+ Konuyu Yanıtla
3 / 2 İlkİlk 123 SonSon
44 sonuçtan 21 --- 40 arası gösteriliyor

Konu: Kalıcı dövme yaptırmak günah mıdır ?

Yakut ÖZCAN
    Misafir

Dövme

Kardeşim bu dövme olayını bir yerde okumuştum.şafi mezhebine göre fıkhi olarak dövme silinmiyorsa ,dövme yapılan yer kesilir.hanefiye göre dövme yapılan yer kazınması lazımdır vesselam.

unable
    Misafir

lütfen tartışmayın

başlığımı yanlış anlamayın.
    "tartışmayın" derken,Kur'an-sünnet-icma ve kıyas,bunlar İslam'ın temelleridir;yol gösterici olarak yeter demek istedim.
    Ateş ler,Öztürk ler yada başkaları bize temel olamaz.
    İmam-ı azam her konuda gerekli yorumları yapmıştır.
    Kaynağı HANEFİ olmayan (mezhebim olduğu için-diğer 3 mezhepte başımın üstündedir)hiç bir fetvaya tevessül etmem.
    Bu nedenle tv. yada diğer ortamlardaki tartışmalarda canım sıkılmaz.
    Kalbim mutmain olur.

Kayıtsız
    Misafir
    lütfen tartışmayın

--------------------------------------------------------------------------------

başlığımı yanlış anlamayın.
    "tartışmayın" derken,Kur'an-sünnet-icma ve kıyas,bunlar İslam'ın temelleridir;yol gösterici olarak yeter demek istedim.
    Ateş ler,Öztürk ler yada başkaları bize temel olamaz.
    İmam-ı azam her konuda gerekli yorumları yapmıştır.
    Kaynağı HANEFİ olmayan (mezhebim olduğu için-diğer 3 mezhepte başımın üstündedir)hiç bir fetvaya tevessül etmem.
    Bu nedenle tv. yada diğer ortamlardaki tartışmalarda canım sıkılmaz.
    Kalbim mutmain olur.

Öztürk derken herhalde Yasar Nuri Öztürkte bahsediliyor.
    Keske her birimiz Yasar Nuri Öztürk bey kadar okuyup arastirsak.
    Hanfgi birimiz kurani anlayarak okuyoruz? Hangi birimiz sahih hadis kitabini okudu?
    Kulaktan kulaga yayilan seylere inaniyoruz. hadis yazan her hadis sahih hadis mi?
    Ben burada dövmenin günahlini yada sevabini yazmaya girmedim.
    Ates Hoca nin dedikleri harfiyen buysa sacmalamis. Ama sunuda söylemek gerekir ki medya laflari saptiriyor.
    Kuranin ilk Emri oku emridir. Ama bu oku emri kisitli bir kelime degildir. Ani bu rada maksat Kuran oku degildir. Okunacak o kadar bilim dali va ki. Hem Kurani anlamdiktan sonra okumusum nolucak. Ancak bir hatim birde Rahmetlilere Yasin.
    Lütfen yazdiklarimiza dikkat edelim. Ates bey vicdaninizinsesni dileyin dediyse kötü mü yanlis mi?
    Zaten vicdan kötü olandan insani meneder.
    Insani kötü yola sevkeden vicdan degildir.
    Insani kötü yola sevkeden nefistir.
    Surada tekrar su sonucu belirtmek isterim ki.
    Yasar bey diger Hocalar gibi.
    Kuran okuyun sunun yapin günah bunu ypmayin yanarsniz. Sunu yaparsaniz sevaba girersiniz diyenlerden degil.
    Kendisi Kurani cok güzel bir sekilde mantiki aciklamalarla anliz etmistir. Dogru olanida budur, cünkü Islam Mantik dinidir.
    Eger Mantik diniyse bir düsünün Dövmenin niye yasak oldugunu.

Kayıtsız
    Misafir
    Dövmenin islam dinince haram - günah olduğunu ya da dövme yaptıran kişinin abdesti olmayacağını söylerler. Dövmenin abdest konusunda bir sorun teşkil etmediğini çok açık ve net bir şekilde belirtebiliriz. Çünkü; dövme derinin dışına değil, içine yapıldığından, abdeste, gusle ve ibâdete mâni teşkil etmez. Çünkü abdestte ve gusülde farz olan, derinin dışını yıkamaktır. Dövmenin islam dinince haram - günah olma konusunda Prof. Dr. Süleyman ATEŞ'in daha önceden Vatan gazetesinde yayınlanan köşesinde bir okurunun sorusuna cevap vererek yanıtlamıştır, şöyle ki:
    http://www.tattoofree.net/tr/imaj/tattoo09.gif
    " Dövme Kuran'da geçmiyor. Bunun günah olup olmadığını nasıl öğreneceğim ? yada bunu günah olduğu nerede yazıyor ? Eğer bunu kötü amaçla yaptırmadıysam, bundan sonra namazıma Kuran okumaya devam edemeyecek miyim ? İnsanların bu konuda yanıldıklarını nasıl anlatacağım ?

