+ Konuyu Yanıtla
2 sonuçtan 1 --- 2 arası gösteriliyor

Konu: Dostluk üzerine karalamlar...

Dostluk üzerine karalamlar...

İnsan doğuyor, büyüyor, gelişiyor vs vs... yani insan her daim hayatına maddi-manevi, fiziki-ruhi bir şeyler katıyor. İşte bütün bu gelişmeler çerçevesinde yeni yeni arkadaşlıklar kuruyor ve bu arkadaşlıklardan bazıları dostluklara dönüşüyor. Daha sonra dostluklar gelişiyor ve geliştikçe tıpkı saf altın gibi halis bir hale geliyor. Saf altına ulaşmak için nasıl emek vermek gerekiyorsa, saf dostluklarda ulaşmak için de bazı zorluklara katlanmak gerekiyor.

Hayatta karşımıza çıkan zorluklar bu dostlukların saflık derecesini anlamak için birer vesiledir.

Zaten hayatımızda zorluk, çile gibi kavramlar olmasaydı sanırım dostluk diye bir kavramda olmazdı.

Farklı amaçlara bağlı olarak oluşan çok çeşitli dostluklar vardır. Bunları iki ana başlıkta toplayabiliriz:

-- Sahte dostluklar

-- Gerçek dostluklar

Sahte dostlukları makam mevki dostluğu, maddi çıkar dostluğu, muhataba gebelik dostluğu vs vs.. şeklinde örneklendirebiliriz. Bu dostluk türlerinin ömrü menfaatlenmenin bittiği noktaya kadardır...

Gerçek dostluklar ise bakidir. Çünkü temelinde hakka hizmet vardır. Bu dostluklarda makam ve maddiyat için geçmişinden yüz çevrilmez, karşısına çıkan zorluklardan kaçılmaz...

Kişinin dostumuzun olup olmadığına hemen karar vermeyelim. Kırk senedir dost bildiklerimiz kırk yıllık birikimlerimizi gözünü kırpmadan heba edebilir.

Hayattan edindiğim en önemli tecrüblerden biri de ''insanlar hakkında kolay kolay karar vermemem gerektiğidir''

Kendime dost kidir? diye sorduğumda şu cevabı aldım:

-- dost iyi günde kötü günde, maddi ve manevi değerlerimi, sevinç ve kederlerimi paylaştığım ortağımdır

Kendime bir soru daha soruyorum:

Hiç dostun var mı?

-- bilmiyorum hatta sanmıyorum...

Döktürmeler

Ben dostluğa dostluk demem
    Menfaatsiz olmayınca,
    Başka şeyler keder etmem
    Dostum beni vurmayınca

---------------------------------------

Hakka hizmet için dost olalım seninle
    Haydi cihad için gel sende benimle
    Bu ağır yükü taşıyalım birlikte
    Cennette dost olalım en sevgili nebiye (sav)

--------------------------------------------------

Sen benim hain dostumsun...
    çünkü;
    bunca seneden sonra,
    ne dostum diyebilirim sana
    .... ne de hain...

sahi sen kimsin????

defol dostum... defol...

Not: Karalamalar ve döktürmeler şahsıma aittir, sonra bunlar kimin kimin diye üzerime üzerime gelmeyin...:)
    Klavye Mücahidi

İbrahim cigim Allah senden razı olsun elhamdülillah benim bir tane dostum var.
    çünkü ben ona bir vermişsem o bana on verdi yada tersi ama ininki kesinlikle
    menfaatci degildir benim sevgili dostum ben onu bunun için seviyorum ona selam
    İnsan bu su misali,kıvrım kıvrım akarya ...

+ Konuyu Yanıtla

Tags for this Thread

Yer İmleri

Gönderme Kuralları