+ Konuyu Yanıtla
3 / 1 123 SonSon
53 sonuçtan 1 --- 20 arası gösteriliyor

Konu: Çin Seddi...Bilgi ve Resimleri...

 1. #1

  Çin Seddi...Bilgi ve Resimleri...

  Uzaydan bakıldığında ince, uzun bir dere gibi görülebilen, insan eliyle yapılmış tek eser olan Çin Seddi kuzeybatısı boyunca uzanan dünyanın en uzun savunma duvardır. Kalıntıları Po Hay körfezinde deniz kıyısında başlar. Pekin'in kuzeyinden geçerek batıya yönelir ve Huang-Ho nehrini ikiye bölerek güneybatıya uzanır. Gobi Çölü'nün güneyinden batıya yönelerek devam eder.

  İlk set, M.Ö.7. yüzyılda Chu Krallığı tarafından, günümüzdeki Henan eyaletinde yapılmış olup fazla uzun değildir. M.Ö.3. yüzyılda Hun, Tunguz ve Moğolların saldırılarını durdurmak ve ülkenin kuzey sınırlarını korumak için İmparator Qin Shin Huang (Çe-Huang-Ti), burayı boydan boya aşılmaz bir savunma duvarıyla kapatmaya karar verdi. M.Ö.221 yılında daha önceki krallıkların yaptırdığı duvarları birleştirek uzattı. M.Ö.3. yüzyıldan M.S.17. yüzyıla kadar Çinliler seddi uzatmaya devam etmişlerdir. Seddi onaran ve savunma amaçlı kullanan son hanedan Ming Hanedanı (1368-1644) olmuştur.

  Seddin yıkılmış olan kısımlarıyla birlikte uzunluğu 10.000 kilometreyi bulur. Bugün ayakta duran kısım Ming Hanedanı devrinden kalan 3.000 kilometrelik settir. Ancak asıl inşaat, M.Ö.221 ile M.S.608 yılları arasında yapılmıştır.

  Seddin kalınlık ve yüksekliği yer yer değişir. Genellikle duvarın yüksekliği 7-10 metre, taban kalınlığı 7 metre ve üst kalınlığı ise 6 metre civarındadır. Üzerinde atlar ve arabalar gidebilmektedir. Duvar boyunca siperlik ve okçu delikleri vardır. 200 metrede bir gözetleme kulesi veya kale ve 9 kilometrede bir fener kulesi bulunur. Duvar üzerinde yer yer saray ve tapınaklara da rastlanır. Bazı yerlerde setler, kademeli savunmaya imkan verecek şekilde bir kaç sıra halinde yapılmıştır.

  Çin Seddi, en uzun sürede yapılan ve en çok insan çalıştırılan yapıdır. M.S.555'te Beijing ile Datong arasındaki 500 km.lik duvarın yapımında 1.800.000 kişi çalıştırılmıştır. Badaling dağının üzerinden geçen seddin sadece 200 metrelik kısmını yapmak için bile binlerce kişi çalıştırılmış ve bu kişilerin isimleri bir taşa yazılmıştır.

  alıntı

 2. #2
  Dünyanın “7 Harikası” ndan biri olarak adlandırılan Çin Seddi, uzun bir geçmişe sahip ve en büyük çaplı askeri savunma projesidir. Güneybatıdaki Gansu eyaletinde bulunan Jiayuguan’dan başlayıp, Bohay körfezindeki Şanhayguan’da sona eren Çin Seddi’nin uzunluğuyla ilgili farklı iddialar bulunmaktadır. Çinli tarihçilere göre, Çin Seddi’nin uzunluğu 6 bin kilometre olup, Çinli arkeologların kuzeybatıdaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi ve doğudaki Şandong eyaletinde buldukları ve Çin Seddi’ne ait olduklarını iddia ettikleri bölümlerle seddin uzunluğu 7200 kilometreyi bulmaktadır.


  Çin Seddi' nin yapım tarihi, M.Ö 9.yüzyıla uzanır. Zamanın Orta Çin krallıkları, kuzeydeki etnik grupların saldırılarını engellemek için, sınırlarda bulunan, duman işaretlerinin verildiği kule ve kaleleri birbirlerine setlerle bağlamışlardır. Çin tarihinde yaşanan İlkbahar ve Sonbahar ile Savaşan Devletler dönemlerinde, krallıklar arasında sürekli savaşlar yaşanırmış ve büyük devletler birbirlerinden korunmak için, sınırlarındaki dağlara setler inşa etmişler.


