+ Konuyu Yanıtla
4 / 2 İlkİlk 1234 SonSon
78 sonuçtan 21 --- 40 arası gösteriliyor

Konu: Hatm-i Hâcegan

İhVaN-ElFidAm Humeyra YILDIRIM kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu Mar 2008
    İletiler
    871
    Blogdaki Konular
    1
    Alıntı Sedat KUMOVA tafarından gönderildi Mesajı Göster

ne cok söylenir bu cümle..dogrudur.peki hiç mi hata yapmamışlardır acaba?yada yapmış olamazlarmı?

islam tarihine dönüp hatırlama babında biraz düşünelim bi yolculuk yapalım şimdi..

mesela;

Salebeyi hatırlayalım sonradan helak olusunu,

Ebu lübabeyi ,kurayza kabilesi için yaptıgı ihaneti ve sonrasındaki tevbesini,

Eşcalı sahabeyi hatırlayalım,hani hayber ganimetinden ufak bir eşya calan ve akıbeti ateş olan sahabeyi,

Halin bin Velidi hatırlayalım,Malik olayında onu öldürüp zevcesiyle evlenmesi konusunu ve ömer r.a ve ebu bekir r.a nın buna içtihad hatası yapmıştır dedigi halid bin velidi,

3 sahabeyi hatırlayalım,kendilerine bazı seyleri haram kıldıklarını(sürekli oruç,namaz ce cima)ve Allah rasulünün onları azarlayışlarını böyle yapmalarının hata oldugunu anlatmasını hatırlayalım,

yada Allah rasulünü hatırlayalım,bedir esirleri konusunda vermiş oldugu yanlış ve hatalı kararını.ve Allah c.c nun ayetinde bunu ona bildirmesini , akabinde''o günkü kadar basıma taş düşmesinden hiç bir gün korkmamıştım'' demesini hatırlayalım...

şimdi bunların hepsine evet hata insanlara mahsustur diyebiliyoruzken,neden sonrasında gelen büyük zatlar için bunu yakıştıramıyoruz..Allah için bunu iyi düşünelim..
    Asla ve asla dediğim cümleden böyle bir mana çıkarılmasın yanlış anlaşılmaktan Mevlaya sığınırım peygamberler dahi hata yapmışken alimler yapmazmı nefisleri yokmu elbette hataları vardır..

Dikkat ederseniz orada vurguladığım mana hatmeler zikirler Allahu tealayla beraberlik idrakı kalbi yoğurarak lafzatullağın dilden yüreğe inmesinin topluca yapılmasıdır..

Benim bu noktada asl kastettiğim mana şudur Alim Hatta evliya diye sıfatlandırdığımız bir çok şeyh bu gün müridanlarıyla topluca bunu yapıyor riya olmasın die isim wermiyorm fakat gerçekten engn bilgilere sahip bu kişiler bu zikirin devamlılığını sağlamayı amaç ediniyorsa sizce bu tamamen nefsi veya araştırlmadan yapılmış bir şeymi olur

Zarar veya yanlış bir boyutu varsa eminim ilk başta onlar buna mani olurdu...
    Ressam babamın sitesi : http://www.abdulkadiryildirim.com

Alıntı Hümeyra YILDIRIM tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Asla ve asla dediğim cümleden böyle bir mana çıkarılmasın yanlış anlaşılmaktan Mevlaya sığınırım peygamberler dahi hata yapmışken alimler yapmazmı nefisleri yokmu elbette hataları vardır..

Dikkat ederseniz orada vurguladığım mana hatmeler zikirler Allahu tealayla beraberlik idrakı kalbi yoğurarak lafzatullağın dilden yüreğe inmesinin topluca yapılmasıdır..

Benim bu noktada asl kastettiğim mana şudur Alim Hatta evliya diye sıfatlandırdığımız bir çok şeyh bu gün müridanlarıyla topluca bunu yapıyor riya olmasın die isim wermiyorm fakat gerçekten engn bilgilere sahip bu kişiler bu zikirin devamlılığını sağlamayı amaç ediniyorsa sizce bu tamamen nefsi veya araştırlmadan yapılmış bir şeymi olur

Zarar veya yanlış bir boyutu varsa eminim ilk başta onlar buna mani olurdu...

:):):)

hümeyra hanımilk paragrafta onlarda hata yapabilir diyorsunuz
    ( ki evet yaparlar ) son paragrafta ise böyle birşey yanlışsa
    onlar bunu düzeltirdi diyorsunuz... ki sefat abi buna karşı çıkıyor
    ve karşı çıkışındada haklı. hatasının farkında değilse ( zaten
    bile bilede hata yapacak değilya ) nasıl karşı çıkacak.

lakin sayıların herhangi bir önemi yoktur. sayıları bu kadar kafaya
    takmakta yanlış , kafaya takanları bizzat kafaya takmakta yanlış.
    "yolda yürürken eğer ayağınız taşa takılırsa siz yine amerikaya küfredin." (humeyni)

BANNED Sedat KUMOVA kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Tue Sep 2006
    İletiler
    626
    hümeyra hanım Allah kalbimi biliyor ya,sadece o cümleyi sizden alıntı yapmam genelde hep bunun söylendigini bekirtmek amacıylaydı.alıntınız üzerinden genele hitap gibi diyelim..yani bire bir alıntı degildi.
    اياك نعبد واياك نستعين
    ''Ancak sana kulluk ederiz ve ancak senden yardım dileriz''

Kısıtlanmış Üye
    Giriş
    Sun Jan 2008
    İletiler
    287
    Hatmeyi yapmanın dinen caiz oduğunu gösterecek delile ihtiyaç vardır. Şöyle ki :
    1. Peygamber sav. ve ashabı bu ameli yapmışlarmıdır ?
    2. Peygamber sav. hatmeyi yapmaya teşvik edici bir hadisi varmıdır ?
    3. Hatmenin bitiminin akabinde okunan duanın meşru olabilmesi için deliliniz nedir ?
    4. Boncuk ve taşlarla yapılanan tesbihatın meşluğuna dair deliliniz nedir ?
    5. Toplu olarak zikir yapmanın meşruluğu nedir ?
    6. Hatırladığım kadarıyla hatme abdestli olarak yapılan bir ibadet şekline bürünmüştür. Bu aşmada amel için abdest alınması özellikle neden yapılmaktadır ?

Bütün bunlara ilave olarak delillerin sahihliğinin üzerinde durmak için Peygamber sav'in şu hadisini yazmak gereğini duyuyorum :

''Her kim bir amel işlerde, o amel hakkında emrimiz yoktur, o amel merduttur.'' Müslim 1718 buyurmaktadır.
    انسن صداقت يكشر غرسد اكره٠
    يردمجصدر دغرلرن حزرة الله٠

Kayıtsız
    Misafir
    Alıntı Alkan DEVECİ tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Hatmeyi yapmanın dinen caiz oduğunu gösterecek delile ihtiyaç vardır. Şöyle ki :
    3. Hatmenin bitiminin akabinde okunan duanın meşru olabilmesi için deliliniz nedir ?
    6. Hatırladığım kadarıyla hatme abdestli olarak yapılan bir ibadet şekline bürünmüştür. Bu aşmada amel için abdest alınması özellikle neden yapılmaktadır ?

Bütün bunlara ilave olarak delillerin sahihliğinin üzerinde durmak için Peygamber sav'in şu hadisini yazmak gereğini duyuyorum :

''Her kim bir amel işlerde, o amel hakkında emrimiz yoktur, o amel merduttur.'' Müslim 1718 buyurmaktadır.
    Edille-i şeriyyeyi bire, veya ikiye indirirseniz,bunları anlamanız mümkün değil...Kur'an ve sünnet'den sonra İslamın iki kaynağı daha var, Ehl-i sünnete göre;
    Çünkü dini hayatımızın tanziminde,nelere uyup nelere uymayacağımızı bizzat yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim bildirmektedir..Yani bu güne kadar gelen İslam büyükleri ve mücedditleri, Edille-i şeriyyenin nelerden ibaret olduğunu, Kur'an-ı Kerimi tetkik ederek çıkarmışlardır...

Dinimizin üçüncü temel kaynağı, icma-i Ümmet olup herşeyden önce, yüce ashab-ı kiramın davranışlarını örnek almaktır..çünkü hem Allah onlardan razı, hem onlar Allahdan razı....Bu hususu açıklayan ayet..
    ''İslamda birinci dereceyi kazanan Muhacirler, Ensar ile onlara güzellikle tabi olanlardır..Allah onlardan razı olmuştur, onlarda Allah dan razı olmuşlardır.
    Bunlar için, altlarından ırmaklar akan ebedi cennetler hazırlandı. Bu ne büyük saadetdir'' TEVBE/100

Dinimizin dördüncü kaynağı, dinde birer otorite haline gelmiş ve gerçekten manevi olgunluğa ermiş ve yüce Kitabımız'da ''Ehl-i zikr'' olarak övülen din alimlerinin yukarıda saydığımız kriterlere aykırı düşmeyen görüş ve ictihadlarıdır.
    Yüce kitabımız bu konuda şu ikazda bulunur...

''Bilmiyorsanız, zikr erbabına sorunuz'' NAHL/43
    ''O gün ki insan sınıflarından her birini, biz imamları ile çağıracağız''ISRA/71

Kısıtlanmış Üye
    Giriş
    Sun Jan 2008
    İletiler
    287
    Doğrudur diyelim lafı uzatmayalım. Allah razı olsun.
    Gelelim Hatme-i Hacegan'ın şeri hükmüne ? Hangi şeri hükme istinaden, hangi imam bu amelin yapılmasında meşruluk kazandırmıştır ? Sadece kaynak isityorum bu kadar basit aslında. Yukarıdaki maddeleri tek tek yanıtlarsanız daha makul oalcaktır.
    Allah'a emanet...

_ALBAY_ SİTE BAŞKANI Tevfik YAZICILAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    8,607
    Blogdaki Konular
    5
    Kuran-ı Hakimde sabah akşam dua, ibadet ve zikir edenlerle beraber bulunmaya şöyle teşvik edilmiştir:

Resûlüm! Sabah akşam Rablerine, Onun rızasını isteyerek dua (ibadet ve zikir) edenlerle birlikte bulunmaya candan sabret. Dünya hayatının süsünü isteyerek gözlerini onlardan çevirme. [ Kehf 18/28.]

Bu ayet indiği zaman Resûlulah (s.a.v) Efendimiz, bu kimseleri araştırmak için mescide çıktı. Mescitte zikreden bir topluluk buldu. Bunlar elbiseleri eski fakir ve garip Müslümanlardı. Onları görünce hemen yanlarına oturdu ve: Ümmetim içinde benim kendileriyle birlikte olmamı emrettiği kimseleri yaratan ALLAHa ham dolsun. Buyurdu. [ Taberi, Camiul-Beyan, İlgili ayetin tefsiri; İbnu Kesir, Tefsirul-Kuranil-Azim, V, 153; Suyuti, ed-Dürrül-Mensur, V, 381; Ebu Nuaym, Marifetus-Sahabe, III, No: 4634.]
    Konu başında geçen güzel bir örneği tekrar etmekte fayda var...
    Gün gelecek bütün dünya Hocama selam duracak!

Kısıtlanmış Üye
    Giriş
    Sun Jan 2008
    İletiler
    287
    6. Hatırladığım kadarıyla hatme abdestli olarak yapılan bir ibadet şekline bürünmüştür. Bu aşmada amel için abdest alınması özellikle neden yapılmaktadır ? .
    ''Her kim bir amel işlerde, o amel hakkında emrimiz yoktur, o amel merduttur.'' Müslim 1718

''Muhakkak ki, sözlerin en doğrusu Allah’ın Kelamı, yolların en hayırlısı Muhammed’in sav. yoludur. İşlerin en kötüsü ise sonradan uydurulanlardır. Sonradan uydurulup dine sokulan her amel bidat, her bidat sapıklık ve her sapıklık da ateştedir.''Müslim Cuma: 13, Nesai Cuma: 24

"Ben sizin havuz başına ilk varan öncünüzüm. Yemîn olsun orada sizden bir takım adamlar bana kaldırılıp gösterilecek, hattâ ben onlara vermek üzere elimi uzatırım ki, bu sırada onlar çekilip benden uzaklaştırılırlar. Ben: — Ey Rabb'im! Onlar benim sahâbîlerimdirler! derim. Yüce Allah: — Sen onların senden sonra dînde neler îcâd ettiklerini bilmezsin! buyurur.'' Sahih-i Buhari, Kitabu'l-Fıten

Dine sonradan sokulduysa eğer bu amel merduttur, bidattır. Eğe bizler dine sonradan sokulan bu tip amellere bidat diyemiyorsak irsaliyyat ve emeviyyat dinini yaşıyoruz demektir. Allahuteala bizleri ateşten muhafaza buyursun.

Her ''zikir'' kelimesinden maksadın bu çeşit ameller olduğunu ima etmek ancak akılsızların işidir. ''Zikri biz indirdik ve onu biz koruyacağız.''(hicr.9) da belirtilen ''zikr'' kelimesininde sadece -kuran- olduğunu söylemekte tabiki mümkün değildir. Onunla beraber aynı niteliği taşıyan elmanın diğer bir parçası olan Peygamber sav.'in sünnetleride vahyin tamamını ifade etmektedir. ''zikr'' kelimesini güzel bir şekilde mütala edip dikkatli bir şekilde idrak edebilmek lazım eder. İbn Hazıma göre bu böyledir.

Yukarıda 6 maddelik soruya velebilecek şeri bir delil bulunmamaktadır. Rabbim bu red edilmiş ameli muhafaza etmeye gayret gösteren bidat ehli kişilere hidayet nasip eylesin. amin.

_ALBAY_ SİTE BAŞKANI Tevfik YAZICILAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    8,607
    Blogdaki Konular
    5
    Dine sonradan sokulduysa eğer bu amel merduttur, bidattır. Eğe bizler dine sonradan sokulan bu tip amellere bidat diyemiyorsak irsaliyyat ve emeviyyat dinini yaşıyoruz demektir. Allahuteala bizleri ateşten muhafaza buyursun.
    Hakkımızda hükmü Allah (cc) verecektir.Bu tip amelleri bidat olarak görmüyor ve dinimi yaşıyorum. Beni ve benim gibi yaşayanları, islam alimlerini ve onları taklid edenleri irsaliyat ve emeviyat dinini yaşamakla itham eden sen ve senin gibiler için de hükmü verecektir.

Senin dinin sana benim dinim bana.

Her ''zikir'' kelimesinden maksadın bu çeşit ameller olduğunu ima etmek ancak akılsızların işidir.
    bu ceşit amellerin zikir olmadığını ima etmek nedir o zaman. Akılsızlık diye itham ettiğin kişilerden sana akılsızlık yaptığını ima etmelerini bekleme sakın. Aşıkar olanın imaya ihtiyacı olmaz bilakis.

Rabbim ellerinde iman terazisi, inananların imanını ölçmeye çalışan fitne ehli kişilerden bizleri muhafaza eylesin, bu amellerinde kurtulmayı da kendilerine nasip eylesin. amin

Gün gelecek bütün dünya Hocama selam duracak!

Giriş
    Tue Sep 2006
    İletiler
    626
    Alıntı Tevfik YAZICILAR tafarından gönderildi Mesajı Göster

Hakkımızda hükmü Allah (cc) verecektir.
    sen sorularına ilmi cevap bekleyedur Alkan kardesim..işte verdikleri tek cevap bu olur sadece..bende Amenna diyorum..yorma kendini.bak ne güzel demişler.;

Senin dinin sana benim dinim bana.
    اياك نعبد واياك نستعين

Kısıtlanmış Üye
    Giriş
    Sun Jan 2008
    İletiler
    287
    [B]

Hakkımızda hükmü Allah (cc) verecektir.Bu tip amelleri bidat olarak görmüyor ve dinimi yaşıyorum. Beni ve benim gibi yaşayanları, islam alimlerini ve onları taklid edenleri irsaliyat ve emeviyat dinini yaşamakla itham eden sen ve senin gibiler için de hükmü verecektir.
    Madem öyle diyorsunuz ; buyurunuz 6 maddelik soruların cevabını ehli sünnete göre cevaplayınız muhterem. Yok öyle dine isnadsız amel sokuşturmak. Bunların hükmüne dünyada varalım ki, ahirette kimizinde başı yanmasın Allah muhafaza.

Madem öyle diyorsunuz ; buyurunuz 6 maddelik soruların cevabını ehli sünnete göre cevaplayınız muhterem. Yok öyle dine isnadsız amel sokuşturmak. Bunların hükmüne dünyada varalım ki, ahirette kimizinde başı yanmasın Allah muhafaza.
    Alkan bey kardeşim maşallah daha yaşın 26 imiş bakınız konuyu açan kardeşimiz ayeti kerime ile başlamış siz ise sorduğunuz altı soruda delil istiyorsunuz işte size delil mademki bu kadar bilgilisiniz herhalde şu hadiseyide bilirsiniz sahabeden birisi Allah rasulüne yarasulallah siz çok güzel konuşuyorsunuz biz sizin sözlerinizi aynıyla iletemiyor onun için korkuyoruz diyor bunun üzerine Allahın elçisi kolayına geldiği gibi anlat ama heleli haram haramı helal demeden yani çarpıtmadan burda ise herhangi bir şeye haram deme durumu söz konusu değil sadece Allaha daha yakın olmak niyetiyle bir cemeat in toplu zikri söz konusudur saygılarımla.
    İnsan bu su misali,kıvrım kıvrım akarya ...

Giriş
    Tue Sep 2006
    İletiler
    626
    yahu Allah hakkı için hıdır hocam bu hadis ne anlama geliyor??yapmayın etmeyin..

''Her kim bir amel işlerde, o amel hakkında emrimiz yoktur, o amel merduttur.'' Müslim 1718

varsa Allah rasulünün emri veya uygulaması bizde bilelim diyoruz.cok mu zor bu?
    اياك نعبد واياك نستعين

Kısıtlanmış Üye
    Giriş
    Sun Jan 2008
    İletiler
    287
    Alıntı Hıdır ÖZTÜRK tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Alkan bey kardeşim maşallah daha yaşın 26 imiş bakınız konuyu açan kardeşimiz ayeti kerime ile başlamış siz ise sorduğunuz altı soruda delil istiyorsunuz işte size delil mademki bu kadar bilgilisiniz herhalde şu hadiseyide bilirsiniz sahabeden birisi Allah rasulüne yarasulallah siz çok güzel konuşuyorsunuz biz sizin sözlerinizi aynıyla iletemiyor onun için korkuyoruz diyor bunun üzerine Allahın elçisi kolayına geldiği gibi anlat ama heleli haram haramı helal demeden yani çarpıtmadan burda ise herhangi bir şeye haram deme durumu söz konusu değil sadece Allaha daha yakın olmak niyetiyle bir cemeat in toplu zikri söz konusudur saygılarımla.
    Eyvallah hocam Allah razı olsun. Güzel bir açıklama olmuş teşekkür ederim. Buna ilave olarak bende şunu okumanızı rica ediyorum ;

Amr b. Yahya’dan; “babamı, babasından (naklen) şöyle rivayet ederken duydum:
    (Babam) dedi ki sabah namazından önce Abdullah b. Mes'ûd'un kapısının önünde otururduk. Çıktığında, onunla beraber mescide giderdik. Neyse (bir gün) Ebû Musa el-Eş'arî yanımıza geldi ve;
    "Ebû Abdirrahman (yani Abdullah b. Mesûd) şimdiye kadar yanınıza çıktı mı?" dedi. "Hayır" dedik. O da bizimle beraber oturdu. Nihayet (Abdullah) çıktı. Çıkınca toptan ona ayağa kalktık. Sonra Ebû Musa ona şöyle dedi:
    "Ey Ebû Abdirrahman! Biraz önce mescidde yadırgadığın bir durum gördüm. Ama yine de, Allah'a şükür, hayırdan başka bir şey görmüş değilim. (Abdullah) "Nedir o?" diye sordu. O da; "Yaşarsan birazdan göreceksin" dedi (ve) şöyle devam etti:
    "Mescidde halkalar halinde, oturmuş, namazı bekleyen bir topluluk gördüm. Her halkada (İdareci) bir adam, (halkadakilerin) ellerinde de çakıl taşları var. (idareci): "Yüz defa Allahu ekber deyin" diyor, onlar da yüz defa Allahu Ekber diyorlar. Sonra, yüz defa La İlahe İllallah, deyin diyor, onlar da yüz defa La ilahe İllallah diyorlar. Yüz defa Sübhanallah deyin diyor, onlar da yüz defa Sübhanallah diyorlar."
    (Abdullah b. Mes'ûd); "Peki onlara ne dedin?" dedi. "Senin görüşünü bekleyerek -veya "senin emrini bekleyerek" -onlara bir şey söylemedim." dedi.
    Dedi ki; "onlara kötülüklerini hesab etmelerini emredip (bununla) iyiliklerinden hiçbir şeyin de zayi edilmeyeceğine dair onlara güvence verseydin ya!" dedi. Sonra gitti, biz de onunla beraber gittik. Nihayet o, bu halkalardan birine geldi, başlarında durdu ve şöyle dedi: "Bu, yaptığınızı gördüğüm nedir?"
    Dediler ki; "Ey Ebû Abdirrahman! Bunlar çakıl taşları. Onlarla Ellahu Ekber, La ilahe İllallah ve Sübhanallah deyişleri sayıyoruz." (Bunun üzerine Abdullah b. Mes'ûd) dedi ki;
    "Artık kötülüklerinizi sayıp (hesab edin)! Ben, iyiliklerinizden hiç bir şeyin zayi edilmeyeceğine kefilim. Yazıklar olsun size! Ey Ümmet-i Muhammed, ne çabuk helak oldunuz! Peygamberinizin -salallahu aleyhi ve sellem- şu sahabesi içinizde hâlâ bolca bulunmakta. İşte onun elbiseleri, henüz eskimemiş; kapları, (henüz) kırılmamış. Canım elinde olan Allah'a yemin olsun ki, sizler kesinlikle ya Muhammed'in dininden daha doğru yolda olan bir din üzerindesiniz (-ki bu imkânsızdır-) veya bir sapıklık kapısı açmaktasınız."
    Onlar; "Vallahi, ey Ebû Abdirrahman, biz, başka bir şey değil, sadece hayrı (elde etmeyi) İstedik" dediler.
    O da şöyle karşılık verdi; "Hayrı (elde etmek) isteyen niceleri vardır ki onu hiç elde edemeyeceklerdir. Resûlullah -salallahu aleyhi ve sellem- bize haber vermişti ki; Kur'an'ı okuyacak olan bir topluluğun bu okuyuşları sadece dilde kalacak, onların köprücük kemiklerini ileriye geçmeyecek. Vallahi, bilmiyorum, belki onların çoğu sizdendir." Sonra Abdullah onlardan yüz çevirdi .
    (Amr b. Yahya'nın dedesi) Amr b. Selime, bundan sonra şöyle dedi: Bu halkalardaki (insanların) tamamını, en-Nehrevân olayında, haricîlerin yanında bize karşı vuruşurken gördük."

Darimi(206) Taberani bunu hasen bir isnad ile rivayet etmiştir. Bkz.: Taberâni(9/125) Mecmau'z-Zevâ'id, (1/181). Hadisin merfû kısmı için bkz. Müslim(1/663); İbn Mâce(1/59); Ahmed b. Hanbel(1/380, 404)

Ben size sadece bu amelin şeri bir dayanağı olup-olmadığını sordum. Sizler ise buna delil getirmekten sakındınız muhterem hocam. Sizde biliyorsunuz ki , İbn Arabi de müşrikler için ''Biz sadece Allah'a yakınlaşmak için putlara tapıyoruz.'' dedikleri için aslında tevhid inancına sahip olduklarından mütevellit olarak Allah C.C.'ün müşrikleri cehennem azabına tutmayacağını söylemişti. Bunu tasavvuf camiasının en baba adamı söylüyor lakin.
    Allah'a yakınlaşmak için Peygamber sav.'in emri olmayan bir ameli yapmak bidattır. Belki yaşım 26 daha çok küçüğüm fakat elhamdulillahirabilalemin ben bir muvahhidim. Şeri hiç bir dayanağı olmayan bu ''Zikr'' çeşidinin bir çok benzerleri mevcut. Yukarıda vermişolduğum hadis için tevil edilecek pek fazla bir şey olduğunu düşünmeyerek sözü fazla uzatmıyorum. selametle inşeAllahuteala.

Allah en iyi bilendir.

yahu Allah hakkı için hıdır hocam bu hadis ne anlama geliyor??yapmayın etmeyin..

Galiba bu hadisin ne anlama geldiğini, şu ayet te bulmak mümkün;

''Bilmiyorsanız, zikr erbabına sorunuz'' NAHL/43

kodADIistanbul Melek Zeynep BULUT kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Fri Jan 2007
    İletiler
    1,220
    Blogdaki Konular
    1
    Allah ı en güzel şekilde tesbih edin...yeter ki secde edin yaklaşın...kalpleri yanlız Allah bilir...kalbin içindekilerinin ecrinide yine Ondan bekleyin...

Giriş
    Tue Sep 2006
    İletiler
    626
    Allah razı olsun Alkan kardesim..cevabı yine kendin vermişin.baska da söze hacet yok.
    اياك نعبد واياك نستعين

Kayıtsız
    Misafir
    konuda ilk mesajda geçiyor geçiyor

"Bir rivayette, Efendimiz (s.a.v), mescitte zikredenlerin yanına gelerek: Sizin üzerinize ALLAHın rahmetinin indiğini gördüm; ona sizinle ben de ortak olmak istiyorum. Buyurdular ve halkaya oturdular. [ Suyuti, ed-Dürrül-Mensur, V, 382.]"

Kayıtsız
    Misafir
    ilk mesajda geçen bir cevap daha.

"Rasululah (s.a.v) Efendimiz, bir defasında:

Cennet bahçelerine uğradığınızda, oralardan çokça istifade edin. buyurdu. Ashab-ı Kiram: Cennet bahçeleri neresidir? diye sorduklarında, Rasul-i Ekrem (s.a.v) Efendimiz:

Zikir halkalarıdır. buyurdu. [ Tirmizi, Deavat, 82; Ahmed, Müsned, III, 150.]"

Kayıtsız
    Misafir
    konuyu okumayanlar için buyrun konuda geçen üçüncü hadis.

"Yine Efendimiz (s.a.v), mescitte halka şeklinde toplanmış bir grup ashabının yanına uğradı. Onlara:
    Burada ne yapıyorsunuz? diye sordu. Halkadakiler:

ALLAHı zikrediyoruz, bizi İslama ulaştırdığı ve ihsanlarda bulunduğu için Ona hamd ediyoruz. Dediler. Efendimiz (s.a.v) onlara:

ALLAH için soruyorum, siz gerçekten bunun için mi oturdunuz? diye sordu; Sahabeler:

VALLAHi biz ancak bunun için oturduk. dediler. Bunun üzerine Efendimiz (s.a.v):

Yanlış anlamayın, ben sizi suçlamak için yemin etmenizi istemedim. Ben sizin asıl niyetinizi öğrenmek ve size şu müjdeyi vermek için geldim. Bana Cibril geldi ve haber verdi ki: ALLAH sizinle melekleri yanında övünmektedir. [ Müslim, Zikir, 40; Tirmizi, Deavat, 6; Nesi, Kudat, 36.]"

+ Konuyu Yanıtla
4 / 2 İlkİlk 1234 SonSon

Yer İmleri

Gönderme Kuralları