+ Konuyu Yanıtla
3 / 2 İlkİlk 123 SonSon
41 sonuçtan 21 --- 40 arası gösteriliyor

Konu: Faİz Haram DeĞİlmİ Yoksa

Sessiz DEVRİM! Fatih KANLI kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sun Feb 2008
    İletiler
    3,669
    Blogdaki Konular
    1
    Alıntı Sara SAVAŞ tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Enflasyon oranındaysa helaldir ve olması gerekendir. Diğer türlü, borçlu aradaki farkı cebe indirmiş olmaktadır ki bu da haramdır.
    Siz cidden ne söylediğinizin farkındamısınız?

"Faizin hertürlüsü ayağımın altındadır,ilk kaldırdığım faiz ise amcam Abbasın faizdir." Hadis-i Şerif (Veda Hutbesinden)

Enflasyon oranındaysa helaldir ve olması gerekendir. Diğer türlü, borçlu aradaki farkı cebe indirmiş olmaktadır ki bu da haramdır.
    mustafa islamoğlu yukarıdakini söylemiyor....

Alıntı Kadir KILIÇASLAN tafarından gönderildi Mesajı Göster
    mustafa islamoğlu aynı cümleyi kullanıyor. aslında bunun değişik versiyonlarını
    süleymancılarda kullanıyor.

ama süleymancılarla mustafa islamoğlu aynı kefede değil.

mustafa islamoğlu; ''İslam faizi yasaklarken "haksız kazancın bir türü" olduğu için yasaklar. Satıcının hakkının enflasyona kurban edilmesi de bir haksızlıktır. Vadeli satışta fiyat farkı caizdir.'' diyor.

..ve buna bende katılıyorum, zaten olması gereken de budur. Ancak yukarıda sera savaş'ın yazdıkları çok farklı şeylerdir....

mustafa islamoğlu faiz de arattır ibrahim, hemen hüküm verme.
    araştırdım ve şu sonuca vardım; vade farkıyla faiz farklı şeylerdir...
    Klavye Mücahidi

Alıntı İbrahim BAKŞİŞ tafarından gönderildi Mesajı Göster
    mustafa islamoğlu yukarıdakini söylemiyor....

mustafa islamoğlu; ''İslam faizi yasaklarken "haksız kazancın bir türü" olduğu için yasaklar. Satıcının hakkının enflasyona kurban edilmesi de bir haksızlıktır. Vadeli satışta fiyat farkı caizdir.'' diyor.

..ve buna bende katılıyorum, zaten olması gereken de budur. Ancak yukarıda sera savaş'ın yazdıkları çok farklı şeylerdir....

araştırdım ve şu sonuca vardım; vade farkıyla faiz farklı şeylerdir...
    cümleleri cımbızlar evet bu çıkarda ; kasdedilen aynı şey ibrahim. yani
    aynı şeyleri söylüyoruz.
    "yolda yürürken eğer ayağınız taşa takılırsa siz yine amerikaya küfredin." (humeyni)

Kayıtsız
    Misafir
    Allah'ın rahmeti ve bereketi müminlerin üzerine olsun

sevgili kardeşlerim evvela Peygamber Efendimiz S.A.V 'in şu mubarek sözlerine kulak verelim.
    Kimin yanında bir emanet varsa onu sahibine versin. Faizin her çeşidi kaldırılmıştır, ayağımın altındadır. Lâkin borcunuzun aslını vermek gerektir. Ne zulmediniz, ne de zulme uğrayınız. Allah'ın emriyle faizcilik artık yasaktır. Cahilliyetten kalma bu çirkin âdetin her türlüsü ayağımın altındadır. İlk kaldırdığım fâiz deAbdulmuttalib'in oğlu (amcam) Abbas'ın faizidir.
    Şimdi alışveriş ederken esnaf enflesyon farkını alırken karşıdakinide düşünmesi gerekir.Ne gariptirki Türkiyede yıllık enflasyon 3 ve ya 4 hesaplanırken iken satıcı enflasyon farkı diye %10 ile %20 lere çıkmaktadır.sizce bunun hangisi doğru söylemektedir.Bence enflasyona eziliyorsa başkalarının hakkını yiyeceğine zarar etmeyeceği kadar taksit yapsın.Fetvanın değil Allah ve Resul'unun yolundan ayrılmayalım.Vade farkı adı altında çoğu kişi faize kılıf aramaktadır.
    Ebu Hureyre (ra)'dan rivayet edilen diğer bir hadiste ise Allah rasulu şöyle buyurur:
    Bir kimseye ilimsiz olarak fetva verilirse, bu fetva ile amel etmenin günahı onu veren kimsenin üzerine olur.
    Efendimiz sav bir başka hadisinde ''sizin fetvaya en cüretliniz ateşe atılmaya en cüretkar olanınızdır'' buyurmuşlar.
    Selam ve dua ile.

