+ Konuyu Yanıtla
2 / 1 12 SonSon
29 sonuçtan 1 --- 20 arası gösteriliyor

Konu: Fethullah GÜLEN ve başörtüsü üzerine...

_ALBAY_ SİTE BAŞKANI Tevfik YAZICILAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    8,446
    Blogdaki Konular
    5

Fethullah GÜLEN ve başörtüsü üzerine...

İslam'ın şartı 5 mi?
    Nihal Bengisu Karaca yazdı..

GAZETECİLER ve Yazarlar Vakfı Başkanı Hüseyin Gülerce, Star gazetesinden Fadime Özkan'a Gülen hareketi ile ilgili bir beyanat vermiş. Oldukça tatmin edici bir beyanat. Gülerce, AB-D'de ikamet eden Gülen Hoca-'nın nasıl yaşadığı, ne zaman döneceği, Ergenekon davası, Türkiye'deki demokratikleşme zemini ve Gülen'in bu zemine kattığı artılar, Gülen'in eğitim hayatına ve Türkçe'yi bir dünya dili yapma çabasına ilişkin hasbi çabaları konusunda bir hayli bilgi veriyor. Gülen'e duyduğu sevgiyi gayet samimi ifadelerle anlattığı bölüm, özellikleçarpı-cı. Gülen'i yakından tanımayanlara vesempati duymayanlara, "Ne buluyorlar bu adamda hiç anlamıyorum" diyenlere, "Hayatta her şeyi anlamak zorunda değilsiniz" gibi bir cevap oluyor o sevgi. Aynı zamanda bir tabuyu yıkıyor. Gülen'i sevmenin neredeyse suç olduğu, Gülen'e sempati beslemenin ayıplanır bir şey halinegeldiği bir ülkede, çok az kimse sevgisini bu kadar samimi ve bu kadar gerçekçi bir tonlama ile aktarmayı başarabilmiştir. Sistem içi bültenden değil, geniş bir kitlenin okuduğu Star gazetesinden bahsediyoruz çünkü. "Herkes görecek, hiiii" endişesi taşımadan, eteğinde taş saklamadan konuştuğu için takdir ediyoruz. Ama bu takdirin bir sınırı var. O sınır, başörtülü kadınların "kendilerini aldatılmış hissettiği" yerde başlıyor. Bu satırları okuduğunda, okursa tabii, hiç alınmasın, bilsin ki, bu kendimi tutmuş halimdir. Kendimi "aman ters bir cevap alırım" endişesiyle de tutuyor değilim. Zira bilirim ki Zaman gazetesi geleneğinde lâf dalaşına girme, polemiğe heves etme türü şeyler hoş karşılanmaz. Edeptendir. Bir kadınla polemiğe girmek ise hiç ama hiç hoş karşılanmaz! Hem edeptendir, hem kibirden...

HÜSEYİN GÜLERCE ÇYDD YETKİLİSİ GİBİ...

Gülerce, FadimeÖzkan'ın F. Gülen'in 28 şubat döneminde başörtüsüyle ilgili yaptığı "füruattır" açıklaması üzerine sorduğu soruya şöyle bir cevap veriyor:

"Füruat demek, öncelikli değil demektir. İslamın şartı 5, imanın şartı 6. Burada başörtüsü var mı, yok... Sayın Gülen, bu minval üzere konuşunca toplumdaki tansiyon düşüverdi. Hiç unutmuyorum, Nazlı Ilıcak, gazetesinde 'Sayın Gülen'i tanımıyorum, bu sözü ilk defa duydum ve ilk defa kendimi İslam dairesinde hissettim' diye yazdı"...

Şimdi ben günlerdir, birdin, hem de halis bir dindar tarafından, nasıl bu kadar "indirgenebilir" hale getirilir, ve Gülen'in 28 Şubat döneminde belki birtakım toplumsal endişelerle yaptığı bir açıklama, nasıl bu kadar hoptirilaylaylom bir tefsire maruz kalır, onu düşünüyorum ve anlamakta zorlanıyorum. Sormazlar mı, "Sayın Gülerce, 'emri bil ma'ruf nehyi anil münker' yahut 'dini tebliğ' iyiliği yayma, kötülükten caydırma da İslam'ın 5 şartı arasında değil, ama Kur'anda çok anlam yüklenilen bir meseledir, nasıl yani?" diye.