Prof. Dr. Süleyman ATEŞ;
    Dövme Kuran'da geçmez. Kuran'da Allah'ın yaratışını, doğal durumu değiştirmenin şeytan işi oldu belirtilir. İşte bu doğalı değiştirme konusunda Kuran tefsircilerinin çeşitli yorumları vardır. Tefsirciler, Nisa süresindeki bu ayeti açıklarken bazı Hadis'ler ( Peygamber'e nispet edilen sözler ) aktarırlar.
    Bu rivayetlerden birinde Hz. Peygamber'in Kaşlarını inceltene, yüzünün kıllarını çekene, Dövme yapana ve yaptırana lanet ettiği belirtilir. Fakat bu, bir kişinin rivayetidir. Gerçekten Peygamber'in Böyle söylediğine şahsen ihtimal vermiyorum. Çünkü bu rivayet Kuran'a aykırıdır. Kuranda Peygamber'de insanları süslenmeye, güzel görünmeye teşvik etmektedir. Yüzünün kıllarını çekmek, kaşlarını inceltmek kadınların vaz geçemeyeceği Bir makyaj ve süslenme türüdür. Bilindiği gibi süslenmede zamana ve bölgelere göre değişir. Dövme İslamda mekruh ( hoş olmayan bir şey ) kabul edilir ama Kuran'ın haram saydığı, yapanların ve yaptıranların günahkar olacağı eylemlerden değildir. Hiçbirşey ibadete engel olamaz.
    İbadette önemli olan gönülden Allah'a yönelmektir. Abdesttinizi alınız, namazınızı kılınız, dualarınızı yapınız. Allah ile bağlantınızı kesmeyiniz. İşte gerçeği öğrendiniz. Siz gönlünüze bakınız, Allah ile kul arasında aracı yokyur. Peygamber'imiz " Önce kendi vicdanınıza danışınız" buyurmuştur.

ARKADAŞLAR BİRDE BEN DEVRİMCİYİM KOMÜNÜSTİM
    MİLLET SAÇMALIYOR YOK ONLAR DİNSİZ FALAN NE ALAKASI VAR
    elhamdurullah müslümanız arkadaşlar

Herkes kendi düşüncesinde özgürdür
    islamda ise kalpten gelir..

Bence uzatmanın gereği yok arkadaşlar
    senin kalbin Allah'a yakınsa bence sorun olmaz arkadaşlar tabi benim ne haddime cevap :)
    Sadece fikir..

Soruyu soran kardeş bir yıldır dövme konusundaki fikirlerin değişmedimi

Kayıtsız
    Misafir

..................

.....ewet kardeşim döğme haram abdes kabul olmuyo buduruma döme varsa boy abdessiz geziyon demektir..............

SAYHA
    Misafir
    kalıcı dövme su geçirmediği için gusül kabul olmuyor...bu yüzden vücudunda kalıcı dövme bulunan kişi cunüplüdür...yani alimlerin ortak görüşü bu...benim değil...

Kayıtsız
    Misafir
    arkadaşlar isteyen yaptırır isteyen yaptırmaz bu insanın kendi zevkine kalmış bir şey.ayrıca din böyle basit şeylere indirgenmeyecek kdr kutsal bir şeydir.dövmesi var ya da yok bu önemli değil.çok daha önemli olan binlerce şey var islam dininde.Ayrıca Buharı ve Müslim' de rivayet edilen hadislerde de Peygamber Efendimiz (a.s.m.) dövme yapmayı ve yaptırmayı yasaklamış, bunları yaptıranın İlâhî rahmete liyakatini kaybettiklerim bildirmiştir. ancak cümlede de geçtiği gibi bu rivayet edilen bir hadis.zaten günümüzdeki din bilginlerinin bir kısmı hadisleri kabul ederken aydın olanların bir çoğu bunları kabul etmiyor.ayrıca dövmenin ne insanın kendisine ne de diğer insanlara bir zararı olduğuna inanıyorum.gelelim abdest ve gusle.bu ikisindede derinin altı değil derinin üstünü yıkamak farzdır.o yüzden yok abdest geçmezmiş gibi cahil dedikodulara inanmayalım lütfen.
    saygılarımla..

