+ Konuyu Yanıtla
12 / 3 İlkİlk 12345678910 ... SonSon
223 sonuçtan 41 --- 60 arası gösteriliyor

Konu: Neden Ölülere Fatiha Okuruz ?

_ALBAY_ SİTE BAŞKANI Tevfik YAZICILAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    8,449
    Blogdaki Konular
    5
    şimdi kısır çekişmeleri bırakalım .. ben cami minaresi bidattır diyorum, ölülere fatiha okunmaz diyorum.. ölmüş kimselerden yardım dilenmez (Resulullah s.a.v.dahil ) diyorum..
    Taner öncelikle ölümüş kimselere fatiha okumak ile ölmüş kimseden yardım istemeyi birbirinden ayırmak gerek sanırım. Bizim burada konuştuğumuz ölmüş kişilere fatiha okumak. Bana ölmüş kişinin ardından fatiha yada başka bir ayetin okunmayacağını ve bunun yasaklandığını ihtiva eden bir hadis yada ayet eklermisin konuya acaba. Ölmüş bir kişiye fatiha okumayla ölmüş bir kimseden birşey beklemeyi karıştırmadan ancak.

Taner ayrıca cami minaresi konusu ile bidatın ayrı konular olduğunu sanırım artık biliyoruz. Bidat ile minare yapmak aynı konular değildir ve minare yapmanın bidatle hiçbir ilişkisi yoktur sanırım.

Gün gelecek bütün dünya Hocama selam duracak!

Alıntı Tevfik YAZICILAR tafarından gönderildi Mesajı Göster

Taner öncelikle ölümüş kimselere fatiha okumak ile ölmüş kimseden yardım istemeyi birbirinden ayırmak gerek sanırım. Bizim burada konuştuğumuz ölmüş kişilere fatiha okumak. Bana ölmüş kişinin ardından fatiha yada başka bir ayetin okunmayacağını ve bunun yasaklandığını ihtiva eden bir hadis yada ayet eklermisin konuya acaba. Ölmüş bir kişiye fatiha okumayla ölmüş bir kimseden birşey beklemeyi karıştırmadan ancak.

Taner ayrıca cami minaresi konusu ile bidatın ayrı konular olduğunu sanırım artık biliyoruz. Bidat ile minare yapmak aynı konular değildir ve minare yapmanın bidatle hiçbir ilişkisi yoktur sanırım.

İmamların görüşlerini uyacağını hüsn-ü zann ederek bu yazıyı koyuyorum. İnşaAllah zannımda yanılmıyorumdur..,
    buyur:

Alıntı Ömer ÇELİK tafarından gönderildi Mesajı Göster
    " Her kim baba ve annesinin kabrini her cuma ziyaret eder, o ikisinin veya babasının yanında Yâsin (suresini) okur ise, her âyet ve harfin sayısınca günahları affolunur. " [İbn Adiy (1/286), Ebu Nuaym, Ahbâr el-Asbahân (2/344-345)]
    ( من زار قبر والديه آل جمعة ، فقرأ عندهما أو عنده [ يسن ] ؛ غفر له بعدد آل آية أو حرف )

Hadis uydurmadır.

Râvilerinden olan Amr b. Ziyâd’ın hadis uydurduğunu ed-Dârekutnî ve İbn Adiy zikreder. Dolayısıyla İbn Adiy mezkûr rivâyet hakkında; « batıldır bu isnâd ile bir aslı yoktur » der.
    İbnu’l-Cevzi [1] kitabında bu rivâyeti zikreder. Bu rivâyet, kabirlerde Kur’ân okumanın mustahab olduğuna delil olarak getirilir. Ancak sahih sünnette bunu destekleyen hiç bir delil yoktur. Sahih sünnete göre, kabir ziyaretlerinde meşru olan, onlara selâm vermek ve ahireti hatırlamaktır.
    Müslim ve diğerlerinin rivayet ettikleri hadiste Aişe (r.a), Allâh Resûluna (s.a.s) kabir ziyareti esnasında ne söyleyeceğini sorar, O da şöyle söyle der:
    ( Bu diyarın mümin ve müslüman olan ehline selâm olsun, Allâh bizden öncekileri ve sonrakileri affetsin. Allâh’ın izniyle bizler de sizlere ulaşacağız. )
    Evet Aişe validemiz kabir ziyareti esnasında ne söyleyeceğini sorar, Allâh Resûlu (s.a.s)’da ona duayı öğretir. Fâtiha, Yâsin sûrelerini veya üç tane İhlâs sûresi okuyacağını öğretmez. Bu sûrelerin okunması meşru olsaydı Allâh Resûlu (s.a.s) bunu gizlemezdi. Çünkü ihtiyaç anında beyanın geciktirilmesi câiz değildir. Eğer Allâh Resûlu (s.a.s) bunlardan bir şey öğretmiş olsaydı bu bizlere ulaşırdı.
    Başka bir hadiste şöyle gelir:
    ( Evlerinizi kabirlere çevirmeyin, çünkü şeytan Bakara suresinin okunduğu evden kaçar.) [2]
    Diğer bir hadiste:
    ( Evlerinizde namaz kılın, kabirlere çevirmeyin.) [3]
    Allah Resûlu (s.a.s), kabirlerin Kur’ân okuma ve namaz kılma yeri olmadığını bizlere bildirmiş, onun için de evlerde Kur’ân okunmasını ve nafile namaz kılınmasını teşvik etmiştir. Evlerin, Kur’ânın okunmadığı kabirlere çevrilmesini de yasaklamıştır.

Dolayısıyla kabristanda Kur’ân okunmasını Ebû Hanîfe, Mâlik ve diğer selef alimleri kerîh görmüşlerdir.

Sunen’in sahibi olan Ebû Dâvut şöyle der: « Ahmed’e kabirde Kur’ân
    okunması hakkında soruldu, o da ‘okunmaz’ dedi » [4].

Şeyhu’l-İslâm İbn Teymiyye şöyle der: « Şafii’den bu konu hakkında bir söz sabit değildir, bu da onun kabristanda Kur’ân okunmasını bid’at saydığı içindir » [5].

İmam Mâlik şöyle der; « Bunu yapan birisini bilmiyorum, dolayısıyla sahâbe ve tabii’nin bunu yapmadığı ortaya çıkar ».

Diğer taraftan Hallâl’ın rivayetinde, İbn Umer’in definden sonra kabri başında Bakara suresinin başı ve sonunun okunmasını vasiyet ettiğine dair gelen eser sabit değildir. Olsa bile, ona has bir fiildir. Peygamberimizden (s.a.s) konu hakkında böyle bir şey bize ulaşmamıştır. Bundan dolayı bu delil olamaz.

Yine İbn Ebi Şeybe’nin zikrettiği başka bir eserde, Şa’bî şöyle der: « Ensar ölünün yanında Bakara suresini okurlardı ». Senedindeki Mucalid b. Saad yüzünden rivâyet zayıftır. Ayrıca İbn Ebî Şeybe rivayete şu başlığı koymuştur; « Ölüm döşeğinde iken hastanın yanında ne söyleneceği babı ».

Diğer taraftan Hallâl ve Deylemî’nin rivâyet ettikleri uydurma bir rivayette, ( Her kim kabristana uğrar ve Kul Huvallâhu Ahad’ı on bir kere okur, ecrinide ölülere bağışlar ise, ölülerin sayısı kadar ona sevab verilir.) ez-Zehebî, İbn Hacer, es-Suyûtî ve İbn Arrâk rivayetin uydurma olduğunu söylemelerine rağmen, Merâki’l-Felâh’ın üzerine yazdığı haşiyede Tahtâvî, bu uydurma rivayeti kabristanda Kur’an okunacağına dair delil getirir!!!

Müslümanın üzerine düşen, sünnete yapışıp bid’attan kaçınmasıdır. Velev ki insanlar bid’atı güzel görselerde. Çünkü her bid’at dalâlettir.

[4] Mesâil (s.158)
    [5] Sıratul- Mustakim (s.182)
    قال الشاعر : ليس اليتيم الذي قد مات والده إن اليتيم يتيم العلم والأدب

Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    8,449
    Blogdaki Konular
    5
    Ömer öncelikle seninde şunu ayrıştırman gerekecek sanırım ben kabir ziyareti ve kabirde okunacakları tartışmıyorum. Ölümüşlerin ardından fatiha yada başka bir sürenin okunup okunmayacağını konuşuyoruz burada. Konuyu kabir ziyareti yapılır mı yapılırsa orada ne okunur ne okunmaz ile ilişkilendirmenin anlamı yok. Yukarıda ki yazıda imamlarıon görüşüdür ölmüşlerin ardından fatiha okunmaz dediğin satır hangisidir ?

Ömer öncelikle seninde şunu ayrıştırman gerekecek sanırım ben kabir ziyareti ve kabirde okunacakları tartışmıyorum. Ölümüşlerin ardından fatiha yada başka bir sürenin okunup okunmayacağını konuşuyoruz burada. Konuyu kabir ziyareti yapılır mı yapılırsa orada ne okunur ne okunmaz ile ilişkilendirmenin anlamı yok. Yukarıda ki yazıda imamlarıon görüşüdür ölmüşlerin ardından fatiha okunmaz dediğin satır hangisidir ?
    Allah'tan kork..

yukarıdaki tyazıyı kaç defa okudun?.. kabir ziyaretinden değil, kabirde okunacak dua/ayetlerden bahsediyor..

su-i zann etmek istemiyorum. lütfen tekrar oku..

Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    8,449
    Blogdaki Konular
    5
    Allahtan kork Ömer

Yazdıklarımı kaç defa okudun.Sana kabirde okunacak duaları nerede sordum ? kabre gittiğimde fatiha okumalıyım mı diye nerede sordum. ?

su-i zann etmek istemiyorum. lütfen tekrar oku..

Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    8,449
    Blogdaki Konular
    5
    Ömer sanırım sen konuyu yine kaçırdın. Kendi cevaplarınla kendi dünyanda kendi anlamları yüklemektesin. Bak soru şu.

peki sizlere sorarım acaba bu surenın anlamına bakıldıgında nıye olmuslerımıze ruhuna fatıha derız bu sure oluler ıcın bır anlam yada bır faide edebılırmı cevablarınızı beklıyorum selametle
    verdiğim cevapta şu.
    Bir hatırlatma ;bizler ölülere fatiha okumayız.
    Fatihayı ölen kişinin ruhuna hediye ederiz. Ruh ise ölmez.
    fatihayı bizlerin hayatta iken okuması ve idrak etmesi ise en doğru olandır.
    tamamladığım hadis ve fikirlerimde şu.
    Bırak dağıtsınlar Taner. Kutubi Sitte de

Hadis No : 0166 Ravi: Zeyd İbnu Erkam
    Tanım: Hz. Peygamber (sav) buyurdu ki: "Kim ebeveyninden birine bedel haccederse, bu hacda onun borcunu ödemiş olur. Bu durum semadaki ruhuna müjdelenir. Kişi, anne ve babasına karşı isyankar (akk) bile olsa (bu iyiliği sebebiyle) Allah'ın nezdinde (iyi kullar meyanında) yazılır." (Diğer bir rivayette ise: "Babası için bir hacc, kendisi için yedi hacc yazılır" denmiştir.) (Bu rivayet Heysemi'nin Mecmau'z- Zevaid'inde, Taberani'nin Mu'cemu'l-Kebir'inden kaydedilmiştir (3,282))

diye geçen bir hadis bulunuyor. Ruhlara yapılanlar müjdeleniyor yani. Kişinin de bu konuda rabbinden istekte bulunması ve falanca kişinin de bu okumadan haberdar edilmesini istemesi yanlış olmasa gerek. Nitekim bu okunan Kuranın feyzinden dirilerin ve ruhların haberdar edilmesi için yapılan bir duadır .
    Şimdi konuya dönersen Ömer ölen kişinin ardından fatiha okunmaz diyorsan delillerin nelerdir ömer. Neden ölmüşlerin ruhuna fatiha okuruz da yanlış yapmış olur senin iddana göre. Bunu ispatla bize Ömer.

Resulullah -sav- buyuruyor ki:"Alimle de, cahille de asla tartışma!" [Sünen-i Darimî, Mukaddime, 29] (Hasen senedle -yanlış hatırlamıyorsam. Allahu Alem-)

Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    8,449
    Blogdaki Konular
    5
    Resulullah -sav- buyuruyor ki:"Alimle de, cahille de asla tartışma!" [Sünen-i Darimî, Mukaddime, 29] (Hasen senedle -yanlış hatırlamıyorsam. Allahu Alem-)
    Haklısın Ömer Unutmuşum kusura bakma. Hatırlattığın için teşekkürler. Sustum sen kaldığın yerden devam et.

Haklısın Ömer Unutmuşum kusura bakma. Hatırlattığın için teşekkürler. Sustum sen kaldığın yerden devam et.
    Estağfurulllah biz alimlerden değil, cahillerdeniz.

darısı cahil olup da cehaletini kabul etmeyenlere.

Merhum Taner PINAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat Mar 2007
    İletiler
    1,637
    Blogdaki Konular
    6
    Tevfik kişinin ebeveyni için hac etmesi borç ödeme için alına bir ruhsattır..

O hayatta iken borçlarını ödemen gerekirdi şimdi ölmüş olsa bile onun borcunu ödeyebilirsin.. denilmiştir..

Ancak ayette "siz onlara işittiremezsiniz" deniyor..

Ve ayti okuyarak hediye etmek konusunda mezhep imamları dahil hiç biri uygun görmemişler.. en yumuşak gören kerih görmüş..

Allah c.c. kuranı yaşayanlar için indirdi..

ve..

şunuda ayırmak gerekir ki senin üzerinde emeği geçenlerin senin okuduğun ayetlerden ve yaptığüın hayırlardan nasiplenecekleride belirtilmiştir..

Yalnız burda vasıl olan sevabı nasıl dağıtacağına dair sana verilmiş bir hak yok..

bu yüzden sen okuman gerekeni okur, yapman gerekeni yaparsın.. bunlardan dolayı vasıl olan sevabın nasıl ağıtılacağına ALlah c.c. karar verir..
    Allah indinde Din İSLAM dır.Kendine başka din ve başka peygamber arayanlara veyl olsun..

Hakan DOĞDU
    Misafir
    Alıntı Ömer ÇELİK tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Estağfurulllah biz alimlerden değil, cahillerdeniz.

darısı cahil olup da cehaletini kabul etmeyenlere.
    Ya bu cahil halinle milyar kişiyi kafir ilan ediyorsun.Allah'tan alim değil sin :)

Hakan DOĞDU
    Misafir
    Alıntı Taner PINAR tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Tevfik kişinin ebeveyni için hac etmesi borç ödeme için alına bir ruhsattır..

O hayatta iken borçlarını ödemen gerekirdi şimdi ölmüş olsa bile onun borcunu ödeyebilirsin.. denilmiştir..

Ancak ayette "siz onlara işittiremezsiniz" deniyor..

Ve ayti okuyarak hediye etmek konusunda mezhep imamları dahil hiç biri uygun görmemişler.. en yumuşak gören kerih görmüş..

Allah c.c. kuranı yaşayanlar için indirdi..

ve..

şunuda ayırmak gerekir ki senin üzerinde emeği geçenlerin senin okuduğun ayetlerden ve yaptığüın hayırlardan nasiplenecekleride belirtilmiştir..

Yalnız burda vasıl olan sevabı nasıl dağıtacağına dair sana verilmiş bir hak yok..

bu yüzden sen okuman gerekeni okur, yapman gerekeni yaparsın.. bunlardan dolayı vasıl olan sevabın nasıl ağıtılacağına ALlah c.c. karar verir..
    Kişi vefat ettikten sonra sevap kapısının kapanmaması ile ilgili durumu her kes biliyor sanırım.Hayırlı evlat ta bu kapanmayan sevap kapısıdır.Şimdi hayırlı evlat babasının günahının azalması için bir hatim indirse ve bunu sevabını Allah'tan bilip, gelecek olan sevabı da babasının ruhuna hediye etse, vefat etmiş olan babasının cezası hafilemez mi, ya da cennette ki mertebesi yükselmez mi.

Ey Rabbim, bana kuran okumayı ve salih müslüman olmayı öğreten, buna vesile olan babamı cennetinde en güzel mekana kondur diye dua etse birisi, o duadan babası nasiplenmeyecek mi.

İşte bu manada Fatiha ve hatimler, bir dua maksatlı, ölen kişinin ruhuna ( onun sevap hanesine) okunabilir elbette.

Giriş
    Sat Mar 2007
    İletiler
    1,637
    Blogdaki Konular
    6
    hakan okudunmu yazdıklarımı ?
    Allah indinde Din İSLAM dır.Kendine başka din ve başka peygamber arayanlara veyl olsun..

Alıntı Hakan DOĞDU tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Ya bu cahil halinle milyar kişiyi kafir ilan ediyorsun.Allah'tan alim değil sin :)
    euzu billah..
    kişinin tekfir edilmesinin önündeki engelleri açıkladım.
    bu engeller yok. kişi aleni bir şekilde küfür ameli işliyor. o zaman bunun hükmü ayan beyan da ortada.

zaten hükümleri ben vermyorum. fetva makamı değilim. Kur'an ve sünnet veriyor. bu 2 nassa dayanarak da selef alimleri veriyor.

artık beni harici tekfircilikle suçlamayın lütfen.

bu arada yöneticiler
    Allah'tan korkun..
    bir kişi beni tekfirci ilan ediyor. siz hiçbir şey yapmıyorsunuz..
    Allah'tan korkun.. ve itaat edilecek olana itaat edin..

Hakan DOĞDU
    Misafir
    hakan okudunmu yazdıklarımı ?
    Okuduğum için yazdım zaten ben de onu söylüyorum.Yani ben şimdi müslüman olduğuna şahitlik edebileceğim ( zahiren ) bir insanın kabrine gidip, onun ruhuna, sağlığında ki imanına işaretle Fatiha okuyabilirim ve bu da sevap olur.Sevabın bana ya da vefat eden kişiye yazılması değildir tartışılan konu.Ben onun ruhuna fatiha okuyabilir miyim okuyamaz mıyım bunu tartışıyoruz.Gelinen noktada bana göre elbette okunabilir bu bidat değildir.Bidat olan, ruhuna hediye edilen, okunan ayetler neticesinde o kişiden medet ummak ve bir beklenti içine girmektir.

Örneğin bir alimin kabrine gidip okunan surelerden sonra da ''Ey falan kişi, bana çocuk ver, ÖSS yi kazandır, şunu ver, bunu ver'' demek elbette bidattir, hatta şirktir.Bununla beraber ahmaklıktır.

Ancak, örneğin Üsküdarda Aziz Mahmut Hudai Hazretlerinin kabr-i şerifini ziyaret edip, fatiha okuduktan sonra, ''Ey Allah'ım, ben burada yatan zatı muhteremi seviyorum (O'nun seni sevdiğine şahitlik ettiğimden) sen ise Allah için birbirlerini seven kullarına eziyet etmezsin.O'na da bana merhamet eyle'' diye dua etsem şirk de olmaz, bidatte.

Ayrıra A.M.Hudai Hazretlerinin kabrini ziyaret edenler için yaptığı duası da vardır.Pekala Allah'ta O'nu ziyaret edenler için bu duayı kabul edebilir.Eğer kabul edilirse verileni yine Allah vermiştir.

Bu yazdıklarıma katılıyor musunuz Taner Bey.

Giriş
    Sat Mar 2007
    İletiler
    1,637
    Blogdaki Konular
    6
    Okuduğum için yazdım zaten ben de onu söylüyorum.Yani ben şimdi müslüman olduğuna şahitlik edebileceğim ( zahiren ) bir insanın kabrine gidip, onun ruhuna, sağlığında ki imanına işaretle Fatiha okuyabilirim ve bu da sevap olur.Sevabın bana ya da vefat eden kişiye yazılması değildir tartışılan konu.Ben onun ruhuna fatiha okuyabilir miyim okuyamaz mıyım bunu tartışıyoruz.Gelinen noktada bana göre elbette okunabilir bu bidat değildir.Bidat olan, ruhuna hediye edilen, okunan ayetler neticesinde o kişiden medet ummak ve bir beklenti içine girmektir.
    kabir ziyeretleri ve ziyaretlerde okunabilecekler hakkında benim değil alimlerin ifadelerine ve getirdikleri delillere göre hareket etseydin .. böyle cevap yazmazdın..

Örneğin bir alimin kabrine gidip okunan surelerden sonra da ''Ey falan kişi, bana çocuk ver, ÖSS yi kazandır, şunu ver, bunu ver'' demek elbette bidattir, hatta şirktir.Bununla beraber ahmaklıktır.
    Bunun adı tek kelime ile ebu cehille aynı safta olmaktır..

Ancak, örneğin Üsküdarda Aziz Mahmut Hudai Hazretlerinin kabr-i şerifini ziyaret edip, fatiha okuduktan sonra, ''Ey Allah'ım, ben burada yatan zatı muhteremi seviyorum (O'nun seni sevdiğine şahitlik ettiğimden) sen ise Allah için birbirlerini seven kullarına eziyet etmezsin.O'na da bana merhamet eyle'' diye dua etsem şirk de olmaz, bidatte.
    merhamet dilemek güzel ve tavsiye edilen bir eylemdir.. (vesile kılmadan)

Ayrıra A.M.Hudai Hazretlerinin kabrini ziyaret edenler için yaptığı duası da vardır.Pekala Allah'ta O'nu ziyaret edenler için bu duayı kabul edebilir.Eğer kabul edilirse verileni yine Allah vermiştir.
    kabir ziyaretleri ve kabirleri yükseltmemek hakkındaki kesin emirleri bilen bir kişi bu şekilde dua etmez..

eğerler le nasları karşılaştırmamak gerekir..

Giriş
    Sat Mar 2007
    İletiler
    1,637
    Blogdaki Konular
    6
    Ve hakan kabirlerden yardım dileyen kişi müşrik midir değilmidir?

bunu cevapla yeter..

Hakan DOĞDU
    Misafir
    Sanırım bu sorunuzun cevabı olabilir.Bu konudaki düşüncemi yazdım zaten.Elbette şirkdir bunda hiç bir şüphe yoktur.Ölüden medet umulmaz.Ancak bu gerçeğin arkasına saklanılıp, ruhlarına dua edilmez, ayet okunmaz denilmesinedir benim itirazım ikisi çok farklı.

Giriş
    Sat Mar 2007
    İletiler
    1,637
    Blogdaki Konular
    6
    İşte şimdi oruç baba türbesinde oruç açan binlerce kişiyi ve bu şekilde kalem , cüzdan sürenlerin tamamını tekfir etmiş oldunuz..

Hakan DOĞDU
    Misafir
    İşte şimdi oruç baba türbesinde oruç açan binlerce kişiyi ve bu şekilde kalem , cüzdan sürenlerin tamamını tekfir etmiş oldunuz..
    :)

Ben de Oruç Baba türbesine gitmiştim bir kere.Orucumu orada açmak nasip olmadı ama elbette bir Allah dostunun kabrinin yanında ona dua ederken orucumu açmak isterdim.

Kalem sürme ya da benzeri işlere gelince, yazımı dikkatli okuyun lütfen.Ben bu işi yapan kafirdir demedim, hocalarımdan öğrendiğim kadarıyla yapılan işin kendisi şirktir diyerek kişiyi, şahsı değil ama yapılan eylemi kınamış oldum.

Ben oraya giden hiç bir kimseyi tekfir etmem ama üzerlerinde kafirlik alameti gördüğümü söyleyebilirim ancak.

Peygamber (s.a.v.) efendimizin bir hadislerindeydi yanlış hatırlamıyorsam, Bir insanda 100 alametin 99 u kafirlik alameti, ama sadece biri müslüman alameti ise onun kafirliğine şahitlik etmeyiniz diyor.

Bir ayette de (numarası şimdi aklımda yok ama çok isterseniz bakabilirim) Savaşta dahi olsanız, size selam verene, dünyanın geçici nimetlerini düşünerek ona sen kafirsin demeyin deniyor.

Dahası İmam-ı Azam hazretlerine namaz kılmayan kafir olur mu denildiğinde O cevaben, Hayır olmaz ama namazı kafirler kılmaz demiştir.Her şey yeterince açık ve nettir.

Şirk olan bir eylemi yapan birine rastladığımızda ona yaptığı eylemin küfür alameti olduğunu söylemeliyiz.''sen bana kafir mi diyorsun '' diye bir tepki alırsak da o zaman hayır ben seni bana selam verirken işittim diyerek açıklama getirmeliyiz.

İnsanlara kafir demeden de onların küfür alametleri olan işlerden uzaklaştırmak mümkündür.

+ Konuyu Yanıtla
12 / 3 İlkİlk 12345678910 ... SonSon

Yer İmleri

Gönderme Kuralları