+ Konuyu Yanıtla
4 / 2 İlkİlk 1234 SonSon
72 sonuçtan 21 --- 40 arası gösteriliyor

Konu: MGP İstanbul Tefsir Dersleri

Kısıtlanmış Üye
    Giriş
    Wed Jan 2008
    İletiler
    1,533
    Blogdaki Konular
    5
    Nerde hangi tarihte olacak bu organizasyon saat kaç? hangi konulara çalışmalıyız?
    ѕєηιη ƒαякıη вєηιм тαяzıм .......

Sessiz DEVRİM! Fatih KANLI kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sun Feb 2008
    İletiler
    3,669
    Blogdaki Konular
    1
    9-Hüseyin YILDIZ
    10-Adem DOĞAN

Giriş
    Sun Feb 2008
    İletiler
    3,669
    Blogdaki Konular
    1
    Hüseyin YILDIZ ve Hakan KÖSE'ye teşekkür ederim.

Giriş
    Sun Feb 2008
    İletiler
    3,669
    Blogdaki Konular
    1
    11 Temmuzu unutmayalım.Hud suresi ilk 15 ayeti tefsir edilecek.

Giriş
    Sun Feb 2008
    İletiler
    3,669
    Blogdaki Konular
    1
    İlk 5 ayetin tefsiri yapıldı.Yaklaşık bir buçuk saat sürdü.

Tevfik YAZICILAR
    Cafer ASLAN
    Üsame KARAKIŞ ve arkadaşı Haluk kardeşimize teşekkür ederim.

Giriş
    Sun Feb 2008
    İletiler
    3,669
    Blogdaki Konular
    1
    HUD SURESİ

Rahman ve Rahim Olan Allahın Adıyla

1)Elif,Lam,Ra.Bu, hikmet sahibi her şeyden haberdar olan Allah tarafından ayetleri sağlamlaştırılmış,sonrada ayrıntılı olarak açıklanmış bir kitaptır.

2)Şöyle ki;Allah’tan başkasına kul olmayın.Ben,size O’nun tarafından müjdelemek ve uyarmak için gönderilen bir peygamberim.

3)Bir de Rabbinizden bağışlanmanızı isteyin.Sonra O’na tövbe edin ki,sizi belirli bir ecele kadar güzel bir şekilde yaşatsın ve her lütuf sahibine lütfunu versin.Eğer yüz çevirirseniz haberiniz olsun ki ben,sizin namınıza büyük bir günün azabından korkarım!

4)Hep dönüşünüz Allah’a dır.O ise her şeye kadirdir.

5)Bak onlar,ondan gizlenmek için göğüslerini büküyorlar.Evet ama,onlar örtülerine bürünürlerken O,onların neyi gizlediklerini ve neyi açığa vurduklarını biliyor.Çünkü O,bütün kalplerin sırrını bilir.

Giriş
    Sun Feb 2008
    İletiler
    3,669
    Blogdaki Konular
    1
    6)Yeryüzünde yürüyüp de rızkı Allaha ait olmayan hiç bir canlı yoktur.Onların durdukları durdukları yerlerini de emanet edildikleri yerlerini de O bilir.Bunların hepsi apaçık bir kitaptadır.

7)Arşı su üstünde iken –hanginizin daha güzel bir amelde bulunacağını ortaya çıkarmak için-gökleri ve yeri altı günde yaratan O dur.And olsun ki:”Ölümden sonra muhakkak diriltileceksiniz” diyecek olsan,kafirler mutlaka:”Bu ancak apaçık bir sihirdir derler”.

8)Eğer azabı sayılı bir vakte kadar üzerlerinden geciktirsek onlar mutlaka:”Bunu alıkoyan nedir?” derler.Haberiniz olsun ki bunlara azabın geleceği gün kendilerinden geri döndürülecek değildir.Alay etmek oldukları şeyde onları çepeçevre kuşatacaktır.