Enflasyon, kağıt para rejimlerinin kaçınılmaz sonucudur. Değerli madenlerin para olarak kullanıldığı devirlerde böyle bir problem mevcut değildi. Çünkü bu paraların gerçek değeri ile temsili değeri arasında bir fark yok. Kağıt paranın ise yalnızca temsili bir değeri vardır ve bu değeri de ona devlet verir. Bu değer dışında da hiç bir değeri yoktur, basılması için biraz kağıt ve mürekkep yeterlidir. Öyleyse karşılıklı borçlanmalarda esas alınacak olan değer, paranın alım gücüdür.İlk islam ekonomilerinde altın ve gümüşün yanında, fels denilen bakırdan yapılma ve küçük ödemelerde kullanılan ufaklık paralar vardı. Bu paraların -aynı kağıt parada olduğu gibi- gerçek değeri ile temsili değeri aynı değildi. Ebu Yusuf’a göre felslerin satın alma gücünde meydana gelebilecek değişiklikler, borçların ödenmesinde dikkate alınır. Borç satım akdinden doğmuşsa satım tarihi, ödünç akdinden doğmuşsa kabz tarihi esas alınarak altın ve gümüş hesabıyla ödeme yapılır. Bu yüzden, enflasyonun yüksek olduğu durumlarda, ödenecek fazlalığın önceden şart koşulmaması şartı ile enflasyon farkının ödenmesi veya borçlanmalarda paranın değerini koruyucu önlemlerin alınması gerekir. Aksi durumda büyük bir haksızlık söz konusudur. Kur'an'da "Aranızda birbirinizin mallarını haksız yere yemeyin..." (Bakara, 2/188) buyurulmuş.
    "en büyük edepsizlik edep ya hu diye bağırmaktır."

Bu yüzden, enflasyonun yüksek olduğu durumlarda, ödenecek fazlalığın önceden şart koşulmaması şartı ile enflasyon farkının ödenmesi veya borçlanmalarda paranın değerini koruyucu önlemlerin alınması gerekir.(Bakara, 2/188) buyurulmuş.

1- mavi ile yazılan kısımla kırmızıyla yazılan kısım arasında dağlar kadar fark vardır.

2- yazdıklarınızı araştırıp mı yazıyorsunuz yoksa kopyala yapıştır mı yapıyorsunuz? bu yazdıklarınızın kaynağı nedir?

3- bu konuyu bilip de mi yazıyorsunuz yoksa enflasyon farkı alıp da mı yazıyorsunuz çok merak ediyorum...
    Klavye Mücahidi

Faiz bilindiği gibi paranın kira bedelidir, zamana biçilmiş bir fazlalıktır. Enflasyon oranında alınan, fazlalık gibi görünen şey aslında paranın alım gücündeki değişmenin karşılığıdır, zamana biçilmiş bir fazlalık değil. Parayı para yapan onun alım gücüyse ödemelerin de bu değer esas alınarak yapılması gerekir. Ya da altın gibi değerini koruyan bir araç esas alınabilir. Burada önemli olan tarafların mağdur olmamasıdır. Tabii niyetleri Allah bilir.
    Buraya yazdığım şeyleri kopyala yapıştır yöntemiyle yazmadım. İmkanlar ölçüsünde araştırdım ve bu sonuca ulaştım. Borç alıp veren, ya da bu tür işlemlerle uğraşan konumunda değilim.