Sormazlar mı, "Allah'a şirk koşmak, yani dünyevi mevzuları, dünyevi arzu ve tamah nesnelerini, dünyevi otoriteleri Allah'ın ilahlığı ile yarışacak denli önemli saymak imanı yer bitirir, ama elimize tutuşturulan bu 'imanın 6 şartı'adlı reçetede'şir-k'ten bahsedilmez bile" diye. Sayın Gülerce'ye sormazlar mı, "Dünyanın dört bir yanında okul açmak da İslam'ın, ya da imanın şartlarından biri değil, o zaman niye yapıyoruz ki bunları?" diye.
    Gülerce'nin Emevi-Abbasi döneminde uydurulan ve ümmete kakalanan, Kur'anın mesajını hükümden düşürüp İslam'ın yaşanışını birkaç kalem ibadetle ve birkaç temel esasla sınırlama amacı güden bu yaklaşımı benimsemesi çok tuhaf. Çünkü bu argüman, Türkiye'de, Gülerce'nin röportaj boyunca şikayet ettiği kesimin, dinden ve dindarlardan nefret eden ve dini yaşantının kısıtlanmasını talep eden kimselerin kullandığı argümanın aynı. Onlar da "İslam'ın şartı 5, bunların arasında başörtüsü yok" diyorlar. İleri gidip, Kur'anda başı da örtmeyi gerektiren bir tesettür emrinin olmadığını da söylüyorlar, ilahiyatçı olmadığım için emin olduğum bir şey var: Nur suresi 30-31 ve Ahzab suresi 59. ayetler "Baştan aşağı örtünme" konusunda yeterince açık. "Efendim, ben başımı boynumun altından başlatıyorum, demokrasi var" gibi çocuksuluklar teskin edicidir, insanı rahatlatır, ama gerçek değildir. İnanın buna, çünkü dini modernizme uyduracağız diye tepinip duran ilahiyatçılardan değilim. Acı gerçekleri görebilen herhangi biriyim.
    Kur'an emrediyor, inkar etmemek şartıyla bu emri yerine getirmeyebilirsin; emri yerine getirmemen, yahut gerektiği şekilde yerine getirememen, bu satırların yazarı gibi nefesinin kıytırıktan tesettüre yetiyor olması ya da türlü türlü bahanen olabilir, "Allah affetsin" dersin ve kendinden umudu kesmeden devam edersin. Doğru, Allah'ın rahmeti sonsuz, dilerse hayatı boyunca her melaneti işleyen, ama tek bir kere içtenlikle/samimiyetle "Allah" diyeni affedebilir. Ama bu durum ayrı şey; bu durumdan yola çıkarak, "hem zaten İslam'ın şartları arasında da yok" şeklindeki hava boşluğunu "rasyonalize etmek", bu tutumu "akılcılaştırmak" başka şey.

Kaldı ki bu ülkede inandığı gibi yaşamak, örtünebilmek isteyenlere engel olanlar herhalde "Allah'ın rahmeti" gerekçesiyle yapmadılar bunu. Yüzbinlerce genç kızın hayatı mahvoldu, olmaya da devam ediyor. Bir Nihal Bengisu Kara-ca'nın şimdilik "yırtmış" gibi görünmesi, birkaç babadan kalma sermayenin, işyerinin başında durup hasbelkader "iş kadını" görüntüsü veren başörtülünün "kaliteli" bir yaşam sürüyor olması, bir miktar başörtülünün "bakan karısı" filan olmuş olması, yüzbinlerce kadının içe dönük, kocaya bağımlı, eğitimsiz ve ekonomik özgürlükten "muaf" bir hayata mahkum kaldığı gerçeğini hükümden düşürecek değil. Haa tabii, sonuçta bu "kadının meselesi", öyle değil mi?

Herşey bir yana, bu kızlar çıkıp demezler mi, "Madem hiç de şart değildi bu başörtüsü, o zaman bizi niye yediniz, niye kandırdınız? Bıraksaydınız o zaman, hepimiz Nazlı Ilıcak gibi olsaydık, derdiniz neydi?" diye... Tamam. Sustum.
    Gün gelecek bütün dünya Hocama selam duracak!

Kayıtsız
    Misafir
    fethullah hocalarına güvenerek, üçbeş kuruşluk menfaatleri ve ailelerinin rızası için okullarda başlarını açanlar okusun bu yazıyı. hey gidi fethullah yanlıları heyyy. değmezmiş değilmi başörtünüzü çıkarmaya...

Özümüze Dönelim Artık YETER!

Ejdad başörtümüze dokunulduğu için kavga etti. Cihanla harb etti. Bu örtüyü bu kadar kolay mı çıkaracaktık...

elbet o kendi kafalarına göre hüküm veren aptallar verecektir hesaplarını ...

