililer tarafından her fırsatta ifade edilir.

Şimdi söyler misiniz lütfen, ömrünüz boyunca, içtiğiniz sigara ile sağlığına zarar verdiğiniz kişileri tek tek bulup onlarla helalleşme fırsatına sahip misiniz? Özellikle de henüz yeni doğmuş bebeklerle... O insanların kendilerini zararlı alışkanlıklardan korumak adına gösterdiği çabaları ziyan etmeye kimin ne hakkı vardır?

3-) Yine sigara içenlerin dişleri, ve sigarayı tutan parmak uçları, tırnakları zamanla isten dumandan sararıyor, hatta nefesleri kokuyor...Bunlar da hiç hoş görüntüler değil...Hele ki, tek taraflı içimlerde yani eşleri sigara kullanmayan çiftlerde bu çok büyük sorunlara sebep olur, kimse kimsenin her haline katlanmak zorunda değil...

4-) Ayrıca bunun bir de maddi boyutu vardır, bir evde günde en az 1 paket sigara kullanan 2 tiryaki varsa hele ki bunlar 2 şer paket içiyorsa bunun maddi
    bedelini hesaplayın....Yeri geldiğinde asgari ücretle ev geçindirmeye çalışan insanlar 1 ay boyunca günde en az 8 saat çalışarak kazandıkları gelirin bir kısmını kendi elleriyle adeta yakıyorlar...

Yakıyorlar dedim de aklıma geldi...Her geçen gün uzun yaz günlerine denk geldiği için Artık Ramazan Orucu'nu tutanların sayısı gittikçe azalmaya başladı, ama buna rağmen tutanlar var Allah'a Şükür... Fakat o kişilerin arasında bazıları var ki, ezan okunur okunmaz, su içmek yerine, hemen bir sigara yakıyorlar....Tiryaki arkadaşlar lütfen!!!....Benim bildiğim kadarı ile İslâm da Sünnet olan, Oruc'u ateş değmemiş (Hurma,Su,Zeytin vb.) bir besin ile açmaktır...Hele ki sigara,duman ateşin ta kendisi ve ateş ise Cehennem'i temsil eder, Duman ise Cinleri...

Bütün gün aç durup, sonra da oruçlarınızı yakarak heba etmeyin...Zaten bu sağlığa da zararlıdır...En azından yarım bardak da olsa bir su için...

Selam ve dua ile,
    Çözümde görev alamayanlar, sorunun birer parçası olurlar...

Alıntı İrfan SELÇUK tafarından gönderildi Mesajı Göster

işin günah kısmında değilim.
    bizi zehirleme hakkınızın olduğunu savunacağınızı sanmıyorum. çok saçma olur.

siz sarımsak yiyip ya da kokan çoraplarla camiye gidiyor musunuz ? hayır. üstelik bunlar sadece rahatsız ediyor. sigara bir de zarar veriyor. buna hakkınız yok.
    "ey ruhumun ışığı !
    ruhlar bölük bölük ayrılırken senin ruhunu benimkiyle aynı bölüğe yazmışlar" f.o.

hşgldn hüzün
    Giriş
    Sun Oct 2007
    İletiler
    1,111
    işin günah kısmında değilim.
    bizi zehirleme hakkınızın olduğunu savunacağınızı sanmıyorum. çok saçma olur.

siz sarımsak yiyip ya da kokan çoraplarla camiye gidiyor musunuz ? hayır. üstelik bunlar sadece rahatsız ediyor. sigara bir de zarar veriyor. buna hakkınız yok.
    işte burda dur bakalaım...benim sigara içip içmeyeceğime karar vermeyede senn hakkın yok...
    kapalı yerlerde içmedikten sonra kim bana karışabilir açık havada içilen sigaradan neden rahatsız oluyosun..

açık havada içilen sigaradan ölen pasif içicileride senden duyuyorum ilk olarak..

Benim zararım kendime, içerim sigaramı kime ne! =)

BANNED Sedat KUMOVA kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Tue Sep 2006
    İletiler
    626
    Vallahi bırakmaya niyetim varsada burada ve her yerdeki tutum yüzünden bırakasım gelmiyor..
    اياك نعبد واياك نستعين
    ''Ancak sana kulluk ederiz ve ancak senden yardım dileriz''

esselamüaleyküm bence bir müslüman yalnız sigara değil bütün keyif veren şeylerden uzak durması lazımdır . nefsinin esiri olmamalı ,kuran ve sünnetten başkada hiçbirşeye tiryaki olmamalıdır. bir Hadisi Şerifte (Nefsinin her istediğini yapmak israf için yeterlidir .)diyor Kainatın Efendisi .Zaten müslümanın keyfe harcayacak zamanımı var Allah aşkına ;dünyaya şöyle bir bakın her yerde ümmetin gözyaşı ve zülum var.yinede benim keyfime karışmayın diyorsanız siz bilirsiniz.selamlar.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 1 12 SonSon

Tags for this Thread

Yer İmleri

Gönderme Kuralları