İslam Açısından Enflasyon ve Çözüm Yolları, Tebliğler: Abdülaziz Bayındır, Ali Şafak, Hamza Aktan, Osman Eskicioğlu, Servet Armağan, Müzakereler: Hayreddin karaman, İbrahim Ural, Mustafa Baktır, Vehbi yavuz, İstanbul 1983.

Para Faiz ve İslam, Sabri Orman, Beşir Gözübenli, Erol Zeytinoğlu Ahmet Tabakoğlu, Döndüren Hamdi, İSAV Yayınları, İstanbul

İslam’da Faiz Meselesine Yeni Bir Bakış, Süleyman ULUDAĞ , Dergah Yayınları, İstanbul
    1988.
    "en büyük edepsizlik edep ya hu diye bağırmaktır."

Allah sonumuzu hayır eylesin...

Bu ve benzeri durumlar haricinde faize helal denmez. Faiz hakkında Tergib’deki hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
    (Helak eden yedi şeyden birisi faiz almaktır.) [Buhari]

(Yedi büyük günahtan biri faiz yemektir.) [Bezzar]

(Faiz alana da verene de lanet olsun!) [Müslim]

(Vücuduna dövme yapana, yaptırana, faiz alıp verene lanet olsun.) [Buhari]

(Allahü teâlâ, dört kimseyi Cennete koymaz: Bunlar, devamlı içki içen, faiz alan, yetim malı yiyen ve ana-babasına asi olandır.) [Hakim]

(Faiz 73 kısımdır. En aşağısı, kişinin anası ile zina etmesi gibidir.) [Hakim]

(Bir dirhem faiz alıp vermek otuz zinadan günahtır.) [Taberani]

(Hep faiz yiyen sonunda fakirliğe düşer.) [İbni Mace]

(Zina ve faiz yaygınlaşan toplum, Allahü teâlânın azabını hak etmiş olur.) [E.Ya’la]

(Kıyamet yaklaştıkça, faiz, zina, ve içki çoğalır.) [Taberani]

...

Faiz ve ticaret
    Sual: (İslamiyet’te faiz yasak edildiği için ticaretimiz aksadı, geri kalmıştık) diyenlere ne söylemeli?
    CEVAP
    (Faiz, uzun yıllardan beri serbesttir. Buna rağmen niye kalkınmadık?) demek yeterli olur.

Emrah FATİH
    Misafir

BU NOKTADA AYIRT EDEBİLMEK ÇOK ÖNEMLİ...AKSİ TAKDİRDE BELLİ İSLAMİ KESİMLERİDE ZAN ALTINDA BIRAKABİLİRZ...ZİRA UNUTULMAMALIKİ SÜLEYMAN EFENDİ TALEBELRİ FAİZ HARAMDIR DİYORLAR GÜNÜMÜZDE...YUKARDA KOPYALADIĞIM CÜMLEYLE İLGİLİ İSE TAAA 1979 TARİHİNDE KEMAL KACAR BEYEFENDİNİN BU KONUYA BİNAEN SARF ETMİŞ OLDUĞU SÖZLERİ DAİM YANLIŞ ANLAŞILMIŞTIR..VE O GÜNDEN BUGÜNE HEP SÜLEYMAN EFENDİ TALEBELRİ FAİZ HELALDİR DİYORLAR DENMİŞ VE BU ŞEKİLDE SÜREGELMİŞTİR...HALBUKİ O YIL 1979..KARIŞIK DÖNEMLER...VE DENİLDİĞİ GİBİ VADELİ SATIŞTAKİ FİYAT FARKINDAN BAHSEDİLİYOR...O ZAMNDA KEMAL KACAR BEYEFENDİ BAHSEDİYORDU..BENİM DE ÇOK TANIDIĞIM VAR...LAKİN HİÇ Bİ SÜLEYMAN EFENDİ TALEBESİ FAİZ HELALDİR DEDİĞİNİ DUYMAMIŞIMDIR...VESSELAM...

MUSTAFA KOÇ
    Misafir

Selamün Aleyküm

Sevgili kardeşlerim fazi'in her türlüsü haramdır.

Kayıtsız
    Misafir

Bekleyin

Allah (c.c) resulü s.a.v ne güzel demiş bekleyin bende sizde birlikte bekleyenlerdenim.sakınmayanlar sizde bekleyin allah c.c ın acelesi yok bildiğiniz gibi.

