+ Konuyu Yanıtla
2 sonuçtan 1 --- 2 arası gösteriliyor

Konu: Yeni Anayasa

 1. #1
  ikimilyon Admin Mehmet DAĞDELEN kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Thu May 2006
  Konum
  Sakarya
  Yaş
  43
  İletiler
  3,120
  Blogdaki Konular
  18

  Yeni Anayasa

  bundan 4.5 yıl sonra halkımız ilk defa cumhurbaşkanı seçecek. yani artık partiler değil kişiler arasında da tercih yapacak.
  bu seçimin bazı sonuçları olacak.
  mesela halk tarafından seçilmiş bir kişi daha etkin davranabilecek. bunun sonucunda anayasada ve kanunlarda bazı değişiklikler gerekecek.
  şöyle ki, şu anda cumhurbaşkanı sadece meclise karşı sorumlu. yani cumhurbaşkanından sadece meclis hesap sorabilir. ve halk birini seçtiğinde halkın seçtiğine meclisin hesap sorması saçma olacak.

  nasıl ki partiler her seçimde halka hesap veriyorsa cumhurbaşkanı da halka hesap verecek. birde bunun üzerine meclise hesap verir konumda olması mümkün değildir.
  işte bu sebep ile başlayıp gittikçe genişleyen bir yetkiler silsilesi gelişecek.

  mesela bunlardan biri de tüm mahkeme yargıçlarının ve dahi heyetlerinin cumhurbaşkanı tarafından görevden alınması ve feshedilmesi olabilir. bu yargıçlar sultasının bu şekilde aşılabileceğine inanıyorum.

  şu anda her ne kadar bazı alanlarda görevden alma yetkileri olsa da bunun kanunlar arasına sıkıştırılmış engelleyici unsurları da var. işte bu unsurlar bazı kapsamlı yetki değişiklikleri için itici güç olacak. bu da yeni anayasayı kaçınılmaz kılacak.

  yeni anayasanın gelişebilecek olayları öngörmeden yapılması cumhurbaşkanı yetkileri açısından büyük hatalara sebep olacaktır. ve gelmekte olanın yarı başkanlık sistemi olduğunu anlayamamış siyasi organizasyonlar ileri-geri adımlarla bugün çıkarılacak anayasayı perişan edecekler. halkın cumhurbaşkanı seçmesinin sonucu kaçınılmaz olarak yarı başkanlık sistemidir. bunu içermeyen bir anayasa ancak kargaşa oluşturur.

  mevcut anayasayı düşünün... tüm yetkiler meclis, cumhurbaşkanı ve bakanlar kurulu üzerine kurulu. ve cumhurbaşkanının yetkilerinin artırılması demek meclis, bakanlar kurulu, bakanlıklar, anayasal kurumlar (ordu, yargı, yök vs.) ve amir hükümlerin yeniden düzenlenmesi demektir. bu ise ancak onlarca maddenin yeniden tanzimi ile mümkün. işte bu sebeple yani anayasa halkın seçeceği cumhurbaşkanı esasına göre hazırlanmalıdır.

  Milli Görüş; hakkı üstün tutmaktır!

 2. #2
  Kayıtsız
  Misafir

  inşallah

  inşallah FETHULLAH GÜLEN efendimiz gelir cumhurbaşkanı olur..hayırlara vesile olası dileğiyle..

+ Konuyu Yanıtla

Tags for this Thread

Yer İmleri

Gönderme Kuralları

 • You may not post new threads
 • You may post replies
 • You may not post attachments
 • You may edit your posts
 •