Kayıtsız
    Misafir
    Alıntı Kayıtsız tafarından gönderildi Mesajı Göster
    neden günah peki :) buna mantıkla yaklaşsanız daha iyi değil mi? günah denmişse öyledir demek ne derece mantıklı ?
    Umarım sorunuzun cevabını doğru söyleyebilirim.[Yani doğru hatırlıyorumdur]

Küçükken Kur'an kursuna gitmiştim.Oradaki hocamın bana bilgileri öğretmekte bayağı bir yararı olmuştur. Ona teşekkür ederim..

Bize birgün yukarıda bahsedilen hadis'i şerif i söylemişti. Yani "İğreti saç takana da, taktırana da, bedene dövme yapana da, yaptırana da Allah (c.c) lânet etsin!"

Sonrada eklemişti:

"Biliyorsunuz ki ahirete dünya malı ile gidilmez. Peki dövme dünya malı değil midir?? Ahirette yapılıyor mu? Hayır ahirette yapılmıyor. Yani dünya malıdır.

Peki kalıcı dövmeyi yaptırdınız. Öyleyse dövme kalıcı olduğundan dolayı sonsuza dek vücudunuzda kalacak. Yani ahirette de. Buna göre ahirete dünya malı ile girmiş olacaksınız. Yani günah işlemiş olacaksınız. Haliyle dövme yaptırmak günah oluyor."

Söylediklerini hatırladığım kadarı ile yazdım..Umarım doğru hatırlıyorumdur.Ve eğer birilerine yardımcı olduysam ne mutlu :) İyi akşamlar dilerim :)

Kayıtsız
    Misafir

gidiş

ahirete dünya bedeniyle gidiliyorsa o zaman tüm gazi ve şehitler de eksik vücutla oraya gidecekler demektir. ahiter malını dünyada bırakarak yani öyle mi? oraya giden fani et değil içimizdeki ruhtur, ve ona da işleyecek bir dövme henüz icat edilmedi baylar bayanlar. gönül gözümüzü kullanalım biraz , aklımızı. hurafeleri değil.

Kayıtsız
    Misafir

Butunn yazıyıı okudummm

SIGARADAA GÜHANTIR.. BAŞINI KAPALI BIZE GEZSEN GUNAHTIR.. ALLAH(cc) KAPANIN DEMISS SACINIZI KAPAYIN SADECE DEMEMIS.. ARTI BIR BAYANA BAKMAKTA GUNAH.. BU ACIDAN BAKTIGIMIZ ZAMAN HER HER HERSEY GUNAH AMA HERKEZ DIINI KENDINE GORE UYARLADI SIGARA GUNAH DEGILDIR, BEN ALLAH ICIN KAPANIYORUM VS VS HERKEZ KAFASINA GORE ISTEDIGINI KONUSUYOR.. DOVMEYE GUNAH DEGIL DEMIYORUM AMA SUNDANDA EMINIM BURADA KURAN-I KERIM,in HADISLERINI YAZAN HER INSAN SIGARA ICIYORDUR VE BIR KADINA NE OLURSA OLSUN BAKIYORDUR? O YUZDEN KIMSE NEYIN DOGRU NEYIN YANLIS OLDUGUNU SAVUNMASIN.

إنَّ اللّهَ َ يَقْبِضُ الْعِلْمَ اِنْتِزَاعاً يَنْتَزِعُهُ مِنَ النَّاسِ وَلكِنْ يَقْبِضُ الْعِلْمَ بِقَبْضِ الْعُلَمَاءِ. حتَّى إذَا لَمْ يُبْقِ عَالِماً اتَّخَذَ النَّاسُ رُؤُساً جُهَّاً، فَسُئِلُوا فَأفْتَوْا بِغَيْرِ عِلْمٍ فَضَلُّوا وَأضَلُّوا

"Allah, ilmi kullarından çekip çıkarmak suretiyle değil, alimleri kabz etmek suretiyle kabz edecektir. Nihayet hiç bir alim kalmayınca, halk bir takım cahil kimseleri kendilerine başkanlar edinirler. Bunlara bir takım sorular sorulur, onlar da ilimleri olmadığı halde fetva verirler de hem kendileri saparlar, hem halkı saptırırlar."

