+ Konuyu Yanıtla
3 / 1 123 SonSon
41 sonuçtan 1 --- 20 arası gösteriliyor

Konu: Faİz Haram DeĞİlmİ Yoksa

Faİz Haram DeĞİlmİ Yoksa

Bundan 10 sene öncesine kadar cuma namazlarında faizin haram olduğunu vaizlerimiz hocalarımız bangır bangır bağırırdı. faize günümüzdeki gibi yüzbinlerce insanda bulaşmamıştı. günümüzde tek bir vaiz yada imamdan bunu duyamaz olduk artık cuma vaizlerinde hayvan sevgisi, insan sevgisini v.b. gibi konularda etliye sütlüye dokunmayan vaizlerle karşılaşır olduk. ne oldu bize Allah aşkına.faiz helallaştımı yoksa. geçenlerde bozulmamış bir hocoya sordum, hocam bu imamlar niye hiç faizden bahsetmiyor diye. el cevap.nasıl bahsetsinler kendileride bulaştı, kredi adı altında meşrulaştırma yoluna gittiler faiz deyilde kredi olarak görüyorlar daha doğrusu yedikleri halta haram olduğunu bile bile kılıf uyduruyorlar dedi. bu toplum batmaya haktır.
    ALLAH HERKEZE MÜ'MİN OLARAK YAŞAMAYI NASİP ETSİN. HERKEZ ŞUNU İYİ BİLMELİKİ TAKVA SAHİPLERİ BU TAKVAYA COK NAMAZ KILARAK ÇOK ORUÇ TUTARAK DEĞİL HARAMLARA KARŞI GÖSTERMİŞ OLDUKLARI HASSSLIKAN DOLAYI ULAŞMIŞLARDIR

ikimilyon Admin Mehmet DAĞDELEN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    3,120
    Blogdaki Konular
    18
    geçenlerde Deniz Baykal mecliste "faiz haramdır" dedi. artık faizin haramlığını chp savunacak. :)

bir insanı ya da bir toplumu günah ile başbaşa bırakırsanız ne hoca fayda verir ne de musibet.
    adam bir sakınır iki sakınır sonunda dalar günahın içine.
    aslolan günahı halktan uzaklaştırmaktır.

Milli Görüş; hakkı üstün tutmaktır!

Faİz

RABB'MIZ BUYURUYORKİ:(EY İMAN EDENLER ALLAH cc tan KORKUN.EĞER GERÇEKTEN İNANIYORSANIZ MEVCUT FAİZ ALACAKLARINIZITERK EDİN.) EL.BAKARA SURESİ 278 NCİ AYET.
    MÜSLÜMAN KARDEŞLERİM BU AYETTEN SONRAKİ AYETİ DE OKUSUNLAR.YANİ EL-BAKARA SURESİ 279 NCİ AYET.

Günümüze baktığımız zaman faizsiz iş yapmayan çok ender tüccar olduğunu görüyoruz...

Faizi(haramı) sofralarında katık edip çocuklarına yediriyorlar...Haramla büyüyen çocuktan hayır gelir mi Allah aşkına...

Ondan sonrada yok efendim çocuklarımız bize asi yapma ya!Neden acaba...

Yarınlarını haramla besleyenler bu illetin bir gün kurbanı olacaklarını unutmamalıdırlar...

O vaiz veren hocalar yukarıdan aldıkları emire göre sohbet yaparlar... Yani yukarıya bakmak lazım
    "Ey akıl sahibi kişi ! Görüyorum ki beni, kim olduğumu, ne yaptığımı merak ediyor ve araştırıyorsun. Acizim, güçsüz ve kuvvetsizim, etim ve kemiğim hepsi elli kilo."

bozulmamış hocaya bozulmamış cemaat lazım..

Alıntı Üsame KARAKIŞ tafarından gönderildi Mesajı Göster
    O vaiz veren hocalar yukarıdan aldıkları emire göre sohbet yaparlar... Yani yukarıya bakmak lazım

Açıkçası bu fikre katıl(a)mıyorum.
    ''Yukarısı'' her zaman belli bir müfredat verir elbette, fakat hakikatı halka arzetmek isteyenin de dilini bağlayan bir güç yok.
    Cemaate daha faideli bilgiler vermek isteyen imam- hatiplerimiz yukarının verdiğine bakmadan bir çok yerde konuşabiliyorlar.
    Konuyu açan zatın söylediği gibi 'bozulmamış hocalar ve bozulmuş hocalar' gerçeği var.
    Ama şu da bir gerçek ki bozulmuş cemaate bozulmuş hoca reva...
    Kişi dinini hakiki manada yaşamak istiyorsa sağlam kaynağı arayıp bulabiliyor ve mürefffeh bir gönülle fetvaya tabi oluyor.
    Bence günümüz müslümanlarının ayrışması için bu da güzel bir şey.Doğruysan; doğruyu ara ve bul!
    Hz İbrahim gibi 'içindeki putları devirip Rabbini aklıyla bulan' müslümanlardan olmak gerek.
    Bizler; putumuzu kendi eliyle yapıp, kuralları kendi kafasına göre koyup, sonra canı sıkılınca yaptığı putla karnını doyurup, yeni kuralları olan bir put daha yapıp saçma sapan ilkeleri bizzat koyup uygulayan cahiliye toplumuna ne kadar da benzedik böyle!
    Bizler Ashabı Suffe gibi olalım ki, Muhammed (sav) gelip ellerimizden tutsun
    Ne dersiniz....

selametle...

Emin Kardeşim Faizdende önce anlatılması gereken başka konular yokmu sence Hutbe'de ?
    "göklerin ardında gökler var... bir deniz var.. Çok engin..
    Ufkun ötesinde başka ufuklar var..."

Alıntı Numan KÜÇÜK tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Emin Kardeşim Faizdende önce anlatılması gereken başka konular yokmu sence Hutbe'de ?
    mesela?
    "Ey akıl sahibi kişi ! Görüyorum ki beni, kim olduğumu, ne yaptığımı merak ediyor ve araştırıyorsun. Acizim, güçsüz ve kuvvetsizim, etim ve kemiğim hepsi elli kilo."

mesela?
    Misal Ümmetin durumu

379. Ebu Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resülullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Canım kudret elinde olan Allah'a yemin ederim ki sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Yaptığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz bir şey söyleyeyim mi? Aranızda selamı yayınız!"
    (Müslim, îman 93-94. Ayrıca bk.Tirmizî, Et'ime 45, Kıyamet 56; İbni Mace, Mukaddime 9, Edeb 11)

"Söyleyin lütfen bizler kardeşmiyiz" diyordu Etiyopya'lı Samira Muhammed, geçen gün bir programda.

Bize yardım etmeden nasıl kardeş oluyorsunuz demek istediği ortadaydı

Ümmeti Muhammed yanıyorken bizler Cuma namazlarında küçücük şeylere takılmışız

Neymiş, Diş Fırçalamak Sağlıklıymış / Böyle hutbemi olur

Söylesin diyanetin bu yaptığı doğrumu

1. İmansız cennete girilmez.

2. Birbirlerini sevmeyenler gerçek manada iman etmiş sayılmazlar. Çünkü iman sevgiden doğar, sevgi ile kemal bulur.

Ve Hatırlayın Etiyopyalı Muhammedin sözlerini

Ben; Cuma namazında bana "Ümmet yanıyor ey utanmaz sen ne yapıyorsun hala" diyecek İmamlar istiyorum
    Düzenlendi: Tevfik YAZICILAR 30-03-2008 22:44
    "göklerin ardında gökler var... bir deniz var.. Çok engin..
    Ufkun ötesinde başka ufuklar var..."

illaki var numan kardeş ben faizi gündeme aldım sizde bir başka konuyu açabilirsiniz

Kayıtsız
    Misafir
    Selam arkadaslar faiz ne kadar kötü oldugun düsündümüz mü hic?

Bütün Insanligin sömürüldügü bir Nokta var ise bu faizdir , faiz ne din ne irk ne renk hicbir seyi görmeden bir insani bir toplumu sömürür.

Düsünüm Para yeni icat edildi ve Devlet> Devlet Bankasina talimat veriyor Para basilmasi
    icin. > Devlet Bankasi misal 100000€ basiyor bu Parayi bankalara düsük bir faiz ile 2,5% Serbest Bankalara yani Commerzbank , DresdnerBank ve baskalarina satiyor. Serbest bankalar bu Parayi misal 10 Kisisye Kredi olarak esit bir bicimde bölustürüyor kisibasina 10000€ düsüyor ve faiz orani yillik 10%.

1 sene gectikten sonra bu 10 Kisi Anaparayi 100000€ + Faiz 10000€ ödemek zorunda
    Ana para problem degil cünkü bu gercekten piyasaya sürülen para.
    Ama Faiz parasi geri ödenemez cünkü toplam para miktari 100000€ ama
    Faiz ile geri istenilen Para 110000€
    10000€ birilerin hakkindan alinacak.

Anlasilan bu sistemin ilk yilinda birileri borclu kaliyor ve gelecek seneye biraz daha
    dikkatli olmasi lazim veyhut baskalarindan daha fazla kar etmesi lazim.

Faruk ASLAN
    Misafir
    esselamü aleyküm kardeş yukarıdan aldıkları emire göre bakarlar demişsin ayıp ettin bence yukarıdan gelen emirlere bakıpta vaaz veren ler var ama sen genelleme yapmışsın yani resmen siyonistlerin emriyle vaaz veriyorlar gibi anlaşılyor yazınız. eğer kastınız böyleyse büyük bir kul hakkıdır bu inşallah böyle değildir

türkiyem Ahmet GÜNDÜZ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sun May 2008
    İletiler
    138
    Blogdaki Konular
    4
    arkadaşlar fazi dünyanın reel gerçegi diyen bir başbakn tarafından yönetiliyoruz var mı daha başkası biz koyun o çoban nereye sürerse biz oraya ( ama bir gün bu çobanlar elbette cezalarını çekeçekler allah bunları ıslah eylesin ıslah eylemezse............ noktalı eyre uygun kelimeyi siz anladınız zaten
    aaa ne güzel ya sende mi öyle düşünüyosun?

Mustafa Erdogan
    Misafir
    Faiz sisteminde:
    Zenginler zenginlesir,
    Fakirler fakirlesir.

Ama en onemlisi, Allah yasakladigi icin faizden uzak durmaktir.

Bu arada yonetemiyorsan, yonetilmeye mahkumsun.

Arkadasin anlattigi gibi yukariya bakmak:
    Bir muftuye gore, hutbelerde onceden belirlenen konularindan disina cikanlara, sorgusu/hesabi var mesela neden bu konuyu ele almadin diye....

Selametle

Kayıtsız
    Misafir
    Allah'ın rahmeti ve bereketi tüm müminlerin üzerine olsun.

Sevgili kardeşlerim Allah bizi yapmamız gerekirken yapmadıklarımızdan hesaba çekecek.Evvela şu çoğu müslümanların ellerindeki alışveriş ettikleri kredi kartları faiz müessesesini ayakta tuttuğu gibi alışveriş ettiği yerin bankalardan aldıkları işletme faizlerini ve bankaların kendilerinden aldıkları faizler bunlarıda gözönünde bulundurursak herşey daha açığa çıkacaktır.Faiz almak,vermek,aracı olmak ve bu iş için kalem oynatanlarda Allah'a ve Rasul'une savaş açtıklarını bilsinler.İnsanlar metfaatini düşünerek nasıl olsa bir ay veya kırk gün sonra ödüyorum benim çıkarıma dememeli bu işin tehlikelerini göz önünde bulundurmalı ve 1.5 veya 2 gibi faizlerin eğer halka tekrar hizmet olarak dönerse caizdir gibi bazı kitaplarda fetvalarada raslanmaktadır.Önce Allah'a yakınlık fetva ile değil takva iledir.Ev,araba,dükkan kredileri alarak ne yapayım başka türlü olmuyor demektedirler.Allah hepimize hakla batılı ayıracak basiret versin.Selam ve dua ile

Enflasyon oranındaysa helaldir ve olması gerekendir. Diğer türlü, borçlu aradaki farkı cebe indirmiş olmaktadır ki bu da haramdır.
    "en büyük edepsizlik edep ya hu diye bağırmaktır."

Alıntı Sara SAVAŞ tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Enflasyon oranındaysa helaldir ve olması gerekendir. Diğer türlü, borçlu aradaki farkı cebe indirmiş olmaktadır ki bu da haramdır.
    mustafa islamoğlu aynı cümleyi kullanıyor. aslında bunun değişik versiyonlarını
    süleymancılarda kullanıyor.

ama süleymancılarla mustafa islamoğlu aynı kefede değil.
    "yolda yürürken eğer ayağınız taşa takılırsa siz yine amerikaya küfredin." (humeyni)

agd_sisli Sedat ÖCALAN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    464
    Blogdaki Konular
    2
    faizin HER TÜRLÜSÜ ayağımın altındadır tarzında bir söz var mıydı? yanlış mı hatırlıyorum..

Alıntı Sara SAVAŞ tafarından gönderildi Mesajı Göster
    bu cümledeki tehlikenin farkında mısın????

itikadımızı bozmayalım, bozmalarına izin vermeyelim...
    Klavye Mücahidi

Alıntı İbrahim BAKŞİŞ tafarından gönderildi Mesajı Göster
    bu cümledeki tehlikenin farkında mısın????

itikadımızı bozmayalım, bozmalarına izin vermeyelim...
    mustafa islamoğlu faiz de arattır ibrahim, hemen hüküm verme.
    "yolda yürürken eğer ayağınız taşa takılırsa siz yine amerikaya küfredin." (humeyni)

+ Konuyu Yanıtla
3 / 1 123 SonSon

Yer İmleri

Gönderme Kuralları