+ Konuyu Yanıtla
2 / 1 12 SonSon
34 sonuçtan 1 --- 20 arası gösteriliyor

Konu: Evliler Okuyun / Bekarlar Ders Alin.. Can DÜndar

Evliler Okuyun / Bekarlar Ders Alin.. Can DÜndar

Evlilik, inanmadigim halde içerisinde 17 seneyi bitirdigim bir kurum benim için.. 17 senede (abartmiyorum) 40 çift arkadasimin son verdigi kurum ayni zamanda da... Evliligimin bu kadar uzun sürmesinin gizi belkide kuruma inanmamaktan geçiyor. Evliligi toplumun dayattigi sekilde yasamamaktan... Nedir bu dayatmalar? Erkegin muhakkak kadindan yasça büyük olmasi, egitim seviyesinin erkegin lehine yada en azindan esit olmasi bunlarin sadece ikisi... Olmaz, yürümez diyor toplum... Erkek yasça büyük olmali ki, kadina 'hot' dediginde oturmali kadin... Yada yumusatiyorlar; -Efendim kadin erkekten önce çöktügü için (hani dogum felan) küçükolmaliymis yasi... Egitimde de böyle.. Kadinin çok okumusu bilmis olurmus, evde kalmakmis layiki.... ESiM BENDEN 2 YAS BÜYÜK; ne 'hot' dememe gerek kaldi 17 senede, ne de> >benden önce çöktü... Yillar içinde ben yaslandikça o gençlesti, -'Ooo Can bey kapmisiniz çitiri' esprilerine muhattap dahi oldum. ESiM 3 ÜNiVERSiTE BiTiRDi ; ben bi taneyi 9 senede bitirdim.. Ne o bana bilmislik tasladi, ne ben ona ezik baktim... Kulaga gelen müzik tekse de, onu olusturan notalar farklidir der Halil Cibran... Bunu unutmadik biz. Ben konusurken o dinledi,ben dinlerken o konustu 17 sene. O öfkeliyken ben, ben öfkeliyken o 'haklisin bitanem...' dedik, Öfke bitip firtina duruldugunda 'ama bi de böyle düsün' de dedik fikrimizi savunurken. Farkli insanlar olarak görmedik birbirimizi, ayni amaç için savasan> neferlerdik bu hayatta... Asla bilmedik ne kadar para kazandigimizi, ortak cüzdanimizdan gerektigi kadar aldik.. Ne kadar çalarsa çalsin masanin üstünde telefon , kim bu saatte arayan karsi cins diye sorgulamadik da ama... Sevginin en büyük dostuydu bizim için 'güven'... ve güvenin ardina saklanmis bir 'saygi' vardi daima... Ne kavgalar, ne badireler atlattik 17 senede... Eee ülkeler neler gördü, biz çekirdek aile mi sütliman yasayacaktik... Bir gün öyle bir girdik ki birbirimize, ben ilk kez odamin disinda yattim bi gece, misafir odasinda... Gece yarisi kapi açildi esim; -'Ne yapiyosun burda?' diye sordu kapinin esiginden, 'uyuyorum' dedim buz gibi bi sesle... Gitti, gelmesi 1 dakikasini almisti elinde yastikla... 'kay yana' dedi daracik yatakta. 'ne yapiyosun?' dedigimde 'benim yerim senin yanin, sen gelmezsen ben gelirim' dedi... Anladim ki o gece, en uzun kavgamiz yat saatine kadar sürecek... Ve bence dogrusu da bu... Özen gösterdik o günden sonra, evin her yerinde kavga ettik, yatak odamiz haric.. Kirsak da zaman zaman kalplerimizi, asla kin tutmadik birbirimize... Toplum kurallariyla oynasaydik bu oyunu belki de 41 inci çift olacaktik o listede... Ama oyunun kurallarini biz koyduk... Nede olsa bizim oyunumuzdu,oynanan... Evlilik; hesapsiz içine dalinmasi gereken bir oyun bence... Topluma kulaklarini tikayarak hemde... Ne benim, ne de bizim sözlerimizle... Sadece gönlünüzden geçtigince... Dedigi gibi Ataol Behramoglu'nun; ...Yasadiklarimdan ögrendigim bir sey var: Yasadin mi büyük yasayacaksin, irmaklara, göge, bütün evrenekarisircasina.Çünkü ömür dedigimiz sey, hayata sunulmus bir armagandir. Ve hayat, sunulmus bir armagandir insana... Hayat kisa gelen bir battaniye gibidir. Yukari cekersin ayak parmaklarin isyan eder. Asagi cekersin omuzlarin titrer . Ama yine de, neseli insanlar dizlerini karinlarina ceker, rahat bir uyku uyumayi basarir..........

CAN DÜNDAR
    "Kentler bizi hiç anlamayacak ve esirgemeyecek,ucu yanmış kibrit çöpü gibi kırılacağız,Birşeyler dokunulmamış kalsın gidelim bu şehirden..."

cemil meriç topluma başkaldırmak kendi şuur altımızada başkaldırmaktır der.

doğrudur ve zordur bu.

yine üstat der ki fert cemiyetle kaynaştığı zaman tarihi yoktur.

can dündar eşiyle kendi tarihini yazmış ve mutluluğu böyle bulduğunu söylüyor.
    bence haklı.

türkiyede evlilikleri veya hayattaki adımlarımızı toplumun putlaştırılmış gelenekleri
    belirliyor. hayır bu olmamalı , olması gereken islamın kuralları dahilinde herkezin
    kendi hayal ve istekleri belirlemeli.

o ne dermiş , bu ne dermiş ; amnın bizi ayıplarlarmış. peh !
    "yolda yürürken eğer ayağınız taşa takılırsa siz yine amerikaya küfredin." (humeyni)

::::OFLU:::: Kadir KURT kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat Jan 2007
    İletiler
    200
    Blogdaki Konular
    2
    kavga her evlilikte var,evliliğin tuzu biberi,kavga ettikce sanki daha cok bağlanıyorsun birlikte olduğun kişiye ama bu kişiye göre değişir galiba.karşılıklı sevgi ve saygı varsa topluma fazla bakmamak gerekiyor sonucta herkes kendi hayatını yaşıyor.
    Sapasağlamken kalp sektesinden ölenler vardır.Kıyamet,bir bakıma,kainatın kalp sektesidir.

... Kübra YILMAZ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat Jul 2006
    İletiler
    3,129
    Blogdaki Konular
    3
    Evlilik terazi gibi.Ne kadar saygılı davranırsan karşındakinden bir o kadar saygı görürsün..Eşin olumsuz bir şey sezdiği zaman söylemeden düzeltmeyi öğrenmeli insan.Madem bir ömür süreceksin onunla Onun
    Hoşnut olmadığı şeylerden uzak duracaksın.Ve akabinde mutlu olduğu davranışları keşfedip evliliğine yaraşır şekilde davranmalı. Aynı çatı altında yaşamayı kabullenmek bu başka bir şeye benzemez ki? Evlilik tek kişilik yaşamayı kaldırmaz. “Benim param benim hayatım”dersen işte ozaman silinmeye başlar mutlu aile tablosu.

Evlilik ...Dünyadaki en zor imtihan (dır)diye düşünmekten alıkoyamıyorum kendimi etrafımdaki mutlu ve mutsuz evlilikleri kıyaslayınca
    ...
    Sosyofobi..

Evliliğe elinizde boş bir kase ile başlarsınız.
    Elinizdeki boş kase,evlilik niyetinin en
    başında bulunduğunuz aşk ve güven,sevgi ve
    saygıdır.Bu kase elde olduktan sonra,
    kaseye dolduracağınız çorbanın tuzunu,
    suyunu,acısını,kıvamını.
    baharatını birlikte belirlersiniz.

diyor Senai DEMİRCİ...

biraz cesaret işi galiba.:)
    ...Sizi öyle bir pataklayacağız ki hayatınız Gazze şeridi gibi gözlerinizin önünden geçecek...

talebe_7
    Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    1,384
    evli değilim ama okudum...

bekarım , ders aldım...

ablamın arkadaşlarından birisinin ablama söylediği bir cümle...

"evlilik en büyük nefis terbisinden birisidir..."
    toplumsal mesaj:elini vicdanına , çöpünü kutuna...

kozalak Bilal YILMAZ kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Wed Jun 2006
    İletiler
    1,315
    Blogdaki Konular
    1
    evliliğimi onun bunun kurallarına göre şekillendirmeyeceğim için,
    bu adamın kuralları da beni ilgilendirmiyo..
    "Ey iman edenler..! Zorluklara ve sıkıntılara sabırla katlanın. Şeytan ve uşakları olan kafirlere karşı bu sabırla yarışın, cihad için hazırlıklı ve uyanık bulunun ve yolunuzu Allah'ın kitabıyla bulun ki mutluluğa erebilesiniz.."
    -Ali İmran 200-

"can dündar" söylenmesi gerekeni söyleyen bir adam için ne söylenebilir ki...
    kimse görmesede bir gören vardır...

Evlilik oyun temasını işleyen Dündara benden hatırlatma:

Yabanca bir kültürle yetişmiş biriyle evliyseniz oyun riskli.
    Güçlü olmak zorundasınız...

Alıntı selin tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Evlilik oyun temasını işleyen Dündara benden hatırlatma:

Yabanca bir kültürle yetişmiş biriyle evliyseniz oyun riskli.
    Güçlü olmak zorundasınız...
    bence bu oyun herhalükarda riskli :)

evlilik nefs terbiyesidir demis arkadas..tam tersi daha mantikli geliyor ama..
    * aşmak lazım !

Saklanan Sevdalar *

Can Dündar

Çoğumuz (genellikle de erkekler) duygularımızı; saklamanın
    daha doğru olduğunu sanıp ne kadar yanılıyoruz değil mi? Oysa sevgi
    beslenmeli, karşılıklı özveriyle desteklenmeli. Her gün yeni bir sürpriz
    için çaba sarf edip sevgiyi yaşatmak için emek vermeli. Ama ne yazık ki
    evliliklerde garanti gözüyle bakıp hiç emek harcamadığımız gibi
    hesapsızca tüketip, har vurup harman savuruyoruz sevgileri.

Ne yazık... Oysa ne zor bulunur sevgiler. Özellikle
    karşılıklı olanı yakalamak ne küçük bir olasılık. Ama kaybetmek ne kadar
    kolay ve çabuk. Koca bir sevginin katili oluveriyoruz çarçabuk. Bence
    sevgi katilleri de yargılanmalı ve cezaya çarptırılmalı. Çünkü kapanması
    ve onarımı olanaksız bir ton yara bırakıyor ardında. Sonra bir ton da
    yaralı insan. Öleceğiz zannedip ölmüyoruz açısından. Ama sürüm sürüm
    sürünüyoruz. Sonrasında yeni sevdalara kuşkuyla bakıp olası mutluluklara
    kapatıyoruz pencerelerimizi.

Korunmak adına anlamsız kaçak güreşler daha da yoruyor
    insani. Şöyle kararlı, tutup koparıverecek, ayaklarımızı yerden kesecek
    kadar cesur birini bekleyip ömür tüketiyoruz. Bir de bakıyoruz ki yolun
    sonuna gelivermişiz. Ne çabuk geçmiş zaman.Ne kolay tüketilmiş sevdalar.
    Ne hesapsız harcayıp ne derin yaralar açmışız. Bir o kadar yara da biz
    edinmişiz hayattan. Hayatın son durağında, mevsim çoktan kışa dönmüş,
    gelecek vasıtayı bile kestiremez olmuşuz.

Neyin adına peki?.. Ahh Korunma iç güdüsüyle sakladığımız
    seviler ahh... Üstelik taze tüketilmesi gerekirken saklamaya
    kalkıştığımız, hem de saklama koşullarına da uyulmadığından çürümüş,
    kokuşmuş, çürüdükçe de etrafını çürütmeye devam eden, tümörleşen, duygu
    depocukları ne çok canımızı acıtmış. Bize sunulmadan bayatlamış ve
    sunulduğunda da besin zehirlenmesine yol açmış seviler. Hayat ne bayat
    noktasına gelmişiz bu yüzden. Ve ne kadar geç kalmışız hayata.

İşte hayat bu. Ben de galiba hayat ne bayat noktasında,
    gelecek vasıtayı kestiremiyorum artık.Umarım siz tazeyken tüketmeyi
    becerebilirsiniz duygularınızı ve hayat arkadaşınızı besin
    zehirlenmesinden
    kurtarırsınız.

Çok mutlu olmanız dileğiyle....
    "Yarın, elbet bizim, elbet bizimdir! Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir..!"

bu adamı sevmiyorum nedense. o yüzden hiçbiryazısını şiirini okumak istemiyorum.
    BATILI YIKMAK İÇİN KUŞANDIĞIN KILICIN KABZASINDA
    BİR DİRHEM GÜMÜŞTE BEN OLSAYDIM...

ozisler13
    Giriş
    Mon May 2006
    İletiler
    854
    Blogdaki Konular
    4
    Tuzakları kurarsın.mayınları döşersin... sonra da paşa paşa ya da seve seve mayınlara basarak tuzaklara düşerek gittiği yere kadar yaşarsın.ölümle biterse ne âlâ yoksa yanarsın...
    artık zamanı ve belki de son hakkım,çünkü dağıldım ve hala ALLAH a sığınıyorum Utanmadan

Evliliği yürütebilmek bir sanattır bence.
    Her sanatçının bir öznel yaklaşımı olmalı ve onunla ayakta durmaya çalışmalı.
    Yoksa oradan buradan aldığı ile hep hareket ederse kısa zamanda duvara toslayabilir.
    Erefını dinlemeli ve bunu kendi özelinde eritip öyle bir şekilde hayata geçirmelidir belki.

BAKIRKÖY MGV

Kayıtsız
    Misafir
    " ne mutlu evliyim diyene "

Kısıtlanmış Üye
    Giriş
    Wed Jan 2008
    İletiler
    1,533
    Blogdaki Konular
    5
    Ders Almam için Can Dündara İhtiyacım var mı bilmiorum Babam ve Annem 21 yılı devirdi.Allah nasip ederde görürsem o günleri Dinimize göre yaşar ve yaşatmaya çalışırım Gerek yok yanı bu adamın söylevlerine...
    ѕєηιη ƒαякıη вєηιм тαяzıм .......

KON-BEY Hasan Hüseyin ER kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat Jan 2007
    İletiler
    332
    Blogdaki Konular
    5
    Evlenme dâvaya benzer. Mutlaka memnun olmayan bir taraf vardır. Balzac.

Mutluluğu tatmanın tek çaresi, onu paylaşmaktır. Byron
    HAK GELDİ BATIL ZAİL OLDU

can dündar ancak bu kadar güzel anlatılabilrdi

NE EKMEK NEDE SU SENSİZLİK KORKUSU

"VE BEN EMİNİM TAŞLAR TANKLARI YENECEK"

Ebrar ZİŞAN kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Fri Feb 2008
    İletiler
    594
    evli değilim...zamanında olması gerektiğine inanıyorum...
    can dündarıda sevmiyorum....
    ama yazdıklarını akla yatar buldum burada...

Hakan DOĞDU
    Misafir
    Can DÜNDAR ya da başkalarının evliliklerine bakıp sakın kendi evlilik hayatınızı düzenlemeye kalkmayın.Eğer örnek istiyorsanız Peygamber 's.a.v.) den tutun da daha bir çok İslam alimine kadar örnekler çoktur.

Ne demiş Can DÜNDAR ''kapmışız çıtırı esprisine bile maruz kaldım''
    Başka ''çalan telefondaki karşı cinsi sormadık birbirimize''

Ne bu şimdi, ''Güvenmiş''

YOK YA böyle örnek evlilik mi olur.Boş verin safsataları.Kadının her yaptığına (İslama uysa da uymasada) erkek, erkeğin her yaptığına kadın eyvallah derse evlilik yürür elbet 17 sene ama o evlilikten müslüman zevk ve sevap alamaz.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 1 12 SonSon

Yer İmleri

Gönderme Kuralları