+ Konuyu Yanıtla
18 sonuçtan 1 --- 18 arası gösteriliyor

Konu: Bu Çeşmeden Müslümanların Su İçmesi Haramdır

Bu Çeşmeden Müslümanların Su İçmesi Haramdır

Vaktiyle uyanık bir müslüman, caminin önüne bir çeşme yaptırır. Çeşmenin üzerine de kocaman bir levha şeklinde; 'Bu çeşmeden müslümanların su içmesi haramdır' ibaresini yazdırıp astırır.

Bu tuhaf olay önce kadıya sonra da padişaha kadar ulaşır. Adamı çağırırlar:

"Sen caminin önüne çeşme yaptırmışşın. Bir de üzerine şöyle şöyle bir yazı yazdırmışşın. Seni bozguncu herif!" diye de adamcağıza çıkışırlar.

Adam padişahın huzurunda:

"Durun hele efendim, arz edeyim..." der, "bir de beni dinleyin. Ben bunu bir meseleyi anlatmak için yaptım. Bakın bugün cumartesidir, gidin havradan bir yahudi hahamını alıp getirin."

Padişahın emriyle giderler, hahamı alıp getirirler. Bütün Yahudi cemaati, hahamın arkasından gelir:

"Bu bizim din adamımızdır. Bize nasihat ediyor, vaaz veriyordu. Kanuna aykırı bir şey söylemedi ki, alıp buraya getirdiniz" derler.

Çeşme yapan adam: "Bırakın gitsin" der. Bırakırlar Hahamı!

Sonra adam:

"Ertesi gün Pazar. Gidin kiliseden birde papazı alıp getirin" der, giderler papazı da getirirler. Ayni şekilde bütün hıristiyan cemaati papazla birlikte gelirler ve:

"Bu bizim din adamımızdır. Bize vaaz ediyordu. Kanuna muhalif bir şey söylemedi, bırakın" derler.

Çeşme yaptıran adam: "Bırakın gitsin" der. Ve sonra yine:

"Bu gün de şehrin en büyük camisi olan şu çeşme yaptırdığım caminin hocasını vaaz ederken kürsüden indirip getirin" der.

Giderler, hocayı kürsüden indirip getirirler. Bir de bakarlar ki, hoca iki polisin ortasında tek başına tıpış tıpış geliyor. Camide ise cemaat bir birbirleriyle homurdanıyorlar :

-Gördün mü?.. İşte böyle yaparlar!.. Senin ne işin var siyasette?.. Sen hoca adamsın!.. Kıyamet hocalardan kopacak!.. Ağzını tutsaydın!..

derlerken çeşmeyi yaptıran adamcağız:

"Gördünüz mü? İşte ben bunu anlatmak istedim. Müslümanların bu halleriyle çeşmeden su içmeleri reva mıdır?"

Acaba batı bizi sadece teknolojide mi geçti? Yoksa...
    ............................................................ .

yakamozaik Samet AYDIN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Fri Mar 2007
    İletiler
    2,735

bildiğime göre bu çeşme sultan ahmet meydanındaki sultan ahmet çesmesiydi aynı hikaye ordaki görevlilerden kime sorarsınız anlatır ve çeşmedende bu yüzden su kesilmiş
    bir çöl bul kendine
    belki sonra bir Leylâ/n.arıman

Alıntı Emin YILMAZ tafarından gönderildi Mesajı Göster

Vaktiyle uyanık bir müslüman, caminin önüne bir çeşme yaptırır. Çeşmenin üzerine de kocaman bir levha şeklinde; 'Bu çeşmeden müslümanların su içmesi haramdır' ibaresini yazdırıp astırır.

Bu tuhaf olay önce kadıya sonra da padişaha kadar ulaşır. Adamı çağırırlar:

"Sen caminin önüne çeşme yaptırmışşın. Bir de üzerine şöyle şöyle bir yazı yazdırmışşın. Seni bozguncu herif!" diye de adamcağıza çıkışırlar.

