+ Konuyu Yanıtla
14 sonuçtan 1 --- 14 arası gösteriliyor

Konu: Sana,bana ve İstanbul'a dair...

Sana,bana ve İstanbul'a dair...

Ah be İstanbul,bugün inci gerdanlığın ne kadarda yakıştı sana.Sana olan tüm kırgınlıklarımı unutturdu.Eski asil günlerini hatırlattı...

Eğer o kelebek ömürlü koyun koyuna yatan sokak çocuklarını görmeseydim,inanırdım asaletine.Ne çok isyanı ne çok karanlığı taşır oldun bağrında.Sahi sen yorulmazmısın İstanbul?Küçücük çocukların elleri soğuktan morarırken,eve ekmek götüremeyen babanın çaresizliğine kim bilir kaç kez tanıklık etmişken.Onca haine ve ihanete rağmen ah güzel İstanbul...

Her gün işime giderken mezarlıkların içinden geçiyorum.Tamda yola dönük bir aile kabristanı var ki Balıkesir'li diye başlıyor.Bana hep ölümümü hatırlatıyor.Küçük bir park var.Hep aynı yaşlı kadını çöpleri karıştırırken görüyorum.Ve bugün baktım yeryüzüne melekler iniyor ellerinde kar taneleri.Ne güzel diye etrafa bakarken sokakta üşüyen adamın çaresizliğini gördüm.Evsizdi,gidecek yeri yoktu,devamlı ellerini oğuşturuyordu.Onca beyaza inat ne çok gece dedim.Ne çok gece ki onca karanlığa inat umursamaz yanlarıma kızdım defalarca.

Taktığın inci gerdanlıkta yetmedi çirkin yanlarını kapatmaya.Gün hergün yeniden kıyama kalkarken,yarına dair hınçlarımızı,umutlarımızı sırtladık taşımaya devam ediyoruz.

Yalancı pehlivanlar kesiyor önümüzü,yinede yenemiyor.Hala burdayız ve inadına asi,inadına umut doluyuz...
    "Kentler bizi hiç anlamayacak ve esirgemeyecek,ucu yanmış kibrit çöpü gibi kırılacağız,Birşeyler dokunulmamış kalsın gidelim bu şehirden..."

ah be sitanbul

gecesinde hüzün gündüzünde nice hikayeler barındıran nazlı şehir
    ağlamak en çok sana yaraşır gırı bulutların ardında
    nice canlar yatar misk kokulu topraklarında
    kavganın en vahşisi yapılır arka sokaklarında
    insan alınır insan satılır pazarlarında

ne umutlar son buldu bulvarlarında sen hep sustun nazlı nazlı baktın mavi mavi gülümsedin
    sahi be istanbul sen yorulmazmısın

şairlerin adına şiirler yazışlarına mı aldanırsın sanada mı bulaştırdık yalan hallerimizi kirli emellerimizi yoksa bizim sahip çıkmadıklarımıza analık mı edersin
    her tinerci koynunda soluk alır her evsiz bir parkında uyur

sahi be istanbul sen yorulmazmısın bunca acıyı bağrında taşımaya...
    OTUR SıFıR

Ah be İstanbul!

Her gün caddelerin insan kusuyor.Ne kadar da kalabalıksın.Her geçen gün içinde oynaşanların sayısı artıyor.Artık ça sen yalnızlaşıyorsun.

İnsanlar enaniyetten kaleler diktiklerinden beri,yalnızlık delhizinde boğulmaya yüz tuttular.Yalnızlaştıkça bencilleştiler.Bencillekse acımasızlaştırdı.Şimdi adına insan denilen vahşiler dolaşıyor o tarih kokan sokaklarında.

Eski günlerini özlüyormusun?
    Ya eski zaferlerini?Hala hatırlıyorsun dur o Fatih'in şehrine adım attığı ilk günü.Hala hatırlıyormusun adalet denilen değeri.

Bu günlerde geçecek.Ayasofya yine bizim olacak.Mendil satarken çocukların elleri morarmayacak.Yine güneş içimizi ısıtacak.

Sen sakın yorulma.Bizi aşka,umuda,kıyama çağırmaya devam et...
    "Kentler bizi hiç anlamayacak ve esirgemeyecek,ucu yanmış kibrit çöpü gibi kırılacağız,Birşeyler dokunulmamış kalsın gidelim bu şehirden..."

ah be istanbul

susma birşeyler söyle sözlerin dindirsin sana olan sitemimi
    konaklarında muhabbet edilen günlerden dem vur bahçelerinde mor sümbüllerin açtığı beyaz köşklerinden anlat

bu bizansdan kalma kahbe gülüşlerle bakma bana
    seni kanlarımızla aldığımız o destanı anlat sonrasında emanete ihanet edip kalleşce satanlara sukutumu vurma yüzüme

aşk sana yakıştığı kadar yakışmamıştır hiç bir şehre
    bana aşklarını anlat çocuk gülüşlerinde saklı masum aşkları mavi kıyılarında birbirlerine bakmayı dahi mahrem sayanlardan anlat
    gösterme ne olur sokaklarında aşk adına yapılan rezillikleri

gök kubbe altına bir başka düşer sende okunan ezanlar
    sarhoş naraları altında bağrışları içki sofralarında harcanan dostlukları koyma önüme

ah be istanbul sen ki nelere tanık oldun bağrında ne yaralar gizlidir senin

şimdi bize umut deriz bizim sırtlayamadığımızı sen taşı isteriz

sahi be istanbul sen yorulmazmısın bunca beklentiden
    OTUR SıFıR

Pasif Üye
    Giriş
    Mon Oct 2007
    İletiler
    13
    Blogdaki Konular
    2
    yazıların ikiside çok hoş tek kelime ile.evet istanbul zamanların şehri,,,,yüzüne kızıp seni terkedeceğim deyip;sonrada ondan vazgeçelemeyen şehir...ne denir ki anlatyan için sadece İSTANBUL denir

? Melek YAZICILAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Tue May 2007
    İletiler
    1,529
    Blogdaki Konular
    2
    ah değerini anlatamayan

ah o tarihi mimarilerin önünde plastik büfe kurulan İSTANBUL

senki bizi kendine aşık ettin ve hiçbir zaman gıkını çıkarmadın

yüklendiğin hüzünlerimizle dertlerimizle sevinçlerimizle bizlere ortak oldunda
    kendi dilini kullanamadın.kendi hüznünü sanat eserleriyle ortaya koydunda otururup kızkulesine karşı sefa süremedin
    aşıklar mezarlığından geçerken korna çalan bilinçsizliğe dahi eyvallah dedin
    ah o mimarinin önüne kurulan meyhaneye dahi içinden buğuz ederken sesini duyaramdığın çığlığın ve yinede sırtına yüklediği bizlerle dimdik durmaya çalışan şehri İSTANBUL

yinede

"Sen sakın yorulma.Bizi aşka,umuda,kıyama çağırmaya devam et"
    ...

istanbulu anlatan uygun lisanla anlamla yazılmış yazılması gerekenler hani bir kaç kelime herşeyi anlatır derlerya

fetih şehri yeni fetihler için ayağa kalk
    hayat;iman ve cihattır. Bu iki değer ve dinanizme, kim sahip olursa, zaferi onlar kazanacaktır.

Gözlerinin ta içine bakmayı seviyorum.Ne zaman omuzlarına yaslansam,hüzün kelimelerimizin en derinine işliyor.
    Hüzün İstanbul'u hatırlatıyor...
    Boğazın o serin sularına bakıp kim huzur bulmaz.Gülhane de ceviz ağacı olmamasını keşfetsek,kargalarla.Sonra saray burnundan baksak hayata.

Nefes aldırmıyorlar be İstanbul.O kadar acı çöreklenmiş ki sokaklarına.Nereye baksak incinmiş bir kalbin yüz hatları.

ah eb ıstanbul

sen ki sevdamın şehrisin kıymetlimsin candan özge
    benden ala benden ötesin

leyla kıskanırdı görse güzelliğini mecnun unutur leylayı seyre dalardı sokaklarını

şirin şirinliğinden utanır ferhat tek taşına dahi kıyamazdı

aslı nüsha kalırdı kerem görse seni uğruna yazmazdı aslının

ah be ıstanbul

sen herkes için özelsin bir başka doğar sende güneşler
    bir başka olur gecelerin gül başka açar bağrında mavi bir başkadır dalgalarında

ah be ıstanbul aşığın çokdur senin

sen kimleri seversin kimleri beklersin ki susarsın bunca acıya...
    OTUR SıFıR

İstanbul;

Sen, anlatmaya kelimeler yetermi...!!

B.D Fedaisi Okuyan Kalemler Fatih SEVİM kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Wed May 2008
    İletiler
    376
    Blogdaki Konular
    10
    aklıma siyah beyaz bi sadri alışık filmi geldi..."ah be güzel istanbul"...
    suret ile asıl geçmiş iç içe/gölgeler kalmış geriye hakikat kisvesinde...(ilmeroğlu)

Mâh-rû Mümine AYDIN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Wed Jun 2006
    İletiler
    1,720
    Sen misin bunu bana yapan...Başkaldırıyorum işte sana...
    Çocukluk günlerimin son demlerini yaşıyorum...Tadını çıkarmak istiyorum...

Kayıtsız(lalezer)
    Misafir

İ.S.T.

dünyanın başkenti ,müjdeli şehir.. daha ne olsun

Mâh-rû Mümine AYDIN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Wed Jun 2006
    İletiler
    1,720
    Özlüyorum seni,sendeki beni,içindekileri...Uyuyamıyorum artık,sana olan hasretim çirkinliklerini bile kapatıyor ve ben sana bakmaktan yorulmuşken anlıyorum şimdi aslında kendimden yorulmuşum...Biçareyim şimdi...Meğer sen benim hayatımmışsın İstanbul...Sana ne kadar kızsam da aslında sen benim en sadık dostummuşsun...Her şeyi mâl ederken sana aslında kendimle cebelleşiyormuşum...Maviliğin benim umudumdu...Şimdi çorak topraklara ben maviliğini götürmek istiyorum ama güçsüzüm İstanbul, güçsüzüm...Belki,belki sen bende olsan yeniden diriliş muştusu olur yüreğim ama çok mu zor be İstanbul'um öyle mi diyorsun gerçekten... Ne çok şey yaşamışım o kısacık vakitte sende,seninle...Gördüğüm her şeye rağmen sen benim tüm duygularımı yüklediğimmişsin...Çok özlüyorum seni,sendeki beni,içimizdekileri...
    Çocukluk günlerimin son demlerini yaşıyorum...Tadını çıkarmak istiyorum...

+ Konuyu Yanıtla

Tags for this Thread

Yer İmleri

Gönderme Kuralları