+ Konuyu Yanıtla
10 sonuçtan 1 --- 10 arası gösteriliyor

Konu: Bayram vaaar, bayram var

 1. #1

  Bayram vaaar, bayram var

  Dikkat!!! Bu yazı bir sorgulamalı gözlem yazısıdır. İçinde çok az bilgi vardır...

  Bayram denince aklımıza ilk olarak iyilik, güzellik, neşe, sevgi gibi kavramlar gelir. Bizler bayramları dini ve resmi bayramlar olmak üzere genelde iki kısıma ayırırız.

  Dini bayramlar biz müslümanlar için kurban ve ramazan bayramı olmak üzere iki tanedir. Resmi bayramlar ise cumhuriyet, 23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk, 19 mayıs gençlik ve spor, 30 ağustos zafer vs bayramıdır.

  Dini bayramlar ile resmi bayramların arasındaki farklardan bahsetmeden önce dini bayramların özelliklerini ve bize hissettirdiklerini kısaca özetleyeyim.

  Dini Bayramlar

  Ramazan Bayramı: Ortalama 30 gün süren nefis terbiyesinin ardından yüce rabbimizin biz müslümanlara muazzam ötesi bir hediyesidir. Bu 30 günlük nefis terbiyesinin manasını, bizlere kazandırdıklarını bilmeyenimiz yoktur bu sebeple burada tekrar etmeyeceğim.

  Kurban Bayramı: Kurban müslüman kulun rabbisine teslimiyetin bir ifadesidir. Kurban bayramı ise bu teslimiyet imtihanından yüzünün akıyla çıkan kulun rabbisinden aldığı hediyedir.

  Bu iki bayramın mana açısından ayrı ayrı temel özellikleri bunlardır.

  Bu bayramların birlik ve beraberliğimizin pekişmesi, ümmet bilincinin yeşermesi, sevgi bağlarının kuvvetlenmesi gibi temel ortak özellikleri de vardır. Bu bayramlar birilerinin kanlarının dökülmesi üzerine var olmamıştır. Bir dinin emirlerini yok saymak uğruna var olmamıştır. Bir milletin kültürünün yok edilmesi şerefine de var olmamıştır. Bu bayramlar yalnız ve yalnız rabbisine gerçek manada kul olabilenlere rablerinden bir hediyedir.

  Resmi Bayramlar
  Resmi bayramların isimlerinin bir kısmını yukarıda saydık. Bunlardan bir tanesini ama en önemlisini ele alacağım. 29 ekim 1923 Cumhuriyet Bayramı...

  Cunhuriyet bayramına resmi olarak bakış açımız şudur (hatta şu olmak zorundadır) ; Bu bayram 1923'te yeni bir devletin kuruluşunun ifadesidir.

  Cumhuriyet bayramı milletimizin farklı kesimlerinde şu şekillerde algılanmaktadır ;

  * Köhne bir zihniyetten muasır bir medeniyete ulaşma bayramı,

  * Asırlar boyu dünyaya hükmetmiş Osmanlı İmparatorluğunun yok oluş bayramı,

  * Milliyetçilik modasına katılma sürecimizin başarıyla sonuçlandırma bayramı,

  * Müslüman bir ümmet olmaktan, müslüman bir türk olmaya geçiş bayramı,

  * Yedi düvele karşı zafer bayramı,

  * Mustafa Kemal öncülüğünde bir milletin varoluş mücadelesinin bayramı,

  * 'Kahrolsun Şeriat' diye haykırabilme bayramı,

  * İrticadan ve irticacılardan kurtulma bayramı,

  * Araplıktan kurtulup avrupalılaşma bayramı,

  * Şer'i düzenden şerli düzene geçme bayramı,

  * Şeriat düzeninden laik demokratik cumhuriyete geçiş bayramı,

  * Çağdışılıktan çağdaşlığa geçme bayramı,

  * Şehid kanlarıyla kurulup alim kanlarıyla kutlama bayramı,

  * Asım'ın neslinden avrupanın nesline geçiş bayramı,

  * Ulu Önder Atatürk'ün bizlere armağanı,

  * Ezilmiş halklara model olma bayramı,

  * 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı... vs vs...