Adam padişahın huzurunda:

"Durun hele efendim, arz edeyim..." der, "bir de beni dinleyin. Ben bunu bir meseleyi anlatmak için yaptım. Bakın bugün cumartesidir, gidin havradan bir yahudi hahamını alıp getirin."

Padişahın emriyle giderler, hahamı alıp getirirler. Bütün Yahudi cemaati, hahamın arkasından gelir:

"Bu bizim din adamımızdır. Bize nasihat ediyor, vaaz veriyordu. Kanuna aykırı bir şey söylemedi ki, alıp buraya getirdiniz" derler.

Çeşme yapan adam: "Bırakın gitsin" der. Bırakırlar Hahamı!

Sonra adam:

"Ertesi gün Pazar. Gidin kiliseden birde papazı alıp getirin" der, giderler papazı da getirirler. Ayni şekilde bütün hıristiyan cemaati papazla birlikte gelirler ve:

"Bu bizim din adamımızdır. Bize vaaz ediyordu. Kanuna muhalif bir şey söylemedi, bırakın" derler.

Çeşme yaptıran adam: "Bırakın gitsin" der. Ve sonra yine:

"Bu gün de şehrin en büyük camisi olan şu çeşme yaptırdığım caminin hocasını vaaz ederken kürsüden indirip getirin" der.

Giderler, hocayı kürsüden indirip getirirler. Bir de bakarlar ki, hoca iki polisin ortasında tek başına tıpış tıpış geliyor. Camide ise cemaat bir birbirleriyle homurdanıyorlar :

-Gördün mü?.. İşte böyle yaparlar!.. Senin ne işin var siyasette?.. Sen hoca adamsın!.. Kıyamet hocalardan kopacak!.. Ağzını tutsaydın!..

derlerken çeşmeyi yaptıran adamcağız:

"Gördünüz mü? İşte ben bunu anlatmak istedim. Müslümanların bu halleriyle çeşmeden su içmeleri reva mıdır?"

Acaba batı bizi sadece teknolojide mi geçti? Yoksa...
    Evet tabi olarak hikaye yeni degil ama sanırım günümüz sözde müslümanlarını
    tasvir içinde çok güzel bir paylaşım sagolasın kardeş.
    İnsan bu su misali,kıvrım kıvrım akarya ...

Erbakan hocama yapılanlar geldi aklıma...
    "Söylesem tesiri yok, Sussam gönül razı değil..."

ne kadar tanıdık,

ne kadar taze bir hikaye,

bana çok aşina geldi,

Bizlere ise;

Muhterem Erbakan Hocamın malum olayından sonra,

değil hayrattan su içmek;

sanırım hava da, su da haram......
    Alemin nakşını hayal görürüm. O hayal içre, bir cemal görürüm.
    Cümle mevcudat ki, mazhar-ı Hak'tır. Anın içün, kamu kemal görürüm.
    Tecelli cilvesi, cümle gölgeler. Her zerresi binbir ismin belgeler.
    Hay varken hayale kanmaz bilgeler. Zat-ı Hak'tan gayrı zeval görürüm.

only time.... Zehra ŞENSOY kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Fri May 2008
    İletiler
    20
    çok güzelmiş. çok güldürdü bu kıssadan hisse:)
    “İnanç, göremediklerinize inanmaktır; bu inancın ödülü ise inandıklarımızı görmektir...”

Anti-Siyonist İsmail CENGİZ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat Mar 2007
    İletiler
    1,972
    Ben bunu başka şekilde duymuştum bu şekilde de duymam daha değişik oldu eline sağlık:)

Kayıtsız
    Misafir

farklı bir bakış

Kıssanız çok hoş. Ancak bu milletin tarihini bilmeden yakıştırılan bir hadise. Belkide gerçektir, gerçekse bile bu milletin çöküş zamanına denk düşmektedir. Bu millet devlet başkanına emirul müminin olarak gören bir anlayıştan gelmektedir. Kolay kolay itaatsizlik yapmaz ve alındıysa başı zamana bırakır çözümü ve geregini yapar. Yakın tarihimizde bunun acı örnekleri vardır, sindirilmiş bir milletten ne beklenir. Erbakan hocam mecbur kalınca istifa etmek yerine imzayı atıp yoluna devam etmedi mi? İnancımızda samimi degiliz ve Allahın dediğini degil nefsimizin dediğini yapıyoruz. Sonrada kendi suçumuzu islamın veya müslümanlıgın özelliği gibi göstermeye çalışıyoruz. Allah sonumuzu hayreylesin.

