+ Konuyu Yanıtla
4 sonuçtan 1 --- 4 arası gösteriliyor

Konu: Bilgisayar-İnternet-Program Kullanımları,Sorunları,Çözüm veTavsiye Konuları Arşivi-19

 1. #1
  Ali BEŞYILDIZ kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Sat Mar 2007
  Konum
  Yolların kesiştiği Yer
  İletiler
  1,937
  Blogdaki Konular
  3

  Bilgisayar-İnternet-Program Kullanımları,Sorunları,Çözüm veTavsiye Konuları Arşivi-19

  Bilgisayar-İnternet-Program Kullanımları,Sorunları,Çözüm veTavsiye Konuları Arşivi-19
  Bilgisayar Donanımı
  Merkezi İşlem Birimi (CPU)
  Ana Bellek (RAM)
  Ön Bellek (Cache Memory)
  BİOS (Basic İnput Output System)
  Anakart
  Bilgisayar Kasası
  Sabit Disk (Hard disk) ve Disketler
  CD-ROM Sürücü
  Monitör (Ekran)
  Klavye
  Mouse (Fare)
  Yazıcı (printer)
  Çizici (plotter)
  Tarayıcı (scanner)
  Modem
  Bilgisayarda Bilginin Birimleri
  Bilgisayarla Yapılan İşlemler
  Bilgisayar ağı (network)
  Bilgisayar Yazılımları
  Uygulama Yazılımları
  Genel Amaçlı Uygulama Yazılımları
  Özel Amaçlı Uygulama Yazılımları
  Sistem Yazılımları
  İşletim Sistemi Yazılımları
  Hizmet Yazılımları
  Zararlı Yazılımlar
  Virüslere Karşı Aşı
  Programlama Dilleri
  Bilgisayar Açıldığında Ne Olur?
  İşletim Sistemlerinin Genel Yapısı
  DOS İşletim Sistemi
  DOS İşletim Sisteminin Bilgisayarın Açılışında Yüklenişi
  DOS Komutları
  Diğer DOS Komutları

  Bilgisayar Nedir?

  Bilgisayar; kendine önceden yüklenmiş program gereğince çeşitli bilgileri-verileri uygun ortamlarda saklayan ve istenildiğinde geri getiren, çeşitli aritmetik ve mantıksal işlemler yapan; çok hızlı çalışan elektronik bir cihazdır.
  Bilgisayarın elektronik kısmına donanım (hardware), program kısmına ise yazılım (software) denir.
  Bilgisayarın gelişiminde şu 4 unsur hiç değişmemiştir.
  1. Bilginin Girişi (Giriş birimleri: Klavye, mouse, kamera, scanner, fax-modem vb.)
  2. Bilginin saklanması (Hafıza: Harddisk, disket, cd-rom vb.)
  3. Bilginin işlenmesi (Beyin: Merkezi işlem birimi-Central Processing Unit-CPU)
  4. Bilginin çıkışı (Çıkış birimleri: Monitör/ekran, Printer/yazıcı, plotter/çizici, modem)

  Bilgisayar Donanımı

  Donanım bilgisayarı oluşturan her türlü fiziksel parçaya verilen verilen addır. Donanım bir merkezi işlem biriminden (Central Processing Unit-CPU) ve bu birime bağlı çevre birimlerinden oluşur. Çevre birimleri de ayrıca giriş birimleri (input devices) ve çıkış birimleri (output devices) olmak üzere iki kısma ayrılır.

  Merkezi İşlem Birimi (CPU)

  Bilgisayarın içindeki temel elemanıdır. Mikro işlemci diye de anılır. Komutları işler, hesaplamaları yapar, bilgisayarın içindeki bilgi akışını kontrol eder ve yönetir.
  Mikro işlemcilerin her yeni kuşağı bir öncekinden çok daha güçlüdür. 286, 386 ve 486 kuşakları artık demodedir. Günümüzde pentium ve daha üst işlemciler geçerlidir.
  Mikro işlemciler; İntel , IBM, AMD ve Cyrix gibi firmalar tarafından üretilir. İntel’in mikro işlemcileri yaygın olarak kullanılır.

  Ana Bellek (RAM)

  Ana bellek veya rastgele erişimli bellek (Random Access Memory-RAM), bir giriş cihazından veya bir ikincil depolama cihazından okunan veri ve programların, çalıştırılan programlardan elde edilen sonuçların ve bir ikincil depolama cihazına veya bir çıkış cihazına gönderilmeye hazır olan çıktıların tutulduğu yerdir. Buradaki “rastgele erişim” ifadesi bilgisayarın bellek içerisindeki herhangi bir adrese doğrudan gidip bilgileri okuyabileceği veya yazabileceği anlamında kullanılmaktadır. Ana bellekte veriler geçici olarak tutulur; başka bir deyişle bilgisayar kapatıldığında bu veriler silinir. Çok kullanıcılı sistemlerde bilgisayar bir kullanıcı için herhangi bir işi yapmayı bitirdiğinde, ana bellekteki aynı kısma diğer kullanıcılar için işlenmesi gereken veri ve programlar yerleşir. Ana bellek diğer bilgi saklama araçlarına oranla biraz daha pahalıdır.
  Ana belleğin temel görevleri şöyle özetlenebilir.
  1.Halihazırda çalışan programların program deyimleri ve bu programların ihtiyaç duyduğu verileri tutmak.
  2.İşletim sistemi yüklendikten sonra ana bellekte sürekli olarak kalması gereken işletim sistemi bileşenlerini tutmak.
  3.Programlar tarafından üretilen sonuçları tutmak.
  4.Sabit disklere veya harici bir cihaza gönderilmeye hazır olan çıkış bilgilerini tutmak.
  Bellekte yerleşik olan veri ve programlara ihtiyaç halinde tekrar ulaşabilmek için ana bellekteki her bölgenin bir adresi vardır.
  Ana belleğin büyüklüğü; aynı anda çalışabilecek program sayısını ve programların çalışma hızını etkiler.

  Ön Bellek (Cache Memory)

  Ana bellek ile merkezi işlem birimi arasında görev yapan ve ana bellekten çok daha hızlı olan bir bellektir. Bu bellek birimi; işlem esnasında çok sık kullanılan bilgisayar talimatları ve geçici olarak tutulan bilgiler için bir “yaz-boz tahtası” olarak kullanılır. CPU ’nun ana bellekten veri alırken harcadığı zamanı azaltır; bu da bilgisayarı hızlandırır. CPU, ana bellekten veri alması gerektiğinde, bu verinin dahili ön bellekte olup olmadığına bakar. Dahili ön bellek, CPU’nun en son işlediği verilerin bir kopyasını saklar. Aranan veri dahili ön bellekte bulunamazsa harici ön belleğe bakılır. Harici ön bellekte de bulunamayan veriler ana bellekten alınır. Bu, ön belleğe göre daha yavaş bir süreçtir.

  BİOS (Basic İnput Output System)

  BİOS yongası (entegresi), bilgisayarın açılışı sırasında parçaları kontrol eden ve onları çalışmaya hazır duruma getiren bir program içerir. ROM (Read Only Memory) türündeki bellek üzerinde kaydedilmiş bir programdır. Bu tür bellekteki bilgiler bilgisayarı kapattığınızda silinmez.
  Not:BIOS bugün üretilen anakartların çoğunda, Flash ROM üzerine kayıtlıdır. Bu türdeki belleğin içeriği bilgisayarı kapadığınızda silinmez ama gerektiğinde özel bir program çalıştırılarak değiştirilebilir.Böylelikle BİOS un içerdiği hatalar giderilebilir.
  BIOS’ un ilk görevi, bilgisayarın açılışı sırasında bellek gibi çeşitli parçaları kontrol ederek,bir problem varsa kullanıcıyı uyarmaktır.
  Bilgisayarın açılışı sırasında özel bir tuşa (genellikle DEL tuşu) basarsanız, karşınıza BIOS setup ekranı gelir. Bu ekranda gerekiyorsa, sabit disk sürücülerinin tipi gibi çeşitli bilgileri ve ayarları değiştirebilirsiniz.

  Anakart

  Veriyolu, bilgisayarın içindeki değişik birimler arasında bilgileri taşıyan bir sistemdir.
  Bir bilgisayarın temel devre kartıdır. Bilgisayardaki tüm elektriksel bileşenler anakarta bağlanmıştır.
  Genişletme yuvaları, genişletme kartları(ses, görüntü-ekran, modem, network-ağ kartları)nın takılabileceği anakart üzerindeki soketlerdir. Genişletme kartları, bilgisayarınıza yeni yetenekler kazandırır. Daha güzel grafikler, CD kalitesinde ses, modem ile iletişim, bilgisayar ağlarına(internet’e) bağlanmak ... Bunlar, bilgisayarınıza ekleyebileceğiniz özelliklerden sadece birkaçı. Genişletme yuvalarının tipini, bilgisayarın veriyolu belirler.

  Bilgisayar Kasası

  Bilgisayarı oluşturan parçaların içine takıldığı ve parçaları bir arada tutan metal ve/veya plastik bir kutudur. Önceleri Desktop ve slim kasa adı verilen yatık kasalar kullanılırken son yıllarda Mini Tower diye adlandırılan dik tip kasalar kullanılmaktadır. Ancak IBM, HP ve Compag gibi firmalar daha çok desktop tipi kasaları tercih ediyorlar. Server(sunucu) veya ana bilgisayar olarak kullanılmak üzere tasarlanan bilgisayarlarda genişleme olanakları fazla olan kasalar kullanılmaktadır.
  Kasanın en önemli bileşeni güç kaynağıdır. Güç kaynağı, normal şehir cereyanını bilgisayarın kullanabileceği elektrik enerjisine dönüştürür. Bilgisayar parçalarının fazla ısınmasını engellemek üzere güç kaynağının içinde bir soğutucu fan bulunur. Genellikle mikroişlemcilerin üzerinde de ayrıca bir soğutucu fan bulunmaktadır. PC (Personal Computer) lerde güç kaynağının kapasitesi ortalama 200-250 watt’tır.
  Elektrik cereyanındaki dalgalanmalar ve elektriğin kesilmesi bilgisayarınıza zarar verebilir. Makinenizi ve bilgilerinizi korumak için kesintisiz güç kaynağı kullanabilirsiniz.
  Kesintisiz Güç Kaynağı, elektrik enerjisindeki dalgalanmalara karşı; çıkışında bilgisayarınıza sürekli aynı voltajda temiz bir enerji verir ve kesinti durumunda, içindeki akülerin kapasitesine göre bilgisayarınızı 5 dakika ile birkaç saat arasında çalıştırır.
  Bilgisayar Kasasında, bilgisayarı kolayca açmak ve “reset” yapmak için tuşlar bulunur
  Açma/Kapama (Power On/Off) tuşu, bilgisayarı açıp kapamayı sağlar.
  Reset tuşu, açma/kapama düğmesine basmadan bilgisayarı yeni açılmış haline getirir. Özellikle makine komutlarınıza uymuyorsa veya kilitlendiyse kullanılır.
  Sabit disk sürücü ışığı, bilgisayar sabit diske bir şey yazdığı veya ondan bir bilgi aldığı(okuduğu) zaman yanar. Bu ışık yanarken bilgisayarı sakın kapamayın ve oynatmayın yoksa diskteki bilgiler bozulabilir.
  Bilgisayar Kasasının arkasındaki Portlar :
  Seri Port, “Erkek Konnektör” olarak da adlandırılan bu portlarda 9 veya 25 iğne(pin) bulunur. Seri portlara fare(mouse), modem, tarayıcı(scanner) bazen de yazıcı bağlanır. Bilgisayar her seri portu COM etiketiyle görür.(COM1, COM2 ...)
  Paralel Port, “dişi konnektör” olarak da bilinen bu portlarda 25 delik bulunur. Paralel portlara yazıcı ve teyp birimleri takılır. Bilgisayar her paralel portu LPT etiketiyle görür.
  Monitor(Ekran) Portu, monitörü bağlamak içindir.Görüntü kartının üzerinde bulunur
  Klavye portu, klavyeyi ve mouse portu da fareyi bilgisayara bağlar.
  USA (Üniversal Seril Bum) portu, yeni bir standart olan USA; fareden klavyeye tüm cihazları zincirleme şekilde birbirine bağlıyor. USA portları ile 127 adede kadar cihaz bilgisayara kolayca eklenebilir.
  Oyun portu, joystick’leri bilgisayara bağlar. Genellikle ses kartının üzerinde bulunur.

  Sabit Disk (Hard disk) ve Disketler

  Yukarıda belirtildiği gibi bilgiler bilgisayarın belleğinde işlenip değerlendiriliyor. Bilgisayarın kapatılması veya elektriğin kesilmesi halinde bellekteki bilgiler siliniyordu. Bellekte geçici olarak saklanan bilgileri kalıcı olarak saklamak için bilgilerin manyetik bir ortama aktarılması gerekir.
  En çok kullanılan manyetik ortamların başında ise hard disk ve disketler gelmektedir. Disketler bilgisayara takılıp çıkartılabilirken, hard diskler bilgisayarda sabit olarak kalıyor. Disketlerin hem kapasiteleri düşük hem de disketten bilgi okuma ve yazma hızı hard disklere göre son derece düşüktür. Ayrıca hard diskler disketlere göre daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Yani hard (sabit) disk sürücü bir bilgisayarın bilgi depolamak için kullandığı en temel birimdir. Veriler bir dizi dönen diskte manyetik olarak saklanır(Kaydedilen bilgiler Dosya adını alır).
  Bilgisayarınızda birden fazla sabit disk sürücü bulunabilir veya bir sabit disk iki yada daha fazla bölüme ayrılabilir. İlk sabit disk, C sürücüsü diye adlandırılır. Daha sonra takılan hard diskler sırasıyla D,E,F... harflerini alır.
  Not: D harfi genellikle CD-ROM sürücüsü için kullanılır.
  Bir sabit diskin saklayabileceği bilgilerin miktarı, MB(Mega Byte) ve GB(Giga Byte) ile ölçülür.Günümüzde sabit disklerin kapasitesi 10-50 GB arasındadır.
  Not : 1 GB = 1024 MB olmakla birlikte, bazı sabit disk üreticileri 1 GB = 1000 MB olarak tanımlamaktadır.
  Disket (floppy disk), verileri manyetik ortamda saklayan taşınabilir bir araçtır. Bir disketi(ve hard diski) ilk kez kullanmadan önce biçimlendirmek (formatlamak) gerekir. Formatlama, disketi iz ve sektörlere ayırarak onu kullanıma hazır duruma getirir.
  Disketler, boyutlarına göre ikiye ayrılmaktadır: 3.5” ve 5.25”. Bugün kullanılan 3.5” disketlerin veri saklama kapasiteleri için iki yaygın standart kullanılıyor:
  1.Çift yoğunluklu (Double Density-DD) : 720 KB
  2.Yüksek yoğunluklu (High Density-HD) : 1.44 MB
  Bilgisayarlarda disket sürücü A (varsa ikinci sürücü B) diye adlandırılır.

  CD-ROM Sürücü

  CD-ROM (Compact Disk - Read Only Memory) sürücü, kompakt disklerdeki sayısal bilgileri okuyan araçtır. CD-ROM sürücülerde okuma işlemi lazer ışını ile yapılır.
  CD-RW’larda okuma için ayrı yazma için ayrı lazer ışını kullanılır.
  CD-ROM’lar alüminyumdan üretilmiş, üzerleri şeffaf polikarbonat maddesiyle kaplanmış ve üzerine koruyucu bir cila çekilmiş disklerdir.CD’ler diğer kayıt birimlerine göre daha güvenilirdir. Bir CD’nin bilgi depolama kapasitesi yaklaşık 650-750 MB arasındadır.

  Monitör (Ekran)

  Monitör (veya ekran) bilgisayarın mikroişlemcisinden gönderilen sinyalleri gözün görebileceği şekilde görüntüye dönüştüren cihazdır. Yani CPU tarafından işlenilen bilgilerin kullanıcıya iletildiği ortamdır; bir çıkış birimidir. Monitörlerin en önemli özelliklerinden birisi ekrandaki görüntülerin netliği veya çözünürlüğüdür.
  Çözünürlük (resulation), yatay ve dikey olarak ekrandaki nokta sayısıyla ölçülür. Çözünürlük yükseldikçe ekrana daha fazla bilgi sığar, ama ekrandaki görüntüler küçülür. Multisync monitörler, değişik çözünürlüklerde çalışabilirler(640x480, 800x600, 1024x768, 1280x1024 gibi). Böylece ekrandaki görüntüleri amaca göre genişletip daraltabiliriz.
  Büyüklük : Monitör büyüklüğü, ekranın köşegen uzunluğuyla ölçülür. Standart monitörler 14” veya 15” (inç) büyüklüğündedir. 1024x768’den daha yüksek çözünürlüklerde rahat çalışabilmek için 17” veya daha büyük bir monitör seçilmelidir.
  Nokta aralığı : Görüntü netliği, ekran yüzeyindeki noktaların arasındaki uzaklığa bağlıdır. Nokta aralığı ne kadar küçükse görüntü o kadar net olur. Eski monitörlerde bu 0.39 mm iken şimdiki monitörlerde genellikle 0.28 veya daha küçüktür.
  Ekran tazeleme : Ekrandaki görüntü saniyede en az 60 kez tazelenmelidir. Ekran tazeleme frekansı yükseldikçe daha sabit bir görüntü elde edilir. “Non-interlaced”(titreşimsiz) denilen monitörler ekranı tek seferde tarayabildiği için gözü daha az yorar.
  Monitör ve görüntü kartı, ekranda görüntülerin sergilenebilmesi için birlikte çalışırlar..
  Görüntü kartı, ana karta bağlanan bir genişleme kartıdır. Bir kablo, görüntü kartı ile monitörü birbirine bağlar.
  Monitörde görüntülenebilen renklerin sayısı görüntü kartındaki bellek miktarıyla sınırlanır. Görüntü kartındaki bellek yongaları, bilgileri monitöre göndermeden önce geçici olarak saklar. Renk sayısı, ekrandaki görüntülerin kalitesini doğrudan doğruya etkiler. Daha fazla renk, gerçeğe daha yakın ve daha iyi görüntü demektir.

  Klavye

  Klavye, üzerinde harf, rakam, özel karakterler ve özel fonksiyon tuşlarının bulunduğu bir bilgisayar giriş birimidir. Bilgisayar temelde klavye aracılığıyla yönlendirilir ve kumanda edilir. Klavyenin tuşlarına basıldığında, basılan tuşun kodu bilgisayarın CPU’su tarafından değerlendirilmek üzere belleğe aktarılır ve yankısı yada neticesi ekrana gelir.
  Klavyeler üzerindeki harf tuşlarının diziliş şekline göre F veya Q tipi olurlar. Farklı firmaların ürettiği klavyelerde bazı farklı tuşlar bulunabilir.
  Klavyenin üzerinde bulunan bazı tuşlar, ekrana bir karakterin yazılmasına neden olmazlar. Çünkü bu tuşlar bir görüntüden öte bir etki oluştururlar. Ancak bu tuşların işlevleri programdan programa değişiklik gösterebilir. Örneğin bir çok programda F1 tuşuna basıldığı zaman o sırada çalışan program veya yapılan işleme bağlı olarak ekrana yardımcı bilgi getirilmektedir.
  Enter tuşu : Bilgisayara bir işi yapmasını söylemek, bir komutu çalıştırmak için kullanılır. Kelime işlemcilerde ise yeni bir paragrafa geçmeyi sağlar.
  Esc (Escape) tuşu : O sırada yapılan işi yarıda kesmek, vazgeçmek veya geriye dönmek amacıyla kullanılır. Windows uyumlu programlarda Esc tuşu genellikle iptal düğmesini temsil eder.
  Fonksiyon tuşları : Bu tuşlar belirli bir işlemi çabucak yapmak için kullanılır. Örneğin F1 tuşu çoğu programda yardım bilgilerini ekrana getirir.
  Tab tuşu : DOS ortamında bu tuşa basıldığı zaman imleç veya ekleme noktası 5 karakter genişliği kadar sağa gitmektedir. Başka bir deyişle DOS ortamında 5 kez boşluk tuşuna basmak yerine bir kez tab tuşuna basmak aynı etkiye sahiptir. Kelime işlem programlarına paragraf girintisi için, windows’ta iletişim kutusu pencerelerinde ise düğmeler arası geçişte kullanılır.
  Caps Lock tuşu : Bu tuşa bir kez basınca (klavyenin sağ üst köşesinde ilgili ışık yanar ve) klavyeden hep büyük harf girebilirsiniz. Bir kez daha basarsanız, yine küçük harf moduna geçilir.
  Shift tuşu : Bu tuşa bir harf tuşu ile birlikte basıldığında, o harfi büyük yazmakta veya bir rakam tuşu ile birlikte basıldığında ise o rakam tuşunun üst kısmında belirtilen özel karakteri yazmaktadır.
  Ctrl ve Alt Tuşları : Başka tuşlarla birlikte aynı anda bastığınızda, belirli işlemleri yapmaya yarar. Örneğin bazı programlarda Ctrl+S dosyayı kaydeder, Ctrl+Alt+Del bilgisayarı resetler.
  Alt Gr tuşu : Q dizilişine sahip klavyelerde Türkçe’ye özgü ç,ş,ü ve ö gibi harflere yer bulabilmek için bazı tuşlara 3. bir görev verilmektedir. Bu 3. görevi kullanabilmek Alt Gr tuşu basılı iken söz konusudur.
  Windows tuşu : Bu tuş Windows işletim sistemlerinde “Başlat” menüsünü açar. Ayrıca başka tuşlarla birlikte kısa yol tuşu olarak kullanılır. Klavyenin sol alt köşesinde Ctrl ile Alt tuşları arasındadır.
  Sağ fare tuşu : Windows’ta sağ fare tuşu ile aynı görevi görür. Klavyedeki yeri boşluk tuşunun sağındaki Ctrl tuşunun solundadır. Bu arada Ctrl, Shift ve Enter tuşları kullanım kolaylığı düşünülerek klavye üzerinde ikişer adettir.
  Back Space (Geriye Silme) tuşu : Klavyede rakamların bulunduğu sırada en sağda olan bu tuş, ışıklı göstergenin(imlecin) solunda bulunan karakteri silmek için kullanılır. İmlecin solundaki karakter silindiği için sağında bulunan bütün karakterler bir karakter genişliği kadar sola kayarlar.
  Del (Delete) tuşu : Del tuşu ise imlecin sağındaki karakteri siler.
  İns (İnsert) tuşu : İnsert tuşu açık/kapalı mantığıyla çalışır. İnsert açıkken yazılan karakterler sağdaki karakteri ileri doğru iterek araya yerleşir. İnsert kapalı iken ise yazdığımız karakterler daha önceki karakterlerin üstüne yazılır.
  Home tuşu : Bu tuş satırın başına gitmemizi sağlar.
  End tuşu : Bu tuş satırın sonuna gitmemizi sağlar.
  Page Up tuşu : Bu tuş bir sayfa yukarı çıkmamızı sağlar.
  Page Down tuşu : Bu tuş bir sayfa (bir ekran görüntüsü kadar) aşağı inmemizi sağlar.
  Pause tuşu : Bu tuş yapılan işlemin bir tuşa basana kadar durdurulmasını sağlar. Bir tuşa basınca işlem kaldığı yerden devam eder.
  Print Screen tuşu : DOS ortamında çalışırken bu tuşa basmanız halinde o sırada ekranda ne görülüyorsa yazıcıya gönderilir. Windows ortamında bu tuşa bastığınızda yine ekranın resmi çekilir. Ancak ekranın resmi yazıcı yerine, geçici bilgi saklama ortamı olan ve Pano adı verilen ortama aktarılır. Daha sonra panoda saklanan resmi Paint gibi bir boyama programına aktarıp istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
  İmleç tuşları : Bu tuşlarla imleci ekranda istediğiniz yere götürebilirsiniz.
  Nümerik klavye : Num Lock ışığına bağlı olarak, buradan rakamları girebilir veya imleci kontrol edebilirsiniz. Num Lock ışığını “Num Lock” tuşu yakar veya söndürür.
  Bunlardan başka yeni tip klavyelerde Sleep(Stand-by/Bekleme uyuma modu), Power (açma-kapama) gibi bazı tuşlar da vardır.

  Mouse (Fare)

  Ekrandaki öğeleri (icon’ları) seçmenizi ve hareket ettirmenizi, bu icon’ların temsil ettiği işlemleri (sol tuş ile bir veya iki kez tıklayarak) yaptırmanızı sağlayan bir giriş aygıtı’dır
  Fare, klavyenin yerini almak için geliştirilmiş bir aygıt değil aksine kullanıcının imleci hareket ettirme kabiliyetini geliştiren bir aygıttır.İki veya üç tuşlu olabilir.
  Farenin çalışması bir topun hareketine dayanır. Fare düz bir yüzeyde hareket ettirildikçe topun hareketi ekrandaki işaretin hareketine dönüştürülür.Farenin iyi çalışması için, ara sıra bu topu çıkarıp temizleyin.
  Mouse Pad (farelik) farenin hareketi için uygun ve iyi bir yüzey sağlar.
  Seri fareler COM portuna, PS/2 tipi fareler fare portuna bağlanır. Bu iki tip konnektörü birbirine çeviren dönüştürücüler vardır.

  Yazıcı (printer)

  Bilgisayardaki bilgilerin kağıt üzerinde gösterilmesini sağlayan çıkış birimlerinden en önemlisi yazıcılardır. Yazıcılar basımda kullandıkları teknolojiye göre üç sınıfa ayrılırlar.
  1.Nokta vuruşlu (matris) yazıcılar : Sayfa üzerine harfleri ve şekilleri minik noktacıklarla oluştururlar. Yazma kafası, mürekkepli bir şeride vuran küçük iğnelerden (9 veya 24 pin) oluşur. Bu yazıcılar vuruşlu oldukları için oldukça gürültülüdür.
  Nokta vuruşlu yazıcılar, özellikle aynı anda birden çok kopya alınması gereken durumlarda kullanışlıdır. Genellikle sürekli form kağıt kullanırlar. Sürekli formun kenarında, yazıcıya takılmasını sağlayan delikler vardır.
  2.Mürekkep püskürtmeli (inkjet) yazıcılar : Nokta vuruşlu yazıcılardan daha kaliteli baskı yaparlar ve daha sessiz çalışırlar. Renkli mürekkep püskürtmeliler, normal kağıda baskı yapabilirler, ama özel kağıt kullanılırsa daha iyi sonuç verirler.
  3.Lazer yazıcı : Sayfa görüntüsünü oluşturmak için lazer ışınlarını kullanan, yüksek hızlı bir yazıcıdır. Lazer yazıcılar, yüksek kalitede belge üreten bir fotokopi makinesi gibi çalışır.

  Çizici (plotter)

  Çiziciler özellikle grafik çıktıların alınmasında kullanılan aygıtlardır. Renkli kalemler kullanılmak suretiyle renkli çıktılar alınabilir. Çiziciler genellikle mimarlık ve mühendislik uygulamalarında kullanılır.

