+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 İlkİlk 12
34 sonuçtan 21 --- 34 arası gösteriliyor

Konu: Evliler Okuyun / Bekarlar Ders Alin.. Can DÜndar

Evlilik saygı ve sevgiden başlar aşk sa pencereden uçar gider eğer bir evde huzur bulmak istiyorsan tartışırken muhakkak biri susmalı yok sa finiş le sonlanırolan çacuklara oluyor zaten vesselam.
    SAHİPSİZ VATANIN BATMASI HAKTIR SENSAHİP ÇIKARSAN BU VATAN BATMAYACAKTIR

İhVaN-ElFidAm Humeyra YILDIRIM kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu Mar 2008
    İletiler
    871
    Blogdaki Konular
    1
    bence en güzel ewlilik örneği kuşkusuzki efendiniz (s.a.w) hayatnda mewcuttur. o hanımlarıyla öyle güzel huşu ede edep we saygıyla geçirirdiki hiç birinin arasında en küçük bir ayrım dahi mewcut değildi. özellikle kuran_ı kerm bu müessesenin ne derece önem arz ettiğini eşlern birbirlernin üzerine müthiş önmli hakların bulunduğunu ısrarla wurguluyo. yani düşünsenize EŞİNİN RIZASINI ALMAYAN BİR KADIN CENNETE ASLA GİREMİYO. BEN EWLİ DEĞİLİM FAKAT BU DETAYI DUYDUKTAN SONRA DİNİ İRADEMLE DÜŞÜNÜP BAYAĞI BİR İRKİLMİŞTM. NE DİYEYM MEWLAM ÜMMEDİ MUHAMMETE CENNET EHLİNE NAİL OLACAK EWLİLİKLERİ NASİP EYLER İNŞ.

bu portala 'yeni'den yazılacak kadar değerli bulmadım.
    Evlilik müessesi can dündar'ın yaşadığı gibi bir müessese olmaktan oldukça uzak. Yazarlar hayatı starların değil de alaylıların yaşadığı yanlarıyla örneklendirmeli...
    'evliler okuyun gülün geçin , bekarlar sakın okumayın' şeklinde başlıkla oynayasım geldi..
    Bekar kandırmak böyle bir şey herhalde...
    Daha içerikli, özümüze uygun alıntıları paylaşmaktan yanayım.

kodADIistanbul Melek Zeynep BULUT kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Fri Jan 2007
    İletiler
    1,220
    Blogdaki Konular
    1
    evliliğin bu şekilde gitmesi için o iki kişinin anlayışından , olaylara bakış açısından geçer...bir kayık bir kürekle yürümez...

Evlilik ilk atılan evin temelleri gibil dir eğer islam üzre attıysan temelleri
    kaç kat atarsan at temel sağlam olursa ufak tefek zelzeleler sarsmaz o evliliği
    örnek RESULULLAH sellellahu vesellau vesellemdır vesselam.
    SAHİPSİZ VATANIN BATMASI HAKTIR SENSAHİP ÇIKARSAN BU VATAN BATMAYACAKTIR

½DELİ@ Tuba ÖNER kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Mon May 2008
    İletiler
    742
    Blogdaki Konular
    3
    Alıntı Meryem AÇIL tafarından gönderildi Mesajı Göster
    bu adamı sevmiyorum nedense. o yüzden hiçbiryazısını şiirini okumak istemiyorum.

Can dundarın yaptıgı hatayı hıc unutamıyorum.
    3sene once ramazana ayında,okulla bırlıkte CAn dundarın programı vardı izlemeye gıttık.
    durmadan karsımızda su ıçip durdu ve oglen yemegı verıldi.Çok kotu bır durumdu...
    ::::::.......................

kodADIistanbul Melek Zeynep BULUT kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Fri Jan 2007
    İletiler
    1,220
    Blogdaki Konular
    1
    bu arada can dündarın söylediklerinin bir geçerliliğinin olması için can dündarın toplumdaki ahlak düzenine nasıl baktığını iyi gözlemlemek lazım...neleri niçin desteklediğini kavradığınızda burdaki yazınında manası ortaya çıkacaktır ...vesselam...

yazı ilk okunduğunda kulağa hoş geliyor..
    ama yorumları okuyup biraz da düşününce örnek almamız gerekenin Peygamber Efendimiz(SAV) olduğu anlaşılıyor..

Kayıtsız
    Misafir

Örnek

Peygamberi örnek alın evliliklerinizde diyen arkadaşlar, evlilik kurumu toplumsal ortak rıza normları çerçevesinde dışa bağımlı bir sosyal formdur. Sizin alacağınız örnek kişi ya da onun aile, evlilik anlayışı hem Arap kültürünün bir parçası hem de üzerinden neredeyse 1400 yıl geçmiş, yokolmuş bir formdur. Ahlak, iyilik gibi kavramlar bile kültürel farklılıkların dışında tarihel süreçte çok büyük değişimler geçirmişlerdir. Bu bakımdan evlilik mevhumu da günümüzde çok ama çok farklıdır. Peygamberin iyi özelliklerinin hepsi bugün hayatı için geçerli değildir. Evlilik ve aile kavramları şahsi ve toplumsal gelişme ve mutluluk üretimi için çok öenmli kavramlardır. Dolayısıyla kendinizi ve eşinizi mutlu kılarak yaşayacağınız bir evlilik hayatı en hayırlısı olacaktır. Can Dündar'ın ya da bir başkasının evlilik hayatı hiçkimse için iyi bir örnek teşkil edemez.

Kayıtsız
    Misafir
    bence cok abartılı konusuyorsun

evli değilim ama bu yazıda ders alınacak birşey bulamadım. can dündar'ın anlattığı ''iki özgür bireyin birbirlerine karışmaması'' gibi duruyor. eşler birbirlerini fert olarak gördükçe evlilik bir kurum olmaktan öteye geçmez. kurumsallaşmış bir evlilik devlet dairesinden farksızdır, mecburiyeti yüklenmiş bireylerin mermur zihniyetinden başka birşey beklenemez. benim hoşuma giden bir tabir var:''bekara kadın boşaması kolay gelir''. belkide evli olmadığım için çözümlemeyide kolay zannediyorum. kimbilir...

ama örnek Hz. Peygamber... eşiyle karşılıklı muhabbet ederken içtiği bir bardak çayın huzurunu anlamayıp ''dışarıya'' kaçan insanın evlilşği anlamlandırma çabasına ve samimiyetine inanmam açıkcası. Allah nasip ederse evlenirsem göreceğim ''evliliği''...
    sustuklarımız yuttuklarımdır
    konuşanlarsa köpekler!

Kayıtsız
    Misafir
    Alıntı Kayıtsız tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Peygamberi örnek alın evliliklerinizde diyen arkadaşlar, evlilik kurumu toplumsal ortak rıza normları çerçevesinde dışa bağımlı bir sosyal formdur. Sizin alacağınız örnek kişi ya da onun aile, evlilik anlayışı hem Arap kültürünün bir parçası hem de üzerinden neredeyse 1400 yıl geçmiş, yokolmuş bir formdur. Ahlak, iyilik gibi kavramlar bile kültürel farklılıkların dışında tarihel süreçte çok büyük değişimler geçirmişlerdir. Bu bakımdan evlilik mevhumu da günümüzde çok ama çok farklıdır. Peygamberin iyi özelliklerinin hepsi bugün hayatı için geçerli değildir. Evlilik ve aile kavramları şahsi ve toplumsal gelişme ve mutluluk üretimi için çok öenmli kavramlardır. Dolayısıyla kendinizi ve eşinizi mutlu kılarak yaşayacağınız bir evlilik hayatı en hayırlısı olacaktır. Can Dündar'ın ya da bir başkasının evlilik hayatı hiçkimse için iyi bir örnek teşkil edemez.
    can dündar benim evliliğim için örnek teşkil edebilecek bir insan değil,
    ama şunu da söylemeden geçemedim, Peygamber Efendimizin hayatında yaptığı tüm fiiller kıyamete kadar geçerliliğini sürdürecektir. Evlilik hayatı olsun, Peygamberlik hayatı olsun, Devlet Reisliği hayatı olsun... Efendimiz zaman üstü bir hayat yaşamış, eğer O'nun hayatını okumuş bir birey olsa idiniz zaten "Sizin alacağınız örnek kişi ya da onun aile, evlilik anlayışı hem Arap kültürünün bir parçası hem de üzerinden neredeyse 1400 yıl geçmiş, yokolmuş bir formdur." deme gafletinde bulunmazdınız..

hakkaniyeti gözetirsen hiç bir sorun çıkmaz allah cc bizlere eşlerin birbirlerin özerindeki haklarını bildiriyor evet bayan kardeşlerimizin nur süresini iyi okumaları lazım
    HAKKI ÜSTÜN KILMAK

??? Amine Sümeyye KIVRIM kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat Mar 2008
    İletiler
    129
    Blogdaki Konular
    7
    Alıntı Belkıs Elif REŞADİYELİ tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Evlilik, inanmadigim halde içerisinde 17 seneyi bitirdigim bir kurum benim için.. 17 senede (abartmiyorum) 40 çift arkadasimin son verdigi kurum ayni zamanda da... Evliligimin bu kadar uzun sürmesinin gizi belkide kuruma inanmamaktan geçiyor. Evliligi toplumun dayattigi sekilde yasamamaktan... Nedir bu dayatmalar? Erkegin muhakkak kadindan yasça büyük olmasi, egitim seviyesinin erkegin lehine yada en azindan esit olmasi bunlarin sadece ikisi... Olmaz, yürümez diyor toplum... Erkek yasça büyük olmali ki, kadina 'hot' dediginde oturmali kadin... Yada yumusatiyorlar; -Efendim kadin erkekten önce çöktügü için (hani dogum felan) küçükolmaliymis yasi... Egitimde de böyle.. Kadinin çok okumusu bilmis olurmus, evde kalmakmis layiki.... ESiM BENDEN 2 YAS BÜYÜK; ne 'hot' dememe gerek kaldi 17 senede, ne de> >benden önce çöktü... Yillar içinde ben yaslandikça o gençlesti, -'Ooo Can bey kapmisiniz çitiri' esprilerine muhattap dahi oldum. ESiM 3 ÜNiVERSiTE BiTiRDi ; ben bi taneyi 9 senede bitirdim.. Ne o bana bilmislik tasladi, ne ben ona ezik baktim... Kulaga gelen müzik tekse de, onu olusturan notalar farklidir der Halil Cibran... Bunu unutmadik biz. Ben konusurken o dinledi,ben dinlerken o konustu 17 sene. O öfkeliyken ben, ben öfkeliyken o 'haklisin bitanem...' dedik, Öfke bitip firtina duruldugunda 'ama bi de böyle düsün' de dedik fikrimizi savunurken. Farkli insanlar olarak görmedik birbirimizi, ayni amaç için savasan> neferlerdik bu hayatta... Asla bilmedik ne kadar para kazandigimizi, ortak cüzdanimizdan gerektigi kadar aldik.. Ne kadar çalarsa çalsin masanin üstünde telefon , kim bu saatte arayan karsi cins diye sorgulamadik da ama... Sevginin en büyük dostuydu bizim için 'güven'... ve güvenin ardina saklanmis bir 'saygi' vardi daima... Ne kavgalar, ne badireler atlattik 17 senede... Eee ülkeler neler gördü, biz çekirdek aile mi sütliman yasayacaktik... Bir gün öyle bir girdik ki birbirimize, ben ilk kez odamin disinda yattim bi gece, misafir odasinda... Gece yarisi kapi açildi esim; -'Ne yapiyosun burda?' diye sordu kapinin esiginden, 'uyuyorum' dedim buz gibi bi sesle... Gitti, gelmesi 1 dakikasini almisti elinde yastikla... 'kay yana' dedi daracik yatakta. 'ne yapiyosun?' dedigimde 'benim yerim senin yanin, sen gelmezsen ben gelirim' dedi... Anladim ki o gece, en uzun kavgamiz yat saatine kadar sürecek... Ve bence dogrusu da bu... Özen gösterdik o günden sonra, evin her yerinde kavga ettik, yatak odamiz haric.. Kirsak da zaman zaman kalplerimizi, asla kin tutmadik birbirimize... Toplum kurallariyla oynasaydik bu oyunu belki de 41 inci çift olacaktik o listede... Ama oyunun kurallarini biz koyduk... Nede olsa bizim oyunumuzdu,oynanan... Evlilik; hesapsiz içine dalinmasi gereken bir oyun bence... Topluma kulaklarini tikayarak hemde... Ne benim, ne de bizim sözlerimizle... Sadece gönlünüzden geçtigince... Dedigi gibi Ataol Behramoglu'nun; ...Yasadiklarimdan ögrendigim bir sey var: Yasadin mi büyük yasayacaksin, irmaklara, göge, bütün evrenekarisircasina.Çünkü ömür dedigimiz sey, hayata sunulmus bir armagandir. Ve hayat, sunulmus bir armagandir insana... Hayat kisa gelen bir battaniye gibidir. Yukari cekersin ayak parmaklarin isyan eder. Asagi cekersin omuzlarin titrer . Ama yine de, neseli insanlar dizlerini karinlarina ceker, rahat bir uyku uyumayi basarir..........

CAN DÜNDAR
    ne kadar güzel bir yazı...
    BUDA GEÇER YA HU!

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 İlkİlk 12

Yer İmleri

Gönderme Kuralları