Buhari, İlim: 34, İ'tisam: 7; Müslim, Hadis No: 2573; Tirmizi, Hadis No: 2654.

Kayıtsız
    Misafir
    .....ewet kardeşim döğme haram abdes kabul olmuyo buduruma döme varsa boy abdessiz geziyon demektir..............
    saçma saçma konuşma insanı dinden soğutma kardeşim dövme haramdır ama boy abdestin kabul olur.Birçok hoca bu konuda yazmıştır.Nihat hatipoğlunun dövme hakkındak yazısına bakabilirsiniz

Kayıtsız
    Misafir

dövme

bende dövmenin abdestle we boy abdestiyle bir alkası olmadıgını düşünüorum neden derseniz yok su geçmiomuş kim dio bunu yaaa suyun geçmediği yer çürür morarır oysa döwmeden su geçio orası terlio yani bunun abdestle bi alakası yok ama ğünahmıdır ğünahtır çünkü peygamber efendimizz yasaklamışş yapıp yapmamak insan oğluna kalmışş bnde çook sewiyorum istiorum ama yasaklamışsa peygamberimiz yaptırmıyorum yani biraz kafanızı çalıştırın düşünün yanii abdestle nasıl bi bağ kuurlmuş hala anlayabilmiş değilimmm

Kayıtsız
    Misafir
    Ya arkadaşlar herkes bşy yazmış hadis demiş rivayet demiş kuran demiş bazısı tarihinden bahsetmiş falan fistan.
    Bnce herkes kendi içinden geldği gibi dawranmalı elhamdulillah müslümanım ama bende yaptırmayı düşünüyorum 4 tane harf yazdırıcam BABAMIN,ANNEMİN,ABİMİN,ve kendi isminin başharflerini yazıdrıcam abdest geçtikten sonra benm açımdan problem yok innel amenul niyet ameller niyetlere göredir.Herhangi bi topluluğa(illegal yada din düşmanı) bi topluluğa mensup olmayı simgeleyen döwmelere günah diyebilirsiniz yada abdest geçmiyorsa onada günah diyebilirsiniz.(peygamber efendimz bazı dönemler saçını uzatırmış bazı dönemler kesermiş sebebi : müslüman olmayanlar saç uzatınca kesermiş onlar saçlarını kesincede kendisi uzatırmış)ben olaya bu açıdan bakıyorum.Bnm merak ettğmde sadece şuydu kalıcı döwme yaptırınca ABDEST sayılıyormu sayılmıyormu ama bu foruma girdğmde çok fazla farklı düşüncede şeyler yazılmış ve hepsinide okudum(bi farklı düşüncede benimki oldu sanırım buda bnm fikrim) ben olaya bu şekilde yaklaşıyorum " AMELLER NİYETLERE GÖREDİR"

Kayıtsız
    Misafir
    Dinen kendi vucuduna bilerek zarar verdiği için ve ilerleyen yıllarda cilt sorunları çıkaracağı için haram yada yasak olabilir ama bazı arkadaşlar abdest geçmez diyo dövmenin yapıldığı yere su geçmezmiş su geçmeyen yere havada girmez ee dövmesi olupta dövmenin bulunduğu bölgenin çürüdüğünü gören varmı?

Kayıtsız
    Misafir

Allah'ın Selâm ve Selâmeti Üzerinize ve üzerimize olsun....

Arkadaşlar benim kolumda dövme var... Yaptırdım bir şekilde... Hatta yaptırmadım kendim yaptım... Allah'a şükür bir süredir namazlarımı kılıyordum ( hala da kılıyorum) ama guslümün tutmadığını söyliyen arkadaşlar var... Sonuçta bunu lazerle bile tam manası ile çıkartamıyorum... Bende şu andan itibaren gusül olmayacağını söylen arkadaşlardan dolayı namazı, orucu ve ibadetlerimi bırakıyorum... Bana vesile oldunuz ( ama iyi şeye mi bilmem )... Sonuçta cünüp ibadet olmaz.... Fakat öbür tarafada sorulursa niye ibadet etmediğim bu arkadaşların da adını zikredip yakalarına yapışmayı da ihmal etmem... Razı mısınız bunlara ? Yada yorum yapıp görüş belirtirken bunları düşünüyor musunuz ?
    Eğer gerçekten az çok Kur'an okumamış olsam, kulaktan dola bilgilerle ibadet ediyor olsam ( ki maalesef ülkemizde durum çoğu kişi için böyle ) belki de gerçekten ibadetimden vaz geçerdim... Allah'a şükür namazımı falan bırakacak değilim... Ama yaptırmamış insana "kardeşim yaptırma iyi değil, Allah'ın verdiğini değiştirenden Peygamber efendimiz (S.A.V) razıdeğil" denilse bile , yaptıran arkadaşlara "senin gusülün tutmaz" demek yerine " arkadaşım keşke yaptırmasaydın, ama yaptırmışsın madem Allah çokça bağışlayan affedendir. Sen namazını kıl, orucunu tut Allah kabul de af da eder İnşaAllah" denilse daha doğru olmaz mı ? Hatta
    böyle söylemek bile insanı şüpheye düşürüp kabul olmaz korkusuyla uzaklaştırabileceği için " Kardeşim namaz kılıp oruç ttuyorsan sen ibadetiine devam et, bunun ibadetini engelliyecek bir yanı yoktur... Sen namazlarını kıl... üstüne düşeni yap... Sonrası için konuşmaya yürek tüketmeye gerekyok... Çünkü sonrası bizim işimiz değil... Bizim bileceğimiz iş değil... Ancak ve ancak Allah bilir... Dövmesi olmayıp da namazları kabul olmayacak insan olacağı gibi, dövmesi olupda namazları kabul olacak insanda olması muhtemeldir... Allah dualarımızı , namazlarımızı kabul etsin İnşaAllah" demenin günahı olacağını zannetmiyorum... Varsada her ne kadar günahtan sakınmaya çalışsam da buna razıyım... Bence bir insanı namazından niyazından soğutmak çok daha büyük bir günah... Altından kalkması zor bir günah..

Kayıtsız
    Misafir
    selamünaleyküm kıymetli arkadaşlar. öncelikle bilinmesi gerekir ki İSLAMİ bir konuda kendimize göre görüş belirtmek asla doğru değildir.
    eğer bir sorunla karşılarışak öncelikle o konuyu bir bilene sormamız gerekmektedir. ki bu işlerinde aslı fakihlerimiz ve onların talebeleridir.
    dövme konusu hakkında kıymetli alim SUALLİ CEVAPLI İSLAM FIKHI aldı 2 ciltlik eserin 4 yazarından biri olan FATİH KALENDER HOCAEFENDİNİN bu konu ile ilgili makalesini sizlerle paylaşmak istedim.
    buyurun
    Fâtih KALENDER

İnsanların genelinde bulunan, dikkat çekme, kendini kanıtlama, karşı tarafı etkileme ve kendi kişiliği hakkında mesajlar verme yani kısaca farklı olma özlemi, tarih boyunca insanların birtakım eylemler yapmasına sebebiyetler vermiştir. El, kol, ayak, sırt gibi vücudun herhangi bir yerine birtakım motif ve yazıların işlenmesiyle yapılan dövmelerde bu özlemin neticesidir. Günümüzde bahusus Avrupa da çok yaygın olan dövme kentsel yaşamda, özellikle gençlerimiz arasında giderek daha fazla revaç kazanma yolundadır. Dövme, günümüzde tartışılan birçok yeni meseleler gibi olmayıp, Asrısaadetten öncede insanlık tarihini meşgul eden bir işlemdir. Durum böyle olunca İslam’ın ikinci kaynağı olan sünnet yani Efendimiz (sallallahu aleyhi ve selem) bunun hükmünü İslam’a göre gayet açık bir ifadeyle beyan etmiştir. Makalemizde dövme konusunu 4 farklı açıdan ele alıp gücümüz nispetince incelemeye gayret edeceğiz. Muvaffakiyet Allah’tandır.

1. Dövme nedir? Ve tarihten günümüze seyri.
    2. Dövme yaptırmak fıkhen caizmidir?
    3. Vücuttaki dövme abdest ve gusle manimidir?
    4. Dövmeyi sildirmek dinen gereklimidir?