9)İnsana nezdimizden bir rahmet tattırıpta sonra bunu kendisinden alıversek muhakkak o,ümidini kesmiş bir nankör olur.

10)Ve şayet kendisine dokunan bir sıkıntıdan sonra ona bir nimet tattırsak,elbette ki:”Kötülükler benden uzaklaşıp gitti der”.Çünkü o şımarıktır böbürlenendir.

11)Sabredip de Salih amellerde bulunanlar müstesnadır.İşte onlara mağfiret ve büyük bir mükafat vardır.

Dersler maşallah çooooooooooooooook güzel geçiyor. Sevdiren rabbe şükürler olsun. Programa iştirak eden arkadaşların değeri kat be kat artmıştır şahsım adına.
    "Ey akıl sahibi kişi ! Görüyorum ki beni, kim olduğumu, ne yaptığımı merak ediyor ve araştırıyorsun. Acizim, güçsüz ve kuvvetsizim, etim ve kemiğim hepsi elli kilo."

İstanbul dışında olduğum için bu hafta programa iştirak edemedim. Ama sağolsun organizatörle konuştum. Her zaman olduğu gibi yine dolu dolu ve güzel geçmiş. Söylemesi ayıp dersden sonra da çiğköfte partisi yapmışlar :) bizi kuru kuru gönderiyordu alacağı olsun!

Programdan haberdar olmayan veya haberdar olup da gelmeyen arkadaşlar çok şey kaçırdıklarının farkında değiller emin olsunlar! İnşallah İstanbul ikametli arkadaşlar ellerinden geldikleri kadar derslere iştirak etmeye çalışsınlar bence.
    "Ey akıl sahibi kişi ! Görüyorum ki beni, kim olduğumu, ne yaptığımı merak ediyor ve araştırıyorsun. Acizim, güçsüz ve kuvvetsizim, etim ve kemiğim hepsi elli kilo."

Giriş
    Sun Feb 2008
    İletiler
    3,669
    Blogdaki Konular
    1
    12)Şimdi sen:"Ona bir hazine indirilmeli yahut onunla beraber birde melek gelmeli değilmiydi?" demeleri yüzünden sana vahyolunandan bir kısmını terketmek isteyecekmisin ve bundan dolayı göğsün daralacakmı?Sen ancak bir uyarıcısın.Allah ise herşeye vekildir.

13)Yoksa:"Onu kendisi uydurdu mu?" diyorlar.De ki:"Öyleyse haydi sizde onun gibi uydurma on sure getirin.Allahtan başka kime gücünüz yetiyorsa onlarıda çağırın.Eğer doğru söyleyenler iseniz."

14)Eğer bunun üzerine size cevap vermezler ise bilin ki,demek o ancak Allah'ın ilmiyle indirilmiştir.Ve gerçekten ondan başka ilah yoktur.Artık müslüman oluyormusunuz?

15)Kim dünya hayatını ve onun süsünü arzu ederse,onlara amellerinin karşılığını orada tamamen öderiz.Onlar bu hususta zarara uğratılmazlar.

16)İşte onlar ahirette ateşten başka bir şeyleri olmayacak kişilerdir.Orada istedikleri şeyler boşa gitmiştir.Zaten yapageldikleri de hep batıldı.

17)Böyle bir kimse,Rabbinden apaçık bir delil üzerinde bulunup da onu yine kendinden bir şahit takip eden,daha önce Musa'nın bir önder ve rahmet olan kitabı(ile tasdik edilmiş) bulunan kimse gibimidir?(Hayır) böyle olanlar ona iman ederler.Artık bu gruplardan kim onu tanımazsa bilsin ki ona vadedilen yer ateştir.Bundan asla şüphe içinde olma.Çünkü o,Rabbinden gelen haktır.Fakat insanların çoğu iman etmezler.

18)Allah'a yalan düzerek iftira edenden daha zalim kim olabilir?Bunlar Rablerine arz olunurlar.Şahidlerde:"İşte Rablerine karşı yalan söyleyenler bunlardır" derler.Haberiniz olsun ki Allah'ın laneti zalimlerin üzerinedir.

