+ Konuyu Yanıtla
3 / 1 123 SonSon
44 sonuçtan 1 --- 20 arası gösteriliyor

Konu: Kalıcı dövme yaptırmak günah mıdır ?

 1. #1
  Kan, hemde çok Cihat ÖZKAN kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Fri Feb 2008
  Konum
  Ankara
  Yaş
  26
  İletiler
  181

  Kalıcı dövme yaptırmak günah mıdır ?

  Bu konuyu çok merak ediyorum.Çünkü sorduğum kimseden kesin bir cevap alamadım.Kalıcı dövme yaptırmak günah mıdır ? Yada örn; elimize yaptırdığımızda abdest almak için herangi bir problem oluşturur mu ?
  Cevaplarınız için Şimdiden teşekkür ederim.

 2. #2
  ? Melek YAZICILAR kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Tue May 2007
  Konum
  Balıkesir
  İletiler
  1,529
  Blogdaki Konular
  2
  şimdi o dövmeden su geçiyormu deri nefes alıyormu önce bunu bir düşünmek gerek ve bide mantıken bakalım


  bir erkek yada bir kadın kendini önplana çıkartacak şekilde süsler yada dikkat çekici şaşalı bir halde ortalıkta dolaşırsa bu uygunmudur sizce
  ...

 3. #3
  Hz. Ebü Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle buyurdular:

  "İğreti saç takana da, taktırana da, bedene dövme yapana da, yaptırana da AIIah lânet etsin!"

  Buhârî, Libas 86, Tıbb 36; Müslim, Libas 119, (2124); Nesâî, Zinet 25, (8,148)  Hz. Ali radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm ribayı yiyeni, yedireni, riba akdini yazanı, sadakaya (zekata) mâni olanı, dövme yapanı, dövme yaptıranı -hastalık sebebiyle olan hâriç- hulle yapanı, hulle yaptıranı lanetledi."

  Nesâî, Zinet 25, (8, 147)
  "ey ruhumun ışığı !
  ruhlar bölük bölük ayrılırken senin ruhunu benimkiyle aynı bölüğe yazmışlar" f.o.

 4. #4

  O zamanlar dövme var miydi ?

 5. #5
  Alıntı Yasemin ŞERİFOĞLU tafarından gönderildi Mesajı Göster

  O zamanlar dövme var miydi ?
  insanlığın kaba-yontma-cilalı taş devri gibi dönemlerden geçerek gelişen bir tür olduğuna inananlardan mısın ?
  "ey ruhumun ışığı !
  ruhlar bölük bölük ayrılırken senin ruhunu benimkiyle aynı bölüğe yazmışlar" f.o.

 6. #6
  Alıntı Hülya TERZİ tafarından gönderildi Mesajı Göster
  insanlığın kaba-yontma-cilalı taş devri gibi dönemlerden geçerek gelişen bir tür olduğuna inananlardan mısın ?

  soruya bak ....
  hayir; ama herseyin bir cikis tarihi felan vardir ...
  o zamanlar nasil telefon olmadigi gibi ...

 7. #7
  WeL_AsR^^ Adem DOĞAN kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Fri Feb 2007
  Konum
  İstanbul
  Yaş
  34
  İletiler
  1,545
  Blogdaki Konular
  1
  Alıntı Yasemin ŞERİFOĞLU tafarından gönderildi Mesajı Göster

  O zamanlar dövme var miydi ?
  İnsanlar, çok eski zamanlardan beri vücutlarının çeşitli yerlerine dövme yaptırmışlardır. Bugün bu adet, yer yer sürdürülüyor. Avrupa ve Amerika'da bazı gençler bunu bir "süs" şeklinde yaparken, yurdumuzda da birtakım havai gençler onları taklit ediyorlar. Cahiliye Arapları dövmeyi süslenmek için yaparlarken; dövme ile bedenlerine çeşitli şekil ve suretler yaparak bununla mafsallarının güç kazandığına inanırlardı. Bugün ise bu tamamen bir özentiden öteye geçmemektedir. Dövme, bilinen şekliyle şöyle yapılıyor: Vücut, iğne ve benzeri aletlerle kan akacak şekilde yaralanıyor. Sonra aynı yere iç yağı ve bazı maddeler konarak yara iyileşmeye terk ediliyor. Sonunda deri altında koyu yeşil bir şekil meydana geliyor.