Pasif Üye
    Giriş
    Sun Sep 2006
    İletiler
    3
    Güzel bir yazı

Kayıtsız
    Misafir

yapmayın

misafir kardesim ağzına sağlıkta o kıssayı anlatan arkadasın ne yanlısı varda sen ona yanlıs yazmıs gibi müdahalede bulunuyorsun kafa bulandırıyorsun nefsine yenilip kendini ondan üste cıkmaya calısıyorsun kendi iyide herşeyi nefsimize yıkarsak biz ne işe yarıyoruz beynimiz ruhumuz vesaire ler hocalar evliyalar boşunamı bence herşeyi nefsinize atmayın kendinize bakın.

SILAYA HASRET Hayriye YILMAZ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Tue Feb 2007
    İletiler
    242
    Emın kardes paylasımın ıcın allah razı olsun cok dusundurucu ıbretlık bı konu gunumuzde dders alınması gerekıyor sagol.
    ALLAHIM SANA TAM KULLUK YAPAMIYORUM!!!

paylaşımlarınız için Allah razı olsun karınca karınca kıssadan hisse kapmaya çalışıyoruz.
    selam ve dua ile selametle kalın

Bütün çeşmelerin başına bu ifade yazılsaydı herhalde millet(müslümanlar) susuzluktan kırılırdı !
    "Yarın, elbet bizim, elbet bizimdir! Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir..!"

Alıntı Şüheda YAŞAR tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Bütün çeşmelerin başına bu ifade yazılsaydı herhalde millet(müslümanlar) susuzluktan kırılırdı !
    ................
    Öyle bir tabeladaki yazıyı kal'e alacak insanlar kaldımı?
    Yalnız hüznü vardır kalbi olanın...

Oysa en çok biz müslümanların haksızlıkların karşısında durmamız gerekir. Allah, haksızların ve haksızlıkların karşısında hakkıyla durabilenlerden eylesin inşallah

Sessiz DEVRİM! Fatih KANLI kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat Feb 2008
    İletiler
    3,669
    Blogdaki Konular
    1
    Alıntı Kayıtsız tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Yakın tarihimizde bunun acı örnekleri vardır, sindirilmiş bir milletten ne beklenir. Erbakan hocam mecbur kalınca istifa etmek yerine imzayı atıp yoluna devam etmedi mi?

HOCA hiç bir şeyin altına imza atmadı!

Ceşme Sultanahmette bulunan şuan adıyla Alman Ceşmesi olarak tabir edilen ceşmedir.
    Şehitlik şerbeti bu,içmekmiş kader ve kısmetimiz,potin,parka,beremiz,olmuştur kefenimiz

ANTİ-SİYONİST Cihat UÇAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Tue Jul 2006
    İletiler
    2,030
    Blogdaki Konular
    1
    Alıntı Ömer YILDIRIM tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Ceşme Sultanahmette bulunan şuan adıyla Alman Ceşmesi olarak tabir edilen ceşmedir.

ömer kardeşim, demiş olduğun Alman çeşmesinin hikayesi şöyledir;

İstanbul’da Sultanahmet Meydanı`nda, Sultan I. Ahmed Türbesi`nin karşısında yer alan tarihi çeşme. Alman İmparatoruII. Wilhelm'’in sultana ve İstanbul’a hediyesidir. Almanya’da yapılıp 1901’de İstanbul’daki yerine monte edilmiştir. Neo-Bizanten üslübunda bir çeşmedir; içerden altın mozaikle süslüdür.

Vikipedi
    ZzZzZzZzZzZ ! ! !

+ Konuyu Yanıtla

Yer İmleri

Gönderme Kuralları