19)O zalimler ki Allah'ın yolundan alıkoyarlar ve onu eğriltmek isterler,onlar ahireti inkar edenlerin de ta kendileridir.

20)Onlar yeryüzünde bırakabilecek değillerdir.Kendilerinin Allah'tan başka hiç bir velileride yoktur.Onlara azapları kat kat verilecektir.(Çünkü) onların işitmeye güçleri yetmezdi.(Ve) hak yolu görmezlerdi.

Giriş
    Sun Feb 2008
    İletiler
    3,669
    Blogdaki Konular
    1
    21)İşte bunlar,kendilerini hüsrana uğratanlardır.Ve yalan olarak uydurdukları (düzme tanrılarda) onlardan uzaklaşıp kaybolmuşlardır.

22)Hiç şüphesiz bunlar,ahrette en çok hüsrana uğrayanlardır.

23)İman edip Salih amellerde bulunanlar ve “Rablerine kalpleri tatmin bulmuş olarak bağlananlar”,işte bunlarda cennetin halkıdırlar.Onda süresiz kalacaklardır.

24)Bu iki gurubun örneği;kör ve sağır ile gören ve işiten gibidir.Örnekçe bunlar eşit olur mu? Yine de öğüt alıp düşünmeyecekmisiniz?

25)Andolsun ,biz Nuh’u kavmine gönderdik.(Onlara)”Ben sizin için apaçık bir uyarıp korkutucuyum.”

26)”Allah’tan başkasına kulluk etmeyin.Ben size (gelecek olan) acı bir günün azabından korkarım.”(dedi)

27)Kavminden,ileri gelen inkarcıları:”Biz seni yalnızca bizim gibi bir beşerden başkası görmüyoruz; sana sığ görüşlü olan en aşağılıklarımızdan başkasının uyduğunu görmüyoruz ve sizin bize bir üstünlüğünüzü de görmüyoruz.Aksine,sizi yalancılar sanıyoruz” dedi.

28)Dedi ki:”Ey Kavmim,görüşünüz nedir söyleyin.Eğer ben Rabbimden apaçık bir belge üzerinde isem ve Rabbim bana kendi katından bir rahmet vermişte (bu) sizin gözlerinizden saklı tutulmuşsa? Siz bunu istemiyorken biz sizi buna zorlayacak mıyız?”

29)”Ey Kavmim,ben sizden buna karşılık bir mal istemiyorum.Benim ecrim,yalnızca Allah’a aittir.Ben iman edenleri kovacak değilim.Onlar gerçekten Rablerine kavuşacaklar.Ancak ben sizi,cahillik etmekte olan bir kavim görüyorum.

30)”Ey Kavmim,ben onları kovarsam,Allah’tan (gelecek olan azaba karşı) bana kim yardım edecek? Hiç düşünmez misiniz?

31)Ben size Allah’ın hazineleri yanımdadır demiyorum,gaybıda bilmiyorum.Melek olduğumu söylemiyorum ve gözlerinizin aşağılık gördüklerine,Allah kesin olarak bir hayır vermez de demiyorum.Nefislerin de olanı Allah daha iyi bilir.Bu durumda (bunun aksini yaparsam) gerçekten o zaman zalimlerdenim (demek) tir.

Anti-Siyonist İsmail CENGİZ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat Mar 2007
    İletiler
    1,972
    Bende iştirak ettim çok verimli gecti...
    Oraya gelen tüm kardeşlerimizden Allah razı olsun..
    .

Giriş
    Sun Feb 2008
    İletiler
    3,669
    Blogdaki Konular
    1
    Arkadaşlar 24 Ağustos Pazar günü sabahleyin saat 10:30 da aynı yerde tüm İstanbul İ.H.L. mezunları ve MGP İstanbulun tanışma kahvaltısı ve kısa bir ders yapılacaktır.

