+ Konuyu Yanıtla
6 / 3 İlkİlk 123456 SonSon
120 sonuçtan 41 --- 60 arası gösteriliyor

Konu: Allah’tan BaŞka Batil İlahlar! «ÜÇler, Yedİler, Kutup Ve Gavslar»

AHDE VEFA ibrahim DEMİRCİ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Fri Feb 2007
    İletiler
    2,598
    Blogdaki Konular
    11
    Alıntı Levent ŞERİFOĞLU tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Bu yazılanlar tasavvuf dinine mi ait şimdi? O zaman.. leküm dinikum veliyediin.
    yahu kardeşim.ne kadar damgacı,dışlayıcı bir yapınız(sadece size degil tüm tasavvufu anlayamayanlaradır bu sözüm) var.tasavvufun ne oldugunu bildiginiz halde,şu söylediginiz söze bakarmısınız.eminimki siz tasavvufu en az benim kadar biliyorsunuz amma ''tasavvuf dini'' diye dalga geçiyorsunuz.olmuyor.
    siz hiçbir tasavvufcu arkadaşımdan ''sizin dininiz size benim dinim bana''gibi
    ancak bir müşrige söylenecek bir söz duydunuzmu?tasavvufcular müşrikmi?
    inanın böyle sözler beni derinden yaralıyor.
    allah her şeyi en iyi bilendir.hükmün en iyisini verir.
    EĞRİ CETVELDEN,DOGRU ÇİZGİ ÇIKMAZ

Efendiler, ağabeyler. Hakaret etmedim. Sizinle tek sorunumuz Tevhid inancı noktasındadır. Ben Kutup, Gavs hikayelerinin Kur'an ve Sünnet'te delili olmadığını iddia etmek bir yana, bunların Şirk'in ta kendisi olduğuna inanıyorum. Bu hakaretmidir? Bu kutup gavs inancına sahip insanların (alevisiyle ''sünnisiyle'') müslüman olamayacaklarını Tevhid inancı bana öğretiyor.

Benim tasavvufdan burada kastettiğim sizin ortaya koyduğunuz tasavvuftur ki bu anlatılan tasavvufun İslam ile zerre alakası yoktur! Kavramlar ortak içeriği ayrı iki dindir İslam ve burada lanse edilmek istenen tasavvuf anlayışı..

Ben şunu iddia ediyorum ki. Türkiye de salih selefimizin kitapları, sözleri ve amelleri yaygınlaşsa sahih, doğru ve hakiki tasavvufun ne olduğu ortaya çıkacak, batıl ve şirk olan ''tasavvuf dinini'' bertaraf edecektir.
    İnsanlar tanrıya yakın olma adına ilimsiz, babadan oğula veya akrabaya geçen velilikle nimetlenen şahıslara kul oluyorlar. sırf Allah'a yaklaşmak için.. bu insanlara gerçek tasavvuf öğretilirse, öyle umuyorum ki, o ''tasavvuf'' diye bildikleri şeyden kendileri kaçacaklar.

Ortada asıl sorun tasavvuf değil ancak.. sorun TEVHİD! Yine vurguluyorum: TEVHİD!
    Allah'ın rasulünün sahabesine on üç yıl anlattığı inanç sistemi! En iyi öğretmen (Peygamber-i ekrem) ve en iyi öğrenciler (sahabe-i kiram) ve onüç yıl tekrarlanan ders, daha doğrusu kalplere nakşedilen akide: TEVHİD!

Anlata bildim mi Yüksel DİKGÖZ ve Sıddık DEMİRCİ ağabeyler? Darılacak bir mesele yok.

AHDE VEFA ibrahim DEMİRCİ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Fri Feb 2007
    İletiler
    2,598
    Blogdaki Konular
    11
    Efendiler, ağabeyler. Hakaret etmedim. Sizinle tek sorunumuz Tevhid inancı noktasındadır. Ben Kutup, Gavs hikayelerinin Kur'an ve Sünnet'te delili olmadığını iddia etmek bir yana, bunların Şirk'in ta kendisi olduğuna inanıyorum. Bu hakaretmidir? Bu kutup gavs inancına sahip insanların (alevisiyle ''sünnisiyle'') müslüman olamayacaklarını Tevhid inancı bana öğretiyor.

