Oylama: Kitap alırken sizin için hangisi daha önemlidir?

Uyarı: Oyunuzu herkes görecektir

+ Konuyu Yanıtla
2 / 1 12 SonSon
36 sonuçtan 1 --- 20 arası gösteriliyor

Konu: Kitap alırken sizin için hangisi daha önemlidir?

gece Leyla Nur KALELİ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Mon Jun 2006
    İletiler
    1,169
    Blogdaki Konular
    5

Kitap alırken sizin için hangisi daha önemlidir?

Bildiğimiz gibi millet olarak kitap okuma alışkanlığımız istatistiklerle de sabit olarak pek iç açıcı değildir. Bundan yola çıkarak bir anket düzenlemek istiyorum. Anketin kitap okuma alışkanlığımıza olumlu yönde getiri sağlamasını umuyorum. Anket konusu " Kitap alırken sizin için hangisi daha önemlidir? ". Katılımınızı ve yorumlarınızı bekliyorum.
    Teşekkür ederim...
    ben seni yudum yudum içtim oğlum! hadi ol eskisi gibi olabilirsen...

Kitap tercihinde eğer ki yolculuk esnasında kitap alıyorsam kitabın ismi ilgimi çektiyse(tanınmış yazarlar da isim önceliklidir :)) içindekiler kısmına bakarım konular da çekici ise kitabı fiyatı da çok aşırı değilse (malum öğrenciyiz) alırım :)

kitabevlerine gittiğimde öncelik yeni çıkanlar ya da indirimli olanlar olmakta, ardından tarihi, gerilim, siyasi, edebi konulu standlar gelmekte...

diğer kitapevinde öncenliğim tasavvufi konular :)
    Her cümlenin ilk kelimesi büyük harfle başlar. Başlayan cümle bir karakter boşluk bırakılıp yazılır.

kitabın konusu ve tabiki yazarı..
    Veylüllil musallin!! veyl veyl veyl___

gece Leyla Nur KALELİ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Mon Jun 2006
    İletiler
    1,169
    Blogdaki Konular
    5
    Alıntı Halil BAYIR tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Kitap tercihinde eğer ki yolculuk esnasında kitap alıyorsam kitabın ismi ilgimi çektiyse(tanınmış yazarlar da isim önceliklidir :)) içindekiler kısmına bakarım konular da çekici ise kitabı fiyatı da çok aşırı değilse (malum öğrenciyiz) alırım :)

kitabevlerine gittiğimde öncelik yeni çıkanlar ya da indirimli olanlar olmakta, ardından tarihi, gerilim, siyasi, edebi konulu standlar gelmekte...

diğer kitapevinde öncenliğim tasavvufi konular :)
    Peki sizce hangi tür kitaplar daha yaygın olmalı? Türkiye'de hangi tür kitaplarda çeşitlilik açısından eksiklik yaşanıyor?
    ben seni yudum yudum içtim oğlum! hadi ol eskisi gibi olabilirsen...

Alıntı Leyla Nur KALELİ tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Peki sizce hangi tür kitaplar daha yaygın olmalı? Türkiye'de hangi tür kitaplarda çeşitlilik açısından eksiklik yaşanıyor?
    ülkemizde yayınlanan kitapları iki açıdan ele alabiliriz, biri kendi yazarlarımız, diğeri de yabancı yazarların çevirilerine ait kitaplar. kendi yazarlarımız sığ bir alana kendilerini çekmiş ya da uzmanlık alanı olmayan konularda kitaplar yazmaktadır, mesela önüne gelen herkes edebiyat ve özellikle aşka dair konular kitaplr yazarken toplumsal hayatın gidişatını ele alan, günlük hayatı dile getiren kitaplar eksik kalmaktadır, uzmanlık alanı olmayan konularda kitap yazanlar var , gazeteci kalkıp araştırmacı! yönünü öne çıkarıp tarhimizi bize öğretiyor, buna bağlı olarak tarih anlayışımız magazin tarih anlayışına kaymaktadır.

gerilim, bilimsellik, tarihi, deneme tarzı bana göre eksik kalan taraflar...

şunu da belirteyim ki, edebiyat, siyaset, İslam ve tasasvvufa dair çok fazla kitap var ama içinde bilgi namına pek fazla bi şey yok...
    Her cümlenin ilk kelimesi büyük harfle başlar. Başlayan cümle bir karakter boşluk bırakılıp yazılır.

Benim için öncelik kitabın konusudur.Kitabı seçerken yapılan eleştirilere göre değerlendiriyorum.Yazar kim olduğuda önemlidir mesela tarih kitaplarında Mustafa Armağan başka telden çalıyor İlber Ortaylı başka telden Mustafa Armağan yeniden Osmanlı derken İlber Ortaylı yıkılan Osmanlıdan bahsediyor.Biri Osmanlının aslında yıkılmadığını anlatmaya çalışırken (Büyük Osmanlı Projesi gibi) Diğeri Osmanlı'nın batılılaşamamasından dem vuruyor (Osmanlının en uzun yüz yılı) Ve tabiki fazlasıylada yorumluyorlar.Size yorumlamaya yer kalmıyor sadece düşünüyorsunuz :) Kısaca yazar önemlidir.Yayın evide çok önemlidir mesela Mesnevi-i Şerifi her önüne gel yayınlar hale geldi.Biri ötekinden farklı... Yayınevide önemlidir.
    ............................................................ .