  Buhari ve Müslim'de rivayet edilen hadislerde, Peygamber Efendimiz (a.s..) dövme yapmayı ve yaptırmayı yasaklamış, bunları yaptıranın İlahi rahmete liyakatini kaybettiklerini bildirmiştir.

  ʞoʎ ʎǝşıq uǝpıƃ sɹǝʇ ɯıʎıʎı uǝq

 8. #8
  Alıntı Yasemin ŞERİFOĞLU tafarından gönderildi Mesajı Göster

  soruya bak ....
  hayir; ama herseyin bir cikis tarihi felan vardir ...
  o zamanlar nasil telefon olmadigi gibi ...
  ne kadar saçma oldu değil mi ? bence de ....

  belli dönemlerde yapılıp belli dönemlerde yapılmayan şeyler vardır ki dövme bir teknolojik buluş değil.

  kaldı ki hadiste geçiyor olması benim için o dönemde dövme olduğunu kabul etmeye yeterli bir delil.
  "ey ruhumun ışığı !
  ruhlar bölük bölük ayrılırken senin ruhunu benimkiyle aynı bölüğe yazmışlar" f.o.

 9. #9
  ... Kübra YILMAZ kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Sat Jul 2006
  Konum
  tek suçu;büyük şehir...
  İletiler
  3,129
  Blogdaki Konular
  3
  Hadi takıyı,kozmetik ürünlerin kulllanılmasını bir yerde anlıyorum.Ama dövme...İnsanı farklı gösteriyo desem değil güzel(kişiye göre değişir tabi)gösteriyor desem o hiç değil.Kısacası;günah olmadığını bilsek bile dövme yaptırmanın mantığını anlamıyorum..
  Sosyofobi..

 10. #10
  Kısıtlanmış Üye
  Giriş
  Wed Jan 2008
  Konum
  Acı Ve Gözyaşı ile Islanmış Topraklar
  Yaş
  29
  İletiler
  1,533
  Blogdaki Konular
  5
  Alıntı Hülya TERZİ tafarından gönderildi Mesajı Göster
  insanlığın kaba-yontma-cilalı taş devri gibi dönemlerden geçerek gelişen bir tür olduğuna inananlardan mısın ?

  Sarımsak Ve Bir Bitki Tozundan Yapılan Bir Dövme Çeşiti Yüzlerce Yıldır Kullanılmış Ve Kullanılmakta Doğuda Kürt Vatandaşlarımızın Bazılarında Vardır.Dövme Harammıdır.Tam Emin Değilim şuanda Yalnız söle düşün dövme =kına Kına tarzında tapılan dövmeler var.Şekli sölüyorsun adam sana cıkarıyor şekli üstüne öle bi şekil yapıyor.Zaten en fazla 1 aylık falan oluor onların süresi bazılar var derinin içine yapılmakta ve geçici değil kalıcı.Hem iğne ile derinin içine enjekte edilmekte hemde hava almamakta diyorlar.Kına olan dövmeden yaptırdım pazar günüde yaptırcam...
  ѕєηιη ƒαякıη вєηιм тαяzıм .......

 11. #11
  Kayıtsız
  Misafir
  Dövme süs olarak yapılırdı. Câhiliye Arapları arasında yaygın bir âdetti. Bilhassa Arap kadınları dövme hususunda çok ileri gitmişler, vücutlarının birçok kısımlarını nakışlarla doldurmuşlardı. Hattâ bazıları vücutlarına, tapındıkları put şekillerini kazımışlardı.

  Eski Trakyalılarda dövme asalet nişanesi, eski Yunanlılarda da ahlâksızlık damgası sayılırdı. Hristiyanlar'da da vücutlarına dövme usulüyle haç resmi kazıtanlar vardı. Kudüs'e hacca giden hristiyanlar, kol ve ellerine dövme yaptırırlardı. Osmanlılar'da yeniçeriler arasında dövme çok yaygındı. (Tecrid-i Sarih Terr., 351, 381).

  Eski çağlardan türlü şekillere bürünerek zamanımıza kadar gelen dövme geleneği bugün bile garip şekillerde sürmektedir. Cahiliye devirlerine ait ilkel bir süs halinde kalması yirminci yüzyıl mantığına daha çok yakışacak dövme; Mısırlılar'ın mumyası, Asurlular'ın örgü sakalı gibi, tarih yapraklarında birer hatıra gibi kalmamış, garip bir ilgi ile günümüze kadar gelmiştir. Dövmecilikte Japonlar oldukça ileridirler. Onlar bu işi güzel sanatların bir dalı olarak kabul etmişlerdir.

  Dövme, domuz yahut balık ödü, is karası, susam yağı gibi ilaçlarla yapılır. İşlem sırasında kişi büyük bir ızdırap duyar. Büyük boyda dikiş iğneleri yanyana dizilerek bir deste halinde bağlanır. Beğenilen resim ve şekil çizilir, sonra bu iğne destesi o şekil üzerine bastırılarak zımbalanır. Bu cılk yaranın üstüne renk verici madde sürülüp bezle sarılır. Renk maddesi yukarıda saydıklarımızın dışında normal boya veya kara barut olabilir. Genellikle barut ve çin mürekkebi kullanılır. Dövme iğnelerinin acısı bittikten sonra yaranın acısı başlar. İğnelenen yer şişer, iltihap yapar, tıpkı normal bir yara gibi işler ve kabuklanır. Bir de cilt altına yabancı bir cisim gömerek yapılan dövme vardır ki, buna en fazla Eskimolar'da, Çukçiler'de Gurdenlandlılar'da ve İtalya'nın bazı bölgelerinde rastlanır.

  Veşm; hem eziyet, hem de Allah'ın yarattığı güzel sûreti değiştirip bozmak olduğu için çirkin bir harekettir. İnsanları bu kötü işe teşvik eden şeytandır. Cenâb-ı Hak bu durumu şöyle özetliyor: "Şeytan dedi ki: Elbette senin kullarından belli birtakımı alıp onları saptıracağım. Onlara kuruntu kurduracağım, develerin kulaklarını yarmalarını emredeceğim, Allah'ın yarattığını değiştirmelerini emredeceğim. " (en-Nisâ, 4/119) Hz. Muhammed (s.a.s.) "Allah'u Teâlâ dövme yapan ve yaptırana kaşlarını incelten ve güzellik için dişlerini törpüleyip Allah'ın yarattığı şekli değiştiren kadınlara lânet etmiştir. " (İbn Hacer el-Heytemî, ez-Zevacir, Mısır 1970, I, 141) demiştir.

  Bazı âlimler dövme yaptırmayı büyük günahlardan saymışlardır. Lânet edilen bir hareketin ne derece kötü olduğu ortadadır. Hadis-i şerifte sadece kadınların zikredilmesi, bu hareketin bilhassa kadınlar arasında yaygın olmasından dolayıdır. Kadınlar için yasak olunca erkekler için de yasak olacağı tabiidir. Yasağın bu derece şiddetli olması özellikle Allah'ın yarattığı tabii güzelliği beğenmeyip bozmaya kalkışmaktan dolayıdır. İslâmiyet insan tabiatına en uygun din olduğu için insanların her hal ve hareketlerinden daima tabii olmalarını, sun'i ve sahte hareket ve fiillerden sakınmalarını istemektedir. İnsanın şekli fıtrîdir. Allah'ın bahşettiği bu tabiî şekil ve güzelliğin üstünde bir güzellik var mıdır? Şayet daha güzel bir şekil olsaydı meselâ Allah dudaklarımızı, kırmızı yaratırdı (Tecrid-i Sarih Trc. V, 351-352).

  Dövme günümüzde birçok ülkelerde bilhassa Afrika'da yaygın haldedir. İnsanın tabii halini bozup zaman zaman çok gülünç ve iğrenç hallere girmesi günümüzde çokça görülmektedir. Ruh ve ahlâk güzelliğinin değerini kavrayamayanlar, kendilerini iman, ilim ve edeple süsleyecekleri yerde, çürüyüp toprak olacak fâni vücutlarını süslemekle meşguldürler.