Benim tasavvufdan burada kastettiğim sizin ortaya koyduğunuz tasavvuftur ki bu anlatılan tasavvufun İslam ile zerre alakası yoktur! Kavramlar ortak içeriği ayrı iki dindir İslam ve burada lanse edilmek istenen tasavvuf anlayışı..

Ben şunu iddia ediyorum ki. Türkiye de salih selefimizin kitapları, sözleri ve amelleri yaygınlaşsa sahih, doğru ve hakiki tasavvufun ne olduğu ortaya çıkacak, batıl ve şirk olan ''tasavvuf dinini'' bertaraf edecektir.
    İnsanlar tanrıya yakın olma adına ilimsiz, babadan oğula veya akrabaya geçen velilikle nimetlenen şahıslara kul oluyorlar. sırf Allah'a yaklaşmak için.. bu insanlara gerçek tasavvuf öğretilirse, öyle umuyorum ki, o ''tasavvuf'' diye bildikleri şeyden kendileri kaçacaklar.

Ortada asıl sorun tasavvuf değil ancak.. sorun TEVHİD! Yine vurguluyorum: TEVHİD!
    Allah'ın rasulünün sahabesine on üç yıl anlattığı inanç sistemi! En iyi öğretmen (Peygamber-i ekrem) ve en iyi öğrenciler (sahabe-i kiram) ve onüç yıl tekrarlanan ders, daha doğrusu kalplere nakşedilen akide: TEVHİD!

Anlata bildim mi Yüksel DİKGÖZ ve Sıddık DEMİRCİ ağabeyler? Darılacak bir mesele yok.
    D. TASAVVUFUN GÂYESİ
    Tasavvufun engin târif ve mevzuuna bakıldığında onun, insanoğlu için pek mühim ve yüce bir gâyeyi düstûr edindiği görülür. Bu gâye, tâ ilk peygamberden itibâren bütün enbiyâ ve evliyânın gönül semâlarında bir güneş gibi mevcûd olan; “Allâh’a en güzel ve feyizli bir şekilde kulluk”tur. Bu yönüyle gâyelerin gâyesidir. Yâni Hakk’ın rızâsını kâmil mânâda kazanabilmek için mânevî hastalıklardan kurtularak Allâh ve Rasûlü’nün ahlâkından nasîb almaktır. Yâni nefsi dînin hükmüne râm etmek, ibâdetleri otomat hâllerden kurtarıp ihsan duygusuna kavuşmak, kalbi mânevî yücelikler istikâmetine yönlendirip netîcede selîm bir kalb ile rızâ-yı ilâhîye nâil olmaktır.

Beşer târihinin defâlarca sergilediği bir hakîkattir ki insan, aslî cevheri itibâriyle “ahsen-i takvîm” (varlıkların en şereflisi) yüceliğinde iken, yaradılış gâyesine yabancılaşıp istikâmetten ayrıldığında “ tπn°VnG rºog rπnH ” yâni “hayvandan daha aşağı” sıfatına bile mâruz kalabilecek bir varlıktır. Ondaki şeref ve kıymeti tâyin eden yegâne müessir îmândır. Îmândan sonra ise ahlâk gelir. Peygamberlerin tezkiye vazîfesi de insanları bu meziyetlerle tezyîn edebilmektir.

Hazret-i Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in vârislerinden olan evliyâullâh ve onların o feyizli nebevî menbâdan telakkî ettikleri bâtın (kalb) ilmi de, Rasûlullâh’ın bu vazîfesine verâset ve vekâlet mevkiindedir.

Tasavvuf yolunda yürüyenler, her hâl ve hareketlerinde zâhirî ve bâtınî fazîletlerin merkezi olan Allâh Rasûlü -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’e tam bir bağlılık gayreti içinde bulunurlar. Onları bu yola yönlendiren “ricâl-i mâneviyye” (Hak dostları) da böylece Peygamber -aleyhissalâtü vesselâm-’ın bu âlemde îfâ etmiş olduğu bir hizmeti deruhte etmiş olurlar ve:

“Gerçek âlimler, peygamberlerin vârisleridir.” (Ebû Dâvud, İlim, 1) hükmü içerisinde yer alırlar.