Duyurulur....

Giriş
    Sun Feb 2008
    İletiler
    3,669
    Blogdaki Konular
    1
    32)”Ey Nuh”,dediler “bizimle çekişip durdun,bu çekişmede ileride gittin.Eğer doğru söylüyorsan bize vaat ettiğini getir (görelim)”.

33)De ki:”Eğer dilerse,onu size Allah getirir ve siz (O’nu)aciz bırakacak değilsiniz!”

34)”Eğer Allah sizi azdırmayı dilemişse,ben size öğüt vermek istesem de,öğüdümün size yararı olmaz.O sizin Rabbinizdir ve O’na döndürüleceksiniz.”

35)”Bunu kendisi uydurdu” mu diyorlar?De ki:”Eğer onu ben uydurduysam,günahım bana aittir.Ama ben,sizlerin suç olarak işlemekte olduklarınızdan uzağım.”

36)Nuh’a vahy edildi:”Gerçekten iman edenlerin dışında,kesin olarak kimse inanmayacak.Şu halde onların yaptıklarından dolayı üzülme.”

37)”Gözetimimiz altında ve vahyimizle gemiyi imal et.Zulmedenler konusunda bana hitapta bulunma.Çünkü onlar suda boğulacaklardır.”

38)Gemiyi yapıyordu.Kavminin ileri gelenleri kendisine her uğradığında onunla alay ediyordu.O:”Eğer bizimle alay ederseniz,alay ettiğiniz gibi bizde sizlerle alay edeceğiz” dedi.

39)”Artık, ilerde bileceksiniz.Aşağılatıcı azap kime gelecek ve sürekli azap kimin üstüne çökecek.”

40)Sonunda emrimiz geldiğinde ve tandır feveran ettiği zaman,dedik ki:”Her birinizde ikişer çift(hayvan) ile aleyhlerinde söz geçmiş olanlar dışında,aileni ve iman edenleri ona yükle.”Zaten onunla birlikte çok azından başkası iman etmemişti.

41)Dedi ki:”Ona binin.Onun yüzmesi de,demir atması da(durması),Allah’ın adıyladır.Şüphesiz benim Rabbim bağışlayandır esirgeyendir.”

42)(Gemi) Onlarla dağlar gibi dalga(lar) içinde yüzüyorken Nuh,bir kenara çekilmiş olan oğluna seslendi:”Ey oğlum, bizimle birlikte bin ve kafirlerle birlikte olma.”

43)(Oğlu) Dedi ki:”Ben bir dağa sığınacağım,o beni sudan korur.”Dedi ki:”Bugün,Allah’ın emrinden,esirgeyen olan,(Allah) dan başka bir koruyucu yoktur.”Ve ikisinin arasına dalga girdi,böylece o da boğulanlardan oldu.

44)Denildi ki:”Ey yer, suyunu yut ve Ey gök,sende tut.”Su çekildi,iş bitiriliverdi,(gemide) Cudi(dağı) üstünde durdu ve zalimler topluluğuna da:”Uzak olsunlar” denildi.

45)Nuh,Rabbine seslendi.Dedi ki:”Şüphesiz benim oğlum ailemdendir ve senin vadin de doğrusu haktır.Sen hakimlerin hakimisin.”

46)Dedi ki:”Ey Nuh,kesinlikle o senin ailenden değildir.Çünkü o,Salih olmayan iş yapmıştır.Öyleyse hakkında bilgin olmayan şeyi benden isteme.Gerçekten cahillerden olmayasın diye sana öğüt veriyorum.”

47)(Nuh)”Ey Rabbim! dedi,ben bilgimin olmadığı şeyi senden istemekten sana sığınırım.Eğer beni yarlığamazsan,beni esirgemezsen hüsrana düşmüşlerden olurum.”