*** Hakaret yasaktır MGP EKİBİ
    Düzenlendi: Tevfik YAZICILAR 10-05-2009 20:59
    Bilmediklerimi ayağımın altına alsaydım başım göğe ererdi ... [İmamı Rabbani Hz...]
    ZeHiRLi Ok

Sn. Tevfik Yazıcılar arkadaşımıza sonuna kadar katılıyorum konu ile ilgili savunmasını güzel hazırlamış, ayrıca İslâm'ın şartları arasında zina ve alkolden kaçınma cinayet ve hırsızlıkdan men de yer almıyor, o zaman bunlar da mı Füturat...

Bazı arkadaşlar maalesef önemli bir noktanın farkında değiller...İnsanların dinimizde yer alan bir emri yerine getirme konusunda zayıflık göstermeleri onları günahkar yapsa da, en azından dinden çıkarmaz ve yüce Rabbimiz'in lütfu kime ne kadar tecelli edecek kimse bilemez, ama nefsine ağır gelen dîni vazifelerini terk ederken onlara inançla bağdaşmayan mazeretler üretmeleri Allah korusun imandan eder...

Maalesef bunda Diyanet İşleri Bşknlığının konuya gereği kadar duyarlılık göstermemesi yatıyor...Okullarda Din Derslerine girmeyi bile muaf tutanlar, hayatlarında 2 satır meal okumamış insanlar, ne zaman Dîni bir konu tartışılsa hemen Bana Göre diyerek başlarlar söze...

Arkadaşlar İslâm Dîni Allah'ın emri ve Peygamberimizin tavsiyeleri üzerine yaşanır...Falancanın fikrine göre değil...
    Çözümde görev alamayanlar, sorunun birer parçası olurlar...

_ALBAY_ SİTE BAŞKANI Tevfik YAZICILAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    8,446
    Blogdaki Konular
    5
    Hüseyin Gülerce’ye haklı öfke!

Hüseyin Gülerce, "İslam'ın şartı 5, imanın şartı 6. İçinde başörtüsü yok!" şeklinde özetlenen görüşlerini dile getirince yıllardır başörtüsü mücadelesi veren ve bunun çilesini göğüsleyen hanımların tepkisini çekti.

En sert tepki de Habertürk yazarı Nihal Bengisu Karaca'dan geldi.

'Bu iş bu kadar önemsizdi de niye o zaman binlerce başörtülü kızı yediniz. Bıraksaydınız onlar da Nazlı Ilıcak gibi olsalardı!" dedi.

Nihal Bengisu öyle tam kitabın ortasından bir örtünme stiline sahip olmadığını kendisi yazıyor.

Aynı süreci öğrenci ve gazeteci olarak yaşadığı, birçok arkadaşı aynı dramı sarsıcı bir şekilde tecrübe ettiği için tabii olarak Gülerce'ye yönelik yazısı çok sarsıcı.

Anlaşılan o ki, Nihal Hanım da kendi huzurlu limanında değil.

Örtüsünün tam da Allah'ın istediği gibi olmadığını bildiğini ancak en azından yapamasa da 'Kitapta yazana' gönülden iman edip, oradaki şeklin doğru olduğunu kabul ettiğini söylüyor.

Başörtüsü mağduriyeti yaşayan kızlar gerçekten bunalımda.

Başını açan da açmayıp eve kapanan da, evlenemeyen de.

Bir kısmı büyük ruhi çalkantılar yaşayarak peruk takma yoluna gidiyor. Ahmed Şahin, nereden buluyorsa 'sentetik' peruğa fetva veriyor.

Ama
    Hayrettin Karaman bu fetvaya karşı çıkıyor.

Bu arada klasik ehli sünnet inanışına göre peruk 'kebair' (büyük) günahtan sayılıyor.

Peruk ciddi bir gösterge.

50 yıldır perukçuluk yapan Mustafa Akdağ, geçenlerde Aksiyon'a yaptığı açıklamada 28 Şubat'tan sonra bu işin bir sektör haline geldiğini söylüyordu. Ancak o dönemde peruk takanlarla şimdikiler arasında çok fark oluşmuş:

"10 yıl öncesine dönersek, başörtülüler Cleopatra tarzı modeller tercih ediyordu. Yani kâküllü, küt ve siyah. Buraya gelip kendini kötü hissedenler, ağlayanlar bile vardı. Bu sert yapı biraz yumuşadı. Çünkü artık daha estetik peruk alıyorlar. Röfleli, kızıl, sarı bile takanlar var!"

Başörtülü/peruklu hanımlardaki bu 'rahatlama' iyi bir sürece mi, yoksa bir çözülüşe mi işaret ediyor. Üzülmek mi, sevinmek mi lazım.

Toplumda örtülü ya da örtüsüz olmanın hiçbir problem oluşturmadığını yazmaya gerek var mı?

Okumuşsunuzdur bazı yabancı sosyologlar, yerli gazeteciler tesettüre girip, günlerce İstanbul'un en kritik semtlerinde dolaştılar ve hiçbir gerilim yaşamadıklarını anlattılar.

O zaman bu heyula nereden kaynaklanıyor; tabii ki, bir kısım Ergenekon medyasının illizyonundan! Zaten bu başörtüsü yasağı belası da Ergenekoncu zihniyetin en kötü mirası Türkiye'ye.

Beyaz Türklerin özel 'kaoslama' yöntemleriyle en basit anayasal hak yıllardır yok sayılıyor.

Öyle komik bir ülkede yaşıyoruz ki, güya yasağa mesned yapılan Anayasa Mahkemesi kararı bile aslında başörtüsünün önünü açıyor. İnanmayan Ahmet Necdet Sezer'in ( o zaman üyeydi) koyduğu şerhe baksın.

Yine işin traji-komiği başörtüsünü bu karar yasaklamadığı gibi ayrıca yasaklayıcı bir kanun da yok. Kanunun tarif etmediği bir ceza da bilinen medeni dünyada 'kanuni' olarak değil, Karakuşi olarak görülüyor.

Karakuş fıkralarına da sadece gülüp geçiyoruz!

Nuh GÖNÜLTAŞ 10/05/2009
    Gün gelecek bütün dünya Hocama selam duracak!

Sa.
    Bir akşam misafir geleceğini haber aldım.
    Muhabbet ederken, aklıma Vakit Gazetesinde geçen bir yazı geldi. Aslında bu yazıyı mynet isimli iğrenç sitede okumuştum. Haber; "Vakitten Türkan Saylana çirkin saldırı!" Ömrünün son zamanlarında, hayatını başörtülü kızları okuldan atmak ve başörtü düşmanlığı yapmakla ömrü geçen birinin, ömrünün sonunda eşarp takmak zorunda olmasıydı. Haliyle Vakit bunu kaçırmadı ve "Allah’ım ne büyüksün!" demişti.
    Demek istediğim şu ki; ben vakitin tavrının aslında, milletin diline tercüman olduğunu dile getirdim. Fakat gelen arkadaşın yüz ifadesinde ben şunu gördüm. "Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın" mantığı çerçevesinde "etliğe sütlüğe" karışmadan, yüzünde hafif meşrep bir gülümseme ve ağzından çıkan söz, "nalı mıhına vurmuş."
    Yukarda arkadaşların dediği gibi, emri bil maruf nerde? Medine de Müslüman bir kadına yapılan askıntılıktan dolayı adamı öldüren sahabeler nerde? Peygamber efendimiz Mekkede 40 olunca toplu bir şekilde kabeye yürümüşler, bundan alınacak ders nerde?
    Ses yok bunlara karşı. Adamlar sanki kuran ezberletir gibi risale ezberletiyorlar. Risale "yazdırıldı" diyorlar, ne dediğinin farkında olmadan?
    Allah tek kelimeyle ıslah etsin.
    Selametle

Kayıtsız
    Misafir

inanın bakalım bunlara ...

sizlere iki şeyden bahsetmek istiyorum birincisi ülkemizdeki birçok genç bayanın örtünme şekli gerçekten çok değişmedimi sizce alttan bonesi görünen ve eşarp örtüyorlarmış gibi bana sorarsanız öertünme adabını yalnızca saçların görünmesini engelleme olarak biliyorlar fakat bunun yanında örtünürken erkekleri etkilemeyecek dikkat çekmeyecek şekilde örtünülmesi gerektiğini bilmiyorlar bir numaraya mahremiyet değilde estetik görünümü koyarak bu dini vecibenin tam olarak yerine getirildiğini düşünmek bence yanlış ayrıca başlarını örtüp dar giyinen alttan da topuklu ayakkabı giyinenlerden İĞRENİYORUM çünkü böyle giyinenler ahlaklı kızkardeşlerimi olusuz etkileyebilir bence en kötü kadın dahi bunlardan daha az tehlikelidir çünkü size benziyor ve daha çok benzeyebiliyor güvenebilirsiniz İnşallah hayatımın hiçbir alanında onlarla aynı havayı solumam ikinci olarakta amerikalı hocamız fethullah gülenin yorumu islamın şartı 5 imanın şartı 6 ve aralarında örtünme yokmuş yani çok önemli değilmiş bence bir müslüman kesinlikle böyle düşünemez kendisi sanırım SÜTÇÜ İMAMI hiç duymamış birisi .amerikada anlatmamışlardır muhtemelen insanlarımız bu tür şahıslara güvendikçe öfkeleniyorum

