+ Konuyu Yanıtla
20 sonuçtan 1 --- 20 arası gösteriliyor

Konu: Masum

Masum

Güneşin yüzünü yavaş yavaş gösterdiği günler. Böyle günlere herhalde en çok anneler seviniyor. Yavrunuzla rahat rahat dışarı çıkabiliyorsunuz.

Ne tuhaf şey şu bebekler. Oğlum sekiz aylık. Her gün minübüse biniyoruz. İstanbul'da her pazartesi hakikaten bir sendrom yaşanır. Trafik sıkışık, insanların yüzleri asıktır. Ne zaman o suratı asık minübüs ahalisi oğluma baksa gülümsüyorlar. Yusuf'un da bunda katkısı var tabii...

Mesela çeşitli oyunlarımız var.Sesli ve sık sık nefes alıp verme oyunu.Ne zaman yapsa tüm minübüs kafasını bize çeviriyor.Hemen arkasında avazı çıktığı kadar bababa,dededeee ve vavavavava diye bağırıyor.Bu gün baktım palabıyıklı bir amca o korkutucu asık suratıyla bize baktı ve hemen gülümsedi.Çatık kaşlar gitti.Herhesin yüzünde muzip bir tebessüm...

O gergin hava biranda kayboluveriyor.İnsan ister istemez düşünüyor.Ne çok kirlendik.Ne çok günaha sahibiz.Onca sorumluluğa inat,biz gaflet deryasında boğulmak üzere zar zor nefes alıyoruz.Bebekler en masum yanlarımızı hatırlatıyor.En günahsız günlerimizi.Galiba herkes masumluğa özeniyor.Demekki herkesin içinde kararmamış bir yer var ve orası aydınlığa hasret içinde...

Normalde minübüste yanınıza oturanla asla konuşmazsınız.Yanınızda bebek varsa tüm teyzeler profösör.
    -Onun uykusumu geldi.Yan yatırında çocuk uyusun.İçimden yan yatırınca temelli deliriyor diyorum.
    -Ordan rüzgar geliyor sanki.Kızım akşama gaz yapar o çocuğa...
    -Yok teyzecim buraya gelmiyor.

Yolda yürüyoruz.Yanımızdan geçen teyze.
    -Kapşonunu tak kapşonunu.
    Bir diğeri
    -Niye çıktın kızım sen dışarı havalar daha serin...

Hay Allah'ım tüm millet kaynana...

Birde çocuklu anneler.Sanki hepimiz kardeşiz,tüm İstanbul.Yolda iki kucağında bebek olan anne karşılaşırsa ne olur.İşte şu soruyu sorar;
    -Canım canım çok tatlı,kaç aylık...

Kimsenin kimseye mesafesi kalmıyor.Kutsal vazifenizi yapıyorsunuz.

O kadar masum ki,uykusu iyice geldi.Tüm huysuzluklarını sırayla yapıyor.Tam 4 uyutma teşebbüsüm hayal kırıklığı ve asabiyetle sonuç verdi.O uykusuz gözlerini oğuşturan çocuk,beşiğine yatırdığınız anda gülümseyip elini ayağını çırpmaya başlıyor.Uğraşıyor,uğraşıyor,uğraşıyorsunuz ki size de sağdan soldan sinir geliyor ki,yatağında emekleme duruşunu alıp sırıtıyor.Sabrım deneniyor diyor tekrar yatırıyorsunuz.Hoop tekrar emekleme duruşu.En sonunda bir taraftan bağırıyor,bir taraftanda dönmesin diye karnından tutuyorum.Oysa kahkahalarla gülmeye başlıyor.Ne zaman bağırsam,karnından yönünü değiştirmesin diye tutsam çocuk kahkaha atmaya başlıyor.En sonunda teslim oluyor,sizde gülüyor,kucağınıza alıp odaya götürüyorsunuz.

Bağırmayı,içinde taşınan siniri ve kötü düşünceyi bilmiyor çünki o masum...Sizse hayatınızda affedemediklerinizi,kızdıklarınızı hatırladıkça,ne kadar kirlendiğinizi hatırlıyorsunuz.

Bazen durup dururken onun bir gün yere düşeceği,eninde sonunda alnını,bacağını yaralayacağı geliyor aklınıza.İçim daralıyor.O hiç düşmesin,onun alnı yarılmasın,o hasta olmasın hepsi bana olsun diyorsunuz.

Ama o masum hayatı böyle düşe düşe her düştüğü yerden kalka kalka öğrenecek.
    Aklıma peygamber SAV geliyor.Hani Cebrail ona Hasan'la Hüseyin'in şehadet haberini getirmişti.Nasıl yüreği sızladı kimbilir.Kızlarını toprağa verirken nasıl üzüldü.

Ah Filistinli analar...Filistin'de evinden şehit çıkmamış bir tek aile yok.Her evden...1 aylık bebeler,8 aylık bebeler o masum tebessümleriyle Rablerine uçuyorlar...
    Arşu ala titriyor bunca zulme.Yüreklerimiz duymuyor...Masum değiliz,kirliyiz,karanlığız hepimiz...

Rabbimiz biz sana verdiğimiz söze sadık kalamadık.Yeryüzü kan ve zulüm kokuyor.Tüm suçlular olarak,vazifemizi hatırlamayı ve hak hakim olana dek dinine hizmet etmekle şereflenmeyi nasip et bizlere...
    Masum değiliz...
    "Kentler bizi hiç anlamayacak ve esirgemeyecek,ucu yanmış kibrit çöpü gibi kırılacağız,Birşeyler dokunulmamış kalsın gidelim bu şehirden..."

Allah razı olsun belkız kardeşim ah o masumluğu bir daha yeniden öğrene bilsek
    Rabbim nasib eder inşallah.
    İnsan bu su misali,kıvrım kıvrım akarya ...

kızım 17 ye kadar saymayı öğrendi az önce bana sorduğu soru şu ;
    anne ben 17 yaşından sonra daha başka yaşa giremeyecekmiyim?!...
    çocuk dünyası işte masum ve temiz

En çok hesap verdiğimiz ise hırkası.Turuncu beyaz bir hırkası var.Üzerinede yine turuncu beyaz bir şapka takıyorum.Hangi ilçeye gitsem "kız galiba?" yada "kızmı?" diye soruyorlar.

Bende yoo erkek diye cevap verince şu diyaloğu yaşıyoruz.
    -Ama erkek turuncu giyermi?Neyse büyüsün zaten kendi giymez
    Bense;
    -Olurmu artık geçlerde turuncu giyiyor.
    -Canım o daha küçüktür de ondan
    -Hayır benim yeğenim var (Haşim Kılıçaslan) üniversitede okuyor.Pembe bile giyiyor.

diyince şaşkın şaşkın bakıyorlar:)

İnanın bu diyaloğu en az 3 yerde yaşadım.

Haşim duymasın::)
    "Kentler bizi hiç anlamayacak ve esirgemeyecek,ucu yanmış kibrit çöpü gibi kırılacağız,Birşeyler dokunulmamış kalsın gidelim bu şehirden..."

Hakketen çok masum bi yazı.. İnsan bu yüzden büyüynce küçülmke istiyor demek ki.. Keşke her bebek, bebek gibi masum kalabilse..
    'Sen'e ithaflar bitti...

Duydu Haşim herşeyi,duydu..
    ''Allah'ın sizin için biçtiği fiyat cennettir.Değerinizi düşürmeyin..(M.İ)''

küçük kızım zehra 4 yaşında aramızda geçen bir dialog...
    -seni babama söliycem
    -neden
    -çünkü sen bana kızdın
    -peki ozman sana neden kızdığımıda söylemeyi unutma olurmu
    -hayıy sacece kızdığını söliycem öbüyünü sölemiycem

aklıma gelen bir tana daha...
    televizyonda duyduğu bir çocuk şarkısı
    -ben bir arıyım ben bir arıyııım.çiçek çiçek dolaşırım bal yaparım...
    birde zehranın dinliyoruz...
    -ben bir ayıyııım ben bir ayıyııım çiçek çiçek dolaşıyım bal yapayıııım

küçük kızımla mezara gitmişdik orda ikimiz arasında geçen konuşma

- baba ben kuş olmak istiyorum
    -niye
    -kuşlar uçarak hemen gidecekleri yere gidiyorlar bende kuş olup ALLAHımıza gitmek istiyorum

ve dona kalmışdım 4 yaşındaki bir çocukdan duydıgım söze
    Documents and Settings\casper\Belgelerim\Resimlerim\39db57caa7al0.gif

5 yaşındaki kızımla cennetten bahsediyoruz
    gaza gelip beni susturup kendisi konuşmaya başladı..
    -cennette melekler ne istersek hemen önümüze getirecekler dimi anne
    -evet kızım
    -orda çileklerde var dimi anneeee
    -evet kızım
    -muzda var dimi anneee
    -evet kızım
    -istediğimiz bütün oyuncaklaaar, oyun parklarıı, lunaparklar da var dimi anne
    -evet kızım
    -hem cennete girince allahımızıda görürüz , bizi yaratırken görememiştik dimii..

Alıntı Banu YAVUZ tafarından gönderildi Mesajı Göster
    5 yaşındaki kızımla cennetten bahsediyoruz
    gaza gelip beni susturup kendisi konuşmaya başladı..
    -cennette melekler ne istersek hemen önümüze getirecekler dimi anne
    -evet kızım
    -orda çileklerde var dimi anneeee
    -evet kızım
    -muzda var dimi anneee
    -evet kızım
    -istediğimiz bütün oyuncaklaaar, oyun parklarıı, lunaparklar da var dimi anne
    -evet kızım
    -hem cennete girince allahımızıda görürüz , bizi yaratırken görememiştik dimii..
    son söz sözün bittigi yer olmuş
    Documents and Settings\casper\Belgelerim\Resimlerim\39db57caa7al0.gif

KÜÇÜk Beyza Halamin YÜzÜndekİ Benİ GÖsterİp Yenge Bu Ne Bu Ne Dİye Soruyor. Halam Da Ben Dİyor. Sonra Da Ne İmİŞ Dİye Soruyor. Beyza : Sen:)mİŞ Dİyor.
    İsra

Ne güzel yazmışsın...
    Olaylar aynı kişiler farklı olsa da. Zaten bu Türk milleti doğuştan pedagog. Bi bakışta anlıyolar çocuğa ne olduğunu :)
    Bu arada benim de favorim turuncu. Yıllardır aynı şey, erkeğe mavi kıza pembe. Başka renk yok sanki...

doğumgünü

oluyo böyle şeyler. Yüsra bir yaşın girip te saçları çıkmaya başlayana kadar bana da oğlanmı? diyorlardı.üstelik elbise giydirdiyim halde.
    Bende geçtiyimiz bir iki ay önce kızımla yaşadığım anımı paylaşmakistedim.
    Alt katımızda ki komşunun yüsra dan altı ay büyük kızıvar,doğumgünü kutlamasıvar bizde gittik.pastageldi üzerinde mumlar iykidoğdun dilara alkışlar.mumlarsöndü ,pastalarkesildi bizde hediyemizi verip evimize geldik.A radan aylar geçti bende yüsranın doğum gününü yapıyorum bizim pastada mumlarımız yok iykidoğdun yüsra yok alkışyok.Benim ufaklık doğum gününü beğenmemişolacak, nezaman kalabalık bir ortama girersek başlıyo "anne kalk düttanada iyki dğdun dütta dap "diyo. birakşam eşimin yakınları akşam yemeyi için gelmişlerdi bizimki başladı ağlamaya" neden düttana iykidoğdun dütta datmıyçun""kalk gel düttana iyki doğdun dat"pastamız vardı da sonunda getirdik kızımı alkışladılar iykidoğdun yüsra dediler,pastayıkesti ve çok mutlu oldu.budefa doğum gününü beyenmiş olacak ki artık benden kutlama istemiyo.

o daha bebet bebet

geçen akşam yüsrayı parka götürüyorum park girişinde ufacık köpek yavrusu
    benimki önce kedi zannetti sonra dikkatle bakmaya başladı ben o köpeğin yavrusu dedim .yavru köpek peşimizde bizimle geldi benimki korktu kucağımdan inmezsıkı sıkı boynuma sarılıyo bi ara parktaki diyer çocuklar aldılar parkın dışına götürdüler,yüsrada parkta oynamaya başladı.bir ara kaldırım taşınaoturdu kızımkalk hasta olursun hiç duymuyo aaaa bak hav hav geldi arkana dedim aniden oturduğu yerden kalktı ayağa korku şaşkınlık arası "anne o bebet daha bebet bebet bise datmas"

Mâh-rû Mümine AYDIN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Wed Jun 2006
    İletiler
    1,720
    Bağırmayı,içinde taşınan siniri ve kötü düşünceyi bilmiyor çünki o masum...Sizse hayatınızda affedemediklerinizi,kızdıklarınızı hatırladıkça,ne kadar kirlendiğinizi hatırlıyorsunuz.

o kadar önemli ki bu ifade...ah ah...Bu arada belkıs abla yusuf annesine naz yapıyodur :)
    Çocukluk günlerimin son demlerini yaşıyorum...Tadını çıkarmak istiyorum...

beni durup dururken güldüren bir olayı anlatmak istiyorum
    üst kattaki komşumun 12 yaşındaki oğlu kardeşiyle pek bi kavga ediyorlar...
    geçen akşam babası evden çıkıp bizim kattaki binanın çıkış kapısına yönelmişti ki , yukarıda o herzamanki bildik kavgalardan biri büyük bir gümbürtüyle kopuverdi...
    babası acele işi olduğundan olsa gerek yukarı çıkmak yerine bulunduğumuz kattan seslendi....
    "oğlum rövanşı için ben gelicem, bekle beni"

gülmekten göbeğim çatladı
    anlatacağımı da unuttum ya
    ....DAVAMA VE LİDERİME BİAT ETTİM ...GURURLUYUM ONURLUYUM.....

Alıntı Ahmet YAVUZ tafarından gönderildi Mesajı Göster
    gülmekten göbeğim çatladı
    anlatacağımı da unuttum ya
    işte buna gülünür :) :) :)

ALLAH'ım ellerimi bırakma

Allah'ım !

Kanadı kırık bir kuş gibiyim.

Uçsam uçamıyor, göçsem göçemiyorum.

Yarım bırakılmış bir düş gibiyim.

Yardan da, serden de geçemiyorum.

Menzile erememe korkusu sardı benliğimi

Kolum kanadım kırık , gönlüm bin pare!

Ey kalpleri evirip çeviren, ey gönüller sahibi !

Yaraları saran , dağılanı toplayan Sensin !

Varlığım Senin varlığının şahidi

Varlığım Senin Rahmetinin şahidi!

Allah'ım !

Yalnız Senden yardım diler yalnız Sana kulluk ederiz.

Seni sığınak, barınak, tutamak bilir Ya Allah deriz.

Şeytandan SANA sığınır e'uzu billah deriz.

Her işe Seninle başlar bismillah deriz.

Nimet verdiğinde gönülden şükrederiz.

Versende aslanda elhamdülillah deriz.

Hayran kaldığımızda maşallah,

Pişman olduğumuz da estağfirullah deriz.

Sevindiğimizde Allahuekber,

Üzüldüğümüzde inna lillah deriz.

Canımız sıkıldığında fe-subhanallah ,

Zafer kazandığımızda nasrun minallah,

Rızık kazandığımızda er-rizku 'alallah deriz.

Bir işi arzu ettiğimizde inşallah,

Bir işi başardığımızda biiznillah deriz.

Güçlük karşısında la-havle ve-la kuvvete illa billah,

Söz verdiğimizde v'Allah ve billah deriz.

Allah'ım !

Benliğimin yaktığı ateşte yakma beni!

Beni nefsime kul etme, kul et nefsimi Sana !

Bir lahza dahi bana bırakma beni!

Sen bana yetersin, yetmem ben bana .

Bilmediğimi bildir, görmediğimi göster!

Sen bildirmezsen bilemem, göremem göstermezsen

Gönlüme huzur,gözlerime nur, dizime derman ver!

Sen "OL" deyince olur, olmaz "OL" demezsen.

Canana can, cana canan , kalbe ferman ver!

Al işte ellerim , uzattım sana!

Ne olur, ne olur bırakma beni bana !

Sen bana yetersin , yetmem ben bana !

Allah'ım, ellerimi bırakma!

Allah'ım !

Bırakma bizi

Tut elimizi!

+ Konuyu Yanıtla

Tags for this Thread

Yer İmleri

Gönderme Kuralları