Dövme ve tarihten günümüze seyri;
    Türk Dil Kurumunda dövme; Vücut derisi üzerine iğne vb. sivri bir araçla çizilmek ve içine (kına gibi) renk veren maddeler konulmak yoluyla yapılan yazı veya resim olarak tarif edilmiştir. İlk zamanlarda iğne ve kına vasıtasıyla yapılan dövme günümüzde hususi bir sektör haline gelerek özel kliniklerde bu iş için üretilen cerrahi metal cihazlar vasıtasıyla, vücuda uyumlu boyalarla yapılmaktadır.
    Dövme işlemi, yaptığım kasır araştırmaya göre, insanlık tarihinde hayli eskidir. 1950’lerin ortalarında Rusya’da üzerinde dövmeler olan mumyalar bulunmuştur. Rusya’nın kuzeyinde bulunan 2400 yıllık mumyanın kollarının ve omuzlarının kuş, geyik ve diğer efsanevi hayvanlarla süslenmiş olduğu görülmüştür. Aynı şekilde İÖ 2000’lerde eski mısır toplumunda dövmenin yapıldığı mumyalardan anlaşıldığını araştırmacılar söylemektedirler. Mısırlıların dışında eski Yunanlılar ve Romalılar, barbarlara özel bir uğraş saydıkları dövmeyi suçlular ve kölelere yaptıklarını araştırmacılar nakletmişlerdir.
    Aradan yüzyılların geçmesi Avrupalılara dövmeyi unutturmuş, 18. yüzyıl sonlarında deniz aşırı seferlerde Amerika yerlilerinde ve Polinezyalılarda dövmeyle yeniden tanışmışlardır. Bu yıllarda güney okyanustan dönen Fransız denizcileri dövmeler yaptırmışlardır. 1861 de Fransa da dövmeyle ilgili medikal komplikasyon / yan etkileri konusunda bir çalışma yayımlanmış, bunun akabinde deniz kuvvetlerinde ve orduda rütbeliler arasında dövme yapılması yasaklanmıştır. 20. yüzyılların başlarında sonra özellikle denizciler arasında yaygınlık kazanan dövme, romantik duyguları veya bir guruba bağlı olmayı belirtmek amacıyla kullanılmış ve günümüzde de bu minvalde kullanılmaktadır. Günümüzde hijyene /sağlığa önem verilmediği ve AIDS gibi kan yoluyla bulaşıcı bazı hastalıklara sebebiyet verdiğinden dövme yapmaya yasal sınırlamalar getirilmiştir.
    Buraya kadar izahında bulunmaya çalıştığımız, Dini boyutuna bakmaksızın dövmenin tarihten günümüze kadar olan seyriydi. İkinci bölümde ise dövmenin dini durumu olacaktı.

İslam fıkhında dövme;
    Makalemizin başlarında da ifade ettiğimiz gibi dövme, günümüzde tartışılan birçok yeni meseleler gibi olmayıp, Asrısaadetten öncede insanlık tarihinde var olan bir işlemdir. Nitekim yukarıda naklettiğimiz tarihi seyir bunu ifade etmektedir. İslam’ın birinci kaynağı olan Kur’an-ı Kerim her ne kadar dövme hakkında sarih bir ifadesi olmasa da, İslam’ın ikinci kaynağı olan sünnet yani Efendimiz (sallallahu aleyhi ve selem) bunun hükmünü İslam’a göre gayet açık bir ifadeyle beyan etmiştir.
    Allah Teâlâ hazretleri; Allah’ın yaratışının / doğal durumu, değiştirmenin şeytan işi olduğunu Nisa suresinde buyurmuştur.(Bak Nisa 119)
    İslam Hukukçuları keyfi olarak estetik yaptırmanın, kaş aldırmanın, saç ektirmenin dövme yaptırmanın Allah’ın yaratışının / doğal durumu değiştirmek olarak değerlendirmiş ve yukarıda zikredilen “Nisa” suresinin 119. ayet’i-kerimesine istinaden bunların ne erkek ne kadın ne yapan nede yaptıran için caiz olmadıklarıyla hükmetmişlerdir. Aynı şekilde dövme / veşm yaptırma İbn Mesud, İbn Ömer ve diğer sahabelerin rivayetlerine göre Hz. Peygamber’in hadislerinde şiddetle yasaklanıp lanetlenmişti. (Hadisler için bak: Buhari:2084, 4928, 5477, 5481, 5484, 5489… Müsli:3965 Ebu Davut: 3637, 3639 Nesai: 5009,5012)
    İslam hukukçuları, tenzihen mekruh olan bir şeyin lanetlenmeyeceği, lanetlenen şeyin haram olduğunu ifade etmişlerdir.
    Ümmet’in icmasıyla kabul görülen İslam Alimlerimiz (Allah onlara rahmet etsin) varken, (Kur’an, âli’imran suresinde bütün benliğiyle “Allah yanında kabul edilen din İslam dinidir” diye haykırmasına rağmen) adeta Kur’an’a meydan okurcasına, günümüz Yahudi ve Hıristiyanların da cennete gireceğini savunan Süleyman Ateş gibilerinin sözlerine elbette iltifat edilmemeli ve bunlarda İslam Alimidir diyerek görüşlerine fıkhi manada yer verilmemelidir. Hususiyetle bu zatın ismini veriyorum, zira genel olarak dövmenin caiz olduğunu savunanlar kendilerine delil olarak Süleyman Ateş’in daha önceden yayımlanan VATAN gazetesindeki köşe yazısını getirmektedirler. Sözüm ona hazret, dövme konusunda köşesinde hulasa olarak şöyle demektedir; Dövme Kur’an da geçmez, bu konuda rivayet edilen bazı hadisler vardır. Bu rivayetlerden birinde Hz. Peygamber'in Kaşlarını inceltene, yüzünün kıllarını çekene, Dövme yapana ve yaptırana lanet ettiği belirtilir. Fakat bu, bir kişinin rivayetidir. Gerçekten Peygamber'in Böyle söylediğine şahsen ihtimal vermiyorum… Dövme İslam’da mekruh(hoş olmayan bir şey) kabul edilir…diyerek sözlerini bitirmektedir.Yukarıda da işaret ettiğimiz gibi dövme hakkında ki hadisi şerifler ümmetin sıhhati üzerine ittifak ettiği Buhari ve Müslim hadisleridir. Bu hadisi şerifler için hiçbir senet araştırması yapmaksızın Peygamber'in Böyle söylediğine şahsen ihtimal vermiyorum demek, değil ehli ilme sıradan bir Müslüman’a bile yakışmaz. Peygamberden soyutlanmış bir Kur’an olamaz. Ben Kur’an’a bakarım Hadislere bakmam demek ile ben İslam’ın işime gelen yerini alırım işime gelmeyeni almam deme arasında fark yoktur. Resule ita’atın gerekli olduğunu, ve onun din adına bir şey söylediğinde kendinden değil Allah’dan olduğunu söyleyen Kur’andır. Mevla Teala hazretleri Rasû*lüllâh (sallallahu aleyhi ve selem) in ve ashâ*bı*nın (Allah onlardan razı olsun) yolu olan Ehl-i Sünnet ve’l-Cemaat mez*hebinin gerek amelî gerekse îtikādî görüşlerinden ve bu görüşte olan Âlimlerimizden bizleri ayırmasın. Âmin.