 12. #12
  İhVaN-ElFidAm Humeyra YILDIRIM kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Thu Mar 2008
  Konum
  Nefes aldığım her yer..
  İletiler
  871
  Blogdaki Konular
  1
  Arkadaşlar peygamberimiz kesinkez hadisi şeriflerinde bunu yasaklamıştır heleki döwme kalıcı wede çıkartılamayacak cinstense Allah muhafaza ben altını çizerek yazıyorm fetfa aldığım hocalarımda çokturki o kişinin öldüğünde cenaze namazı dahi kalınmaz...
  kesinlikle caiz değildir... Ondan ziyade böyle itilaf we çelişkilerle kalınmş bir konu olduğu için dövmenin yanından dahi geçmemek en doğrusudur. ben zaten hiç bir mümine bu dawranışı yakıştıramam... ESEFLEDE KINARIM
  Ressam babamın sitesi : http://www.abdulkadiryildirim.com

 13. #13
  Cehalet
  Misafir

  herkes kafasına göre yazıyor

  Dövmenin islam dinince haram - günah olduğunu ya da dövme yaptıran kişinin abdesti olmayacağını söylerler. Dövmenin abdest konusunda bir sorun teşkil etmediğini çok açık ve net bir şekilde belirtebiliriz. Çünkü; dövme derinin dışına değil, içine yapıldığından, abdeste, gusle ve ibâdete mâni teşkil etmez. Çünkü abdestte ve gusülde farz olan, derinin dışını yıkamaktır. Dövmenin islam dinince haram - günah olma konusunda Prof. Dr. Süleyman ATEŞ'in daha önceden Vatan gazetesinde yayınlanan köşesinde bir okurunun sorusuna cevap vererek yanıtlamıştır, şöyle ki:
  http://www.tattoofree.net/tr/imaj/tattoo09.gif
  " Dövme Kuran'da geçmiyor. Bunun günah olup olmadığını nasıl öğreneceğim ? yada bunu günah olduğu nerede yazıyor ? Eğer bunu kötü amaçla yaptırmadıysam, bundan sonra namazıma Kuran okumaya devam edemeyecek miyim ? İnsanların bu konuda yanıldıklarını nasıl anlatacağım ?

  Prof. Dr. Süleyman ATEŞ;
  Dövme Kuran'da geçmez. Kuran'da Allah'ın yaratışını, doğal durumu değiştirmenin şeytan işi oldu belirtilir. İşte bu doğalı değiştirme konusunda Kuran tefsircilerinin çeşitli yorumları vardır. Tefsirciler, Nisa süresindeki bu ayeti açıklarken bazı Hadis'ler ( Peygamber'e nispet edilen sözler ) aktarırlar.
  Bu rivayetlerden birinde Hz. Peygamber'in Kaşlarını inceltene, yüzünün kıllarını çekene, Dövme yapana ve yaptırana lanet ettiği belirtilir. Fakat bu, bir kişinin rivayetidir. Gerçekten Peygamber'in Böyle söylediğine şahsen ihtimal vermiyorum. Çünkü bu rivayet Kuran'a aykırıdır. Kuranda Peygamber'de insanları süslenmeye, güzel görünmeye teşvik etmektedir. Yüzünün kıllarını çekmek, kaşlarını inceltmek kadınların vaz geçemeyeceği Bir makyaj ve süslenme türüdür. Bilindiği gibi süslenmede zamana ve bölgelere göre değişir. Dövme İslamda mekruh ( hoş olmayan bir şey ) kabul edilir ama Kuran'ın haram saydığı, yapanların ve yaptıranların günahkar olacağı eylemlerden değildir. Hiçbirşey ibadete engel olamaz.
  İbadette önemli olan gönülden Allah'a yönelmektir. Abdesttinizi alınız, namazınızı kılınız, dualarınızı yapınız. Allah ile bağlantınızı kesmeyiniz. İşte gerçeği öğrendiniz. Siz gönlünüze bakınız, Allah ile kul arasında aracı yokyur. Peygamber'imiz " Önce kendi vicdanınıza danışınız" buyurmuştur.

 14. #14
  Kayıtsız
  Misafir
  Aşağıdaki yazı Prof. Dr. Süleyman Ateş tarafından köşe yazarlığı yaptığı Vatan gazatesinden 26 mayıs 2006 cuma günü yayımlanan sayısından alınmıştır. www.suleyman-ates.com " bu yazıyıda lütfen dikkatlice okuyun.

  " Dövme Kuran'da geçmiyor. Bunun günah olup olmadığını nasıl öğreneceğim ? yada bunu günah olduğu nerede yazıyor ? Eğer bunu kötü amaçla yaptırmadıysam, bundan sonra namazıma Kuran okumaya devam edemiyecekmiyim ? İnsanların bu konuda yanıldıklarını nasıl anlatacağım ?