  Bir bayram için bu kadar çok sayıda ve farklılıkta düşünce-algılama olması ortada büyük bir sorun olduğunu göstermektedir. Açıkçası böyle bir sorunu sorgulamanın zorluğunun, hassaslığının farkında olan biri olarak; Din, devlet ve millet adına yapılan büyük mücadelelerin sonucunda kurulan Türkiye Cumhuriyeti bayramının dini bayramlar kadar ilgi-rağbet görmemesi hep aklıma takılan bir mesele olmuştur. Bu ilgisizlik resmiyetin soğukluğundan mıdır, bayramın benimsenmemesinden midir, benimseyenlerin azlığından mıdır, yoksa başka bir sebepten midir? enine boyuna konuşulması, tartışılması geren mühim bir meseledir.

  Dini bayramlarda olan, milletin kaynaşması, neşesi, küskünlerin barışması, küçüklerin gözlerinden büyüklerin ellerinden öpülmesi ve dini bayramların havasını oluşturan burada sayamadığım diğer etmenlerin resmi bayramlarda olmadığını gözlemlemekteyim.

  Oysa ki; Cumhuriyet Bayramı, türküyle kürdüyle lazıyla çerkeziyle arabıyla acemiyle bu milletin topyekün mücadelesinin bayramıdır... ve yine hep beraber, topyekün kutlanması gereken bir bayramdır. Ancak kutla-na-mıyor...

  Bunun başlıca sebepleri şunlardır ;

  Rahmani yardımlar eşliğinde, şanlı bir mücadele sonucunda 29 Ekim 1923'te cumhuriyetin kurulmasından sonra milletin milli ve manevi değerlerine aykırı olarak gerçekleştirilen yenilikler ve değişimler bu bayramın tam manasıyla kutlanamamasının başlıca sebebidir. Hepimizin birkaç yakınının şehid kanlarıyla kurulan bu cumhuriyet kurulduktan sonra onca akan kanlara ihanet edercesine rotasından sapması da cumhuriyet bayramımızın soğuk yad edilmesinin sebeplerindendir. Bu sorunun başlıca sorumlusu ise devlettir. Sorunun düzeltilmesi görevi de devletindir.

  Bu sorunun düzeltilmesi için neler yapılmalıdır ;

  Devletimiz acilen bu milletin bin yıllık tarihini canlandırmalı, tarihin kendisine yüklediği misyonu derhal harekete geçirmeli, devlet millet kaynaşmasını sağlamalı, milli ve manevi değerlere önem vermeli ve bu değerlerin yozlaşmasına asla müsade etmemeli, amaçsızlığa-çöküşe doğru sürüklenen gençliği 'önce ahlak ve maneviyat' ilkesiyle ilmek ilmek işlemeli, bu ilkeyi eğitim ve öğretimin en alt kademesinde en üst kademesine kadar uygulamalıdır. Milletin değerlerine savaş açan değil, milletin değerlerini yaşatan bir devlet olmalıdır.

  İşte bütün bu doğruları tatbik eden devletin 'Cumhuriyet Bayramı' milletin de bayramı olacaktır ve topyekün mücadele sonucunda kurulan cumhuriyetin bayramı da topyekün kutlanacaktır...

  Bu konuda yazılacak çok şeyler var ancak bir an evvel harekete geçilmeli, yapılması gerekenleri yani bizi biz yapan değerleri yüceltmeli, öze dönüş projesini hayata tatbik etmeliyiz. Çünkü herşey bir gün mutlaka özüne dönecektir. Bizler özümüze ne kadar çabuk dönersek, zilletten izzete o kadar çabuk kavuşacağız.

  Hepimiz birgün toprak olacağız...  Not: 1. Bu yazı 28 ekim 2008'de kaleme alınmıştır.

  2. Tekrar ediyorum bu bir sorgulamalı gözlem yazısıdır. Kimse görmedim duymadım bilmiyordum demesin mazeret kabul edilmeyecektir.

  3. Basım yayım hataları şahsımı ilgilendirmez. (kimi ilgilendirdiği de şahsımı ilgilendirmez... (bence sizler de bunu kafanıza fazla takmayın çünkü sizleri hiç ilgilendirmez)
  Klavye Mücahidi

 2. #2
  ibrahim abi türkiyede her gün bayram

 3. #3
  Kayıtsız
  Misafir
  Alıntı Halit YEŞİLAĞAÇ tafarından gönderildi Mesajı Göster
  ibrahim abi türkiyede her gün bayram
  Türk halkını deli kabul eden bu anlayışa sahip olabilmek ancak deli olmayı gerektirir. Halbuki bu necip milletimiz tarih boyunca delilere ve deliliklerine pirim vermemiştir.


