Ankette Son Durum: Aşğıdakilerden Hangisini Milligazetenin Düzeltmesi Gereken Problemlerden Görüyorsunuz

Oylayanlar
291. Bu oylama kapalı
  • Siyaset Sayfaları

127 43.64%
  • Dünya Sayfaları

56 19.24%
  • Bölge Sayfaları

64 21.99%
  • Ailemiz Hayat Sayfaları

61 20.96%
  • Haber Sayfaları

80 27.49%
  • Ekonomi Sayfaları

53 18.21%
  • Spor Sayfaları

90 30.93%
  • Güncel Sayfalar

73 25.09%
  • Düşünce Sayfaları

60 20.62%
  • Kültür Sanat sayfaları

66 22.68%
  • Matbağa ve Kâğıt Hataları

115 39.52%
  • Yazar Seçimleri

70 24.05%
  • Manşetler

82 28.18%
  • Tasarım ve Mizampaj

142 48.80%
  • Gündem Takipsizliği

86 29.55%
  • Haber ve Yorum Farkı

63 21.65%
  • Dosyaları

41 14.09%
  • Reklamlar

75 25.77%
  • Fotoğraflar ve Renk Seçimleri

151 51.89%
  • Röportajlar

62 21.31%
Çoklu Seçime Açık Oylama
+ Konuyu Yanıtla
6 / 1 123456 SonSon
120 sonuçtan 1 --- 20 arası gösteriliyor

Konu: Milli Gazetenin Eksiklikleri

Milli Gazetenin Eksiklikleri

Günümüzün en büyük rekabet güçlerinden bir tanesi inovasyon yani yenilenmek. Yenilenmek şirketlere yeni bir bakış açısı ve yeni güçler katar herşeyden önemlisi ise insanlar sürekli yenilenme ihtiyacı duyar vede çevrelerinide yenileniyor görmek isterler. Yeniliklere cevap veremeyen birçok şirketin ve kurumun battığı çöktüğü biliniyor. Mesela 20. yüz yılın başındaki Dünyanın en büyük yüz şirketinden sadece şimdi 12 tanesinin ayakta kaldığı biliniyor.

Abiler ne dersiniz bilmem ama ben Milligazetenin yeterince yenilenebildiğini zannetmiyorum. Tamam şimdi bana Milligazete senin bildiğin gibi diğer gazetelerin sahip olduğu imkanlara sahip değilde ondan diğeceksiniz. Ama arkadaşlar kendimizi kandırmayalım. Milligazetenin hiçmi suçu yok. Mesala tamam Milligazete fazla reklam alamıyor veya sürekli amborga altında bundan dolayı bir çok imkandanda mahrum diyeceksiniz.
    Tamam bunlar doğru ama gelin Milligazetenin neler yapması gerektiğini vede neler yapabileceğini biraz tartışalım.
    Bundan önce bir örnek vereyim ( Milligazete bundan 3 yıl önce tirajı sadece 16.000 yada 17.000 bini geçmeyen bir gazeteydi. yanlız Milligazete yöneticileri hatalarını görmüş olacaklarki biraz yenilenme ihtiyacı kendinde hissetti ve Logosunu güncelledi, mizampajı yeniledi, Tasarımı yeniledi, köşelerine yeni yazarlar kattı vede kağıt kalitesi gibi bazı yenilikler yaptı vede gördükki gazete birden pahalı satmasına karşın 50.000'leri hatta 70.000'leri görmeye başladı işte bu Milligazetenin yakalaması gereken yenilikti vede öğle yaptı ancak bugünlerde yeniden gazetemiz irajda sıkıntılar çekmeye başladı 50.000'leri aşağıya geçmeye başladı. Çünkü yenilik heryıl ve enfazla ikiyılda bir etkisini göstermesi lazım durmak yok sürekli yenilenmek yenilenmek sontra yeniden yenilenmek.)

MİLLİGAZETE HABERİ VE YORUMU BİRBİRİNDEN AYIRMASI GEREKİYOR

Günümüzde insanlar yoruma farklı habere faklı bakıyor. Daha doğrusu habere yorum getirmek bir gazetenin işideğil bırakın o işi köşe yazarı yapsın. Çünkü gündem çok yoğun sürekli haberler ve yorumlar değişiyor bu yorumlara bir gazetenin ayak uydurması mümkündeğil sonra gazete yorum yaptığında bütün okları üzerine alıyor. Köşe yazarları hep gzetenin arkasına saklanıyor bence köşe yazarlarının bile gelişiminin önünü tıkarız. Yani değişik kitlelere yayılabilmenin önünü kapatırız. Buda trajda kısır döngü demektir.

MİLLİGAZETE SİYASİ AMA SİYASET SAYFASI OLMAYAN TEK GAZETE

Milligazeteden yakınanların hemen hemen hepsinin üzerinde durduğu bir konudur bu abi bir gazete düşünün hemen hemen bütün sayfalarında özellikle manşetinde siyasilerin yanlış politikalarını değerlendiriyor ama siyaset sayfası yok. Yani bu nasıl değerlendirme yaa. Madem değerlendiriyorsun değerlendiriyorsan bu işi prensiplerine uyarak yap sonra olmuyor diyorsun. Siyasi sayfalar istiyorum ve içinde her partiden haberler objektif bir şekilde olabilmesi gerekiyor.

MİLLİGAZETE AİLEYİ HEDEF ALMALI

Evet Milligazete Aileyi hedef almalı diyorum. Hepiniz şaşırdınız değilmi. Aslında demeye çalıştıklarım şunlar. Milligazete ailemiz hayat sayfalarıyla, köşe yazılarıyla, sohbetleriyle, güncel sorunlara bakış açısıyla tam bir aile gazetesi zaten. Ancak gelgörki bunu sayfa istikrarsızlığı vede Aile fertlerinin farklı bakış açılarına çözümler getirememek izliyor. Mesela Aile düşünün dört kişilik Ana, Baba, Kız ve Oğlan. Ana okumuşsa belki ihtiyacı karşılanıyor ama ya okumamışssa. Baba lise mezunu bile değilse bu gazeteyi okuyabilmesi bile mümkündeğil hele oğlana gelelim iki sporsayfası bunun gözünün kovunuğuna bile girmez. Kız desen psikolojik problemi yoksa bu gazeteyi okuyamaz neden derseniz Ailemiz Hayat sayfalarına bakın görürsünüz. Aileye yönelik ekler çıkarabilir. Pazar günü üzerimizden stersi atabilecek ekler olabilir. Gençistikbal dergisinden bu konuda yardım alabilir.

BİR CUMA EKİMİZ BİLE YOK

Gazeteler kendi kitlesinin engüzel günlerinde güzel ekler sunarak o günlerini paylaşmaya çalışırlar. Bizim engüzel günümüz cuma. Cuma günü 12 sayfalık ektemi sunamıyorsun? Çokmu zor? Bunu fiyatada yansıtabilirsin. Cuma günü seni 50 değilde 75 kuruş alalım. Önemli değil sen geliş yeter. Sonra fiyatları trjlarlan içine kattığın değişik kitlelerlen düşürebilirsin.

KİTLEMİZDE HATA VAR

Arkadaşlar biz herşeyi kabullenmiyoruz ama gazetemizin hertürlü hatasını kabulleniyor gibiyiz. Abi biz niye mitinglere 1.000.000'yon adam topluyoruz da sonra gazetemizi bir ay bile 100.000'nin üzerine geçiremiyoruz.
    Bence Milligazete kendi kitlesi tarfından bile yeterince okunmuyor. Okunsa bu gazete şuan 100.000 yada 150.000 satıyordu.
    Milligazete daha cesaretli vede daha atik adımlar atmalı istikrarlı yayınlar ortaya koyabilmemiz gerekiyor. Anadolu Gençlik Dergisinin dağıtımından tutunda aylık veya haftalık dergilere kadar birçok yayını ortaya koyabilmesi gerekiyor. Ancak gazete bunlarla gelişir güzelleşir.

- Haberi yorumdan ayıran bir gazete.
    - Aileye tam hitap eden (Her kitleden okura hütap eden küçük büyük herkes)
    - Siyaseti siyaset sayfasıda yapan.
    - Ekler çıkaran kitlesinin en güzel günlerinde yanında bulunan.
    - Spor sayfaları, TV sayfası genişletilmiş 12-22 yaş arasına hitap edebilen.

Bir gazete istiyoruz... Lütfen dikkate alalım. Teşekkürler...

Yani şunu demeye çalışıyorum. Yenilenmek Yenilenmek sonra Yeniden Yenilenmek. Yanlız sadece tasarım ve mizampajda değil. Her alanda yenilenen bir gazete.

ALLAHIN SELAMI ÜZERİNİZE OLSUN.

S.A. Öncelikle şunu sölemeliyim kii Allah Hüseyın Bey den razı olsunn... bence çok güzel bi konuya değinmiş... kendisini çok haklı buluyorum...çünki gazete kendini ifade edebilmenin en güzel yolu... geniş kitleye seslenebileceğimiz bi imkan ve bunun en iyi şekilde olması gerekiyor... kalite çok önemli... umarım Allah muaffak eder... duayla...

bir konu hakkında konuşulacağı zaman yeri zamanı mekanı vardır tespitleriniz doğru veya yanlış ama surası kesin ki bu konunun buraya açılması yanlış

neden diyeceksiniz konu açıldı buraya herkes fikrini söyledi çözüm nedir sıfır

bu yazınızı milli gazetenin yetkili biirmleirince paylaşmış olsaydınız fikirlerinizi oraya söylemiş olsaydınız daha gzüel olurdu kanaatindeyim

milli gazetenin çalışma toplantılarına katılmış ve gazetenin bütün fikri düşüncelerini paylaşmış biri olarak sunu demek isterim milli gazete elinden gelenin en iyisini yapıyor şimdi diyeceksiniz her zaman böyle diyoruz ve bu sözün açılımı büyüdükçe büyüyecek benim bu teşkilatta en çok zoruma giden olay perdenin arkasını insanımıza anlatamamaktır çünki anlatılmıyor

milli gazetenin eksiğini görüyoruz ama bir kesde olsun milli gazetenin iyi etkili aktif yönünü görelim malezya eski başbakanı mahthir muhammet ne gzüel söylemiş İSLAM ALEMİNİN MİLLİ GAZETESİ TESİSLERİ OLDUĞU İÇİN ONUR DUYUYORUZ

yinede türk medyasında her şeye rağmen an kaliteli gazete olarak çıkarılmaya çalışılıyor

milli gazetenin eksikleri vardır ama şunuda söylemek lazım milli gazetenin nETKİİSİ GüZELLİĞİ EKSİKLEİRiNDEN DAHA FASLADIR lütfen bunları daha net görelim
    hayat;iman ve cihattır. Bu iki değer ve dinanizme, kim sahip olursa, zaferi onlar kazanacaktır.

Yanlış Anlamayalım

Arkadaşlar bu yazının amacı Milligazeteyi yerli veya yersiz eleştirmek değil. Bakın dikkatinizi çekmişse yazının başında bir anket var. Bu anketi doldurarak Milligazete yetkililerinede yardımcı olmuş olursunuz. Amacım Milligazeteyi daha iyi şart ve koşullarda çalışmasını sağlamak. Lütfen Milligazete hakkında düşündüğünüz herşeyi ilgili yetkililere iletin. Ben sadece bu refleksi ortaya atmaya çalıştım.

Teşekkürler.

ALLAHIN SELAMI ÜZERİNİZE OLSUN

Yavuz ÖZTÜRK kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Mon Oct 2007
    İletiler
    72
    Blogdaki Konular
    1
    Milli gazetenin herkesi kucaklayan bir gazete olmasını isterdim. sadece milli görüşçü kardeşlerimizin değil herkesin rahatlıkla koltuğunun altına alıp gezdirebileceği bir gazate olmasını isterdim.daha fazla renk ve farklı görüşlere sahip sağlam karakterli yazarlar görmek isterdim. kesinlikle aile yada gençlik eki olması lazım. siyaset dışı haberle ağırlık vermesi lazım. inş en kısa zamanda görmek istediğimiz bir milli gazateyle buluşuruz. inanıyorumki trajımız yüz binleri geçeçektir.
    Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır. (Bediüzzaman)
    www.ofgencsaadet.org

Milli Gazetemizin bir çok sorunu vardır ; baskı kalitesi, dizgisi, pazarlama teknikleri, reklam departmanı, tasarım, renk seçimi vs vs.... gibi bir çok konuda iyileştime yapılmalıdır.

Bütün bu sorunların halledilmesi demek Milli Gazetenin istenilen traja ulaşacağı anlamına gelmez.
    Milli Gazetenin girdi - çıktı arasındaki tüm aşamaları profesyonelleştirilmelidir ve kurumsallaşılmalıdır. Bu söylediklerim gazete yönetiminin yapması gerekenlerdir, bunlar mutlaka yapılmalıdır.

Son olarak şunu söyleyeyim gazetemizin trajının artması, bilinçli müslüman sayısının artmasıyla doğru orantılıdır. Bu da göz önünde bulundurulmalıdır.
    Klavye Mücahidi

Kayıtsız
    Misafir

Gazetem

SLM...Tüm herkeze.evet milli gazete benim gazetem ama,ileriye dönük başarılı adımlar için özeleştiri şart.etkili olunabilmesi için tarzın değişmesi gerektiğine inanıyorum.bir yöntemle mesaj verilemiyosa başka yöntem denenmeli.bu kaçınılmaz.atılan manşetler,köşe yazıları,yorumlar,hatta bazı yazarlar dahi değişmeli diyorum.daha tarafsız bir bakış açısı sunulmalı.birde gazetenin trajı ile gerçek müslümanların sayısı arasında orantı kurulması bize sadece kaybettirir diye düşünüyorum.yazacak çok şey var ama bakalım nasıl bir giriş yapmış olduk bu foruma...dua herkeze...

s.a.kardeşlerim milli gazete bizim gazetemiz.gazetemiz bize güzel bir şekilde sesleniyo ama bence gazetemizin her kesime seslenmesi lazım.artık diğer kesimler gazetemize ön yargı ile bakıyor.bunu düzeltmek ve gazetemizin her kesime seslenmesini sağlamak lazımki,başka kesimden okuyan bir okuyucuda "bunlar sandığımız gibi yazmıyormuş desinler" sonrada Allah ın izniyle yavaş yavaş okuyucu kitlemiz artacaktır.Selamet ve dua ile Rabbime emanet olun........

.... Ravza AYYILDIZ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu Apr 2007
    İletiler
    3,039
    Blogdaki Konular
    3
    spor sayfası diyorum başkada bişe demiyorum...
    AMPÜLLERİ SÖNDÜRÜNÜZ!
    ELEKTRİĞE %65 ZAM!

öncelikle şunu söyleyim biz geçen yıl milli gazeteye üyeydik alıyorduk bu yıl almıyoruz internetten okuyoruz diye anladım ki almamız gerek bunu bize hatırlattıgınız için allah razı olsun..nasıl bir yenilik yapılabileceğini söyleyemiyorum gazetenin kendisini bayağıdır görmedigim için ama şunu da belirtiyim çok kaliteli ve güvenilir bir gazete..

bazı cemaatler evlere 3 tane gazete almayı mecburi kılıyor sırf trajı yükselsin diye biz de bir üyelik yaptırıp gazetemizi almalı ve milli davamıza sahip çıkmalıyız diyorum..
    eşin var aşiyanın var baharın var ki beklerdin

kodADIistanbul Melek Zeynep BULUT kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Fri Jan 2007
    İletiler
    1,220
    Blogdaki Konular
    1
    Alıntı Kayıtsız tafarından gönderildi Mesajı Göster
    SLM....daha tarafsız bir bakış açısı sunulmalı....

tarafsız görüş açısı sunmak fikrinize katılmıyorum...tarafsız olan bertaraf olur...hak ile batılı ayırma noktasında bu şart...yoksa milli gazete nin bir anlamı kalmaz...

Gazetemizin her türlü eleştirisini yapalım ama bunun için gerekli çalışmayı da yapmış olalım.Bizler gerçekten çevremizdeki insanlara tavsiye ediyor muyuz, daha da önemlisi gazetemizi kendimiz düzenli okuyor muyuz?
    Geçen hafta gazetemize gittim ve seçimden sonraki trajını sordum ve düştüğünü öğrendimi çok üzüldüm.
    Bu eleştirilerinde gazeteye ulaşmasını sağlamalıyız eğer ki burada yetkililerinden veya çalışanlarından yoksa bu işi bizzat iletebilirim.DUA İLE...
    MANA KAPLAN HUYLUDUR DIŞARI ÇIKMAZ...

_ALBAY_ SİTE BAŞKANI Tevfik YAZICILAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    8,612
    Blogdaki Konular
    5
    Hümeyra hanım ;

bence eleştiri yapmayalım. Çokça eleştiriliyor zaten. Biz burada çözümler ve fikirler üretelim. Eksik şu konuda ve çözümü de şudur diyelim. Ankette zaten eleştirilenler en fazla oyu alarak kendini belli edecektir asıl önemli olan bu noktadan sonra çözüm önerileridir.

Haydi hep birlikte ortaya gazetemizin tirajını yükseltecek yeni fikirler koyalım. eksiklikleri tamamlayacak hizmetler koyalım. Fikirler sunalım.
    Gün gelecek bütün dünya Hocama selam duracak!

Gündemi takipi çok zayıf bir program yapılıyorsa haberi çok sonraya düşüyor...

basın hataları olarak ele alırsak...

maaliyet olarak milsan düşük çıkartıldığından resimler anşlaşılmaz halde olabiliyorlar...

aslında bu gibi hicvler gazetemize çok faydası olur bunu düşünen kardeşimize teşekkür ederim...

lakin milli gazeteye bu sonuç gidecekse bir faydası olur...

Milli Gazete'yi çocukken tanıdım, babam ekonomik yönden bazı şeylerde zaman zaman idare etmiştir, kısıtlamak zorunda kalmıştır ama Milli Gazete her halukarda evimize girmeye devam etmiştir...
    Şimdide aboneyiz ama burada gazetemiz hakkında şöyle yapılsa iyi olur yazarlar konusunda şu doğrudur bu yanlıştır veya her hangi bir yorum yapamıyorum nedeninide anlamış değilim. ya ben çok fazla eksiklik görmüyorum yada gazeteme kusur bulmak istemiyorum...

Alıntı Tevfik YAZICILAR tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Hümeyra hanım ;

bence eleştiri yapmayalım. Çokça eleştiriliyor zaten. Biz burada çözümler ve fikirler üretelim. Eksik şu konuda ve çözümü de şudur diyelim. Ankette zaten eleştirilenler en fazla oyu alarak kendini belli edecektir asıl önemli olan bu noktadan sonra çözüm önerileridir.

Haydi hep birlikte ortaya gazetemizin tirajını yükseltecek yeni fikirler koyalım. eksiklikleri tamamlayacak hizmetler koyalım. Fikirler sunalım.

Peki Tevfik Bey, dediğiniz gibi olsun, eleştiri yapmayalım zaten birebir eleştirilerimi gazeteye ilettim.Burada yapılan bu anket ve yorumları da ileteceğim inşallah faydası olur.
    Çözüm önerileri dediniz tamam bunun için öncelikle sizden ve dava arkadaşlarımızdan bir isteğim olacak; herkes bulunduğu teşkilatın mevcudu ve gazete alanların sayısını bildirsin ona göre almayan arkadaşlarımıza bir şekilde ulaşmasını sağlayalım buna göre fikirler sunalım, cevabınızı bekliyorum..DUA İLE...
    MANA KAPLAN HUYLUDUR DIŞARI ÇIKMAZ...

Alıntı Nuriye ÖZKAL tafarından gönderildi Mesajı Göster

bazı cemaatler evlere 3 tane gazete almayı mecburi kılıyor sırf trajı yükselsin diye biz de bir üyelik yaptırıp gazetemizi almalı ve milli davamıza sahip çıkmalıyız diyorum..

bir türlü tasvip edemedigim birseydir böyle mecburiyetler...hangi cemaat grup olursa olsun böyle bir eylemin fayda getirecegini düsünmüyorum para haricinde..

milligazete siyasi bir gazete..miligörüscü olmayanin milligazeteyle isi olmaz gibime geliyor..yani bazi arkadaslarimiz her kesime uygun olsun demis ama bu mümkün olmaz bence...olursa milligazete kimligini kaybeder, o zaman da milligörüscü olanlar almaz olur..

aslinda biliyor musnuz su portaldaki arkadaslarin cogu gazetede yazsa müthiş olur :)
    * aşmak lazım !

Kayıtsız
    Misafir

Bir Proje

Aklımda yatıp duran projelerimden bir tanesini size söyleyim.
    Bakın gazeteler sürekli ek çıkartıyor. Neye göre?
    Tabiki kitlesinin ihtiyaçlarına açılabileceği kitlelere göre.
    Biz o zaman öyle ekler çıkaralım ki hem kitlemiz bundan razı olsun hemde gazetemize yeni yeni çevreler katabilelim.
    Mesela bu ek arkadaşında dediği gibi bir cuma eki olabilir. Cuma ekinin içinde fıkıh, siyer, bulmaca, islam alimlerini bugünümüzdekileri vede geçmişdeki evliyalarımızı tanıtan sayfalar, ödüllü yarışmalarki ilgiyi dahada artıracaktır.
    Abi daha aklıma gelmiyor.
    Şunuda ekleyeyim gençlerimizi kumanda edebilelim. Mesela cuma eki çıktı gençlere yönelik bir yarışma yapıldı yarışmaya internetten veya mektuplan katıldık. Katılım 15.000 civarında oldu. Bu gençleri bir veribankasında saklayabilmemiz onları daha sonra gazetemize ulaşamasa bile bilgilendirebileceğimiz ileride oluşturabileceğimiz çeşitli spor siteleri veya farklı programlara çekebilmemiz gerekiyor. Yani gençlik bizim için herşey. Onlara yönelik büyük çalışmalar yapabilmemiz gerekiyor.

ALLAHIN SELAMI ÜZERİNİZE OLSUN.

OkyanusYolcusu A.Ferda DAYI kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Tue Nov 2007
    İletiler
    8
    Blogdaki Konular
    5

Tarafsızlık Derken...

Slm...şimdilik başka kayıtsızlarla karışacağım ama sorun değil.üyeliğim onaylandığında umarım bu forumla davaya destek satırları yazanlardan oluruz.tarafsız derken belirsizlik anlaşılmamalı,yada gayesizlik.tüm ümmeti kucaklayacak ve hatta tüm insanlığı kucaklayacak yaklaşımlar ön planda olmalı gazetemde.tek derdi iktidarla uğraşmak ve suçlamak olmamalı,o imajı vermemeli kanaatindeyim.yani objektif bakabilmeliyiz...gazeteme yansımalı bu. ve bu asla tarafımızdan vazgeçmek demek değil...

Arkadaslarin elestirilerine katiliyorum.Site yoneticileri tarafindan bu elestirilerin milli gazete yetkililerinede duyurulmasini diliyorum.Milli gazete genis bir calisma yaparak her sehirde toplantilar yapilmali o sehirdeki eksikliler tesbit edilmeli,bolgelere gore ek ilaveler cikarilmali,gundem sicak takibi saglanmali,Gazeteye aldigimiz reklamlari mumkunse tv5 de bir porogramin arkasindan isimleri yaziyla zikrederek reklam verenleri bir kiyak gecerek reklamlari artirabilirik Ben avrupada oldugum icin gunluk gelmiyor onun icin ben oboneyi durdurdum benim gibi niceleri var.Dusunsenize teskilat yonetimindekiler bile uye degiller gerisini siz dusunun,Milli gazete onerilere acik degil, Bu kabugunu yirtmasi lazim.Birazda ticari dusunmek gerekiyor.Yani anadoluda bir tabir vardir okuzun gelecegi yerden tavugu esirgemiyeceksin.Ne yaziiki bu yapilmiyor.Avrupa icin soyluyorum dagitim sistemini oturtugu zaman bu gunku abonesi ikiye katliyacaktir,bu arada diyer eksiklikler de tamamlaninca durum tamamen degisecektir, gazetede diyer kesimden gorus ve haberlerinede yer verilme konulara opjektif olunmali...Milli Gazete kendi okurlari ile barisik olmali....temel mesele bence bu...
    Ister mermi kullansin, ister oy pusulasi, insan iyi nisan almali kuklayi degil kuklaciyi vurmali...

+ Konuyu Yanıtla
6 / 1 123456 SonSon

Tags for this Thread

Yer İmleri

Gönderme Kuralları