[B]ülkemizde yayınlanan kitapları iki türden ele alabiliriz;biri kendi yazarlarmızın kaleminden, diğeri de yabancı yazarların kaleminden dilimize çevirilen kitaplar...

kendi yazarlarımızın ele aldığı konular ve ortaya çıkan kitaplar sığ bir alanda sıkışıp kalmıştır, bugün kitap raflarını dolduran kitapların çoğu aynı tarz konulardır, mesela edebiyatta aşk, tarihte sön dönem olayları bundan ayrı olarak her önüne gelen de kitap çıkarmaktadır...

ayrıca kitap çıkartanlardan bir kısmı da uzmanlık alanı olmayan konularda kitaplar çıkarmaktadır, birkaç şiir karalayan, birkaç karlama yapanlar hemen kitap çıkarmaktadır, yine kimi gazetecilerde araştırmacı! kimliklerini ön plana çıkartıp tarihin o gizemli ve tarihçilerin aydınlatamadığı bilgileri bizlere sunmaktadır, ama nasıl bir servis?magazinsel boyutu ağır basan bir servis...

genel anlamda ülkemizde bilimsellik, gerilim, deneme, eski Türkçe nin (osmanlı edebiyatı) eksikliği yaşanmaktadır.

Eser GEDİK kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Fri Dec 2006
    İletiler
    2,784
    Blogdaki Konular
    5
    kitabın konsuna ve kitabı satan adama bakarım ticaretmi yapıyor yoksa kitapmı satıyor...
    herkes ne söylediğini, nasıl söylediğini bilse. bu işler olmayacaktı sadri abi.

Sessiz DEVRİM! Fatih KANLI kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat Feb 2008
    İletiler
    3,669
    Blogdaki Konular
    1
    Hiç bir şeyi dikkate almam eyer ki bir konuda ihtiyacım olan bir kitap varsa gider o kitabı alırım(yazarı ve yayınevi kim olursa olsun).Eyer ki bir yerden geçerken bir kitapçı görmüşsem girerim içeri teker teker gezerim rafları dikkatimi çeken bir kitap olursa alırım.Bu kimi zaman tasavvuf olur,kimi zaman tarih,kimi zaman da edebi bir eser.Yani, kısacası ayrım yapmam....yemekte ayrım yapmadığım gibi!...biri midemi,diğeri ruhumu doyuruyor....

Kısıtlanmış Üye
    Giriş
    Wed Jan 2008
    İletiler
    1,533
    Blogdaki Konular
    5
    Kitabın Konusu Ve Yazarı ,kitabın aldığı eleştiriler, kitap almamda etken olabilir.....
    ѕєηιη ƒαякıη вєηιм тαяzıм .......

Kitabın konusu, türü, yazarı, yayın evi bir kitabı almamdaki en önemli noktalardır.
    " sırrın kalemine perde indirdim
    ve ben bir kez daha ye-nil-dim! "

Alıntı Fatih KANLI tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Hiç bir şeyi dikkate almam eyer ki bir konuda ihtiyacım olan bir kitap varsa gider o kitabı alırım(yazarı ve yayınevi kim olursa olsun).Eyer ki bir yerden geçerken bir kitapçı görmüşsem girerim içeri teker teker gezerim rafları dikkatimi çeken bir kitap olursa alırım.Bu kimi zaman tasavvuf olur,kimi zaman tarih,kimi zaman da edebi bir eser.Yani, kısacası ayrım yapmam....yemekte ayrım yapmadığım gibi!...biri midemi,diğeri ruhumu doyuruyor....

Fatih ruhu doldurmak mideyi doldurmaya benzemez, mide çabuk temizlenir ama ruh kolay temizlenmez...:)

Ben kitap alırken yukarıdaki maddelerin hepsini önemserim ve o maddelere ek olarak benim için kitabın sayfa sayısı da önemlidir. Yani okumaya niyet ettiğim kitabı 3 günden fazla elimde tutmayı sevmem. 150-200 sayfada anlatılacak bir meseleyi 300-500 sayfada anlatılmasını gereksiz bulurum. Yazarın vermek istediği mesajı net, kısa ve sağlam yapılı bir şekilde kitabına yansıtması en doğru olanıdır. Kütüphanemdeki seri kitaplar (ansiklopedi, tefsirler, araştırmalar vs..) hariç, diğerlerinin ortalaması 150-200 sayfa arasındadır.

