+ Konuyu Yanıtla
4 / 2 İlkİlk 1234 SonSon
71 sonuçtan 21 --- 40 arası gösteriliyor

Konu: islamcılık doğru bir ifademidir?

Kayıtsız
    Misafir

Müslüman

İslamcı kelimesi müslümanlarca kullanılması gerekli bir kelime değil.İslamı benimseyen kişi zaten müslümandır yeni bir isme muhtaç değil...
    Ülkede gündeme gelişi islam düşmanlarınca gerçekleştirilmiştir.Müslümana saldırsalar halktan tepki görecekler ama islamcı diye adlandırıp kendilerince kusurlar yükledikten sonra yapılacak saldırıyı halktan bir çok kişi bunlar islama değil kusurlulara saldırıyor diye ürkütmeyecek...İslama değerlere bu arada vuruldukça vurulacak...
    Mevla görelim neyler
    neylerse güzel eyler...

seher keçe türker
    Misafir

islamcılık doğru bir ifade midir?

İSLAMCILIK DOĞRU BİR İFADE MİDİR?

Kelimelerin sonuna ‘cılık’ ekini koyarak uydurma sözler oluşturulmaya gayret ediliyor. ‘İslamcılık’ ismi ile ilgili bir kavram bilmiyorum. Tanımıyorum. Konuyu bildiğim, anladığım biçimiyle ve en başından özetle anlatmaya çalışacağım..

‘İslam’ kelimesi bütün insanları ( insanlığı) tanımlar. Başka bir deyişle; İslam, Allah’ın dünyada olmasını istediği sistemin genel adıdır. Adem peygamberden başlayıp kıyamete kadar dünyaya gelecek olan her kişi İslam şemsiyesi altındadır. Allah’ın Dünyaya gönderdiği ilk insan olan Hz.Adem’e Peygamberlik makamını verdiğini biliyoruz. Yani; Allah, o günden başlayarak Hz. Peygamberimiz zamanına kadar insanlık için mesajlarını iletti. İnananlar olarak; Allah’ın ilk söyledikleri ile son söyledikleri arasında en ufak çelişki olduğunu düşünemeyiz. Bu durumda dört büyük kitabın asıllarına ve aradaki diğer peygamberlere ve insanlığa ilettikleri ilahi mesajlara inanıyoruz. Öyle ise neyin peşindeyiz?

Bütün insanlar İslam doğarlar. Diğer tanımlar değiştirilmiş, uydurulmuşlardır. Hıristiyanlık da İslam’dır.Ancak hala günü geçmiş kredi kartını kullanmaya devam ediyorlar. Aslı Müslümanlığın aynısıdır. Bütün insanlar Allah’ın kuludur ve İslam’dır.

Açıklamanın özü; İslam çatısı altında dünyaya gelen ben, Müslümanım, Türküm. Söz dağarcığımda ‘çılık, çilik’ diye eklerle kasıtlı olarak ortaya atılmış kavramlar yoktur.

Dinci, Atatürkçü vb. benzer kelimeleri ortaya atanlar sorgulanmalıdır. Bunlar toplumları birbirinden ayırıp da kavgaya sürüklemiyor da ne yapıyorlar? Kendi ifadeleri ile sömürü davranışlar varsa; kendilerinin yaptığı nedir? Soruyorum.

Bu gün ve her zaman güneşin altın tozları sizleri bulutsuz gökyüzü ile kucaklasın.

ALLAH'IN KULU
    Misafir

Muamma oyunlar kendini bilene aşikar bir hakikat tablosudur

Muamma oyunlar kendini bilene aşikar bir hakikat tablosudur;onlara bakan hakikatten uzaklaşanların yahut hakikatten pay almayanların içine düştüğü kendini unutmuşluğun tecellisini görür...
    İslamcılık,dindarlık,muhafazakârlık,türban,dinci...vs.ne kadar muammalaştırılmaya kalkışılan ifade varsa hepsinin altında bulunan imza kendini unutmuşların gafleti...
    Bu gaflet unutkanlığına ''Dalmışlar'',insanları ALLÂH'tan uzaklaştırmanın,onları yalan dünyanın içine çekip yalanlara musallat etmenin derdini kendilerine dava edinmişlerden başkası değiller!
    Yahut şeytana hizmet ettiklerinin farkında olmayan,kendini unutmuş,''kendileri kendilerine unutturulmuşlar''dan başkası değiller...

VELHÂSILI KELÂM:Terimlerle uğraşmanın,onların derinliğine inip onları deşifre etmenin öncesinde yapılması gerekeni yapmak mecburiyetindeyiz.O zaman deşifreye gerek kalmayacak.O yapılması gereken,islamı olduğu gibi insanlığa haykırmak ALLÂH'A ÇAĞIRMAK sözde değil amelde ALLÂH'A KUL OLMAK!
    ALLÂH'A KULLUK BÜTÜN PROBLEMLERE NOKTAYI KOYAN İHTİLAFSIZ HAKİKAT CÜMLESİNİN TA KENDİSİDİR...(ALLAH'A HAKKIYLA KUL OLMUŞ KİŞİDİR.)
    vesselam...

Kayıtsız
    Misafir

Sİmİt-Çİ

Sİmİt BaŞka,
    Sİmİt-Çİ BambaŞka BİŞey.

Ayni Şekİlde;

İslam BaŞka (en GÜzel Dİn),

İslam-ci İse NeyİdÜĞÜ Belİrsİz Anlamsiz Lastİk Gİbİ Bİr Kelİme. (İsteyen İstedİĞİ Gİbİ Çekİyor)

Selametle,
    Hayirli GÜnler.

ebu enes
    Misafir

islamcılık

bana göre islam kelimesini değişik şekillerde kullanmak son derece yanlıştır.islam bir dindir.bizlerde bu dinin mensubuyuz.bu üzel dinin ismini batılıların dediği gibi "islami terör,ılımlı islam, islamcı" kelimelerle isimlendirmek emeline ulaşmaması gerken bir tür sapıklılktır.

saadettin
    Misafir

islamcılık olmamalı, islami olmalı.

islamcılık ifadesini kullanmak bile yanlış bir kavram islamcı olmak da yanlı bir kavram. insan ya islamdır ya da değildir bu iş bu kadar basittir. uzun uzadıya tartışmaya bile gerek yok daha ciddi konularda düşünmek lazım. hakkınızı helal ediniz, selamlar.

Kayıtsız
    Misafir

Mesele kavramların ifadesi mi

grup mail aracılığı ile okuduğum bu görüşlere şöyle bir cevap vermek geldi içimden. Batı, doğu, emperyalizm, kapitalizm ya da herneyse. Önümüze atılan bu kavramların varlığı ya da yokluğundan önce sanıyorum ki asıl maksat bir tartışma ortamı yaratmaktır. Batının islamcılık var mıdır yok mudur diye bir derdi olmadığı gibi olsa da üzerine alınacağını hiç sanmıyorum. Tek gaye şudur ki, müslümanlara karşı oynanan bir kelime oyunu olduğuna inanıyorum. Onlar önümüze kavramlar koyuyorlar biz de kavramların karmaşasıyla uğraşıyoruz, onları tarif edeceğiz diye uğraşıyoruz. ne gerek var ki buna? yıllarca tarif etmekten ya da tarif dinlemekten tarif edilenleri yaşamaya fırsat bulamamışken hala ne diye kavramları tarif edeceğiz diye uğraşırız anlamıyorum. Sizler görüşlerinizi ifade ettiğiniz akademisyen kalemlerinizle batının kavramlarına tarif bulacağınıza islamın doğru tanıtımının yapılabileceği materyaller hazırlayın nasihatleri hiç sevmem ama gereksiz yere sayfaları neden doldurursunuz anlamam. 21. yüzyılda insanlar hala tariflerle uğraşıyor ve bu çok komik bir durum.

ferhataata@hotmail.com

Kayıtsız
    Misafir

İslamcilik

İalamcilik Dİya Bİr Şey Yoktur
    Bİeİ BİŞİ DuymuŞtur........lar Konu YapmiŞlardir Bende.........
    %98 .......demİŞtİr Bende İslam Dİnİnde Olmama Ramen Şİmdİ Anliyorum
    Anlayana .......................az

Benİm GÖrÜŞÜm İnsana Sygi

Kayıtsız
    Misafir

İslamcılık

İslamcılık diye bir ekol yve yaklaşımın olduğu kanaatinde değilim.Zaten olmaması da gerekiyor.nerde cılık culukveya izm varsa o islam düşünce ve fikri yapısı(iman) kavramına uygun bir durum değildir.İslam ve buna inanan müslüman vardır.ondan ötesi hikaye dir/Laf-ı güzaf.Şuculuk bu culuk bizi bir yere getirmez.Böyle şeylere kafa yormamak gerekiyor.Herkese Kamil iman salih amel ve darayn saadetler diliyorum.

Kayıtsız
    Misafir

---cilik,---culuk

Islamcilik ifadesini dogru bulmuyorum.Bu ifade bir seyin ticaretini yapan anlami veriyor. Dogru ifade tarzi "Islam" dir. Bunun devami "muslumancilik" veya "muslimcilik" olur. O nedenle muslumanlarin kendilerini ve eylemlerini ifade ederken bu tarz bir sifatlastirma kullanmamalidir.

hayalci
    Misafir

sadece bir sözcük...

İslamcılık sadece bir sözcüktür.
    Önemli olan, onun bizim için ne ifade ettiği.

Hz Muhammed (sav) bir ayna gibidir.
    Herkes O'nda kendisini görür.
    Kendisinde çirkinlik olan, O'nda da çirkinlik görür.
    Kendisinde güzellik olan, O'nda da güzellik görür.

Yaşanmış, tecrübe edilmiş gerçekler insana daha iyi kavratıyor bu gerçeği.

"İslamcılık" sözcüğü de, Allah'ın elçisi gibi biraz da onu yorumlayan kişiye göre değişebiliyor.
    Yorumlayan kişi onda kendisini görebiliyor.

Ben şahsen kendimi ayrıca "islamcı" diye niteleyecek değilim.
    "Müslüman" sözcüğü yeterli zaten.

Burada önemli olan, kavramların insanlara etkisi.
    Kitleleri gütmek isteyenler, bugün kavramlarla oynayıp
    insanların zihinlerini, duyguve düşüncelerini kontrol etmeye çalışıyorlar.

Bugün,
    insanların ne kadar iki yüzlü,
    ne kadar riyakar,
    ne kadar çifte standartçı olduklarını
    gördükçe şaşırıyorum.

Bir de bazı kavramların arkasına sığınıp
    özgürlükten bahsetmeleri yok mu?

Bizler, birçok kavramı unuttuk bile.
    Unutturanlara lanet okurken,
    kendi vazifelerimizi unutuyoruz.

Kendi kavramlarımızı, ve onların gerçek anlamlarını
    sahiplenemediğimiz sürece,
    zulme, ezilmeye ve hakir görülmeye devam edeceğiz.

Allah (cc), yar ve yardımcımız olsun.
    Allah (cc), bizi gizli ve açık şirkten,
    şeytana ve nefse uymaktan,
    çağımızın sahte ilahlarına ve putlarına tapınmaktan korusun.

Amin.

Evet Haklisiniz Belkİ ÜmmetÇİlİk Olabİlİr.ama İslamcilik Bİlemem...

Kayıtsız
    Misafir
    islam bir koktur kisa ve oz olarak

Kayıtsız Adnan
    Misafir

Islamci+Islam

SELAMUNALEYKUM.Kardesler su veya bu islamci yada islam her ikiside ayni kapiya cikiyor,sizler bu yola bas koymus yani musluman olarak din icin ugrasiyorsunuz,bunun adi islamci da olur islamda,Fakat bir seyi unutuyorsunuz biz boyle kucuk seylerle ugrasirken oteki taraftan bizi birbirimize dusurmek istiyen kisilerde sevincinden havalara ucuyorlar.Ortaya birsey attik muslumanlarda yuttu diyorlar,biz bunlari birakip daha iyi calismamiz varken,niye bir birimize dusuyoruz ben bunu anlamis degilim.Allaha emanet olun.Adnan

Kayıtsız
    Misafir

Türkiyede islamcılık düşüncesi

Türkiyede islamcılık düşüncesi
    yazar mehmet kara bende 2 cilt olarak var şu an 3 e tamamlanmış ama 2 cildi alıp okumanızı tavsiye ederim..

Kayıtsız
    Misafir

islamcılık

türkçede ki ci-cu eki bir şeyi satan anlamındadır.islamcı da
    islam dinini dünyevi menfaatleri için satan kişidir.islamcıları
    kolaylıkla anlayabilirsiniz.bunlar yüce dinimizi kullanırlar
    ama hep kendilerine yontarlar.mesela islam kamu malını
    çalmayacaksın der fakat islamcı hayır efendim türkiye
    kafir devlettir o yüzden haram yemek kamu malını çalmak
    ihalelere fesat karıştırmak mübahtır der.dini siyasal çıkarları
    için kullanır ibadetleri şova dönüştürür.islamcı zamanla
    dini o kadar çok kullanır ki din artık küflenmiş bozulmuş,
    olur işte ılımlı islam dedikleri de bu olsa gerek

Abdullatif Yilmaz
    Misafir

Islamcilik

Islam Allah u Tealanin gönderdigi son dindir.Ona Talib olanlarda Müslümandir Islam dininin tümümü yasamak isteyenlerde Islamcilardir.Bir Müslüman Islamin bir bölümünü
    kabul edip bir bölünün reddedemez.Islam hem dini heme dünyadaki kendi yasantisini Islamin kurallarina göre yasamalidirlar.Bu da nasil olur ancak Islamin bütün dusturlari Islam devletiyle
    olur yoksa patetes cuvali gibi yan gider.Sene 1924 den sonra Hilafetin yikilmasiyla Islamin dünya yasantisiyla baglari kirilmis yeniden mekke dönemine geri itilmistir.Medine dönemine gelmek icin calismalar yogun olmali ve bedelide agir olmali.Islamin ilk cikisiyla nasil olduysa
    öyle olmali Liderlik kadrosu ve Lidere baglilik aynen olmali.Lider ordunun basinda olmali yoksa
    5 yildizli otellerde tika basa mide doldurmayla olmaz.Lider bütün Islam milletleriyle kaynasmali
    ordusunu bu toplumla olusturmali.Islam direnisini bütün Islam diyarlarinda gelistirmeliki
    Ümmetin sevgisini ve saygisini kazanmalidir ve Cuma hutbelerini de onun adina ifa edilmelidir.
    O lider Islam Ümmetinin Halifesi ona malla canla baglananlarda Islamci olmalidirlar.Her yapilacak isler Islamin kurallarina göre tanzim edilecek.O Islam lideri ayni ilk islamin lideri
    gibi müsrikler ve yahudiler tarafindan imha edilmek istenmektedir.Ilk Islamin Liderinin sag veya
    ölü getirene 100 deve ödül veriliyorduysa bugünde Islamin Liderinin basina koyulan ödülde
    milyonlarca dolardir.Allaha sükürler olsunki o zaman o lider nasil sevr magarasinda korunduysa
    bugünkü liderde öyle korunuyor.Ilk liderin nasil sadik dostlari Ebu Bekir vardiysa simdiki
    liderinde sadik dostlari var hem de Ümmetin her kesiminde.Allahin izniyle zafer yakindir.
    Allahin yardimi Islamin yeryüzüne hakim olmasini isteyenlere olsun.

hüseyin aydın
    Misafir

İslamcılık doğru bir ifadedir...

Müslüman çok geniş bir kitleyi kapsar. İslamcı ise sorunlara çağdaş çözümler arayan entellektüel müslümanları kapsar...O yüzden bu tanımlama ilk bakışta birilerine ters geliyor olsada bu tür tanımlamalar olmadan yapamayız.İslamcılık yerine İslamilik'de denilebilir...

Sizin ne olduğunuz değil aslında önemli olan...Kavramlara hangi anlamları yüklediğiniz önemli...Hakan Albayrak,İbrahim Karagül,Akif Emre v.s gerçekten İslamcı yazarlardandırlar.Bize göre kamuoyunda İslamcı bilinen Ahmet Hakan,Ali Bulaç v.s yazarların İslamcılıkla alakası yoktur.Ak Parti İslamcı değildir mesela...Batı tarafından böyle tanımlansada...Yüce Diriliş Partisi tersine İslamcıdır işte....

Kayıtsız
    Misafir
    SaÇma Sapan Şeylerle İnsanlarin Kafasini Bulandirmayin

İnsansa İslamdir. İslamsa İnsandir.

Kayıtsız
    Misafir

İslamcılık

İslam islamdır,cilik,culuk ile insanların kafasını karıştırıp şüpheye düşürmeye gerek yoktur.Bu bir misyonerlerin müslümanlara karşı onları ;İslamdan soğutmak,şüpheye düşürmek gibi çalışmaları sonucu ortaya çıkmış akım olarak görüyorum.Belkide peygamberimizin(SAV) buyurduğu 73 yanlış fırkadan biri olabilir(73 yoldan biri kurtuluşa erecektir).İlk anda İslam tarftarı gibi görüküyor ama içeriğini incelemek gerekiyor.

+ Konuyu Yanıtla
4 / 2 İlkİlk 1234 SonSon

Tags for this Thread

Yer İmleri

Gönderme Kuralları