  İbrahim beyin tespitleri gerçekten çok hoş. Bayramlarımız bayram ola.

 4. #4
  yahu varya;


  Öncelikle şunu beyan edeyimki bu devleti ve bu milleti beğenmeyen istediği yere gidebilir.Bu "ya sev ya terket" demek değil.Daha ziyade insanların aidiyet duygularına göre entarnasyonel olarak, heryere gidip yerleşme hakkı! Mustafa Kemal Atatürk'ün içki içmesi,evlenmemesi,çocuk yapmaması vs gibi özel mevzuları Allah'a havale etmeyip hala geçmişe sövmeyi yeğleyen zihniyet açık ve seçik dış mihrakların ekbeğine bal sürüyor.

  Mustafa Kemal'in ve diğer bütün Komutan'ların saygınlığına yobaz zihniyetçe saldırmak anlamsız.Necip Fazıl gibi büyük üstadların Atatürk eleştirisi hepimiz tarafındna kabule şayan.Lakin bugün açıktan demogoji yaparak ve laf ebeliği ile sadece ama sadece kendi cahilliğini gösteren bu gerçek yobazlar hep maşa oldular. Irkçılığa düşman olabilirisniz,sosyalizmi istemeyebilirisniz,Kemalizmi öcü olarakta görebilirsiniz.Ama kişilere takılı kalanlara gülüyorum.,

  Hadi buyrun ideolojileri,dinler tarihini,insnalık tarihi objektif olarak araştıralım.İslam tebliğ noktasında kazanın dışlamayın diyor.Bugün birilerine saldıran zihniyet dün kendine saldırıldığında Avrupa kapılarına gitti.

  "Küçük beyinler kişileri,orta beyinler olayları büyük beyinler ise fikirleri tartışır"

  Bayrama,seyrana,Ata'ya,bayrağa saldırmak açık bir yobazlıktır.Necip Fazıl'ın yada S.Ahmed Arvasi'nin koyduğu tespitleri bizzat kitabından okumayan ve uydurmasyon lafları yayanlar açık ve seçik şeytanın hizmetkarıdır.Rabbim cümlesine doğru yola çevirsin.


  NOT: ASIMIN NESLİ Avrupalı falan olmadı.Milli Görüşün içinden çıkma AKP avrupalı olmak istiyor.Atatürk o AVRUPA'ya karşı savaştı.

 5. #5
  senin gibiler yüzünden işte resmi bayramlar daha içten ve dini bayram gibi olmuyor.. zaten dini bayram gibi olamaz kıyaslanamazda..

  yahu anlatamadığım öyle ince bir ayrıntı varki..

  zihniyet açık ve net yahu.. Cumhuriyet'e devamlı saldırmak.Bunu yaparken farkında olmadan emperyalizme hizmet etmek..

 6. #6
  Kayıtsız
  Misafir

  çok yazık..

  bilmek ve paylaşmak gerek dimi?..ben bu siteye üye değilim fakat sürekli gelen mailler beni hayrete düşürüyor dehşetle okuyorum bir çoğunu.ve inanıyorumki bir çoğu dinimizden ve köklü tarihimizden bir haber yaşayan cahil insanlar..bilmek ve paylaşmak istiyorum BU SİTE NEYE,KİME,NE AMAÇLA hizmet vermektedir?lütfen bilmemi sağlayın ve paylaşın madem bilmek ve paylaşmak..

 7. #7
  Alıntı Kayıtsız tafarından gönderildi Mesajı Göster
  bilmek ve paylaşmak gerek dimi?..ben bu siteye üye değilim fakat sürekli gelen mailler beni hayrete düşürüyor dehşetle okuyorum bir çoğunu.ve inanıyorumki bir çoğu dinimizden ve köklü tarihimizden bir haber yaşayan cahil insanlar..bilmek ve paylaşmak istiyorum BU SİTE NEYE,KİME,NE AMAÇLA hizmet vermektedir?lütfen bilmemi sağlayın ve paylaşın madem bilmek ve paylaşmak..
  dehşete düştüm. cahil ve yobaz biri tarafından kaleme alınan bu satırlar beni dehşete düşürdü. Atatürk Türkiyesinde böylesine cahil, okuduğunu anlamayan, üç satırı çözümseyemeyen cahillerde varmış meğer. Bilmeyi ve paylaşmayı öngören, her konuda bilgi ve belge sahibi bu siteyi inceleme zahmetinde bulunmayan yada daha acısı inceleyip anlayamayan böyle yobazlarında olabileceğini bu satırları okuyana kadar düşünmezdim.