AHDE VEFA ibrahim DEMİRCİ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Fri Feb 2007
    İletiler
    2,570
    Blogdaki Konular
    11
    Alıntı kayıtsız tafarından gönderildi Mesajı Göster
    sizlere iki şeyden bahsetmek istiyorum birincisi ülkemizdeki birçok genç bayanın örtünme şekli gerçekten çok değişmedimi sizce alttan bonesi görünen ve eşarp örtüyorlarmış gibi bana sorarsanız öertünme adabını yalnızca saçların görünmesini engelleme olarak biliyorlar fakat bunun yanında örtünürken erkekleri etkilemeyecek dikkat çekmeyecek şekilde örtünülmesi gerektiğini bilmiyorlar bir numaraya mahremiyet değilde estetik görünümü koyarak bu dini vecibenin tam olarak yerine getirildiğini düşünmek bence yanlış ayrıca başlarını örtüp dar giyinen alttan da topuklu ayakkabı giyinenlerden iğreniyorum çünkü böyle giyinenler ahlaklı kızkardeşlerimi olusuz etkileyebilir bence en kötü kadın dahi bunlardan daha az tehlikelidir çünkü size benziyor ve daha çok benzeyebiliyor güvenebilirsiniz inşallah hayatımın hiçbir alanında onlarla aynı havayı solumam ikinci olarakta amerikalı hocamız fethullah gülenin yorumu islamın şartı 5 imanın şartı 6 ve aralarında örtünme yokmuş yani çok önemli değilmiş bence bir müslüman kesinlikle böyle düşünemez kendisi sanırım sütçü imamı hiç duymamış birisi .amerikada anlatmamışlardır muhtemelen insanlarımız bu tür şahıslara güvendikçe öfkeleniyorum
    size katılmamak mümkün degil
    EĞRİ CETVELDEN,DOGRU ÇİZGİ ÇIKMAZ

Kayıtsız
    Misafir

Din bir ve beraber olmayi emrediyor

Böle,parcalaya,dislaya dislaya,ötekilestirere insanlari hep kaciriyorsunuz.

Erbakandan ayrilanlar akp, Numan mücahitti sonra hain, simdilerde ogul mu yoksa asiltürkcüler mi? ya siz neye hizmet ediyorsunuz? Bu nasil bir mantikki hep islam icindekileri yaftalamaya odaklanmissiniz?

Sonra sizin ne oldugunuz hakkinda ayet mi var? Siz korunmus,her yaptiklari dogru olanlarmisiniz?

Allahtan korkun su-i zan yapmayin Milli Görüscülere böyle seyler yakismiyor.

misafir 2
    Misafir

misafir'e cevap

Alıntı Kayıtsız tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Böle,parcalaya,dislaya dislaya,ötekilestirere insanlari hep kaciriyorsunuz.

Erbakandan ayrilanlar akp, Numan mücahitti sonra hain, simdilerde ogul mu yoksa asiltürkcüler mi? ya siz neye hizmet ediyorsunuz? Bu nasil bir mantikki hep islam icindekileri yaftalamaya odaklanmissiniz?

Sonra sizin ne oldugunuz hakkinda ayet mi var? Siz korunmus,her yaptiklari dogru olanlarmisiniz?

Allahtan korkun su-i zan yapmayin Milli Görüscülere böyle seyler yakismiyor.
    Bu yazıyı yazan ahmak kardeşim,burada konumuzla senin yazdıkların farklı şeyler.
    Lafı değiştirmek istediğine bakılırsa yazılanlar seni bayağı rahatsız etmiş.
    Eğer aklı başında,seviyeli bir insan olsaydın ; karşıt görüşlerini yazardın.
    Senin söylediğine gelirsek;
    -niyetimiz sadece Allah (c.c.)'a hizmet etmektir (abd yahut israile değil)
    -Hak'tan yana taraf değiştirenler hain değilse,din değiştirenlerde mazur görülmelidir öylemi?Onlar içinde aynısınımı düşünüyorsun?Arkadaşlarını yolda bırakamak,davasına ihanet etmek,sırttan hançerleme normalmidir sence,biz zalimlerle uğraşırken?
    -Bizler 4*4 lük iddaasında değiliz.Fakat İslam'da "HÜKÜM ZAHİRE GÖREDİR".Önce bu sözü kavra,zinayı-domuz etini-ülkenin %10 nun satılmasını-Irak Müslüman'larının öldürülmesine yardım edilmesini ve bu hükümete destek veren cemaati düşün.ZATEN İSLAM'I BİLİYORSAN HEMEN ÖZÜR YAZINI GÖNDERİR ,BİZİMLE HELALLEŞİRSİN.