48)Denildi ki:”Ya Nuh,sana (gemide) maiyetinde bulunanlardan (gelecek mümin) ümmetlere bizden selam (ve selamet) bereketlerle in(gemiden.Onlardan türeyecek diğer kafir) ümmetlerde vardır ki,biz onları dahi (dünyada bol rızıklarla) faydalandıracağız.Sonra ise (ahrette) onları bizden acıklı bir azap çarpacaktır.”

49)Bunlar gayb haberlerindendir ki sana onları vahye diyoruz.Onları bundan evvel ne sen biliyordun,ne kavmin.O halde (Habibim) sende (Nuh gibi cefaya) katlan.Akıbet hiç şüphesiz takvaya erenlerindir.

50)Âd’e biraderleri Hûd’u gönderdik.”Ey kavmim!dedi,Allaha kulluk edin,sizin ondan başka hiçbir ilahınız yok.Siz (Allaha karşı) yalan düzenlerden başka (kimseler)değilsiniz.”

Giriş
    Sun Feb 2008
    İletiler
    3,669
    Blogdaki Konular
    1
    51)”Ey kavmim! Ben buna (bu tebliğime) mukabil sizden hiçbir ücret istemiyorum.Benim mükafatım,beni yaratandan başkasına ait değildir.Hala akıllanmayacak mısınız?”

52)”Ey kavmim! Rabbinizden mağfiret isteyin.Sonra yine O’na tevbe (ve rücu) edin ki üstünüze gökten bol bol (feyzini)göndersin,kuvvetinize daha fazla kuvvet katsın.Günahkarlar olarak yüz çevirmeyin.”

53)Dediler ki:”Ey Hud! Sen bize açık bir mucize getirmedin.Bizde senin sözünle tanrılarımızı bırakıcı değiliz.Sana inanıcılarda değiliz.”

54-55)Biz,”Tanrılarımızdan kimi seni fena çarpmış”(demekten) başka (bir şeyi) söylemeyiz.(Hud) dedi:”Allah’ı hakiki şahit gösteririm ve siz de şahit olun ki ben sizin Allah’ı bırakıp da O’na ortak tutmakta devam ettiğiniz şeylerden kat’i yen uzağım.Artık bana topyekün istediğiniz tuzağı kurun,sonra bana mühlet de vermeyin!”

56)”Şüphesiz ki ben,kendimin de,sizin de Rabbiniz olan Allah’a güvenip dayandım.Yürür hiçbir mahluk hariç olmamak üzere (hepsinin) alnından tutan O’dur.Benim Rabbim hakikaten doğru bir yol üzerindedir.”

57)”Eğer şimdi yüz çevirirseniz (ne diyeyim).Ben size ne ile gönderilmişsem işte size o’nu tebliğ ettim.Rabbim sizin yerinize diğer bir kavmi getirir de O’na hiçbir şeyle zarar yapamazsınız.Şüphesiz ki benim her şeyin üstünde bir Nigehban’dır(murakabe edendir).”

58)Ne zaman ki (azap) emrimiz geldi.Hud’u da,beraberin de ki müminleri de,bizden bir emanet olarak selamete erdirdik,onları ağır azaptan kurtardık.

59)İşte Âd (kavmi)! Onlar Rablerinin ayetlerini bilerek inkar ettiler,peygamberlerine asi oldular,inatçı her zorbanın emri ardınca gittiler.

60)Onlar bu dünyada da,kıyamet gününde de (lanet) cezasına tabi oldular.Haberiniz olsun ki Âd (kavmi) Rablerine küfrettiler.Gözünüzü açın ki Hud’un kavmi olan Âd’e (rahmet-i ilahiyyeden ebedi) uzaklık (verildi).

Giriş
    Sun Feb 2008
    İletiler
    3,669
    Blogdaki Konular
    1
    61)Semûd’a biraderleri Salih’i (gönderdik).Dedi ki:”Ey kavmim! Allah’a kulluk edin.Sizin ondan başka hiçbir tanrınız yoktur.O, sizi topraktan meydana getirdi,sizi orada ömür geçirmeye (yahut imara) memur etti.O halde O’ndan mağfiret isteyin,sonra ona tevbe edin (hep O’na dönün).Şüphesiz ki Rabbim(in rahmeti) çok yakındır;O duaları da kabul edendir”.

62)”Ey Salih! Dediler,sen bundan evvel içimizde ümit besleyen bir (zat) idin.(Şimdi) atalarımızın taptığı şeylere tapmamızdan bizi vazgeçirmek mi istiyorsun?Sen bizi (kulluğuna) davet ettiğin (Rab) den hakikaten şek içindeyiz,şüpheleniciyiz.”

63)(Salih) dedi ki: “Ey Kavmim! Ya ben Rabbimden (gelen) apaçık bir mucizenin üzerinde isem ve O,kendinden bana bir rahmet (bir peygamberlik) vermişse?(Buna) ne dersiniz?O halde Allah(ın intikamın) dan,eğer O’na isyan edersem (kurtarmak hususunda) bana kim yardım eder?Demek,siz beni ziyana uğratmaktan başka bir şey yapmayacaksınız.”

64)”Ey kavmim! İşte size bir ayet (bir mucize) olmak üzere Allah’ın şu dişi devesi! Artık onu serbest bırakın. Allah’ın arzında yesin.Ona fenalık edip dokunmayın (Yoksa) bunun neticesinde sizi yakın bir azap yakalar.”

65)Derken,onu,ayaklarını keserek öldürdüler.Bunun üzerine (Salih) dedi ki: “Memleketinizde üç gün daha yaşayın.İşte bu, yalanı çıkarılamayacak bir tehdittir.”

66)Ne zaman ki (azap) emrimiz geldi.Salih’i de onun beraberinde iman etmiş olanları da tarafımızdan bir esirgeme olarak (azaptan ve) o günün rüsvaylığından kurtardık.Şüphesiz ki senin Rabbin,O,çok kuvvetlidir,mutlak galiptir.

67) O zalimleri ise korkunç bir ses alıp götürdü de yurtlarında diz üstü çöken (canları çıkan) kimseler oluverdiler.

68)Sanki orada (zaten) oturmamışlardı.Haberiniz olsun ki Semud (kavmi) hakikaten Rablerine küfrettiler,gözünüzü açın ki Semud’a (rahmet-i ilahiyeden) uzaklık (verilmiştir).

69)Andolsun,elçilerimiz(melekler),İbrahim’e müjde ile(evlat müjdesi ile) gelip “Selam” dedi ve eğlenmeden gidip (onlara) kızartılmış bir buzağı getirdi.

70)(İbrahim),ellerinin buna uzanmadığını görünce onları(-n durumundan) hoşlanmadı,onlardan kalbine bir nevi korku gizledi.Onlar,”Korkma” dediler “çünkü biz Lût kavmine gönderildik.”

s.a
    yazıcak biyer bulamadım affola...
    ARAŞTIRMA VE KÜLTÜR VAKFI OLARAK GELENEKSEL HER SENE DÜZENLEMİŞ OLDUĞUMUZ UMRAN İFTARINDA SİZLERLE OLMAKTAN MUTLU OLUCAĞIZ

TARİH:13 EYLÜL 2008 CUMARTESİ
    ADRES:BEYAZGÜL DÜĞÜN SALONU TOPÇULAR KIŞLA CAD.NO.52 KAT:2 (KARAGÖZ OTOBÜS DURAĞI KARŞISI) EYÜP/İST
    UMRAN
    (ümmetin uzun soluklu yürüyüşü)

tekrar kusura bakmayın buraya yazmak zorunda kaldım başka bölümlere konu açamıyoruz yetkisizmişiz:)
    Düzenlendi: Tevfik YAZICILAR 01-08-2016 14:36 Neden: Mesajı sakarya iftar konusundan buraya taşıdım.