  Cevap:
  Dövme Kuran'da geçmez. Kuran'da Allah'ın yaratışını, doğal durumu değiştirmenin şeytan işi oldu belirtilir. İşte bu doğalı değiştirme konusunda Kuran tefsircilerinin çeşitli yorumları vardır. Tefsirciler, Nisa süresindeki bu ayeti açıklarken bazı Hadis'ler ( Peygamber'e nispet edilen sözler ) aktarırlar. Bu rivayetlerden birinde Hz. Peygamber'in Kaşlarını inceltene, yüzünün kıllarını çekene, Dövme yapana ve yaptırana lanet ettiği belirtilir. Fakat bu, bir kişinin rivayetidir. Gerçekten Peygamber'in Böyle söylediğine şahsen ihtimal vermiyorum. Çünkü bu rivayet Kuran'a aykırıdır. Kuranda Peygamber'de insanları süslenmeye, güzel görünmeye teşvik etmektedir. Yüzünün kıllarını çekmek, kaşlarını inceltmek kadınların vaz geçemeyeceği Bir makyaj ve süslenme türüdür. Bilindiği gibi süslenmede zamana ve bölgelere göre değişir. Dövme İslamda mekruh ( hoş olmayan bir şey ) kabul edilir ama Kuran'ın haram saydığı, yapanların ve yaptıranların günahkar olacağı eylemlerden değildir. Hiçbirşey ibadete engel olamaz. İbadette önemli olan gönülden Allah'a yönelmektir. Abdesttinizi alınız, namazınızı kılınız, dualarınızı yapınız. Allah ile bağlantınızı kesmeyiniz. İşte gerçeği öğrendiniz. Siz gönlünüze bakınız, Allah ile kul arasında aracı yokyur. Peygamber'imiz " Önce kendi vicdanınıza danışınız" buyurmuştur.

 15. #15
  Alıntı Hülya TERZİ tafarından gönderildi Mesajı Göster
  ne kadar saçma oldu değil mi ? bence de ....

  belli dönemlerde yapılıp belli dönemlerde yapılmayan şeyler vardır ki dövme bir teknolojik buluş değil.

  kaldı ki hadiste geçiyor olması benim için o dönemde dövme olduğunu kabul etmeye yeterli bir delil.

  Hadis herkez icin kabul etmeye yeterli bir delildir.
  Fakat hadisin dogru olup olmadigini arastirmak lazim.
  Öyle her denilene inansaydik ...

 16. #16
  ikibucuktanuc Okuyan Kalemler Havva Nazlı KAYA kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Wed Oct 2007
  Konum
  Edirne
  İletiler
  990
  Blogdaki Konular
  3
  Alıntı Kayıtsız tafarından gönderildi Mesajı Göster
  Aşağıdaki yazı Prof. Dr. Süleyman Ateş tarafından köşe yazarlığı yaptığı Vatan gazatesinden 26 mayıs 2006 cuma günü yayımlanan sayısından alınmıştır. www.suleyman-ates.com " bu yazıyıda lütfen dikkatlice okuyun.

  " Dövme Kuran'da geçmiyor. Bunun günah olup olmadığını nasıl öğreneceğim ? yada bunu günah olduğu nerede yazıyor ? Eğer bunu kötü amaçla yaptırmadıysam, bundan sonra namazıma Kuran okumaya devam edemiyecekmiyim ? İnsanların bu konuda yanıldıklarını nasıl anlatacağım ?

  Cevap:
  Dövme Kuran'da geçmez. Kuran'da Allah'ın yaratışını, doğal durumu değiştirmenin şeytan işi oldu belirtilir. İşte bu doğalı değiştirme konusunda Kuran tefsircilerinin çeşitli yorumları vardır. Tefsirciler, Nisa süresindeki bu ayeti açıklarken bazı Hadis'ler ( Peygamber'e nispet edilen sözler ) aktarırlar. Bu rivayetlerden birinde Hz. Peygamber'in Kaşlarını inceltene, yüzünün kıllarını çekene, Dövme yapana ve yaptırana lanet ettiği belirtilir. Fakat bu, bir kişinin rivayetidir. Gerçekten Peygamber'in Böyle söylediğine şahsen ihtimal vermiyorum. Çünkü bu rivayet Kuran'a aykırıdır. Kuranda Peygamber'de insanları süslenmeye, güzel görünmeye teşvik etmektedir. Yüzünün kıllarını çekmek, kaşlarını inceltmek kadınların vaz geçemeyeceği Bir makyaj ve süslenme türüdür. Bilindiği gibi süslenmede zamana ve bölgelere göre değişir. Dövme İslamda mekruh ( hoş olmayan bir şey ) kabul edilir ama Kuran'ın haram saydığı, yapanların ve yaptıranların günahkar olacağı eylemlerden değildir. Hiçbirşey ibadete engel olamaz. İbadette önemli olan gönülden Allah'a yönelmektir. Abdesttinizi alınız, namazınızı kılınız, dualarınızı yapınız. Allah ile bağlantınızı kesmeyiniz. İşte gerçeği öğrendiniz. Siz gönlünüze bakınız, Allah ile kul arasında aracı yokyur. Peygamber'imiz " Önce kendi vicdanınıza danışınız" buyurmuştur.

  süleyman ateş ha?!
  "önce kendi vicdanına danışmak" . vay be.
  düşünmeden bilmek faydasız, bilmeden düşünmek tehlikelidir.
  konfüşyüs

 17. #17
  süleyman ateşe bakarsan 1997 yi 98 e bağlayan gece yani yılbaşı gecesi ramazan ayının ilk gecesiydi ve çıkıpta kutlamalardan sonra ağzınızı çalkalayıp sahur edip oruca niyet edebilirsiniz diye işkembei kübradan savurmuştu..
  Şehadeti İstemek Güzelde Önce Şehit Gibi Yaşamayı Öğrenmek Gerek..

 18. #18
  Kayıtsız(lalezer)
  Misafir

  :(

  tabii ki haramdır bunu tartışmak bile anlamsız !!

  Peygamber (S.A.V.)'imiz böyle cilt üzerine çizimler yapıp, şekiller meydana getirmeyi caiz görmemiş, hatta yapan ve yaptıranın bedduaya müstahak olacağını da hatırlatmıştır.

  1. Nesei, Zinet: 22,73; Müslim, Libas: 119-120;

  dövme de eksik olsun arkadaşlar zaten gereksiz bi ton incik boncuk takılıyor, yeterince dikkat çekiyor insanlarımız !!
  selametle..

  ''Allah'ım!Dilimizden duayı,halimizden takvayı eksik etme''

 19. #19
  periyot
  Misafir
  Dövme Kuran'da geçmez. Kuran'da Allah'ın yaratışını, doğal durumu değiştirmenin şeytan işi oldu belirtilir. İşte bu doğalı değiştirme konusunda Kuran tefsircilerinin çeşitli yorumları vardır. Tefsirciler, Nisa süresindeki bu ayeti açıklarken bazı Hadis'ler ( Peygamber'e nispet edilen sözler ) aktarırlar. Bu rivayetlerden birinde Hz. Peygamber'in Kaşlarını inceltene, yüzünün kıllarını çekene, Dövme yapana ve yaptırana lanet ettiği belirtilir. Fakat bu, bir kişinin rivayetidir. Gerçekten Peygamber'in Böyle söylediğine şahsen ihtimal vermiyorum. Çünkü bu rivayet Kuran'a aykırıdır. Kuranda Peygamber'de insanları süslenmeye, güzel görünmeye teşvik etmektedir. Yüzünün kıllarını çekmek, kaşlarını inceltmek kadınların vaz geçemeyeceği Bir makyaj ve süslenme türüdür. Bilindiği gibi süslenmede zamana ve bölgelere göre değişir. Dövme İslamda mekruh ( hoş olmayan bir şey ) kabul edilir ama Kuran'ın haram saydığı, yapanların ve yaptıranların günahkar olacağı eylemlerden değildir. Hiç birşey ibadete engel olamaz. İbadette önemli olan gönülden Allah'a yönelmektir. Abdesttinizi alınız, namazınızı kılınız, dualarınızı yapınız. Allah ile bağlantınızı kesmeyiniz. İşte gerçeği öğrendiniz. Siz gönlünüze bakınız, Allah ile kul arasında aracı yoktur. Peygamber'imiz " Önce kendi vicdanınıza danışınız" buyurmuştur.

 20. #20
  Kayıtsız
  Misafir
  neden günah peki :) buna mantıkla yaklaşsanız daha iyi değil mi? günah denmişse öyledir demek ne derece mantıklı ?

+ Konuyu Yanıtla
3 / 1 123 SonSon

Yer İmleri

Gönderme Kuralları

 • You may not post new threads
 • You may post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •