+ Konuyu Yanıtla
3 sonuçtan 1 --- 3 arası gösteriliyor

Konu: Alçak Gönül(lü)ler

 1. #1

  Alçak Gönül(lü)ler

  'Alçak gönüllü' deyiminin asıl manasından erozyona uğrayarak kelime manasının yükünü aldığı, 'alçak' gönüllü insanların 'alçak gönüllü' insanlara galebe çaldığı bu dönemde, 'alçak gönüllü' birilerini bulmak oldukça güç oluyor.

  Meselenin daha iyi anlaşılması için tahlil yapalım.... Öncelikle;

  'alçak' kelime manası olarak zararsızdır ör; alçak tavanlı (zaten her şeyin kelime manası zararsızdır), ama sıfat olarak kullandığımızda bazen sakıncalı olabiliyor hatta bunu bir insanın sıfatı olarak kullandığımızda her zaman zararlıdır (yani hoş değildir; bu hoş değildir'i iki manada anlayabilirsiniz ben sadece örneklerini vereyim siz açılımlarını bi zahmet yapınız.

  1- alçak adam
  2- alçak boylu adam

  Beki anlamamıştırsınız hadi açıklayayım bari (anlamamış olabilme ihtimaliniz kanısına sizin anlayışsız olmanızdan değil, benim anlaşılmaz olmamdan vardım.) (parantez içinde parantez oldu ama idare ediniz) 1. ör; adamın karakterinden, huyundan, suyundan vs'den kaynaklanmaktadır yani gözle görülmeyen bir sıfattır. 2.ör; adam alçak boyludur, yani fiziki bir göstergedir, elle tutulur gözle görülür bir durum söz konusudur. 1. örnekten en önemli farkı alçak olan şahsiyeti değil, kendisidir (kim-bilir belki de adam 'alçak gönüllü' bile olabilir. bu yazdığımı yazımın sonunda belki anlarsınız!) 'alçak' kelimesini insanın sıfatı olarak kullandığımızdaki sakıncalarını gördük, insan dışında sıfat olarak kullandığımızda ise kelime manasıyla aynı anlama gelmektedir, yani zararsızdır.). Bizim işimiz insanlarla olduğuna göre bizim bu paragraftan alacağımız-anlayacağımız 'alçak' kelimesi zararlıdır, kötüdür...

  İkinci olarak.... (yani öncelikleden sonraki, yani sıradaki)

  'gönül' insanın kalbinde olan iyi bir duygunun adıdır, insanda hoş bir duyguya sebebiyet verir, rahmani bir yanı vardır, kelimenin yapısında yumuşak bir durum söz konusudur, gönül bir ustadır, gönül mürebbidir, gönül, insanları bir araya getirendir... hatta gönül için makaleler, şiirler yazılmıştır...

  bunların en meşhurlarından birinde Neşet ERTAŞ şöyle söylüyor;

  dost elinden gel olmazsa varılmaz
  rızasız bahçenin gülü derilmez
  kalpten kalbe bir yol vardır görülmez
  gönülden gönüle yar oy yar oy yol gizli gizli

  .............kısacası gönül iyidir.

  Gönül öyle bir şeydir ki; 'alçak' gibi hiç kimsenin ismiyle müsemma olmasını istemediği bir sıfatı mana yüklü potasında eriterek 'alçak gönüllü' gibi herkesin isminin başına eklemek için çaba sarfettiği(buradaki 'herkes' kelimesi biraz abartılı oldu) bir güzelliğin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

  Gönül o kadar etkili bir duygudur ki alçakları dahi terbiye edebilmiştir. Aslında gönül nedir? sorusunun cevabı 'islam' dır (islama tabi olandır). İslam potasına giren her ne-kim olursa olsun kötü hasletlerden kurtulur ve ebedi saadete kavuşur. Ama ne zaman ki gönül (islam) den uzaklaşılır o zaman kötü karakter ortaya çıkar. 'Alçak gönüllü' tanımlamasnda kimse 'alçak'ı görmez çünkü 'gönül'ün nuru 'alçak'ı yok etmiştir.


  Buraya kadar herşey güzel ve normal ama bundan sonrası a-normal... şöyle ki;

  Geçmişinde bu iki kelimeyi bir arada kullanarak güzellikler ortaya koyan insanoğlu nefsi arzularının esiri olarak bu ki kelimeyi birbirinden ayırmıştır. 'Alçak' kelimesi adeta sigortası konumunda olan 'gönül' kelimesinden ayrılınca yani 'gönül'ün o manevi potasından geçmeyince bütün iyi hasletlerden yoksun kalarak yeniden canavarlaşmıştır. 'Gönül' ise mazlum ve mağdur kalmıştır-bırakılmıştır.


  'Alçak gönüllü' olanlar rahmete gark olurlar,
  'alçak' gönüllü olanlar zillette yok olurlar.

  Bütün bunların dışında birde gönlünü alçağa peşkeş çekenler var bu da ayrı bir konu (hata çok önemli bir konu) bi kaç örnek verelim konuyu kapatalım (konu her zaman olduğu gibi yine dağıldı);

  cemaatini siyasetçilere peşkeş çeken 'alçak' gönüllüler,

  askeri teröre peşkeş çeken 'alçak' gönüllüler,

  itikadını diyaloğa peşkeş çeken 'alçak' gönüllüler,

  vatan toprağını düşmana peşkeş çeken 'alçak' gönüllüler.... vs vs


  örnekler bitmez...

  dünya döndükçe de alçaklar bitmez...

  Bu yazıyı burada keseyim fazla uzadı mı kimse okumuyor...(bende de aynı huy var, aslında benimki biraz farklı; göz ucuyla özetleme yapıyorum.)  Dikkat!!!!.... 'alçak' çıkabilir...
  Klavye Mücahidi

 2. #2
  'gönül' insanın kalbinde bulunan iyi bir duygu ise ve günümüzde 'alçak gönüllü' birilerini bulmak oldukça zor ise o zaman günümüz insanında asıl bulunmayan şeyin kalp olduğunu söyleyebiliriz.
  o halde insan kalbini az az kemirip zamanla yok eden faktörleri doğru tespit edip bir an önce tedavi sürecine girilmesi gerekir.

  ve bunun dışında bir de gönlünü alçağa peşkeş çekenlerden bahsetmişsiniz ve uzun cümlelerle ifade ederek zahmet etmişsiniz. biz halk arasında onlara kısaca 'şerefsiz' diyoruz.

 3. #3
  Bu yazıyı burada keseyim fazla uzadı mı kimse okumuyor...(bende de aynı huy var, aslında benimki biraz farklı; göz ucuyla özetleme yapıyorum.)


  evt hızlı okuma tekniğiyle okumak....
  yoksa her tıkladığımız sayfayı okursak oooo......(içiniz rahat olsun okuyoruz coğu zaman)

+ Konuyu Yanıtla

Tags for this Thread

Yer İmleri

Gönderme Kuralları

 • You may not post new threads
 • You may post replies
 • You may not post attachments
 • You may edit your posts
 •