Giriş
    Sun Feb 2008
    İletiler
    3,669
    Blogdaki Konular
    1
    13 Eylül akşamı iftarı beyaz gül düğün salonunda yaptıktan sonra aynı yerde Marmara Üniv.Öğr.Üye.Prof.Dr.Burhanettin CAN hocamızın konuşması olacak ona iştirak edip geceyi tefsir dersi yaptığımız arkadaşlarla geçirip sahur programı yapılacaktır.

Selamunaleyküm arkadaşlar Ramazan-ı Şerif Münasbeti ile verdiğimiz aradan sonra bu hafta 10 ekim Cuma akşam 20:00 de Akv de kaldığımız yerden Derslerimize devam edeceğiz İnşallah Hud suresi 84-95 arası ayetler Şuayb as. kıssası Allaha emanet olun katılan ve katılacak tüm arkadaşlardan Allah Razı olsun

Giriş
    Sun Feb 2008
    İletiler
    3,669
    Blogdaki Konular
    1
    71)Karısı ayaktaydı, bunun üzerine güldü. Biz ona İshak'ı, İshak'ın arkasından da Yakub'u müjdeledik.

72)"Vay bana" dedi (kadın). "Ben kocamış bir kadın iken ve şu kocam da bir ihtiyar iken doğuracak mıyım? Gerçekten bu, şaşırtıcı bir şey!.."

73)Dediler ki: "Allah'ın emrine mi şaşıyorsun? Allah'ın rahmeti ve bereketleri sizin üzerinizdedir, ey ev halkı şüphesiz O, övülmeye layık olandır, Mecid'tir."

74)İbrahim'den korku gittiği ve ona müjde geldiği zaman, Lut kavmi konusunda Bizimle çekişip-tartışmalara giriyor(du).

75)Doğrusu İbrahim, yumuşak huylu, duygulu ve gönülden (Allah'a) yönelen biriydi.

76)"Ey İbrahim, bundan vazgeç. Çünkü gerçek şu ki, Rabbinin emri gelmiştir ve gerçekten onlara geri çevrilmeyecek bir azap gelmiştir."

77) Elçilerimiz Lut'a geldiği zaman, onlardan dolayı kaygılandı, göğsünü bir sıkıntı bastı ve: "Bu, zorlu bir gün" dedi.

78) Kavmi ona doğru koşarak geldi; onlar daha önceden kötülükler işlemekteydiler. "Ey kavmim" dedi. "İşte benim kızlarım, bunlar sizler için daha temizdir. Artık Allah'tan korkun ve beni misafirim önünde küçük düşürmeyin. İçinizde hiç aklı başında olan (reşid) bir adam yok mu?"

79) Dediler ki: "Andolsun, senin kızlarında bizim haktan bir şeyimiz (ilgimiz ve arzumuz) olmadığını sen de bilmişsindir. Bizim ne istediğimizi gerçekte sen biliyorsun."

80) Dedi ki: "Size yetecek gücüm olsaydı veya sağlam bir yere sığınabilseydim."

81) (Elçiler) Dediler ki: "Ey Lut, biz Rabbinin elçileriyiz. Onlar sana kesin olarak ulaşamazlar. Gecenin bir parçasında ailenle birlikte yürü (yola çık). Sakın, hiçbiriniz dönüp arkasına bakmasın; fakat senin karın başka. Çünkü onlara isabet edecek olan, ona da isabet edecektir. Onlara va'dolunan (azap) sabah vaktidir. Sabah da yakın değil mi?"

82) Böylece emrimiz geldiği zaman, üstünü altına çevirdik ve üzerlerine balçıktan pişirilmiş, istif edilmiş taşlar yağdırdık;

83)Rabbinin Katında 'belli bir biçime sokulmuş, damgalanmış' olarak. Bunlar zalimlerden uzak değildir.

+ Konuyu Yanıtla
4 / 2 İlkİlk 1234 SonSon

Yer İmleri

Gönderme Kuralları