+ Konuyu Yanıtla
4 / 1 1234 SonSon
78 sonuçtan 1 --- 20 arası gösteriliyor

Konu: Hatm-i Hâcegan

Hatm-i Hâcegan

Hatme, cemaat ile toplu hâlde yapılan bir halka zikridir. Kuran ve sünnette övülen ve teşvik edilen zikir çeşitlerinden birisidir.

Kuran-ı Hakimde sabah akşam dua, ibadet ve zikir edenlerle beraber bulunmaya şöyle teşvik edilmiştir:

Resûlüm! Sabah akşam Rablerine, Onun rızasını isteyerek dua (ibadet ve zikir) edenlerle birlikte bulunmaya candan sabret. Dünya hayatının süsünü isteyerek gözlerini onlardan çevirme. [ Kehf 18/28.]

Bu ayet indiği zaman Resûlulah (s.a.v) Efendimiz, bu kimseleri araştırmak için mescide çıktı. Mescitte zikreden bir topluluk buldu. Bunlar elbiseleri eski fakir ve garip Müslümanlardı. Onları görünce hemen yanlarına oturdu ve: Ümmetim içinde benim kendileriyle birlikte olmamı emrettiği kimseleri yaratan ALLAHa ham dolsun. Buyurdu. [ Taberi, Camiul-Beyan, İlgili ayetin tefsiri; İbnu Kesir, Tefsirul-Kuranil-Azim, V, 153; Suyuti, ed-Dürrül-Mensur, V, 381; Ebu Nuaym, Marifetus-Sahabe, III, No: 4634.]

Bu ne büyük bir tevazu ve edep örneğidir. Elbette ALLAH Resûlü (s.a.v) Efendimiz, kendileriyle birlikte olması emredilen kimselerden her yönüyle üstündü. Fakat, Yüce ALLAH bu emirle önce onların oluşturduğu zikir meclisinin faziletini gösterdi. Sonra, Efendimizin (s.a.v) yüksek tevazusunu bize gösterip kendisini örnek almamızı istedi. Ayrıca Efendimizin (s.a.v) onların içlerinde bulunup kendilerini şereflendirmesi ve onlara feyiz vermesi için bu emri verdi.

Bir rivayette, Efendimiz (s.a.v), mescitte zikredenlerin yanına gelerek: Sizin üzerinize ALLAHın rahmetinin indiğini gördüm; ona sizinle ben de ortak olmak istiyorum. Buyurdular ve halkaya oturdular. [ Suyuti, ed-Dürrül-Mensur, V, 382.]

Rasululah (s.a.v) Efendimiz, bir defasında:

Cennet bahçelerine uğradığınızda, oralardan çokça istifade edin. buyurdu. Ashab-ı Kiram: Cennet bahçeleri neresidir? diye sorduklarında, Rasul-i Ekrem (s.a.v) Efendimiz:

Zikir halkalarıdır. buyurdu. [ Tirmizi, Deavat, 82; Ahmed, Müsned, III, 150.]

Yine Efendimiz (s.a.v), mescitte halka şeklinde toplanmış bir grup ashabının yanına uğradı. Onlara:
    Burada ne yapıyorsunuz? diye sordu. Halkadakiler:

ALLAHı zikrediyoruz, bizi İslama ulaştırdığı ve ihsanlarda bulunduğu için Ona hamd ediyoruz. Dediler. Efendimiz (s.a.v) onlara:

ALLAH için soruyorum, siz gerçekten bunun için mi oturdunuz? diye sordu; Sahabeler:

VALLAHi biz ancak bunun için oturduk. dediler. Bunun üzerine Efendimiz (s.a.v):

Yanlış anlamayın, ben sizi suçlamak için yemin etmenizi istemedim. Ben sizin asıl niyetinizi öğrenmek ve size şu müjdeyi vermek için geldim. Bana Cibril geldi ve haber verdi ki: ALLAH sizinle melekleri yanında övünmektedir. [ Müslim, Zikir, 40; Tirmizi, Deavat, 6; Nesi, Kudat, 36.]

Şu müjde de önemli:

Herhangi bir topluluk sırf ALLAH rızası için toplanıp ALLAHı zikrederse, görevli bir melek semadan onlara şöyle seslenir: Günahlarınız affedilmiş olarak kalkın, hiç şüphesiz günahlarınız iyiliğe çevrildi. [ Ahmed, Müsned, III, 142; Ebu Yala, Müsned, VII, 167; Tabarani, el-Evsat, I, 85]

İşte halka şeklinde yapılan Hatme-i Hacegan da bu övülen zikir çeşitlerinden birisidir. Görüldüğü gibi halka hâlinde cemaatle zikir yapmak övülmüş fakat halkada ne okunacağı konusunda bir şey belirtilmemiştir. Bunun için, zikir sayılacak şeylerden ne okunsa zikir yapılmış ve bu müjdeye ulaşılmış olur. Hatmede okunan zikir ve dua çeşitleri de sünnet-i seniyyeden alınmıştır.

Hatmeyi bugünkü usul üzere Abdulhâlik Gücdevani Hz.leri tertip etmiştir. Hatm-i Hâcegân diye de anılır. Hâcegân, ulu zatlar, efendiler, büyük hocalar demektir. Hatm-i Hâcegân büyük velilerin tertip, talim ve tatbik ettiği hatim demektir.

Bu zikre hatim ve hatme denmesinin bir sebebi şudur: Bu yolun büyükleri müridleri ile bir meclis kurduklarında toplantıyı bu zikirle bitirirlerdi. Onlara has bir uygulama olarak bu zikre Hatm-i Hâcegan denmiştir.

Bu zikirlere hatim denmesinin bir diğer sebebi, içinde okunan Fatiha ve İhlasların hatim sevabına denk olmasındandır. Çünkü Resûlullah (s.a.v) Efendimiz, ihlas sûresini üç defa okuyan kimsenin Kuranı bir kere hatmetmiş gibi sevap elde edeceğini müjdelemiştir. [ Müslim, Salatül-Müsafirin, 261; Tirmizi, Fedailül-Kuran, 11.]

Büyük hatmede toplam bin defa İhlas sûresi okunmaktadır. Bu da üç yüz otuz üç (333) Kuran hatim sevabına denktir. Onun için büyükler bu zikre çok önem vermişlerdir. Öyle ki çok ciddi bir hastalık ve ağır yolculuk hâlleri hariç, bütün ömürleri boyunca bu zikri hiç aksatmamışlardır.

Alıntıdır...
    ............................................................ .

Merhum Taner PINAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat Mar 2007
    İletiler
    1,637
    Blogdaki Konular
    6
    zikirin açıklaması yok .. Kuran okumak zikirdir, Allah c.c. anarak sohbet etmek zikirdir, namaz kılmak zikirdir.

ve son paragrafta 333 hatne bedel olduğu söylenmiş bunun delili yok

bunu yayınlamak vebaldir.
    Allah indinde Din İSLAM dır.Kendine başka din ve başka peygamber arayanlara veyl olsun..

Allah bizi onu samimiyetle anıp, sayılara takılmayan bir topluluğun içinde bulundursun...
    "Yarın, elbet bizim, elbet bizimdir! Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir..!"

şimdi bir şey yazacağım bazılarının yine canı sıkılacak..
    arkadaşlar YOK böyle şeyler..
    ne Kur'an da ne de nebevi uygulamada..
    YOK diyorum YÖK demiyorum dikkatinizi çekerim..
    YOKK!

Alıntı Levent ŞERİFOĞLU tafarından gönderildi Mesajı Göster
    şimdi bir şey yazacağım bazılarının yine canı sıkılacak..
    arkadaşlar YOK böyle şeyler..
    ne Kur'an da ne de nebevi uygulamada..
    YOK diyorum YÖK demiyorum dikkatinizi çekerim..
    YOKK!
    Sen kendini din konusunda uzman mı sayıyorsun ki sen yok deyince herkes hemen bıraksın...
    Alla'ı nasıl anacağımızı sana mı soracağız?

Hatme-i havacigan denilen halka halinde,cemaat olarak Allah'ı anmaktır.
    Allah'ı nasıl anacağıma insanlar mı karar verecek?Toplu haldede yalnızken de Allah'ı zikretmek güzeldir...
    "Kentler bizi hiç anlamayacak ve esirgemeyecek,ucu yanmış kibrit çöpü gibi kırılacağız,Birşeyler dokunulmamış kalsın gidelim bu şehirden..."

Alıntı Taner PINAR tafarından gönderildi Mesajı Göster
    zikirin açıklaması yok .. Kuran okumak zikirdir, Allah c.c. anarak sohbet etmek zikirdir, namaz kılmak zikirdir.

ve son paragrafta 333 hatne bedel olduğu söylenmiş bunun delili yok

bunu yayınlamak vebaldir.

Toplu halde Kuran okumak güzeldir.Sayı mevzusunda ki fikirlerinize katılıyorum,delili yok ama sonsuza kadar okunamayacağına göre illa bir sayıda bırakılacak:)
    "Kentler bizi hiç anlamayacak ve esirgemeyecek,ucu yanmış kibrit çöpü gibi kırılacağız,Birşeyler dokunulmamış kalsın gidelim bu şehirden..."

Giriş
    Sat Mar 2007
    İletiler
    1,637
    Blogdaki Konular
    6
    Alıntı Belkıs Elif REŞADİYELİ tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Toplu halde Kuran okumak güzeldir.Sayı mevzusunda ki fikirlerinize katılıyorum,delili yok ama sonsuza kadar okunamayacağına göre illa bir sayıda bırakılacak:)
    mesele de orda zaten bütün bidatlar iyi niyetle ortaya çıkmıştır.. Biraz araştırırsanız Allah Resulünün tavsiye ettiği zikirlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz..

Neden Resulullah s.a.v. min tavsiye ettikleri ile değilde sonradan çıkarılanlara kafa yorarsınız bende onu anlamıyorum.. Asıl önderimiz kim bizim?

şu kadar okursan şu kadar sevap alırsın tarzı yaklaşımlar ve beşerlerin bi taraflarından uydurdukları vaadlerle kuran okumaktansa Resulullah s.a.v. min uygulamalarını tercih ederim..

Efendim toplu halde kuran okumak güzel bir şeydir.. Tabii ki kuran okumak hatmetmek, mukabele etmek çok güzeldir.
    Ancak şu ihlas okursan bu kadar hatime bedeldir tarzı ifadeleri halka duyurmak cinayettir..
    Allah indinde Din İSLAM dır.Kendine başka din ve başka peygamber arayanlara veyl olsun..

Sayıları tartışmak bana anlamsız geliyor.

Hz.Osman R.A'da geceleri iki rekat nafile namaz kılar ilk rekatında kur'anı hatmeder ikinci rekatında 1000 ihlas okurdu yani 333 hatime denk...

Arada bir fark göremiyorum belli bir sayıyı adet olarak düzenli bir şekilde buna devam etmek belirsiz bir şekilde ne kadar okursaktan daha anlamlı geliyor.

Giriş
    Sat Mar 2007
    İletiler
    1,637
    Blogdaki Konular
    6
    Alıntı Emin YILMAZ tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Sayıları tartışmak bana anlamsız geliyor.

Hz.Osman R.A'da geceleri iki rekat nafile namaz kılar ilk rekatında kur'anı hatmeder ikinci rekatında 1000 ihlas okurdu yani 333 hatime denk...

Arada bir fark göremiyorum belli bir sayıyı adet olarak düzenli bir şekilde buna devam etmek belirsiz bir şekilde ne kadar okursaktan daha anlamlı geliyor.
    ya emin sen yine anlamamışsın. bir kere osman r.a. ın uygulaması hakkında iyi bir araştırma yap istersen bu hadisi duymadım ben.

sayılara takılmışsın . :)

ya emin sen yine anlamamışsın. bir kere osman r.a. ın uygulaması hakkında iyi bir araştırma yap istersen bu hadisi duymadım ben.

sayılara takılmışsın . :)

Taner abi sayılara takılan ben miyim hakkaten ?
    Bende sen sayılara takılıyosun diye cevap yazmıştım...
    Öyle değilse sorun yok :)

Giriş
    Sat Mar 2007
    İletiler
    1,637
    Blogdaki Konular
    6
    Alıntı Emin YILMAZ tafarından gönderildi Mesajı Göster

Taner abi sayılara takılan ben miyim hakkaten ?
    Bende sen sayılara takılıyosun diye cevap yazmıştım...
    Öyle değilse sorun yok :)
    Emin klasik tasavvufçu yaklaşımı bu :)

cevap veremeyince konu değiştirmek veye aynı metni tekrarlamak.. :)))

bak emin sana abi tavsiyesi bilmediğin şeyi iletmen Resulullah s.a.v. e iftira atmana sebeptir.. sen sen ol delili sağlam olmayan haberleri Resulullah veya ashabındanmış diye insanlara anlatma..

Emin klasik tasavvufçu yaklaşımı bu :)

cevap veremeyince konu değiştirmek veye aynı metni tekrarlamak.. :)))

bak emin sana abi tavsiyesi bilmediğin şeyi iletmen Resulullah s.a.v. e iftira atmana sebeptir.. sen sen ol delili sağlam olmayan haberleri Resulullah veya ashabındanmış diye insanlara anlatma..
    Klasik tasavvufçu :)

yazıdaki hadislerin kaynağı mevcuttur.
    benim sonradan hz.osman r.a için söylediğimi diyorsan bunu yıllardır biliyordum medresede öğrenmiştim.
    bir kaç sohbettede dinlemiştim.
    kaynağı konusunda ise yazılı olarak bir yerde okumadım.

Resulüllah'a ve ashabına iftiradan Allah'a sığınırım.

Kısıtlanmış Üye
    Giriş
    Sun Jan 2008
    İletiler
    287
    “Kim bu dinimize uygun olmayan bir amel yaparsa, o ameli merduttur, kabul olunmaz” Muslim sahihtir.

Ayrıca biliyoruz ki , ashabtan hiç kimse böyle bir şey yapmamıştır. Sünnet üzere amel edin.

Kısıtlanmış Üye
    Giriş
    Sun Jan 2008
    İletiler
    287
    '' helak olan kişi apaçık bir delil üzere helak olsun, hayat da kalan kişide apaçık bir delil üzere yaşasın.” (Enfal 42)

salim fidan
    Giriş
    Thu Mar 2008
    İletiler
    15
    salamunalykum serefli muslumanlar gelin hep birlikte dinimiz hakinda alimlerimizin goruslerini almadan karar vermeyelim mesela musdfa islamogluna ve elhamdulilah bu gun danisacagimiz nice alimlerimiz var en iyisi biz bu tur olaylari ehline birakalim yanlis anlasilmasin ben arasdirmayalim demiyorum elbette arasdioralim ama arasdirmayida bir alimin konturolunda yaparsak dogru olur diye dusunuyorum allah cc razi olsun cumlenizden salim fidan fransa

Şeytanın en büyük silahlarından biri insana vesvese vermesidir. Bu vesvese ile ezelde söylemiş olduğu amacı gerçekleştirmek ister; yani insanları kötü yola sevketmek.Bu vesvese kime gitmektedir. Bu soruyu Peygamber Efendimiz (S.A.V) ' e sorarlar ???

Hz. Peygamber, kendisine:
    -Şeytan kimlere vesvese verir , diye soran bir sahabeye şu cevabı vermiştir:
    -Hırsız, içinde bir şey olmayan eve girmez.
    BİN KİŞİ BİR KİŞİYİ ADAM EDEMEZ KAL İLE,BİR KİŞİ BİN KİŞİYİ ADAM EDER HAL İLE...

Resûlüm! Sabah akşam Rablerine, Onun rızasını isteyerek dua (ibadet ve zikir) edenlerle birlikte bulunmaya candan sabret. Dünya hayatının süsünü isteyerek gözlerini onlardan çevirme. [ Kehf 18/28.]
    teşekkürler emin RABBİM cümlemizi rızasına erenler arasına alır inşALLAH
    Documents and Settings\casper\Belgelerim\Resimlerim\39db57caa7al0.gif

Böyle sayıların sonradan dine giren israliyatlar olduğunu düşünüyorum.Çünkü sayılarla sınırlama getirilmemesi gerekir.Ben Süleyman Efendi'nin yurtlarında kalmış biriyim orada da mesela sabah namazından sonra 11 İhlâs-ı Şerife okutulurdu.Ne yani 12 tane okuyunca sevabı eksiliyor mu?Bunları yermek için yazmıyorum.Allah râzı olsun Bugün din adına ne biliyorsam onların sayesindedir.Ama yine de bunların olmaması lâzım.

İhVaN-ElFidAm Humeyra YILDIRIM kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu Mar 2008
    İletiler
    871
    Blogdaki Konular
    1
    Alıntı Yusuf ÇELİK tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Böyle sayıların sonradan dine giren israliyatlar olduğunu düşünüyorum.Çünkü sayılarla sınırlama getirilmemesi gerekir.Ben Süleyman Efendi'nin yurtlarında kalmış biriyim orada da mesela sabah namazından sonra 11 İhlâs-ı Şerife okutulurdu.Ne yani 12 tane okuyunca sevabı eksiliyor mu?Bunları yermek için yazmıyorum.Allah râzı olsun Bugün din adına ne biliyorsam onların sayesindedir.Ama yine de bunların olmaması lâzım.
    Doğru onca büyük ilim deryası büyük zatlar bunu düşünememiş kendilerine göre bir strateji izlemeiş böle bir uygulama yapmışlar.. hani bizlerde çoookk bilirizya mantığımıza böle şeyler uygn gelmez ya ona istinaden yanlıştr değilmi...

Yok peygambermz zamanında yoktuda sonradan çıktıda

Ya siz neden bahsediyorsunuz sonuçta burda yapılan şey manevi yönden zikir kişinin kalbini temzlemesi değişik bir boyuta geçmesi zikir deyince hatme deyince neden en uç nokta akıllara geliyorki..

Peki sordunmu oradaki hocalarına hocam siz12 çekiyorsunuz ben 11 çeksem sevabımı eksilir diye veya yanlış yapmışmı olurum diye..yaa bırakın bu saçma sapan kuramları..ki kesnlikle evet sevabn eksileceğinide kimsenin diyeceğine ihtimal vermiyorm..

Bu işlem örneğn 20 diye belirlenmiştr değişiklikler olmasın diye yahut ne yapıldığı belli olsn diye sen gt bir köşeye yap bu rakamı 50 amaç orda topluluk içersn de birlikte Mevlayı anmaktır..

Bunun ne peygambern sünnetine ne sahabiye ne tabiuna ters düşecek bir tarafıda yoktur...
    Ressam babamın sitesi : http://www.abdulkadiryildirim.com

BANNED Sedat KUMOVA kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Tue Sep 2006
    İletiler
    626
    Alıntı Hümeyra YILDIRIM tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Doğru onca büyük ilim deryası büyük zatlar bunu düşünememiş kendilerine göre bir strateji izlemeiş böle bir uygulama yapmışlar..

ne cok söylenir bu cümle..dogrudur.peki hiç mi hata yapmamışlardır acaba?yada yapmış olamazlarmı?

islam tarihine dönüp hatırlama babında biraz düşünelim bi yolculuk yapalım şimdi..

mesela;

Salebeyi hatırlayalım sonradan helak olusunu,

Ebu lübabeyi ,kurayza kabilesi için yaptıgı ihaneti ve sonrasındaki tevbesini,

Eşcalı sahabeyi hatırlayalım,hani hayber ganimetinden ufak bir eşya calan ve akıbeti ateş olan sahabeyi,

Halin bin Velidi hatırlayalım,Malik olayında onu öldürüp zevcesiyle evlenmesi konusunu ve ömer r.a ve ebu bekir r.a nın buna içtihad hatası yapmıştır dedigi halid bin velidi,

3 sahabeyi hatırlayalım,kendilerine bazı seyleri haram kıldıklarını(sürekli oruç,namaz ce cima)ve Allah rasulünün onları azarlayışlarını böyle yapmalarının hata oldugunu anlatmasını hatırlayalım,

yada Allah rasulünü hatırlayalım,bedir esirleri konusunda vermiş oldugu yanlış ve hatalı kararını.ve Allah c.c nun ayetinde bunu ona bildirmesini , akabinde''o günkü kadar basıma taş düşmesinden hiç bir gün korkmamıştım'' demesini hatırlayalım...

şimdi bunların hepsine evet hata insanlara mahsustur diyebiliyoruzken,neden sonrasında gelen büyük zatlar için bunu yakıştıramıyoruz..Allah için bunu iyi düşünelim..
    اياك نعبد واياك نستعين
    ''Ancak sana kulluk ederiz ve ancak senden yardım dileriz''

+ Konuyu Yanıtla
4 / 1 1234 SonSon

Yer İmleri

Gönderme Kuralları