+ Konuyu Yanıtla
17 sonuçtan 1 --- 17 arası gösteriliyor

Konu: bilgisayar ve internet dili

ikimilyon Admin Mehmet DAĞDELEN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    3,120
    Blogdaki Konular
    18

bilgisayar ve internet dili

neden bilgisayarın ve internetin dili ingilizcedir? böyle olmak zorundamıdır? bu sorular zaman zaman sizinde aklınıza düşmüştür. üzerinde işlemler yürüttüğümüz bilgisayar altyapısı inglizce olarak kuruludur. çünkü bilgisayar üzerinde ilk çalışmaları yapanlar amerikalılar olmuş. ve sistemleri yürüten temel yazılımları ingilizce olarak yazmışlardır.
    böylece ingilizce bilenler pc ve internet yazılımlarında gelişmişler diğerleri ise onların ürünlerini satın alarak para ödemişlerdir. abd ingiltere ve hindistan yazılımdan para kazanan ülkelerdir. hadi abd ve ingiltereyi anladıkta hindistan niçin?. çünkü hindistan bir ingiliz sömürgesidir ve halkın yarısı ingilizce bilir. yani ingilizce bilen yazıyor ve para kazanıyor.
    peki pc ve internet programı yazmanın başka yolu yok mu?
    bunun alternatifi var elbet.
    alternatif bütün dillerdir. yani her dili temel bilgisayar dili yapabilirsiniz. mesela türkçe. türkçe temel olabilir. yeterince yazılım elemanı yetiştirirseniz türkçe programlama dilleri yazarak dünya da söz sahibi olabilir ve para kazanabilirsiniz. ancak bunu başarmak devlet bütçesi kadar para gerektirir.
    dolayısı ile bu ancak bir macera olur.
    oysa pc ve internet yazılımlarında ingilizce hegomanyasını kırmak mümkün.
    bunun yolu diğer bütün ülkelerin ortak çalışmasıdır. ve taktir edersiniz ki hepsi kendi diliyle olsun ister. ancak böyle bir kavgaya da gerek yok.
    eğer ülkeler isterse ingilizce ülkelerinin pc ve internet sömürüsünü kaldırmak için bir çıkış yolu bulabilirler. gerçek evrensel diller vardır. mesela rakamlar. kelimelerin eşlenmesi zordur. ama rakamlar daha kolay eşleşebilir.

örneğin internet üzerinden veri transferini sağlamak için yazılan bir çok dil vardır. en meşhurları php, asp, cgi. ve bu programlama dilleriyle karşı tarafa veri gönderebilmek için karşı bilgisayarda da bu dilleri okuyabilecek aynı programların yüklenmiş olması gerekir. yani herkes istediği programlama diliyle program yazabilir ama karşı tarafa yollandığında sizin o programlama diliniz orada yüklü değilse sizin verilerinizi okuyamaz. işte bu sorunu ortadan kaldırmak için ortak bir dil olsun diye"html" dilini geliştirdiler. ve sizin internete bağlandığınız internet explorer ya da firefox gibi tarayıcılarda bu dili okumaya ayarlıdır. böylece hangi programlama dilinde yazılmış olursa olsun her veriyi görebilirsiniz. ama sorun şu ki html dili de ingilizcedir. yani ingilizce bilmiyorsanız bu programı bile anlayamaz ve geliştiremeziniz.
    ve bir tekel oluşur. bu tekelleri kırmak için açık kaynak kodlu yazılımlar denilen bazı girişimler olsa da onlarda ikinci bir tekel olarak kalıyorlar. çünkü onlarda ingilizce tabanlıdır. mesela eski adıyla unix; yeni adıyla linux isletim sistemi.. açık kaynak kodludur ve herkes evinde oturup geliştireblir. ama onunda gilistirildiği programlama dilleri ingilizcedir. bu işlerim sistemini türkiyeye uyarlamak için oluşturulan bir proje var. "uludağ" (ulusal dağıtım) adında. ve linuxü türkçeye uyarlayıp "pardus" adıyla yayınlıyor. ama onun bile temel dili ingilizce.