Dolayısıyla tasavvufun maksadı olan mânevî olgunluğun, bir bakıma Peygamber -aleyhissalâtü vesselâm-’ın insanlarda gerçekleştirmek istediği gâyenin tezâhürü olduğu söylenebilir. Mâlum olduğu üzere bu gâye de, insanları îmân zemîninde nefsânî ve kötü huylardan kurtarıp, ahlâk-ı hamîdeye yâni mânevî olgunluğa ve güzel huylara yükseltebilmektir.
    o.nuri.topbaş
    dikkat ediyorumda bu konudaki hassasiyetiniz başka konularda pek yok.tasavvuf ile ugraşmakdan kafirlere zaman ayıramıyorsunuz.siz büyük bir gaflet içerisindesiniz.diyorsunuzki;
    siz ne dediginizin farkındamısınız.sahabeden bahsederken aslında siz'''
    ALAY KOMUTANI HANGİ BÖLÜKDENDİRdiye soruyorsunuzda farkında degilsiniz.
    yahu kardeşim hiç alay komutanının bölügü olurmu.zaten sahabeler dini islamıyyenin komutanlarıdırlar.siz bu konuda büyük yanılgı içersindesiniz.samimiyyetinize inanıyorum ve sizin bahsettiginiz babadan ogua geçen şeyhlik konusunda size katılıyorum.ancak kendisini tanımadıgım halde''400 den fazla uyulması mecburi sünnet var.üç tanesine uymadıgımı görürseniz,benide terkedin''diyen mahmut efendiyi araştırmanızı tavsiye ederim.
    allah yar ve yardımcımız olsun
    EĞRİ CETVELDEN,DOGRU ÇİZGİ ÇIKMAZ

TERAKKİPERVER Yüksel DİKGÖZ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat Oct 2008
    İletiler
    202

Levent Kardeşim, sen tasavvufun "T" sini bile bilmediğin ortaya çıkmıştır.Sana buradan tasavvufla ilgili sayfalar dolusu yazsak yine ikna olmazsın.

Bak muhterem kardeşim.Madem bize inanmıyorsun.Bir zahmet İsmail Ağa cemaatine mensup hocaefendielrle bir görüş, sana tarikat ve tasavvufun ne olduğunu detayıyla birlkte anlatsınlar.

İsmail Ağa cemaati, İstanbul Fati'h te, Çarşamba mahallesinde İsmail Ağa camiisinde pazar sabahları sabah namazından sonra güzel bir sohbet veriliyor.Oraya git otur ve dinle.Korkma, "sen niye geldin buraya demezler.Senide yemezler .Kafana takılan soruyu orada vaaz eden hocaefendiye de sorabilirsin..

Hadi bakalım göreyim seni...
    Bir insan olursa sağır; sen ona istediğin kadar bağır!..

Kayıtsız Kalma
    Misafir
    Alıntı Yüksel DİKGÖZ tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Bu yazıların kaynağı www.sorularlaislamiyet.com Ssitesidir.
    Ben sizden link istemedim ki :) Beni herhangi bir internet sitesi alakadar etmez , bana kaynak için AYET gösterebilirmisiniz ?

Kayıtsız
    Misafir
    teorik ve pratik açıdan tasavvuf ve İslam-------İbrahim Sarmış
    bu kitabı okursanız yardımcı olur kanaatimce

erol bodur
    Misafir

s.a

arkadaşlar bende birşeyler aktarmak istedim.mesela çocuklarımızı okula gönderiyoruz değilmi.diyorlarki ALLAH ile kul arasına kimse giremez.şimdi bu cahiller herşeyi kendilerine göre yoruyorlar.evet okullar var öğretmenler var .bende diyorumki o cahil arkadaşlara:kitapları çocuklarımıza verelim okuyup öğrensinler öğretmene ne gerek var okula gönderiyorlar.işte ALLAH ın veli kullarıda bir nevi öğretmendir.o veli kullar bizleri ALLAH a bağlıyor.vede hiçbir karşılık beklemeden .aslında arkadaşlarburada sizlere laf atanların niyeti belli tartışmaya girip insanların içine şüphe sokmak.onlar ilk önce kendilerini düzeltsinler. onlar içinde dua edelimde gerçekleri görsünler.tartışma tartışma doğurur bunlardan sakınalım sadece aydınlatıcı bilgi vermemiz yeterlidir bence.

Merhum Taner PINAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat Mar 2007
    İletiler
    1,637
    Blogdaki Konular
    6
    Alıntı Taner PINAR tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Ancak bunların tasarrufu, yönetimi kutuplar kutbunun emri ile olmakta-dır. Zira kutuplar kutbunun tasarrufu dışında kalan iki cihan içinde hiçbir şey yoktur. Bütün eşyayı, bütün ehlullahı kuşatmıştır. İki cihanda iyi kötü her ne olursa onun bilmesi, dilemesi, kalbinin hareket etmesi ile olur. O anlarda, memurları gereken ne ise onu yaparlar.

” [/B]
    [Bakınız: MİFTAHU’L-KULUB/KALPLERİN ANAHTARI. Sayfa: 83-84, Yazarı: Şemseddin Nuri Nakşibendî. Tercüme: Abdulkadir Akçiçek Yayınevi: Huzur Yayınevi. Tel-Fax: (0212) 513 50 57–513 01 71]
    yukarıdaki yazıya itiraz etmeyen ben müslümanım demesim..

Hala terane anlatıyorsunuz. kutbun her şeyi gösettiğine inanan azılı kafirler

lafı eğip bükmeyin adam olun şerefsizlik yapmayın..
    Allah indinde Din İSLAM dır.Kendine başka din ve başka peygamber arayanlara veyl olsun..

Kayıtsız
    Misafir

müslümana yakışmayan sözler

Taner Kardeşim haklı iken haksız konumuna düşürüyorsun kendini... Bir müslümana yakışmayacak sözler söylüyorsun... İnsanlar elbetteki sinirlenince ağzından kötü sözler kaçırabilir ama müslüman sabırla ve namazla Allah'tan yardım diler...

Milli Görüşçü kardeşlerim lütfen kimseye hakaret etmeyelim... Eleştirinin boyutunu ve amacını aşmayalım...

Es selamu aleykum...

s.a.

Taner Bey, tövbe alan (rabıta yapan) kişilerin arkasında namaz kılmak dinen caiz olurmu?
    Yeni üye olarak özelden sormam mümkün olmadığı için buraya eklemek zorunda kaldım bu sorumu.

Giriş
    Sat Mar 2007
    İletiler
    1,637
    Blogdaki Konular
    6
    Alıntı Adil PİLAVCI tafarından gönderildi Mesajı Göster
    s.a.

Taner Bey, tövbe alan (rabıta yapan) kişilerin arkasında namaz kılmak dinen caiz olurmu?
    Yeni üye olarak özelden sormam mümkün olmadığı için buraya eklemek zorunda kaldım bu sorumu.
    ALİ bey siz bu soruyu ömer çelik kardeşimize sorun o delilleri ile cevap verebilir benim ilmim buna cevap vermeye yeterli değildir.
    Allah indinde Din İSLAM dır.Kendine başka din ve başka peygamber arayanlara veyl olsun..

s.a.
    Özlden mesaj atma yetkim yok, bana Ömer bey burdan yada özelden ulaşabilirse sevinirim.
    Allah razı olsun.

slm,.

Anlamaya calismak ne guzel bir nimet

,YARGILAMADAN ONCE SAMI MI OLARAK KELIMELRIN NE MANA TASIDIGNI SORUP EHLINDEN OGRENMEK ONDAN SONRA KABUL EDIP ETMEMEK DE SERBESTSIN;

BENDE AKLIMA GORE SENI YARGILASAM ILMIME GORE KAFIR MUSLUMAN DIYE AYIKLASAM BIR TANE MUSLUMAN KALMAS;

BIR SORU SORUYORUM:::

RUHU GAZB EDICI BIR MELEK DEGILMI;

YAGMUR SU

DEPREM :::VS;;;;; BUNLARI MELEKLER YAPMIYORMU

TABIKI ALLAH CC- IZNIYLE DEGILMI

BUNLARI KABUL EDIYORUZDA NEDEN INSAN OLAN LARIN ALLAH CC IZNIYLE O DEDIKLERINI YAPAMMASIN;?????

BANNED Sedat KUMOVA kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Tue Sep 2006
    İletiler
    626
    Alıntı Irfan KILIC tafarından gönderildi Mesajı Göster

BUNLARI KABUL EDIYORUZDA NEDEN INSAN OLAN LARIN ALLAH CC IZNIYLE O DEDIKLERINI YAPAMMASIN;?????
    Subhanallah.

Tamam siz inanın biz inanmıyoruz.

Aynı şeylere iman etmiyoruz sizlerle.

Allah şahid olsun biz beriyiz bunlardan.
    اياك نعبد واياك نستعين
    ''Ancak sana kulluk ederiz ve ancak senden yardım dileriz''

Kayıtsız Kalma
    Misafir
    Anlamaya calismak ne guzel bir nimet

,YARGILAMADAN ONCE SAMI MI OLARAK KELIMELRIN NE MANA TASIDIGNI SORUP EHLINDEN OGRENMEK ONDAN SONRA KABUL EDIP ETMEMEK DE SERBESTSIN;

BENDE AKLIMA GORE SENI YARGILASAM ILMIME GORE KAFIR MUSLUMAN DIYE AYIKLASAM BIR TANE MUSLUMAN KALMAS;

BIR SORU SORUYORUM:::

RUHU GAZB EDICI BIR MELEK DEGILMI;

YAGMUR SU

DEPREM :::VS;;;;; BUNLARI MELEKLER YAPMIYORMU

TABIKI ALLAH CC- IZNIYLE DEGILMI

ALLAH(C.C) dilerse istediğine istediği gücü verir...Bunu kimse reddetmez...Ama kime izin verip vermediğini Kuran-ı Kerim de göremezsek , nerden bileceğiz ? O zaman herkes ALLAH(C.C) bana yetki verdi deyip çıkmaz mı ortalığa ? ALLAH(C.C) bizlere kimi gönderdiğini açıkça ve herkesin anlayacağı şekilde haber vermiştir...Bu kutlu insan , Hz. Muhammed (s.a.v) dir...Son peygamberdir...Başka gelmeyecektir...O ki , bildirilenden başkasını bilmeyen , yaptıklarından hesaba çekilecek bir Beşerdi...

Birisinin rütbe , mertebe aldığını neye göre biliyorsunuz ? Sizde o bilgi nasıl hasıl oldu ? Nerden okudunuz ? Yoksa bunlar ZAN mı ?

slm,

Alıntı Kayıtsız Kalma tafarından gönderildi Mesajı Göster
    ALLAH(C.C) dilerse istediğine istediği gücü verir...Bunu kimse reddetmez...Ama kime izin verip vermediğini Kuran-ı Kerim de göremezsek , nerden bileceğiz ? O zaman herkes ALLAH(C.C) bana yetki verdi deyip çıkmaz mı ortalığa ? ALLAH(C.C) bizlere kimi gönderdiğini açıkça ve herkesin anlayacağı şekilde haber vermiştir...Bu kutlu insan , Hz. Muhammed (s.a.v) dir...Son peygamberdir...Başka gelmeyecektir...O ki , bildirilenden başkasını bilmeyen , yaptıklarından hesaba çekilecek bir Beşerdi...

Birisinin rütbe , mertebe aldığını neye göre biliyorsunuz ? Sizde o bilgi nasıl hasıl oldu ? Nerden okudunuz ? Yoksa bunlar ZAN mı ?
    Gunesin aya usdunlugnu varmi?

yildizlarin dunya ya usdunlugu varmi?

kibi soruya benziyor senin sorun,

biz yukarida yazdigimiz yazi acik .. kim olursa olsun kuran ve sunnete uyarak yasasin Allah cc onu yuceltir hem kul katinda hemde kendi katinda,AMA YASASIN benim gibi yuzeysel kalmasin,

calisanla calismayan bir olurmu,,

Bakiniz TURKIYEMIZDE suneti birak kuran okumak onlarca yil yassk kaldi,, ama elhamdulillah yasayip yasatmaya calisanlar in sebibiyle gunumuzde islam nerede degilmi,

yasamak la teblig en buyuk keramettir,,,,ustunluk ,sinifcilik, benim seyhim senden ustundemekle degil,,

ins, anlatabildim, dua

Giriş
    Sat Mar 2007
    İletiler
    1,637
    Blogdaki Konular
    6

biz yukarida yazdigimiz yazi acik .. kim olursa olsun kuran ve sunnete uyarak yasasin Allah cc onu yuceltir hem kul katinda hemde kendi katinda,AMA YASASIN benim gibi yuzeysel kalmasin,

Bakiniz TURKIYEMIZDE suneti birak kuran okumak onlarca yil yassk kaldi,, ama elhamdulillah yasayip yasatmaya calisanlar in sebibiyle gunumuzde islam nerede degilmi,

yasamak la teblig en buyuk keramettir,,,,ustunluk ,sinifcilik, benim seyhim senden ustundemekle degil,,

ins, anlatabildim, dua
    LAFTAN ANLAMAMAKTA ISRAR EDİYORSUN İRFAN KILIÇ ,

LAFI EĞİP BÜKME!!

"Allah dilerse" diyerek bir mesele açıklanmaz.

Sen Kutbun bütün dünyadaki işleri yürüttüğüne inanıyormusun inanmıyormusun ? onu söyle..

Bu arada Kutbunuza söyleyin bi tarafı yiyorsa bana müdahale etsin çünkü her gün sövüyorum sizin kutuplarınıza çünkü..

Tağutu reddetmek yetmez sövmekte gerekir..

Kayıtsız Kalma
    Misafir

ins, anlatabildim, dua
    Türkçe'mizi biraz daha düzgün kullanırsak , daha anlaşılır oluruz...Söyledikleriniz karışık olduğu için , bende ortaya karışık birkaç söz söyleyim :)

Benim ne Şeyhim var ne de sınıfım(tarikat , cemaat vs.) ! Sadece Müslümanım ben...Herkes kendinden sorumludur , birilerinin peşine takılarak , yada onları yücelterek kendinizi kurtaramazsınız...Bir insan çok iyi kul olarak yücelebilir , ki Kuran'da da bizlere bildirilmiştir...Ama o kişinin iyi kul olup olmadığını , bizler asla bilemeyiz...Gözümüze iyi görünür ama belki de dünyanın en aşağılık insanıdır yada gözümüze kötü görünür fakat çok sadık bir kul'dur...

Müslümanlara yapılan en kötü şey , kendisinin birşey bilemeyeceği illa birisinden akıl alması gerektiği telkinidir...'' Kuran-ı Kerim'i herkes anlayamaz '' dan tutun , '' Şeyh'i olmayan doğru yolu bulamaz ''a kadar birçok şehir efsanesi ile müslümanlar Kuran'dan uzaklaştı...Şeyhin yanında iken kurtuluşa ereceksem , kendimi niye zorlayıp Kuran'ı anlamaya çalışayım ki , Şeyh'e hizmet eder , kendimi kurtarırım...Kaç kişi acaba Fatiha Suresinin anlamını biliyor ? Hergün en az 40 kere okuduğumuz sure...Allah(c.c.)'a söz vermiyor muyuz? '' Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz. '' Herkes bunu söylüyor ama yardım için başkaları da devreye sokuluyor (İstisnaları saymazsak) Hani yardımı sadece ve sadece Allah(c.c.) dan dileyecektik , ne oldu ?

Kuran'ı anlayamadın mı ?Allah(c.c.)'a yalvar anlamanı kolaylaştırsın , ne diye başkalarını araya katıyorsun ? Bakın fikir alışverişi ile tamamen teslim olmak arasında fark vardır..Elbette bizden bilgili olanlara saygı duyacağız ve onlardan birşeyler öğrenmeye çalışacağız , ama bunu yaparken herşeyi o bilir mantığı ile hareket etmememiz lazım...Eğer hesaba çekileceksen, sana sorulacak olan herşeye cevap verecek kadar bilgin ,becerin ,algılaman olmalı, aksi taktirde adaletsizlik olur ki bu Allah(c.c.)'a iftira niteliğindedir...

Yaşadığımız dönemde her türlü oyun oynanıyor...Bugün artık çoğu insan biliyor ki , Kuran'ı iyi bilen , çok iyi hatip ve İslam bilgisi yüksek ''Misyonerler'' mevcuttur... Amaçlarının ne olduğunu varın siz tahmin edin...Şimdi bu yazıyı okuyanlardan bazıları , '' Sen nasıl olur böyle büyük zatlar hakkında ileri geri konuşursun '' diyebilir...Ben bilgili insanlara sonsuz saygı duyarım ve hep gıpta ederim, sözümün muhattabı onlar değildir...(Dip Not ;))

Bu güvensizlik ortamında , kimin elinin kimin cebinde olduğunun bilinmediği bir dönemde en güvenilir kaynak nedir ? Değiştirilemeyecek kitap olan Kuran değil mi ?

Sorumlu olduğumuz yere çalışmalıyız(Kuran) , yoksa çalışmadığım yerden çıkmış diyerek kendimizi kurtaramayız...Bunlar tamamen benim fikrim , yanlışlarım olabilir , affola...

slm,

af ve magfiret Allah cc, aittir, hepimizi af ede ins,

degerli kardesim ilim ehline sorun ayetini bilyorsunz anladigim kadariyla..

kurani kerimi anlamak ayri bir sey yorumlamak ayri bir sey degilmi,

degerli kardesim;

alimlerden ilim almak ve bunun saglamsini yapmak kadar guzel ne olabilir,,

koru korune teslimiyetcilik den Allah cc siginirim,

kurani kerimi anlamk icin ya tecumelerdeden yada arapca dili vs, ilimlerin olamsi gerekiyor,sizinde kabul edeceginiz gibi

simde ben desemki falan adamin Kuran mealini okuyalim sende dersin hayir falancinin okuyalim,

sahsim aciz hane derki ilim ogrenmek icin olmassa olmas kural alimden ogrenmek den gecer ,eger alim olmayandan ilim ogrensek ,

eger kuranda deseydiki herkes aklina gore kurana baksin yasasin ve inansin dedigini kabul ederim, ama ayetlerle sabit ki ilim ehlinden ogrenmenin mecburiyet oldugu , Peyganberimiz bile cebrailden ilim ogrenmedimi veya direk vahiy yoluyla ,

kardesim konuyu dagitmiyacagim ins, bizler kimseye tapmiyoruz , kimsedende Allah cc izni olmadan yardim gelmeyecegine inaniyoruz,

bende derimki bir seyi yanlis demeden gercek manada o konu hakinda ilim sahibi olanlardan bilgi ve delil almak tir,,

su an siz de bende anamizin karnindan yazi yazmayi okumayi ayeti hadisi ogrenmedik,,

binlerce hadisi seriften batil olan ve dogru olani hangi ilmimizle ayirt edecegiz,,

sen kafan ben kafam gore yapsak inan bir milyar din cikar,,

dua slm,sizde beni af edin dua buburun,

Kayıtsız Kalma
    Misafir
    af ve magfiret Allah cc, aittir, hepimizi af ede ins,

degerli kardesim ilim ehline sorun ayetini bilyorsunz anladigim kadariyla..

kurani kerimi anlamak ayri bir sey yorumlamak ayri bir sey degilmi,

degerli kardesim;

alimlerden ilim almak ve bunun saglamsini yapmak kadar guzel ne olabilir,,

koru korune teslimiyetcilik den Allah cc siginirim,

kurani kerimi anlamk icin ya tecumelerdeden yada arapca dili vs, ilimlerin olamsi gerekiyor,sizinde kabul edeceginiz gibi

simde ben desemki falan adamin Kuran mealini okuyalim sende dersin hayir falancinin okuyalim,

sahsim aciz hane derki ilim ogrenmek icin olmassa olmas kural alimden ogrenmek den gecer ,eger alim olmayandan ilim ogrensek ,

eger kuranda deseydiki herkes aklina gore kurana baksin yasasin ve inansin dedigini kabul ederim, ama ayetlerle sabit ki ilim ehlinden ogrenmenin mecburiyet oldugu , Peyganberimiz bile cebrailden ilim ogrenmedimi veya direk vahiy yoluyla ,

kardesim konuyu dagitmiyacagim ins, bizler kimseye tapmiyoruz , kimsedende Allah cc izni olmadan yardim gelmeyecegine inaniyoruz,

bende derimki bir seyi yanlis demeden gercek manada o konu hakinda ilim sahibi olanlardan bilgi ve delil almak tir,,

su an siz de bende anamizin karnindan yazi yazmayi okumayi ayeti hadisi ogrenmedik,,

binlerce hadisi seriften batil olan ve dogru olani hangi ilmimizle ayirt edecegiz,,

sen kafan ben kafam gore yapsak inan bir milyar din cikar,,

dua slm,sizde beni af edin dua buburun,
    '' İlimi ehline sor '' , derken sadece neden DİN bazında bakıyorsun olaya ? İlim'den kasıt sadece DİN mi ? Birşeyi bilmiyorsan zaten bilene soracak ve fikir edineceksin , bunda zaten sorun yok...Şunu bir türlü anlamıyorsunuz , Kuran ilmin ehli'dir (Kaynağı , Membaı) bizde ona sorarız (bakarız)

Şu sorulara net ve kısa cevap verebilir misin?

-İlim ehli dediğin ilmi nerden öğrendi ?
    -Sen , ben ilim ehli olamaz mıyız ?
    -Kuran'ın indirilme amacı nedir ?
    -Kuran sadece alimlere(Alim dediğimiz de insanın çok okuyan , çok merak edeni değil mi?) mi indirildi ? sıradan insanlar anlayamaz mı ?
    -Müslümanlar arasındaki kutuplaşma neden oluştu peki ? Özellikle İlim Ehli diye herkes kendine bir ehil seçmedi mi ? Madem herkes kafasına göre yorumlasa , bir milyar DİN çıkar , şuan ki durumu ne ile açıklarız ?

Neyse daha fazla soru sormayım :)

Son olarak , Şu ayeti ve Türkçeye çevrilmiş hallerini dikkatlice okuyun , bakın bakalım Kuran neden indirilmiş ve muhattabı kim ?

'' İnnâ enzelnâhu kur’ânen arabiyyen le allekum ta’kılûn(ta’kılûne). '' YÛSUF

Diyanet İşleri : Biz onu, akıl erdiresiniz diye Arapça bir Kur’an olarak indirdik.
    Abdulbaki Gölpınarlı : Onu, akıl edesiniz diye Arapça olarak Kur'ân'da indirdik.
    Adem Uğur : Anlayasınız diye biz onu Arapça bir Kur'an olarak indirdik.
    Ali Bulaç : Gerçekten biz, akıl erdirirsiniz diye, onu Arapça bir Kur'an olarak indirdik.
    Ali Fikri Yavuz : Biz, bu kitabı anlayasınız diye, Arapça bir Kur’ân olarak indirdik.
    Bekir Sadak : Biz onu, anlayasiniz diye, arapca bir Kuran olarak indirdik.
    Celal Yıldırım : Akıl yoluyla rahat anlayasınız diye biz onu Arapça bir Kur'ân olarak indirdik.
    Diyanet İşleri (eski): Biz onu, anlayasınız diye, Arapça bir Kuran olarak indirdik.
    Diyanet Vakfi : Anlayasınız diye biz onu Arapça bir Kur'an olarak indirdik.
    Edip Yüksel : Onu Arapça bir Kuran olarak indirdik ki anlayasınız.
    Elmalılı Hamdi Yazır : Biz onu bir Kur'an olmak üzere Arabî olarak indirdik, gerek ki akıl irdiresiniz
    Elmalılı (sadeleştirilmiş): Biz onu akıl erdirebilesiniz diye, bir Kur'an olmak üzere Arapça olarak indirdik.
    Elmalılı (sadeleştirilmiş - 2):Muhakkak ki, biz onu anlayasınız diye Arapça bir kitap olarak indirdik.
    Fizilal-il Kuran : Biz o kitabı Arapça bir Kur'an olarak indirdik ki anlayabilesiniz.
    Gültekin Onan : Gerçekten biz onu Arapça bir Kuran olarak indirdik ki akledesiniz.
    Hasan Basri Çantay : Hakıykat biz onu, (manâsına) akıl erdiresiniz diye, Arabca bir Kur'an olarak indirdik.
    İbni Kesir : Doğrusu biz; onu akıl erdiresiniz diye arapça bir Kur'an olarak indirdik.
    Muhammed Esed : Biz onu Arapça bir metin olarak indirdik ki, aklınızı kullanarak belki onu kavrayıp özümlersiniz.
    Ömer Nasuhi Bilmen :Şüphe yok ki, Biz onu bir Arapça Kur'an olarak indirdik. Umulur ki, siz güzelce anlarsınız.
    Şaban Piriş : Biz, onu anlayasınız diye Arapça Kur’an olarak indirdik.
    Suat Yıldırım : Düşünüp mânasını anlamanız için Biz, onu Arapça bir Kur’ân olarak indirdik.
    Süleyman Ateş : Biz onu Arapça bir Kur'ân olarak indirdik ki anlayasınız.
    Tefhim-ul Kuran : Gerçekten biz, Arapça bir Kur'an olarak indirdik, Ona akıl erdirirsiniz diye.
    Ümit Şimşek : Akıl edesiniz diye, Biz onu Arapça bir Kur'ân olarak indirdik.
    Yaşar Nuri Öztürk : Biz onu sana, aklınızı çalıştırasınız diye, Arapça bir Kur'an olarak indirdik.

Artık akıl erdirelim...saygılar...

+ Konuyu Yanıtla
6 / 3 İlkİlk 123456 SonSon

Yer İmleri

Gönderme Kuralları