  Dalgalanan dağların sırtları boyunca inşa edilen Çin Seddi'nin, dış tarafı uçurum olup, duvarlarının çoğunluğu, büyük tuğlalar, toprak ve küçük taşlarla dolu çuvallardan yapılmıştır. Duvar yüksekliği yaklaşık 10 metre, genişliği 4-5 metre arasındadır. Dört atın yan yana yürüyebildiği bu genişlik, askerlerin hareketlerine, tahıl ve silahların nakliyesine elverişli olarak yapılmıştır.  Çin Seddi'nde belli aralıklarla kuleler bulunmaktadır. Askerler, bu kulelerde dinlenir, silahlar ve tahıllarda bu kulelerde korunurmuş. Düşmanlar gelince, kulelerde yakılan ateşten çıkan dumanlarla savaş işareti verilirmiş.


  Günümüzde, Çin Seddi'nin askeri işlevi kalmamasına rağmen, kendine özgü mimari güzelliği, herkes tarafından hayranlıkla karşılanır. Çok muhteşem ve görkemli olan Çin Seddi, kuş bakışıyla, uçan büyük bir ejderha gibi görünmektedir.Yakından bakıldığında, görkemli kuleleri, dimdik merdivenleri ve dağ sırtında uzanan dalga şeklindeki yüksek duvarlarıyla, büyük sanatsal cazibe sergiler.

  Çin Seddi tarihi ve kültürel önemiyle, yüksek turizm değerine sahiptir. Çin'de şöyle bir söz vardır: "Çin Seddi'ne çıkmayanlar, gerçek adam sayılmaz". Çinli ve yabancı turistler, de Çin Seddi'ne çıkmış olmaktan gurur duyarlar. Çin Seddi 1987 yılında, "Çin'in Sembolü" olarak "Dünya Mirasları Listesi"ne alınmıştır.  Unesco tarafından belirlenen Dünya Kültür Mirasları Listesi'nde bulunan 730 yer arasında, Çin'den, Çin Seddi dahil olmak üzere 29 tarihi değer bulunmaktadır. Bunlardan biri de Terra Cotta müzesidir.

 3. #3
  .:EyvAllah:. Selman TOKLU kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Thu Jul 2007
  Konum
  Balıkesir
  Yaş
  36
  İletiler
  1,127
  bugün staj okulunda öğretim görevlisi eşliğinde
  son öğretmenlik uygulamam vardı
  anlatacağım konu ise Asya Hun Devleti
  Çin seddi hakkında bilgiye ihtiyacım vardı
  ilaç gibi geldi ablam eyvallah sağolasın :flowers[1]:
  icazetimizi aldık bugün elhamdülillah
  http://img217.imageshack.us/img217/9784/126tm1.gif

 4. #4

  Çin Seddi'ni Koruma Projesi başlatıldı

  Çin'in devlet düzeyindeki tarihi eseri Çin Seddi, Dünya Mirasları listesine alınan ilk grup miraslar arasındadır. Çin Seddi'nin korunması, her zaman ülkedeki tarihi eserlerin korunma çalışmalarının öncelikli konusu oldu. "Çin Seddi'ni Koruma Projesi"nin başlatılmasıyla ilgili çalışma toplantısı, Çin Devlet Tarihi Eserler Bürosu tarafından 24 Şubat 2005 günü Hebei eyaletinin Qin Huangdao kentinde düzenlendi. Toplantıya Çin Seddi'nin geçtiği 11 eyalet, özerk bölge ve merkeze doğrudan bağlı kentin tarihi eserler yönetim birimlerinin başkanları ve tarihi eserleri araştırma enstitülerinin uzmanlarından oluşan 46 temsilci katıldı. Devlet Tarihi Eserler Bürosu Başkan Yardımcısı Tong Mingkang toplantıda bir konuşma yaptı.

  Tong Mingkang, konuşmasında, "Çin Seddi'ni Koruma Projesi'nin, bilimsel şekilde koruma; hasar gören bölümleri zamanında onarma; tarihi eserlerin orijinali ve bütünlüğünü koruma ilkesi doğrultusunda Çin Seddi'nde onarım projesi uygulama, Çin Seddi'ni düzensiz şekilde onarma ve belli amaçla değişiklik yapmaya kararlılıkla karşı çıkma gibi özellikler taşıyacağını" ifade etti. Tong Mingkang, Çin Seddi'ni koruma çalışmalarıyla ilgili olarak taleplerini şöyle sıraladı:

  1) "Çin Seddi'ni Koruma Projesi"nin başlatılmasıyla ilgili çalışma toplantısında kabul edilen prensipler hayata geçirilere,k ayrıntılı çalışma taslağı saptanmalı ve denetim çalışmaları güçlendirilmeli;

  2) Çin Seddi'ni korumayla ilgili olarak özel birim ve kişiler görevlendirilmeli, bu amaca ulaşılması için sorumluluk sistemi uygulanmalı;

  3) Bilimsel teoriler ve ileri teknolojilere başvurularak Çin Seddi'nin orijinalliğinin ve bütünlüğünün korunması sağlanabilir.