Dövme abdest ve gusle manimidir?
    Abdestin farzları; yüz, el, ayakların yıkanması başın mesh edilmesi, Guslün farzı ise bütün vücudun kuru bir yer kalmayacak şekilde yıkanması olduğu fıkıh kitaplarımızda açık bir şekilde beyan edilmiştir. Abdest ve gusülde yıkanması gereken uzuvlarda, tırnağa sürülen ojeler gibi suyun altına ulaşmasına mani bir şey varsa o maninin kaldırılması abdest ve gusül için gereklidir. Dövme ise birinci kısımdaki tariften de anlaşıldığı gibi derinin üst kısmına değil alt kısmına boyanın derç edilmesiyle yapılmaktadır. Derinin alt kısmı ise abdest ve gusülde yıkanması gereken yerlerden değildir. Buna göre hakiki dövme abdest ve gusle mani değildir. Ancak geçici dövme dedikleri derinin üzerinde boyalarla yapılan işlemde hüküm farklıdır. Şayet deri üzerine yapılan dövme, hint kınası gibi suyun altına ulaşmasına mani olmayıp deride bir tabaka oluşturmuyorsa, abdest ve gusle mani olmaz. Şayet yağlı boya gibi deride, suyun altına ulaşmasına mani bir tabaka oluşturuyorsa bu boyalar, abdest ve gusle manidir.
    Dövmeyi sildirmek dinen gereklimidir?
    Başta Şafiler olmak üzere bir gurup Âlimler, dövme yapılırken kınanın veya boyanın kanla karışmasıyla necis pis olduğunu, dövmeyi yok etmenin vacip olduğunu söylemektedirler. Hanefi kitaplarından olan “Reddü’l-Muhtar” da, İbn Abidin şöyle demektedir: Nasıl ki elini necis kına ile kınalayan kişi, elinin temiz olması için kınayı izale etmesi şart olmayıp elini yıkaması yeterlidir, aynı şekilde dövmede necis olan kanla buluşan kına/boya, yıkamakla temiz olur. Dövmeyi izale etmek şart değildir. Zira necis olan kınanın vücuttan çıkarılması dövmenin kazınmasından daha kolaydır. Kınanın çıkarılması temizlik için şart değilse, dövmenin kazınması evleviyetle temizlik için şart değildir. “El-Fıkhü’l-İslam ve Edilletühü” gibi bazı fıkıh kitaplarında şu ifadeler vardır: Şayet dövmeyi ilaçla izale etmek mümkünse, izale etmek vaciptir. Ancak ilaçla değil de kazımak gibi yaralamakla mümkünse bakılır, şayet zarardan veya daha fazla bir ayıptan korkulursa o dövmeyi izale etmek vacip değildir. Tövbe etmek gerekir. Şayet kazımada zarar yoksa izale edilmesi gerekir.
    Günümüzde dövmeyi sildirmek, dövmede kullanılan renklere ve tenin rengine göre değişmektedir. Ancak her durumda da sıkıntılıdır. Yaptığım araştırma neticesine göre santimetre karesi 10 dolardan yapılarak 150 ila 800 dolar arası gözden çıkarılması gerekiyor. Tüm bunlara rağmen yüzde yüz sonuç alma garantisi de vermiyorlar.
    Netice olarak dövmeyi sildirme imkânı varsa sildirilmelidir. İmkân olmaması durumunda ise İbn Abidin’in dediği gibi orayı yıkamakla yetinilir. Şayet dövme bir suret ise en azından namaz kılınırken mekruh olmaması için üzerini kapatmak gerekir.

Rabbim cümlemizi hakkı hak bilip tabi olmayı, batılı batıl bilip sakınmayı nasip eylesin. Günah batağına girmekten, yanlış fikirlere kapılmaktan, kibir ve riyadan cümlemizi muhafaza eylesin. Amin… Selam ve Muhabbetlerimle

http://www.darusselam.com/fkh/226-doevme-yaptrmak.html

Misafir
    Misafir
    Allah lanetlemiş ama arkadaşlar gusule falan engel değil hepimiz müslüman ülkede müslümanca yaşıyoruz sonuçta namazımızı kılabiliriz abdestimizi alabiliriz. ve şöyle bir şey var kii bende yaptırıcam dövme çok istiyorum sevdiklerimin baş harflerinden. Sonuçta öbür dünyaya gidip gelen insan var mı ? yok. Allahın varlıgına ve birliğine inanıyorum kesınlıkle yanlıs anlasılmasın.. ama ben bu konulara tuhaf bakıyorm sonuçta bizi Allahtan başkası yargılayamaz yargılamayacakta ona hesap vereceğiz. Ve pişman olan herkesi Allah affeder çünkü o yüce

Kayıtsız
    Misafir

Selamlar!!!

Umarım sorunuzun cevabını doğru söyleyebilirim.[Yani doğru hatırlıyorumdur]

Küçükken Kur'an kursuna gitmiştim.Oradaki hocamın bana bilgileri öğretmekte bayağı bir yararı olmuştur. Ona teşekkür ederim..

Bize birgün yukarıda bahsedilen hadis'i şerif i söylemişti. Yani "İğreti saç takana da, taktırana da, bedene dövme yapana da, yaptırana da Allah (c.c) lânet etsin!"

Sonrada eklemişti:

"Biliyorsunuz ki ahirete dünya malı ile gidilmez. Peki dövme dünya malı değil midir?? Ahirette yapılıyor mu? Hayır ahirette yapılmıyor. Yani dünya malıdır.

Peki kalıcı dövmeyi yaptırdınız. Öyleyse dövme kalıcı olduğundan dolayı sonsuza dek vücudunuzda kalacak. Yani ahirette de. Buna göre ahirete dünya malı ile girmiş olacaksınız. Yani günah işlemiş olacaksınız. Haliyle dövme yaptırmak günah oluyor."

Söylediklerini hatırladığım kadarı ile yazdım..Umarım doğru hatırlıyorumdur.Ve eğer birilerine yardımcı olduysam ne mutlu :) İyi akşamlar dilerim :)
    hocanız sanırım sizleri yanlış yönlendirmiş.Varsayalım kafanızda bir kurşun sıkıştı ve çıkartırsanız öleceksiniz!
    Hocanızın mantığına göre ölün daha iyi :)
    Arkadaşlar dövme MEKRUHtur..
    Abdesti zedelemez!!!
    Namazı engellemez!!!
    Çünkü dövme deri altına yapılan ve deriden bağımsız bir işlemdir.Kaldı ki abdest deri üstüne yapılan bir eylemdir.

+ Konuyu Yanıtla
3 / 2 İlkİlk 123 SonSon

Yer İmleri

Gönderme Kuralları