oysa bilgisayar üzerinde oluşturulan bu evrensel sömürü düzeninin yerine yapılması gereken şey her insanın anlayabileceği gerçek evrensel diller ile ortak protokoller oluşturmaktır. rakamlar ile oluşturulan bir dil hem tüm insanların anlamasına yarar hemde geliştirilmesi daha kolay ve hızlı olur. ve hemde bu pazar herkese açık olur. program yazmak isteyen bir kişi önce en az 1 yıl uğraşıp ingilizce öğrenmek zorunda kalmadan sadece yazmak istediğini yazar ve kendi dilinde yazdığı bu program otomatik olarak sayısal protokole dönüştürülerek tüm dünya insanlarının anlayabileceği bir hale gelir.
    çünkü mantık basit: bir rus rusça olarak bir program yazıyor, onu sayısal protokolde kaydediyor, o anda her bir döngü ve komut sayısal karşılığı olarak kaydediliyor. o programı ben burada açarak geliştirmek istediğimde o sayısal protokolün komut ve döngü dizinleri bende türkçe olarak açılıyor. sonra ben türkçe yazıyorum ve kaydediyorum, rus açıyor rusça olarak görüyor.
    pascal, fortran, C/C++ gibi pc dilleri ile jawa, jawa script, php, perl, mysql, sql, cgi gibi internet veritabanı ve transfer dilleri de bu mantıkla muadilleri oluşturularak evrensel mantık dillerine çevrilebilir.

kim bilir! belki de yeni medeniyetin temeli böyle bir çalışmanın başlatılması ile mümkün olur.

Milli Görüş; hakkı üstün tutmaktır!

En Mantıklı Yazı

Abi o kadar yazı okudum ama şuan okuduğum yazı bence okuduğum en mantıklı yazı.

Yoo! yanlış anlamayın çok bilgisayar dillerinden anladığımdan değil. Ama şurası insanın kafasını çok karıştırıyor. Amerikada 12 yaşındaki çocuk bizdeki kocaman mühendislerin yapamadığı programları yapabiliyor.

Neden? Sizin dediğiniz gibi program dili ingilizce. Birde en tehlikeli şey ise programlama ve yazılım dilleri bütün dünyada artık her sektörde kullanılmaya başladı ve daha değişik sektörlere ulaşacakta. Şunu birde şöyle değim ingilizce eğer böyle giderse dünyanın ortak dili konumundan ana dili konumuna gelir.

Buda bizim ne kadar dilimizi korumamız gerektiğine geliyoruz.

Ben bütün arkadaşlara Türk işletim sistemi olan PARDUS'u öneriyorum.

En azından Türk yazılım dünyasının önünü biraz daha açmış oluyoruz.

Bilgisayarla ilgili benim aklıma takılan mesele şu olmuştur hep; Acaba neden bilgisayarda bir işlem yaparken hep emir kipleri kullanıyoruz?
    "kaydet, kes, gönder,vs.vs"

BAKIRKÖY MGV

Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    3,120
    Blogdaki Konular
    18
    size daha komiğini söyliyeyim, "Sistem çalışır durumda ve kararlı" mesajıyla ilk karşılaştığımda dakikalarca gülmüştüm.
    ne diyelim, buda microsoftun bir tercihi. o ne derse o!
    gerçi şimdi bilgisayara: -kopyalarmısınız, kesermisiniz, gönderirmisiniz gibi ricada bulunmakta abes olur ama neticede emir kipi kullanmakta insanoğlunu otomasyon denen çarkın dişlisi olmaya doğru hızla gidiyor.
    teknoloji felsefecilerinin tartıştığı bir görüş var. otomasyon insanı sınırlıyor fikri ağır basıyor bu görüşte. şöyle ki otomobilinizin camını elinizle kol çevirerek açmak ile düğmeye basarak açmak arasında müthiş bir sınırlandırma bulunuyor. çünkü düğmeye basmak kolay gibi görünsede gerçekte o düğmenin yetenekleri ile sınırlı kalıyorsunuz. o düğme camı hangi hızda açarsa siz ona razı olursunuz.
    ha keza bilgisayarlar ve işletim sistemleri de öyle. onların izin verdiği ve sahip oldukları işlevsellik kadar iş yapabilirsiniz.
    ve düşünün ki emir kelimeleri bize ondan üstün olduğumuz hissini verse de hem fiilen hemde zihnimizde bizi kendi kölesi yapıyor.