  Hebei ve Gansu eyaletlerinin Tarihi Eserler Bürosu Başkan Yardımcıları Xie Fei ve Liao Beiyuan toplantıda Çin Seddi araştırma çalışmalarıyla ilgili kendi plan taslaklarını anlattılar. İki eyalet, Çin Seddi'nin bölgelerindeki genel durumuna göre araştırma bölümlerini belirleyerek, çalışma prosedürlerini saptadılar. Çin Mimarlık Tasarım Araştırma Enstitüsü Başkanı Chen Tongbin toplantıda, 2006-2014 yıllarını kapsayan "Çin Seddi'ni Koruma Genel Programı"yla ilgili bilgileri aktardı. Programın içeriği şu noktalardan oluşuyor:

  1) Çin Seddi'nin kaynakları ile ilgili kapsamlı araştırma yapılarak, Çin Seddi'nden çıkarılan tarihi eserler için özel arşiv bürosu kurulacak.

  2) Koruma bölgeleri ve inşaat yasağı kapsamındaki bölgeler belirlenecek;

  3) "Çin Seddi'ni Koruma Yönetmeliği" saptanmalı,

  4) Çin Seddi'nin korunmasıyla ilgili tanıtım ve eğitim çalışmaları verimli şekilde yürütülmeli;

  5) Çin Seddi'ni koruma ve onarma planı bilimsel şekilde saptanmalı, Çin Seddi'nin önemli bölümlerinin onarım projesine öncelik tanınmalı;

  6) Yasaya göre Çin Seddi'ni koruma çalışmalarına yönelik denetim ve yönetim güçlendirilmeli, Çin Seddi'ne hasar veren kişiler mutlaka ciddi bir şekilde cezalandırılmalı,

  7) Çin Seddi'ni koruma çalışmalarına daha çok yatırım yapılmalı.


  alıntı

 5. #5

 6. #6
  türkiyem Ahmet GÜNDÜZ kullanıcısının Görüntü Resmi
  Giriş
  Mon May 2008
  Konum
  sincan
  Yaş
  32
  İletiler
  138
  Blogdaki Konular
  4
  vay be türklerden bu kadar mı korktularda bu duvarı ördüler
  aaa ne güzel ya sende mi öyle düşünüyosun?

 7. #7
  Kısıtlanmış Üye
  Giriş
  Wed Jan 2008
  Konum
  Acı Ve Gözyaşı ile Islanmış Topraklar
  Yaş
  29
  İletiler
  1,533
  Blogdaki Konular
  5
  Emeğinize sağlık çok güzel bir çalışma buda aslında bir Türk destanıdır :)
  ѕєηιη ƒαякıη вєηιм тαяzıм .......

 8. #8
  Kayıtsız
  Misafir
  Çok gÜzel tŞk...

 9. #9
  Kayıtsız
  Misafir

  şafak

  bu kadar ödlekler mi ya

 10. #10
  fatihbilir
  Misafir
  eline sağlık..allahrazı olsun..

 11. #11
  Kayıtsız
  Misafir

  çin seddini sırrı

  araştırmalarıma göre çin seddinin uzunluğu 2550 km olduğunun kanıtına vardım bide şu açıklamaları söylüyorum savaş esnasında bu kadar büyük bir seddi nası yapmışlar mutlaka bunun bir sırrı olmalı

 12. #12
  Kayıtsız
  Misafir

  xxx

  Alıntı Kayıtsız tafarından gönderildi Mesajı Göster
  araştırmalarıma göre çin seddinin uzunluğu 2550 km olduğunun kanıtına vardım bide şu açıklamaları söylüyorum savaş esnasında bu kadar büyük bir seddi nası yapmışlar mutlaka bunun bir sırrı olmalı
  dehşet