Kayıtsız
    Misafir

Helallesme !..............

Alıntı misafir 2 tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Bu yazıyı yazan ahmak kardeşim,burada konumuzla senin yazdıkların farklı şeyler.
    Lafı değiştirmek istediğine bakılırsa yazılanlar seni bayağı rahatsız etmiş.
    Eğer aklı başında,seviyeli bir insan olsaydın ; karşıt görüşlerini yazardın.
    Senin söylediğine gelirsek;
    -niyetimiz sadece Allah (c.c.)'a hizmet etmektir (abd yahut israile değil)
    -Hak'tan yana taraf değiştirenler hain değilse,din değiştirenlerde mazur görülmelidir öylemi?Onlar içinde aynısınımı düşünüyorsun?Arkadaşlarını yolda bırakamak,davasına ihanet etmek,sırttan hançerleme normalmidir sence,biz zalimlerle uğraşırken?
    -Bizler 4*4 lük iddaasında değiliz.Fakat İslam'da "HÜKÜM ZAHİRE GÖREDİR".Önce bu sözü kavra,zinayı-domuz etini-ülkenin %10 nun satılmasını-Irak Müslüman'larının öldürülmesine yardım edilmesini ve bu hükümete destek veren cemaati düşün.ZATEN İSLAM'I BİLİYORSAN HEMEN ÖZÜR YAZINI GÖNDERİR ,BİZİMLE HELALLEŞİRSİN.
    Bu cevabi yazan her kimse seviyesi yoruma yansimis. Ben kimseye ahmak yazmadim. Islamin genel dogrularini yazdim. Siz zahire göre hüküm vermiyorsunuz beyenfe kardesim. Insanlarin kalplerini okuyormus gibi kimini hain, kimini usak kimini yahudi dostu olarak görüyor ve hüküm veriyorsunuz. Allah hasa sizemi soracak kimin ne oldugunu`Bu nasil akillilikki güya zahire göre hüküm veriyormussun ? !.....

Insan önce kendisine bakmali ve su-i zannla hareket etmenin günah oldugunu bilmelidir. Sui zan müslüman ahlaki degilidir. Zaten zann bilgide degildir. Islami bilip bilmemek noktasinda takildiysaniz gelin acin islam akaidini ögrenin ve kible ehlini tekfir etmenin küfür oldugunu bilin.

Rahmetli erbakan hükümet kurunca islam kanunlarina göremi hükmetmisti. Tayyib Erdogan müslümandir,mezkur cemaat müslümandir sen kimin ne olduguna karar veremessin. Allahtan korkun ve müslümanlari ve cemaatleri tekfir etmeyin. Sizin mantiginizla hareket edersek siyaseten sende taguti sisteme hizmet ediyor laik bir ülkenin yönetimine katkida bulunuyorsun. Kuranin hükmüyle Allahin indirdikleriyle hükmetmeyenler fasik,kafir ve münafiklar olarak bildiriliyor.

Ben özür yazsi göndermiyorum.Yazdiklarim islamin,kuranin hükümleridir. Ben size acikca sui zannin, tekfir etmenin günah oldugunu bildirdim. Hakaretinizden dolayida hakkimi size helal etmiyorum.
    Allahin huzurunda bu yazdiklarimizin hesabini verecegiz ve benim inandigim Allah senle beni karsi karsiya getirecektir.....

Kayıtsız
    Misafir

laf kalabalığı yapma düzgünce savun(savunabilirsen tabi)

daha önceki yazımda (inanın bakalım bunlara...) bizden gibi görünen fakat bizden olmayanlarla ilgili bilgi vermiştim benim bu arkadaştan şöyle bir talebim biz bunların ne olduğunu örneklerle belirtmiştik madem bu insanlar iyi düzgün o zaman bizim iddialarımızı çürüt , kanıtla bizim verdiğimiz örneklere karşı koy ,savun .vereceğim örnekleri haksız çıkar bakalım 1-fethullah gülen dinler arası diyalog için müslüman ile hristiyanın evlendirilmesine göz yummadı mı 2-müslüman bir insan binlerce müslümanı katleden amerikada nasıl yaşayabilir 3-müslümanları katleden hristiyan ve yahudileri dost edinip hiç bir müslüman ülke ile bağ kurmaması neden 4-israilde ölen yahudi çocukları için ağlayıp , kadın çocuk yaşlı demeden öldürülen filistinli kardeşlerimize akıtacak gözyaşı bulamamak neden 5-müslümanlara düşman olan papayla dost olmaya çalışmak neden 6-insanlarımıza namaz kılın oruç tutun hacca gidin deyipte CİHAD etmeyi önermemesinin sebebi ne olabilir bunlar yalnızca bazıları belkide binde biri buyur bunlara cevap ver diyeceğim ama bir daha mesaj yazacağını sanmıyorum nasıl savunabilirsinki zaten... birde arkadaşlar fırsat bulursanız son bir haftada 8-9 yazım var onları okumanızı tavsiye ederim altlarında ismim yok ama okuyunca anlarsınız zaten bide tarihten bulursunuz (SAMİ)

Kayıtsız
    Misafir

mizan bozulmus

Ben kimseyi savunmadim. Islamda kimsenin maveviyati hakkindada hüküm veremem. Megerki küfrünü izhar etmis olsun.
    Sizin sorununuz beni ilgilendirmiyor. Uslubunuz islami degil. Islam kendine inananlari kardes ilan etmis. Fitneyi öldürmekten daha siddetli kabul etmis. Fitne olmaktan, cikarmaktan Allaha siginirim.
    Islam akaidinde tekfir bahsini okumanizi ve su-i zannin insani ne türlü bir zemine cektiginin farkina varmanizi temenni ederim.
    Fethullah Hocayi hayatimda hic görmedim ama müslümandir, Allah hatalarini affetsin,ihlasini artirsin.

Benim savunduklarimin isbatini bilmek istersen yazayim,

Ey iman edenler! Zannın birçoğundan sakının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurlarını ve mahremiyetlerini araştırmayın. Birbirinizin gıybetini yapmayın. Herhangi biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz! Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah tövbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir. (Hucurat Suresi)

1736. İbni Ömer radıyallahu anhümâ'dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Bir adam din kardeşine, ey kâfir derse, bu söz ikisinden birine döner. Eğer böyle denilen kişi söylenildiği gibi ise söz doğrudur; yerini bulmuş olur. Aksi takdirde bu söz söyleyene geri döner."

Buhârî, Edeb 73; Müslim, Îmân 111. Ayrıca bk. Tirmizî, Îmân 16

Aşağıdaki hadis ile birlikte açıklanacaktır.

1737. Ebû Zer radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Kim bir adamı ey kâfir diye çağırır veya ona ey Allah'ın düşmanı derse, o adam da böyle değilse, bu söz, söyleyenin kendisine döner."

Buhârî, Edeb 44; Müslim, Îmân 112

evet benim savunduklarim bunlar kaynaklariyla beraber. Sizde zanni degil kaynaklarinizi koyun okuyalim. Zann,iftira,giybet müslüman ahlaki degildir.

Kayıtsız
    Misafir

KÖRmüyor musun?

brincisi ben o şahsın müslüman olduğunu sanmıyorum nedenlerinin bir kısmını sıraladım zaten aktardıklarım doğru değil mi hiç mi haber seyretmedin hiç mi araştırma yapmadın ayrıca verdiğin ayetler iki müslüman arasında geçerli ben karşımda öyle birini görmüyorum,benim söylediklerim zan değil gerçek (sen inanmak istemesende)benim senden tek isteğim var lütfen önceki yazdığım yazıları boşa çıkar ,çürüt seviyorsan eğer savun olayı farklı yerlere çekmeyi bırak

Kayıtsız
    Misafir

Zannnnn

brincisi ben o şahsın müslüman olduğunu sanmıyorum nedenlerinin bir kısmını sıraladım zaten aktardıklarım doğru değil mi hiç mi haber seyretmedin hiç mi araştırma yapmadın ayrıca verdiğin ayetler iki müslüman arasında geçerli ben karşımda öyle birini görmüyorum,benim söylediklerim zan değil gerçek (sen inanmak istemesende)benim senden tek isteğim var lütfen önceki yazdığım yazıları boşa çıkar ,çürüt seviyorsan eğer savun olayı farklı yerlere çekmeyi bırak
    Sizin sandiklarinizmi müslüman oluyor? Veya siz mi karar veriroyrsunuz kimin müslüman olduguna? Bir müslüma hakkinda müslüman zannetmiyorum zanniyla hüküm veremessiniz bu islami degildir.
    Allah islah eylesin. Uslubu lisan ayniyle insandir. Yukarida yazdiginiz iddialar size ait dogru oldugunu siz isbat edin. Buraya belge, bilgi koyun. Zann ve ihtimallerden hareketle insanlari karamalmak,islam disina atmak islama ve müslümanlara yapilacak en büyük kötülüktür.

Körmüsün lafini zati alinizin beyin alti gerceginin disa vurumu olarak görüyorum. Gözler kör olunca kendinden baska veya kendi düsüncesinden baskalarini din disinda gören sapik bir anlayis ortaya cikar.

Yukarida yazdiginiz sorularin cevaplarini https://www.facebook.com/www.iftiralar.org?fref=ts burada veya sitelerinde bulabilirsiniz.

Hic birimizin son halinden emin olmamasi lazimdir. Allah bizi nelerle imtihan edecek bilmiyoruz. Korku ve ümit arasi bir yolda istikamet sahibi olmaya gayret etmeliyiz. Zann ile hareket edip seytanin tuzagina düsmemeliyiz.
    Unutmayalim Allahin rahmeti olmassa hic birimiz kurtulamayiz. Rahmeti celbedecek ameller isleyelim. Yukarida yazdigim ayet ve hadisleri tekrar düsünmenizi tavsiye ederim.

Kayıtsız
    Misafir

evet veye hayır

benim bir önceki yazdıklarımı tekrar oku ve bana cevap ver bunları yapan MÜSLÜMAN olabilir diyebilirsen benim zaten sana söyleyecek başka sözüm yok sakın yok ben ona karar veremem falan deme KURAN a karşı gelen , tahrifat yapmaya çalışan insanlarda müslüman olabilir diyebilirsen artık sana cevap yazıp kendimi yormayacağım ve yaptığım ithamları bilmeyen çok azdır fakat kimse o şahsa yakıştıramıyor bunları bir zamanlar bende toz kondurmazdım ama gerçekleri öğrenince sevginin yerini nefret aldı ben üzerime düşeni yapıp uyardım bundan sonrası sana kalmış hakkında hayırlısı olsun ama orada hayrı BULAMAYACAKSIN

Kayıtsız
    Misafir

iyiliği emret ve cahillerden yüz çevir. Araf 199

benim bir önceki yazdıklarımı tekrar oku ve bana cevap ver bunları yapan MÜSLÜMAN olabilir diyebilirsen benim zaten sana söyleyecek başka sözüm yok sakın yok ben ona karar veremem falan deme KURAN a karşı gelen , tahrifat yapmaya çalışan insanlarda müslüman olabilir diyebilirsen artık sana cevap yazıp kendimi yormayacağım ve yaptığım ithamları bilmeyen çok azdır fakat kimse o şahsa yakıştıramıyor bunları bir zamanlar bende toz kondurmazdım ama gerçekleri öğrenince sevginin yerini nefret aldı ben üzerime düşeni yapıp uyardım bundan sonrası sana kalmış hakkında hayırlısı olsun ama orada hayrı BULAMAYACAKSIN
    Selametleeeeeeeeeeeeee...................................... .......

iyiliği emret ve cahillerden yüz çevir. Araf 199.............

Kayıtsız
    Misafir

Iddia

Yukarida iddialarda bulunan kisi bu iddialarini isbat etmek zorundadir. Ben böyle diyorum böyledir demek isbat degil iddiadir.
    Isbat etmiyorsa müfteridir. Müfteri olmamak icin isbat etmek üzerinize borctur. Yoksa müfteri ilan edilirsiniz.

Kayıtsız
    Misafir

ne yapmaya çalışıyorsun

yukarıdaki yazılarınızı okudum ve bende sami isimli arkadaşa katılıyorum gerçektende fethullah gülen hakkında yazdıkları doğru adam madde madde yazmış neler yaptığını birileri hala onu isbat et yok müslüman değil diyemezsin diyor o müslüman değil diyemezse sende o zaman o şahsın müslüman olduğuna kanaat getiremezsin arkadaş yukarıda yazılanların hiç birine hayır yapmadı etmedi diyemiyorsun lafı başka yerlere çekiyorsun biliyorsan konuş bilmiyorsan kalabalık yapma

+ Konuyu Yanıtla
2 / 1 12 SonSon

Yer İmleri

Gönderme Kuralları