  gerçekten hangi amaç ve kime hizmetle böylesine bir konuya bu çocukça cümleleri yazdınız kayıtsız efendi.


  yoksa yaşasın cahiller bayramı. en cahil benim bunuda ispat ederim bayramı diye bir bayram mı biliyorsunuz buraya eklenmesi gereken.,
  "Ölüm Ne Yatakta Ne Sokakta İsterim ki En Kutlu Bir Eylemde Bulsun..."
  Metin Yüksel

 8. #8
  Yazının başında ve sonunda bunun bir gözlem yazısı olduğunu belirtmiştim.

  Şimdi gelelim sayın Osmancelebi'nin varsayımlarına;
  Alıntı osmancelebi tafarından gönderildi Mesajı Göster
  yahu varya;


  Öncelikle şunu beyan edeyimki

  beyan etmeden önce yazıyı tekrar okusaydınız keşke...

  bu devleti ve bu milleti beğenmeyen istediği yere gidebilir.Bu "ya sev ya terket" demek değil.

  bununla neyi kasdettiğinizi anlamadım, şayet yukarıda ki yazımda size bu cümleyi yazdırtmanıza sebep olan bi iddiam varsa açıkça belirtiniz.

  Daha ziyade insanların aidiyet duygularına göre entarnasyonel olarak, heryere gidip yerleşme hakkı!

  bu enternasyonel cümleniz bahis konusu olan yazıyla hiçbir alakası yoktur.

  Mustafa Kemal Atatürk'ün içki içmesi,evlenmemesi,çocuk yapmaması vs gibi özel mevzuları Allah'a havale etmeyip hala geçmişe sövmeyi yeğleyen zihniyet açık ve seçik dış mihrakların ekbeğine bal sürüyor.

  Bu yazıyı kimsenin ekmeğine bişeyler sürmek maksadıyla yazmadım. Mustafa Kemal Atatürk'le alaaklı bu söylediklerinizin benim yazımla ne gibi bir alakası var anlamadım. Açıkçası siz yazıyı ya okumadınız ya da çok anlayışsızsınız.  Mustafa Kemal'in ve diğer bütün Komutan'ların saygınlığına yobaz zihniyetçe saldırmak anlamsız.Necip Fazıl gibi büyük üstadların Atatürk eleştirisi hepimiz tarafındna kabule şayan.

  Mustafa Kemal'in ya da diğer komutanların saygınlığına saldırı maksadını taşıyan bir tek kelime varsa bunu delillendirmelisiniz, yazı'm yukarıdadır.. Şayet delillendiremezseniz bu eleştiriniz salt bir şeyler yazmak, insanları karalamak maksatlı olmaktan öteye gitmeyecektir.

  Lakin bugün açıktan demogoji yaparak ve laf ebeliği ile sadece ama sadece kendi cahilliğini gösteren bu gerçek yobazlar hep maşa oldular.

  İşte sizin yapmış olduğunuz bu cümleden ibarettir. Fikir yoksunu eleştirilerinizi! daha kaliteli, yapıcı hale getirmelisiniz. Bu sizin elinizdedir. Bunu yapabilirsiniz. Deneyiniz.

  Irkçılığa düşman olabilirisniz,sosyalizmi istemeyebilirisniz,Kemalizmi öcü olarakta görebilirsiniz.

  Evet ırkçılık ve sosyalizm düşmanımdır. Kemalizmden maksadınız nedir bilmiyorum ama kemalistçiler de düşmanımdır.

  Ama kişilere takılı kalanlara gülüyorum.,

  Yukarıdaki yazı kişilere değil, kişşcilere takılı kalan bir yazıdır.

  Hadi buyrun ideolojileri,dinler tarihini,insnalık tarihi objektif olarak araştıralım.

  İşte bu... sizi bu cümleniz sebebiyle kutluyorum, ve size katılıyorum.

  İslam tebliğ noktasında kazanın dışlamayın diyor.Bugün birilerine saldıran zihniyet dün kendine saldırıldığında Avrupa kapılarına gitti.

  Burda attığınız taş baş yarar, şayet bu konuda doğru ve iyi bir bilgi sahibiyseniz ayrı bir platformda (farklı bir konu başlığıyla) konuşabiliriz.

  "Küçük beyinler kişileri,orta beyinler olayları büyük beyinler ise fikirleri tartışır"

  Bazen de büyük beyinler küçük beyinlerle tartışır.... ama bazen...

  Bayrama,seyrana,Ata'ya,bayrağa saldırmak açık bir yobazlıktır.

  Şayet bu cümlenizle beni kastediyorsanız siz art niyetli birisiniz demektir.

  Necip Fazıl'ın yada S.Ahmed Arvasi'nin koyduğu tespitleri bizzat kitabından okumayan ve uydurmasyon lafları yayanlar açık ve seçik şeytanın hizmetkarıdır.Rabbim cümlesine doğru yola çevirsin.

  Allah cc uydurmasyon laf yapan, yorum, eleştiri yazanları ıslah etsin. Rabbim cümlesini doğru yola çevirsin. Amin...


  NOT: ASIMIN NESLİ Avrupalı falan olmadı.

  Bu hepimizin temennisi...

  Milli Görüşün içinden çıkma AKP avrupalı olmak istiyor.Atatürk o AVRUPA'ya karşı savaştı.

  Ak partini avrupalı olmak gibi bi kaygısı olduğunu düşünmüyorum ama o koltukta daha fazla nasıl oturabilir kaygısı olduğu kesin. Osmanlı da o avrupaya karşı savaşmıştı... hemde 600 sene....

  Kardeş eleştiri yaparken lütfen daha dikkatli ol, yoksa kalbimi kırıyorsun...
  Klavye Mücahidi

 9. #9
  garipyolcu
  Misafir

  hangi bayramdı unuttum..?

  ya arkadaşlar bu yazıyı hiçte kale almıyorum nedenmi..?
  cumhuriyet kurulurken benim dedem savaşmış hemde iman gücünü
  ortaya koyarak cumhuriyet kurulurken ilelebet yaşayacağı kesin gözle bakamayız
  nedenmi..? anlaşmaları okuyun boğazlarımız neden bütün avrupaya acık
  hiç bir vergiden muaftırlar bunlar lozan antlaşmasıyla türkinenin kaynaklarını kurutmuşlar
  aksini düşünen varsa buyursun konuşsun... aklımdanda hiç cıkmayan bir sözlerini
  insanlıgım boyunca utanç duyacam nedir diye sorsanız.. DEMİR AĞLARLA ÖRDÜK ANA YURDU DÖRT BAŞTAN diyorlar bugun mehmed akif ersoyun kemikleri sızlıyor
  bu vatan düşmandan kurtarılırken bu halemi gelmeliydi..? kanaklarımızı bir bir talan ettiler vatandan bahsediyorsunuz hangi vatandan hasta yaşlı bir anneye hastanelerde inim inim inletirken ve ölümüne sebebiyet verirken hangi ülkeden bahsediyorsunuz
  her gün güneydoguda doguda ölen şehid askerlerimiz varken hangi devletten bahsediyorsunuz bizim kutladııgımız bayram bayram deyildir neden sorarsanız cumhuriyet
  rejimi kadar saldırgan ruhsuz imansız birde avrupalıyız diyorlar uyanında balığa çıkalım
  sizi avrupa kapılarında köpek muamelesi yapar gibi sallandırsınlar
  islam alemine yapmadık işkenceler ölümler sunsunlar zalim diktatör yönetimleriyle
  bol yıldızlı (avrupa birliğiyle ) sizleri oyalasınlar bizde diyeceğizki ne olur bizleri avrupalaştırın yoksa laiklik elden gidecek yahutta dinimiz islam demekten kurtulmayacaz diyeceksiniz osmanlıya ihanet edenler bugun onlarla beraber hepimiz eziyet görmekteyiz ve görmeye devam ediyoruz avrupa sevdalısı bir akp partiside
  malesef rahatlıkl diyebilirimki alın ipler elinizde ne yaparsanız yapın dediler .
  bu sayfayı eleştirenlere şunları demek istiyoruz.. paylaşmak için bilgi sahibi olun
  okuyun okutun türkiyenin başına neler gelmiş ögrenin yatıp kalkmakla bu ülke düzelmez ve boş cumhuriyet bayramlarıda hiç bitmez... dini bayramlar insanı yücelten bayramlardır vesselam ... şimdiden hakkınızı hela edin unutmayın daha güzel konular işleyin ... garipyolcu2008

 10. #10
  Sessiz DEVRİM! Fatih KANLI kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Sun Feb 2008
  Konum
  istanbul
  Yaş
  38
  İletiler
  3,669
  Blogdaki Konular
  1
  Alıntı garipyolcu tafarından gönderildi Mesajı Göster
  ya arkadaşlar bu yazıyı hiçte kale almıyorum nedenmi..?
  cumhuriyet kurulurken benim dedem savaşmış hemde iman gücünü
  ortaya koyarak cumhuriyet kurulurken ilelebet yaşayacağı kesin gözle bakamayız
  nedenmi..? anlaşmaları okuyun boğazlarımız neden bütün avrupaya acık
  hiç bir vergiden muaftırlar bunlar lozan antlaşmasıyla türkinenin kaynaklarını kurutmuşlar
  aksini düşünen varsa buyursun konuşsun... aklımdanda hiç cıkmayan bir sözlerini
  insanlıgım boyunca utanç duyacam nedir diye sorsanız.. DEMİR AĞLARLA ÖRDÜK ANA YURDU DÖRT BAŞTAN diyorlar bugun mehmed akif ersoyun kemikleri sızlıyor
  bu vatan düşmandan kurtarılırken bu halemi gelmeliydi..? kanaklarımızı bir bir talan ettiler vatandan bahsediyorsunuz hangi vatandan hasta yaşlı bir anneye hastanelerde inim inim inletirken ve ölümüne sebebiyet verirken hangi ülkeden bahsediyorsunuz
  her gün güneydoguda doguda ölen şehid askerlerimiz varken hangi devletten bahsediyorsunuz bizim kutladııgımız bayram bayram deyildir neden sorarsanız cumhuriyet
  rejimi kadar saldırgan ruhsuz imansız birde avrupalıyız diyorlar uyanında balığa çıkalım
  sizi avrupa kapılarında köpek muamelesi yapar gibi sallandırsınlar
  islam alemine yapmadık işkenceler ölümler sunsunlar zalim diktatör yönetimleriyle
  bol yıldızlı (avrupa birliğiyle ) sizleri oyalasınlar bizde diyeceğizki ne olur bizleri avrupalaştırın yoksa laiklik elden gidecek yahutta dinimiz islam demekten kurtulmayacaz diyeceksiniz osmanlıya ihanet edenler bugun onlarla beraber hepimiz eziyet görmekteyiz ve görmeye devam ediyoruz avrupa sevdalısı bir akp partiside
  malesef rahatlıkl diyebilirimki alın ipler elinizde ne yaparsanız yapın dediler .
  bu sayfayı eleştirenlere şunları demek istiyoruz.. paylaşmak için bilgi sahibi olun
  okuyun okutun türkiyenin başına neler gelmiş ögrenin yatıp kalkmakla bu ülke düzelmez ve boş cumhuriyet bayramlarıda hiç bitmez... dini bayramlar insanı yücelten bayramlardır vesselam ... şimdiden hakkınızı hela edin unutmayın daha güzel konular işleyin ... garipyolcu2008
  Hakkatten çok garip bir insansınız!....

  Bu yazıyı hiç kaale almıyorum demişsiniz destanlar döktürmüşsünüz...

  Montrö Boğazlar sözleşmesinden bahsetmişsiniz,gemilerin rahat ve serbestçe geçebildiğinden bahsetmişsiniz ama içeriğinden bahsetmemişsiniz.

  Bakınız Karadenize kıyısı olsun ama olmasın bütün ticeret gemileri boğazdan geçebilir ancak bu Türkiyenin kontrolündedir.

  Savaş gemileri ise,15 gün öncesinden Türkiyeye haber verilir Türkiye izin verirse savaş gemileri geçer.Ancak o da 21 günden fazla kalmamak şartı ile.

  Türkiyenin başına gelenlerle veya geleceklerle ve bugünkü AKP nin tutumunun cumhuriyetle veya bu yazı ile nasıl bir alakası var bunu anlayabilmiş değilim...

  Çok muhterem "garip" insan;Bir konu hakkında görüşünüzü belirtiyorsanız birilerini ,itham altında bırakıyorsanız lütfen isminizi,mailinizi de belirtiniz.

  Zira bu daha delikanlıca ve mertçe olur...Bizde muhatabımız kim onu biliriz...

+ Konuyu Yanıtla

Tags for this Thread

Yer İmleri

Gönderme Kuralları

 • You may not post new threads
 • You may post replies
 • You may not post attachments
 • You may edit your posts
 •