  Tarayıcı (scanner)

  Tarayıcılar fotoğraf, grafik ve düz yazıları okuyup bilgisayara aktaran aygıtlardır. Bilgisayara aktarılan resim ve grafikler üzerinde değişiklik yapılabilmektedir. Düz yazılar ise kelime işlem programları(OCR optik karakter tanıma programı) ile değiştirilebilmektedir.
  Tarayıcıların masa üstü tipi olduğu gibi el ile tarama yapmayı gerektiren el tipi tarayıcılar da vardır. Tarayıcılar bilgisayara ya SCSI bir kartla bağlanmakta ya da yazıcının takıldığı paralel çıkışa bağlanır. Paralel çıkıştan bilgisayara bağlanan tarayıcılar daha ekonomiktir. Bu tip tarayıcılarda ayrıca yazıcılar için bir çıkış bulunmaktadır.

  Modem

  Bilgisayarınızın telefon hatlarını kullanarak iletişim kurmasını sağlar. Modem terimi, Modulation-demodulation kelimelerinin kısaltılması ile oluşturulmuştur. Modem, bilgisayardan aldığı digital(sayısal) veriyi analog veriye çevirerek göndermek ve aynı şekilde karşı taraftaki bilgisayardan gelen analog veriyi tekrar digital veriye çevirerek bilgisayara iletmektir. Bu digital-analog çeviri işleminin gerekli olmasının sebebi, bilgisayarları birbirine bağlamak için kullanılan hatların digital veriyi taşıyamamalarıdır.
  Bir modem kullanarak, internet ve BBS gibi bilgi ağları ve hizmetlerine erişebilirsiniz. Faks yeteneği de olan bir fax/modem cihazıyla bilgisayarınızdan faks çekebilir ve size gelen faksları alabilirsiniz. Ses(voice) özellikleride olan bir modem telesekreter görevi görebilir.
  Harici tip Modemler bilgisayara seri port ile bağlanır.
  Bilgisayarda Bilginin Birimleri
  Bit (binary digit) : 0 ve 1’lerden oluşmuş, bilgisayarda bir anlamı olan en küçük bilginin adıdır.
  Byte : 8 bitin birleşimiyle oluşmuş 1 karakterlik bilgidir.
  Karakter : Harf, rakam veya semboller. Her birine 1 karakter denilir.
  1 Byte = 1 Karakter = 8 Bit
  1024 Byte = 1 Kilo Byte(KB), 1024 KB = 1 Mega Byte(MB), 1024 MB = 1 Giga Byte(GB)

  Bilgisayarla Yapılan İşlemler

  Bir bilgisayarla yapılan işlemler üç temel faaliyetten ibarettir: Giriş/çıkış işlemleri, veriler üzerinde yapılan işlemler ile veri yada bilgilerin saklanması ve nakli işlemleri.
  1.Giriş/çıkış işlemleri : Bir bilgisayar çeşitli giriş ve çıkış cihazları vasıtasıyla toplanan verileri alma ve işlenen verileri de sunma kabiliyetine sahiptir.
  2.Veriler üzerinde işlemler yapılması : Aşağıdaki işlemler bilgisayar tarafından veriler üzerinde icra edilebilir.
  a. Sınıflandırma : Sınıflandırma genellikle veriler için önceden tespit edilmiş kısaltma veya kodlar vasıtasıyla yapılır. Kod türleri; nümerik (111,112,113 gibi), alfabetik (A,B,C gibi), ya da alfanümerik (A1,B1,C1 gibi rakam ve harflerin karışımı şeklinde) olabilir.
  b. Aritmetik ve mantıksal işlemler : Aritmetik işlemler verilerin toplama, çıkarma, çarpma ve bölme gibi işlemlere tabi tutulmasıdır. Bilgisayar ayrıca mantıksal karşılaştırmalar yapma kabiliyetine de sahiptir. Örneğin A ve B şeklinde ifade edilen iki veri birimi karşılaştırıldığında sadece üç muhtemel sonuç söz konusudur.(1) A, B’den küçüktür (A<B); (2) A, B’ye eşittir (A=B) (3) A, B’den büyüktür (A>B). Bu karşılaştırma kabiliyeti bilgisayarın önemli bir özelliğidir. Çünkü çoğu karmaşık problemler karşılaştırmalar yapmak suretiyle çözülebilir.
  c. Sıralama : Veriler mantıksal bir sıra içerisinde düzenlenmişse bunlarla çalışmak ve analiz etmek daha kolay olur. Örneğin nümerik veriler küçükten büyüğe veya büyükten küçüğe, alfabetik veriler ise A’dan Z’ye veya Z’den A’ya şeklinde düzenlenebilir. Bilgisayarın mantıksal karşılaştırmalar yapmak suretiyle gerçekleştirdiği bu düzenlemeye sıralama denir.
  d. Özetleme (grafik) : Veri yığınlarının daha kısa ve kullanılabilir şekle indirgenmesine özetleme denir. Bilgisayarın çeşitli grafik programları yardımıyla verilerden pasta veya sütun grafikler çıkarması özetlemeye bir örnek oluşturur.
  3.Saklama ve nakletme işlemleri : Saklama, veri ve bilgilerin daha sonraki kullanım için bir harddisk, disket, CD-ROM veya bir manyetik bant gibi bir aygıtta saklanmasıdır. İstenildiğinde bu veri ve bilgilere çabucak ulaşılabilir ve kullanılabilir. Ayrıca bilgisayarlar veri ve bilgileri bir yerden başka bir yere transfer etme kabiliyetine sahiptir. İletişim, herhangi bir elektronik iletişim aracı ile yapılabilir.

  Bilgisayar ağı (network)

  Bir bilgisayar ağı,iki veya daha fazla bilgisayarın bir iletişim aracı üzerinden(kablolu veya kablosuz), tüm iletişim, yazılım ve donanım bileşenleri ile birlikte bağlanarak meydana getirilen sistem olarak tanımlanabilir. Bilgisayar ağı en az bir sunucu bilgisayar (server) ve bir istemci (client) bilgisayar (terminaller), modem veya ethernet (network) kartı, iletişim protokolü ve benzeri iletişim araçlarını bünyesinde bulundurur. Böyle bir ağa bağlı kullanıcılar bir çok yazılım ve donanımı paylaşabilirler.
  Network sistemleri yakın ve uzak bağlantılar olmak üzere iki ana başlık altında incelenir.
  Yakın mesafelerde olan bilgisayarların birbirlerine bağlandığı network sistemlerine LAN (Local Area Network), uzak mesafelerde olan bilgisayarların birbirlerine bağlandığı network sistemlerine ise WAN (Wide Area Network) adı verilir.
  Bilgisayar ağları;bilgisayar kaynakları ve elektronik nesne paylaşımını amaçlayarak başladı ve bir iletişim, paylaşım, dayanışma ve ortak çalışma ortamına dönüştü. Bir kullanıcı masasındaki PC-terminal iş istasyonu ile ağ üzerindeki kaynakları kullanabilmektedir. Bu ise kullanıcıya bilgisayarından bağımsız bir arayüz olanağı sağlamaktadır. Diğer bir deyişle; belirli bir programı veya veri tabanını kullanmak için o programın yüklü olduğu bilgisayarın başında olmak gerekmiyor, veritabanını kullanıcının kendi bilgisayarında çalışan bir program kullanabiliyor veya uzaktan kullanım ile (telnet, remote login) ilgili bilgisayar da program ve veritabanını kullanabiliyor.
  Bilgisayar ağlarının en büyüğü ve bir anlamda toplamı olan İnternet tüm dünyayı kapsayan, irili ufaklı her türden milyonlarca bilgisayardan oluşmakta, 200 civarında ülke ile elektronik posta,100 civarında ülke ile online elektronik nesne değişimine izin vermektedir.

  Bilgisayar Yazılımları

  Yazılım, kullanıcıların bilgisayarda işlerini yapmalarına imkan veren tüm programlara verilen genel addır. Yazılımlar :
  1.Sistem Yazılımları
  2.Uygulama Yazılımları
  olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Uygulama yazılımları; programlama dilleriyle yazılan kullanıcıya yönelik yazılımlardır. Sistem yazılımları ise uygulama yazılımlarının belli bir donanım grubu üzerinde pürüzsüz olarak çalışmasını sağlayan zemin programlarını içerir.

  Uygulama Yazılımları

  Kullanıcıların belli başlı bazı işlemleri yapmalarına imkan veren yazılımlardır. Uygulama yazılımlarının geliştirilmesi için programlama dilleri ve diğer bazı uygulama geliştirme araçları kullanılır. Uygulama yazılımları genellikle belli bir işletim sistemi altında çalıştırılmak üzere hazırlanır. Örneğin, Macintosh işletim sistemi altında çalıştırılmak üzere hazırlanan bir kelime işlem programı DOS veya WINDOWS işletim sistemini kullanan kişisel bilgisayar(PC-Personal Computer)larda çalışmayacaktır. Bununla birlikte, çoğu durumlarda ticari uygulamalar; diğer bir çok işletim sistemi altında da çalışabilecek şekilde hazırlanmaktadır.

  Genel Amaçlı Uygulama Yazılımları

  Günümüzde bilgisayar sistemleri için geliştirilmiş çok sayıda genel amaçlı uygulama yazılımı mevcuttur. Bunların sayısı ve özellikleri her geçen gün hızla artmaktadır. Bu yazılımlardan kişi ve kurumlarca en yaygın olarak kullanılanları; kelime işlem programları, elektronik hesap tablosu programları, sunum programları, dosya yönetim ve veri tabanı yönetim programlarıdır.
  Kelime İşlem Programları : Bilgisayarın, çok güçlü özellikleri olan bir daktilo makinesi gibi kullanılması özelliğini sağlayan programlardır. Hazırlamak istediğiniz belgede grafik, tablo, resim, dipnot ve belgeyi birden fazla sütun halinde düzenlemek gibi özellikleri sağlarlar. Bu programlar diğer genel amaçlı uygulama yazılımlarına oranla çok daha yaygın kullanılmaktadır. Bazı kelime işlemciler, masa üstü yayıncılık, elektronik takvim, ve elektronik posta gibi özelliklere sahip olan entegre ofis sistemlerinin temelidir(Word, WordStar, WordPerfect, PW-Professional Write gibi).
  Hesap Tablosu Programları : Hesap tablosu programları bilgisayar sistemini son derece özellikli bir elektronik hesap makinesine dönüştüren programlardır. En basit özelliği verileri oldukları gibi tablo şeklinde listelemek olduğu gibi, verileri alıp çeşitli türlerde grafiklere dönüştürme özelliğine de sahiptirler(Excel, Lotus 123, Quattro Pro gibi).
  Sunum Programları : Belli bir konuda yapılan araştırmanın ve/veya hazırlanan raporların sonuçlarını bilgisayar yardımıyla diğer kişilere anlatmak için kullanılır. Sunum genellikle bilgisayara bağlı bulunan bir projeksiyon/data shov cihazı yardımıyla yapılır. Bu uygulamalar her türlü grafik, ses ve video görüntülerinin kullanılmasına imkan verir.
  Dosya Yöneticileri ve Veri Tabanı Yönetim Programları : Büyük miktardaki verileri depolayıp bu verilere hızlı bir erişim ve bu verilerden raporlar hazırlanmasına imkan veren programlardır(Access, Database/Dbase, FoxBase/FoxPro, Oracle, File Maker gibi).
  Bu yazılımlar genellikle üretici firmalar tarafından birleştirilerek MS-Office, Star Office(Sun), Open Office(ücretsiz) gibi tek bir ofis paketi halindedirler.

  Özel Amaçlı Uygulama Yazılımları

  Özel amaçlı uygulama yazılımları belirli bazı işleri yapabilmek için geliştirilen, dolayısıyla sınırlı amaçları olan yazılımlardır. Aşağıda bazı özel amaçlı yazılım türleri kısaca belirtilmiştir.
  Analiz ve karar verme : Belli işlemleri yapmaktan çok; problemlerin çözümünde yöneticilere yardımcı olmak amacıyla geliştirilmiştir. Matematiksel modellerden faydalanmak üzere istatistik ve yönetim bilimi yazılımlarını birleştirir.
  Planlama, programlama, koordinasyon ve organizasyon: Finansal planlama, bütçe, masraf ve satış raporları hazırlama, toplantı gündemlerinin hazırlanması ve randevuların ayarlanması gibi işler “masa üstü düzenleyici”de denilen özel uygulama yazılımları ile yapılır.
  Ayrıca “akıllı binalar”, “Hastane Otomasyon Sistemleri” ve proje yönetimi yazılımları da vardır.
  İletişim : İletişim programları, bilgisayar ağları arasında iletişim kurulmasına imkan veren yazılımlardır. Günümüzde yaygın bir şekilde kullanılan İnternet hizmetlerinden yararlanmak için geliştirilmiş olan her türlü program iletişim programları içerisinde düşünülebilir.
  Eğitim : Bilgisayarlar eğitimde her geçen gün gittikçe artan bir oranda kullanılmaktadır. Bugün piyasada olan programların çoğu öğreticileriyle birliktedir, yani program içindeki yardım menüsünde programın kullanım bilgileri bulunmaktadır. Ansiklopedik bilgiler içeren, belli bir yer veya konuda hazırlanmış olan tanıtıcı programlar, yabancı dil veya herhangi bir dersle ilgili olarak yardımcı olmak üzere hazırlanmış, internette online veya asenkron eğitim için hazırlanmış programlar eğitim amaçlı programlardır.
  Sistem Yazılımları
  Uygulama yazılımları ile bilgisayar donanımı arasında aracılık eden yani bilgisayar sisteminin pürüzsüz bir şekilde çalışmasını sağlayan yazılımlardır. Bu kısımda İşletim Sistemi (Operating System) ve Hizmet (Utility) yazılımları kısaca incelenecektir.

  İşletim Sistemi Yazılımları

  Bir işletim sistemi, bilgisayar kaynaklarının yönetimi ve kontrolünü sağlayan yani bilgisayar sisteminin yapacağı işleri yöneten programlar bütünüdür. Kullanıcıya bilgisayarın kaynaklarını mantıksal bir ortamda yönetme ve yönlendirme imkanı verir, pek çok fonksiyonu ise kullanıcının haberi bile olmadan kendisi üstlenir. Diyelim, bir yazı yazdınız ve diske kaydediyorsunuz. Kelime işlemci(yazıyı yazdığınız program), doğrudan diskle ilgili bir iş yapmaz, sadece işletim sisteminin diskle ilgili fonksiyonlarını kullanır.
  Bir işletim sisteminin gerçekleştireceği temel işlemler;
  1.Merkezi İşlem Birimini farklı işlere yönlendirmek, yönetmek,
  2.Ana belleği yönetmek,
  3.Harici kayıt cihazlarını yönetmek,
  4.Giriş/çıkışları kontrol etmek,
  5.Bilgisayar sisteminin güvenliği ve kontrolünü sağlamaktır.
  Bugün kişisel bilgisayar dünyasında değişik işletim sistemleri kullanılıyor. Microsoft’un IBM uyumlu PC’ler için ürettiği MS-DOS, Windows, Windows NT, Windows2000 işletim sistemleri ayrı, Apple Macintosh’un işletim sistemleri ayrı, yine IBM uyumlu PC’lerde kullanılan IBM OS/2 Warp, Linux ve Unix işletim sistemleri ayrı. Üstelik her birinin farklı sürümleri var. Bunlardan günümüzde IBM uyumlu PC’lerde en yaygın kullanılanı Microsoft Windows olmakla birlikte son yıllarda Linux kullanımı da artmıştır. Önceleri çeşitli sürümleri ile DOS (Disk Operating System) işletim sistemi üzerine yüklenen bir Grafik Kullanıcı Arabirimi (GUI-Graphical User Interface) olan, yani PC’mizi DOS üzerinde daha rahat kullanabilmemiz için grafiksel öğeler getiren Windows, uzun bir süre sonra Windows 95 sürümü adıyla işletim sistemi unvanını edindi(aslında Windows NT, gerçek anlamda ilk Windows işletim sistemidir). PC’lerin ağ ortamında kullanımı içinse Novell Netware gibi işletim sistemleri geliştirildi. Ancak daha sonra Windows NT ve Windows 95’e gelişmiş ağ özellikleri eklendi.
  Genelde bir işletim sisteminde kullandığımız uygulama diğerinde çalışmaz(farklı sürümlerini kullanmak gerekebilir). Ayrıca bir işletim sistemini kullanma alışkanlıkları diğer işletim sistemi ile uyuşmayabilir(fare kullanımı, menüler, arabirim, alıştığımız klavye kestirmeleri, komutlar vs.).

  Hizmet Yazılımları

  Hizmet (Utility) yazılımları, genel sistem destek işlemlerini yapmak için kullanılan programlardır. Diskleri biçimlendirmek, dosyaları kopyalamak, disklerdeki programları yedeklemek, dosya sıkıştırma, dosya transfer(ftp), klavye düzenleme, disk yüzeyini düzenleme(fdisk, partition magic), virüs temizleme gibi işlemleri yaparlar. Çoğu işletim sistemi hizmet yazılımlarının yaptığı işlerin çoğunu yapmaktadır. Fakat bazı durumlarda hizmet yazılımları ayrı bir paket olarak daha güçlü özelliklerle üretilmektedir.

  Zararlı Yazılımlar

  Buraya kadar anlattığımız faydalı yazılımların yanı sıra, faydalı yazılımlara zarar veren yada kullanıcı dosyaları üzerinde tahribat yapan zararlı yazılımlar da vardır. Bu yazılımlara genel bir ifadeyle zararlı yazılımlar yada “bilgisayar virüsleri” denir. Bilgisayar virüsleri kendi kendilerini çoğaltabilen, bir bilgisayardan diğerine yayılabilen ve çoğu kez bilgisayar sistemlerine kasten zarar vermek için yazılmış programlardır.
  Bir bilgisayar virüsünün üç temel karakteristiği vardır:
  1.Kendi kendini çoğaltma mekanizması, aşağıdaki fonksiyonları yapar;
  · Enfekte etmek için diğer programları arar,
  · Bir program bulduğu zaman, daha önce enfekte edilip edilmediğini tespit eder,
  · Gizli talimatları program içerisinde bir yere ekler,
  · Programın veya dosyanın enfekte edildiğini gösteren bir işaret ekler. İşaret (flag) gerekli olabilir. Aksi takdirde işaret olmadan programlar tekrar tekrar enfekte edilir veya çok anormal şekilde büyüyebilir.
  Kendi kendini çoğaltma mekanizması dosyaların enfekte edildiğinin gizlenmesine yardım edecek olan diğer bazı fonksiyonları da icra eder. Mesela dosyaların üzerinde değişiklik yapıldığı son tarihi tekrar eski değerine ayarlayabilir.
  2.Aktivasyon mekanizması, bazı olayların ortaya çıkmasını kontrol eden bir mekanizmadır. Olay vuku bulduğu zaman virüs amacını yerine getirir. Eğer aktivasyon mekanizması amacını icra etmeden önce belli bir tarihin veya zamanın gelmesini kontrol ediyorsa, ona zaman bombası (time bomb) denir. Bir programın önceden tespit edilmiş bir sayıda icra edilmesi gibi belli bir faaliyeti beklerse, buna da mantık bombası (logic bomb) denir. Bunun birçok varyasyonu olabileceği gibi, herhangi bir programın ilk defa icra edilmesiyle de aktivasyon mekanizmasının devreye girmesi söz konusu olabilir.
  3.Amaç, genellikle istenmeyen ve tahrip edici bazı olayların meydana getirilmesidir. Bugüne kadar yaşanan olaylarda virüsler taşıdıkları amaçlarda farklılıklar göstermişlerdir. Bazen ekranda ortaya çıkan sinir bozucu fakat zararsız mesajlar, bazen dosyaların ve programların silinmesi veya değiştirilmesi ve bazen de sistem donanımının farklı bir şekilde davranmasına sebep olunması şeklinde ortaya çıkmışlardır. Bazen virüsün sebep olduğu zarar tüm sistem yazılımlarının ve verilerin yeniden yüklenmesini gerektirir.
  Bir truva atı virüs programı gerçekte bilgisayara veya sisteme zarar vermek amacında olmasına rağmen faydalı bir fonksiyon icra ediyormuş gibi görünen bir programdır. Bir truva atının yazarı ya faydalı gibi görünen bir program yazar yada diğer kullanıcılara cazip görünen faydalı bir programın kaynak koduna erişim kazanıp faydalı fonksiyonun yanı sıra zararlı bazı fonksiyonlar da yerine getiren bir kod ekleyerek amacına ulaşır.
  Ağ solucanı denilen virüs programları ise sistemden sisteme yayılmak için ağ bağlantılarını kullanırlar.

  Virüslere Karşı Aşı

  Virüslere karşı aşı tabiriyle kastedilen, anti-virüs yazılımlarıdır. Anti-virüs yazılımları bir bilgisayardaki davetsiz misafirleri “yakala ve yok et” misyonuna göre çalışan programlardır. Görünüşte anti-virüs programı, bir elektronik koruyucu ilaç gibi anlaşılabilir; gerçekte ise bir virüse karşı en iyi savunma onu sisteme bulaştırmamaktır. İkinci olarak da aktif hale gelip yayılmadan ve tahribatını yapmadan ilk adımda onu yok etmektir. Virüs faaliyetlerini tespit etmek amacıyla sistemi izleyen programlar kullanılmalıdır. Kusurlu anti-virüs yazılımlarının virüsleri yok edeceği yerde, bilgisayardaki verileri tahrip edip bilgisayarları çalışamaz duruma getirdiği çok görülmüştür. Daha olgun bir hale gelen anti-virüs programları bu tehlikeleri minimize etmiştir.
  Anti-virüs yazılımlarının kullanılması düşünüldüğünde aşağıdaki faktörler göz önünde bulundurulmalıdır.
  1. Anti-virüs yazılımları ne kadar itibarlı ve güvenilir kaynaklardan alınırsa o kadar etkin ve emniyetli sonuçlar alınır. Büyük üniversitelerde özenli ilmi değerlendirmeler den geçen programların satın alınmasında fayda vardır.
  2. Bu yazılımların bütün meseleyi halledeceği düşünülmemelidir. Bir virüs insanlar tarafından yazılıp insan hatası veya ihmal nedeniyle sisteme girmesine imkan verilmiş olan bir üründür. İnsan faktörünün ihmal edilmesini gerektirecek kadar güçlü ve emniyetli anti-virüs yazılımı yoktur. Yani bunlar felakete karşı mutlak bir sigorta değil sadece bir ihtiyat tedbiridir.
  Netice olarak koruma, tedaviden daha iyi bir seçenektir.

  Programlama Dilleri

  Genel amaçlı olsun özel amaçlı olsun tüm uygulama ve sistem yazılımları programlama dilleriyle yazılır. Bir programlama dili, insanların bilgisayara çeşitli işlemler yaptırmasına imkan veren her türlü sembol, karakter ve kurallar grubudur. Programlama dilleri insanlarla bilgisayarlar arasında tercümanlık görevi yapar. Programlama dilleri, bilgisayara neyi, ne zaman, nasıl yapacağını belirten deyim ve komutlar içerir. Programlama dilleri zaman içerisinde gelişerek günümüzde çok kabiliyetli bir duruma gelmiştir. Burada programlama dillerinin gelişme süreci kısaca incelenecektir. Programlama dillerinin tarihi gelişimi Tablo 1.1.de verilmiştir.

  Kuşak
  Programlama Dili
  Periyod
  1
  Makine dili
  1940 – 1950 arası
  2
  Assembly dili
  1950’li yıllardan itibaren
  3
  Yüksek seviyeli diller
  1960’lı yıllardan itibaren
  4
  Çok yüksek seviyeli diller
  1970’li yıllardan itibaren
  5
  Yapay zekaya yönelik diller
  1980’li yıllardan itibaren
  Tablo 1.1.Programlama Dillerinin Tarihi Gelişimi
  Düşük seviyeli diller : Bilgisayarların ilk dönemlerindeki programlama dilleri, kullanımı çok zor olan makine dili ve assembly dilleriydi. Makine dili, geliştirilen ilk programlama dilidir ve ilk kuşağı temsil eder. Makine dilinde yazılan tüm komutlar 0 ve 1 lerden oluşur. Bütün talimatlar en detaylı bir şekilde tanımlanır ve iki tabanlı sayı sistemi kullanılarak kodlama yapılır.
  Assembly dilleri : İkinci kuşak dilerdir ve geliştirilmesine 1950’li yılların başlarında Grace Hopper tarafından öncülük edilmiştir. Bu dillerde makine dili talimatları daha kolay bir şekilde anlaşılabilecek ve hatırlanabilecek olan sembollerle ifade edilir. Düşük seviyeli diller grubundan sayılmasına rağmen, makine diline göre bir adım daha ileride olan assembly dilleri günümüzde bile programcılar tarafından kullanılmaktadır. Çünkü bu dillerle yazılan programlar genellikle çok hızlı çalışır ve daha az depolama yüzeyi gerektirirler. Bununla birlikte bu dillerle programlama yapmak çok yorucu, sıkıcı ve zaman alıcı olduğundan cazibesini kaybetmektedir.
  Yüksek seviyeli diller : Üçüncü kuşak da denilen yüksek seviyeli programlama dilleri öğrenilmesi daha kolay, program yazılması daha az zaman alan, daha iyi sonuçlar sağlayan programlama dilleridir. Yüksek seviyeli dillerden birinde yazılan bir kaynak program makine diline çevrilmek zorundadır. Dönüştürme işini gerçekleştiren programa derleyici (compiler) denir. Basic, Cobol, Fortran ve Pascal dilleri bu kategorideki programlama dillerine birkaç örnek oluşturur.
  Çok yüksek seviyeli diller : Bu diller programlama işini çok daha kolaylaştırmıştır. Bu dillerdeki temel özellik kullanıcıların bilgisayara bir şeyin nasıl yapılacağını değil, ne yapılacağını ifade edebilmelerine imkan vermesidir. Örneğin; sayıların sıraya dizdirilmesi işlemini yapabilmek için bir yüksek seviyeli dil ile karmaşık bir mantık kullanarak 15-20 satırlık bir program yazmak gerekir. Bunun aksine bir çok yüksek seviyeli(dördüncü kuşak) dil ile bir kullanıcının yapacağı iş; sıraya dizilecek alanı, sıralama işleminin küçükten büyüğe mi yoksa büyükten küçüğe mi yapılacağını belirlemek ve ekrandaki bir ikona tıklayarak yada bir mönüden “sırala” komutunu seçerek sıralama işlemini gerçekleştirmektir.
  İlk geliştirilen dördüncü kuşak diller ile daha sonraları geliştirilen diller arasında bile takip edilen prosedürler ve kullanılan metotlar bakımından büyük farklılıklar vardır. Yeni geliştirilen diller çok daha karmaşık işleri daha kolay bir şekilde yapmaya imkan vermektedir.

  Bilgisayar Açıldığında Ne Olur?

  Hangi PC’yi açarsanız açın, siyah ekran üzerinde bir takım yazıların kayıp gittiğini görürsünüz. İşletim sisteminiz DOS, Windows 3.x, Windows 9x, NT, Windows 2000, Unix veya Linux olabilir. Tümünde de bu yazıları görürsünüz. İşletim sistemi daha sonra otomatik olarak veya siyah ekranda yazdığınız bir komutla devreye girer.
  Peki nedir işletim sisteminden önce devreye giren bu satırlar?
  Daha önce BIOS’tan bahsetmiştik. Temel Giriş Çıkış Sistemi (Basic İnput/Output System) anlamındaki BİOS, anakart üzerindeki bir yongada yüklü, küçük bir yazılımdır aslında. Bu yazılım donanımların diğer bileşenler ve işletim sistemi tarafından tanınması için ilk adımları atar, sistem açıldığında bazı donanımların düzgün çalışıp çalışmadığını test eder, donanımların belirli özelliklerinin ayarlanmasını sağlar. İşte BIOS’un sisteminizi açmak için gerçekleştirdiği bu ilk işlemlerin gerçekleştirildiğini, PC’nizi açtığınızda siyah ekranda görünen bu yazılardan anlarsınız. Bu yazılar ekrana gelirken BIOS’unuzun yaptığı bu işlemlere POST – Power On Self Testing/Otomatik açılış testleri adı verilir.
  Bilgisayarı her açtığınızda, BIOS’taki POST yordamı (rutini), PC’nizin temel kaynaklarını kontrol eder: Bellekler çalışıyor mu? Giriş/çıkış birimleri yerinde duruyor mu? İşletim sistemi olması gereken yerde mi? Çevre birimleriyle ve iletişim portları ile yeniden ilişki kurulur. Her şey iyi gidiyorsa, bir mesele yok. Ama herhangi bir birimde sorun varsa, test işlemi durdurulur, bize acı haber ekrandan bildirilir...
  PC’nin ekranında izlenilebilen bu test işlemi, en çok RAM bellek üzerinde yoğunlaşır; ne kadar çok ana bellek varsa, POST o kadar uzun sürecektir. Temel giriş/çıkış programlarının başlangıç adresleri de RAM’a aktarılır, böylelikle kullanacağımız uygulama yazılımlarının, giriş/çıkış birimlerini standart olmayan yollardan kullanmalarına da izin verilmiş olur.(Bazı PC’lerde açılış sırasında temel giriş/çıkış programları, olduğu gibi ROM dan RAM’a aktarılır.)
  Görüldüğü gibi sistem açılışında pek çok işlem yapılmaktadır ve sisteminize bağlı donanımlar, yüklü yazılımlar değiştikçe, anakartın özelliğine ve BIOS ayarlarınıza da bağlı olarak, açılış süresi değişebilir. Çoğu kullanıcı sistem performanslarını bu açılış süresi ile değerlendirmeye eğilimlidir. Ancak görüldüğü gibi açılışta tanınan donanımlar ve yüklenen yazılımlar nedeniyle bu süre çok değişken olabilir, dolayısı ile PC’nin performansı açılış süresi ile ölçülmez.
  Not : 1. Sisteminizi ilk açtığınızda yazılar ekranda hızla kayıyorsa ve aradığınız bir bilgiyi okumakta güçlük çekiyorsanız klavyenizde Pausetuşuna basarak kayan yazıları durdurabilirsiniz. Enter tuşuna bastığınızda işlemler devam edecektir.
  2. Sisteminizdeki donanımların doğru çalıştığından eminseniz, BIOS Setup’dan bazı POST işlemlerini iptal ederek sisteminizin açılışını hızlandırabilirsiniz. BIOS Features Setup bölümünde “Quik Power On Self Test” seçeneğini “Enabled” konumuna getirdiğinizde özellikle açılıştaki bellek sayma işlemi iptal olacak ve sisteminiz daha hızlı açılacaktır.
  İşletim Sistemlerinin Genel Yapısı

  BIOS tam anlamı ile bir işletim sistemi sayılmaz; donanım ile işletim sistemi arasındaki köprü görevi yapar. Elektronik devreler, CD sürücüler, işlemci, grafik kartı... onca para ödediğimiz donanım bilgisayarın yarısıdır! Giriş bölümünde, öbür yarının yazılım olarak adlandırıldığını belirtmiştik. Bilgisayar genel amaçlı bir aygıttır, o kadar genel amaçlıdır ki, sorduğunuzda tanımlanmış bir işlevi ve görevi yoktur: “Ne iş olsa yapar”. İşte yazılımların görevi masanızın (ya da dizinizin) üzerinde öylece duran gövdeyi harekete geçirmek ve bu genel amaçlı aygıta tanımlanmış fonksiyonlar kazandırmaktır. Yazılımın bir işlevi daha vardır Son derece karmaşık bir aygıtı kolayca kullanmanızı sağlamak, elektronik devrelerle aranızda bir köprü oluşturmak... Kabaca, bu işlevlerden ilkini destek ve uygulama yazılımlarının, ikincisini ise “sistem yazılımlarının” üstlendiğini söyleyebiliriz. Kullanıcı bilgisayarın iç işleyişine karışmaz, ancak bu işleyişi yönlendirebilir. Bu yönlendirme, piramidin tepesinden tabanına doğru inersek, uygulama yazılımları ve onların çalışmasını sağlayan sistem yazılımları ile mümkün olabiliyor. “Sistem yazılımı” başlığı altında toplanan yazılımlardan en önemlisi işletim sistemidir. İşletim sistemi buraya kadar anlattığımız bütün o karmaşık donanım birimlerinin çalışmasını birtakım komutlarla veya resim ve ikonlarla temsil eder. İşlemci, BIOS veya belleğin temel çalışma ilkelerini bilmeden de PC’nizi kullanabilirsiniz, ama işletim sistemini bilmeden bilgisayarınıza hakim olamazsınız. DOS kullanacaksanız DOS’u, Windows’unuz varsa Windows’u, Unix veya Linux’unuz varsa onları veya Mac’iniz varsa MacOS’u bilmemek olmaz!
  Zaten bu nedenledir ki, yazılımcılar giderek daha kolay kullanılan işletim sistemleri ve grafik kullanıcı arabirimleri geliştirmeye çalışıyorlar... DOS, Windows, OS/2, Linux gibi sistem yazılımları sayesinde sabit diskinizde neler döndüğünü, CD-ROM’un nasıl çalıştığını ve işlemcinin nasıl işlem yaptığını bilmek zorunda kalmıyorsunuz. Sizden sadece birkaç komutu bilmeniz ya da ekranınızdaki simgelere fare ile tıklamanız bekleniyor...
  Bir işletim sistemi, bilgisayarın temel işlevlerini (verileri dış ortamdan almak, işlemek, ekranda göstermek, yazmak ya da telefon hattı aracılığı ile göndermek vb.) nasıl ele alacağını belirleyen geniş kapsamlı bir programdır. Bilgisayarın kaynaklarının etkin bir şekilde kullanımı için, kaynak yönetimi ve koordinasyonunu işletim sistemi üstlenir. Hangi ortamda nasıl saklanırsa saklansın, nasıl yüklenirse yüklensin, bütün işletim sistemleri bu görevi yerine getirir.

  DOS İşletim Sistemi

  PC (Personal Computer-Kişisel Bilgisayar)’lerde kullanıla gelen işletim sistemini eski işletim sistemlerinden, artık çoğu kullanıcı doğrudan kullanmasa da Windows PC’lerimizin hala bir kenarında öyle veya böyle duran MS-DOS’tan başlayacağız. Kimi işletim sistemi kavramlarını da DOS’u anlatırken ele alacağız. Onun için, DOS kullanmasanız bile DOS sayfalarına bir göz atmanız iyi olur.
  DOS’un, kullanıcıya sistemi değişik şekillerde kontrol etme olanağı veren kesimi, “User Command Processor” (Kullanıcı Komut İşlemcisi) olarak adlandırılır. DOS, makinenin değişik bileşenlerine ve giriş/çıkış birimlerine yönelik bir dizi fonksiyon ve özel komut da içerir. Bu komut ve fonksiyonların bir kısmını kullanıcılar doğrudan kullanabilir, bir kısmı ise uygulama yazılımları tarafından kullanılırlar. Bazıları da herkes tarafından.
  Diyelim, bir yazı yazdınız ve diske kaydediyorsunuz. Kelime işlemci (yazıyı yazdığınız program), doğrudan diskle ilgili bir iş yapmaz, sadece işletim sisteminin diskle ilgili fonksiyonlarını kullanır. Dolayısıyla bu fonksiyonun DOS’ta herhangi bir şekilde değiştirilmesi, bütün yazılımları doğrudan etkiler. Bazı yazılımlar, işletim sistemini atlayıp, doğrudan donanım bileşenlerine erişerek işlem yaparlar.
  PC’nizde kurulu olan DOS işletim sistemi, şu modüllerden oluşur:
  · ROM-BIOS : ROM’da (salt okunur bellek) saklı temel giriş-çıkış sistemi.
  · AÇILIŞ KAYDI : Diskte bulunan ve bilgisayarın “bootstrap” işlemini gerçekleştirebilmesini sağlayan küçük ve basit bir kayıt. Bu kayıt kalıcı değildir, yani PC’niz çalışırken, RAM’da durmaz.
  · IO.SYS ile MSDOS.SYS (ya da IBMBIO.COM ile IBMDOS.COM) : DOS’un sistem dosyaları. ROM-BIOS’taki programların ekleri olarak görülebilecek bu dosyalar, çevre birimleriyle ilgili ek işlemleri yerine getiren programları içerir. Diskinizin ana dizininde bulunan bu dosyalar gizlidir, yani DIR (listele) komutuyla onları göremezsiniz.
  · COMMAND.COM : Bu dosyanın içerdiği sistem programının temel işlevi, DOS üzerinde çalışırken kullandığımız komutları yorumlamak ve yerine getirmektir. COMMAND.COM, disk üzerinde bulunur, gizli bir dosya değildir, yani DIR komutuyla görünür. Ana bellekte, makine çalıştığı sürece saklanan COMMAND.COM’unuz silinir ya da bozulursa, PC’niz açılmaz...
  Dikkat : Bir kullanıcı olarak sizin bu sistem dosyalarıyla herhangi bir şey yapmanız söz konusu değildir. Sadece kavramsal olarak, bu dosyaların ne işe yaradığını bilmeniz yeter. Her ihtimale karşı, bu sistem dosyalarının bir yedeğini alırsanız, çok iyi edersiniz...
  CONFİG.SYS DOSYASI : Sistemle ilgili dosyaları ve bilgisayarın kullanabileceği donanım parçalarını tanıtmak için açılışta yüklenen dosyadır. Herhangi bir kelime işlemci ile dosya çağrılır ve kullanıcı tarafından gerekli değişiklikler yapılabilir.
  AUTOEXEC.BAT DOSYASI : İşletim sistemi yüklendikten sonra çalıştırılmak istenen programlar ve komutlar bu dosyada bulunur. Herhangi bir kelime işlemci ile dosya çağrılır ve kullanıcı tarafından gerekli değişiklikler yapılabilir.

  DOS İşletim Sisteminin Bilgisayarın Açılışında Yüklenişi

  Bilgisayar ilk açılışında ROM bellek test edilir ve okunur. Daha sonra RAM belek test edilir, sorun çıkarsa ekrana mesaj verir ve işletime geçmez.
  Bellek testinden sonra A disket sürücüsünü kontrol eder ve takılı disket yok ise C diskinden işletim sisteminin belleğe yüklenmesi işini yapar ve var olan aygıtlarının tanınmasını sağlayan IO.SYS ve MSDOS.SYS gizli dosyalarını yükler.
  Konfigürasyon dosyası olan CONFIG.SYS yüklenir. Daha sonra COMMAND.COM dosyasını ve AUTOEXEC.BAT dosyasını yükler. Bilgisayar açılmış olur ve ekrana C:\> çıkacaktır. Bundan sonra DOS komutlarının uygulanması yapılabilir.
  Şayet A sürücüsünü test ederken disket takılı ise ve DOS işletim sisteminin dosyaları mevcut ise A sürücüsünden açar ve ekrana A:\> yazar.
  A sürücüsüne takılı diskette DOS işletim sistemi yüklü değilse ekrana şu mesajı verir.
  Non-System Disk Error
  Replace and press any key when ready
  Bu mesajdan sonra A sürücüsünde sistem disketi olmayan disket çıkartılır; ya bir tuşa basılır ve C sürücüsünden bilgisayarın açılması sağlanır ya da DOS işletim sistemi yüklü olan disket takılır ve bir tuşa basılarak A sürücüsünden bilgisayarın açılması sağlanır.
  Bilgisayarın C sürücüsünden açılmaması : DOS işletim sistemi yüklenmemiş olabilir. DOS işletim sisteminin dosyaları bozulmuş olabilir ve yeniden yüklenmesi gerekir veya disk bozulmuş olabilir.
  Bilgisayarı açarken C sürücüsünde veya A sürücüsünde takılı olan diskette AUTOEXEC.BAT dosyası bulunmuyor ise ekrana tarih ve zaman bilgisi gelir ve ENTER tuşuna basılarak bu satırlar geçilir ve bilgisayar açılır.
  Sürücü Değiştirme
  C sürücüsünde iken A sürücüsüne geçmek için A: yazılır enter tuşuna basılır.
  A sürücüsünde iken A sürücüsüne geçmek için C: yazılır enter tuşuna basılır.
  Dosyalara İsim Verilmesi
  DOS işletim sisteminde dosyalara en az 1 karakter en fazla 8 karakterlik isim ve uzantısı 3 karakter olarak verilir. Dosyalara uzantı ismi verilmeyebilir ancak bazı durumlar var ki mutlaka uzantı ismi vermek zorunludur. Dosya ismi ile uzantısı arasına mutlaka nokta (.) karakteri konulmalıdır. Dosya adı içerisinde ve uzantısında boşluk karakteri kullanılmaz.
  Dosya uzantısı bize o dosya hakkında bilgi verir. Bazı dosya uzantılarının kısaca anlamı şöyledir:
  EXE : Uzantısı bu olan programlar doğrudan çalışırlar.
  COM : Bu programlarda doğrudan çalışırlar.
  BAT : Toplu işlemler için DOS komutlarını içeren programlardır.
  SYS : DOS işletim sisteminde sistem dosyası.
  TXT : Yazı (text) içeren dosya.
  DAT : Veri (data) içeren dosya.
  HLP : Konu ile ilgili açıklamalar, yardım bilgileri içeren dosya.
  * ve ? karakterleri DOS komutlarında, dosya veya uzantı ismi içerisinde yer alırlar. Joker karakter olarak kullanıldıklarında :
  1. * karakteri, dosya isminde 1 ila 8 arası karakteri; dosya uzantısında kullanılıyor ise 1 ile 3 arası karakteri temsil eder ve ne olursa olsun anlamını verir.
  2. ? karakteri, bulunduğu pozisyondaki bir tek karakteri temsil eder ve ne olursa olsun anlamını verir.

  DOS Komutları

  1.İç (internal) Komutlar
  Bilgisayar açıldığında RAM belleğe yerleşen komutlardır. Bilgisayar kapatıldığında RAM bellekten silinir. Bilgisayar tekrar açıldığında RAM belleğe yükler.
  2.Dış (external) Komutlar
  Bu komutların çalışabilmesi için bilgisayarın diski veya disketinde dosyalarının mevcut olması gerekir.
  En Çok Kullanılan DOS Komutu : DIR
  İlk öğrenilen ve en çok kullanılan komut olan DIR istenilen sürücüdeki dizin veya altındaki dosyaların listelenmesini yada dosya aranmasını sağlar.
  DIR komutunun kullanım formu ve parametreleri şöyledir (Bu parametrelere ek olarak DubleSpace ile kullanılan parametreler dee mevcuttur.) :
  DIR [sürücü harfi:][\dizin adı][\dosya adı][/P][/W][/A[[:]atamalar]] [/O[[:]sıralama]] [/S][/b][/L][/C[H]]
  · /P Sayfa sayfa görüntüler. Ekranda dosya adı, dosya kapasitesi, dosyanın işlem gördüğü tarih ve saat gibi ilgili ayrıntıları görebiliriz. Listelenecek dosyalar bir ekrana sığmayacak kadar çoksa ekran dolduğunda; diğer dosyaların listesini görmek için bir tuşa basarız.
  · /W Yalnızca dizin ve dosya adlarını her satırda 5 isim olacak şekilde listeler.
  · /A Dosya atamalarına göre listeler. Atamalar :
  o D Dizinler (directory)
  o R Yalnızca okunabilir (read only) dosyalar
  o H Gizli (hidden) dosyalar
  o A Arşivlenmesi gereken dosyalar
  · /O Sıralama şekli :
  o N Adına göre (alfabetik).
  o S Dosya büyüklüğüne göre .
  o E Uzantısına (soyadına) göre (alfabetik.
  o D Tarih ve saate göre.
  o G Dizinler başta
  · /S Dosya veya dizin arama, alt dizinlerle birlikte listeleme.
  · /B Üst başlık olmadan yalnızca ad ve uzantıları listeleme
  · /L Küçük harflerle listele.
  Sürücü adı ve dizin belirtilmezse geçerli sürücü ve dizin adı olarak aktif (o an bulunulan) sürücü ve dizin kabul edilir.
  Örnekler:
  C:\>dir c:\windows\command\*.com
  C sürücüsünde windows dizini içindeki command adlı alt dizindeki ismi ne olursa olsun uzantısı com olan dosyaları bulur ve listeler. Bulamazsa ekrana File Not Found (dosya bulunmadı) mesajını verir.
  C:\>DIR KEYBTK.COM/S
  C sürücüsünde bütün dizinlerde ve alt dizinlerde bulunan keybtk.com dosyasının hangi dizinde olduğunu arar.
  C:\>DIR *.EXE/S/P
  C sürücüsünde bütün dizinlerde ve alt dizinlerde bulunan ismi ne olursa olsun uzantısı EXE olan dosyaları arar ve sayfa sayfa listeler.
  C:\>DIR A:
  C sürücüsünde iken A sürücüsüne takılı olan disketteki dosyaları görüntüler. Disket yok ise disketi okuyamadığını belirten mesajı ekrana yazar:
  Not Ready Error Reading Drive A
  Abort, Retry, Fail
  Abort : Başlangıç harfi A’yı seçerek işlemden vazgeçilir ve DOS komut satırına dönülür.
  Retry : Başlangıç harfi R ile cevap verecek olursak disketi takarız. Vermiş olduğumuz komutun işletilmesini sağlarız.
  Fail : F harfi ile cevap verirsek yine DOS komut satırına geri dönülür.
  Format Komutu
  Bir disketin yada diskin bilgisayarda kullanılabilir hale getirilmesi(biçimlendirilmesi) dir. Kullanılmış disketler veya diskler tekrar formatlanabilir. Ancak içerisinde mevcut olan bilgiler silinir. Bilgilerin yanlışlıkla silinmemesi için Format komutunu kullanırken dikkatli olunmalıdır. Kullanım formu :
  Format <sürücü adı:>/q/u/s/f:büyüklük
  Q : Hızlı formatlama yapar.
  U : Tam bir formatlama yapar ve silinmiş bilgileri kurtarmak için unformat komutunun çalışmasına izin vermez.
  S : Disketi “sistem disketi” olarak formatlar, iki gizli dosya olan IO.SYS, MSDOS.SYS dosyalarını ve COMMAND.COM dosyasını diskete veya diske kopyalar.
  F : Disketin büyüklüğünü belirler. Geçerli büyüklükler 720 KB, 1.2 MB, 1.44 MB dır.
  C:\>FORMAT A:/S
  A sürücüsünde bulunan disketi formatlar ve sistem dosyalarını yükler. Bu disketle bilgisayar açılabilir. Disketi bu şekilde formatlamaktan dolayı disketin belli bir bölümü kullanılmış olur.
  MD (Make Directory-Dizin Oluşturma) Komutu
  Birbiriyle ilgili dosyaları bir arada tutmak için dizin oluşturulur. Dizin adı en fazla 8 karakter olmalıdır. MD komutu yeni bir dizin oluşturmak için kullanılır. Örnekler :
  C:\>md fakulte
  C sürücüsünde fakulte adlı dizin oluşturulur.
  C:\>md fakulte\bolum
  C sürücüsünde fakulte dizini içerisinde bolum dizini oluşturur.
  C:\>md a:\hesap
  A sürücüsünde hesap dizinini oluşturur.
  CD (Change Directory-Dizin Değiştirme) Komutu
  Dizin içerisine girmek yada başka bir dizine geçmek için kullanılır.
  CD.. : Bir üst dizine geçer.
  CD\ : Ana dizine döner.
  Örnekler : C:\>CD FAKULTE
  C sürücüsünde bulunan fakulte adlı dizinin içerisine girer. DOS komut satırı
  C:\FAKULTE> şeklinde olur.
  C:\fakulte>cd bolum
  Fakulte adlı dizin içerisindeki bolum adlı dizine geçmiş oluruz. DOS komut satırı
  C:\fakulte\bolum> şeklinde olur.
  C:\FAKULTE\BOLUM>CD..
  CD..komutu ile bir üst dizine döner ve DOS komut satırı c:\fakulte> şeklinde olur.
  C:\FAKULTE>CD..
  cd.. komutu ile ana dizine döner ve DOS komut satırı c:\> şeklinde olur.
  C:\FAKULTE\BOLUM>CD\
  CD\ komutu ile ana dizine döner ve DOS komut satırı c:\> şeklinde olur.
  C:\FAKULTE\BOLUM>CD\COBOL
  CD\COBOL komutu ile c sürücüsünde bulunan cobol dizinine geçer ve DOS komut satırı C:\COBOL> şeklinde olur.
  RD (Dizin Silme) Komutu
  Bir dizin siler. Bu komutla dizinin silinebilmesi için silinecek dizinin içerisinde başka bir alt dizin ve dosyaların olmaması gerekir. Örnekler:
  C:\>RD TIP
  C sürücüsünde bulunan TIP adlı dizini siler.
  C:\>RD FAKULTE\BOLUM
  C sürücüsünde bulunan FAKULTE dizini içerisindeki BOLUM adlı dizini siler.

  COPY (Kopya) Komutu
  Bir yada birden fazla dosyayı bir yerden diğer bir yere kopyalar. Kopyalanan dosyanın aynısı (veya aynı adlı) kopyalanan dizinde veya sürücüde mevcut ise bize üzerine kopyalanıp kopyalanmayacağını sorar. Kullanım formu :
  Copy <sürücü1:><dizin1><dosya adı> <sürücü2:><dizin2>
  Örnekler:
  C:\>COPY *.* A:\
  C sürücüsünün ana dizininde bulunan bütün dosyaları A sürücüsündeki diskete kopyalar.
  C:\>COPY C:\COBOL\*.* A:\YEDEK
  C sürücüsündeki COBOL dizininde bulunan bütün dosyaları A sürücüsündeki YEDEK adlı dizine kopyalar.
  C:\DBASE>COPY *.EXE C:\DATA
  C sürücüsündeki DBASE dizininde bulunan uzantısı EXE olan dosyaları C sürücüsündeki DATA adlı dizine kopyalar.

  Diğer DOS Komutları

  ATTRIB
  Dosya atamalarını gösterir, değiştirir.
  BACKUP
  Disketlere dosyaları yedekler
  CHKDSK
  Sabit disk ve disketler hakkında bilgi verir, bozulmaları kontrol eder ve onarır
  CLS
  Ekranı siler, temizler.
  DATE
  Tarihi gösterir ve değiştirir.
  DEFRAG
  Disk üzerindeki dosya parçalanmalarını düzeltir, düzenler, diski hızlandırır.
  DEL
  Dosyaları silmek için kullanılır. Bu komutu kullanırken dikkatli olunmalıdır.
  DELTREE
  Dizinleri, dosyaları ve alt dizinleriyle siler.
  DISKCOPY
  Bir disketi başka bir diskete aynen kopyalar.
  DOSKEY
  DOS komut satırında yapılan işlemleri kolaylaştırır.
  DOSSHELL
  DOS komut satırında yapılabilecek işlemleri menülerden yapmayı sağlar.
  EDIT
  Yazı yazmaya ve düzeltmeye yarayan bir editördür.
  EMM386
  Expanded bellek desteği verir.
  FASTHELP
  MSDOS komutları hakkında özet bilgi verir.
  FDISK
  Sabit disk bölümleri oluşturmaya yarar.
  FIND
  Dosyalar içinde bir karakter dizisi arar, bulduğu satırları ekrana getirir.
  HELP
  DOS komutları hakkında bilgi veren yardım sistemi.
  INTERLNK
  Paralel veya seri portlardan iki bilgisayarı bağlamaya yarar. Bağlantı kurulan
  INTERSRV
  Bilgisayarlardan birinde INTERLNK diğerinde INTERSRV komutu çalıştırılır
  KEYB
  Klavyeyi bir dile göre düzenlemeye yarar.
  LABEL
  Diske etiket adı verir veya değiştirir.
  LH
  Üst belleğe bir program yükler.
  LOADHIGH
  Üst belleğe bir program yükler.
  MEM
  Bellek ile ilgili rapor verir.
  MORE
  Ekrana gelenleri sayfa sayfa görüntüler.
  MOVE
  Dosyaları bir yerden başka bir yere taşır, dizin adlarını değiştirir.
  MSAV
  Virüs taraması yapar.
  MSBACKUP
  Yedek almak ve geri yüklemek için kullanılır.
  MSD
  Bilgisayar hakkında teknik bilgi verir.
  PATH
  Çalıştırılabilir dosyalar için arama yolu tanımlar, tanımlı olanları gösterir.
  PROMPT
  DOS komut satırı prompt’unu değiştirir. PROMPT $P$G
  QBASIC
  Quick BASIC dilinde program yazmak için kullanılır.
  REN
  Dosyaların adını değiştirir.
  RESTORE
  BACKUP ile disketlere alınmış olan yedekleri geri yükler.
  SET
  DOS çevre değişkenlerini gösterir, oluşturur, değiştirir veya siler.
  SETVER
  Değişik MS-DOS versiyonlarındaki programları çalıştırabilmek için kullanılır
  SYS
  DOS sistem dosyalarını bir diskete veya sabit diske yükler.
  TIME
  Saati gösterir ve değiştirir.
  TREE
  Dizinleri grafiksel olarak listeler.
  TYPE
  Bir text dosyasının içeriğini görüntüler.
  UNDELETE
  DEL ile silinmiş dosyaları geri getirir.Silinme işleminden hemen sonra kullan
  UNFORMAT
  Formatlanmış bir diski geri döndürür.Formatlamadan hemen sonra kullan.
  VER
  Çalışmakta olan MS-DOS’un versiyonunu verir.
  VOL
  Diskin etiketini ve seri numarasını verir.
  VSAFE
  TSR olarak bellekte kalır ve virüsleri tespit eder.
  XCOPY
  Dosyaları ve dizinleri istendiğinde alt dizinleriyle birlikte kopyalar.
  Hayatınızın Anlamı MİLLİ GÖRÜŞ

 2. #2
  Ali BEŞYILDIZ kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Sat Mar 2007
  Konum
  Yolların kesiştiği Yer
  İletiler
  1,937
  Blogdaki Konular
  3

  Windows XP Ders Notları

  WİNDOWS XP DERS NOTLARI  YEDEKLEME İŞLEMLERİNDE DİKKAT EDİLMESİ VE YAPILMASI GEREKENLER

  Yedekleme yapılacak bilgisayarda eğer harddisk ikiye bölümüşse ve windowsta çalışır durumda ise yedekleme için bir sorun yoktur. Burda sürücülerin isimlerini almak kurulumda daha kolay işlemler yapmanızı sağlar. Eğer windowsunuz çökmüşse, yedek almak için birinci yol başka bilgisayara harddiskinizi bağlayarak buradan yedek almak, yedek alırken masaüstü, belgelerim, sık kullanılanlar öncelikle alınacak yedeklerdir bunlara erişmek için harddiskte documents and settings bölümünden kullanıcı adına girerek buradan erişebiliriz. Eğer başka bilgisayar yoksa dos ortamından yedek almak gerekir. Tabi harddiskiniz fat32 ise. Bunun için açılış disketine ve xcopy dosyalarına ihtiyacınız var. Dos ortamına girdikten sonra
  A:\ xcopy c:\documents and settings\sel\belgelerim\*.* d:\yedek/s dediğimizde tüm klasör ve dosyaları yedeklemiş oluruz.
  Yedeklemede yapılacak diğer bir yöntemde bilgisayarınız çalışır durumda iken ghost gibi programlarla bunların yedeğini alarak bir disket oluşturmak bu durumda birkaç dakika içinde çöken bilgisayarınızın tüm bilgilerini tekrar yüklemiş olacaksınız.
  Eğer böyle bir program yoksa windowsun kendi yedekleme programını kullanabilirsiniz.
  Başlat-programlar-donatılar-sistem araçları-yedekleme karşımıza gelen pencerede yedekleme ve yedeklenen dosyaları geri yükleme seçenekleri mevcuttur. Burda duruma göre seçeneklerin herhangi birini seçerek yedekleme veya geri yükleme yapabilirsiniz.
  Sistemi eski haline getirmenin diğer bir yöntemide başlat-programlar-donatılar-sistem araçları-sistemi geri yükle. Burda sisteminiz düzgün çalışırken sistem geri yükleme noktası oluşturmak gerekir. Eğer sisteminizde gerçekten sorun varsa, sistemi geri yüklemeyecektir.
  Ayrıca düzenli olarak bilgilerimizi yedeklemek gerekir.
  Filimleri düzünlemek belli parçalarını kullanmak için
  Windows Movie maker
  Başlat-programlar-windows movie maker.
  Java appletlerinin yüklenmesi
  Internet explorerde bazı makinalara girdiğinizde, java appletlerinin yüklenmesi gerektiğini söyler. Bu durumda birinci olarak service pack 1 yüklemek veya msjavx86 dosyasını yüklemek.
  Windowsu kendi istediğimiz özelliklerde ayarlamak
  TweakUI
  Windowsun yardımcı araçlarından biridir.
  Windows üzerinde çeşitli ayarlamalar ve düzenlemeler yapabilirsiniz. Registerla ilgili, başlangıç dosyaları ile ilgili görümle ilgili her türlü düzenleme yapılır.
  Bu araç, CD’de \tools\reskit\powertoy klasöründe gizlidir. Veya kurulum dosyasını internetten indirebilirsiniz.

  --------------------------------------------------------------------------------

  AĞA BAĞLANMAK

  Bilgisayara bağlı bir ağ varsa, bu bilgisayarı ağa tanıtmak için bilgisayarım-sağ tuş özellikler bölümünde bilgisayar adı bölümünde ağ kimliği sekmesini tıklayarak yerel kullanıcı hesabı oluşturabiliriz. Böylelikle bir ağa bağlanmış oluruz.
  Gelen sekmede ilk seçeneği seçiyoruz. Etki alanı olmayan bir ağ kullanıyorum. Seçeneğinden sonra çalışma grubunu yazarak ağa dahil oluyoruz.
  Paylaşım ve güvenlik hakkı verirken hangi bilgisayarların ne gibi haklara sahip olacağını belirleriz. Ancak burda hak verme seçeneği aktif değilse bunu aktif hale getirmek için, bilgisayarım penceresinde araçlar-klasör seçenekleri-görünüm kısmında “basit dosya paylaşımı kullanımı kullan”seçeneğinin chekini kaldırmak gerekir. Haklar verirken bütün kullanıcıların aynı hakka sahip olmasını istiyorsak, everyone hepsinde allow kısmını seçmemiz gerekir.

  Ayrıca başlat-çalıştır gpedit.msc yazarak bu pencerede security option(Windows ayarları- güvenlik ayarları)kullanıcı hakları kısmında “bu bilgisayara ağ üzerinden eriş” seçeneği erişebilecek bilgisayarların listesini ekle. Ayrıca aynı bölümde güvenlik seçenekleri kısmında “adsız kullanıcılara everyone izinleri uygulansın” seçeneğini etkin ettiğimizde kullanıcının şifre sahibi olmasına gerek olmadan bağlantı yapabilir. Eğer sadece istediğimiz kişilerin bağlanmasını istiyorsak birinci seçeneği kullanmalıyız. Herkesin bağlanmasını istiyorsak ikinci seçeneği uygulamalıyız.
  Yine ağ ile ilgili diğer düzenlemeleri bu bölümde yapabilirsiniz.
  Ayrıca ağda bir bilgisayara bağlanma sorunu yaşanıyorsa bu bilgisayarın hizmetler(yönetimsel araçlar) kısmında ağ seçeneklerini kontrol etmek gerekir.
  Ağa bağlanırken ip numaraları kullanılarakta ağa bağlantı sağlanabilir. Bunun için ağa bağlanmak istediğimiz bilgisayarlara ip numaraları veririz. 192.168.1.1 ile başlayarak diğer bilgisayarlarada başka(192.168.1.2) ip numaralarıda verilebiliriz. Alt ağ maskesinede 255.255.255.0 verebiliriz. Varsayılan ağ gecidi(default gateway) boş bırakılır.
  Eğer burayı otomatik yaparsak önce bilgisayar eğer ağda dhcp server varsa buradan bir ip numarası alır, eğer yoksa kendisi bir ip üretir ve kullanır.
  Ağda bir bilgisayarı aramak için ağ bağlantılarımdan sağ tuş-bilgisayar ara ile bilgisayar adını girerek bilgisayar ararız.Daha sonra bize kullanıcı adı ve sifreyi sorar.
  Her açılışta başka bir bilgisayara bağlanmak istiyorsak, ağ bağlantılarından sağ tuş sürücüye bağlan seçeneğini kullanarak başka bir bilgisayarın paylaşıma açılan dosyasını göstererek açılışta otomatik bağlanmış oluruz.
  Ağa bağlı olup olmadığımız görmek için ağ bağlantıları bölümünde, bağlantımı simge olarak göster seçeneğini kullanırız.

  AĞA BAĞLANIRKEN

  Eğer ağa bağlanırken sorun oluyorsa. Ağdaki diğer makineye erişmek için. Önce makinelere sabit ip numarası atalayalım. Örnek ip:192.168.1.3 alt ağ:255.255.255.0 diğerlerinede ip numarası son rakamı farklı verelim. Daha sonra paylaştırılan klasöre izinler bölümünde everyvone olarak atama yapalım.
  Önce o makinenin ip numarasını başlat-çalıştır-cmd ile ipconfig yazarak öğren sonra diğer
  makinede başlat-çalıştır. \\ip numarası\paylaşım adı\
  Yukarıdaki paylaşım adını öğrenmek için denetim masası-yönetimsel araçlardan paylaşılan klasörlerden paylaşımı seçip öğrenebiliriz.
  Örnek

  \\192.168.1.48\c$\
  \\192.168.1.48\access\

  --------------------------------------------------------------------------------

  UZAK BİLGİSAYARA BAĞLANMAK

  Uzak bilgisayara bağlanmak için bilgisayarım-sağ tuş özellikler bölümünden uzak sekmesini seç. burda uzaktan yardım seçeneğini seç. sonra kullanıcıların uzaktan bağlanmasına izin ver seçeneğini seç. kullanıcıları seç seçeneğinde gelişmiş kısmında kullanıcıları tanımla. Eğer bunda sorun yaşanıyorsa ağ bağlantıları kısmında gelişmiş sekmesinde, bilgisayarı dışarıdaki tehlikelere karşı koru(firewall) sekmesinin aktif olmaması gerekir.
  Daha sonra başlat-programlar-donatılar-iletişim-uzak masaüstü bağlantılar kısmında bilgisayar adını veya ip numarasını yazarak diğer bilgisayarın masaüstüne bağlantı yapabiliriz.

  Ağınızın ip numarasını öğrenmek için başlat-çalıştır cmd komutu ile dos ortamında İpconfig komutunu kullanmalıyız
  Veya ağ bağlantıları üzerinde sağ tuş-durum seçeneği ilede ip numaralarını öğrenebiliriz.
  Veya wntipcfg programını internetten indirip kullanabiliriz.
  Direk kablo bağlantısı yapma
  Seri portları öncelikle ayarlamak gerekir. Control panelde telefon ve modem ayarını seçelim. Daha sonra ekle tuşuna basarak diğer com bağlantısını modem olarak tanıtacağız. Modemimi algılama listeden seçeceğim seçeneğini tıkla, ileri gelen pencerede standart modem türlerinden iki bilgisayar arasında iletişim kablosunu seç. sonra eğer modeminiz varsa com olarak başka bir seçenek seçerek tamam diyoruz.
  Cross kablomuzuda oluşturduktan sonra diğer işleme geçelim.
  Denetim masasında-ağ bağlantıları bu pencerede yeni bir bağlantı oluştur tıkladıktan sonra gelen pencerede en alt seçeneği tıkla.
  Bağlantıyı com veya lpt1 olarak mı bağlantıyı seç. kullanıcıları belirle. Daha sonra gelen bağlantılar menusu oluşur bu menüyü açarak bu pencerede ağ iletişimi sekmesini tıklayarak ağda hangi İp aralığındaki bilgisayarların gireceğini belirle.
  Bunun dışında Ethernet kartları ilede bu bağlantıyı yapabiliriz.


  Kullanıcılara kısıtlamalar getirmek
  Bunu group policy editor(grup ilkesi) programı ile yapabiliriz.
  Başlat-çalıştır bölümüne gpedit.msc yazarak çalıştırırız.
  Kullanıcı yapılandırması bölümünde kullanıcıların haklarının altında bulunan yönetim şablonları bölümünde sınırlandırabiliriz. Burda yapılan kısıtlamalar tüm kullanıcılar için geçerlidir.
  Masaüstü, massenger, ağ vs. gibi sınırlandırmaları yapabiliriz.
  Ayrıca engelleme ve bazı kısıtlamalar için hizmetler penceresini kullanabiliriz. Denetim masası-yönetimsel araçlar –hizmetler ile buna erişebiliriz.

  --------------------------------------------------------------------------------

  PENCEREDE SAĞ BÖLME ÖZELLİKLERİ GÖRÜNMÜYORSA

  Bilgisayarım penceresinde araçlar-klasör seçenekleri tıkla genel bölümünde görevler kısmında klasörlerdeki ortak görevleri göster.
  Sistemde meydana gelen olan olayları takip etmek
  Denetim masası-bilgisayar yönetimi-olay görüntüleyici(event viewer) burda bunların üzerine tıklayarak hata kodlarına bakarak, sistemimizde ne gibi sorunlar olduğunu takip edebiliriz. Daha ayrıntılı bilgi için İnternette http://support.windows.com kısmında hatanın ayrıntısına bakabilirsiniz.

  Program ekle kaldırda gözükmeyen programları görünür yapmak
  Bunun için Windows klasörü altında gizli olarak bulunan inf klasörünü görünür yapmak. Daha sonra SYSOC.INF dosyasını bularak notepad ile açın. bu programla ilgili(örneğin massenger) satırı bulup hide yazan kısmı silin. Virgülleri silmeyin. Sonra program ekle kısmında-windows komponentleri sekmesinden siliniz.


  Uyarı balonlarından kurtulma
  REGEDIT'i çalıştırın ve alttaki anahtarı bulun:
  HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Explorer\Advanced,

  "Advanced" üzerine sağ-tık>"New" -> "DWord Value" :
  Yeni alt anahtarın ismini "EnableBallonnTips", değerini ise"0" yapın:
  Domaine(etki alanı) dahil olmak
  XP Professional'in aksine Home versiyonu Domain'e katılmanıza imkan vermiyor
  Domain'e katılma işine girişmeden önce ağ bağlantılarınızın düzgün çalıştığından emin olmalısınız. DHCP server'dan alınan veya elle girilmiş bir IP adresiyle çalışıyor olmalısınız.
  Bilgisayarım sağ tuş-özellikler bölümünde değiştiri seçelim Workgroup isminin domain ismi ile aynı olmasını sağlayın. Daha sonra etki alanı(domain) kısmına calışma grubu ile aynı adı verin.
  Ancak eğer Computer Account Domain sunucu üzerinde mevcut değilse, sizden Domain üzerinde tanımlı ve Domain'e bilgisayar ekleme yetkisine sahip bir kullanıcı adı ve şifresini soracaktır (genellikle domainin Administrator kullanıcısı).
  Bilgisayarı açıp kapayarak, düzenlemeyi tamamlayın.

  Artık restart ederken veya log-off ettiğinizde aşağıdaki login ekranı karşınıza gelecektir. Bu ekran XP login ekranı ile ilgili User Accounts içinden yapılan ayar ne olursa olsun böyle gelir.


  Ctrl , Alt ve Delete tuşlarına aynı anda basarak Log On to Windows penceresini açıyoruz.

  Options > >
  Burda Log on to: şeklinde ek bir seçenek çıkıyor. Bu seçenekle, domain'de tanımlı bir kullanıcı ile domain'e mi, yoksa bu makina üzerinde tanımlı bir kullanıc ile yerel olarak sadece bu makinaya mı login olmak istediğimizi seçiyoruz.

  Log on to: alanında domain isminizi seçerseniz, Domain sunucu üzerinde tanımlı kullanıcı adı ile giriş yapmanız gerekiyor. Domain üzerinde tanımlı bu kullanıcı adı yerel kullanıcılardan farklı da olabilir.
  Eğer domain üzerinde tanımlı bir kullanıcı ile domain'e login olursanız, bu makina üzerindeki haklarınız, domain de tanımlı kullanıcının hakları ile sınırlı olacaktır. Bu genelde bu makina üzerinde hiçbir değişiklik yapamazsınız demek oluyor.

  Çöken Windows sistemini kurtarmak(otomatik sistem kurtarma sihirbazı-ASRAutomated System Recovery Wizard)

  Başlat-programlar-donatılar-sistem araçları-yedekleme bölümünü seç. gelen pencerede gelişmiş seçeneğini seç. burda en altta otomatik sistem kurtarma sihirbazının seç.
  Daha sonra yedek dosyanın adını ve nereye kopyalanacağını soruyor.
  Yedekleme işlemi başladıktan sonra, ayarların kaydedileceği disketi istiyor. Hem yedek hemde disket mevcut eğer windowsunuz hala çalışıyorsa aynı yerden verileri geri alabilirsiniz. Ancak Windows çökmüşse.

  XP diğer tüm medotlarla geri getirilemeyecek şekilde çökerse, ASR yedeğinden geri yükleme yapmanın zamanı gelmiş demektir.
  Windows XP Professional Kurulum CD-ROM ile boot edin.


  Eğer açılışta bu mesajı alırsanız herhangi bir tuşa basarak CD-ROM'dan boot edin.

  Hazır olun!
  allta Press F2 to run Automated System Recovery (ASR) ... mesajını görür görmez F2 tuşuna basarak ASR geri yükleme moduna geçin.


  Şimdi oluşturduğumuz disketi takacağız.
  Sonra size sormadan format atacak sonra kurulum başlıyor. İlk başta normal Windows kurulumu şeklinde olacak. Ancak bunun sonunda Windows kurulumu yerine ASR wizard gelecek. Sonra yedek dosyamızın yerini belirteceğiz.sonra sizin sistemi kullanıcı bilgilerini aynen geri yükler. Diğer yüklediğiniz programları ayrıca yedekleyip yeniden yüklemeniz gerekir.
  Recovery Console(Kurtarma Ekranı)


  Recovery Console'u çalıştırmak için Windows 2000/XP kurulum CD'sinden boot edelim. Eğer elinizdeki CD'den boot edemiyorsanız Windows XP Boot Floppy diskleri oluşturup onlarla boot edebilirsiniz.
  Windows 2000
  Windows 2000 Professional Setup menüsünde R tuşuna basarak
  Repair Options ekranına geçelim. Önce 1 yazalım.
  Daha sonra yönetici şifresini yazalım.
  Şimdi komut istemine geldik. HELP komutu ile komut isteminde kullanabileceğimiz komutların listesini görebiliriz.

  Bu komutlardan her birisini "komut /?" şeklinde çalıştırarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
  Recovery Console'da neler yapabiliriz

  Tüm disklerin ana dizinlerine erişebiliriz.
  Windows'un kurulu olduğu dizine ve alt dizinlere(C:\Winnt dizini yani) erişebiliriz.
  Floppy ve CD-Rom sürücülere erişebiliriz.
  Erişim hakkınız olan dizinlere disket veya cd'den kopyalama yapabilirsiniz.
  Disk'ten dış medyalara kopyalama yapamazsınız.

  EXIT komutunu yazıp enter'larsanız makina restart eder ve Recovery Console'den çıkmış olursunuz.

  --------------------------------------------------------------------------------

  RECOVERY CONSOLE UYGULAMALARI VE BAZI KOMUTLARIN KULLANIMI

  Açılışta NTLDR veya NTDETECT dosyaları bulunmadı diye bir mesaj ile karşılaşıyor ve sistem açılmıyorsa, bu dosyaları windows CD'sinden ana dizine kopyalayabilirsiniz.
  C: sürücüsünün ana dizninde olduğunuzdan emin olun ( C:\ ). Benim CD sürücüm D: olduğu için copy d:\i386\ntldr komutuyla ve copy d:\i386\ntdetect.com komutuyla bu iki dosyayı kopyalayalım.
  Eğer diskin boot sektörüyle ilgili bir problem varsa, fixboot komutuyla yeni bir boot sektör yazabilirsiniz.
  Eğer master boot record zarar görmüşse (eski tip bir virüs tarafından bozulmuş olabilir) fixmbr komutunu kullanabilirsiniz.
  Bazen windows CD-ROM'undaki CAB dosyaları içinden bir dosyayı diske kopyalamanız gerekebilir.
  Bu durumda expand komutunu kullanabilirsiniz.
  Örnek olarak bir CAB dosyasını önce diske kopyaladım(win.cab).
  CAB dosyasının içini görmek için expand xxx.CAB /d /f:* komutunu kullanabilirisiniz.
  expand xxx.CAB /f:yyy komut dizisi ile de (yyy=açılmak istenen dosya ismi) istediğiniz bir dosyayı CAB içinden dışarı kopyalayabilirisiniz.

  diskpart komutuyla disk bölümlerini(partition) yönetebilirsiniz.
  Windows içindeki servisleri ve sürücüleri görebilir ve enable yada disable edebilirsiniz.
  listsvc komutu tüm servis ve sürücüleri gösteriyor.
  enable isimli komutla bir driver veya servisi aktif hale getirebilir, disable isimli komutla da çalışmasını(tabii windows açılınca) durdurabilirsiniz.
  Windowsta çökme oluyorsa
  Windowsunuz Artik eskisi gibi stabil calismiyor , ve mavi ekranlarla, donup kalmalarla sikca muhatap olmaya basladiniz , aklinizda da Format Atmak var, ama durun bakalim Formattan önce yapilabilecek seyler var.
  Bu asagidakiler benim gibi System Restore yi daima devre disi birakanlar ve Norton Ghost gibi Image alma yazilimlarini kullanmayanlar icindir.
  Ayrica Cd yi takip Repair komutu vermekten de nefret ediyorum, birkac defa ise yaramadi. Sistemim okadar Hantallasti ki Dosya acmak icin bile 15-20 sn bekler olmustum.

  1.Öncelikle Windows sistem dosyalarini kontrol ettirip bozulanlar varsa yeniletelim: Windows Xp Cd nizi Takin Windows kurulum ekrani cikacaktir, bu ekrani kapatalim
  Start ---- Run--- deyip sfc /scannow yazarak Ok deyin ve beklemeye baslayin .

  2. RegSeeker , adli yazilimi indirip tüm registry kayitlarini taratalim ve buldugu tüm hatali kayitlari birgüzel silelim.

  3. Norton Windoctor 2005 , Programini indirip birkez de bununla taratalim ve Registry kayitlarini bir kez daha düzelttirelim. (www.kitapgibi.com a tesekkürler)

  4. Üsttekiler ise yaramadi Ama haala format atmamakta kararliyiz devam ozaman :
  Takalim Win XP Cd mizi ve Cd den Boot edelim
  "R" Repair komutunu R ye basarak secelim
  Geridönüsüm konsoluna geldik, Admin Passworumuz sorulduktan sonra DOS benzeri bir ekranla karsilasacagiz
  Simdi sirasiyla asagidaki komutlari verelim:
  CD\
  cd system32
  cd config
  ren software software.bak
  ren system system.bak
  cd c:\windows\repair
  copy software c:\windows\system32\config
  copy system c:\windows\system32\config
  exit


  Recovery Console'a erişmenin diğer yolları

  Recovery Console ek bir açılış seçeneği olarak her açılışta karşımıza çıkabilir.
  Komut isteminde, drive:\i386\Winnt32.exe /cmdcons (drive CD-rom sürücü harfiniz olacak) yazarsak;

  Artık her açılışta Recovery Console'da bir açılış seçeneği olarak karşımıza çıkıyor.
  Ancak eğer Recovery Console seçeneği default olarak geliyorsa, açılıştaki bu bekleme süresini değiştirmek istiyorsanız veya Recovery Console seçeneğini açılıştan tamamen kaldırmak istiyorsanız :

  Control-Panel>System
  Veya My Computer üzerine sağ tık>Properties

  tab: Advanced
  Startup and Recovery


  Default boot seçeneğini seçebilirsiniz.
  Listenin bekleme süresini değiştirebilirsiniz.
  Display list of operating systems seçeneğini kapatırsanız, (defaut olarak windows açılışı olduğundan emin olun) açılış menüsü görünmeden windows başlayacaktır.

  --------------------------------------------------------------------------------

  BİLGİSAYARIN GÜVENLİĞİNİ BELİRLEME

  Ntfs ile güvenlik haklarını belirleme.

  NTFS'nin FAT32'ye göre sağladığı bir çok avantajı vardır. Diski daha verimli kullanır. En önemlisi de her bir disk, dizin ve dosya için kullanıcı bazında kısıtlamalar getirmenize olanak sağlar.

  W2k ve XP'de öne çıkan güvenlik kavramı ancak NTFS kullanıldığı zaman gerçek manasına ulaşır.

  FAT32 ile formatlanmış bir diskte işletim sistemi ister W2k ister XP olsun windows'a login olan her kullanıcı tüm disklere, dosyalara, dizinlere erişim hakkı kazanır. İstediğini siler, kopyalar vs. Eğer windows'u açamıyorsa(kullanıcı adı/şifresi yoksa), bir sistem başlangıç disketini takıp bilgisayarı onunla açar ve yine C: sürücüsüne ve diğer tüm sürücülere istediği gibi müdahale edebilir.

  Sonuç itibariyle, eğer bu işletim sistemleriyle güvenli bir ortam oluşturmak istiyorsak dosya sistemimiz NTFS olacak.

  Windows XP Professional bir paylaşım yaptığınızda ağ üzerinden kimlerin bu paylaşıma erişebileceğini, kullanıcı bazında kısıtlamanıza izin veriyor. Bununla beraber, XP Pro'nun sunduğu bir diğer güvenlik önlemi ise NTFS dosya sisteminin sunduğu disk, dizin ve dosya bazında sınırlamalar getirebilme özelliğidir.

  NTFS olarak formatlanmış bir diskte herbir dizin ve dosyanın hem yerel kullanıcılar, hem de ağ üzerinden gelen kullanıcılar için geçerli bir güvenlik listesi vardır. Bu listede Administrator kullanıcısı veya Administrators grubu üyesi olan tüm kullanıcılar tüm haklara (dosyaları görme, değiştirme, silme, yeni dosya oluşturma, varolan dosyayı değiştirme, dizin içeriğini görme vb.) sahipken, normal kullanıcılar tehlike arzetmeyen bazı haklara(okuma, dizin içeriğini görme gibi, silme yok mesela) sahip olurlar.

  Ancak her kullanıcı kendine ait dosyalar ve dizinler üzerinde tüm haklara sahiptir. Normal bir kullanıcı ile login olursanız diskin ana dizininde hiç bir değişiklik yapamadığınızı görürsünüz(yeni bir dosya oluşturamaz, windows dizinini silemezsiniz, deneyin görün..:). Ancak My documents içinde kendinize ait dizin altında tüm haklara sahipsinizdir.

  Administrator kullanıcısı, tüm dizin ve dosyalar üzerinde istediği kullanıcıya, istediği hakkı verip alabilir.

  Şimdi bunu inceleyelim.


  FAT veya FAT32 olarak bölümlenmiş disklerde bu özellik mevcut değil.


  NTFS olarak bölümlenmiş ve formatlanmış bir diskte ise Security tabının olduğunu görüyoruz. Buradan erişim kısıtlamaları yapacağız, ancak NTFS ile ayrıca yapabilecekleriniz sadece bununla da sınırlı değil:
  disk / dosya sıkıştırma
  kullanıcıların disk üzerinde kullanabileceği alanı sınırlama (disk Quota)
  özellikleride NTFS ile geliyor.

  Şimdi disk özelliklerinden Security tabına geçtik.
  Group or user names
  Bu alanda bu disk üzerinde çeşitli haklara sahip kullanıcıların listesini görüyoruz.
  Bir kullanıcının üstüne tıklarsak, alttaki kutuda o kullanıcının bu disk üzerinde sahip olduğu hakları görüyoruz. Örneğin yanda da gördüğünüz gibi Administrator kullanıcısı, tüm haklara sahip.

  Diğer grupların kullanıcıları (Users grubu gibi) sadece bazı haklara sahipler.
  Dosyaları okuyabilir ve çalıştırabilirler ama yeni bir dosya oluşturamaz, varolan bir dosyayı açıp->değiştirip->kaydemezler ve dosyaları/dizinleri silemezler.
  Şu anda biz bu diskin özelliklerine bakıyoruz. Burada verilen(allow) veya alınan(deny) haklar bu disk içindeki tüm dizin ve dosyalar içinde geçerli olur. Çünkü bu bir dosya veya dizin içinde bulunduğu dizinin ve en üstte diskin security ayarlarını miras alır.


  Administrator haricindeki hiçbir kullanıcının bu disk üzerinde hiçbir hakkı olmasın, ama sadece Johannes isimli kullanıcıya bazı haklar vermek istiyorum dersek, Users grubunun haklarını kaldırıyoruz yani Allow'ları siliyoruz (Deny yapmıyoruz ama, çünkü Deny yaparsak Johannes'e hak vermemizi önler.)
  Sonra Johannes kullanıcısının bazı haklara sahip olmasını istediğim dizinin üstüne sağ tıklayıp>Properties ve Security tabına geçiyorum.
  ADD düğmesine tıklıyorum.
  Kullanıcı listesine kolayca erişmek için önce Advanced'e basıyorum.
  Sonra Find Now ile tüm kullanıcıları bulmasını sağladım.
  Burdan Johannes'i seçiyorum.
  Unutmayın, bu dizine ağ üzerinden, bu makinanın Administrator'u veya Johannes kullanıcısı olarak(şifreleriyle beraber) login olmadığım bir makinadan da erişemem.
  Yani NTFS güvenlik kısıtları, ağ üzerinden gelen kullanıcılar içinde geçerli.

  --------------------------------------------------------------------------------

  GÜVENLİK İLKESİ İLE GÜVENLİK SAĞLAMA

  Denetim masası-yönetimsel araçlar-yerel güvenlik ilkesi yerel ilkeler bölümünde güvenlik ilkesini seçerek burda kullanıcıların haklarını kısıtlayabiliriz.
  Hep haklardan bahsediyoruz, mesela Administrator olan her hakka sahiptir diyoruz, peki nedir bu haklar? Load and unload device drivers, yani donanım sürücülerini yüklemek ve kaldırmak bir haktır mesela. Change the system time, bilgisayarın saat ayarını değiştirme bir haktır. Daha bunun gibi bir çok haklar vardır. Ve bu haklar Control Panel>Administrative Tools>Local Security Policy içinde teker teker tanımlıdır. Burda aynı zamanda bu hakka hangi kullanıcının veya kullanıcı grubunun sahip olacağı da tanımlıdır. Örneğin, Load and unload device drivers hakkı ilk başta sadece Administrators grubuna verilmiştir. O zaman, biz bir kullanıcı yaratıp onu Administrator grubu üyesi yaparsak bu hakka sahip olmuş olur.
  Şimdi bu Local Security'ye bir bakalım
  Administrative Tools


  Local Security Policy

  Soldan Security Settings>Local Policies>User Rights Assignment

  Sağ taraftan bir hakkın üzerine çift tıklarsak bu hakka sahip kullanıcıları ve kullanıcı gruplarını görürüz.
  Bu hakkı başka bir kullanıcı veya gruba daha vermek için
  Add User or Group... a tıklayalım.

  Advanced


  Find Now ile tüm kullanıcı ve grupların listesi gelir. İstediğimizi seçeriz.


  Local Security>Account Policies ile password'ler le ilgili bazı güvenlik ayarları yapılabilir.
  Örneğin, ilk başta kullanıcılar 42 günde bir şifrelerini değiştirmek zorundadır(User Manager'de kullanıcı ayarlarında password için "never expire" seçilmemişse).


  Maximun password age adı altında tanımlanan bu özelliği değiştirmek için üzerine çift tıklayalım.

  999'a kadar gün sayısını arttırabiliriz.


  0 yaparsak da hiç bir kullanıcının şifresi hiçbir zaman zaman aşımına uğramaz.


  Aynı bölümde şifre belli sayıda üst üste yanlış girilirse kullanıcı hesabının kitlenmesi gibi işlemler de yapılabilir.  Grup ilkesi ile güvenlik sağlama
  Başlat-çalıştır gpedit.msc yazarak grup ilkesine girelim. Kullanıcı yapılandırması bölümünde yönetim şablonlarını seçelim. Burda hakları belirleyelim.

  Bunun dışında kullanıcı oluştururken sınırlı kullanıcı hakları atayarak bu işlemleri yapabiliriz.
  Tabi bu hakları yukardaki işlemleri kullanarak dahada kısıtlı hale getirebiliriz.
  Computer Management ile kullanıcı ve güvenlik ayarları

  Windows XP Professional'ın sunduğu tüm ayarlara ulaşmak için ise: Control-panel>Administrative Tools  Kullanıcı ayarları Computer Management'ın bir bölümü olduğu için onu açıyoruz.
  Soldan System Tools>Local Users and Groups>Users :  Bir kullanıcı isminin üstüne çift tıklarsanız özelliklerine ulaşırsınız.
  Tab: General

  XP'nin policy ayarlarında varsayılan olarak her kullanıcı 42 günde bir şifresini değiştirmek zorundadır.
  Password never expires seçilirse bu özellik bu kullanıcıyı etkilemez.
  User Cannot change Password seçili ise kullanıcı kendi şifresini değiştiremez.
  Account Disabled seçilirse, kullanıcı adını silmeden, kullanım dışı bırakmış oluruz.

  tab: Profile
  Bu ekranda kullanıcı her login olduğunda çalışacak bir login script tanımlayabilirsiniz.  tab : Member of
  Bu bölümde kullanıcının dahil olduğu grupları ayarlarız.
  Her bir kullanıcıya ayrı ayrı hak tanımlamarı yapmak yerine kullanıcı grupları oluşturur, bu gruplara istediğimiz hakları verir ve aynı haklara sahip olacak kullanıcıları bu grupların üyesi yaparız.
  XP ilk yüklendiğinde her birisi değişik haklara sahip önceden tanımlı bazı gruplar kendiliğinden oluşur.
  Bir kullanıcı birden fazla gruba üye olabilir. Üye olduğu grupların haklarının birleşim kümesi kullanıcı için geçerlidir.
  Tüm kullanıcılar oluşturulur oluşturulmaz Everyone grubunun üyesidir. Ancak bu grup bu ekranda gözükmez.
  Add.. ile bu kullanıcıyı başka grupların üyesi yapabilirsiniz.
  Şimdi buna bir bakalım.


  Add..
  Gelen ekranda grup ismini girip ok diyebilirsiniz.
  Eğer grupları listelemek istiyorsanız Advanced...

  Çok büyük bir ağda aradığınız grup ismini diğerlerinden ayırmak için bazı kriterler yazarak aratırsanız kolaylık olur.
  Ancak şu an bizim makinamızda o kadar fazla grup tanımlı olmadığı için, biz sadece Find Now diyoruz ve tüm gruplar listeleniyor.  İstediğimiz grup ismine çift tıklayınca kullancı grubunun bilgisayar ismini de içeren tam ismi karşımıza geldi.
  OK

  Kullanıc şu anda iki grubun birden üyesi. Böylece bu iki grubun haklarına da sahip.


  Windows XP Professional kurulduğunda önceden tanımlı bazı grupları kendisi oluşturuyor:


  Sizde ek gruplar oluşturabilir ve policy'ler ile bu gruplara haklar verebilirsiniz.
  Şifreyi sıfırlamak

  Computer Management içinden kullanıcının şifresini sıfırlayabilirsiniz ancak önemli bir nokta var.
  Şimdi bir kullanıcının üzerine sağ tıklayıp Set Password diyelim.  Ancak bu özellik kullanıcı şifresini unuttuğu durumlar için yapılmış, bu yolla şifre değiştirmek tavsiye edilmeyen bir durum.


  Bir uyarı ekranı çıkıyor.
  "Şifrenin sıfırlanması geri döndürülemez veri kayıplarına yol açabilir. Güvenlik nedeniyle, Windows şifre sırıflandığında bu kullanıcının önceden oluşturduğu bazı bilgilere erişime izin vermeyecektir. Bu özelliği sadece kullanıcı şifresini unutmuşsa ve şifresiyle koruduğu dosyalar yoksa kullanın. Eğer şu anki şifrenizi biliyorsanız, Control Panel>User accounts içinden şifrenizi değiştirebilirsiniz."
  Help ile detaylı bilgi alırsak:

  Eğer kullanının şifresi yoksa veya varolan şifre biliniyorsa, şifreyi değiştirmek için Control Panel>User Accounts kullanılmalıdır.
  Eğer buradan kullanıcı şifresi sıfırlanırsa;
  Kullanıcının public key ile şifrelediği e-postalar
  Kaydedilmiş ve bilgisayarın hatırladığı internet şifreleri
  Kullanıcının şifrelediği dosyalar
  erişilemez hale gelecektir.

  --------------------------------------------------------------------------------

  AĞ YAPISINI DENETLEME

  Ağ yapısı hakkında ayrıntılı bilgi almak için
  Başlat-programlar-donatılar-sistem araçları- sistem bilgisi
  Bu pencerede araçlar bölümünde ağ tanılama seçeneğini seçerek. Sisteminizi tarayın dediğimizde ağ yapımız hakkında ayrıntılı bilgi alırız.

  Donanım yapısını genel olarak test etmek

  BAŞLAT-PROGRAMLAR-DONATILAR-SİSTEM ARAÇLARI- SİSTEM BİLGİSİ
  Bu pencerede araçlar bölümünde directxdiagnostic tool u seçerek donanımlarımızı test edebiliriz.
  Hakkında ayrıntılı bilgi alabiliriz.

  Donanımda çakışma olup olmadığını veya sorun olup olmadığını kontrol etmek
  BAŞLAT-PROGRAMLAR-DONATILAR-SİSTEM ARAÇLARI- SİSTEM BİLGİSİ
  Bu pencerede sol bölmede donanımla ilgili bilgileri genel olarak alarak sorun olup olmadığını kontrol edebiliriz.

  ---------------------------------------------------------------------------------------
  WINDOWSUN KATILIMSIZ KURULUMU

  Öncelikle işletim sisteminizin kurulum CD'sindeki "SUPPORT\TOOLS" klasörünün içindeki "Deploy.cab" dosyasını bilgisayarınıza kopyalayın ve açın.
  "setupmgr"'a tıklayarak, Windows Kur Yönetici Sihirbazını çalıştırın.
  Yeni bir yanıt dosyası oluştur"kısmını seçip ilerliyoruz.
  Windows Kur Yöneticinde oluşturacağımız yanıt dosyası bir kaç farklı kurulum yüklenmesine olanak sağlar.
  · Windows Katılımsız Yükleme
  · Sysprep Yüklemesi
  · Uzaktan Yükleme Hizmetleri
  Biz Windows Katılımsız Yüklemeyi seçip ilerleyeceğiz ama diğer seçenekleri de biraz açıklayayım.
  · Windows Katılımsız Yükeme: Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi Windows'umuzu CD'den kurup kurulum sırasında bize sorulan soruların yanıtlarını otomatik olarak verilmesi için bir yanıt dosyasına oluşturacağımız bölüm.
  · Sysprep Yüklemesi: Deploy klasörünün içindeki "syspreb.exe" dosyasını çalıştırarak makinenin imajını alıp diğer makinelere dağıtmak için kullanılan her bir kullanıcı için oluşturduğumuz yanıt dosyası. Fakat Microsoft bile bunun çok kullanışsız olduğunun farkında (CD'lere bölemiyorsunuz vs...) ve zaten piyasadaki 3.party yazılımlar bu işi çok daha iyi yapıyor.
  Uzaktan Yükleme Hizmeti: Adı üzerinde Windows'u uzaktaki başka bir makineden yüklemek için yanıt dosyası oluşturuyorsunuz diyelim ve bu konunun detaylarına girerek fazla kafa karıştırmayalım
  Şimdi geldiğimiz kısım Windows kurulumu sırasında kullanıcının etkileşim düzeyini belirleyeceğimiz kısım. Biz elimizi ayağımızı sürmeyeceğimize göre "Tam otomatik" kısmını seçip ilerleyeceğiz.
  Şuan için networkle işimiz yok biz Windows'u CD'den yükleyeceğimize göre "Hayır, bu yanıt dosyası bir CD'den yüklemek için kullanılacak" kısmını şeçerek ilerliyoruz.
  Daha sonra normal windowsu kurarkenki bilgileri bizden isteyecek.
  "Görüntü Ayarları" kısmını "Varsayılan" olarak bırakmanızı tavsiye ederim. Eğer ekranın tazeleme oranını 85 Hertz yaparsanız bilgisayarınızın açılmama olasılığı çok fazla. Bunları daha sonradan sürücülerinizi yükledikten sonra ayarlarsınız.
  Bütün seçenekleri kendinize göre ayarladıktan sonra "Son" sekmesini tıklayarak geçiyoruz ve yanıt dosyamızı oluşturmuş oluyoruz. Deploy klasörünün içine bakarsanız 2 adet dosya oluşturmuş olduğunuzu görürsünüz. "Unattend.txt" ve "Unattend.bat". Bizim işimize yarayacak olan "Unattend.txt" dosyası.
  Şimdi en önemli kısma geldik. Bu dosyayı diskete atarken direk atmıyoruz, isim ve uzantı değiştirerek atıyoruz. Windows bu ismi arıyor yoksa normal kurarmış gibi siz elle Next'lere devam edersiniz.
  Yapmanız gereken tek şey "Unattend.txt" dosyasının ismini "winnt.sif" olarak değiştirmek ve diskete atmak. Buna dikkat edin diyorum, çünkü bir çok kullanıcı dosya uzantısını değiştirdim sanıyor ancak Windows varsayılan ayarlarında dosya uzantıları gizli olduğundan, sonuç "winnt.sif.txt" oluyor. Buraya bir kez daha dikkat edin diyerek artık "winnt.sif" dosyasını diskete atmakla yanıt dosyamızla işimiz bitiyor.
  Windowsunuzu cd den boot olarak başlatın ve disketi yerleştirin. Eğer her seferinde yine cd ye dönüyorsa first boot u c: olarak ayarlayın

  --------------------------------------------------------------------------------

  MSN MESSENGER'I KAPATMAK

  Windows Messenger, Windows XP ile beraber masaüstünüze girdi. Program ekranın sağ alt köşesinde görev çubuğuna yerleşiyor ve konuşma balonları yardımıyla devamlı olarak bir kullanıcı hesabı açmanızı istiyor. Ancak bu çok uzun sürmeyecek!
  İPUCU: Bu sohbet aracının tacizlerinden basit bir şekilde kurtulabilirsiniz. Bunun için Başlat menüsündeki Tüm Programlar/ Windows Messenger komutunu çalıştırın. Bu sayede söz konusu sohbet istemcisi ekrana gelecektir. Ekrana gelen pencere üzerindeki hesap açma sorusuna olumsuz yanıt verin. Şimdi program ana penceresindeki Araçlar/Seçenekler komutunu çalıştırın ve Tercihler kartını aktif hale getirin. Genel başlığı altında bulunan ilk iki seçenekteki işaretleri kaldırın. Böylece Messenger'ın çalışmasını engelleyebilirsiniz. Komple kaldırmak için daha önce bahsettiğimiz. Grup ilkesi(gpedit.msc) yararlanabilirsiniz.
  Bilgisayar yönetimi
  Denetim masası- yönetimsel araclar-bilgisayar yönetimi
  Burda kullanıcıları denetlemeyi haklar vermeyi, günlük olayları takip ederek ne gibi sistemde sorunlar olduğunu takip edebilir.
  Ayrıca sürücüler üstünde işlemler yapabiliriz. Yeni sürücü tanımlar , dosya biçimini değiştirir. Formatlama yapabiliriz.
  Hizmetler bölümünde bilgisayarın hangi programı çalıştırıp çalıştırmayacağını belirleyebiliriz.
  . Hata bildirimini engellemek***
  XP, bir program kilitlenecek olursa, NT'den tanıdığımız Dr. Watson hata raporcusunu otomatik olarak çalıştırır. Ancak bu araç önceki versiyonundan farklı olarak her seferinde hafızanın bir kopyasını da Microsoft'a göndermek istiyor.
  İPUCU: Başlat/Denetim Masası penceresinde, Performans ve Bakım bağlantısı altında bulunan Sistem üzerine tıklayın. Ekrana gelen pencere üzerinde bulunan Hata Bildirimi düğmesine tıklayın. Daha sonra "Hata bildirimini devre dışı bırak" seçeneğini işaretleyin ve "Önemli hata oluştuğunda bana bildir" seçeneğindeki işareti kaldırın.
  Java desteği
  İlk defa Windows XP kuran veya XP yüklü bir bilgisayar alanların ilk karşılaştığı sorunlardan biri, XP'nin Java'yı desteklememesidir. Web sohbet odaları veya bankacılık ve e-ticaret sitelerinde genellikle java kullanılmaktadır. Fakat Microsoft, Sun ile olan rekabetinden dolayı XP işletim sistemine java desteği koymamıştır. Bilindiği gibi Amerika'da Microsoft aleyhine açılan davalar sonunda XP servis paketinde hem java desteği hem de Internet Explorer, Medya player programlarını uninstal seçeneği konulmuştur.

  Fakat şu an yeni çıkan servis paketi İngilizce sürüm içindir. Ayrıca herkesin malumu, kullanıcıların çoğu terbiye edilmiş :) Windows XP kullandıkları için, bu yeni servis paketini yüklemeleri durumunda XP'ye elveda demek zorunda kalacaklardır. Uzun lafın kısası eğer java desteğine sahip olmak istiyorsanız http://sss.tr.net/java/msjavx86.exe adresinden bu dosyayı çekip kurduğunuzda sorun kalmayacaktır.

  --------------------------------------------------------------------------------

  BİLGİSAYARI KAPATTIĞIMIZ HALDE ELEKTRİĞİN KESİLMEMESİ.

  İkinci karşılaşılan sorun bilgisayarı kapattığımız halde kasanın elektriğinin kesilmemesidir. ATX kasa bile olsa bu durumla karşılaşmamak için şu yolu izliyoruz; Başlat/Denetim Masası/Güç Seçenekleri, burada APM sekmesine tıklayıp, Gelişmiş Güç Yönetimi Desteğini Etkinleştir'e onay koyup Tamam'a tıklayıp çıkıyoruz.

  ---------------------------------------------------------------------------
  BOOT DOSYALARIYLA AÇILIŞI HIZLANDIRIN

  Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Dfrg\BootOp timizeFunction" anahtarına gidin, burada "Enable" adındaki string anahtarı bulun ve değerini "Y" yapın. Bu açılış zamanını hızlandırma da yardım edecektir.
  Windows XP'yi Hızdan Uçurun***
  Windows XP'nin yavaş çalıştığını düşünüyor ve hızlandırmak istiyor olabilirsiniz, işte size ilaç olacak bir ayar. Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contr ol\PriorityControl" anahtarına gidin, burada sağ tıklayıp "new > DWORD value" deyin isim olarak ta "IRQ8Priority" deyin ve değerini "1" yapın.
  Shared Document'i Kaldırın***
  "My Computer"dan "Shared Document" klasörünü kaldırmak için Regedit'e girip; "HKEY_ LOCAL_MACHINESOFTWARE/
  Microsoft/Windows/CurrentVersion/Explorer/MyComputer/NameSpace/DelegateFolders" anahtarına gidin, burada
  "{59031a47-3f72-44a7-89c5-5595fe6b 30ee}" anahtarını silin.
  . Schedule Task Kapansın***
  I.E 6 sunucuya her bağlandığında "schedule task" çalıştırmak ister, bu da kullanıcıya Internet'te yavaş surf olarak geri dönmektedir, zaten yavaş olan internet bağlantısını daha da yavaşlatmamak için bu özelliği kapatmakta fayda var. Bunun için; "HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/ Windows/CurrentVersion/Explorer/RemoteComputer/NameSpace" anahtarında ki "{D6277990-4C6A-11CF-8D87-OOAA0060 F5BF}" alt anahtarını silin

  -----------------------------------------------------------------------
  HER CD'DE AUTORUN OLMASINI İSTİYORSANIZ

  Kronik sorun: Ne zaman CD sürü*cüsüne bir disk koysanız Windows XP'nin CD ile ne yapmak istediğinizi soran bir mesaj ile karşılaşırsınız. Bu can sıkıcı özelliği tarihe gömebilirsiniz. Nasıl mı? İşte yanıtı...
  Pratik çözüm: Windows XP'nin CD sürücünüze yerleştirdiğiniz her CD için size içeriği ile ilgili nasıl bir işlem yapıl*ması gerektiğini soran mesajını görmek*ten sıkıldıysanız bu özelliği tamamen ka*patmanız ya da CD türlerine göre farklı işlemler yapmanız mümkün. CD sürücü*nüzün ikonu üzerinde sağ tıklayarak Özellikler seçeneği üzerin*den Otomatik Kullan sekme*sine ulaşın. Bu bölümde Windows XP'nin hangi tür CD'de nasıl bir işlem yapacağı*nı belirleyebilirsiniz.
  Bu özelliği tamamen kapatmak için*se Çalıştır menüsünde regedit yaz*mak suretiyle Kayıt Defteri Düzenleyicisini açarak sırasıyla HKEY_LOCAL_MACHINE\ SYSTEM\ CurrentControlSet\Services\Cdrom kaydını bulun. Burada yer alan Autorun değerini "0" yaptığınızda Windows CD'leri otomatik olarak çalıştırmayı durdura*caktır. Otomatik çalıştırma fonksiyonu*nu geri almak için aynı işlemi Autorun değerini "1" haline getirerek tekrarlama*nız yeterli. Her işlem sonrasında kayıt kütüğünü kaydetmeyi unutmayın.


  WİNDOWS 2000 OTURUM AÇMA YÖNTEMİNİ KULLANMAK
  Windows XP kendine has bir oturum açma yöntemine sahiptir. Şayet buna alışamadıysanız, Windows 2000 yöntemini tekrar kullanabilirsiniz.
  İPUCU: Başlat/Denetim Masası komutunu çalıştırın ve Kullanıcı Hesapları bağlantısına tıklayın. Bunun sonucunda ekrana gelen "kullanıcıların oturum açma ve kapatma şeklini değiştir" bağlantısına tıklayın ve "Karşılama ekranını kullan" seçeneğindeki işareti kaldırın. Böylece bir sonraki açılıştan itibaren karşınıza eski, alışıldık oturum açma rutini çıkar.
  Başlat Menüsünü Hızlandırın***
  Menülerin daha hızlı açılmasını istiyorsanız Regedit'e girip "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop" anahtarına gidin ve "MenuShowDelay" değerini "1" yapın.
  WİNDOWS XP'Yİ HIZLI KAPATMA
  Yine "start > run -regedit" 'deyip Regedit'e giriyoruz, burada "HKEY_CURRENT_ USER\Control Panel\Desktop" anahtarına gidin, ve "AutoEndTask" DWORD değerinin değerini "1" yapın.
  Bootvis ile sistem açılışını hızlandırmak***
  XP, daha önceki Windows versiyonlarına kıyasla çok daha hızlı açılıyor, isterseniz açılış süresini daha da kısaltabilirsiniz.
  İPUCU: Windows XP'nin açılışını hızlandırmak için Microsoft tarafından ücretsiz olarak sunulan ve üzerine tıklayarak yükleyebileceğiniz Bootvis isimli aracı kullanabilirsiniz. Kuruluma ihtiyaç duymayan programı kullanmak için arşiv dosyasını açmanız yeterli olacaktır. Bootvis'i çalıştırın ve Trace/Next Boot+Driver Delays komutunu çalıştırın. Son olarak ayarlar üzerinde değişiklik yapmadan OK düğmesine tıklayın. Bootvis, sistemi yeniden başlatacak ve ardından açılış işlemini analiz edecektir. Aynı zamanda sistemin açılışındaki her bir adımı grafik olarak da görüntüleyebilirsiniz. Daha sonra elde edilen sonuçlar doğrultusunda açılışın düzenlenmesi için Trace/Optimize System komutunu çalıştırın. Bunun sonucunda Windows XP bir kez daha yeniden başlatılacak ve açılış işlemi optimize edilecektir. Bundan böyle işletim sisteminiz, daha öncekine kıyasla biraz daha hızlı açılacaktır.
  Ağ bağlantılarını hızlandırmak***
  Windows XP, normalde yeni hizmeti "Ouality ofService"i (QoS) otomatik olarak yükler. Bu, hiçbir şey kazandırmamasına rağmen, DSL bağlantılar da dahil olmak üzere online bant genişliğinizin yüzde 20'sinin kaybolmasına neden olur.
  İPUCU: QoS servisini kapatmalısınız. Bunun için Başlat/Çalıştır komutunu kullanarak "gpedit.msc" dosyasını açıp, Grup ilkesi penceresini görüntüleyin ve Bilgisayar Yapılandırması/Yönetim Şablonları/Ağ altında bulunan "QoS Paket Zamanlayıcısı" klasörünü aktif hale getirin. Burada bulunan "Ayrılabilir bant genişliğini sınırla özellikleri" öğesine iki kere tıklayın ve ekrana gelen penceredeki Etkin seçeneğini işaretleyin. Bunun sonucunda aktif hale geçen "Bant genişliği sınırı" kutusuna da "0" değerini girmelisiniz. Artık Internet bağlantınız öncekine kıyasla daha hızlı olacaktır.

  --------------------------------------------------------------------------------

  PREFETCH'İ SİLİN HIZLANIN

  İlk defa Windows XP'de gördüğümuz "Prefetch" yeni ve kullanışlı bir teknik olarak karşımıza çıkıyor. Fakat bazen Windows XP'yi kullandığımızda "Prefetch"in kullanılmayan linklerle dolduğunu görürüz ve bu da bilgisayarı yavaşlatır. Size önerim "Prefetch" klasörünü ayda bir kez silmeniz, bunun için "c:\windows\prefetch" adresinden "Prefetch" klasörünün içinde ne varsa silin ve bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayarınız bir nebze olsun hızlanacaktır.
  Rahatsız edici konuşma balonlarını kaldırmak
  Zaman zaman Windows görev çubuğunda ekrana gelen konuşma balonları, sizi, örneğin Windows turu hakkında bilgilendirmek ister. Daha önemli şeyler ile ilgilenmeniz gerektiğinden bu daveti her seferinde reddetmek zorunda kalırsınız.
  İPUCU: Başlat/Çalıştır komutu yardımıyla "regedit" dosyasını çalıştırarak Kayıt Defteri Düzenleyicisini çalıştırın ve "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curr enlVersion\Explorer\Advanced" anahtarını aktif hale getirin. Farenin sağ düğmesini kullanarak, pencerenin sağ tarafındaki boş bir alana tıklayın ve açılan nesne menüsündeki Yeni/DWORD Değeri komutunu çalıştırın. Bu yeni öğeye isim olarak "EnableBalloonTip" yazın ve değerini de "0" olarak atayın. Windows XP yeniden başlatıldıktan sonra, sıkıcı konuşma balonları sizi artık çalışırken rahatsız edemezler. Bu balonları yeniden aktif hale getirmek isterseniz, biraz önce oluşturduğunuz öğenin değerini "1" olarak değiştirmeniz yeterli olacaktır.
  Kilitlenme sonrasında otomatik restart
  XP'nin ne kadar güvenli çalıştığını duymuşsunuzdur. Ancak bu işletim sistemi de çeşitli sorunlardan ötürü kilitlenebilir ve tabii ki aksi yönde herhangi bir şey yapılmadığında hareketsiz kalabilir.
  İPUCU: Sistem kilitlendiğinde bilgisayarın otomatik olarak yeniden başlatılmasını sağlayan fonksiyonu etkinleştirin. Bunun için ilk olarak Başlat/Denetim Masası penceresindeki Sistem simgesini çalıştırın ve ekrana gelen pencere üzerindeki Gelişmiş kartını aktif hale getirin. Başlangıç ve Kurtarma başlığı altında bulunan ayarlar düğmesine tıklayın ve "Otomatik olarak yeniden başlat" seçeneğini üzerine tıklayarak işaretleyin. Bu sayede bilgisayar, sistem kilitlendiğinde sizin bir şey yapmanıza gerek kalmadan otomatik olarak yeniden başlatılacaktır
  . Dahili PC hoparlörünü kapatmak
  Dahili PC hoparlörü, çıkartabildiği tek mono bip sesi ile zamanın çok gerisinde kalmasına rağmen, tüm bilgisayarlarda halen bulunuyor. XP, normalde tüm sesler için ses kartını kullanıyor, ancak bazen PC Speaker'dan da ses gelebiliyor.
  İPUCU: Aslında XP, PC hoparlörüne gerçekten ihtiyaç duymaz. Bunun için ilk olarak Kayıt Defteri Düzenleyicisini daha önce anlatıldığı şekilde çalıştırın ve "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Sound" anahtarını aktif hale getirin. Burada bulunan "Beep" öğesinin değerini değiştirmek için üzerine iki kere tıklayın ve PC hoparlörünün XP altında kullanılmasını engellemek için değer olarak "No" kelimesini girin. Hoparlörü tekrar aktif hale getirmek için de söz konusu değeri daha sonra "Yes" olarak değiştirmeniz yeterli olacaktır. Bilgisayar yeniden başlatıldıktan sonra Windows XP çalıştığı sürece bip sesi duyulmayacaktır.

  --------------------------------------------------------------------------------

  WİNDOWS XP'Yİ KENDİ LOGONUZLA KULLANMAK

  IBM veya Dell gibi tüm büyük üreticiler Windows XP yüklü bilgisayarlarında özel logolarını kullanabilirler. Siz de kendi logonuzu kullanmak isteyebilirsiniz.
  İPUCU: Bunun için üzerine tıklayarak ÖZELLOGO.REG dosyasını sabit diskinize kaydedin. Daha sonra dosyanın bulunduğu klasörü açın ve bu dosya üzerine farenin sağ düğmesiyle tıklayın. Ekrana gelen Nesne menüsündeki Özellikler komutunu çalıştırın ve dosya içerisinde değişiklik yapabilmek için Öznitelikler başlığı altındaki "Salt okunur" seçeneğinin işaretli olmamasına dikkat edin. Tamam düğmesini tıklayarak bu pencereyi kapattıktan sonra dosya içeriğini değiştirmek için yine Nesne menüsündeki Düzenle komutunu çalıştırın. Dosya içerisinde bulunan "MY TEXT" ifadesi yerine kendi açıklamalarınızı girin ve "MY COMMAND" yerine de yerine getirilmesini istediğiniz direktifleri yazın. Örneğin devamlı olarak CHIP'in web sayfasının açılması gerekiyorsa buraya http://www.chip.com.tr adresini girmelisiniz. Kendi istediğiniz resmi kullanmanıza imkan tanıyan MYICON.ICO dosyası ise Windows klasörü içerisinde yer alan 24x24 piksel büyüklüğünde BMP biçiminde bir resmi içermelidir. Gerekirse, kendi istekleriniz doğrultusunda düzenlediğiniz .REG dosyasının ismini de değiştirebilirsiniz. Bu dosyanın içeriğinin kullanılabilmesi için üzerine iki kere tıklamanız yeterli olacaktır. Bundan sonra sistem yeniden başlatıldığında logonuz Başlat menüsünde çıkacaktır.
  Windows XP açılış ekranını değiştirmek
  Windows XP açılışında ekrana gelen resim size sıkıcı mı geliyor? Bunun yerine istediğiniz resmi kullanabilirsiniz.
  İPUCU: Bunun için üzerine tıklayarak BootXP aracını kurun ve çalıştırın. Ancak BootXP'nin Shareware versiyonunun çalıştırılması için "Enter BootXP" düğmesi ekrana gelene kadar bir süre beklemeniz gerekli. Sistem açılışında kullanmak istediğiniz resmi seçmek için Browse düğmesine tıklayın. Your Boot Screen penceresindeki resmi işaretleyin ve "Set as your BootScreen" düğmesine tıklayın. BootXP, otomatik olarak orijinal BOOT.INI dosyasının bir yedeğinin oluşturacak ve açılış yöneticisi ekranına işletim sisteminin orijinal hali ile açılmasını sağlayacak yeni bir öğe ekleyecektir. Bu sayede istediğiniz zaman eski ayarlarınızı geri yükleyebilir veya işletim sistemini normal ekranı ile çalıştırabilirsiniz. Daha sonra BootXP'yi kapatın, Windows XP'yi yeniden başlatın ve yeni açılış resminizin zevkini çıkartın.


  DİKKAT! Açılış ekranı 640x480 piksel çözünürlükte olmalı, 16 renk kullanmalı ve BMP biçiminde kaydedilmek zorundadır. "Get Boot Screen" komutunu kullanarak internetten hazır açılış ekranları indirebilirsiniz.
  Dosyaları nesne menusunu kullanarak şifrelemek
  Windows XP'nin NT Filesysteminin, yani dosya sistemi NTFS'in çok güvenli olduğu söylenebilir. Encrypted Filesystem (EFS/Şifrelenmiş Dosya Sistemi) ile verilerinizi şifre ile koruyabilirsiniz.
  İPUCU: EFS, izinsiz kullanıcıların erişimlerini engellemek için tüm klasörü şifreler. İlgili komutu Nesne menüsüne ekleyerek söz konusu fonksiyondan tabii ki çok daha hızlı bir şekilde faydalanabilirsiniz. Bunun için, ilk olarak, Kayıt Defteri Düzenleyicisini çalıştırın ve "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Cur rentVersion\Explorer\Advanced" anahtarını aktif hale getirin. Farenin sağ düğmesiyle pencerenin sağ tarafındaki boş bir alana tıklayın ve Yeni/DWORD Değeri komutunu kullanarak "EcnryptionContextMenu" adında yeni bir öğe oluşturun. Daha sonra bu öğe üzerine iki kere tıklayarak değerini "1" olarak değiştirin. Bundan böyle klasörlerin Nesne menüsünde ekrana gelen yeni komutu kullanabilirsiniz.
  DİKKAT! EFS kullanarak klasörleri şifrelemek için kesinlikle NTFS dosya sisteminin kullanılması gereklidir.

  --------------------------------------------------------------------------------

  PROGRAMLARI ÖNCELİKLERİNE GÖRE DÜZENLEMEK
  Eğer aynı anda birden çok program ile çalışıyorsanız ve hem sik kullandığınız hem de seyrek olarak ihtiyaç duyduğunuz programlar aynı şekilde yavaşlarsa, söz konusu uygulamaları önceliklerine göre düzenlemelisiniz.
  İPUCU: Programların önceliklerini belirlemek için [Alt] + [Ctrl] + [Del] tuş kombinasyonunu kullanarak Windows Görev Yöneticisini çalıştırın ve ekrana gelen pencere üzerindeki işlemler kartını aktif hale getirin. Bu kart üzerinde, o anda çalışan programların bir listesi bulunur, istediğiniz programın üzerine sağ tuşla tıklayarak açılan nesne menüsündeki Öncelik Ata komutunu kullanarak altı öncelik derecesinden birini seçebilirsiniz. Bu şekilde her programın kullanacağı işlemci oranını belirleyerek, sık başvurduğunuz uygulamaların daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.
  XP GÜNCELLEMELERİNİ KAYDETMEK
  Windows XP güncellemeleri normalde yerel disk üzerine kaydedilemiyor. Yoksa kaydedilebiliyor mu?
  İPUCU: Güncellemeleri yerel disk üzerine kaydetmek tabii ki mümkün.
  http://v4.windowsupdate.microsoft.vom/tr/defa-ult.asp?corporate=true adresinde Corporate Edition güncellemelerini bulabilir ve bunları kaydedebilirsiniz.
  . Startup Programlar
  Bilgisayarı açtığımızda işletim sistemi yüklenirken bazı programlarda açılışta yüklenmek ister (örneğin icq netdetect agent), bunu engellemek için Start > Run > msconfig komutunu çalıştırın. "System Configuration Utility" karşımıza gelmiş oldu, buradan startup sekmesine gelip, başlangıçta yüklenmesini istemedi*ğimiz programları seçebiliriz, programları seçtikten sonra "apply" butona basıp sistemi yeniden başlat*mak gerekiyor.
  Daha Fazla Güvenlik
  Start > Run deyip "regedit" yazın, Regedit'te "HKEY_LO-CAL_MACHlNE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Lsa" anahtarına gidin burada "force-guest" DWORD değerini bulun, yoksa oluşturun bunun değerini "1" yapın. Bu sayede Windows XP "Advanced File System Security" aktif hale geçmiş olacak.
  Daha Hızlı Kapansın
  Windows XP kapanırken bildiğiniz gibi yapılanları kaydeder, Windows XP kapanırken biraz zamandan kazanmak istiyorsanız, Regedit'e girip "HKEY_CUR-RENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersio n\Policies\Explorer" anahtarına gidin, burada "NoSaveSettings" değerini bulun. Eğer çıkışta kayıt yapılmasını istemiyorsanız değeri "1" yapın, kayıt yapılmasını istiyorsanız "0" yapmanız yeterli.
  Daha da Hızlansın
  Windows XP'de NTFS dosya sistemi her dosya ve klasör için son erişim ve son güncelleme bilgilerini tutar. Bu özellik kullanışlı olsa da normal bir kullanıcı için çoğu zaman pek bir anlam ifade etmiyor. Bu özelliği kapatmak için Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Control\FileSystem" anahtarına gidip "NtfsDisableLastAccessUpdate" değerini bulun ve değerini "1" yapın.
  Açıklama Yapmasın
  Windows XP'de adet olduğu üzere mouse okuyla bir dosyanın ya da klasörün üzerine geldiğiniz zaman o dosya/klasör hakkında bilgiler verir. Bu özelliği kapatmak için "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\ CurrentVersion\Explore\Advanced" anahtarına gidin ve "ShowlnfoTip" DWORD değerini bulun ve değerini "0" yapın.

  --------------------------------------------------------------------------------

  WİNDOWS XP CD'Sİ İSTEMESİN
  Sabit Diskinizde fazladan yer var diyelim(600MB'tan fazla), Windows XP cd'sindeki "İ386" klasörünü olduğu gibi sabit diskinize kopyalayın.(örneğin c:\i386) ve bunu Regedit'te belirtin. Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion" anahtarına gidin, burada "SourcePath" anahtarını bulun, ve karşısına "1386" klasörünü kopyaladığınız adresi yazın (c:\i386) gibi.
  --------------------------------------------------------------------------------

  BİLGİSAYAR OTOMATİK KAPANMIYOR
  Windows XP'den çıkarken bazen bilgisayarın otomatik olarak kapanmadığı olur. Bu sorunu halletmek için Regedit'e girip "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop" anahtarına gidin, burada "PowerOffActive" DWORD değerini bulun ve değerini "1" olarak değiştirin.
  Bilgisayarı Yeniden Başlatmadan Windows XP Yeniden Başlasın
  Windows XP'de yaptığınız bazı değişikliklerden sonra bilgisayarı yeniden başlatmanız gerektiğini söyler ama bilgisayarı yeniden başlatıp zaman kaybetmeden sadece Windows XP'yi yeniden başlatmak istiyorsanız "shutdown" butonuna basarken "shift" tuşuna da basılı tutun, böylece bilgisayarı yeniden başlatmadan Windows XP'yi yeniden başlatmış oluyorsunuz.
  Sabit Disk Performansını Artırın
  Eğer Windows XP'de NTFS kullanıyorsanız (eğer kullanmıyorsanız şiddetle tavsiye ederim) diskinizin 12,5% kadarını MFT için kaydeder.(MFT = Master File Table) MFT fragmantasyonu sistem performansının orantılı biçimde düşmesine neden olabilir. Örneğin bilgisayarınızda yüzlerce program yükleyip kullanıyorsanız MFT kullanımı daha yüksek olacaktır, bu yüzde duruma göre 25% çıkması daha faydalı olacaktır. Eğer yüzdeyi bu değere çıkarmak istiyorsanız Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet \Control\FileSystem" anahtarına gidin, sağ tıklayıp "new > DWORD value" deyip yeni bir DWORD değeri oluşturun ve isim olarak "NtfsMftZoneReservation" verin, değer olarak 2 yazın ( 1=12,5% , 2=25%)
  Açılış Diskinin Otomatik Optimize Edilmesi
  Otomatik açılış diskinin optimize edilmesi için Regedit'e girip
  "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft \Dfrg\BootOptimizeFunction" anahtarına gidin burada "Enable" anahtarını bulun ve değerini "Y" yapın.
  BSOD Çıktığında Yeniden Başlasın
  Her ne kadar Windows XP'nin en güvenli, en hatasız Windows olarak lanse edilse de buna inananların sayısı bir elin beş parmağını geçmez sanırım. Bilgisayarınızın olası bir "sistem çökmesi" ya da "BSOD" olayında (BSOD = Blue Screen of Death yani ünlü mavi ekran) sistemi otomatik olarak yeniden başlatması için Regedit'e girip
  "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contr ol\CrashControl" anahtarına gidin ve "AutoReboot" anahtarını bulun ve değerini "1" yapın.
  Eski donanım sürücüleri
  Eski donanımlarınızın XP sürücüleri yoksa ve XP otomatik olarak onları tanımıyorsa, Windows 2000 sürücülerini indirip deneyin.
  Kurulum sırasında size uyarı mesajları verilse dahi devam etmek istediğinizi ısrarla belirtin. Herhalde 100'e yakın XP kurulumunda yüzlerce kez bunu yaptım ama herhangi bir sorun çıkmadı, yani XP çökmedi, ya da herhangi bir yan etki yaratmadı. Windows 2000 sürücülerinin XP üzerinde çalışma oranını yüzde 90 olarak belirlemek yanlış olmaz sanırım.
  ------------------------------------------------------------------
  ADMİNİSTRATOR
  Bazı programları kurmaya çalıştığınızda, oturumu kapayıp Administrator olarak sisteme girmenizi isterler. Bunun için oturumu kapatmanıza gerek yok. Klavyeden SHIFT tuşuna basılı tutarak kurmak istediğiniz programın se-tup dosyasına farenin sağ tuşuyla tıklayın. Çıkan menüden 'Run As..' seçeneğini seçip daha sonra çıkan pencereden en sevdiğiniz kullanıcı olan Administrator'ı seçerek şifresini girin ve OK'i tıklayın. Bu olay aynı zamanda başlat menüsündeki programlar için de geçerli oluyor.
  Hibernate
  Hibernate özelliğini biliyorsunuzdur. Windows'u 'hibernate' edersiniz, bilgisayarınızı tekrar açtığınızda çok daha hızlı açılır ve de kaldığınız yerden devam edersiniz. Hani çok eski Commodore 64 kullanıcıları bilir: İCE-64 diye bi ooooo sistemi vardır, bu da ona benziyor. Hafızayı kaydet, sonra kaldığın yerden devam et. Ama bilgisayarınızı kapatırken bu özellik nedense menüde yoktur. Shift tuşuna basılı tuttuğunuzda hemen görünüverir. İlginç doğrusu. Microsoft bu olaya espritüyel açıdan bakıyor herhalde. En sevdiğiniz pastayı buzdolabının görünmeyen bir köşesine kaldıran anneniz gibi
  Bir yığın dosyayı yeniden adlandırmak
  Elimizde bir RESİMLER dizini var. Bunların isimleri karmakarışık. Bunların arasından istediklerimizi seçip bir sıraya koymamız lazım. Aynı anda 30 dosyanın ismini değiştirmeyi düşündünüz mü hiç ? Mesela benim garip isimlerle 30 tane resmim var. Dijital fotoğraf makineleriyle çekilen resimler genelde hep seri numarası gibi garip isimlerle isimlendiriliyor. Bunları alperl, alper2, alper3,vs. şeklinde sıraya sokabilirim. Diğer resimleri de aynı şekilde isimlendirebiliyorum. İstediğiniz dosyaları seçin. Sonra F2'ye basın ve ilk dosyanın değişecek ismini XP size sorsun. Gerisini bırakin o halletsin. Çok basit ama çok yararlı değil mi ?
  Kendi kendine kapanmayan bilgisayar
  Eğer 'Kapan!' dediğinizde XP kapanıyorsa ama bilgisayarınız kendiliğinden elektriği kesip kapanmıyorsa, sakın suçluyu bilgisayar olarak tesbit etmeyin. Birçok insan buna sinir oluyordur eminini. Tekrar rahatlamak için Control Panel'den Power Options'a (Güç Özellikleri) girin, APM'yi aktif hale getirin. Artık sizin bilgisayarınız da XP'den aldığı komut doğrultusunda kapanacaktır.
  Network bağlantıları
  Ağ üzerinde başka bir bilgisayara bağlanırken, XP öncelikle Scheduled Tasks'e (Zamanlanmış Görevler) bakar. Nedense bu bazen ilk bağlanırken 30 saniyeye varan yavaşlamalara neden olur. Bunu engellemek için Regedit'i açalım ve HKEY_LOCAL_MACHINE/ Software/Microsoft/ Windows/Current Version/ Explorer/RemoteComputer/ NameSpace yolunu bulalım. Buradan şu 'anahtarı' bulup silelim : {D6277990 4C6A11CF 8D87 OOAA0060F5BF). Ve Windows XP'yi yeniden başlatın.
  --------------------------------------------------------------------------------

  W32.BLASTER VE TÜREVLERİNDEN KURTULUN
  "Delikanlı bilgisayarcı 3. parti koruma yazılımları kurmaz, sistemine virüs bulaştırmaz" mantığıyla hareket edip de sistemine virüs bulaştırmayan delikanlı çok nadirdir. Özellikle son 2-3 ay içerisinde Microsoft Windows işletim sisteminin açıklarından yararlanarak ortaya çıkan bir çok virüs, çoğu kişiyi en amansız zamanda avlayabiliyor. Bunun önlemini almak mümkün, fakat özellikle son zamanların en popüler "solucanı" W32.Blaster veya türevi ile karşılaştıysanız ve sisteminiz onun elinde ise, önlem almanızın bir anlamı yok. Vakit, sistemi solucanlardan ve virüslerden kurtarma vaktidir, işe koyulalım. Önlemlere daha sonra bakarız.
  W32.Blaster, diğer isimleriyle W32/Lovsan.worm.a, Win32.Poza.A, Lovsan , WORM_MSBLAST.A, W32/Blaster-A, W32/Blaster, Worm.Win32.Lovesan; daha önce Microsoft'un açıkladığı ve yamasını sunduğu bir açıktan faydalanan bir solucan. Açığı bulan birisi, uzaktan erişim ile sisteminizde istediği herşeyi yapabilir. Yani son derece tehlikeli bir durum.
  Düzenli olarak işletim sistemini yamalayan ve firewall kullanan kişiler bu solucandan feci bir şekilde etkilenmediler. Uzaktan erişim portlar üzerinden yapıldığından ve aklı başında her firewall programı bu portları dinlediği ve koruduğu için, farkına varılmaması mümkün. Solucan, 135 nolu TCP portunu kullanan RPC servisindeki açıktan faydalanıyor. Çözümlere ve detaylı bilgilere geçmeden önce etkilenen işletim sistemlerinin de listesini vermek gerekiyor. Windows 98 ve ME dışındaki tüm Microsoft işletim sistemleri bu açığa sahip. Bunların içine Microsoft'un yeni göz ağrısı 2003 Server da dahil.
  Eğer sisteminize W32.Blaster solucanı bulaştıysa, Internet' girdiğiniz anda RPC servisinde bir hata ile karşılaşacaksınız ve sistemin 60 saniye içerisinde yeniden başlatılacağı mesajını alacaksınız. RPC (Remote Procedure Call) servisinin Türkçe işletim sistemlerindeki karşılığı "Uzaktan Yordam Çağrısı". Bu servis sonlandırıldığı için sistemin 60 saniye içerisinde yeniden başlatılacağı mesajı geliyor:
  Bu mesajla ilk karşılaşan kişilerin tepkisi genelde "Windows'um çöktü, bir format çekeyim şöyle güzelcene" oluyor. Windows'a şiddet göstermeden yapılması gereken işlemleri şöyle bir sıralayalım.
  İlk olarak Internet'e bağlanmayın. Bağlanmadan önce mutlaka bir Firewall kurun. WindowsXP veya 2003 kullanıyorsanız, işletim sisteminin yapısında gelen Firewall'ı aktif hale getirmelisiniz. Bunu yapmak için, bağlantınıza sağ tuış tıklayıp, Advanced bölümünden Firewall'ı aktif hale getirmelisiniz
  1. Eğer üçüncü parti Firewall yazılımlarından kullanmak isterseniz, tavsiyemiz ZoneAlarm Pro ve SyGate Personal Firewall olur. Fakat dosya çekmek lüksümüz şuanda yok, Windows'un kendi firewall'ını kullanmak şuanda yeterli.
  2. RPC servisinde hata oluştuğu zaman sistemin 60 içinde yeniden başlamasını engelleyeceğiz. Control Panel (Denetim Masası) - Administrative Tools (Yönetimsel Araçlar) - Services (Hizmetler) yolunu izleyin. Sağ pencerede RPC (Remote Procedure Call)'yi yani Uzaktan Yordam Çağrısını bulun.

  Servisin üzerine sağ tuş tıklayıp özelliklere gelin.

  Hata oluştuğu zaman yapılacak işlemi Recovery bölümünden ayarlıyoruz. Buradaki 3 seçeneği de Take No Action konumuna getiriyoruz.
  3. Şimdiki adımda ise W32.Blaster solucanını ezeceğiz. Symantec'in W32.Blaster solucanını silme yazılımını buraya tıklayarak çekebilirsiniz.
  4. Dosyayı çektikten sonra hemen çalıştırmayın. İlk başta Windows XP ile birlikte gelen "System Restore" (Sistem Geri Yükleme) özelliğini kapatmak gerekiyor. Windows 2003 ile bu özellik varsayılan olarak gelmiyor. System Restore'u kapatmak için, Bilgisayarım'a sağ tuş tıklayın ve System Restore (Sistem Geri Yükleme) bölümüne gelin. Buradan kapatabilirsiniz.
  İşlemler bittikten sonra eski haline getirmenizi tavsiye ederiz. Aynı durum RPC Servisi için de geçerli.
  5. Çektiğiniz dosyayı şimdi çalıştırın ve gerekli dosyaları ve registry kayıtlarını silmesine izin verin. Program tarama işlemini bitirdikten sonra sizi Microsoft'un bu açık için sağladığı yama adresine yönlendirecek. Hatta biz de üşengeçlik etmeyip bu sayfanın adresini de verelim. Buraya tıklayın. Eğer FixBlast dosyası, dosya silemediğini söylerse, sistemi güvenli kipte açıp dosyayı tekrar çalıştırın.
  6. Geçmiş olsun! Ayarları eski haline getirmeyi unutmayın.
  Buradan çıkarılacak önemli sonuçlar da var.
  · Micrososft işletim sistemi kullananlar sürekli tehdit altında. İşletim sisteminizi düzenli olarak "Güncelleme" işlemine tabii tutmalısınız. Eğer "herşeyi elle yapayım" derseniz, Micrososft'un TechNet sitesini takip etmenizi önereceğim. Güvenlik açıklarını takip etmek için TechNet'in bu sayfasına gitmelisiniz.
  · Özellikle sabit IP ile Internet'e çıkış yapan kişiler sistemlerinde mutlaka Firewall yazılımı kullanmalılar. Firewall kullananlar Blaster'dan neredeyse etkilenmediler.
  · Sisteminizde mutlaka AntiVirüs yazılımı kullanın ve virüs tanımlamalarını mutlaka güncel tutun.
  · Bana virüs bulaşmaz demeyin; günü birinde Blaster vari bir solucan / virüs kafanızı feci bir şekilde ağrıtabilir.
  Belki birgün şu sistemleri virüsden koruma yollarına değiniriz de, yapılması gereken işlemleri tekrar gözden geçiririz.

  --------------------------------------------------------------------------------

  EN İYİ PERFORMANS:
  My computer i sag click leyin-properties-Advanced-Performance-Settings- Adjust for best performance i click leyip ok diyerek pencereleri kapatin.
  Acilisi hizlandiralim:
  Start / Run / Msconfig yazip Ok diyelim System Configuration Utility acilacaktir.Buradan En sagdaki Startup u secelim ve ctfmon disindaki bütün tikleri kaldiralim. (Not:windows acilisiyla beraber mutlaka aktif hale gecmesini istediginiz Programlar varsa örn. Antivirüs programlari gibi, bunlara ait tikleri kaldirmayin) Fakat ben ctfmon disindaki tüm tikleri kaldiriyorum.
  Sadece Xp niz varsa acilisi hizlandirin. new
  Bilgisayarinda Sadece Xp kurulu olan arkadaslar yapsin (Bilgisayarinda 2 isletim sisitemi kurulu olanlar bu ayari es gecsinler) My Computers i sag clickleyip properties deyin Advanced sekmesi altinda Startup und Recovery basligi var oradaki Settings a clickleyin ve sol taraftaki kutucuklarda gördügünüz tüm tikleri kaldirin.
  Prefetch'i Silin Hızlanın:
  İlk defa Windows XP'de gördüğümuz "Prefetch" yeni ve kullanışlı bir teknik olarak karşımıza çıkıyor. Fakat bazen Windows XP'yi kullandığımızda "Prefetch"in kullanılmayan linklerle dolduğunu görürüz ve bu da bilgisayarı yavaşlatır. Size önerim "Prefetch" klasörünü ayda bir kez silmeniz, bunun için "c:\windows\prefetch" adresinden "Prefetch" klasörünün içinde ne varsa silin ve bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayarınız bir nebze olsun hızlanacaktır.
  Baslangici Hizlandirin:
  My Computer i cift tiklayin/Tools/Folder Options/View/Automatically search for Network Folders and Printers teki tik i kaldirin.
  Hibernate i dektiv yapin :
  Start/Settings/Control Panel/Performance and Meintenance/Power Options/Hibernate/Enable Hibernate nin tikini kaldirin.
  Kilitlenme sonrasi otomatik restart :
  My Computer i sag click leyip Advanced i secin ve oradanda Startup and Recovery basligi altindaki setting e click leyin , Sonrasinda System Failure altindaki Automatically Restart i tikleyin.
  Otomatik Update leri engelleyin :
  My Computer i sag click leyip Properties oradan da Automatic updates i secip Turn off Automatic Updates i clickleyin.

  Otomatik hata bildirimlerini Engelleyin:
  My Computer i sag click leyip Properties oradan da Advanced i secin dipte Error Reportingi göreceksiniz onu click leyip Disable Error Reporting i secip ok deyin.


  Ekle/Kaldır Listesinden silinmeyen program isimlerinin silinmesi:
  Bazen yanlışlıkla proramı bilgisayarınızdan silmek için programın klasörünü silersiniz. Bu durumda Denetim Masası / Program Ekle-Kaldır da o programı kaldırmaya çalıştığınızda kalkmaz. Bunun için tweakui yardımcı programı kullanabilirsiniz. Yoksa Başlat/Çalıştır/Regedit i çalıştırın
  (Çalıştır'ı klavyeden çalıştırmak için win tuşu ile R tuşuna basın.)
  1- HKEY_LOCAL_MACHINE 'i yanındaki + yı tıklayın açılan listeden
  2- Software 'i açın, aynı şekilde takip edin
  3- Microsoft 'u açın
  4- Windows 'u açın
  5- CurrentVersion 'u açın
  6- Uninstall' ı açın
  (Bilgisayarım \HKEY_LOCAL_MACHINE\ Software\ Microsoft\ Windows\ CurrentVersion\ Uninstall)
  Burada Program-Ekle kaldır daki listeyi göreceksiniz. Listeden kaldıramadıklarınızı DEL tuşuna basarak silin

  13.Boot Optimizasyonu :
  Start | Run « deyip asagidaki gibi yazalim ve Ok diyelim:
  defrag c: -b

  --------------------------------------------------------------------------------

  FDİSK NEDİR? NASIL KULLANILIR?

  Yeni bir Harddisk aldınız, partition oluşturmadan formatlanamayacağı için kullanamazsınız. Eski harddiskinizi partitation' ini değiştirmek istiyorsunuz, tek partition yerine bölümleme yapıp bir veya birkaç partitation yaratmak istiyorsunuz. Ya da bölümlenmiş harddiskinizi tek partitation yapıp kullanmak istiyorsunuz.
  İşte bu yazımızda bütün bu sorularınıza cevap bulacaksınız. Öncelikle yapmanız gereken bir AÇIŞ disketi hazırlamaktır. Bu AÇIŞ disketine de mutlaka FDISK.EXE, FORMAT.COM, SYS.COM, programlarını kopyalayınız. Şayet harddiskinizde yedeklenmesi gereken programlarınız varsa bölümleme işleminden evvel muhakkak başka bir yere (başka bir harddiske, back-up'a, disketlere, CD-Rom gibi )
  Çünkü bölümleme yapacağınız harddiskteki bütün bilgiler silinecektir. Lütfen dikkatli okuyup uygulayınız ve sorumluluğun sadece size ait olduğunu unutmayınız
  Bu isler için daha gelişmiş ve HDD'nizdeki bilgileri kaybetmeden bölümlemeleri degistiren PowerQuest Drive Image, Partitation Magic gibi programlar bulunmaktadır.
  Biz işletim sisteminiz ile bedava gelen FDISK programını anlatacağız.

  Partition Silinmesi

  1 -Açılış disketimiz ile bilgisayarımızı( içinde muhakkak FDISK.EXE, FORMAT.COM, SYS.COM, programları bulunmalı.) açıp FDISK yazıp enter' a basarız. Sağdaki ekranı Enter ile geçeriz.
  2 - Şayet bilgisayarınızda 2 adet harddisk var ise soldaki gibi 5 seçenekli, tek harddisk varsa 4 seçenekli (5. seçenek olmayacak) Ana Ekran karşınıza gelecek. Beşinci seçenek, işlem yapacağınız harddiski belirlemek içindir. Tek harddiskiniz var ise 5. seçeneği yok farzedin. 3 yazıp enter' a basın.
  3 -Gelen ekranda da 3 yazıp enter' a basın.
  Şayet DOS olmayan (NTFS gibi) bir partitation varsa 4 yazıp enter' a basın.
  4 -Gelen ekranda 2. 3. vb. bölümlerinizi göreceksiniz. Üçe bölünmüş bir harddiskte E: F: yerine (bizim HDD ikinci olarak bağlı olduğundan bu şekilde görünüyor) D: E: görünecektir.
  Sırası ile E - HDD in etiketini (E harfli HDD in Label' i ne ise onu yazacaksınız) - Y yazıp enter' layın.
  5 - Bu sefer de D - HDD in etiketini (D harfli HDD in Label' i ne ise onu yazacaksınız) - Y yazıp enter' layın.
  6 -Görüldüğü gibi uzatılmış bölümleri sildik.
  7 - ESC ile geri döneriz.
  8 -Ana ekranda bu sefer 2 yazar enter' a basarız.
  9 -Bu ekranda iken de Y seçili iken enter' a basarız ve uzatılmış ikinci partitation' u tamamen kaldırırız.
  Yedeklerimizi Birinci partitation' a aldıysak veya C' yi silmeyip de sildiğimiz bölümleri tek bir parça yapacak isek bir önceki sayfada açıkladığımız 11. şıktan itibaren devam ederiz.
  10 - Birincil bölümü de kaldırıp tekbir partitation yaratacak isek veya bölümleme MB. larını değiştirecek isek Ana ekrandan 3 üncü seçenek ile yandaki ekrana geliriz ve burayı da 1 seçili iken enter ile geçeriz.
  11 - Volum Label (Harddiskimizn etiketini) i yazar ve Y ile enter' larız.
  12 -Evet bütün bölümleri kaldırdık.

  Artık istediğimiz gibi tekbir partitation yaratabiliriz veya yeni bir bölümleme yapabiliriz.
  Harddiskte Partitation Oluşturulması veya Bölümlenmesi
  1 - Yeni harddiskinizi bilgisayarınıza gerektiği gibi düzgünce takip AÇIŞ disketiniz ile A sürücünüzden açınız. FDISK yazıp enter e basınız. Yandaki ekran karşınıza gelecektir.Harddiskiniz 512 MB.dan büyük yeni tiplerden ise Y ile enter deyip geçiniz.

  2 - Şayet bilgisayarınızda 2 adet harddisk var ise soldaki gibi 5 seçenekli, tek harddisk varsa 4 seçenekli (5. seçenek olmayacak) bir ekran karşınıza gelecek. Besinci seçenek, işlem yapacağınız harddiski belirlemek içindir.


  3 - Yukarıdaki pencerede 5. seçeneği seçerseniz yandaki pencere karşınıza gelecek ve isterseniz 2. harddiski seçip, o harddisk üzerinde işlem yaparsınız.
  Bizim tavsiyemiz 2. harddisk olarak değil, tek harddisk olarak bağlayıp işlem yapmanız olacaktır. En ufak bir hatanız ile içinde bilgilerinizin olduğu, işlem yapmayacağınız harddiskinizin partitation' unu bozabileceğinizdir. Dolayısı ile bütün bilgileriniz de silinecektir.

  4 - 2 nolu Ana ekrandan 1. seçeneği seçince yandaki ekrana geliriz.

  5 - Yukarıdaki ekrandan de 1. seçeneği seçince yandaki ekranla karşılaşırız ve bize harddiskimizin tamamını tek partitation olarak oluşturmak isteyip istemediğimizi sorar.

  6 - Y ile enter' a basarsak yanda görüldüğü gibi harddiskimizin tamamını tek partitation olarak oluşturmuş oluruz.Şayet bölümleme yapacak isek buraya N yazıp enter' a basarız ve 8. siktaki ekran gelir karşımıza.

  7 - ESC ile 2. ekrana geri döneriz ve buradan da 4. seçeneği seçersek yandaki gibi 100 % ünün tek partitation olarak yaptığımızı kontrol edebiliriz.( Biz denemek için 420 MB. lik bir harddisk kullandık, burada yazan rakam sizin harddiskinizin kapasitesini gösterecektir.)

  8 - Bölümleme yapmak için 6. ekranda N demiş isek soldaki harddiskimizin kapasitesinin tamamının yazılı olduğu ekran gelir karşımıza.

  9 - Burada bize birinci partitation kaç MB. olsun diye sormaktadır.Megabayt cinsinden veya ( % ) yüzde cinsinden belirtebiliriz. Biz 70% ini birinci olarak seçtik.

  10 - 420 MB. lik HDD. imizin % 70 ini (285 MB.) birinci partitation olarak belirledik.
  Dikkat ederseniz D:1 olarak görünmektedir.Tek harddisk bağlı olsa idi C:1 olarak görünecek idi.

  11 - Evet buraya kadar birincil partitation' u oluşturmuş olduk.

  ESC ile geri dönüp yandaki ekranda bu sefer 2. seçeneği seçip enter' a basın.

  12 - Dikkat ederseniz geriye kalan %30 unu (420 MB.lik HDD imizin 122 MB.ini) ikincil partitation olarak yapabilceğimizi gösteren ekran gelir.Enter ile geçerek ikincil partitation olarak harddiskimizin geri kalanının tamamını seçip seçmeyeceğimiz ekrana geliriz.

  13 - Başka bir bölümleme yapmayacak isek bu ekranı da enter ile geçeriz.Ama daha fazla bölümleme yapacak isek buradaki rakamı istediğimiz gibi (örneğin 100 MB.) Sizin HDD.iniz diyelim ki 4.2 GB idi o zaman buradaki rakam 1220 olacak idi. O zaman farz edelim buraya 720 yazıp üçüncül partitation için de 500 MB.bırakabilirsiniz.

  14 - Biz enter ile geçtik ve görüldüğü gibi geri kalan kısmı da ikincil partitation olarak oluşturduk.Bilgisayarımızda tek HDD. takılı olsa idi E: yerine D: görünecekti.

  15 - ESC ile gene en üstteki 2 No.lu Ana ekrana döneriz. Simdi bu ekranda 2 yazıp enter' a basarız ve yandaki ekrana geliriz.Bu ekranda bize hangi partitation' i aktif olarak seçeceğimiz sorulur.

  16 - Mecburen 1 yazıp enter' lariz, yani C: den açılmasını seçmiş oluruz. Bize zaten diğerlerini de seçtirmez.( O zaman neden soruyor ? )Ana ekrandan 4 ile information' u seçince yandaki gibi C:1 in yanında A harfini (Active) görebiliriz.

  Evet harddiskimizin partitation yaratma veya bölümleme işlemimizi bitirdik. Simdi bilgisayarımızı yeniden disket ile açıp;
  FORMAT C:/S
  FORMAT D:
  FORMAT E:


  --------------------------------------------------------------------------------

  REGİSTRY'İ DÜZENLEMEK
  Registry'i düzenlemek, görmek ve arama yapmak için en temel araç sayılan KAYIT DEFTERİ DÜZENLEYİCİ (REGEDIT.EXE) bütün Windows sürümleri ile beraber geliyor. Fakat Başlat menüsünde bul*manız imkansız. Regedit'i açmak için BAŞLAT * ÇALIŞTIR yolunu izleyerek Çalıştır penceresini açın ve AÇ kutusuna REGEDIT yazıp Tamam'a tıklayın.
  Bir diğer Kayıt Defteri Düzenleyici ise REGEDT32.EXE dosya adına sahip ve NT / 2000'de normal Regedit'in desteklemediği bazı değerleri görüntülemek ve değiştirmek için kullanılıyor.
  Bundan sonra Regedit'i sık sık kullanacağımız için önerim Masaüstüne bir kısayol oluşturmanız. Böylece Regedit'e hızlıca ulaşabiliriz.
  74. Registry Yedeği Almak ve Geri Yüklemek
  Her zaman söylenilen bir klişeyi tekrarlamalıyım: Önce yedek alın. Bu her zaman işe yarar. Zorda kaldığınız bir durumda eski kayıt değerle*rini Registry'e geri yükleyerek sorundan kurtulabilirsiniz.
  • Tüm Registry'i Yedeklemek: Tüm kayıt veritabanını yedeklemek istiyorsak Kayıt Defteri Düzenleyicide DOSYA menüsünden VER komutunu çalıştırın. Açılan KAYIT DOSYASI VER pence*resinde KONUM bölümünden dosyayı nereye kaydetmek istediğinizi seçin ve DOSYA ADI bölümüne de hatırlatıcı bir isim verin. Örneğin "17-09-2002 Yedek" gibi. VERME ARALIĞI asıl önemli kısım. Tüm kayıt veritabanını yedekleyeceğimiz için burada TÜMÜ seçeneğinin seçili olması gerek. Daha sonra KAYDET tuşuna basarak verme işle*mini tamamlayabiliriz.
  • Belli bir kısmi yedeklemek: Eğer sadece bir anahtarı yedeklemek istiyorsak durum yine aynı. İlk önce yedeğini almak istediğimiz anahtarı açıyoruz. Örneğin "HKEY_CURRENT_USER\Control Pa*nel". Daha sonra KAYIT DOSYASI VER penceresini açıyoruz ama bu sefer VERME ARALIĞI bölümünde SEÇİLİ DAL kısmını işaret*leyip KAYDET diyoruz.
  REGISTRY (REGEDIT)

  Windows'un çalışmasında birinci sırada önem taşıyan dosyalardan birisi de Registry olarak bilinen kayıt veritabanıdır. Burada, kurulu yazılım ve donanımın yani sıra kullanıcıların bireysel ayarları hakkında da gerekli bilgiler saklanır.
  Eğer Windows'u hızlandırmak istiyorsanız yolunuz mutlaka Registry'den de geçecektir. Artık ihtiyaç duyulmayan kayıtların temizlenmesi de sisteminize hız konusunda artılar getirir. Ancak sonuçlarından kesin olarak emin değilseniz Registry'de değişiklik yapmamaya dikkat etmelisiniz. Sistem kayıtları yani Registry, "System.dat" ve "User.dat" adı altında iki dosyadan oluşur. İlk dosyada sistemden alınan bilgiler, ikinci dosyada ise bireysel kullanıcı profili saklanır. Registry'yi oluşturan her iki dosya da sabit diskinizde Windows klasörü altında bulunur. Bu dosyalar gizli olarak belirtildikleri için default ayarları kullanarak Windows Gezgini ile klasöre göz attığınızda görünmezler. Ancak aşağıdaki işlemleri yaparak bu ve diğer bütün saklı dosyaları görünür hale getirebilirsiniz.
  1- Önce Windows Gezgini'nde "Görünüm" menüsü altında yer alan "Klasör Seçenekleri..." ne tıklayın. (Windows Me'de ise Klasör Seçeneklerine Denetim Masası'ndan ulaşabilirsiniz)

  2- Daha sonra açılan pencerede "Görünüm" kartına tıklayın ve listede "Gizli Dosyalar" altında yer alan "Tüm dosyaları göster" seçeneğini aktif hale getirin.

  Windows'un güçlü ama tehlikeli kayıt düzenleyicisi ile çalışmak Eğer bu dosyaları normal bir metin düzenleyicisi ile açmak isterseniz karşınıza sadece karmaşık ve tanımlanamayan işaretler çıkacaktır. Kayıt veritabanının özel görüntüleme biçimine ise sadece Windows tarafından özel olarak geliştirilmiş düzenleyici ile ulaşabilirsiniz. Ancak bu araç, hatalı kullanımlarda gerçekten Windows için tehlike oluşturabileceğinden Microsoft tarafından gözlerden saklanmıştır. Dolayısıyla çalıştırmak için "Başlat" menüsünden "Çalıştır..."i kullanmanız gerekecektir.

  Karşınıza çıkacak alana Win98/Me için regedit, Windows NT/2000 için ise regedit32 yazın ve "Tamam" tuşuna tıklayın.

  Bu düzenleyicinin yapısının Windows Gezgini'ne büyük benzerlik gösterdiğini hemen fark edeceksiniz. Burada pencere iki bölümden oluşur. Sol pencerede kayıtların ana sütunu ve sağ pencerede ise bir kayda ait olan daha doğrusu alt bölümlere ait olan verileri görebiliriniz. Windows terminolojisinde bu bölümler "Anahtar" olarak adlandırılır. Bu tür bir anahtarın önünde yer alan artı işaretine tıklayarak diğer alt anahtarlara ulaşabilirsiniz. Böylelikle kompleks bir yapıya sahip kayıt veritabanının temellerine ulaşabilir ve kayıtları silip yenilerini de ekleyebilirsiniz. Örnek olarak Windows'a önceden girdiğiniz kullanıcı adini değiştirmek aşağıdaki adımları izleyerek değiştirebilirsiniz.

  1- Önce yukarıda anlatıldığı gibi kayıt düzenleyicisini (Regedit) başlatın.
  2- Daha sonra sırayla "HKEY_LOCAL_MACHINE" ana anahtarı altında yer alan "Software", "Microsoft" ve son olarak da "Windows" anahtarlarının önündeki artı (+) işaretine tıklayın.
  3- Fare ile "Current Version" anahtarına tıklayın.
  4- Gezginin sağ penceresinde "RegisteredOwner" tanımını arayın. Burada Windows'un başlatılması sırasında tanımladığınız adi bulacaksınız.
  5- Bu adin üzerine çift tıkladığınızda küçük bir pencere açılır. Bu penceredeki alana yeni adi girebilirsiniz.
  Kayıt düzenleyicisi ile çalışırken her zaman bir işlemi yapmadan önce 2 kere düşünün. Çünkü burada yapılacak hatalar oldukça tehlikelidir ve kayıt düzenleyicide bir işlemi gerçekleştirdiyseniz bir daha geriye dönüş yoktur. Bu da yanlışlıkla bir anahtar sildiğinizde artık onu ömür boyu unutabilirsiniz anlamında gelir. Düzenleme yaparken de her şey eski kayıtlar üzerine zamanlı olarak yazılır. Dolayısıyla bir hata durumunda eskisini geri yükleme gibi bir şansınız hiç yoktur. Son olarak hiç bir zaman da bir yanlış yaptığınızı anlama şansınız yoktur. Kayıt düzenleyici bu konuda hiçbir uyarı vermez. Sonuçları görmek için tek şans bilgisayarı bastan başlatmaktır. Ancak bu durumda da eğer daha önce yaptığınız giriş hatalı ise sistem bir daha açılmayabilir.
  -------------------------------------------------------------------------------

  KAYIT İÇİNDE ARADIĞINIZ BİR ANAHTARA HIZLI BİR ŞEKİLDE ULAŞILMASI
  Bilgisayarınıza kurmuş olduğunuz yazılım ya da Windows ile bir özelliği değiştirmek için kullanacağınız anahtarların Registry içindeki tam yerini bilmiyorsanız aratıp kolayca bulabilirsiniz. Ancak özellikle yavaş bir sisteme sahipseniz bu arama işlemi oldukça uzun zaman alabilir. Ayrıca değiştirmeden önce bulduğunuz anahtarın aradığınız olup olmadığına da iyice emin olmanız gerekir. Arama yapabilmek için kayıt editörünü çalıştırdıktan sonra Düzen menüsünden Bul seçeneğine tıklayın (Ctrl - F kısa yolunu da kullanabilirsiniz).
  Açılacak pencerede aranan alanına aradığınız anahtar kelimeyi yazın. Bakılacaklar kısmında is aramanın nerede gerçekleştirilmesini istiyorsanız o seçenekleri işaretleyin. Daha sonrada Sonrakini bul tuşuna basarak aramayı başlatabilirsiniz. Aradığınız sonuca ulaştıktan sonra, başka benzer anahtar olup olmadığını kontrol etmek için ise yine düzen menüsünden ulaşıp bu sefer Sonrakini Bul seçeneğini seçebilir ya da F3 kısa yol tuşunu kullanabilirsiniz.
  Örneğin bilgisayarınızda daha önceden yüklü bir yazılımı bilgisayarınızdan kaldırıp, ilgili tüm parçalarını da sildiğinizi farz edin. Ancak bilgisayarınızı buna rağmen ilgili referansların halen Registry'de yer aldığını iddia ediyor ve hata veriyor. Üstelik bu kaydın Registry'nin neresinde olduğunu da bilmiyorsunuz. İşte bu durumda Registry'de programın ismi ile ilgili aramalar yapıp ilgili aramalar yapıp ilgili anahtarları bulup silmeyi deneyebilirsiniz. Eğer bulduğunuz sol tarafta ise yer alan bir anahtar yada bir değer ise güvenle silebilirsiniz.
  Tabii ki bu işlemi yapmadan önce kaydın bir yedeğini almayı unutmayın. Ayrıca çok fazla değer silmeden önce arada bilgisayarı bastan başlatıp sorunun giderilip giderilmediğini kontrol etmekte de faydalı olacaktır. Eğer problem daha da büyüdüyse yedeğinden Registry'i geri yükleyip başka bir anahtar silmeyi deneyin.
  Karışık gözükse de aslında Registry oldukça düzenlidir.
  Window'un kayıt veritabanı basta "HKEY_CLASSES_ROOT" olmak üzere altı ana anahtardan oluşur.
  HKEY_CLASSES_ROOT Sürükle bırak işlemleri ile ilgili yazılım ayarları, kısa yol ve tüm diğer kullanıcı ara birimi ile ilgili bilgileri içerir. Burada ilişkilendirilmiş her dosya için bir alt anahtar daha bulunur.

  HKEY_CURRENT_USERO an oturumu açık onun kullanıcı ile ilgili bilgileri içerir. Burada 7 alt anahtar daha bulunur.
  AppEvents: Sistem ve uygulamalarda kullanılmak üzere atanmış sesler ile ilgili ayarlar burada yer alir.
  Control Panel: Burada Windows 3.x'deki System.i ni, Win.ini ve Control.ini dosyalarının içeriğine benzeyen denetim masası ayarları yer alir.
  InstallLocationsMRU: Başlangıç klasöründe yer alan programların sabit diskteki yollarını belirler.
  Keyboard layout: O an kullanılan klavye düzenine buradan da ulaşılabilir.
  Network: Ağ bağlantı bilgileri burada yer alır.
  Remote Access : Eğer çevirmeli ağ üzerinde ağ bağlantısı kullanılıyorsa o anki bağlantı bilgileri burada bulunur.
  Software: Bilgisayara bağlı kullanıcının yazılım konfigürasyon ayarlarına buradan ulaşılabilir.

  HKEY_LOCAL_MACHINEHer kullanıcı için ayni olan bu değerler bilgisayarda yer alan donanım ve yazılım ayarları üzerine bilgiler içerir. bu anahtarın altında da 7 alt anahtar bulunur.
  Config: konfigürasyon bilgileri ve ayarlarına buradan ulaşmanız mümkün.
  Enum: Donanım aygıt bilgi ve ayarları burada bulunur.
  Hardware: Seri bağlantı noktaları ile bilgiler ve ayarları içerir.
  Network: Kullanıcının o an bağlı bulunduğu ağ yada ağlar üzerine bilgiler burada bulunur.
  Security: Ağ güvenlik ayarlarına buradan ulaşılabilir.
  Software: Yazılımlara has özel bilgiler ve ayarları içerir.
  System: Sistem başlangıç ve aygıt sürücüleri bilgileri ile işletim sistemi ayarları burada yer alır.

  HKEY_USERİşletim sistemlerine bağlanan her kullanıcı için masaüstü ve kullanıcı ayarlarını içerir. Bu başlık altında her kullanıcıya ait bir anahtar daha bulunur. Ancak sadece tek bir kullanıcı varsa, bu durumda sadece "default" altında tek anahtar olacaktır.
  HKEY_CURRENT_CONFIG HKEY_LOCAL_MACHINE ile bağlantılı olarak o anki donanım konfigürasyonu ile ilgili bilgileri içerir.
  HKEY_DYN_DATA Bu anahtar Windows'un çalışması sırasında sık değişen veri kavramının anahtarını oluşturur. Bir USB aygıt bağladığınızda yada sistem çalışırken yapabileceğiniz bir değişiklikte Registry'nin bu alanındaki veriler değişir
  ---------------------------------------------------------------------------------

  REGİSTRY'NİN BAKIMI VE YEDEKLENMESİ
  Registry Windows'un sorunsuz olarak çalışması için kaçınılmaz bir ihtiyaçtır. Bu yüzden işletim sistemi her gün sistemin çalıştırılmasıyla birlikte bir güvenlik kopyası alır. Bu güvenlik dosyası Windows klasörleri içerisinde gizli bulunan "Sysbckup" klasöründe bulunur. Güvenlik dosyası otomatik olarak paketlenir ve "rbxxx.cab" biçimine getirilir (burada xxx duruma göre değişen üç basamaklı bir sayıdır . Buna ek olarak Windows bu Backup dosyalarından beş tanesini de arşivler.İsterseniz Registry'de bir değişiklik yaptıktan sonra bunu geri alabilmek için bu güvenliği kendinizde yaptırabilirsiniz. Bunun için Başlat > Programlar > Donatılar > Sistem Araçları menüleri altında yer alan "Sistem Bilgisi" ni çalıştırın. Daha sonrada burada "Araçlar" menüsünde yer alan "Kayıt Tarayıcı" sini çalıştırın. Windows başlangıçta otomatik olarak güvenlik sağladığı için işlemin sonunda tekrar yedekleme yapmak isteyip istemediğinizi sorar. Eğer bu soruyu doğrularsanız Windows güncel kayıt veritabanının yedeğini saklayacaktır. Bu güvenlik yöntemine ek olarak kullana bileceğiniz bir başka seçenek de Kayıt Düzenleyicisi altında Export fonksiyonudur. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için "Kayıt" menüsünden "Kayıt dosyası ver" seçeneğine tıklayın. Dosya adi ve saklanacağı konumu isteğinize göre belirleyebilirsiniz. Eğer ikinci bir sabit disk'iniz varsa bunu hedef olarak kullanabilirsiniz. Eğer bir CD yazıcınız varsa CD!leri yedekleme ortamı olarak kullanmak tabi ki çok daha iyi olacaktır. Ancak bir disket bu işlem için yeterli olmayacaktır. Çünkü kayıt veritabanının boyutu genellikle Megabyte'larca büyükte olabilir. Bu yüzden Windows'un otomatik olarak "Sysbckup" klasörüne yerleştirdiği güvenlik dosyası büyük şans oluşturur. Ancak sadece büyük kayıt veritabanı bir disketin kapasitesini aşacaktır.
  Kayıt dosyasının çalışmasında sorunlar ile karsılaştığınızda ve bu yüzden zor durumda kaldığınızda bu güvenlik kopyalarından birini geri yüklemek için bilgisayarınızı DOS kipinde başlatmanız gerekir. Win95 ve Win98 işletim sistemlerinde bunu "Başlat" ve "Bilgisayarı Kapat" menülerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ancak Windows Me sürümünde açılış disketine ihtiyacınız olacak. DOS-Prompt karşınıza geldiğinde scanreg/restore yazın. Simdi karşınıza Windows'ta yer alan güvenlik kaydından seçim yapacağınız bir ekran gelir. Yeni kayıt veritabanını oluşturacağınız güvenliği seçin. Eğer kayıt düzenleyicisinde bir kayıt dosyası kaydettiyseniz bunu ayni sekilde alabilirsiniz. Yukarıda anlatıldığı gibi Windows'un "Kayıt Düzenleyici" sini çalıştırın ve "Kayıt" menüsünden "Kayıt Dosyası Al"ı seçin. Dosyayı kaydettiğiniz klasörü ve dosya adini belirterek kayıt dosyasını Registry'e geri almış olursunuz.
  Sistem performansının artırılması için kayıt dosyasının düzenlenmesi

  Kayıtta saklanan verilerin artısı dosya boyutunun artmasını da beraberinde getirir. Bilgisayarınıza kurduğunuz ek donanımlar, yazılımlar ve sürücüler arkanızda kalan veriler ile iz bırakırlar. gerektiği gibi yerine getirilen bir program kaldırma sonrasında veri çöplüğü oluşturacaktır. Bu gereksiz kayıtların aranıp bulunması ve kayıt düzenleyicisi yardımıyla silinmesi çok zahmetli bir işlemdir. Ancak tüm bunlar özellikle bu işlem için hazırlanmış yazılımlar ile kolay ve hızlı bir biçimde gerçekleştirilebilir. Internet üzerinden Registry Cleaner başlığı altında bu tür ücretsiz Freeware ve ücretli Shareware olmak üzere sayısız programa ulaşmak da mümkündür. Bazı programlar gereksiz kayıtların otomatik olarak silinmesinin yani sıra kayıt dosyasının daha konforlu düzenlenmesi için ek fonksiyonlarda sunuyorlar. Bazı programlar ise kayıt veritabanını bastan oluşturabiliyorlar. Tabi ki bu tür programlar çok işlevli olmaları sayesinde de bir üstünlük sağlıyorlar. Kayıt dosyasını bastan oluşturmak için isterseniz Windows'un dahili araçlarına da başvurabilirsiniz. Windows 95'de kayıt düzenleyicisini çalıştırın ve kayıt veritabanını kaydedin. Daha sonra sistemi DOS kipinde başlatın. Komut satırına regedit /c ve ardından da kayıt dosyasının yerini, klasörünü ve dosya adini yazın. Windows 98'de ise "Başlat" menüsünden "Bilgisayarı kapat"a tıklayın. Daha sonra "MS Dos Kipinde Başlat"ı seçin.
  Klasik Dos komut satırına düştüğünüzde scanreg /fix yazıp Enter'e basın. Windows Me'de sisteminde Dos kipi bulunmadığı için açılış disketi kullanmanız gerekmektedir. Daha sonraki İslamlar ise Windows 98'deki gibi gerçekleşir. Kayıt düzenleyici programlar olan Registry Cleaner'larin ise Windows ortamında çalışması gibi bir avantajı vardır ve Undo (Geri Al) seçenekleri ile daha güvenlidirler. Ancak yinede tekrar dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Her türlü güvenlik tedbirini almadan işlemlere başlamayın
  --------------------------------------------------------------------------------

  ÇEŞİTLİ WİNDOWS PROBLEMLERİNE REGİSTRY İLE ÇÖZÜM BULABİLİRSİNİZ
  Windows veri kayıt tabanı üzerinde işlem yapan programların çoğu genel registry problemleri yada performans artırıcı bazı tedbirler üzerinde dururlar. Eğer daha spesifik problemlere çözüm arıyorsanız bu durumda kayda müdahale edip gerekli anahtarları elle değiştirmeniz gerekecektir. Bu şekilde normal kullanımda herhangi bir araç ile düzeltemeyeceğimiz ayarları düzeltebilir ve çalışması gerektiği gibi çalışmayan programlar ile araçlar için de çözüm üretebilirsiniz. En sik rastlanan sorunlar için aşağıdaki kısa ipuçlarına bir göz atin. Tabi ki anlatılan değişiklikleri yapmadan önce registry'nizin mutlaka bir yedeğini almayı unutmayın.

  1- Registry'i sıkıştırmak
  Eğer sizin bilgisayarınızdaki kayıt dosyası da çok fazla yer kaplıyorsa onu biraz daha kompakt bir hale sokmak isteyebilirsiniz. Bunun için öncelikle bilgisayarınızı gerçek DOS modunda başlatmanız gerekir. Windows altındaki DOS modu ise yaramayacaktır. Daha sonra regedit'i çalıştırıp kayıt dosyası ver seçeneği ile o anki kaydı örnek olarak Compact.reg adi altında kaydedin. Daha sonra regeditten çıkın ve "regedit /c compact.reg" (tırnaksız olarak) parametreleri ile çalıştırın. Sıkıştırma gerçekleşecektir.
  2- Bir kayit anahtarinin otomatik olarak silinmesi
  Normal olarak bir reg dosyasından registry anahtarını otomatik olarak silemezsiniz. Ancak bunun içinde bir yol bulunmaktadır. Ana anahtarın hemen basında yer alan parantezler içine bir eksi (-) işareti koymak yeterli olacaktır. Örneğin eğer HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Office\8.0\C ommon\Assistans anahtarını silmek istiyorsanız anahtarı -HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Office\8.0\C ommon\Assistans seklinde değiştirin. Sonuç olarak o ve altındaki diğer tüm alt anahtarlar da silinecektir.
  3- Sabitdiskinizi başka bir bilgisayara taşımak
  Eğer bilgisayarınızdaki sabit diskinizi donanımları tamamen farklı başka bir bilgisayara taşıdıysanız, daha sonradan sistemi başlatmanız sırasında problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Bunu engellemek için önceden aygit yöneticisinden aygıtları kaldırmanız gerekir. Tek tek elle yapmaktansa regedit'i kullanabilirsiniz. Önce regedit'i çalıştırın ve HKEY_LOCAL_MACHINE anahtarına gidin. Buradaki Enum bölümünü sildiğinizde donanımlara ait tüm ayarlarda silinecektir.
  4- CD'lerin Autorun sorunlarını çözümlemek
  Bilgisayarınıza taktığınız Cd'leriniz artık otomatik başlama özelliğine cevap vermiyorsa ve gereken tüm ayarları değiştirmenize rağmen bir fayda sağlamadıysanız çözümü registry'de bulabilirsiniz.
  Bunun için kayıt içinde HKEY_CURRENT_USERS\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Policies\Explorer anahtarına ulaşın ve buradaki NoDriveTypeAutoRun'in değerinin 95 00 00 00 olduğundan emin olun değilse değiştirin. Sorun düzelecektir.
  5- Başlat menülerinin açılış hızlarını değiştirmek
  İşletim sistemi üzerinde Başlat menüsünde gezinirken alt menüler belli bir süre sonra otomatik olarak açılacaktır. Ancak alt menülerin eğer sadece tıkladığınızda açılmasını istiyorsanız bu düzenlemeyi de registry altından yapabilirsiniz. Bunun için Registry içinde HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop anahtarı altına gelin. Burada sağ tarafta MenuShowDelay seklinde bir dize bulunması gerekir. Eğer yoksa yeni bir tane oluşturun ve değer olarak da 65534 yazın. Artık siz tıklamadan hiçbir menü açılmayacaktır. Bu değeri sıfır (0) yaptığınız takdirde ise menüler hiç beklemeden açılacaktır.

  Windows’un çalışmasında birinci sırada önem taşıyan dosyalardan birisi de Registry olarak bilinen kayıt veritabanıdır. Burada, kurulu donanım ve yazılımın yanı sıra kullanıcıların bireysel ayarları hakkında da gerekli bilgiler saklanır. Eğer Windows’u hızlandırmak istiyorsanız yolunuz mutlaka Registry’den de geçecektir. Artık ihtiyaç duyulmayan kayıtların ara sıra temizlenmesi de sisteminize hız konusunda artılar getirir. Ancak sonuçlarından kesin olarak emin değilseniz Registry’de değişiklik yapmamaya dikkat etmelisiniz. Sistem kayıtları yani Registy, “System.dat” ve “User.dat” adı altında iki dosyadan oluşur. İlk dosyada sistemden alınan bilgiler ikincisinde ise bireysel kullanıcı profili saklanır. Registry’yi oluşturan her iki dosya da sabit diskinizde Windows klasörü altında bulunur. Bu dosyalar gizli olarak belirtildikleri için default ayarları kullanarak Windows Gezgini ile klasöre göz attığınızda görünmezler. Ancak aşağıdaki işlemleri yaparak bu ve diğer tüm saklı dosyaları görünür hale getirebilirsiniz.
  1. Önce Windows gezgininde “Görünüm” menüsü altında yer alan “Klasör seçenekleri...”ne tıklayın.
  2. Daha sonra açılan pencerede “Görünüm” kartına tıklayın ve listede “Gizli Dosyalar” altında yer alan “Tüm dosyaları göster” seçeneğini aktif hale getirin.

  --------------------------------------------------------------------------------

  2-WİNDOWS’UN GÜÇLÜ AMA TEHLİKELİ KAYIT DÜZENLEYİCİSİ İLE ÇALIŞMAK
  Eğer bu dosyaları normal bir metin düzenleyicisi ile açmak isterseniz karşınıza sadece karmakarışık ve tanımlanamayan işaretler çıkacaktır. Kayıt veritabanının özel görüntüleme biçimine ise sadece Windows tarafından özel olarak geliştirilmiş düzenleyici ile ulaşabilirsiniz. Ancak bu araç, hatalı kullanımlarda gerçekten Windows için tehlike oluşturabileceğinden Microsoft tarafından gözlerden saklanmıştır. Dolayısıyla çalıştırmak için “Başlat”menüsünden “Çalıştır...”ı kullanmanız gerekecektir. Karşınıza çıkacak Alana Windows 9x/ME için regedit, Windows NT/2000 için ise regedit32 yazın ve “Tamam” tuşuna tıklayın. Bu düzenleyicinin yapısının Windows Gezgini”ne büyük benzerlik gösterdiğini hemen fark edeceksiniz. Burada pencere iki bölümden oluşur. Sol pencerede kayıtların ana sütunu ve sağ pencerede ise bir kayda ait olan daha doğrusu alt bölümlere ait olan verileri görebilirsiniz.Windows terminolojisinde bu bölümler “Anahtar” olarak adlandırılırlar. Bu tür bir anahtarın önünde yer alan artı işaretine tıklayarak diğer alt anahtarlara ulaşabilirsiniz. Böylelikle kompleks bir yapıya sahip kayıt veritabanının temellerine ulaşabilir ve kayıtları silip yenilerini de ekleyebilirsiniz. Örnek olarak Windows’a önceden girdiğiniz kullanıcı adını değiştirmek aşağıdaki adımları izleyerek gerçekleştirilebilir:

  1. Önce yukarıda anlatıldığı gibi Kayıt düzenleyicisini başlatın.
  2. Daha sonra sırasıyla “HKEY_LOCAL_MACHINE” ana anahtarı altında yer alan “Software”, “Microsoft” ve son olarak da “Windows” anahtarlarının önündeki artı işaretine tıklayın.
  3. Fare ile “Current Version” anahtarına tıklayın.
  4. Gezginin sağ enceresinde “RegisteredOwner” tanımını arayın. Burada Windows’un başlatılması sırasında tanımladığınız adı bulacaksınız.
  5. Bu adın üzerine çift tıkladığınızda küçük bir pencere açılır. Bu penceredeki alana yeni adı girebilirsiniz.

  Kayıt düzenleyici ile çalışırken her zaman bir işlemi yapmadan önce 2 kere düşünün. Çünkü burada yapılacak hatalar oldukça tehlikelidir ve kayıt düzenleyicide bir işlemi gerçekleştirdiyseniz bir daha geriye dönüş yoktur. Bu da yanlışlıkla bir anahtar sildiğinizde artık onu ömür boyu unutabilirsiniz anlamına gelir. Düzenleme yaparken de her şey eski kayıtlar üzerine zamanlı olarak yazılır. Dolayısıyla bir hata durumunda eskisini geri yükleme gibi bir şansınız hiç yoktur. Son olarak hiçbir zaman da bir yanlış yaptığınızı anlama şansınız yoktur. Kayıt düzenleyici bu konuda hiçbir uyarı vermez. Sonuçları görmek için tek şans bilgisayarı baştan başlatmaktır. Ancak bu durumda da eğer daha önce yaptığınız giriş hatalı ise system bir daha açılmayabilir
  3. Kayıt içinde aradığınız anahtara hızlı bir şekilde ulaşılması
  Bilgisayarınıza kurmuş olduğunuz yazılımla ya da Windows ile ilgili bir özelliği değiştirmek için kullanacağınız anahtarın registry içindeki tam yerini bilmiyorsanız aratıp kolayca ulaşabilirsiniz. Ancak özellikle yavaş bir sisteme sahipseniz bu arama işlemi oldukça da uzun zaman alabilir. Ayrıca değiştirmeden önce bulduğunuz anahtarın aradığınız olup olmadığına da iyice emin olmanız gerekir. Arama yapabilmek için kayıt editörünü çalıştırdıktan sonra Düzen menüsünden Bul seçeneğine tıklayın. (Ctrl - F kısa yolunu da kullanabilirsiniz). Açılacak pencerede Aranan alanına aradığınız anahtar kelimeyi girin. Bakılacaklar kısmında ise aramanın nerede gerçekleştirilmesini istiyorsanız o seçenekleri işaretleyin. Daha sonra da Sonrakini Bul tuşuna basarak aramayı başlatın. Aradığınız sonuca ulaştıktan sonra, başka benzer anahtar olup olmadığını kontrol etmek için ise yine Düzen menüsüne ulaşıp bu sefer Sonrakini Bul seçeneğini seçebilir ya da F3 kısa yol tuşunu kullanabilirsiniz. Örneğin bilgisayarınızda daha önceden yüklü bir yazılımı bilgisayarınızdan kaldırıp, ilgili tüm parçalarını da sildiğinizi farz edin. Ancak bilgisayarınızı buna rağmen ilgili referansların hale registry’de yer aldığını iddia ediyor ve hata veriyor. Üstelik bu kaydın registry’nin neresinde olduğunu da bilmiyorsunuz. İşte bu durumda registry’de programın ismi ile ilgili aramalar yapıp ilgili anahtarları bulup silmeyi deneyebilirsiniz.Eğer bulduğunuz sağ tarafta yer alan bir anahtar ya da bir değer ise güvenle silebilirsiniz. Tabi ki bu işlemi yapmadan önce kaydın bir yedeğini almayı unutmayın.

  Ayrıca çok fazla değer silmeden önce arada bilgisayarı baştan başlatıp sorunun giderilip giderilmediğini kontrol etmekte de fayda olacaktır. Eğer problem daha da büyüdüyse yedeğinden registry’yi geri yükleyip başka bir anahtarı silmeyi deneyin.  4. Kayıt dosyasının çalışmasında sorunlar ile karşılaştığınızda ve bu yüzden zor durumda kaldığınızda bu güvenlik kopyalarından birini geri yüklemek için bilgisayarınızı DOS kipinde başlatmanız gerekir. Windows 95 ve 98 sistemlerinde bunu “Başlat” ve “Bilgisayarı Kapat” menülerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ancak Windows Me sürümünde açılış disketine ihtiyacınız olacak. DOS-Prompt karşınıza geldiğinde scanreg /restore yazın. ªimdi karşınıza Windows’da yer alan güvenlik kaydından seçim yapacağınız bir ekran gelir. Yeni kayıt veritabanını oluşturacağınız güvenliği seçin. Eğer Kayıt Düzenleyicisinde bir kayıt dosyası kaydettiyseniz bunu aynı şekilde geri alabilirsiniz.

  Yukarıda anlatıldığı gibi Windows’un “Kayıt Düzenleyicisi”ni çalıştırın ve “Kayıt” menüsünden “Kayıt Dosyası Al”ı seçin. Dosyayı kaydettiğiniz klasörü ve dosya adını belirterek kayıt dosyasını Registry’ye geri almış olursunuz.
  5. Sistem performansının artırılması için kayıt dosyasının düzenlenmesi
  Kayıtta saklanan verilerin artışı dosya boyutunun artmasını da beraberinde getirir. Bilgisayarınıza kurduğunuz ek donanımlar, yazılımlar ve sürücüler arkanızda kalan veriler ile iz bırakırlar. Gerektiği gibi yerine getirilen bir program kaldırma işlemi sonucunda gereksiz duruma gelen kayıtlar silinir ancak yanlış gerçekleştirilen bir program kaldırma sonucunda veri çöplüğü oluşacaktır. Bu gereksiz kayıtların aranıp bulunması ve kayıt düzenleyicisi yardımıyla silinmesi çok zahmetli bir işlemdir. Ancak tüm bunlar özellikle bu işlem için hazırlanmış yazılımlar ile kolay ve hızlı bir biçimde gerçekleştirilebilir. Internet üzerinde Registry Cleaner (Kayıt düzenleyiciler) başlığı altında bu tür ücretsiz Freeware ve ücretli Shareware olmak üzere sayısız programa ulaşmak da mümkündür.

  Bazı programlar gereksiz kayıtların otomatik olarak silinmesinin yanı sıra kayıt dosyanın daha konforlu düzenlenmesi için ek fonksiyonlar da sunuyorlar. Bazı programlar ise kayıt veritabanını
  baştan oluşturabiliyorlar. Tabi ki bu tür programlar çok işlevli olmaları sayesinde de bir üstünlük sağlıyorlar. Kayıt dosyasını baştan oluşturmak için isterseniz Windows’un dahili araçlarına da başvurabilirsiniz. Windows 95’de kayıt Düzenleyicisini çalıştırın ve kayıt veritabanını kaydedin. Daha sonra sistemi DOS kipinde başlatın. Komut satırında regedit /c ve ardından da kayıt dosyasının yerini, klasörünü ve dosya adını yazın. Windows 98’de ise “Başlat” menüsünden “Bilgisayarı Kapat” a tıklayın. Daha sonra “MS-DOS kipinde başlat”ı seçin. Klasik DOS komut satırına düştüğünüzde scanreg /fix yazıp Enter’a basın. Windows Me’de de sisteminde DOS kipi bulunmadığı için açılış disketi kullanmanız gerekecektir. Daha sonraki işlemler ise Windows 98’deki gibi
  gerçekleştirilir. Birazdan tanıtacağımız Registry-Cleaner’ların ise Windows ortamında çalışması gibi bir avantajı vardır ve Undo seçenekleri ile daha güvenlidirler. Ancak yine de tekrar dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Her türlü güvenlik tedbirini almadan işlemlere başlamayın.

  6.Program Ekle/Kaldır listesini temizlemek: Program Ekle/Kaldır özelliğini kullanarak kurulu bir programı kaldırmanıza ve sabit diskten tüm bileşenleri silmenize rağmen bazen sadece ismi listede kalabilir ve programı yeniden kurmanızı engelleyebilir. Bu durumda registry içindeki HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/ Microsoft/Windows/CurrentVersion/ Uninstall anahtarına başvurmanız
  gerekir. Burada yer alan programlardan istediğinizi silebilirsiniz. Ancak bu işlem sadece listedeki ismi silecek ve asıl programlara dokunmayacaktır. Run menüsünde istenmeyen programlar: Kurduğunuz çoğu program işletim sisteminin her başlatıldığında hafızaya yüklenmek isteyebilir. Bu yüzden de kendini Run menüsüne yazar. Ancak bu sayı artıkça açılış da gecikecektir. Açılışta istemediğiniz programları silmek için once regedit altından HKEY_LOCAL_MACHINE / SOFTWARE / Microsoft / Windows / CurrentVersion altındaki Run ve RunServices anahtarları altında bulabilirsiniz. Daha sonra bulunan bu anahtar altındaki istenmeyen programları kaldırın. Artık Windows’u baştan başlatabilirsiniz.

  8.Kayıtlı kullanıcının adını değiştirmek: Windows’un kayıtlı kullanıcısının adını değiştirmek registry altından aslında oldukça kolaydır. Bunun için sadece HKEY_LOCAL_MACHINE / SOFTWARE
  / Microsoft / Windows / CurrentVersion anahtarı altına ulaşıp Registered Owner anahtarı altındaki ismi değiştirmeniz yeterli olacaktır.

  9.Masüstü ayarlarının kayıt edilmesi: Eğer Control Panel, Başlat menüsü programları ya da sıradan diğer masaüstü pencerelerin boyut, pozisyon ve simge düzeni gibi ayarları ayarladığınız gibi kalmıyorsa cevabı yine registry altında HKEY_CURRENT_ USER\Software\Microsoft\Windows\ CurrentVersion\Policies\Explorer anahtarı altında bulabilirsiniz. Buada bir "NoSaveSettings" anahtarı yer almaktadır. Bunu silerek soruna çözüm üretebilirsiniz. Benzer şekilde [HKEY_USERS\mahmut\Software\ Microsoft\Windows\CurrentVersion\ Policies\Explorer] altındaki anahtarı da silmeniz gerekebilir. (Burada mahmut kullanıcı adını belirtmektedir)

  Internet Explorer 6 tamiri 1:
  Eger internet Explorer istediginiz gibi calismiyorsa ve hatalar veriyorsa yeniden kurmak en akillica yol, ama nasil, Program ekle kaldirdan bu isi yaparsaniz bozukluklarin hicbirini giderme sansiniz olmayacaktir , peki nasil yapmak lazim:
  1. WIndows XP kurulum CD nizi takin.
  2. Start/Run. Deyip komut satirina asagidakini aynen yazin (copy paste en iyisi)

  rundll32.exe setupapi,InstallHinfSection DefaultInstall 132 %windir%\inf\ie.inf

  "OK".deyin simdi eski arizalar yok oldu cünkü yepyeni bir exploreriniz oldu.

  2.Internet Explorer 6 tamiri 2:
  Start > Run > regedit
  HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\ Microsoft\Active Setup\Installed Components\
  {89820200-ECBD-11cf-8B85-00AA005B4383}
  IsInstalled,i arayin ve 0 (Null). degerini verin
  Bundan sonra IE6 yi yeniden kurmamiz mümkün.Bunun icin Microsofttan i.e exploreri download etmemiz gerekir.
  Download: ie6setup.exe
  Dosyayi örnegin. C:\IE6_Setup. diye kaydedin.
  Start > Run
  C:\IE6_Setup\ie6setup.exe" /c:"ie6wzd.exe /d /s:""#E" (yandakini copy paste yapin)
  ok dedikten sonra kurulum asistani baslayacaktir.

  3.Internet explorer Link problemleri
  Diyelimki bir linke tikladiginizda yeni bir pencere aciliyor ama sayfa görüntülenmiyor / veya sag tikladiginizda ayni sey oluyor, Bir sorun var ama nedir diyorsunuz .
  Sorun Bir veya birkac Internet Explore DLL sinin registriert olmamasindandir
  Cözüm asagida:
  Start -> Run -> regsvr32 urlmon.dll (OK).
  Eger Problem devam ediyorsa asagidakilerini uygulayin:
  Start -> Run ->
  regsvr32 actxprxy.dll
  regsvr32 shdocvw.dll
  Bu da ise yaramadiysa IE yi yeniden kurun.

  4.IE6 nin Otomatik tamamlamasini kapatmak:
  Eger IE6'nin yazdiginiz bir adresi veya sifrelerinizi otomatik tamamlamasindan biktiysaniz okuyunuz:
  Normalde IE6 adres satirina bir iki kalime yazdiktan sonra otomatik olarak adresi tamamlamaya calisir.Kurulumunuza bagli olarak IE6 Formlari ve passwordlari da otomatik tamamlayabalir, basta faydali gibi görünen bu durum, Gayet rahatsiz edici de olabilir
  Bu özelligi kapatmak icin,"Tools" a click leyin ve"Internet Options". u secin daha sonra Content adi altinda "AutoComplete" buttonunu göreceksiniz bu butonu clicklediginizde. Otomatik tamamlama secenekleri karsiniza cikacak. Simdi burada istediginiz özelliklere tik koyarak veya tik i kaldirarak, IE6 nin sizin sözünüzü dinlemesini saglayabilirsiniz.


  --------------------------------------------------------------------------------

  1.INTERNET EXPLORER 6 TAMİRİ 1
  Eger internet Explorer istediginiz gibi calismiyorsa ve hatalar veriyorsa yeniden kurmak en akillica yol, ama nasil, Program ekle kaldirdan bu isi yaparsaniz bozukluklarin hicbirini giderme sansiniz olmayacaktir , peki nasil yapmak lazim:
  1. WIndows XP kurulum CD nizi takin.
  2. Start/Run. Deyip komut satirina asagidakini aynen yazin (copy paste en iyisi)

  rundll32.exe setupapi,InstallHinfSection DefaultInstall 132 %windir%\inf\ie.inf

  "OK".deyin simdi eski arizalar yok oldu cünkü yepyeni bir exploreriniz oldu.

  2.INTERNET EXPLORER 6 TAMİRİ 2
  Start > Run > regedit
  HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\ Microsoft\Active Setup\Installed Components\
  {89820200-ECBD-11cf-8B85-00AA005B4383}
  IsInstalled,i arayin ve 0 (Null). degerini verin
  Bundan sonra IE6 yi yeniden kurmamiz mümkün.Bunun icin Microsofttan i.e exploreri download etmemiz gerekir.
  Download: ie6setup.exe
  Dosyayi örnegin. C:\IE6_Setup. diye kaydedin.
  Start > Run
  C:\IE6_Setup\ie6setup.exe" /c:"ie6wzd.exe /d /s:""#E" (yandakini copy paste yapin)
  ok dedikten sonra kurulum asistani baslayacaktir.

  3.INTERNET EXPLORER LİNK PROBLEMLERİ
  Diyelimki bir linke tikladiginizda yeni bir pencere aciliyor ama sayfa görüntülenmiyor / veya sag tikladiginizda ayni sey oluyor, Bir sorun var ama nedir diyorsunuz .
  Sorun Bir veya birkac Internet Explore DLL sinin registriert olmamasindandir
  Cözüm asagida:
  Start -> Run -> regsvr32 urlmon.dll (OK).
  Eger Problem devam ediyorsa asagidakilerini uygulayin:
  Start -> Run ->
  regsvr32 actxprxy.dll
  regsvr32 shdocvw.dll
  Bu da ise yaramadiysa IE yi yeniden kurun.

  4.IE6 NİN OTOMATİK TAMAMLAMASİNİ KAPATMAK
  Eger IE6'nin yazdiginiz bir adresi veya sifrelerinizi otomatik tamamlamasindan biktiysaniz okuyunuz:
  Normalde IE6 adres satirina bir iki kalime yazdiktan sonra otomatik olarak adresi tamamlamaya calisir.Kurulumunuza bagli olarak IE6 Formlari ve passwordlari da otomatik tamamlayabalir, basta faydali gibi görünen bu durum, Gayet rahatsiz edici de olabilir
  Bu özelligi kapatmak icin,"Tools" a click leyin ve"Internet Options". u secin daha sonra Content adi altinda "AutoComplete" buttonunu göreceksiniz bu butonu clicklediginizde. Otomatik tamamlama secenekleri karsiniza cikacak. Simdi burada istediginiz özelliklere tik koyarak veya tik i kaldirarak, IE6 nin sizin sözünüzü dinlemesini saglayabilirsiniz.

  5.DNS CACHE Yİ İYİLESTİRELİM VE İNTERNET SAYFALARİ HİZLİ ACİLSİN
  Start --- Run ---- regedit yazip ok diyelim Registry de asagidaki degisiklikleri yapalim ( xp.reg v001 da tanimli)
  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\Dnscache\Parameters]
  "CacheHashTableBucketSize"=dword:00000001
  "CacheHashTableSize"=dword:00000180
  "MaxCacheEntryTtlLimit"=dword:0000fa00
  "MaxSOACacheEntryTtlLimit"=dword:0000012d
  Hayatınızın Anlamı MİLLİ GÖRÜŞ

 3. #3

  pc hakkında herşey..(yenilikler, sorunlar, tavsiyeler)

  bilgisayar hakkında bildiklerimizi paylaşalım.cimriyi Allah da kul da sevmez:)

 4. #4
  hemen konu açayım.. acer laptopu olanların dikkatine.bi laptop aldık baş belası..kendi kendine kapanıyor pat diye.sesleri garip çalıyo bazen..aynı sorunları yaşayan ve kurtulabilen varsa tavsiye bekliyorum..

+ Konuyu Yanıtla

Yer İmleri

Gönderme Kuralları

 • You may not post new threads
 • You may post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •