+ Konuyu Yanıtla
4 / 2 İlkİlk 1234 SonSon
65 sonuçtan 21 --- 40 arası gösteriliyor

Konu: hz İsanın ölmediğine dair kuranıkerimde yer alan deliller

_ALBAY_ SİTE BAŞKANI Tevfik YAZICILAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    8,612
    Blogdaki Konular
    5
    Yani diyorsun ki bir peygamber diğer bir peygambere ümmet olmaz... İlginç islam tarihi hakkında bilgi eksiklerim varmış demek ki !!!
    Gün gelecek bütün dünya Hocama selam duracak!

daha bu yaşta nasılda bilir kişi olmuşsunuz adem bey eminim diyebiliyorsunuz
    bizim onca islam aliminin kitaplarını okumamız boşunaymış meğer vakit kaybıymış
    gelip sizin önünüzde diz çökmeliymişiz talebe olarak...
    dikkat edin adem bey bunlar "bence"leri kaldıramayacak kadar hassas konular...şirke girebilirsiniz

WeL_AsR^^ Adem DOĞAN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Fri Feb 2007
    İletiler
    1,545
    Blogdaki Konular
    1
    Alıntı Banu YAVUZ tafarından gönderildi Mesajı Göster
    daha bu yaşta nasılda bilir kişi olmuşsunuz adem bey eminim diyebiliyorsunuz
    bizim onca islam aliminin kitaplarını okumamız boşunaymış meğer vakit kaybıymış
    gelip sizin önünüzde diz çökmeliymişiz talebe olarak...
    dikkat edin adem bey bunlar "bence"leri kaldıramayacak kadar hassas konular...şirke girebilirsiniz
    Sizde nasılda ön yargılı yaklaşıyorsunuz....Banu hanım...ben eminim derken...Emin yılmaz kardeşime hitab ettim...sizin okuduğunuz onca islam alminin kitaplarınada laf söylemedim...madem bilginiz var bana hz.isa'nın yeniden yer yüzüne ineceğini delilleriyle ıspat ediniz...

ayrıca bu alay vari uslubunuzda hiç hoş değil...ne tebliğ metoduna nede Rasulun ümmetine yakışmayan bir uslub...

Ben alim değilim...ilim talebesiyim...ve ben bencelerle hareket etmem...Allahın kelamı,Rasulün hayatını,Sahabenin ve tabiinin,tebei tabiinin ve içtihat alimlerinin görüşlerini kendime rehber olarak seçerim...kendi fikrimle nefsimin emriyle hareket etmem...

ʞoʎ ʎǝşıq uǝpıƃ sɹǝʇ ɯıʎıʎı uǝq

ben tekrar aynı ayet ve hadisleri yazarak burayı doldurmak istemiyorum zaten hümeyra kardeşimiz yazılması gereken bütün ayet ve hadisleri açıklamalarıyla yazmıştır "teşekkürler"

son sözlerinizde kendinizle de çelişmiyormusunuz Adem bey
    hem diyorsunuz ki

"Ben alim değilim...ilim talebesiyim...ve ben bencelerle hareket etmem...Allahın kelamı,Rasulün hayatını,Sahabenin ve tabiinin,tebei tabiinin ve içtihat alimlerinin görüşlerini kendime rehber olarak seçerim...kendi fikrimle nefsimin emriyle hareket etmem... "

hemde nerden türediği belli olmayan bir fikre sahipsiniz
    Seyyit kutup, Mevdudi, Muhammet Ali ESsabuni "bunlar ilk etepta aklıma gelemler " benim ve benim gibi düşünenlerinlerin kaynaklarıdır
    sizin kaynak aldığınız ictihat alimi yahut tefsir yahut sahih hadis nelerdir kimlerdir bize açıklarmısız...

İhVaN-ElFidAm Humeyra YILDIRIM kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu Mar 2008
    İletiler
    871
    Blogdaki Konular
    1
    HZ. İSA'NIN YERYÜZÜNE
    İKİNCİ KEZ GELİŞİ

Hz. İsa'nın yeryüzüne ikinci kez geleceği konusu Kuran'da ve Peygamber Efendimiz (sav)'in hadislerinde çok açık olarak bildirilmiştir. Pek çok ayette ve hadiste bu konu ile ilgili kesin ifadeler bulunmaktadır.

Kuran'dan Deliller

I. Delil

"... sana uyanları kıyamete kadar inkara sapanların üstüne geçireceğim..."

Hz. İsa'nın ikinci kez yeryüzüne geleceğine dair işaretler taşıyan ayetlerden ilki Al-i İmran Suresi'nin 55. ayetidir:

Hani Allah, İsa'ya demişti ki: "Ey İsa, doğrusu seni Ben vefat ettireceğim ve seni Kendime yükselteceğim, seni inkar edenlerden temizleyeceğim ve sana uyanları kıyamete kadar inkara sapanların üstüne geçireceğim. Sonra dönüşünüz yalnızca Banadır, hakkında anlaşmazlığa düştüğünüz şeyde aranızda Ben hükmedeceğim. (Al-i İmran Suresi, 55)

Allah kıyamete kadar inkar edenlere üstün gelen ve Hz. İsa'ya gerçekten tabi olan bir grubun varlığından söz etmektedir. Hz. İsa hayatta iken ona uyanların sayısı çok azdı. Ve onun Allah Katına yükselişinin ardından da hızla dinde dejenerasyon başladı. Sonraki iki yüzyıl boyunca da, Hz. İsa'ya iman edenler (İseviler) şiddetli baskılara maruz kaldılar. Üstelik İsevilerin hiçbir siyasi gücü de bulunmamaktaydı. Bu durumda geçmişte yaşayan Hıristiyanların, inkar edenlere üstün geldiklerini ve bu ayetin onlara baktığını söyleyemeyiz.

Günümüzde ise Hıristiyanlığın özünden uzaklaştığını, Hz. İsa'nın anlattığı hak dinden farklı bir dine dönüştüğünü görürüz. Hıristiyanların çoğu arasında Hz. İsa'nın Allah'ın oğlu olduğu şeklindeki (Allah'ı tenzih ederiz) sapkın inanç benimsenmiş ve teslis inancı (üçleme; Baba, oğul, kutsal Ruh) asırlar önce kabul edilmiştir. Bu durumda, dinin aslından iyice uzaklaşmış olan günümüz Hıristiyanlarını da Hz. İsa'ya uyanlar olarak kabul edemeyiz, çünkü Allah, Kuran'ın birçok ayetinde "üçleme"ye inananların inkar içerisinde olduklarını bildirmiştir:

Andolsun, "Allah üçün üçüncüsüdür" diyenler küfre düşmüştür. Oysa tek bir İlah'tan başka İlah yoktur... (Maide Suresi, 73)

Bu durumda "sana uyanları kıyamete kadar inkara sapanların üstüne geçireceğim" ifadesi açık bir işaret taşımaktadır. Hz. İsa'ya uyan ve kıyamete kadar yaşayacak olan bir topluluk olması gerekmektedir. Böyle bir topluluk, kuşkusuz Hz. İsa'nın yeryüzüne tekrar gelişiyle ortaya çıkacaktır. Ve tekrar dünyaya gelişi sırasında bu kutlu insana tabi olanlar, kıyamete kadar inkar edenlere üstün kılınacaktır.

Ayrıca ayetin sonunda geçen "...Sonra dönüşünüz Banadır..." ifadesi de dikkat çekicidir. Allah Hz. İsa'ya uyanları kıyamete kadar inkara sapanların üstüne geçireceğini haber verdikten sonra Hz. İsa da dahil olmak üzere tümünün kendisine döneceğini bildirmektedir. "Allah'a dönmeleri" ölmeleri olarak anlaşılmaktadır. Bu da, Hz. İsa'nın da kıyamete yakın dönemde yeryüzüne tekrar geldikten sonra ölümünün gerçekleşeceğine bir işaret olabilir.

Ressam babamın sitesi : http://www.abdulkadiryildirim.com

Giriş
    Thu Mar 2008
    İletiler
    871
    Blogdaki Konular
    1
    Adem bey bu konuda karşı düşüncedesiniz fakat size karşı sununan delillere cvp vermeniz gerektiğini düşünüyorum.. aksi taktirde sizide bizmle hemfikir olmaya davet ediyorumm. çünkü bunlar özellikle milli görüşçü kardeşlerimiz vede mümin müslüman kullar olarak ortak kanaatin sağlanması gereken hassasiyetler olduğu düşüncesindeyim......

Kur'an SaĞlam Kaynaktir

Levent ŞERİFOĞLU ve Adem DOĞAN bey efendilerin Hz.İsa as hakkındaki
    delillerin tutarlı olduğu apaçıktır.Hadis alimleri hata yapmış olamazlarmı?AHZAP
    suresi 40 nolu ayetde Rabb'imiz peygamberlerin sonuncusunun Peygamber sav
    efendimizin olduğunu bildirmektedir.O zaman akla şu soru gelebilir,Hz.İsa ne vasıfla gelecektir.Bu konu önemli bir konudur.Ayetleri ve hadisleri yazan
    müslümanlar daha dikkatli olmalıdırlar.Söylentiler nefislerine hoş gelebilir.
    Fakat her söylenen islami konuyu iyice araştırmadan yazmak sakıncalıdır.Bu
    düşünce bir gurup mezhep taraftarının mehdi beklemsine benziyor.Hatta
    dünyada olduğunu yazıp çizenler bile olmuştur.Müslümanların bir konuyu
    gündemlerine alırken çok dikkat etmelerini tavsiye ederim.Allah cc emanet
    olunuz.

Giriş
    Thu Mar 2008
    İletiler
    871
    Blogdaki Konular
    1
    Alıntı Recep ÇAKMAK tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Levent ŞERİFOĞLU ve Adem DOĞAN bey efendilerin Hz.İsa as hakkındaki
    delillerin tutarlı olduğu apaçıktır.Hadis alimleri hata yapmış olamazlarmı?AHZAP
    suresi 40 nolu ayetde Rabb'imiz peygamberlerin sonuncusunun Peygamber sav
    efendimizin olduğunu bildirmektedir.O zaman akla şu soru gelebilir,Hz.İsa ne vasıfla gelecektir.Bu konu önemli bir konudur.Ayetleri ve hadisleri yazan
    müslümanlar daha dikkatli olmalıdırlar.Söylentiler nefislerine hoş gelebilir.
    Fakat her söylenen islami konuyu iyice araştırmadan yazmak sakıncalıdır.Bu
    düşünce bir gurup mezhep taraftarının mehdi beklemsine benziyor.Hatta
    dünyada olduğunu yazıp çizenler bile olmuştur.Müslümanların bir konuyu
    gündemlerine alırken çok dikkat etmelerini tavsiye ederim.Allah cc emanet
    olunuz.
    yazınızn başnda kendi dilinizle kuran-ı kerimin sağlam kaynak olduğunu söylüyorsunuz da ölmediği ve ineceğine dair oncca kuranı kerimden öne sürdüğümüz delilleri nasıl olurda hiçe sayıyorsunuz. lütfen bu tür ciddi ve hassas konularda yorum yaparken karşılıklı olan tezleri iyi okuyup değerlendirip o noktada düşüncenizi beyan edin......

sadece merakımdan soruyorum, yanlış anlamayın lütfen, bu konuyu açmanızdaki sebep nedir?
    "Ey akıl sahibi kişi ! Görüyorum ki beni, kim olduğumu, ne yaptığımı merak ediyor ve araştırıyorsun. Acizim, güçsüz ve kuvvetsizim, etim ve kemiğim hepsi elli kilo."

Giriş
    Thu Mar 2008
    İletiler
    871
    Blogdaki Konular
    1
    Alıntı Üsame KARAKIŞ tafarından gönderildi Mesajı Göster
    sadece merakımdan soruyorum, yanlış anlamayın lütfen, bu konuyu açmanızdaki sebep nedir?
    müslümanların itilafta bulunduğu bir konudur.. bilgi edinilmesi vede bilmesi gerektiği bir konudur.. dolayısıylada bu çelişkinin karşılıklı tezlerle bir noktada buluşma arzusu ile açılmıştır

HÜMEYRA'DAN ALINTIDIR:
    yazınızın başnda kendi dilinizle kuran-ı kerimin sağlam kaynak olduğunu söylüyorsunuz da ölmediği ve ineceğine dair oncca kuranı kerimden öne sürdüğümüz delilleri nasıl olurda hiçe sayıyorsunuz. lütfen bu tür ciddi ve hassas konularda yorum yaparken karşılıklı olan tezleri iyi okuyup değerlendirip o noktada düşüncenizi beyan edin
    ......

Persibim gereği bütün müslümanlara saygılı davramayı kendime şiar edindim.
    Rabb'ıma inananları kırmamak ve üzmemek için gayret gösteriyorum.Fakat
    Hz.İsa as hakkındaki yazınızın hangi tefsirde yazılı olduğunun bilmek istiyorum.
    Eğer bu düşünce sizin ise tamamen yorumunuz batıldır.Bu coğrafyada yaşamış merhum Elmalı Hamdi Yazırda böyle bir kaynak yok.Mısır'da islami mücadele veren Şehit Seyyit Kutup'da sizin açıklamanıza uygun bir açıklama yoktur.Benim size önerimi tekrar ediyorum önceki bilgileri şu anki yazmış olduğum bilgileri ezbere yazmadım.Ben ilme önem veren biri olarak yanlış yapmamak için gayret gösteren birisiyim.Sizin yazmış olduğunuz ayetler
    Hz.İsa as ölümü ile ilgili ayetlerdir.Orada siyazınızn başnda kendi dilinizle kuran-ı kerimin sağlam kaynak olduğunu söylüyorsunuz da ölmediği ve ineceğine dair oncca kuranı kerimden öne sürdüğümüz delilleri nasıl olurda hiçe sayıyorsunuz. lütfen bu tür ciddi ve hassas konularda yorum yaparken karşılıklı olan tezleri iyi okuyup değerlendirip o noktada düşüncenizi beyan edin......
    azdığınız hadis bile geçmemektedir.Allah cc emanet olunuz.

Muhtazaf M. Salih AYDIN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Fri Dec 2007
    İletiler
    622
    Blogdaki Konular
    1
    Muhterem Kardeslerim!
    itikat yönünden Farz olmayan bir konu üzerinde bu kadar tartismanin bir anlami yok. Kardeslerim bizim bu konuda harcayacagimiz enerjiyi hayirli seylerde tüketmemiz daha efdal degilmi?
    Selam ve Dua ile
    Birliğin kederi, ayrılığın safasından daha hayırlıdır. (Yahya bin Muaz)
    www.aydin-aydin.com

WeL_AsR^^ Adem DOĞAN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Fri Feb 2007
    İletiler
    1,545
    Blogdaki Konular
    1
    Hz.İsa'nın yeniden yer yüzüne ineceğine delil olarak sunulan Zuhruf Suresi 61.ayetinin çeşitli tefsirleri....

BAKIN, bu [ilahî kelâm] Son Saati[n geleceğini] bildiren bir araçtır; (48) o halde (Son Saat) hakkında hiçbir şüpheye kapılmayın ve Bana uyun: dosdoğru yol [yalnız] budur.

Müfessirlerin büyük bir kısmı innehû'daki hû zamirinin ("o") Hz. İsa'ya yönelik olduğunu söylemelerine ve bu nedenle yukarıdaki ifadeyi "o (Hz. İsa,) Son Saat'i [yani Son Saat'in geleceğini] bildiren bir araçtır" şeklinde yorumlamalarına rağmen bazı otoriteler -mesela Katâde, Hasan Basrî ve Sa‘îd b. Cubeyr (ki hepsi de Taberî, Beğavî ve İbni Kesîr'de nakledilmiştir)- zamiri Kur'an'a irca etmişler ve ifadeyi benim yaptığım çeviride yansıtıldığı şekilde anlamışlardır. Yukarıdaki bağlamda Son Saat'in özellikle zikredilmesi, insanın Allah'a karşı nihaî sorumluluğunu ve bundan dolayı ibadetin yalnız O'na yapılması gerektiğini vurgulamak içindir: o halde bu ara pasaj, mantıkî olarak, Hz. İsa'nın ilahlaştırılmasına ilişkin değinmeden sonra gelir.

( Muhammed esed Tefsiri)

(Ve şüphe yok ki: O) Isâ Aleyhisselâm (kıyamet için bir bilgidir) bir marifet vesilesidir. Çünkü onun babasız yaratılması, onun ölüleri diriltmeğe muvaffak olması, Allah'ın kudreti iledir. Artık o Yüce Kudret ile insanların da öldükten sonra yeniden hayata kavuşturulmaları elbette ki, mümkündür. İşte Hz. İsa'nın varlığı böyle bir bilgiye vesiledir. Bununla beraber Isâ Aleyhisselâm'ın yeryüzüne ineceği de kıyamet alâmetlerinden sayılmaktadır. Diğer bir yoruma göre de Kur'an-ı Kerim, kıyamete dâir bilgi veren kıyametin hâllerini bildiren ilâhi bir kitaptır (Artık o kıyamet hususunda bir şüpheye düşmeyin) Onun vuk'u bulacağı muhakkaktır, (ve bana tâbi olunuz) yâni benim gösterdiğim hidâyet yolunu tâkibediniz, Resulümün tebligatına göre hareketinizi tanzim eyleyiniz (bir dosdoğru yol budur) işte size böyle emr ve tavsiye edilen şeyler, dosdoğru bir yoldur, sizi Hak'ka kavuşturacak yol, bundan ibarettir.

(Ömer Nasuhi Bilmen Tefsiri)

Şüphesiz ki o, (İsa) kıyametin bilinmesi için bir alamettir. Kıya*metin kopmasından şüphe etmeyin. Bana boyun eğin. İşte dosdoğru yol bu*dur. Âyet-i kerimede geçen "O" kelimesinden kimin kasdedildiği hakkında iki görüş zikredilmiştir:
    Abdullah b. Abbas, Mücahid, Katade, Süddî, Dehhak ve İbn-i Zeyd´e gö*re "O" kelimesinden maksat, Hz. İsa´dır. Bu izaha göre Hz. İsa´nın gökten inme*si, kıyamet alametler indendir.
    Hasan-i Basrî ve Ma´mer´e göre ise âyetteki "O" kelimesinden maksat, Kur´an-ı Kerimdir. Buna göre de âyetin izahı şöyledir: "Şüphesiz ki bu Kur´an, kıyametin kopmasını, alametlerini ve dehşetlerini öğretir."

(Taberi Tefsiri)

Muhakkak ki o saat için bir ilimdir de saatin (kıyametin) geleceğini, ölülerin dirilip ayağa kalkacağını bildiren bir delil bir alâmettir. Çünkü İsâ gerek ortaya çıkışı, gerek ölüleri diriltme mucizesi ve gerekse ölülerin ayağa kalkmasını haber vermesi itibarıyla kıyametin meydana geleceğine bir delil olduğu gibi, hadiste haber verildiğine göre, inmesi de Kıyametin alametlerindendir. Onun için sakın onda, yani Kıyamet'te şüphe etmeyin de bana uyun. Yani benim göstermiş olduğum doğru yola, şeriatime göre sade bana ibadet ve kulluk edin başka ilahlar peşinde gitmeyin. İşte bu biricik doğru yoldur. Ki onu tutan sapıklığa düşmez.

(Elmalılı Hamdi Yazır Tefsiri)

ve ben bu tefsirleri okuyup inceleyerek Rabbimizin bizlere; Kuranı kerimin kıyamet hakkında kesin bilgiler içeren bir kitap olduğu...kıyamet gününün hak olduğu...ve kıyamet saatinin yaklaştığı...Rabbimizin bizlere gösterdiği yolda ibadet ve kulluk ederek..başka ilahlar edinmeyerek...dosdoğru yoldan ayrılmamız gerektiğinden bahsettiğini anlıyorum...

bir takım müfessirler de bu ayetin bazı tefsirinde olduğu gibi...kutsi hadislerede dayandırarak hz.İsanın yeniden yer yüzüne ineceğine delil olduğunu ileri sürmektedirler...

Olay bundan ibaret...deliller ve görüşler ortadadır...Ne hz.İsanın yeniden yer yüzüne ineceğine inanmak insanı dinden çıkarır nede inmeyeceğine inanmak..ama ben ineceğine inanmıyorum...

bu yazımdan sonra bazıları "senin yaşın bilgin ne de bu kadar emin konuşuyorsun ?" diyecek...benim yaşımda bilgimde kuran ve sünnettir...tek kaynağım kuran ve sünnettir...

wesselam...

ʞoʎ ʎǝşıq uǝpıƃ sɹǝʇ ɯıʎıʎı uǝq

Giriş
    Thu Mar 2008
    İletiler
    871
    Blogdaki Konular
    1
    recep bey hadisler ve kaynaklarım açıktır buyrun inceleyiniz lütfen..bizler insanları yanlışa tabi tutmaktan yüce mevlaya sığınırız.. böyle bir vebali asla göz önünde bulunduramayız..

Hz. İsa(as)'ın Yeryüzüne Geliş Alametleri

Şüphesiz ki, Hz. İsa Aleyhisselam, yeryüzüne inecektir. Elbette onun zuhuruna yakın alametler ve fitneler olacaktır..." (Ukayli "En-Necmu's-sakıb fi Beyanı Enne'l Mehdi min Evladı Ali b. Ebi Talib Ale't-Temam ve'l kamal"; Beklenen Mehdi, 3. Baskı, s.151)

Yukarıdaki hadiste görüldüğü gibi Peygamberimiz (sav) ahir zamanda Hz. İsa'nın yeryüzüne yeniden dönüşünden önce çeşitli alametlerin görüleceğini haber vermiştir. Bu bölümde bu haber doğrultusunda, Hz. İsa'nın yeryüzüne ikinci gelişinin yaklaştığını müjdeleyen alametlere yer vereceğiz. Önceki bölümlerde belirttiğimiz gibi ahir zaman ve kıyamet alametleri, Mehdi'nin çıkış alametleri, Deccal'in fitnesinin yaklaştığını gösteren alametler, Hz. İsa'nın gelişinin de habercisidirler. Kuran'da, Peygamberimiz (sav)'in hadis-i şeriflerinde ve İslam alimlerinin kitaplarında yer verilen izahlar bu konulardaki ana kaynaklardır. Bunların yanısıra İncil ve Tevrat açıklamalarından ahir zaman ve Hz. İsa'nın yeryüzüne ikinci kez gelişi konusunda Kuran ve Peygamberimiz (sav)'in sözleri ile mutabık olanları da bize önemli bilgiler vermektedir.

Ancak tüm bunlara rağmen bazı kişiler bu haberlerin günümüzü işaret ettiği konusunda birtakım şüpheler duyabilirler. Bu noktada hatırlatmak gerekir ki, ilerleyen sayfalarda bahsedeceğimiz alametler hiçbir şüpheye yer bırakmayacak kadar açık ve nettirler. Ancak en önemlisi bu haberlerin tamamının günümüzde birbiri ardısıra gerçekleşmiş ve halen de gerçekleşiyor olmasıdır. Elbette bu işaretlerin bir kısmı 1400 yıllık İslam tarihinin herhangi bir döneminde, dünyanın belirli bir bölgesinde, belirli bir oranda görülmüş olabilir. Böyle bir durum o dönemin ahir zaman olduğunu, Hz. İsa'nın ve Mehdi'nin gelişlerinin çok yakın olduğunu göstermez. Zira bir devrin Allah'ın müjdelediği son devir olarak nitelendirilmesi için detaylı olarak anlatacağımız alametlerin tümünün aynı çağda, birbirlerini izleyerek gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu durum hadislerde şöyle ifade edilmiştir:

"Kıyamet alametleri birbirini takiben meydana gelir. Bir dizideki boncukların art arda kopması gibi."
    (Ramuz-El Ehadis, 277/6; Suyuti, Camiü's-Sagir, 3/167)

Ümmet bunları yaptığı zaman, alametler birbirini, ağı koparılıp kaçan balıkların birbirini kovaladığı gibi kovalar.
    (Ölüm, Kıyamet ve Diriliş, İmam Şarani, s. 478)

Hadisler son derece açıktır. Ahir zaman alametleri birbiri ardına aynı dönemde gerçekleşecektir. Burada şu noktaya değinmekte yarar vardır: İlerleyen sayfalarda yer vereceğimiz olaylardan bazıları, günümüz için olağan olaylar olarak karşılanabilir. Kimileri burada anlattığımız alametlerin içinde bulunduğumuz çağın şartları gereği doğal olarak ortaya çıktığını öne sürebilirler. Elbette bu olayların bir kısmı günümüzde çeşitli etkilerle doğal olarak meydana gelmektedir. Ancak tüm bunların 1400 yıl önce eksiksiz olarak tam bugünün sosyal düzenini tarif edecek şekilde tasvir edilmiş olması ve biraz önce de belirttiğimiz gibi aynı dönemde, birbirini izleyerek gerçekleşmesi son derece önemli bir konudur. Bu durum, 14 asır önce ahir zamanda meydana gelecek ortamı detaylı tarif ederken Peygamberimiz (sav)'in bu döneme dikkat çektiğini anlamamız için kesin bir delildir.

Yukarıdaki bilgiler ışığında gerek İslami kaynakları, gerekse İncil ve Tevrat açıklamalarını incelediğimizde hayret verici bir sonuçla karşılaşmaktayız. Ahir zamana yönelik işaretler yeryüzünün hemen hemen her köşesinde, birbiri ardınca ve tam anlamıyla belirtildiği biçimde, içinde bulunduğumuz çağda yaşanmaktadır. Ahir zamanla ilgili haberler sanki zamanımızın eksiksiz bir portresini çizmektedir. Elbette bu, derin düşünülmesi gereken son derece mucizevi bir olaydır.

Kur'an SaĞlam Kaynaktir

HÜMEYRA hanım efendiyi saygı ile selamlıyorum.Benim size şunu öneriyorum:
    Kitabımız Kur'an'da 500 ayetten 300 den fazlasını nesh eden bir alim tanıyormusunuz ?Eğer tanıyorsanız Kur'an'daki ayetlerin nesh yetkisini nereden
    almıştır? Bu alimim diyen sahsın ilmi açıklamaları sizce ne kadar geçerli olur?
    Benim önerim alimim diyen sahısları, bizler kitabımız Kur'an ve Peygamber sav efendimizin sünneti ile tanıyalımdiye öneriyorum.
    NOT:NESH yapan alim sahsın ismini benden sormayın siz bulun.

Giriş
    Thu Mar 2008
    İletiler
    871
    Blogdaki Konular
    1
    II. delil

"... ölmeden önce ona inanmayacak kimse yoktur..."

Nisa Suresi'nin 156-158. ayetlerinin arkasından Allah, 159. ayette şöyle buyurmaktadır:

Andolsun, Kitap Ehlinden, ölmeden önce ona inanmayacak kimse yoktur. Kıyamet günü, o da onların aleyhine şahit olacaktır. (Nisa Suresi, 159)

Yukarıdaki ayette yer alan "ölmeden önce ona inanmayacak kimse yoktur" ifadesi oldukça dikkat çekicidir. Bu cümlenin Arapça karşılığı şu şekildedir: "... ve in min ehlil kitabi illa leyüminenne bihi kable mevtihi"

Burada bazı tefsirciler "o" zamirinin Hz. İsa yerine Kuran'a baktığını düşünmüşler ve ayete Kitap Ehlinin ölmeden Kuran'a iman edeceği şeklinde bir yorumda bulunmuşlardır. Oysa bu ayet öncesindeki iki ayette de "o" zamiri tartışmasız bir biçimde Hz. İsa için kullanılmıştır:

Nisa Suresi, 157. ayet:

Ve: "Biz, Allah'ın Resulü Meryem oğlu Mesih İsa'yı gerçekten öldürdük" demeleri nedeniyle de (onlara böyle bir ceza verdik.) Oysa onu öldürmediler ve onu asmadılar. Ama onlara (onun) benzeri gösterildi. Gerçekten onun hakkında anlaşmazlığa düşenler, kesin bir şüphe içindedirler. Onların bir zanna uymaktan başka buna ilişkin hiçbir bilgileri yoktur. Onu kesin olarak öldürmediler.

Nisa Suresi, 158. ayet:

Hayır; Allah onu Kendine yükseltti. Allah üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.

Bu ayetlerin hemen arkasından gelen ayette kullanılan "o" zamirinin Hz. İsa'dan başka bir varlığı kastettiğinin hiçbir delili yoktur.

Nisa Suresi, 159. ayet:

Andolsun, Kitap Ehlinden, ölmeden önce ona inanmayacak kimse yoktur. Kıyamet günü, o da onların aleyhine şahit olacaktır.

Diğer taraftan ayetin ikinci cümlesinde yer alan "Kıyamet günü, o da onların aleyhine şahit olacaktır" ifadesi de oldukça önemlidir. Kuran'da kıyamet günü insanın dilinin, ellerinin ve ayaklarının (Nur Suresi, 24, Yasin Suresi, 65), işitme, görme duyularının ve derilerinin (Fussilet Suresi, 20-23) kendi aleyhlerine şahitlik edecekleri bildirilmektedir. Kuran'ın şahitliği ile ilgili ise hiçbir ayet yoktur. İlk cümlenin -cümle yapısı olarak veya ayetlerin ardarda gelişi açısından herhangi bir delil bulunmamasına rağmen- "Kuran"ı ifade ettiği kabul edilirse, ikinci cümlede yer alan "o" zamirinin de Kuran'a işaret ettiği iddia edilmiş olur. Oysa Allah Kuran'da bizlere bu konuyla ilgili herhangi bir bilgi vermemiştir. (En doğrusunu Allah bilir)

Kuran ayetlerine baktığımızda aynı zamirin, Kuran'a işaret ettiği durumlarda, (Tarık Suresi, 13, Tekvir Suresi, 19, Neml Suresi, 77 ve Şuara Suresi, 192-196'da olduğu gibi) ayetin öncesinde ya da sonrasında mutlaka Kuran'dan bahsedildiğini görürüz. Ayetin öncesinde, sonrasında veya ayetin içinde Kuran'dan bahsedilmiyorsa, bu ayetin Kuran'ı tarif ettiğini söylemek yanlış olabilir. Ayet çok açık bir biçimde Hz. İsa'ya inanılmasından ve onun inananlara şahit olmasından bahsetmektedir.

Ayetin manası hakkında belirteceğimiz ikinci nokta ise "ölümünden önce" ifadesinin yorumu ile ilgilidir. Bazıları bu ifadenin "Kitap Ehlinin kendi ölümlerinden önce" inanması anlamında olduğunu düşünmektedirler. Bu yoruma göre Kitap Ehlinden olan her kişi kendisine ölüm gelmeden Hz. İsa'ya mutlaka iman edecektir. Oysa Hz. İsa döneminde Kitap Ehli tanımlamasına dahil olan Yahudiler ona iman etmemekle kalmamış, onu öldürmek için tuzak kurmuşlardır. Daha sonra da onu öldü sanıp inkarlarını sürdürmüşlerdir. Aynı durum bugünkü Yahudiler için de geçerlidir, çünkü onlar Hz. İsa'yı peygamber olarak kabul etmemektedirler. Bugüne kadar Hz. İsa'ya iman etmemiş milyonlarca Ehli Kitap Yahudi yaşamış ve Hz. İsa'ya iman etmeden ölmüştür. Dolayısıyla ayette söz konusu olan Kitap Ehlinin değil, Hz. İsa'nın ölümüdür. Sonuç olarak, ayetlerin bizlere gösterdiği gerçek ise şudur: "Hz. İsa ölmeden önce tüm Ehli Kitap ona iman edecektir."

Ayet gerçek manasıyla ele alındığında ise çok açık gerçeklerle karşılaşırız.

Birincisi, ayette gelecekten bahsedildiği açıktır, çünkü Hz. İsa'nın ölümü söz konusudur. Oysa o ölmemiş Allah Katına yükselmiştir. Hz. İsa dünyaya yeniden gelecek ve her insan gibi yaşayıp ölecektir. İkincisi Hz. İsa'ya tüm Ehli Kitabın iman etmesi söz konusudur. Bu da henüz gerçekleşmemiş ancak kesin olarak gerçekleşeceği bildirilen bir olaydır. Dolayısıyla buradaki "ölümünden önce" ifadesinin işaret ettiği kişi Hz. İsa'dır. Kitap Ehli onu görüp bilecek, ona yaşarken ilerleyen satırlarda detaylı olarak anlatılacağı gibi Müslüman olarak itaat edecek ve Hz. İsa da onların durumlarıyla ilgili ahirette şahitlik edecektir. (En doğrusunu Allah bilir.)

Giriş
    Thu Mar 2008
    İletiler
    871
    Blogdaki Konular
    1
    HÜMEYRA hanım efendiyi saygı ile selamlıyorum.Benim size şunu öneriyorum:
    Kitabımız Kur'an'da 500 ayetten 300 den fazlasını nesh eden bir alim tanıyormusunuz ?Eğer tanıyorsanız Kur'an'daki ayetlerin nesh yetkisini nereden
    almıştır? Bu alimim diyen sahsın ilmi açıklamaları sizce ne kadar geçerli olur?
    Benim önerim alimim diyen sahısları, bizler kitabımız Kur'an ve Peygamber sav efendimizin sünneti ile tanıyalımdiye öneriyorum.
    NOT:NESH yapan alim sahsın ismini benden sormayın siz bulun.

Recep bey bizim kurandan ayetleri nesh etmek gibi bir surur ile tatbikat gösterdiğimizi hangi yazıya istinaden düşündünüz çok şaşrdım doğrusu..yazdıklarım ayetler hadislerdir..ki hadisler sahih olmakla beraber kutübi sitte ebu davut gibi hadis kitaplarından harun yahya beyin derlemesi ile sunulmuştur.. Bu tür konularda bir çok islam alimi çelişki yaşamış ve ayrı saflarda yok almış olabilir.. lazkin bizlerin amacı her iki tezide okuyup irade ile kişinin aklında muhasebe yapmasıdır..
    Tabi en büyük delillerimiz ise sağlam hadis ve inkar edilemeyecek ayetlerdir kuşkusuzki.. Ben sizin düşündüğünüz gibi bir ikileme düşmedimki o nesh ettiğini zanneden alimlerin arayışı içersine düşüyim... Elbet kişinin bazen anlam veremediği yahut küfüre düşmeyeym korkusuyla önder tayin ettiği kişilerden bilgi alışverişinde bulunması icap eder.. YALNIZ BEN BÖYLE BİR KARMAŞA İÇERSİNDE DEĞİLİMM MEVLAM ŞAŞIRTMASIN.. SİZLEREDE DELİLLRİ OKUMANIZI TEKRAR KENDİNİZCE BİR MUHASEBE YAPMANIZI TEMENNİ EDİYORUM..

VESSELAM

Kur'an SaĞlam Kaynaktir

SAYIN HÜMEYRA HANIM EFENDİ!
    Ben daha önce sizi yazılarınızdan tanıyorum.Benim size hatırlatmak istediğim şey,ikilemli olan bir konu değildir.Daha önceki yazılarımda islami açıklama yapanların, hepsinin islami alim olamıyacağını yazmıştım.Müslümanlar islama
    bidat ve hurafelerin, uyduruk alimler tarafından kasıtlı yazıldığının bilincedir.
    Hadislerin sahih olup,olmadığının araştırılması herhalde her mü'minin görevi
    diye düşünüyorum.Ben sizin Kur'an'dan ayetleri nesh yaptınız diye bir söz
    yazmadım.İslamı dejenere etmek istiyen din düşmanlarını esefle izliyoruz.
    Benim size hatırlatmak istediğim bu tip alimlerdir.Hatta biraz daha ileri giderek
    bu tip insanların hayatlarının araştırma yapılmasıdır.Her halde size düşüncemi
    açıkladım.Eğer isterseniz uyduruk alimlerdem isim bile verebilirim.Çünkü ümmet
    bu adamların bidat ve hurefelerinden çok çekti ve hale çekmektedir.Allah cc emanet olunuz.Saygılarımla

İkaz

SAYIN HÜMEYRA HANIM EFENDİ !
    Selamün aleykum:
    Beni bu siteye davet eden sizsiniz.Unutmuş da olabilirsiniz.Herhalde beni
    bu siteye davet edişiniz, yazılarınız ile beni döğmek için değildir.Ben hep size saygılı davrandım.Yazılarınızı tekrar okuyarak,bana karşı kullandığınız kelimeleri
    gözden geçirin diye düşünüyorum.Allah cc emanet olunuz.SAYGILARIMLA[

Giriş
    Thu Mar 2008
    İletiler
    871
    Blogdaki Konular
    1
    SAYIN HÜMEYRA HANIM EFENDİ !
    Selamün aleykum:
    Beni bu siteye davet eden sizsiniz.Unutmuş da olabilirsiniz.Herhalde beni
    bu siteye davet edişiniz, yazılarınız ile beni döğmek için değildir.Ben hep size saygılı davrandım.Yazılarınızı tekrar okuyarak,bana karşı kullandığınız kelimeleri
    gözden geçirin diye düşünüyorum.Allah cc emanet olunuz.SAYGILARIMLA[
    Recep bey burda hümeyra soyadlı bir çok kardeş var yanlışınız var benm siteye sizi davet olmuş olmam imkansız.. ayrıca burası tartışma ortamıdır.. ALLAH AŞKINA SİZİ RENCİDE EDECEK YAHUT ZANDA KALMANIZA MAHAL VERECEK HANGİ KELİMEYİ KULLANDIM..

Sizler tezlerinize karşılık çürütücü hadisler öne sürdüğüm zaman bunu sizi yermek amaçlı algılıyorsanız bu sizn bir probleminz kesnlikle..

Bu konu hakkında yeternce bilgim veya araştırmam olmamış olsa idi zaten konuyu açma ihtiyacı hissetmezdim. Ayrıca burda yazdığım cvplar sadece size hitaben değildir bu konuyu merak eden ve takip eden bir çok kardeşimz vardırr.

+ Konuyu Yanıtla
4 / 2 İlkİlk 1234 SonSon

Yer İmleri

Gönderme Kuralları