+ Konuyu Yanıtla
15 sonuçtan 1 --- 15 arası gösteriliyor

Konu: bir yitik öykü ''seyduna ve şahrut''

yakamozaik Samet AYDIN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Fri Mar 2007
    İletiler
    2,735

bir yitik öykü ''seyduna ve şahrut''

yitik öyküdür, tarihten iki ayrı coğrafyaya damlayan, iki yürekte durmadan kanayan

seyduna ile şahrud

yüreklerinin akarken bıraktığı izi birbirlerinin gözlerinde aradılar, yoktu

iki iklim farkıydılar...

ne zaman gözgöze gelseler yangın çıkmayacak denli uzaktılar

yalnızca aynaların dökülen sırrına yansırdı üçüncü bir kente düşmüş suretleri.

şahrud gökyüzü geliniydi, yüzüne bulut inse donardı masal gözleri

bir solukluk rüzgarda bile kanardı usul usul gelincik bedeli

seyduna yeryüzü cehennemi ölüm çağırır uçurumlarda sınardı sevdasını

mağma yüreği

yalnız ufuk çizgisinde buluşurlardı.. onu da güneş günde iki kez ateşe verirdi...

iki iklim ayrıldılar

"ya şahrud" dedi seyduna
    "gözlerime mermi diye sevdanı sürdüm, ardına bakma, gözyaşımla vurulursun, su gibi git"

şahrud'un yüzüne keder mayın gibi durdu

ve zaman gözlerinin su yeşiline kuruldu

hüzün bir buda heykeli gibi çırılçıplak yüzlerine oturdu..

rivayet odur ki, şahrud vardığı denizlerde hala seyduna türküleriyle uyanmakta

seyduna şahrud'un gözlerinden kalan masalla yaşlanmakta

dipnot: rivayetlere göre seyduna hasan sabbah, şahrud ise ya hasan sabbahın yaptıgı catısmlarda sevdiği bir kız, yada Şahrud,hasan sabbahın özünde bir semboldür. Yani Şahrud denilen birisi yoktur. Alamut Kalesi'nin altında geçen bir ırmağın adıdır. bu nehre şiirler yazmasının sebebi ise hasan sabbahın hayatında hayali bir kadını, bir suya, bir akan suya benzettiği için akıp durulan bir şeyden ürettiği için ve hayat veren bir ırmağa benzettiği için yazıldığı söylenilmekteymiş. yanlız yazılan ağıtlar cok güzel ve etkileyicidir.
    bir çöl bul kendine
    belki sonra bir Leylâ/n.arıman

Giriş
    Fri Mar 2007
    İletiler
    2,735
    acıya gülmek

biliyorum sen yine parmak uclarında üşüyorsun.
    Aramızda kıvrılıp yatan uzaklığa inat
    ayaklarınla kasıklarımın kasırgasını
    ellerinle yüreğimde yaktığın ateşi düşlüyorsun.
    Sularımız sızıp karışıyor ay karanlıkta
    ve bir ırmağa dönüşüyoruz yatağımızda
    Apansız pencerende gülümsüyor güneş ne güzel.
    Bütün parmakların tıkır tıkır işliyor
    iştahla gülüyorsun yaşamaktır aşk
    geceyle gündüzün sesziz gecişimidir bir uyku boyunda.
    Delice bir yangın parmaklarının buzulunda
    ah şahrut her yerimiz nasıl da şaşırıp kalmaya istekli
    bir çöl bul kendine

Giriş
    Fri Mar 2007
    İletiler
    2,735
    bi kez kınından çekilmişti ayrılık
    yanacaktı ten, yanacaktı su, yanacaktı dil
    bu ağulu hançerin önüne geçilemez di, geçileme di
    yinelendi acı,
    seydunanın bir avuç kalan, ufalanan bedeninde
    ardından gidemedi, çöldü geçitsizdi ayrılık
    o çölü geçemedi, kaldı
    artık içine gömdüğü,
    gün yüzü göstermediği sözlerdi şahrud
    başladı upuzun susmalar, bakışlarında
    aldı çölü, bastı sustuğu yerine
    kaç sevda çadır kurup sökmüştü teninden
    yüreğinin ufalması birazda bu göçerlerden
    adının anlamını aramadın akarsu yazgılım
    adınla kalsaydın, belki de benim olurdun
    öyle bakma gözlerinin şafağı iniyor, yüzümün alacasına
    tılsımdım her dem, yüreğimin pususunda yitip giden
    bense korku hançerimi suyunda biliyem
    susalım ayrılıklar uyuyor sinemde, uyarmayalım
    yüreğimiz sıyırmaz

azını verenle yola çıkılmazdı , ay'dın
    sende yiğit hançelerce akan gözyaşları
    benimle saklımda saklı
    git, bırak bakışlarım şaşkın ve rehin kalsın
    akıp gidişinde
    görünce seydunanın gözlerini
    sıra dağlar çözdü kollarını
    öptü şahrud'un yaralı bakışlarından
    bir çöl bul kendine

Giriş
    Fri Mar 2007
    İletiler
    2,735
    Ayrılıklar uyandırmalı kör yüreğimi.
    Cehennem yangınlarından
    Ölmeden çıktıysa bedenim;
    artık
    Benim olmalıyım, benim.
    Yeter yüreğimi bir çift gözün
    Ateşine rehin verdiğim.
    Ateş artığı
    Değildir karşılığımız.
    Pusatını dağSisinden alan, firarını mermisine
    Emanet eden bir namludur bu
    Eşkıya sevda ki; zulasında asılı
    Durur kefenlediği ölümü.
    Ellerinin çeliğine su verilmiştir ta
    Adem`den beri.
    Bilir ve intihar
    Cüretiyle yoklar yüreğinin tetiğini.
    Güneşin kızılca kıyametine çatar
    Kuruyan umut dallarını.
    Yanacaksa
    Cehennemden beter yanmalı!
    Kim anlar ki eşkıyanın sağlamlığını;
    Özleminin çiseyle yıkanmış şafak
    Değerini kim?
    Hani ellerine kuşlarİnerdi, kardan üşüyen kuşlar...
    Bahçen kuş sevinçleriyle inlerdi ay
    Şahrud.
    Eşkıya yüreğime çığ düştü
    Üşüyorum ha...
    Aç ellerini.
    bir çöl bul kendine

kodADIistanbul Melek Zeynep BULUT kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Fri Jan 2007
    İletiler
    1,220
    Blogdaki Konular
    1
    peki hasan el sabbah kimdir...seyduna ne demektir?...

Giriş
    Fri Mar 2007
    İletiler
    2,735
    Alıntı Melek Zeynep BULUT tafarından gönderildi Mesajı Göster
    peki hasan el sabbah kimdir...seyduna ne demektir?...
    gerek okul kitablarında gerekse ansıklopedi tarzı kitablarda bildiğime göre batını(haşhaşi)tarikatı seyhi olan selcuklulara fedailerinle birlikte isyanlarda bulunan ve selcukluların ünlü veziri olan nizamımülk'dü galiba onu öldüren bir dağ eşkiyasıydı.sapkın bir inanca sahipti.

seyduna ise hasan sabbahın kullandıgı diğer bir isimdir.bir nehir ismide deniliyormuş herhalde.

eğer daha fazla bilgisi olan varsa paylaşsın.[/B]
    bir çöl bul kendine

Eser GEDİK kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Fri Dec 2006
    İletiler
    2,784
    Blogdaki Konular
    5
    alamut bir direniş sembolü
    iranda dik bir dağda hasan sabbah ve bir grup arakdaşını savundugu ufak ama tarihi sallayan fethi zor bir kale ...idi
    herkes ne söylediğini, nasıl söylediğini bilse. bu işler olmayacaktı sadri abi.

B.D Fedaisi Okuyan Kalemler Fatih SEVİM kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Wed May 2008
    İletiler
    376
    Blogdaki Konular
    10
    Alıntı Eser GEDİK tafarından gönderildi Mesajı Göster
    alamut bir direniş sembolü
    iranda dik bir dağda hasan sabbah ve bir grup arakdaşını savundugu ufak ama tarihi sallayan fethi zor bir kale ...idi
    direniş sembolü demek biraz haksızlık olur gerçek direnişçilere...hasan sabbah ve haşhaşçılarının eşkıyalık yaptığı bir eşkıya yuvasıdır alamut...tarihteki ilk suikast timi de denilebilir ki selçuklulara verdikleri zarar ortadadır...islam geleneğinin yetiştirdiği en büyük devlet adamlarından Nizam'ül Mülk'ün katline de sebep olmuştur...
    suret ile asıl geçmiş iç içe/gölgeler kalmış geriye hakikat kisvesinde...(ilmeroğlu)

Giriş
    Fri Dec 2006
    İletiler
    2,784
    Blogdaki Konular
    5
    Alıntı Fatih SEVİM tafarından gönderildi Mesajı Göster
    direniş sembolü demek biraz haksızlık olur gerçek direnişçilere...hasan sabbah ve haşhaşçılarının eşkıyalık yaptığı bir eşkıya yuvasıdır alamut...tarihteki ilk suikast timi de denilebilir ki selçuklulara verdikleri zarar ortadadır...islam geleneğinin yetiştirdiği en büyük devlet adamlarından Nizam'ül Mülk'ün katline de sebep olmuştur...

ne kadar süre alınamamış ve kaç fetih girişimi sonuçsuz kalmış bunlardan bi haber olmamak gerek..
    eşkiya oldukları bir gerçek ama sonuçta yaptıkları bir direniş...illegal de olsa.. ki o tarihte diğer gruplara sembol olmuştur bu direniş. ve bu yüzden selçuklu çok zor duruma düşmüştür..

Giriş
    Wed May 2008
    İletiler
    376
    Blogdaki Konular
    10

ne kadar süre alınamamış ve kaç fetih girişimi sonuçsuz kalmış bunlardan bi haber olmamak gerek..
    eşkiya oldukları bir gerçek ama sonuçta yaptıkları bir direniş...illegal de olsa.. ki o tarihte diğer gruplara sembol olmuştur bu direniş. ve bu yüzden selçuklu çok zor duruma düşmüştür..
    eğer bir fikre mensupsanız sizin için bazı kavramlar olumlu ve olumsuz olarak değil sadece olumlu veya olumsuz olarak anlam kazanabilirler...çok zor feth edilmiş bir kale olduğundan elbette haberdarım...zaten öyle olmasa bu kadar kitaba konu olmazdı...tabi unutmadan bunu kimlerin parlatıp sundukları da önemlidir...alamutu ve hasan sabbahı ön plana çıkaranlar oryantalistlerdir...

bizim için direniş sonuçları olumlu olduğu takdirde ve hakkın yanında olduğu müddetçe direniştir...geriye kalan eşkıyalıktır anarşidir...çanakkale bir direniştir...intifada bir direniştir...gazi osman paşanın tuna boylarında hasan paşanın cezayirde gerçekleştirdiği bir direniştir...osmanlı çok uzun bir süre rodosu alamamıştır...ama rodosu koruyan şövalyeler direnişöi değildir...

kaldı ki kurulu düzene karşı gerçekleştirilen her hareket illegaldir...ancak başarıya ulaşınca meşruiyet kazanırlar tabii ki hakkın yanında olmak şartıyla...hasan sabbah hareketi nefsani bir harekettir...ortaya koyduğu bir fikir de yoktur...ikisi de aynı rahle-i tedrisattan geçtiği halde hasan sabbah eşkıyalığı seçmiştir...bir tarafta Nizamiye medreselerini kurarak ilmi planda da bu ümmete çok ciddi hizmetler vermiş siyaset dehası bir Nizam'ül Mülk varken hasan sabbaha "direnişçi" demek bu büyük devlet adamına ve onun hatırasına haksızlık etmek olur...sizi bilmem ama bu benim içime sinmez...benim için bağdatı yakan hülagu neyse sabbah da odur...tarihi hakk penceresinden okuyabilenler için ancak ve ancak batılın maharetli bir oyuncağı olarak anılacaktır...
    suret ile asıl geçmiş iç içe/gölgeler kalmış geriye hakikat kisvesinde...(ilmeroğlu)

Giriş
    Fri Dec 2006
    İletiler
    2,784
    Blogdaki Konular
    5
    Alıntı Fatih SEVİM tafarından gönderildi Mesajı Göster
    eğer bir fikre mensupsanız sizin için bazı kavramlar olumlu ve olumsuz olarak değil sadece olumlu veya olumsuz olarak anlam kazanabilirler...çok zor feth edilmiş bir kale olduğundan elbette haberdarım...zaten öyle olmasa bu kadar kitaba konu olmazdı...tabi unutmadan bunu kimlerin parlatıp sundukları da önemlidir...alamutu ve hasan sabbahı ön plana çıkaranlar oryantalistlerdir...

bizim için direniş sonuçları olumlu olduğu takdirde ve hakkın yanında olduğu müddetçe direniştir...geriye kalan eşkıyalıktır anarşidir...çanakkale bir direniştir...intifada bir direniştir...gazi osman paşanın tuna boylarında hasan paşanın cezayirde gerçekleştirdiği bir direniştir...osmanlı çok uzun bir süre rodosu alamamıştır...ama rodosu koruyan şövalyeler direnişöi değildir...

kaldı ki kurulu düzene karşı gerçekleştirilen her hareket illegaldir...ancak başarıya ulaşınca meşruiyet kazanırlar tabii ki hakkın yanında olmak şartıyla...hasan sabbah hareketi nefsani bir harekettir...ortaya koyduğu bir fikir de yoktur...ikisi de aynı rahle-i tedrisattan geçtiği halde hasan sabbah eşkıyalığı seçmiştir...bir tarafta Nizamiye medreselerini kurarak ilmi planda da bu ümmete çok ciddi hizmetler vermiş siyaset dehası bir Nizam'ül Mülk varken hasan sabbaha "direnişçi" demek bu büyük devlet adamına ve onun hatırasına haksızlık etmek olur...sizi bilmem ama bu benim içime sinmez...benim için bağdatı yakan hülagu neyse sabbah da odur...tarihi hakk penceresinden okuyabilenler için ancak ve ancak batılın maharetli bir oyuncağı olarak anılacaktır...
    sayın sevim
    siz söylediklerimi çarpıtıyorsunuz tarih ten anlayacağınızı düşünerek detaylı yazmadım ..

siz gidip alamutla canakkaleyi bir tutuyorsanız o sizin tutarsızlığınız..
    ben o dönem yaşanan bir vakkayı biraz edebi biraz tarihi bilgilerle bir başlık verdim..
    siz bunu gidip o dönemin değerli şahsiyetleriyle karşılaştırıp ahkam kesiyorsunuz..
    alamut ne kadar yanlışta olsa bir işgali illegal direniştir..sarp dağların uçlarında ufak bir kalede yaşanmış tarihi bir vakka dır .. hassan sabbah ve yandaşlarının yaptıklarını sanki tasvip eder gibi gösterdiğiniz içinde kınıyorum sizi
    ben sadece olayın ilginçliğine,o dönemki küçük ama önemine vurgu yaptım..

(merak etmeyin neyi ne kimlikle okuyoruz ne kimikle anlıyoruz yaşıyoruz onu allah bilir herkesin bilmesine gerek yok .. ukalalık olsun diye diyorum karşınızdakini tanımadan görüşlerini bilmeden yorum yapmayın..olayları içinde değerlendirin tüm tarihi ele almayın..!)

_ALBAY_ SİTE BAŞKANI Tevfik YAZICILAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    8,607
    Blogdaki Konular
    5
    Alamut bir eşkiya ordusunun yuvası, katillerin barınağı ve afyonkeşlerin mekanıdır. Alamut tarihin utanılacak sayfalarından birinin hatırası, bugünün sahte şeyhlerinin atası, Allah tanımayanların beşiğidir. Alamut eşkiyanın en güzel tarifidir...
    Gün gelecek bütün dünya Hocama selam duracak!

Giriş
    Wed May 2008
    İletiler
    376
    Blogdaki Konular
    10
    sayın sevim
    siz söylediklerimi çarpıtıyorsunuz tarih ten anlayacağınızı düşünerek detaylı yazmadım ..

siz gidip alamutla canakkaleyi bir tutuyorsanız o sizin tutarsızlığınız..
    ben o dönem yaşanan bir vakkayı biraz edebi biraz tarihi bilgilerle bir başlık verdim..
    siz bunu gidip o dönemin değerli şahsiyetleriyle karşılaştırıp ahkam kesiyorsunuz..
    alamut ne kadar yanlışta olsa bir işgali illegal direniştir..sarp dağların uçlarında ufak bir kalede yaşanmış tarihi bir vakka dır .. hassan sabbah ve yandaşlarının yaptıklarını sanki tasvip eder gibi gösterdiğiniz içinde kınıyorum sizi
    ben sadece olayın ilginçliğine,o dönemki küçük ama önemine vurgu yaptım..

(merak etmeyin neyi ne kimlikle okuyoruz ne kimikle anlıyoruz yaşıyoruz onu allah bilir herkesin bilmesine gerek yok .. ukalalık olsun diye diyorum karşınızdakini tanımadan görüşlerini bilmeden yorum yapmayın..olayları içinde değerlendirin tüm tarihi ele almayın..!)

sayın gedik,

benim hiçbirşeyi çarpıttığım falan yok...anlatmak istediğim çok basit...olur olmaz her kavramı -basit bi olayı anlatmak için kullansanız dahi- taşıdığı mananın dışına taşacak şekilde kullanmamalıyız...

tutarsızlığa gelince alamutla çanakkaleyi bir tutan ben değilim... alamuta direniş dediğiniz noktada bu tutarsızlığın fitilini yaktınız zaten...bunun için ayırt etmek lazım diyorum...direnişle eşkıyaya ayrı isim vermezsek kavram kargaşasına anlam bulanıklığına sebep oluruz...

ayrıca söylemek istediğim küçük nüansı hala kavrayamadığınız için sizi kınamaktan dahi azad ediyorum...son birşey tarih bir bütündür birbirinden kopartarak anlamlandıramazsınız...

(çok da meziyetli bir ukala değilmişsiniz...!)

Wladimir BARTOL - ALAMUT

Yurt yayınlarından çıkan bu romanı tavsiye ederim.

Hasan Sabbah ve öyküsünü okumak isterseniz...
    Allah var, keder yok

Kayıtsız
    Misafir

Hadi ordan, hadi ordan, hadi ordan!!!!!

Cehalet işte böyle bir şeydir.
    Hasan Sabbah bir gönül adamıdır. Esrar hikayeleri önünde diz çöken Selçuklunun uydurmalarıdır. Selçuklu devletinin yıkılmasının en büyük sebebi İsmaili devletidir. Yani Hasan SABBAH'dır.

+ Konuyu Yanıtla

Yer İmleri

Gönderme Kuralları