+ Konuyu Yanıtla
3 / 3 İlkİlk 123
53 sonuçtan 41 --- 53 arası gösteriliyor

Konu: Çin Seddi...Bilgi ve Resimleri...

çin işkencesi bu sed yürü yürü bitmez bir daha saldırsak da otoban yapsalar yanına: )))
    OTUR SıFıR

*imparatorum bu seddi yapacağımıza barış yapsaydık daha kolay olmaz mıydı?
    -gel bakayım sen şöyle!

*çin seddini yapanlardan birinin annesi:
    -oglum bak sen gerizekalı değilsin demekki çalışınca oluyomuş.

*imparatorum emriniz üzerine çin seddini bitirdik efendim
    -ulan malmısınız.. ben sizinle dalga geçmiştim o kadar duvar örülür mü hiç
    denyolar

-güzel oldu ama şimdi ilerde birileri çıkıp bunu uzaylılar yaptı derler.

-ben sana set yapamazsın demedim , duvarcı ustası olamazsın dedim

*oh hele şükür bitti çing
    -ne bitti çang?
    -çin seddi mi çang !
    -sana kim yap dedi ki çang ?
    *.......

-oha felan oldum abi ya

-anaaa dalmışız örmeye kaç metre olmuş bu be?!

*yanlış olmuş yıkın!
    - ne ne neeyyy?
    *ehuhehe şaka lan şaka

- ulan imparator diye başımıza getirdiğimiz adama bak.ne pis bi insanmış bu
    ya

-fazla mı gaza geldik lan, uzun oldu sanki..?!?

*abi o kadar yaptık acaba uzaydan görünür mü?
    - o ne ki?
    *bilmem içimden geldi öyle.

- keşke daha derli toplu bir şey yapsaydık. fotoğraf makinesine sığmaz bu.

*olum ilerde taklit etmesinler bunu?
    -oha, yok daha neler?
    *berline de duvar falan yaparlarsa ya?
    -berlin neresi be?
    -ne bilim budha sööletti heralde...

*şimdi ben bunu yaptım ama bi sor bakalım neden yaptım.
    -neden yaptın abi?
    *yapamazsın dediler.

-aaa? lan duvarı dışardan örmüşüz, biz nası gircez lan içeri

* abi biz bu seddi yaptık ama türkler göç etmiş be abi..

- korktuğumuz çok belli oluyomudur acaba?
    OTUR SıFıR

ve unutmadan uzaydan falan göründüğü yoktur bu bir şehir efsanesidir kimin uydurduğunu tahmin etmek çokda zor olmasa gerek : ))
    OTUR SıFıR

Kayıtsız
    Misafir

çin seddi

yazan=sibel ünlü

Dünyanın “7 Harikası”ndan biri olarak adlandırılan Çin Seddi, dünyanın en uzun geçmişe sahip ve en büyük çaplı askeri savunma projesidir. 7 bin kilometreden uzun olan Çin Seddi'nin yapım tarihi, M.Ö 9. yüzyıla uzanır. Zamanın Orta Çin krallıkları, kuzeydeki etnik grupların saldırılarını engellemek için, sınırlarda duman işaretlerinin verildiği kule ve kaleleri birbirlerine setlerle bağladılar. Çin Seddi böylece oluşturuldu. Bu, en eski Çin Seddi'ydi. Çin tarihindeki İlkbahar ve Sonbahar ile Savaşan Devletler dönemlerinde, krallıklar arasında sürekli savaşlar yaşandı. Büyük devletler birbirlerinden korunmak için, sınırlarındaki dağlara setler inşa ettiler. M.Ö 221 yılında, Qin hanedanının imparatoru Yinzhen, Çin'i birleştirdikten sonra, kuzeyde göçebe yaşam sürdüren ve hayvancılıkla geçinen atlı askerlerin saldırılarını önlemek için, daha önce kralların inşa ettirdikleri setleri birbirine bağladı. O dönemlerde Çin Seddi'nin uzunluğu artık 5 bin kilometreyi aşmıştı.

Qin hanedanından sonraki Han hanedanı, Çin Seddi'ni 10 bin kilometrenin üzerine çıkarttı. Han hanedanından sonraki 2 bin yılı aşkın süre içinde, her dönemin yöneticilerinin Çin Seddi'ni farklı derecelerde inşa ettirmeleriyle Çin Seddi'nin uzunluğu 50 bin kilometreyi aştı. Bu uzunluk, ekvatorun çevresinden bile fazladır.
    Şimdi görülen Çin Seddi, Ming hanedanı döneminde (1368-1644) inşa edildi. Çin'in batısındaki Gansu eyaletindeki Jiayu Geçidi'nden, kuzeydoğusundaki Liaoning eyaletindeki Yalu Nehri’nin kıyısına kadar uzanan ve uzunluğu 7300 kilometreden fazla olan Çin Seddi, dokuz eyalet, merkeze doğrudan doğruya bağlı şehirler ve özerk bölgelerden geçer. Bir savunma projesi olarak dağ sırtları boyunca inşa edilen Çin Seddi, çöller, otlaklar ve bataklıkları aşar. İnşasının farklı coğrafi özelliklere göre gerçekleştirilmesi, Çin milletinin atalarının zeka yaratıcılığını gösterir. Dalgalanan dağların sırtları boyunca inşa edilen Çin Seddi'nin dış tarafında uçurum vardır. Eski çağların askeri koşullarında, saldırganların Çin Seddi'nden geçmeleri mümkün değildi.

Çin Seddi'nde belli aralıklarla kuleler bulunur. Askerler, bu kulelerde dinlenir, silahlar ve tahıl da kulelerde korunurdu. Düşmanlar gelince, kulelerde yakılan ateşten çıkan dumanlarla savaş işareti verilirdi.

Kayıtsız
    Misafir

inanılmaz

çin seddi inanılmaz bir şey uzunluğu türkiyenin doğusundan batısına uzunluğundan fazlaymış

Kayıtsız
    Misafir
    kardeş çokkkkk saol bu çin seddi 7 harikadan 1. sırada olmalı 600 yıl sürmüş İŞTE BİZ TÜRKÜZZ

Kayıtsız
    Misafir

muhahaa

sosyal bilgiler dersine büyük ilgi duyuyorum bu çin seddini hunlar zamanında hunların en gelişmiş oldu zamanda yani mete han zamanında yaptıklarını öğrendim ayrıca mete han çini vergiye bağlamış korkmaları çok çok normall biz bağımsızlığımıza çok düşkünüz bi ara biz onların kölesi olmuşuz ama mete han gücünü göstermiş ayrıca çinliler bizi hile ile yenmiş bir hun evladı ile bir çin kızı evlenmiş ve çinli kız heryeri karıştırmış bu bilgi türklerin ilk yazılı kaynağı olan orhun kitabelerinde yazıyorr:))))

MOĞOLİSTANDAAA

ÇİNLİLER KORKUN BİZDEN:))))

Kayıtsız
    Misafir

çin seddi

İnsan bu kadar korkak olmaz ki ama savaş anında böyle bir yapıyı inşa etmek kolay olmayacağı için bir sırrı olmalı.

Uzaydan Dünyaya Bakıldığında Görünüyor Olması Bence Mükemmel :).
    ..Allah katında zafer; akidesini muhafaza edip cihada devam edenlerindir..

Kayıtsız
    Misafir

Türkler sağolsun

Bence yapana değil yaptırana bakmalı

misafir
    Misafir

çin seddinin sırları

ya bu kadar büyük çin seddini kaç ? yılda yapmışlar ya benim bildiğim bi kere çin seddi böyle değil... 6 .sınıf kitabında böyle göstermiyor....:))

Kayıtsız
    Misafir

zülkarneyn i araştır..nasıl yapıldığını öğrenirsin...keyf suresine bakmalısın ..

Allah dilerse sadece o nun ol demesi yeterlidir...

ayşegül koçtekin
    Misafir

gerçekten çok etkileyici

çok hayretler içinde bırakan bir eser,bu dünyamızın ilk üç tarihi yapısına girebilecek bir eser şuan 2013 yılında olduğumuza rağmen kimse böyle birşey yapamaz bence düşünün bide m.önce yapılmış...............

+ Konuyu Yanıtla
3 / 3 İlkİlk 123

Yer İmleri

Gönderme Kuralları