Herkes okumalı ama herşey okunmamalı.... zira israf haramdır.
    Klavye Mücahidi

Benim için birden fazla seçenek önemli aslında konusu,yazarı ve tavsiye edilmiş olması ama şu anda en çok tavsiye edilmiş olması diyebileceğim çünki rastgele kitap okuacak kadar fazla zamanım yok,benim kitaplar konusundaki zevkimi bilen dostların tavsiyelerine önem veriyorum bu aralar.

kesinlikle yazarı

herkes okunmaz ya da ben okuyamam
    "ey ruhumun ışığı !
    ruhlar bölük bölük ayrılırken senin ruhunu benimkiyle aynı bölüğe yazmışlar" f.o.

yazar önce tabii sonra konusu ismi cinsi eğer vaktim varsa önsözünüde okurum
    hiç bir zaman kapağımdan etkilenip bir kitap almamaışımdır

İhVaN-ElFidAm Humeyra YILDIRIM kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu Mar 2008
    İletiler
    871
    Blogdaki Konular
    1
    bence yazar fazla önmli değil..

önmli olan benm için içerik vede konu..

tabi öyle açma sapan yazarları buna dahil etmiyorm.

çnkü ben onları zaten bu kategorinin içersine koymuyorum..

son zamnlarda siyasi kitaplara ilgim daha da arttı..
    Ressam babamın sitesi : http://www.abdulkadiryildirim.com

Kitabın konusu, yazardan daha önemlidir bence. Zira her insan ister istemez kendi kişisel düşüncelerini eserine yansıtır. Eleştirel bir bakış açısına sahi olabilmek adına, çeşitli yazarların kitaplarını okumak taraftarıyım. Böylece aralarında rahatlıkla kıyas yapabilir, farklı düşünceleri de öğrenmiş oluruz. Saygılar..
    (¯`·.(¯`·. Canlar Cananı'nın emrini hiçe sayan candan hayır gelir mi? .·´¯).·´¯)

Simdiye kadar aldigim bütün kitaplar´da, - bazilarinda yazarina dahi bakmadan -
    hep dogru karar verdim.
    Kitaplar beni cekiyor :)

Sessiz DEVRİM! Fatih KANLI kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat Feb 2008
    İletiler
    3,669
    Blogdaki Konular
    1
    Alıntı İbrahim BAKŞİŞ tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Fatih ruhu doldurmak mideyi doldurmaya benzemez, mide çabuk temizlenir ama ruh kolay temizlenmez...:)

Ben kitap alırken yukarıdaki maddelerin hepsini önemserim ve o maddelere ek olarak benim için kitabın sayfa sayısı da önemlidir. Yani okumaya niyet ettiğim kitabı 3 günden fazla elimde tutmayı sevmem. 150-200 sayfada anlatılacak bir meseleyi 300-500 sayfada anlatılmasını gereksiz bulurum. Yazarın vermek istediği mesajı net, kısa ve sağlam yapılı bir şekilde kitabına yansıtması en doğru olanıdır. Kütüphanemdeki seri kitaplar (ansiklopedi, tefsirler, araştırmalar vs..) hariç, diğerlerinin ortalaması 150-200 sayfa arasındadır.

Herkes okumalı ama herşey okunmamalı.... zira israf haramdır.
    İbrahim kitap konusunda çok aç gözlüyüm tüm kitaplar ilgimi çekiyor,hele ki yakın tarih ve Resulullah (s.a.v.) efendimizin devlet yönetimi noktasında bize rehber olacak tarzda olan kitaplar.Mesela;Resulullahın mali siyaseti,Resulullahın diplomatik münasebetleri vs. ayrıca araştırma tarzında kitaplar mesela;Aydoğan Vatandaşın kitapları her zaman dikkatimi çekmiştir ne zaman görsem ilgisiz kalamam mümkün değil.Hakeza Doktora tesi için yazılmış kitaplar mesela Prof. Davut Dursunun İslam Dünyasın daki Rntegrasyon Hareketleri bu tarzda kitaplar daha çok ilgimi çekiyor.Gerçi hepsi ilgimi çekiyor ama bu tarzda olanlar daha fazla.

Ayrıca sayfa yapısı hiç önemli değil;kendini bir kere koyverdinmi devamı geliyo,farkıda bile olmuyorsun.

Yazarıda önemli değil çünkü;ben kendi fikri alt yapıma güveniyorum elhamdülillah.Entellektüel bazda düşünecek olursan diğer fikirler hakkında da kanaat sahibi olmak için daima karşıt fikirde ki yazarlarında kitaplarını okurum.Özelliklede sosyalist kesimin entellektüellerini tercih ederim.

kitab alırken konu öncelimiz olmalı yazarıda konu kadar mühimdir lakin bazen aradımız konuda belli yazarlar olmuyor
    hayat;iman ve cihattır. Bu iki değer ve dinanizme, kim sahip olursa, zaferi onlar kazanacaktır.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 1 12 SonSon

Yer İmleri

Gönderme Kuralları