+ Konuyu Yanıtla
12 sonuçtan 1 --- 12 arası gösteriliyor

Konu: Lahmacunun Mahalle Baskısı (!)

Lahmacunun Mahalle Baskısı (!)

Kurtuluş savaşı günleri...

O dönemin kahraman subayı yani zabiti anlatıyor. "Trendeyim, dışarıda lapa lapa kar yağıyor. Camdan baktığımda bir kadın gördüm. O soğukta bir kağnı dolusu silah taşımakta. Trenden indim,hana girdim. Gecenin bir vakti hanın kapısı çaldı. Hancı almak istemedi.
    -Han dolu
    Cılız bir kadın sesi.
    -beni almasanda bari silahları al ıslanmasın.
    Hancı kadını içeri aldı. Sabaha karşı beraber yola çıktık. Birden gök yarılmışcasına sağanak bir yağmur başladı. Baktım kadın üzerinde ki feraceyi çıkardı silahların üzerine örttü. Baktım kucağında kundakta bir bebek.Beğeğin üzerine örttüğü örtüyüde silahların üzerine örtmeye kalkınca dayanamadım.
    -Bre kadın kendine acımazsın lakin kucağında ki şu bebeğede mi acımazsın. Bu yağmurda bu bebe ıslanırsa ölür.
    Dediğimde kadın öyle bir sinirle gözleri çakmak çakmak suratıma baktı ki...

-Bre gafil!
    Ben aman bana bir şey olmasın,çocuğuma bir şey olmasın dersem;din gidiyor,vatan gidiyor,örtü gidiyor,namus gidiyor. Benim yavrum,benim çocuğum bu topraklarda örtüsüyle namusuyla yaşayamayacaksa bırak şimdi ölsün.
    ...

Şimdiyse yıl 2007...Geçenlerde bir arkadaşım iş aramaktaydı.Kendisi mühendis.Yüksek lisans yapmakta.Ailesine daha fazla yüklenmemek için belli günlerde çalışmaya karar verdi.
    Üsküdar'da ki "Hacıoğlu"na başvurdu.Masalara altı üstü lahmacun servis edecek.
    Heyhat,başörtülü olması gerekçe gösterilerek işe alınmadı.Çünkü Hacıoğlunun karizmasını sarsarmış(!)...

Hacıoğluna gidip karnınızı doyurabilirsiniz.Ama çalışmazsınız.Çünkü siz öz yurdunda garip,öz yurdunda paryasınız.
    Bu toprakları kanları pahasına bırakan nenemin sözleri içimi yakıyor.Mevzilere yakın kağnıların yanında bulunan donarak şehid olmuş eli kınalı gelinler,kundakta ki bebekler biz size layık olamadık.
    Biz şimdilerde bu ülkenin zencileri,bu ülkede ahmak yerine konanlarız.

Siz bu memlekette başörtüyle üniversite kapısına giderseniz "laiklik elden gider,şeriat gelir(!)"...
    Birileri bu memlekette düğmeye basar başörtüsünü yasaklatır.Sonra mı?Sonrası daha vahim...
    Sizi devletinizin okullarına almazlar.Sonra Amerikalı gerlir sizin memleketinizde denkliği olmayan üniversite açar.Denkliği yoktur ama hocalar diğer devlet üniversitelerindendir.
    Sizi başörtülü gördüklerinde sınıftan binbir hakaretle dışarı atan hocalar,Newport gibi okullarda saygıyla eğitiminize katkı sağlar.Uucnda para vardır.Ne laiklik elden gider ne de şeriat gelir...
    Bizde paşa paşa gider,bir sürü para yatırır o okullarda eğitim alırız...

Ama olsun,hadi milletçe bayram yapalım,sevinmeye devam edelim.Ne de olsa başbakanımızın eşi örtülü.En en en önemlisi Cumhurbaşkanımızında eşi kapalı...
    Derin sessizliğe,gaflete devam...
    Ne de olsa elimizde bir sürü züğürt tesellisi.Olmaz sa bir Amerikan üniversitesi bulur okuruz.Belki bir yerde başörtülü yer silmemize izin verirler...
    Düzenlendi: Belkıs Elif REŞADİYELİ 30-07-2008 15:01
    "Kentler bizi hiç anlamayacak ve esirgemeyecek,ucu yanmış kibrit çöpü gibi kırılacağız,Birşeyler dokunulmamış kalsın gidelim bu şehirden..."

dün o kadının yaptıklarına hainlik edenler bügünde hakkı savunmak isteyen insanlara hainlik etmektedirler.
    Sürünenlerin Değil, Direnenlerin Sesiyiz....

Alıntı Belkıs Elif REŞADİYELİ tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Ama olsun,hadi milletçe bayram yapalım,sevinmeye devam edelim.Ne de olsa başbakanımızın eşi örtülü.En en en önemlisi Cumhurbaşkanımızında eşi kapalı...

Abla sen süt ile kireç suyunu karıştırdın galiba...:)
    Klavye Mücahidi

- bre gafil !

ne haddine senin lahmacun taşımak.

ne haddine okumak. çocuğunun mezuniyet törenine gitmek.
    3 ay sonra belki dağda aslanlar gibi çarpışırkan şehit olacak çocuğunun
    yemin törenine gitmek. kamusal alanda nüksetmek...

neyine yetmiyor koskoca cumhurun eşi kapalı , başbakanında...

onların çocukları bile amerikalarda okuyor , başbakanı oldukları
    ülkenin ünüversitesinde eğitim göremiyor... ama başları kapalı.
    "yolda yürürken eğer ayağınız taşa takılırsa siz yine amerikaya küfredin." (humeyni)

İçime sindiremedim...

Lahmacun taşımak için böyle hoyratça başımızı açmamızı istemelerini...

Bu gün yurda gittim ve arkadaşı çağırdım.Gel,muhabir çağıralım ve bunu haber yapalım.Bu yanlarına kalmamalı,böyle sessizce kabullenmemeliyiz.
    Korktu evet korktu ve yüksek lisansıma zarar verir.Adım bu konuyla ilgili (yani başörtüsünü savunurken) gazetelere çıkmamalı.Hem biliyormusun benim anne tarafım solcu,bana kızarlar...

Yurda ekmeği indirimli almak için,öğrencilerin nüfus suretine ihtiyaç var.Büyükşehir belediyesine verilecek.Yine korkan öğrenciler.Başıma bir şey gelir mi (ekmek fişinden başlarına ne gelecekse? ) sualler...

Kızlardan biri rahatsızlanır,diğer ikisi korkar ağlar...

Yahu nasıl bir nesil yetiştiriyoruz biz?
    Dün şehadete sevdalı Metin'ler,Bedri'ler ve gelinen nokta...

Daha neler neler...
    "Kentler bizi hiç anlamayacak ve esirgemeyecek,ucu yanmış kibrit çöpü gibi kırılacağız,Birşeyler dokunulmamış kalsın gidelim bu şehirden..."

Herkes hakettiği şeyi yaşar vesselam...Biz bunları haketmişiz ki yaşıyoruz....Söyleyecek söz bulamıyorum konuyu takip ediyorum ama yazacak bişey bulamıyorum nedeni ortada...
    "Yarın, elbet bizim, elbet bizimdir! Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir..!"

28 şubat sürecinin en sancılı günleri.Milli Gençlik Vakfı hanım kolları başkanıyım.O kadar yoğun bir yıldı ki...

Üniversiteli öğrencilere yatılı 1 haftalık kampımız,ortaöğrenime 1 aylık kamp ve vakıf binasında genç kızlara yönelik kamp...

Vakıf binamızın önünde hergün tam kapı önüne park etmiş bir polis minübüsü.İçinde bir kaç polis.Öyleki vakıftan çıkan sanki minibüse binecek gibi park edilmiş.

Vakıfta yüze yakın kız var.Siyasi şube geldi vakfı kontrol etti ve gitti.O kamp sürecinde iki defa.Hala şaşırıyorum onca kızın aklına neden korkmak gelmedi?

Kamptaki sayıda hiç düşüş olmadı.

Arada il emniyet müdürü görüşmek için çağırıyor.

Öyle bir baskıydı ki artık yönetim kadrosunda ki arkadaşlar sanırım bir gün gözaltına alınacağız diyordu.Hepside bekar genç kızlardı.

Yaşımız küçüktü.Çocukça hayaller kurardık.Hapse atarlarsa aynı koğuşta olursak tefsir dersi yaparız diye şevklenirdik...

O yıl çok bereketliydi...

Şimdi O yönetim kadrosundaki arkadaşlarım genelmerkez kadın kollarında çalışıyorlar...

Yine o gözleri çakmak çakmak gençleri,korkmayan,ayrıntılarda boğulmayan,davasına hayatını vakfetmiş gençleri arıyorum.

Yani adam arıyorum adam...

Bedri Altun
    Misafir
    Bir çözüm üretelim. Savaşmak çözümmü? Amerika, İsrail, Filistin, Afganistan vs..yıllardır savaşıyor, savaştıkça geriliyor. Eleştirmekten öte çözüm bulalım. Hükümete haketmediği Sayın Erdoğan'a haketmediği ithamları gelin inanan kesim olarak bizler yapmayalım. Varsın onlar dost sansınlar. Zaten kahırlarında gece yatamaz oldular. Türban Çankaya'ya ,Başbakanlığa şeklen de olsa girdi bunu bu mertebeye getirenlere teşekkür etmeyelim mi? Kendi aramızda barışmazsak nasıl güçleniriz. Ben ne yaptım diye düşünün ve ne yapabilirimdiye düşün ve ben olsan ne yaparım diye düşün.Selamlarım la

Bedri Altun
    Misafir
    Bir zamanlar bende başbakandım. 28 Şubat'ta tanklar yürüdü.Restimi çekemedim. İmam Hatip Önlerinde Kızlarımızın başları açıldı. Valiye emir gönderip durduramadım. İrtica'dan ordudan atılanların listesi önüme kondu. Şerh koyarak imzalayamadım. Biri aldatarak birkaç günlüğüne koltuğu istedi . Verdim gitti diyerek seçime gittim. Bir zamanlar ben başbakandım. Benim seçmenimin bana inanmadığını gördüm. Benim seçmenim bana oyvermediğini gördüm. Ben nerde hata yapmıştım diye sorduğumda kendim cevap bulamadım!!!

Alıntı Bedri Altun tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Bir zamanlar bende başbakandım. 28 Şubat'ta tanklar yürüdü.Restimi çekemedim. İmam Hatip Önlerinde Kızlarımızın başları açıldı. Valiye emir gönderip durduramadım. İrtica'dan ordudan atılanların listesi önüme kondu. Şerh koyarak imzalayamadım. Biri aldatarak birkaç günlüğüne koltuğu istedi . Verdim gitti diyerek seçime gittim. Bir zamanlar ben başbakandım. Benim seçmenimin bana inanmadığını gördüm. Benim seçmenim bana oyvermediğini gördüm. Ben nerde hata yapmıştım diye sorduğumda kendim cevap bulamadım!!!
    Bedri bey,bir kısım medyanın papağanlığını yapmak size yakıştı mı?

Biz 28 şubatta dik durduğumuz için Hükümeti yıkmak için uğraştılar.Rest çektiğimiz imza atmadığımız için tanklar yürüdü...

Şimdi rest çekemeyenler,kendileri,hanımları Çankaya'ya girdi.Başbakanlığa ulaştılar ve başörtüsünü yasaklayan kanun çıkardılar.
    Ab uyum yasalarının içinde Başörtüyle okumayı talep etmeye Cumhuriyet tarihinde ilk defa ceza getirildi.şu an başörtüyü talep dahi edemezsiniz.

Ya 22 aylık oğlu apandist ameliyatı geçiren anneyi refakatçi kabul etmeyen hastahaneye ne demeli?

Bedri bey,o gaflet uykusundan uyanın artık.Yasak giderek genişliyor ve iktidar bunu destekleyen yasalar çıkarıyor.

Ve siz ve sizin gibilerinin gazınıda bak Çankaya'ya başörtüsü soktuk diye alıyorlar...
    Yazık...

Kayıtsız
    Misafir

Mahalle baskısı

Muhtarlığın kapısını tıklattım
    Essalamun aleyküm sayg-ı değer muhtar amcam,
    Kayıtlarınızı inceler misiniz?
    Benim ikamet ettiğim yerde mahalle baskısı var mı?....!!!....!!!
    Merhaba emlakçı abim,
    Kış günü ev arıyorum,
    Tek kişiyim gürültü edicek hiç kimsem yok.
    Yalnız sizden bir şey rica etsem , kayıtlarınızı inceler misiniz
    İki oda, bir salon kiralık eviniz var mı?
    Pardon!!!
    En önemli mevzuyu unuttum....
    Sakın ha!...
    İkamet edeceğim yerde mahalle baskısı olmasın..
    Zehra emlaktan duyurulur iki oda, bir salon mahalle baskısı olmayan kiralık bir ev....
    Köhnemiş bilgilere sahip olan insanların saçmalıklarında kaybediyor bu ülke mantığını...
    Hangi baskı efendim?
    Mahalle baskısı son moda fırından taze çıktı.
    Cadde baskısı, sokak baskısı...
    Küresel ısındık birde baskılara maruz kaldık bu yıl...
    Ne kadar saçma sapan mevzular varsa taşıdık gazetelerin üst sütunlarına..
    Flash... flash... flash...
    Yine bir baskı...ne baskısı?....mahalle baskısı!!!
    Olur mu ya çok özgürce yaşayan bir ülkede baskı yapılır mı efendim...
    Yok yok demokratik özgür bir ülkeyiz biz...
    Olur mu hiç baskılar felan...
    Peki benim inancıma yapılan baskıya kim cevap verecekti..
    Mahalle baskısı denilen mantığa sığmayan mevzu hangi insanın hayatını heba etmiştir...
    Benim inanç özgürlüğüme yapılan baskının adı neydi efendiler?
    "Haydi kızlar okula"..
    Hey sen! türbanlı öğrenci sen dur sağa çek kendini,
    Nedenmiş efendim?
    Bir cevap alamadık yıllarca
    Hangi yiğit çıktı mantıklı bir açıklama yapıp şu sebepden dolayı okula giremezsiniz dedi?
    Hangi yiğit???....
    İlla baskı gerekiyorsa alın size baskı,
    İnsanların yaşantısını yönlendirmekten daha öte bir baskı var mı efendiler?
    Evet bu ülkede bir baskı var
    Oda sırf bikesimin korku dolu duygularını tatmin için mağduriyete uğramış başörtülü kardeşlerimdir...
    Baskınız mübarek olsun köhnemiş zihniyete sahip olan canlılar

ZEHRA ARSLAN...

Alıntı Bedri Altun tafarından gönderildi Mesajı Göster

eve bir zamanlar başbakandı ama milletinin başbakanıydı israil ve abd sekreteri degildi hatırla ogünü israil dış işleri bakanı ankarada 1 hafta bekledi görüşmek için şimdiki başbakan vede cumhur başkanı israil cumhurbaşkanını mecliste buyrun konuşun diye kime minnettar olduklarını belli ediyorlar evet birilerinin
    nazarında ve bu laik yobazlara karşı hata yapmış olabilir hiç önemli degil önenli olan ALLAHA karşı hata yapmamasıdır ortaklı bir hükümerle bir şey zatan yapamassınız bunlar tek başına hemde anayasayı degiştirebilecekleri bir konumdayken kıllarını dahi kıpırdatmayan ve aman kullara karşı bir hata yapmayalım derken allaha karşı bile bile hata yapmıyorlarmı sence

“Rabbimiz Allah’tır deyip, dosdoğru yol üzerinde durmaya devam edenler için, korku yoktur ve onlar üzülmeyeceklerdir. Onlar cennetliklerdir, işlediklerinin karşılığı olarak, orada ebedi kalırlar.” (Ahkâf: 46/13-14)

+ Konuyu Yanıtla

Tags for this Thread

Yer İmleri

Gönderme Kuralları