 13. #13
  mustafabal
  Misafir

  sametyilmaz

  çok sanki türkler adam yiyo vay be

 14. #14
  Misafir
  Misafir
  aynen katılıyorum sanki yiyoruzzzzzzzzzz

 15. #15
  yeeeaaah
  Misafir

  cin seddi

  çok dehşet bi şey beyendim 'ama çin seddiyi yaptıran düşmanlarını sedin altına mi?' gömmüş bilen var mi

 16. #16
  cimbombom
  Misafir
  çin seddi yıkıulsa ne olur.türkler batarmıııı yooooo. sorun yok demektirrr. hem yıkılsa ne olur . buda soru olsun

 17. #17
  gizem
  Misafir

  çin

  sağolun güzel olmuş

 18. #18
  Kayıtsız
  Misafir

  çin seddi

  çinler bu duvarı yaptıkları için çok akıllı ama bi o kadarda korkak hehehe

 19. #19
  Kayıtsız
  Misafir
  Çin Seddi Alm. Grosse Nouer, Chinesische Mauer, Fr. La Grande Muraille de Chine, İng. Great Wall. Uzaydan bakıldığında ince, uzun bir dere gibi görülebilen, insan eliyle yapılmış tek eser olan Çin Seddi, Çin'in kuzeybatısı boyunca uzanan dünyanın en uzun savunma duvardır. Kalıntıları Po Hay körfezinde deniz kıyısında başlar. Pekin'in kuzeyinden geçerek batıya yönelir ve Huang-Ho nehrini ikiye bölerek güneybatıya uzanır. Gobi Çölü'nün güneyinden batıya yönelerek devam eder.

  M. Ö. 221-210 yılları arasında, Çin İmparatoru Si-Huangti tarafından yaptırılan sed, Sarı Denizin kuzeyindeki Liaotung Körfezi kıyılarından başlar, dağları ve boyun noktalarını takib ederek Kansu eyaletine kadar devam eder. 5000 km uzunluğunda ve 5-10 m yüksekliğinde, 5-8 m genişliğinde, kalın ve yüksek duvarlardan ibaret olan bu surların üstünde her 200 adımda bir 12 m yüksekliğinde kuleler bulunur. Ayrıca başlıca karayollarına tesadüf eden geçit yerlerinde de 40 kadar abidevi kapısı vardır. Çinliler Türk ve Moğolların istilasından korktuğu için bu seddi yapmışlardır. Bu seddin yapılmasına rağmen Türk ve Moğolların akınlarıyla Çin ülkesi istila edilmiştir ve Çinliler yapılan saldırıları engelleyememişlerdir. M.Ö. 211 senesinde Hun Türkleri tarafından aşılan Çin Seddi, ikinci defa 1644’teki Mançu istilasında da aşılmıştır. Çin mimarlığının en eski ve büyük eseridir. On beş ve on altıncı asırlarda önemli tamir gören Çin Seddi günümüzde turistlerin çok ilgisini çekmektedir.

  Çince Çang-Çeng (Uzun duvar), Asya'nın en eski ve en büyük anıtsal yapılarından biri. M.Ö. III. yy.da Çin imparatoru Çe-Huang-ti tarafından, Çin'i bozkır kabilelerinin akınlarından korumak için yaptırıldı. Birbirini izleyen Çin sülaleleri tarafından sürekli olarak onarıldı ve sağlamlaştırıldı. Bugünkü kalıntıları Ming hanedanı devrinden (XV.-XIV. yy.) kalmadır.

  Çin Şeddi, Po hay körfezinde deniz kıyısından başlar, Pekin'in kuzeyinden geçerek batıya yönelir, Huang-ho ırmağının en yukarı dirseğine ulaşır, ırmağı ikiye bölerek güneybatıya yönelir, Lan Cu'ya kadar Huang-ho'yu izler; Gobi çölünün güney kıyısından batıya doğru, başlangıcına paralel olarak uzanır (2500-3000 km).

 20. #20
  harun camboko
  Misafir

  çin

  ya ben bukadar büyük oldugunu bilmiyordum.bukadar büyük olunca bende çok şaşırdım.ozamanlarda bu kadar büyüklükte nasıl yapıldıgını çözemedim.buda bir iş olmalı.o kadar taşı nerden buldular.hadi taşı buldular.insan kaçyıl ugraşır.türklerin akınlarını bu kadar ciddi bir akın olsa bileyinede buna gerek yoktu

+ Konuyu Yanıtla
3 / 1 123 SonSon

Yer İmleri

Gönderme Kuralları

 • You may not post new threads
 • You may post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •