+ Konuyu Yanıtla
13 sonuçtan 1 --- 13 arası gösteriliyor

Konu: San,Frans,Şişco

San,Frans,Şişco

Bazıları çok zengindir, hesap kitap bilmezler. Aslında bu hesap kitap bilmezlikleri zenginliklerinden midir yoksa gerzekliklerinden midir? bunu tam olarak çözebilmiş değilim. Bu kanıya, daha doğrusu kanısızlığa (cümle kısalsın diye 'kanısızlık' kelimesini 'tam olarak çözememiş olmam' ın yerine kullandım) şu iki husustan dolayı vardım.

Husus 1; Adam zengindir, para hesabı yapmıyordur ama adam fakir olsada para hesabı yapmıyan bir tiptir. Yani Allah'a emanetçi bir insan tipidir ('hepimiz Allah'a emanetiz' bu cümle halk arasında bir insan tipini anlatmak için kullanılır ve bende halk arasından biriyim). Yani bu insan zenginlen de fakirken de har vurup harman savurmak felsefesini kendisine şisr edinmiş, istikrarlı bir israfkardır.

Husus 2; Adam zenginleştikçe israfkarlaşmıştır. Bir başka deyişle işkembe-i kübra sahibi olmuştur. Bu insan istikrarsız israfkardır. Bulduğunda hamuduyla götüren, bulamadığında ise kuru ekmeğe talim eder.(aslında, kuru ekmek tabiri yerine eskiden peynir ekmek tabiri kullanılırdı ama o eskidendi... anlayana sivrisinek sazi anlamayana falan filan işte...) Bu tiplere ayağını yorganına göre uzatan tip de denir ( yani ben öyle diyorum).

Bu iki tipleme arasında kıyaslama-değerleme yapmak gerekirse (gerekmediğini bilsem de yine de yapacağım, çünkü oğlak burcuyum) maddeler halinde şu sonuçlara ulaşabiliriz. Daha doğrusu ben bu sonuçlara ulaşıyorum. Aşşağıda ('ş' nin tekinin fazla olduğunun farkındayım) ulaşamadığım sonuçlar, kabul etmediğim sonuçlar anlamına gelmesin.

Sonuç 1;

Bu iki insan tipi arasında 1. tip daha istikrarlı olması bakımından daha muteberdir!!!. (İstikrarlı israfkar tamlamasında ne de olsa 'istikrar' gibi olumlu bir kelime geçmektedir)

Sonuç 2;

1. tip insan, harvurup harman savurmadığı zamanalarda 'Allah'a emanetçi' bir yapıya bürünmesi bakımındanzaman zaman dindar!!! kesime dahil oluyor, ne de olsa arkasından 'bu adam Allah'a emanet bir adam' deniliyor. İşte bu zaman zaman (para bittiği zamanlar) Allah'a emanetçi sıfatının boynuna aslıması ona (+) artı puan kazandırıyor!.

Sonuç 3;

2. tip insanın, istikrarsız israfkar olmasını ters açıdan ele alırsak; her ne kadar tamlamanın içinde 'istikrarsız' kelimesi gibi yazılış bakımından olumsuz bir kelime bulunsa da, ruhunda olumsuzluk bulunan 'israfkar' kelimesiyle birleştiğinde yarım yangalak da olsa ortaya bir olumluluk çıkıyor. Yani bu 2. tip insan istikrarsız israfkar olmasından herzaman israf yapmadığını anlıyoruz Bu da 2. tip için bir (+) artı değerdir. Oysa ki 1. tip insan devamlı israf ediyordu.

Sonuç 4;

Aslında bu 2. tip'in en önemli özelliği, (+) artısı 'ayağını yorganına göre uzatmak' atasözüyle hemhal olmasıdır. Her ne kadar varlıkta unutan, yoklukta uygulayan bir tip olsa da bu özelliği (+) artıya şayandır.

Aslında konu başlığını san,frans,şişco atmamdaki amaç, bazı hatta birçok, hatta hatta 'istisnalar kaideyi bozmaz' kuralını kullanırsak bütün zenginler, san'a da, fransa da, san francisco da ne bu dünyanın ne de öte dünyanın hesap kitaplarını düşünmeden israf edenlerle alakalı olacaktı ama her zaman olduğu gibi konuyu yine dağıttım.

Bu yazıyı da değerlendirmek gerekirse; amacından uzaklaşmış, konu başlığıyla yakından alakası olmayan, (uzaktan alakası az da olsa var hakkımı yemeyin), anlatmak istediğini okuyucunun anlayamayacağını düşünerek parantez içi tafsilatlara girerek konuyu daah da anlaşılmaz halesokan, hatta bu konunun bu hale nasıl geldiğini kendisi dahi anlamayanbiri olarak sizlere şunu söylüyorum;

Şayet memnun kalamdıysanız benden 5 dk alacaklısınız...

Sizlerinde okunmaya layık olamayan (sizlere olan borcumdan dolayı) 5 dk'lık konularınızı oumak sözüyle Allah'a emanet olunuz...
    Klavye Mücahidi

Mâh-rû Mümine AYDIN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Wed Jun 2006
    İletiler
    1,720
    :) :)
    Çocukluk günlerimin son demlerini yaşıyorum...Tadını çıkarmak istiyorum...

parentezler güzeldi :)
    "yolda yürürken eğer ayağınız taşa takılırsa siz yine amerikaya küfredin." (humeyni)

Gökhan Özcan'ın Hiçbişey adlı kitabından sonra bu tarz birşeyler aramıştım okumak için. ahan da buldum :) teşekkürler.
    "ey ruhumun ışığı !
    ruhlar bölük bölük ayrılırken senin ruhunu benimkiyle aynı bölüğe yazmışlar" f.o.

Dehşet bir yazı...
    Okurken tüylerim diken diken olmadı(ama olmuş kabul et)
    Ne anlamktak istediğini çok iyi anlamıyorum(ama anlamış kabul et)
    ............................................................ .

Ben ikinci tip hakkında bir yanılsama olduğu kanaatindeyim. Zat-ı muhterem, zenginleşince israf eden fakirleşince israf etmeyen bir tipse, ne zaman saçıp savuracağı ne zaman hesap kitap tutacağı bellidir. Aslında kendi içinde gayet istikrarlı bir çizgisi var. :) :)
    Ayrıca zaman zaman tutumlu davranıyorsa istikrarsız bir tutumlu olarak da nitelendirilebilir.:d:d
    "en büyük edepsizlik edep ya hu diye bağırmaktır."

Anti-Siyonist İsmail CENGİZ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat Mar 2007
    İletiler
    1,972
    Kusura bakma okuyamıyorum bu kadar uzun yazıları:)

كلنا غزة Rabia ŞAHİN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Fri May 2007
    İletiler
    2,721
    Blogdaki Konular
    2
    Alıntı Emin YILMAZ tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Dehşet bir yazı...
    Okurken tüylerim diken diken olmadı(ama olmuş kabul et)
    Ne anlamktak istediğini çok iyi anlamıyorum(ama anlamış kabul et)

aynı yorumu içimden geçirmiştimki yorumları okuyunca benim yorumumu biri yapmış zaten musadenizle imza atabilirmiyim:)
    (yani kelimenin tam anlamıyla içimden geçenleri yazmışsınız kardeşim)
    "unutmazsan....unutulmazsın..."

ben anladım.

yazar diyor ki, 'hiç' (boş,değersiz,önemsiz olan şey veya kimse) 'yok' (olmayan, bulunmayan şey ) tan iyidir :)

bu bir sitem mi?
    değilse; okuyucudan çok şey istenmekte.. :)

½DELİ@ Tuba ÖNER kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sun May 2008
    İletiler
    742
    Blogdaki Konular
    3
    bu yazıyı siz mi yazdınız eğer siz yazdıysanız ellerine sağlık :)
    ::::::.......................

Alıntı Tuba ÖNER tafarından gönderildi Mesajı Göster
    bu yazıyı siz mi yazdınız eğer siz yazdıysanız ellerine sağlık :)
    bana ait olmayan yazıları buluntu, alıntı, çalıntı gibi ifadelerle belirtirim....:)
    Klavye Mücahidi

Alıntı İbrahim BAKŞİŞ tafarından gönderildi Mesajı Göster
    bana ait olmayan yazıları buluntu, alıntı, çalıntı gibi ifadelerle belirtirim....:)
    siz belirtmesenizde biz anlayabiliyoruz :)

+ Konuyu Yanıtla

Tags for this Thread

Yer İmleri

Gönderme Kuralları