Kayıtsız
    Misafir

bankası olan cemaat

bunda 10 sene evvel faiz haram diye gazetelerine banka reklamı almayan cemaatin şimdi bankası var.hepimiz biliyoruz bu cemaatide.geçenlerde o cematten bir arkadaşa şunu sordum.ben elimde olan parayı faiz karşılığında birine vereyimmi dedim.bana omaz senin yaptığın tefeciliktir dedi.bankalarda tefecilik yapıyorlar dedim.onlarda tefeci zaten dedi.peki madem faiz haram bankalar tefeci cemaat olarak banka açmışsınız hayırlı olsun milleti tefeliyorsunuz dedim.onada her zamanki gibi bir kılıf uydurdu.bizimki katılım bankası dedi.yani kendi çıkarları için dini bile değiştirenler işte bunlar

ne iştir ki, sanki "faiz" denen illeti ilk defa duymuşuz gibi davranıyoruz.....
    müslüman iki hal üzeredir....

ya her hal ve halikarda "Kitab"a uyar....

ya da her hal ve halikaru "kitabına" uydurur.....

adı milli görüş olan bir forumda ve adı milli görüşçüler olan bizler lütfen
    öküz(ler) altında buzağı aramayalım.....
    en tehlikelisi ise günahımıza Kitab'ı (Allah'ı) şahit tutmayalım.....

Bizler milli görüşçüler olarak Fazi ve daha doğru tabir ile emperyalist ve kapitalist sistemin hem panzehirini hem de hak bir düzen olan "adil düzen" i bundan yıllar önce sistematik bir şekilde geliştirdik ve özellikle zamanında bunları halka anlattık...
    Hoş bazı abilerimiz zamanında "adil düzen" diye bir slogan vardı, şmdi de ona benzer bir slogan bulalım diyerek, bi haberliklerini ve cehaletlerini ortaya saçsalarda "adil" düzen bu siyonist sistemin ifsada uğrattığı medeniyeti kurtaracak tek, yegane sistemdir, zira kendisi tüm yapısını "hak" düzenden almıştır.....

Adil düzenin in 4 ayağı vardır;

Ekonomik Adil Düzen;
    Siyasi Adil Düzen;
    Ahlaki Adil DÜzen ve
    İlmi (eğitim) Adil Düzen....

Ekonomik adil düzen içinde sağlam para net bir şekilde izah edilmiş ve Kredi sistemi ve Selem senedi uygulaması ile de faiz ortadan kaldırılmıştır...

Bu konunun bir anlamda genel prensipleri Şubat 2009 sayımızda izah edilmiştir...

http://www.millicozum.com/content/view/1482/129/

Yukarıdaki linkten okuyabilirsiniz...
    ama burada Faizin ne olduğunun tam olarak anlaşılması lazım gelmektedir...

Kısaca faiz:

Önce faiz nedir?
    1- Faiz, "zamanla artan borç" olmaktadır:
    Örneğin 1 milyon borç verilir. Her ay %' de şu kadar artarak katlanır.
    2- Faiz; zarara katılmayan kârdır:
    Para bir taraftan, emek diğer taraftan, hem kara hem de zarara katılmak üzere kurulan bir ortaklık caizdir, ama sadece ben parama karşılık şu kadar kar isterim, zarara karışmam demek ise faizdir.
    3- Faiz; misliyattan alınan fazlalık ve kiradır:
    Buğday, arpa, toz şeker gibi aynı cins üretim mallarının borç alınıp, sonradan geri ödenirken verilen fazlalık faizdir.
    4- Faiz; başkasının zararına doğan kazançtır:
    Adil Düzende asıl olan "para parayı doğurur" değil, "para, emek ve üretmek karşılığıdır" düsturudur. Faiz, çalışmadan veya üretmeden, başkalarının kazancını ve hakkını sömürmek, başka bir ifadeyle "üretmeden tüketme hakkı elde etmek" demektir ki bu açık bir haksızlık ve bir nevi hırsızlıktır.
    Faizle Selemin farkına gelince:
    1- Faiz, malı önceden alıp parasını sonradan ödemek şeklinde olduğu için - vade farkından dolayı - fiyatlar artıyor ve enflasyonu körüklüyor.
    Selemde ise parayı peşin verip mal sonradan alındığı için fiyatları düşürüyor ve enflasyonu önlüyor.
    2- Faiz, daha parasını ödemeden ve karşılığında bir şey üretmeden önce "peşin tüketim" yaptırıyor. Böylece "borçlu yaşama" düzenini doğurup, ekonomik dengeyi bozuyor.
    Selemde ise önce parası ödeniyor, tüketim sonraya bırakılıyor. Böylece hem üretime destek verilip teşvik ediliyor, hem de "dengeli yaşama düzeni" kuruluyor.
    3- Adil Düzen' deki selem (Sipariş) senedi "malı" temsil ediyor. Bugünkü senetler ise "para" yerine geçtiği için mevcut para değerini ve alım gücünü otomatikman düşürüyor.
    4- Faizli krediler; işletmeyi küçültür, üretimi düşürür ve işsizliği artırır. Selem kredisi ise tam aksine işletme kapasitesini büyültüyor, üretimi artırıyor ve işsizliği önlüyor.
    5- Selem senetleri zaten "Hamiline" (taşıyana) yazılı olduğu için icabında para gibi işlem görüyor.
    Böylece selem yoluyla faizsiz kredi bulabilen hiç kimse, artık faizli krediye mecbur kalmıyor ve itibar etmiyor.
    Yani sadece "selem müessesesi" bile faiz yuvalarını kurutmaya yetecektir.
    Bu nedenle "Atom bombasıyla sarsamayacağınız Siyonist sömürü sistemini selem senediyle yıkabilirsiniz" sözü, asla mübalağa olmayıp gayet ilmi ve insani bir gerçeğin ifadesidir.
    Alemin nakşını hayal görürüm. O hayal içre, bir cemal görürüm.
    Cümle mevcudat ki, mazhar-ı Hak'tır. Anın içün, kamu kemal görürüm.
    Tecelli cilvesi, cümle gölgeler. Her zerresi binbir ismin belgeler.
    Hay varken hayale kanmaz bilgeler. Zat-ı Hak'tan gayrı zeval görürüm.

...NeYzEn... Ferhat MERAL kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu May 2008
    İletiler
    360
    Geçen gün cemaatçi bi arkadsımla muhabbetim sırasında fazi konusu açıldı ve beni cok şaşırtan seyler söyledi! Hocaları bu konu muallaktaymış ekonomistlerle din adamları biraraya gelip öyle çözüme kavuşturulmalıymış kesin bir hüküm söylenemezmiş diğer türlü..Hayatta başarılar..
    .!?¿!. 3ler 7ler 40lar .!?¿!.

mustafa islamoğlu aynı cümleyi kullanıyor. aslında bunun değişik versiyonlarını
    süleymancılarda kullanıyor.

ama süleymancılarla mustafa islamoğlu aynı kefede değil.
    önce ne hüküm verildiğini doğru dürüst öğren ondan sonra yorum yap derim ...
    mustafa islamoğlu hakkında konuşur hakka girersen gider helalleşirsin

ama süleymancılar diyerek milyonlarca insandan bahsediyosun
    her biri ile helalleşmeye ne ömrün yeter ne takatin ...
    kulaktan duyma şeylerle iş olmaz
    gidip kendilerine sorun bu konuda sizin düşünceniz nedir diye
    emin olun bunu yapmak zor olmayacaktır ve kafanızda en doğru olanı yer edecektir ...
    Bilmediklerimi ayağımın altına alsaydım başım göğe ererdi ... [İmamı Rabbani Hz...]
    ZeHiRLi Ok

" Hadd-i zatında mevcut sigorta-emekli sandığı-bağkur sistemlerinin tümünün taşıdığı mahzurdan fazlasını taşımıyor bu sistem. Ne ki bu biraz da fazlalık ve mecburi olmayan bir durum arzetmekte. Mevcut sosyal güvence kurumları şüphelidir. Onlarla muameleye cevaz veriyoruz. Çünkü daha iyileri yoktur. Daha iyileri kuruluncaya kadar da cevazımız devam edecektir. Bireysel emeklilik sigortası ise keyfidir. Bu konuda gönlüm rahat değildir. İslam'ın yasaklama gerekçesi insanın ziyanıdır. Bu sonuncusunda meçhuller var."Mustafa islamoğlu..sigortaya böyle fetva veriyor..faiz ise açık bir haram iken ona cevaz mı veriyor..
    "Bu şehirlerde tabanım değil yüreğim yanık NUR şehrine gidelim yürü çilekeş çarık".N.F.K

Kayıtsız
    Misafir

meleketi hırsızlar yönetiyor.

türkiyede çook etkili dini bir cemaatin bankası var.tayyip'in damadı devlet bankalarından ballı kredi alıyor.faiz haramdır.fakat bizi yönetenler din deyip iman deyip milletin hayır paralarını cebe atan kişiler.allahdan korkan biri hırıslık yapmaz tüyü bitmemmiş yetim hakkı yemez.allahdan korkmayan kişide herşeyi yapar herşeyde beklenir.

Kayıtsız
    Misafir

biraz daha itina

camilerde vaaz eden veya imam hatiplik yapanları töhmet altında bırakmak pek doğru olmasa gerek .... vaaz ve hutbeleri ciddi takip eden çok şey anlar...

Kayıtsız
    Misafir

faiz darul harb ve darul islam hakkında bi kublecik!

Değerli arkadaşlar kardeşler milletim... Osmanlı medreselerinde Fusha, fesih Arapça öğretimi vardıysa eğer bunun asıl amacı bir lisan öğrenmek popüleritesinden ziyade Kur'an ı anlamaya çalışmak icabından idi. Doğru tefsir etmek sebeb-i nüzulleriyle birlikte bilmek vs .vs... ve medreselerde de şu An Süleyman Efendi bağlılarında hala okutulur mesela İlm-i maani ye geçerken itikad ve fıkıh konularıyla beraber Aristo mirası olan Aristo mantığının Abbasi çeviri kültürü yüzyılında Müslüman alimler tarafından orjinalinden çevirilip islam efkarı ufkuna göre geliştirilen Aristo mantığı "İiSa Ğocii" isimli küçük kitapçık okutulur.. yani demem o ki güzel kardeşler bi şeyin kaynağını bilmeden ne eleştirin ne kritiğe kalkın ve ne de eleştirilere cevap vermeye kalkın EE napalım o zaman derseniz tavsiyem sadece usluubunca öğrenmek için soru sorun edep çerçevesinde!!!
    Faiz mevzusunda niye böle bi genel giriş yaptım çok anlatamicam forumu bile okumadım başka yerlere bakarken forum geldi önüme.. bi çoklarınız farklı hadis ve rivayetleri paylamış bile olabilrsiniz bnm söylemek istediğim ise.. bazı konularda zaman mekanla kayıtlanan şartlar vardır yani değişkenlik arzeder bu da en doğal bi durumdur.. bunun nasıl oldugunu iyi algılamak için bilgi birikimmiz olması lazım.

şartlarıyla meşrut bir meşru dairede Peygamberimiz in nitelediği şey "faiz" ismiyle daha muşahhas hakiki bir şekilde ismiyle müsemmadır da efendime söyliim o şartların oluşmadığı ya da çözülmüş parçalanmış olduğu mahdud alan ve zamanlarda faiz ismi bir mecaz ya da suret olarak kalıp asıl manada reddedilen "ribaa"nın yani "faiz" in asıl kastedilen asr-ı saadetteki medine islam şehir devleti (darul islam)'daki gibi olmadıgından/olamadıgından mesela; Türkiyemiz'de kanuni ve meşruu olsun veya gayr-i meşru (gizli cukkalar/spekülatif indira gandiler ) ekonomi saiklerinin kimin elinin kimin cebinde, kaka pis siyonist sermayeler efendim arabalar beyaz eşyalar hisse senetleri cart curt.. anladınız siz onu! ve resmen laik bir devletteyiz gönlümüzden geçen ne onu biliyoruz ancak dar ul harbte bi banka daki o malum olay o riba olarak nitelendirilen olayla uzaktan yakından alakası olmuyo.. sen zaten paranı koricaktınsa ey müslüman paranı değil vadesiz mevduata koymak yolda bankamatik görsen kaldırımını değiştirmen lazım bırak para yatırmayı faizsiz olarak falan anladın mı he!? Yani güzel kardeşim bana diyebilrsin ki şimdi Abi sen meseleye derin felsefe ve teoriyle başlayıp arkasındn bize hadisleri döktüreceen imajı verdin sonra olayı iki kelimedeki şartlı farklılığa indirgedin diyebilirsin evet ööle gerçekten ve bu konuda Müslümanlar memleketimizde hocaların zorlama radikal şeylerile çok sıkıntı çektiler yok şöyle miydi yok böyle miydi.. bakınız müceddilr İmam-ı Azam gibi delil çıkarmakta yani buna "istinbat" derler sözlük manası kovayla dikkatlice işte ne bilim derin kuyudan su çekmektir.. mecazen de terim olarak kullanılmış terminolojide müceddid böle ilahiyatta şettrip ezher kırması olmakla olmaz hem iman olcak hem akıl mantık ... İ. Azam efendimiz çok yerinde karalar vererek doğru istinbatlarla müslümanları gereksiz kafa karışıklığından uzak tutup net bir tavır ortaya koymuştur ama 200 yyıldır alimlerden çok çok azı faiz konusunda doğru tespitte bulunabilmişlerdir.
    banka bi defa bi kişi değil (iki kişi arasında ifadeleri vardır bu işte) sen faiz almasan bile snn gecelik repondan işlem yaparak ayakta duran bi "müessse" dir şahıs değildir O bankanın ortağını bilemessin kimdir nedir dünya silah tüccarı mıdır! cayman mı şeyman mı keyman adası mı ne bokumsa oradaki hesap bağlantılarını falan misal :) manisa da ki hacı amcanın bağ bozumunda biriktirdiği ve faiz almam diye vadesiz mevduatta hiç dokunmadan 2-3 sene tuttuğu 300-500 milyar lirasına o banka hangi kumarhaneden geçiriyo hangi uyuşturucu baronunun rehin karaparasını aklarken yekun olarak gösterip kullanıyo, hangi repolarda demlendiryo sen nerden bilcen ey müslüman ey hoca off off Allahım deli oluyorum.. ondan sonra sen darul islam d değilsin tam manasıyla karşında ki şahıs mı müessese mi şahıssa müslim tacir mi gayr -i müslim tacir mi.. çünki asr-ı saadette müslüman müslümandan ticarettealış verişte faiz uygulamazken gayr-i müslimle yapılan ticarette yahudi bize ticarette koyardı çünkü Efendimiz'in s.a.v. müsadesiyle kendi şeriatlarında yaşarlarken adamlarda zaten bi nevi meşru tefecilik var!! Anladın mı dengelr eşit değil.. o iş darulislamda müsliman müslimana dur daaaa! Laik devlettesin ok sen yine ahlaken müslüman müslümana elden verirken geriye isterken faiz alma ne başından söylemeli ne sonradan öttürmeli :) ! o basit iştir; itikadını koru alma!.. Ammaaaa gel gelelim bankaydı devletti falan yok faizsiz bankacılıktı ya kardeşim töbe töbee yormayın milleti ordaki sistemin getirdiği işlemler fiziki olarak faiz amma reddedilen manada şartları oluşmadıgından faiz değildir bunu da yok efendim "Süleymancılar faiz helal diyorlar sapıttılar" falan filaan.. işlem fiziken kayıtta kuyutta faizdir. şeklen; amma şartları aynii değildir. o "faiz" mana-yı tarifindeki "şey" yani "ribaa/faaiz" olmaz zaten yani Peygamberin kastettiği manada! dolayısıyla meşrutundan izale olmuş soyulmuş haline binaen icbariyetten kullanım ruhsatı doğan bir halde iken "olabilir/olur/kullanılır!" denmesi haram ı helal ittihaz etme yanlışlığı gibi bir delalet-i acizaneyi havi değildir mantııken vesselam!!! :) hadis şerflrin kuvvetlilrine ve asr-ı saadet uygulamalarına göz atın dediğimi orada görürsünüz millet!

+ Konuyu Yanıtla
3 / 2 İlkİlk 123 SonSon

Yer İmleri

Gönderme Kuralları