+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 İlkİlk 12
31 sonuçtan 21 --- 31 arası gösteriliyor

Konu: Matta 21/19

ikibucuktanuc Okuyan Kalemler Havva Nazlı KAYA kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Wed Oct 2007
    İletiler
    990
    Blogdaki Konular
    3
    "Tişörtün ön yüzünde Tanrı ölmüştür,arka yüzünde insan ölmüştür yazar-"

ben bunu anlamadım biraz açar mısınız???

okudum,okudum çözemedim kusura bakmayın..
    düşünmeden bilmek faydasız, bilmeden düşünmek tehlikelidir.
    konfüşyüs

ikimilyon Admin Mehmet DAĞDELEN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    3,120
    Blogdaki Konular
    18
    Alıntı Kayitsiz tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Yazilanlari okudumda biri kendi dinimizle ilgilenelim ogrenelim ogretelim demis.. Evet haklisiniz ancak onlarin dininide bilmeliyiz diye dusunuyorum. Yeri gelir tartisma konusu olur.. Yeri gelir birinin hidayetine vesile olursunuz..

Ayrica bu konuda yardima ihtiyacim var. Yardimci olabilecekler bu mesajimi yanitlarlarsa sevinirim. Farz edinki karsinizda bir Hristiyan var ve kendiside dinini yeni yeni ogreniyor. Ona Islam'i anlatacaksiniz.. Nasil baslarsiniz, hangi konulardan baslarsiniz ve neler anlatirsiniz..

Selam ve dua ile..

bir hıristiyana yapılacak tebliğin en güzeli Kur'an-ı Kerim ayetleri ve Peygamber Efendimiz (sav)in hadisleridir.
    çünkü o sözler sağlamdır. rabbimiz hıristiyanların iddiaları hakkında cevaplar vermiştir. işte oradan başlarsanız en etkili sonuca ulaşırsınız.

bunun için Kur'an-ı Kerim de ve hadislerde hıristiyanlarla ilgili mevzuları bulun.
    ben örnek olarak bir kaç tane yazayım İNŞAALLAH:
    "Bir de «yahudiler veya hıristiyanlardan başkası asla cennete giremeyecek.» Dediler. Bu onların kendi kuruntularıdır. De ki: «Eğer doğru iseniz, haydi kesin delilinizi getirin!»"
    (BAKARA suresi 111. ayet)
    rabbimiz bu ayette çok net bir cevap veriyor. çünkü hıristiyanların delilleri çürüktür. bunu kendi alimleri de pek çok kez itirafa mecbur kaldılar.
    eğer bir hıristiyana -cennete gitmek istiyorsun, o halde seni cennete götürecek delilini getir dediğinde kesin bir delil getiremez.
    getireceği tüm deliller kendi içinde çürük ve kendi din adamlarının da tereddütte olduğu deliller olacaktır.
    bu konu hakkında tam bir bilgi isterseniz size izharu'l hakk'ı tavsiye ederim.
    bu konuyu açmama sebeb olan bu kitap faran yayınlarından çıkmış ve 3 ciltlik bir eser. türkçe çevirisi oldukça başarılı. hindistanlı islam alimi el-hindi bu eserinde hıristiyanlıkta bible olarak tanımlanan temel kitapları hem eski ahit hem yeni ahit olarak tek tek incelemesini yapmış. bu kitaplar hakkında hıristiyan din adamlarının eserlerinin neredeyse tamamını incelemiş ve bible'daki tüm çelişki ve kusurları tek tek saymıştır.
    ben büyük bir kısmını okudum ve okumaya devam ediyorum.
    ve okudukça görüyorum ki aslında hıristiyanların elleri boş.

diğer bir ayet:
    "Yahudiler ve hıristiyanlar «Biz Allah'ın oğulları ve sevgilileriyiz» dediler. De ki: Öyleyse günahlarınızdan dolayı size niçin azap ediyor? Doğrusu siz de O'nun yarattığı insanlardansınız. O, dilediğini bağışlar ve dilediğine azap eder. Göklerde, yerde ve ikisinin arasında ne varsa mülkiyeti Allah'a aittir. Sonunda dönüş de ancak O'nadır."
    (MÂİDE suresi 18. ayet)

işte her hıristiyanın mutlaka kendisine yakıştırdığı bir iddiadır bu.. oysa rabbimiz ne mükemmel bir cevap vermiş ELHAMDÜLİLLAH.
    öyle ya! gerçekten ALLAHın oğulları ya da özel kulları olsalar niye hergün kötülük dolu bir hayat yaşasınlar? elbette bu iddiaları doğru olsaydı hiçbir kötülüğe maruz kalmadıkları sınırsız bir nimet içinde olurlardı. oysa hem hıristiyanlar hem de biz müslümanlar yalnızca insanız, kul'uz.
    ve kullar imtihan içindedirler. zorluk ve meşakkat dolu bir dünya hayatı yaşıyoruz ve ALLAHın indirdiğini değiştirmeden uygulayanlar cennete kavuşacaktır.

hatta bu hususta bir ilginç ayeti kerime daha vardı. hz isa a.s'ın tanrı olmadığına, yemek yiyen, uyuyan bir insan olduğuna dair. bir hıristiyanın bu ayet ile müslüman olduğunu okumuştum bir yerde.
    ayet şu:
    "Meryem oğlu Mesîh ancak bir resûldür. Ondan önce de (birçok) resûller gelip geçmiştir. Anası da çok doğru bir kadındır. Her ikisi de yemek yerlerdi. Bak, onlara delilleri nasıl açıklıyoruz, sonra bak nasıl (haktan) yüz çeviriyorlar."
    (MÂİDE suresi 75. ayet)
    öyle ya! hz. isa a.s onların iddia ettiği gibi tanrı olsaydı yemek yermiydi?
    yemek yeme ihtiyacı içinde olan hiç tanrı olabilir mi?

ve,
    "(Yahudiler) Allah'ı bırakıp bilginlerini (hahamlarını); (hıristiyanlar) da rahiplerini ve Meryem oğlu Mesîh'i (İsa'yı) rabler edindiler. Halbuki onlara ancak tek ilâha kulluk etmeleri emrolundu. O'ndan başka tanrı yoktur. O, bunların ortak koştukları şeylerden uzaktır."
    (TEVBE suresi 31. ayet)

bu ayet ile bağlantılı bir de hadis var ki onu sitemizin girişine kolye gibi astım :)
    Adiy b. Hatem de der ki:
    "Boynumda haç asılı olduğu halde Rasulullah (s.a.v.)'e gittim. Rasulullah (s.a.v.):
    "Ey Adiy! Şu putu boynundan çıkar at." buyurdu. Tevbe Suresini okuyordu:
    "Allah'ı bırakıp bilginlerini ve rahiplerini rabler edindiler..." ayetine gelince:
    "Ey Allah'ın Rasulü! Biz onlara ibadet etmedik" dedim. Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:
    "Hayır, dediğin gibi değil. Allah'ın haram kıldığını helal, helal kıldığını haram kıldıklarında siz de bunlara itaat etmiyor muydunuz?"
    "Elbette" dedim.
    "İşte bu, onlara ibadet etmektir." dedi.

Kaynak: Tirmizi Tefsir: 3094, İbni Cerir et-Taberi: 14/210, . Suyuti ed-Dürrü'l-Mensur: 3/230.

Ebu Bahteri de şöyle diyor:

"Onlar halka, Allah'ı (c.c.) bırakıp da kendilerine ibadet etmelerini emretselerdi, halk onlara itaat etmezdi. Ancak onlar, Allah'ın (c.c.) helal kıldıklarını haram ve haram kıldıklarını helal kıldılar, halk da onlara itaat etti. İşte bu da onları rab edinmektir."

bakın burada bir ince nokta var..
    şu anda yaşadığımız dünyayı ve insanların ahlak yapısını düşünün.
    eğer yaratıcı ALLAH (haşa!) olmasaydı nasıl bir hayat yaşıyor olurduk?
    tüm bildiklerinizi unutun!
    alışveriş, eğitim, savaş, evlilik, çocuk sahibi olmak, ceza, adalet, yemek, devlet, barış.. yani güncel hayatın tüm bu gereksinimleri ALLAHın insanlara indirdiği dinler olmasaydı nasıl olurdu?
    bir islam aliminin bir sözü geliyor aklıma, -eğer din olmasaydı dünyanın en büyük eşkiyası ben olurdum, çünkü niye insanların yaptığı kanun ve ahlaka uyayım ki?
    evet böyle diyor.
    yani din ahlakı olmasaydı insanlar kendi başlarına bir ahlak oluştursaydı kim evlenirdi? kim çocuk yapardı? kim yaptığı anlaşmaya uyardı? kim savaşın bile bir ahlakı olabileceğini akıl ederdi? kim ticaretinde hakkı gözetirdi?

işte ALLAHın indirdiği din bu kadar önemlidir.
    ve birileri çıkıp bu dini değiştirirse dünya yaşanmaz olur. ki hıristiyanların yaptığı da budur... ALLAHın helal kıldıklarını haram, haram kıldıklarını da helal saymışlardır. neticede bugünün hıristiyan toplumu ALLAHın indirdiğine tabi olmadıkça ne dünya saadetine ulaşabilir ne de cennete.

siz onlardan delillerini isteyin. onları cennete götüreceğini söyledikleri delilleri.
    gerisi çorap söküğü gibi gelir.
    yeter ki bu hıristiyan kendine dürüst olsun.

yazılacak daha o kadar çok şey var ki..
    ama gerek yok. siz Kur'an-ı Kerim ve hadislerden başlayın.

Milli Görüş; hakkı üstün tutmaktır!

Kayıtsız
    Misafir

Slm

İNSANLARLIN dogruluk ve insiyatifleri baskalrının dinlerini sorgulamakla mı gecer onları sorgularken bir tür düsmanlık yaratmıyormuyuz.Kişilierin inanclarına saygı göstermek gerekir hasa huzurdan bir peygarmeber karikatürne biz bagırıp cagırıyorken bizim su anda yaptıgımız ne farkı kalır hatta ülkede din ve topşumlar arası nifak sokar bu mudur müslümanlık osmanlı devrinde bunlar bilinmiyormuydu neden onlaa sosyal hakları ve din özgürlügü en üst düzeyde verildi neden omanlı imp.bu tip rencide edilmis konular olmadı olsa bile bunlar dini degil devletin bekaaası yönünden olmustur..ki şimdi neden dinlerin ayrılıklrı üzerinde dogru veya yanlıs üzerinde durarak topşumların ayrısmasına kişilerin gönlünün kırılmasına toplumda ayrımcılıga sonrada bölünmeye yol acasın nedeni varmı!!!! konular dogru olabilir veya yanlıs olabiilir ama bizim yaptıklarımızın bir benzerini yabancı topluluklar yaparsa hazmetmek zorundayız cünkü bizde aynı dercede bu olayda sorumlu oldugumuzu bilmek zorundayız unutmayınki bilmek !!!! BAZEN SESİZLİGİ GEREKTİRİR !!!! zaten dogru herzaman kendi yolunu bulmustur..kimsenin allahın dısında himmetine ihtiyacı yoktur...saygılar sevgiler ve insanlıgın barısı üzerine ....çünkü ölen her can evrende bir gezegen kadar yeri yok eder
    bunu bilmek lazım

ikimilyon Admin Mehmet DAĞDELEN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    3,120
    Blogdaki Konular
    18
    Alıntı Kayıtsız tafarından gönderildi Mesajı Göster
    İNSANLARLIN dogruluk ve insiyatifleri baskalrının dinlerini sorgulamakla mı gecer onları sorgularken bir tür düsmanlık yaratmıyormuyuz.Kişilierin inanclarına saygı göstermek gerekir hasa huzurdan bir peygarmeber karikatürne biz bagırıp cagırıyorken bizim su anda yaptıgımız ne farkı kalır hatta ülkede din ve topşumlar arası nifak sokar bu mudur müslümanlık osmanlı devrinde bunlar bilinmiyormuydu neden onlaa sosyal hakları ve din özgürlügü en üst düzeyde verildi neden omanlı imp.bu tip rencide edilmis konular olmadı olsa bile bunlar dini degil devletin bekaaası yönünden olmustur..ki şimdi neden dinlerin ayrılıklrı üzerinde dogru veya yanlıs üzerinde durarak topşumların ayrısmasına kişilerin gönlünün kırılmasına toplumda ayrımcılıga sonrada bölünmeye yol acasın nedeni varmı!!!! konular dogru olabilir veya yanlıs olabiilir ama bizim yaptıklarımızın bir benzerini yabancı topluluklar yaparsa hazmetmek zorundayız cünkü bizde aynı dercede bu olayda sorumlu oldugumuzu bilmek zorundayız unutmayınki bilmek !!!! BAZEN SESİZLİGİ GEREKTİRİR !!!! zaten dogru herzaman kendi yolunu bulmustur..kimsenin allahın dısında himmetine ihtiyacı yoktur...saygılar sevgiler ve insanlıgın barısı üzerine ....çünkü ölen her can evrende bir gezegen kadar yeri yok eder
    bunu bilmek lazım
    bu bir hezeyan!
    bu nasıl bir yaklaşım böyle. eyvah!
    yahudi ve hıristiyanların dinlerine anlayış göstermek gibi bir lüksümüz yok...
    yahudi ve hıristiyanlara adaletli davranmakla emrolunduk. onların dinini
    hoşgörmekle değil!
    eğer bu hezeyanı yazan bir müslüman ise kendisinden islamın temel
    hükümlerini incelemesini rica ederim.
    bize düşmanlık etmeyen bir hıristiyana iyi davranışlarda bulunmak islamdandır.
    ancak bize düşmanlık eden hıristiyanlar ile hıristiyanlık dinine hoşbakmak haramdır.
    yurdumuzda ve dünya da fesat çıkarmadıkları sürece onların ibadet haklarını tanırız ve haklarını iade ederiz. komşuluk halindeysek onlarıda kollarız.

amma hıristiyanlık dinine hoş bakmak haramdır islamda.

Milli Görüş; hakkı üstün tutmaktır!

mehmetselimpolat
    Misafir

Çok güzel ve isabetli yazmışsınız

Tebrik ederim,çok hoşuma giden bir yazıydı.
    Zaten Hıristiyanlık veya Yahudilik Din değildir,Tarihi ve siyasi bir oluşumdur.
    Hak din,tek din İslamdır.selamün aleykum.

matta incili 21. bab 19. laf'ta anlatılan olay:
    "isa yol kenarındaki bir incir ağacına baktı.ağaca yaklaşıp onda yapraktan başka birşey bulamayınca, ona: sonsuza dek sende meyve yetişmesin dedi. ağaç o anda kurudu."
    "öğrenciler bunu görünce şaşırıp -incir ağacı anında nasılda kurudu diye konuştular. matta 21/21

aynı olay markos incilinde şöyle anlatılıyor:
    "isa uzakta üzerinde yaprakları olan bir incir ağacı gördü. belki incir bulurum diye ağaca yaklaştı. ağacın yanına geldiğinde yapraktan başka birşey bulamadı. zira incir mevsimi değildi." markos 11 bab. 13. laf
    "isa ağaca: sonsuza dek kimse senden bir meyve yemesin! diye seslendi. öğrencileri onu duyuyorlardı." markos 11. bab 14. laf.
    "oradan yeruşalim!e geldiler" markos 11. bab 15. laf.
    "akşam olunca kentin dışına çıktı" markos 11. bab 19. laf.
    "sabahleyin incir ağacının oradan geçerken onun kökten kuruduğunu gördüler" 11. bab 21. laf
    "(havari) petrus olayı hatırlayıp (isa'ya) -ey tanrım, lanetlediğin incir ağacına bak. o kurumuş. dedi" markos 11. bab 22 laf.

evet olay bu!
    el-hindi izharu'l hakk kitabında bunu işlerken şu tespitleri yapmış:
    matta ile markos metinleri arasında ayrılık vardır. birde ayrılıktan da öte bişey vardır ki o da şudur: isa'nın yabancıya ait olan incir ağacından yemesi ona caiz değildir. böyle bir konumda onun ağaç hakkında beddua etmesi akla aykırıdır. zira bu ağaç sahibine zarar vermektir. (sonra akıllı kişi mevsiminin dışında bir ağaçtan meyve istemez) bundan ötürü mevsiminin dışında meyvesi olmayan ağaca öfkelenmez. (çünkü ağaç, mevsiminin dışında meyve vermez) aksine! mucizeye uygun olan şöyle yapması idi: isa ağaç hakkında dua edip ona meyve verdirecekti. ve sahibinin izniyle (eğer ağacın sahibi varsa) meyveyi yiyecekti. böylece ağacın sahibine de yararı dokunmuş olurdu.

bu sözlerden hz isa'nın tanrı olmadığı anlaşılır. tanrı olsaydı meyve mevsimi olmadığını ve ağaçta meyve olmadığını bilecek ve ağaca karşı öfkelenmeyecekti.

mutmain
    Misafir

Din yaşama dair kanunlardır

Hayatımızı belirleyen kurallara din denir eğer hayatımızı belirleyen kurallar allahın kuralları ise ki onlar kur an kurallarıdır ozaman dinimizin adı islam dini olur fakat benimsediğimiz yaşam tarzı insanların uydurduğu kurallar ise hıristiyanlık yahudilik budistlik ateistlik ya da demokratlık gibi işte benimsediğimiz kurallar bizim dinimizi belirler
    Adam kalkmış demokrasiyi savunuyor sonrada dinim islamdır diyor beyefendi demokrasiye göre zina içki içmek faiz yemek gibi bir çok saçmalığı bir insani hürrüyettir derken böyle inanırken sonrada kalkıp ben kur an a inanıyorum demen saçmalık olur aç bakalım kur an ı kur an bunlara ne diyor
    İşte insanımız dinin ne olduğünu bilmiyor adam kalkmış hırıstiyanlık din değil diyor niye din değil sen incile göre bir yaşam tarzına inanır ve öyle yaşarsan oldu sana bir din
    Allah kafirun suresinde sizin dininiz size bizim dinimiz bize demiyormu peki onlerın dini ne idi yoksa odamı allahın diniydi
    bir hak din vardır ki ada muslümanlıktır diğerleri insan uydurması demokrasi kominizim satanizim gibi

Kayıtsız
    Misafir

yorumcular

şu yorumculara bakıyorumda maşallah herkes kendini alim zannederek birşeyler karalamış.halbuki kendilerinin kimleri tanrılaştırıp tapındıklarına bir baksalar!!! belki de hiristiyanlardan utanacaklardır...hiristiyanlar bari allahın elçisine tapıyorlar..tabi ki şirktir ve küfürdür..ama birde aynaya bakmalarını tavsiye ediyorum...gerçi şirkin doğrusu olmaz ama hz.isaya tapmak kerameti kendinden menkul çöl bedevilerine tapmaktan daha iyidir sanırım..sözümün muhatabı olmayan üstüne alınmasın..olurmu?

İma ve laf sokma altın devrini yaşıyor....

Neyse,yeğen Almanyadan geldi.Yeni bir misyoner gurup türemiş.Hepsi aynı tarz giyimli kapı kapı dolaşıyrlarmış ve slogan şu "İsa aramızda,onu bulmamıza yardım edermisiniz?"

Bu da yorumsuz:)
    "Kentler bizi hiç anlamayacak ve esirgemeyecek,ucu yanmış kibrit çöpü gibi kırılacağız,Birşeyler dokunulmamış kalsın gidelim bu şehirden..."

.... Ravza AYYILDIZ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu Apr 2007
    İletiler
    3,039
    Blogdaki Konular
    3
    dinler arası diyologlarda bunlarıda tartışıyorlar mı acaba...
    AMPÜLLERİ SÖNDÜRÜNÜZ!
    ELEKTRİĞE %65 ZAM!

_ALBAY_ SİTE BAŞKANI Tevfik YAZICILAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    8,612
    Blogdaki Konular
    5
    Alıntı Mehmet DAĞDELEN tafarından gönderildi Mesajı Göster
    bu sözlerden hz isa'nın tanrı olmadığı anlaşılır. tanrı olsaydı meyve mevsimi olmadığını ve ağaçta meyve olmadığını bilecek ve ağaca karşı öfkelenmeyecekti.
    Günümüzde ne çok tanrılığa soyunan var şeyhim. Ne ağaçtaki meyveye nede mevsime bakmadan ağaca öfkelenen ne çok insan var... Şu kısacık tespitlerin bile İsa (a.s) ın Tanrı olmadığını ortaya koyarken "Ben tanrıyım" diye ortalarda dolaşan ne çok ikiyüzlü insancıklar var... Rabbim sen bizi ve nefsimizi koru muhafaza et...

Gün gelecek bütün dünya Hocama selam duracak!

AHDE VEFA ibrahim DEMİRCİ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Fri Feb 2007
    İletiler
    2,598
    Blogdaki Konular
    11
    Alıntı Tevfik YAZICILAR tafarından gönderildi Mesajı Göster

Günümüzde ne çok tanrılığa soyunan var şeyhim. Ne ağaçtaki meyveye nede mevsime bakmadan ağaca öfkelenen ne çok insan var... Şu kısacık tespitlerin bile İsa (a.s) ın Tanrı olmadığını ortaya koyarken "Ben tanrıyım" diye ortalarda dolaşan ne çok ikiyüzlü insancıklar var... Rabbim sen bizi ve nefsimizi koru muhafaza et...

bazı müslümanlar hz.isayı tanrı kabul edenlerden dahada ileri giderek kendilerine başka başka tanrılar meydana getirme delaleti içerisindeler.allahım bizleri kendisinden başka bir kapıya muhtaç etmesin
    EĞRİ CETVELDEN,DOGRU ÇİZGİ ÇIKMAZ

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 İlkİlk 12

Tags for this Thread

Yer İmleri

Gönderme Kuralları