Bu mesele biraz da şuna benziyor ;

İlk kağıt mendili imal eden ''selpak'' markasıdır. Bakkala gidip ''abi bi kağıt mendil verir misin?'' yerine, ''bi selpak'' diyoruz... Başka onlarca kağıt mendil markası olmasına rağmen...

Ne bileyim belki de benzemiyordur.... Gece gece
    Klavye Mücahidi

yaşar atay
    Misafir

çaresi nedir

Hep dertler anlatılı ama çözüm sunan yok başlatın bir planlı kampanya ,çıkış önerilerini belirtin milyonları peşine takayım.selam

Kayıtsız
    Misafir

neden ingilizce...

Neden ingilizce... aslında basit mantıkla düşünmek lazım adamlar bu işin temelini yapmış ve buna imkanlarını mesailerini vs tüm imkanlarını bu işin üzerine yoğunlaştırmışlar ve neticede bu günlere ve bu durumlara gelmişler. her toplum gibi ve her birey gibi onlarda kendi nesillerini kendi varlıklarının devamı ve bekası için çalışıyorlar. elbette kendi çalışmalarını herkesin değiştirebileceği ve kendilerine ihtiyaçları olmadan yada kendilerine herhangi bi çıkar sağlamadan toplumun yada diğer milletlerin kullanımına sunmaları beklenemez. günümüz rekabet ortamında da bu böyle değilmidir. Bir ürünü yaparsınız yada siz patentini alıp geliştirirsiniz ve diğer 3. kişi yada kurumlar bunu kullanmak için size bedel öderler. Bu işin bedeli ile ile siz ürününüzü yada kendini geliştirirsiniz. onlarda öyle yapıyorlar. Afedersiniz Neden ingilizce diye bi soru sormak zorumuza gidiyorsa. 1 sn yi bile boşa geçirmemek ve çalışmak lazım. çok çalışmakda yetmeyecektir daha çok daha çok çalışmak lazım. Birileri ellerindeki ekonomik gücü kullanarak bizim kuyumuzu kazıyorsa uyanık olum o kuyuya oları atmak lazım buda daha çok daha çok çalışmakla olacaktır...

Kayıtsız
    Misafir

slm

Öncelikle bunda kimseyi suçlayamayız. Her millet kendi diline eş değer arayüz yazılım geliştirici programar yazabilir. Sonuç itibari ile pascal, fortran, C/C++ gibi pc dilleri ile jawa, jawa script, php, perl, mysql, sql, cgi gibi programlara dillerinin mantıgı'da aynı değilmi. Sonuç itibari ile bu programlar matamatiksel işlemleri CPU ve RAM'lere aktarımını saglayan arayüz programlar.
    Sen kendin Türkçe Arayüz program yap, yine gidecegi yer matamatiksel değişkenler olmaycak mı?
    öng. Where SQL 'de sorgulamada bir komutmudur. Nereden anlamında kullanılıyor. SQL bunu NEREDEN olarak değilde Where olarak biliyor.
    Türk bir veritanabı yapasın...
    Where yerine Nereden komutunu kulansın.
    Değişen ne olacak ??
    Yazılım dili olarak düşünürsekde aynı değilmi
    End, Begin, Resume, To do, İf... vs....

Yani suçu kendimize aramalıyız. Bence...

cavitöner
    Misafir

Kendİne İyİ Bak!

Kendİne İyİ Bak,su Akar Yatagini Bulur. Dİye-dİye Bu GÜnlere Geldİk.aynen Nasrettİn Hocanin Hİndİsİ Gİbİ,dÜsÜnmeden,gecmİsİne-gelecegİne Sahİp Olmadan Neden-nİcİn Demeden Calismadan,arastirmadan,su Yatagini Bulsun Dİye Daha Coookkk Beklerİz.bİz Beklerken Eller Kanallar Aciyor,ummana Aciliyor.bekleyİn Su Yatagini Bulur! Reklamlarimizda TÜrkİye Yazacagimiz Yerde (turkey)yaza Yaza Bu GÜnlere Geldİk.aahhh Hocanin Hİndİlerİ Aahhh!!!!!!!!!!

Kayıtsız
    Misafir

ne önemi var?

Artık olan olmuş .Yapılacak tek şey iyi bir İngilizce öğrenip faydalı programlar yaparak insanlığa hizmet etmek...

Kayıtsız
    Misafir

süpersin valla :))

Alıntı Kayıtsız tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Artık olan olmuş .Yapılacak tek şey iyi bir İngilizce öğrenip faydalı programlar yaparak insanlığa hizmet etmek...
    SÜPER FİKİR

Önemsiz
    Misafir

bütün iş tarihte malesef

düşünsenize, eğer balkan harbi olmasaydı, osmanlı I dünya savaşına katılmasaydı.. bu gün bilgisayar Osmanlıca olacaktı.. birde burdan düşünün işte..
    nasıl mı olacaktı.. osmanlı o kadar çok cephede savaşmasaydı gücsüz duruma geçmeyecekti.. eriyip yok olup gitmeyecekti.. abd ve ingilderede bu kadar büyük devletler olmayacaktı.. osmanlı hala büyük olacaktı.. bilgisayarı ya kendi yapacaktı.. yada parasını verip osmanlıca yaptıracaktı.. tabi en son varacağımız yerde BASIC değil BASİT olacaktı..

Kayıtsız
    Misafir

Zulüm yaptilar zengin oldular!

Amerikalilar, 500 senedir hep zulum yaptilar zengin oldular. Seytanliklarinin bini bir para! Yaptiklari Pislikleri yazmaya korkuyoruz!
    www.esir.webbyen.dk Muzaffer Alev Kopenhag- ishoej - Danimarka

tanrı misafiri
    Misafir

selam

pek kıymetli admin kardeşim.sana kesinlikle katılıyorum.söylediğin şeylerin illaki birinin biyerinden tutulmalı.yani bir proje üretilip üzerine gidilmeli.ya anadil olarak ingilizceyi benimsiyeceğiz.ki bunu yapmassak 12 yaşındaki çocuk bizim 30 yaşımıza bedel olacaktır.
    türkçe konuşup programcı olmak istememiz daha programa geçmeden ömrümüzden yıl almakta ve hiçbir zaman anadil gibi olmamaktadır nitekiim.eğer türkçe konuşacağız diyorsakta şunu yapmalıyız. pardus türevi programlara geçerek herkesin bu program üzerinde yoğunlaşmasını sağlamalı ve kendi yazılım dillerimizi türkçe yazarak kendi gücümüzü ortaya koymalıyız.ben bir türkçe yazılım dili varmı bilmiyorum nasıl olurdu ne bileyim olursa ,olmassa, kopyala ,sil ,kaldır,sonuçla gibi komutlarla bir program yazılsaydı ne güzel olurdu.ancak ikinci yol oldukça meşekkatli ve biz bir adım attık ama devamını getirmek mümkünmü bunu ileride görüceğiz. ama şurasıda bir gerçek birçok şeyde dünya dili ingilizce olmuş durumda kendi dilimi bile kullanacağım deseniz ingilizceyi eğitim yılllarının bir yılında sağlam bir şekilde vermek gerekli özelliklede yeni beyne sahip olan ilkokul sonrası çocuklara çünkkü zaman geç kalmayı affeden bir zaman deil.yani ingilizce öğrenilmeli mutlaka eh ben ingilizceyi öğrendim türkçemi korurmuyum. bilemem ama şu olabilir i lerde ingilizce konuşuruz biz türküz deriz ingilizin bile diline sahip çıkarız ingilizi yabancı gibi yaparız.buda zayıf bii ihtimal gibi olsada çıkar bir yol ama ikisinden birine karar vermiş durumda deiliz malesef.bence şunu yapabiliriz zaten türkçenin yarısı ingilizce olmuş.ingilizceyi öğrenip 1-0 mağlup başlayıp maçı 1 ggol fazla atıp eşitlemeye çalışmak en mantıklısı bu benim fikrim herkesin görüşüne saygı duyarım.ne bileyim pardusun sitesini açtım kaynağı görüntüle diyorsungarip garip şeyler çıkıor öğrenmeli ingilizceyi ilkokul sonunda.ve kodlaması açık bir dile yoğunlaşmalı.yoksa kulubeye bağlı hareketi sınırlı bir köpekten öteye geçemez hiçkimse

tanrı misafiri
    Misafir

ha bu arada unuttum

bu arada unutmuşum dielimki adamlar temel donanıma hükmeden unix i geliştirmiş aynı komutların türkçesi ile bişeyi sıfırdan üretmeden temel mantığı aynı programlamada mümkün
    üstelik visual b nin aynısını türkçe yaptığımızda üzerinde bişeyler bina edilebilir.tabi çakışma sorunlarına birşey diyemem diyorum ya bu yol meşakkatli geç kalınmış çünkü askerine çuvalı sineye çekiyorsan ingilizceyide sineye çekmeli artık arada kalacak zamanımız yok.

Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    3,120
    Blogdaki Konular
    18
    Alıntı yaşar atay tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Hep dertler anlatılı ama çözüm sunan yok başlatın bir planlı kampanya ,çıkış önerilerini belirtin milyonları peşine takayım.selam
    yaşar bey,
    uzun zamandır bu haklı serzenişiniz aklımdaydı. sorunu tespit edip ortaya atmak kolaycılıktır. bu yazımda bende bunu yapmıştım.
    bu yanıtınızdan sonra komplekse kapıltım desem yalan olmaz. bu işin bir çözümü olmalıydı ve ben onu buldum galiba.

başlangıçta bilgisayar dili için en büyük sorunun dil sorunu olduğunu düşünüyordum. ama öyle değilmiş. dil sadece işin %50si.

asıl mesele logaritma.

geçenlerde hindistanın ingiliz sömürgesindeki hali üzerine bişeyler okudum. ve öğrendim ki ingilizler hindistanda okullarda logaritma dersi koymuşlar ve tüm öğrencilere logaritmik tabloları ezberletmişler.

işte bu eğitim sistemi ingilizceye hakimiyet ile birleşince bugün hindistanı dünyanın yazılım sektörüne hükmeder hale getirmiş.

logaritmanın bilgisayar dünyasındaki yerini de araştırdım. ve gördüm ki artı ve eksi elektriği kullanarak metal bağlantılara iş yaptırmanın kökeninde logaritmik hesaplar yatıyor.

logaritmanın matematikte, fizikte, astronomide kullanılan birçok değişik tabloları var. ama bilgisayarlar açısından ufak bir tanım yazmak gerekirse şöyle söyleybiliriz. bilgisayar işlemcileri ve anakartları tüm işlemleri gerçekleştirirken artı ve eksi elektiriği kullanır. bu sayede artırma ve eksiltme yani toplama ve çıkarma yaparlar. işte bu noktada logaritmanın, çarpma ve bölme işlemlerini toplama ve çıkarma işlemine çeviren tabloları kullanılır. yani logaritma, çarpma işleminin toplama işlemi cinsinden ifadesidir.

hal böyleyken türkiye de yazılım sektörünü geliştirmek istiyorsak okullarda logaritmayı çok iyi öğretmeliyiz.

yapmamız gereken okullarda logaritma eğitiminin artırılmasını sağlamaktır.

diye düşünüyorum.

Bilgisayar; kendine önceden yüklenmiş program gereğince çeşitli bilgileri-verileri uygun ortamlarda saklayan ve istenildiğinde geri getiren, çeşitli aritmetik ve mantıksal işlemler yapan; çok hızlı çalışan elektronik bir cihazdır.

• Konrad Zuse'nin "Z makineleri". Z3 (1941) ikili sayı tabanına dayalı işleyip, gerçel sayılar ile işlem yapabilen ilk makinedir. 1998 yılında Z3'ün Turing uyumlu olduğu kanıtlanmış ve böylece ilk bilgisayar unvanını edinmiştir.
    • Atanasoff-Berry Bilgisayarı (1941) boşluk tüplerine dayalı olup, ikili sayı tabanının yanı sıra, sığaç tabanlı bellek donanımına sâhipti.
    • İngiliz yapımı Colossus bilgisayarı (1944), kısıtlı yazılımlanabilirliğine (kurulabilirliğine) karşın, binlerce tüp kullanımının yeterince güvenilir bir sonuç verebileceğini göstermiştir. II. Dünya Savaşı'nda Alman silahlı kuvvetlerinin gizli iletişimlerini çözümlemek için kullanılmıştır.
    • Harvard Mark I (1944), kısıtlı kurulabilirliğe sâhip bir bilgisayar.
    • ABD Ordusu tarafından geliştirilen ENIAC (1946), onluk sayı tabanına dayalı olup ilk genel kullanım amaçlı elektronik bilgisayar unvanına sâhiptir.

Bu kısa tarihi bilgiden sonra bilgisayarın dilinden bahsedelim. Bit (binary digit) : 0 ve 1’lerden oluşmuş, bilgisayarda bir anlamı olan en küçük bilginin adıdır.
    Byte : 8 bitin birleşimiyle oluşmuş 1 karakterlik bilgidir.
    Karakter : Harf, rakam veya semboller. Her birine 1 karakter denilir.
    Yani bizim klavyeden dokuduğumuz bir tuşu bilgisayar 0 ve 1 değiştirip hafızasına öğle kaydeder. Buraya kadar olan kısım bilgisayarın dilinin İngilizce olmadığını gayet net bir şekilde açıklamaktadır.

Gelelim yazılım olayına yani; kullanıcıların bilgisayarda işlerini yapmalarına imkân veren tüm programlara verilen genel addır.

Yazılımlar:
    1.Sistem Yazılımları
    2.Uygulama Yazılımları
    Olmak üzere iki ana gruba ayrılır.

Uygulama yazılımları; programlama dilleriyle yazılan kullanıcıya yönelik yazılımlardır. Sistem yazılımları ise uygulama yazılımlarının belli bir donanım grubu üzerinde pürüzsüz olarak çalışmasını sağlayan zemin programlarını içerir.

Şimdi bu programların yazıldığı dillere gelelim. Bulan kişilerin dillerinin İngilizce olmasından dolayıdır ki çoğu programlama dili ilk hali İngilizcedir. Bunun sebebi ise sadece bu tarz programları yapan ilk kişilerin dili İngilizce olmasında dolayı dırki kendi dillerinde yapmaları çok mantıklı değimli. Eğer Türkler icat etmiş olsaydı bilgisayarı tabii ki onu oluşturacak temel taşların komutların Türkçe olması kaçınılmazdı. Ama şurada bunu es geçmemeliyiz bilgisayar tamam İngilizce başlamıştır programlar İngilizce yazılmıştır ama. Sonraki zamanlarda diğer dillerde de bu programı yazabilecek insanlar yetiştiği zaman tabikide bu programların o yeni programcıların dillerine çevirmesi için yeni bir çalışma platformu çıkmıştır. Örnek olarak Windows verelim. Üretildiğinde İngilizce idi ama şu ana dünyada birçok dilde yayımlanmaktadır. Ve denildiği gibi İngilizce bilmek zorunda değilsiniz bilgisayar kullanmak için. Gelelim programlama dillerinde komutların halen İngilizce kalmasına yani BASIC – BASİT ikilemine. Bu tamamen bilgisayardaki entegrelerin programlanırken kullanılan dilin İngilizce olamazından başka hiçbir sebebi yoktur. Sizde kendi entegrenizi kendi programlama dilinizi yazın sizinde kendi dilinizde bir yazılımınız olsun. Bu aynı şuna benzetile bilir nasıl Kuran Arapça, çünkü Arap toplumuna indi İngilizce olması komik olurdu bu ada aynı durum İngilizce konuşan bir toplumda bir şey icat edilip Türkçe olması yine aynı şekilde komik olurdu.
    Onun için bence böyle o neden böyle bu neden böyle diyerek vakit kaybetmektense biz neden yapmadık bizde yapmalyız diyip bir şeyleri yapmaya çalışmak eminim ki olanı eleştirmekten daha verimli olacaktır. Ama biz Türklerin genel sorunu bu değimli zaten devamlı tarihte devamlı geçmişte olan olayları bir yerlere bağlama komplo teorileri kurmakla geçirdiğimiz vakit yüzünden geri kalmıyormuşuz zaten. 21yy da bilimin artik saniyelerle geliştiği zamanda halen nende masaya masa demişler felsefesiniz bırakmamış olmamamız gerçekten beni üzüyor. Bırakın bunları ve üretmeye çalışmaya ve tabii ki bunun sonucunda emeklerin karşılığını almamanı verdiği mutluluğu yaşamayız yazıp tartışalım.
    Bir hatam olduysa affola. Naçizane kendi fikirlerimi yazmaya çalıştım konu ile ilgili. Teşekkürler.

+ Konuyu Yanıtla

Tags for this Thread

Yer İmleri

Gönderme Kuralları