+ Konuyu Yanıtla
12 / 2 İlkİlk 123456789 ... SonSon
229 sonuçtan 21 --- 40 arası gösteriliyor

Konu: Neden Ölülere Fatiha Okuruz ?

çook acayip doğrusu:

Alıntı Taner PINAR tafarından gönderildi Mesajı Göster
    neyin hürmetine ?
    mevlüt de nedir? hangi sahabe okumuş? hangi mezhep imamı okumuş veya okutmuş ? ne zaman çıkmış ? sonradan çıkmış bir işi nasıl dinin bir parçası gibi gösterirsiniz?

mevlüt bidattır.. bidattır bidattır..

ölülere kuran okunmaz..

ve aleykum selam

lakin biz cumhuriyet imamlarından bilgi almayalı çok uzun yıllar oldu..

evet galiba anlamadınız teşekkür ederim sayın site başkanı.sizin yada bütün bu yazıya katılanların cevabını alabilecekleri tek kürsü var.(ölüm ve sonrası)

Allah kimsenin yüzünü Kara Çıkartmasın

SusKunuM_SaNa. Murat CANOĞLU kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu May 2007
    İletiler
    455
    Blogdaki Konular
    2
    Alıntı Sara SAVAŞ tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Bildiğiniz gibi Süleyman Çelebinin mevlidinden başka bir sürü mevlid yazılmış, fakat en çok onun yazdığı sevilmiştir. Peygamber sevgisini anlatan güzel bir eser olmaktan öteye geçmemesi gerekiyor. Ayrıca tilaveti ibadet olan tek şey Kurandır.Sahabelerin yaptığı şeylerin doğruluğunun de ölçüsü Kurandır.Mevlid gibi bidatlaşmış uygulamalar insanlara dinin özünü unutturuyor.
    yazdıkalrımı okudunuza eminmisiniz?????
    düşersem aklına el aç niyaz et..belki bir su yürür ...içim çöl gibi...

Merhum Taner PINAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Sat Mar 2007
    İletiler
    1,637
    Blogdaki Konular
    6
    münazara yapabilmek için karşılıklı anlayış gerekli laf kalabalağı değil..

Sahabelerin veya mezhep imamlarının veya diğer müctehidlerin başvurmadığı bir uygulamadan bahsediyoruz burada.. Uçaktan kaçaktan değil.. anlaşılamadığı için tekrar yazıyorum UÇAĞA BİNMERK İBADET MAKSADIYLA YAPILAN BİRT GELENEK DEĞİLDİR. BU YÜZDEN ASHABIN YAPIP YAPMADIĞINA BAKILMAZ..

KOMUNİST DÜŞÜNCENİN BAŞVURDUĞU BİR YÖNTEMLE İSLAMİ MÜNAZARA YAPILAMAZ..

BU YÜZDEN KOMİK VE SAÇMA KELİMELERİNİ KULLANDIM..

mevlüd bir kaside dir.. değilmi ?

Resulullahı öven bir kaside değilmi ?

sorun burda değil Allah aşkına portal soralım mevlüt denilince akıllarına ilk ne geliyor.. ?

çocuk oldu mevlüt , sünnet cemiyeti var mevlüt, ev aldık mevlüt, vs.vs..

bir gelenek değil bu .. artık kendini aşmış bir ibadet olarak yer almış..

ne var canım bunda diyebilirsiniz..

Resulullah s.a.v. ashabına ateşe karşı namaz kılmayınız dedi.. Ashabının ateşe karşlı namaz kıldığında ateşe tapmıyacaklarını en iyi bilen resulullah s.a.v. di değil mi ?

ileride istismar edilebilecek bir konu olduğu için bundan müminleri men etti..

mevlüt okumak yerine yüzlerce kasideler var neden onlar okunmuyor?

Anlamını dahi bilmediğimiz kelimelerle.... kuran okunuyormuş gibi... saygı ile... görüntü olması için oda....

bir övünme meselesi, ücret karşılığı okutulan, kadın erkek beraberce yapılabilen bir bidat.. iğenç bir bidat hemde..

şimdi Kadir tuna isimli üye ,

Bildiğiniz bir şey varsa yazın. itham veya göndermelerle ortaya laf atmayın..
    Allah indinde Din İSLAM dır.Kendine başka din ve başka peygamber arayanlara veyl olsun..

Alıntı Murat CANOĞLU tafarından gönderildi Mesajı Göster
    yazdıkalrımı okudunuza eminmisiniz?????
    Okuyarak yorum yazdım. neden böyle bir kanıya vardınız? Peygambere olan sevginin dışa vurumu olduğu konusunda kimsenin bir itirazı yok.
    Mevlid öz olarak bidat değildir ama bidatlaşmış amacından sapmış bir uygulamadır. Siz hüsnü niyetle yaklaşıp öyle olmadığını savunsanız bile bir kaç kişiye sorun bakalım mevlid neymiş...Adak bile olabiliyor merak etmeyin.
    "en büyük edepsizlik edep ya hu diye bağırmaktır."

Giriş
    Sat Mar 2007
    İletiler
    1,637
    Blogdaki Konular
    6
    Şüphesiz ki hamd, Allah’a mahsustur . O’na hamdeder, O’ndan affımızı dileriz. Nefisleri mizin şerrinden, yapacağımız kötü işlerden Allah’a sığınırız. Allah kime hidayet ederse hiç kimse onu saptıramaz, kimi de (hak ettiği için) saptırırsa hiç kimse onu doğruya iletemez. Şehadet ederim ki Allah’dan başka hiç bir ilah yoktur, tekdir ve hiç bir ortağı yoktur. Yine şehadet ederim ki Muhammed (Sallallah u Aleyhi Vesellem) Allah’ın kulu ve rasuludur .

Birçok mevlid toplantıları münkerden, bid’atlardan ve İslam’a muhalif olan şeylerden uzak değildir. Çünkü bunu ne Rasululla h (Sallallah u Aleyhi Vesellem), ne ashab, ne tabiin, ne dört büyük imamlar ne de islamı en iyi bilen ve en iyi yaşayan asırlardan birinde hiçbir kimse yapmış değildir. Çünkü bunun şer’i bir delili yoktur. Mevlithan lar çoğu kez şirke düşecek sözler söylerler. Mesela arada sırada “Meded ya Rasululla h!” veya “Bizlere imdat kıl!” “Ya Rasululla h yalnız sanadır itimadımız!” “Ya Nebiyulla h kaldır bizden sıkıntıyı!” gibi yalnız Allah’a dua edip isteneceği şeyleri Rasululla h’tan (Sallallah u Aleyhi Vesellem) isterler.

Rasululla h (Sallallah u Aleyhi Vesellem) bu sözlere şahit olsaydı büyük şirkle onların üzerine hükmederdi. Zira darlıkta olan imdadına giden, sıkıntıları gideren, kendisine dayanılıp imdat istenilen yalnız Allah (Celle Celaluhu)’dır.
    İşte bu konuda ayet ve hadisler :
    1. “Yahut dua ettiği zaman darda kalmışa kim yetişiyor da kötülüğü (onun üzerinden kaldırıp) açıyor.”
    (Neml, 62)
    2. “De ki, doğrusu ben (kendi başıma) size ne zarar verme ne de fayda sağlama gücüne sahibim.
    (Cin, 21)
    3. Rasululla h (Sallallah u Aleyhi Vesellem) şöyle buyurdu: “(Manevi olarak) bir şey istediğin zaman Allah’tan iste! Yardım talep ettiğin zaman yine Allah’tan yardım talep et!”
    (Tirmizi, sahih ve hasendır)
    Bir çok mevlidler de Rasululla h (Sallallah u Aleyhi Vesellem) ‘in kendi hakkında söylenmesini yasakladığı aşırı övgüler yapılmaktadır. Oysa ki, Rasululla h (Sallallah u Aleyhi Vesellem) bu gibi aşırı övgüleri şu sözü ile yasaklamıştır:
    “Hırıstiyanların Meryem oğlunu İsa (Aleyhi Selam) abarık sözlerle övdükleri gibi beni de öyle övmeyin. Ben ancak bir kulum, bana Allah’ın kulu ve Rasulu deyin.”
    (Buhari)

Düğün ve başka mevlitler de Allah’ın; Muhammed’i kendi nurundan, bütün eşyayı da onun nurundan yarattığını zikretmek tedir. Oysa ki, bunları şu ayetler yalanlama ktadır:
    “De ki, ben ancak sizin gibi bir beşerim, bana vahyedild i ki, sizin ilahınız tek bir ilahtır.”
    (Kehf, 116)
    Bilinen şu ki: Allah’ın Rasulu (Sallallah u Aleyhi Vesellem) bir ana-babadan yaratılmış olup Allah’ın vahyi ile şereflenmiş bir kuldur.
    Ayrıca mevlit kitaplarında bütün alem Muhammed (Sallallah u Aleyhi Vesellem)’in hatırası için yaratıldığı zikredilm ektedir. Halbuki Kur’an bu iddiayı şu ayeti ile yalanlama ktadır:
    “Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.”
    (Zariyat, 56)
    (Yani alemin bir parçası olan cinler ve insanlar Muhammed (Sallallah u Aleyhi Vesellem)’in şerefi için değil, Allah’a ibadet etmeleri için yaratılmışlardır.)
    (Başka bir ayette de: “(Rasulum!) Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik.” (Enbiya, 107) ifade edilmekte dir. Bu Kur’an’ı haber de alemin Muhammed (Sallallah u Aleyhi Vesellem) için değil, Muhammed (Sallallah u Aleyhi Vesellem)’in alem için yaratıldığını açıkca beyan buyurmakt adır.)

Hırıstiyanlar Mesih’in ve aile efradlarını doğum günlerini bayram olarak kutlarlar . Müslümanların da nebinin veya bazı şahışların doğum günlerini kutlamala rı hırıstiyanlardan esinlenme bir bid’at’tır.
    Oysa ki Rasululla h (Sallallah u Aleyhi Vesellem) şöyle buyuruyor:
    “Kim bir topluma kendini benzetirs e onlardandır.”
    (Ebu Davud, sahihtir)

Çoğu kez mevlitler de kadın, erkek karışık şekil bulunurla r ki, bu ayrıca islamın haram kıldığı bir davranıştır.
    Ayrıca mevlit günlerinde yüzbinlerce paralarla satın alınan rengarenk kağıtlar, kandiller biraz sonra yerlere atılarak ithal edildikle ri kafir ülkelere para aşırmaktan başka hiç bir faydası yoktur. Halbuki, Allah’ın Rasulu (Sallallah u Aleyhi Vesellem), boş yere malın harcanmasını yasaklamıştır.
    Böylesi merasimle rde süslenme-püslenme, yemek hazırlama ile geçirilen vakitler çoğu zaman namazın terkine bile müncer olmaktadır.
    Mevlidin sonunda Rasululla h’ın huzura geldiği inancıyla ayağa kalkarlar ki, bu da uydurulmuş yalandan başka bir şey değildir.
    Çünkü yüce Allah şöyle buyuruyor:
    “Onların (ölenlerin) gerisinde dirilecek leri güne kadar bir berzah (berzah dünya ile ahiret arasındaki engeldir) vardır.”
    (Mu’minun, 100)

Enes İbn Malik (rahimehul lah) diyor ki:
    “Ashabın yanında Rasululla h’tan daha sevgili kimse yoktu, buna rağmen ashab onu gördükleri zaman hoşlanmayacağını bildikler i için Rasululla h’a kıyam etmezlerd i.”

(Ahmed, Tirmizi sahihtir)

Bazıları şöyle derler: “Mevlitte biz Rasullah’ın siretini okuyoruz bu suç mudur?” Gerçek şu ki, onlar Rasululla h’ın siretine ters düşen yalan ve iftiralar kabilinde n şeyler okuyorlar . Hem onun siretini senede bir defa değil, her zaman okunmalıdır. Ayrıca Rasulun doğduğu Rabiyel evvel ayı, onun ölüm ayıdır da. Dolayısıyla sevinç ayı olmaktan çok, üzüntü ayı olmalıdır. (Ki, islamda ne kimsenin doğumu için kutlama, ne de ölümü için maten törenleri tertiplem e yoktur.)
    Rasululla h’ın doğum gecesini kutlayanl ar çoğu kez gece yarısına kadar uykusuz kalmakta, ya sabah namazını terk ediyorlar, ya da en azından cemaatla kılmayı fevt ediyorlar .
    İnsanların çoğunun mevlit merasimin e önem vermeli, onun meşruiyyetini (şeriata göre uygun olmasını) ifade etmez. (Çünkü islam bir demokrasi dini değil ki, çokluk nerdeyse, hak da orada olsun. Bütün insanlar hakka karşı çıkmış olsa, onu benimseye n tek bir kimse bulunmasa dahi “hak” yine haktır ve gerçek olan odur.)

Yüce Allah şöyle buyuruyor:
    “Yeryüzünde çoğunluğa uyarsan seni Allah’ın yolundan saptırırlar.”
    (En’am, 116)
    Huzeyfe (radiallah u anhu) diyor ki:
    “Bütün bid’atlar sapıklıktır insanlar onu güzel görse de.”
    Hasan el Basri (radiallah u anhu) de diyor ki:
    “Daha öncekiler arasında sünnet ehli azınlıkta idi, gelecekte de azınlıkta kalacaktır. Zira onlar nimet bolluğu zenginlik içinde şımarmış olanların arasına katılmadılar. Din adına ibadet uyduran bid’atçıların, bid’atlarına iştirak etmediler . Rableriyl e karşılaşıncaya kadar İslam sünnetleri üzerinde hayatlarına devam etmeye sabrettil er.
    Ey müslümanlar sizlerde öyle olunuz.”
    Sallallah u ala Muhammedi n ve ala Ehli Beytihi ve Ashabihi Ecamain ve'l-Hamdu li'llahi Rabbil-'Alemin
    Allah indinde Din İSLAM dır.Kendine başka din ve başka peygamber arayanlara veyl olsun..

SusKunuM_SaNa. Murat CANOĞLU kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu May 2007
    İletiler
    455
    Blogdaki Konular
    2
    helal olsun başkan bi kominist demediğin kaldı :) neyse bu konu uzayıp gidecek...fikirlerimizi paylaştık ... herkes inandığı doğrultuda yaşar ... tutuşlar farklı... ben salavat okunurken ayağa kalkmaya saygı diyorum siz tutup bidat diyebilrisiniz... bu meseleyi tutuş farkınızdır.. sanırım sorunda burda ... düğünde, sünnette, doğumda değil... o telafuzu duyup hecanlanan yürekte... ben böle algılıyorum... mevlit okutacakalr gitmezsem ayıp olur... kırkı gelmiş hala mevlit okummaışlar diyen zihnetlerin çok uzağıdna birisiyim...süleyman çelebiden, çelebilerden, O'nu dert edinip iki satır, tek cümle, uğruna safr edilmiş tek harf yazana bile Rabbim razı olsun ve bu yazılanlarada sonsuz saygı duyarım..... ben gereklilik etfetmemişim mevlide din adına...ki bundandır bidat değil deyişim... hoş kırkı gelmiş mevlid okunması gerekli.. şart diyip okuyanlar bidatlaştırmışlar... sonrada bunları yapanları genleyip bizlere mevlidi bidat diye sunmuşlar... sadece mevlid değil onu telafuz eden her kelimeyi dinler, saygı duyar, severiz, sahabeler de ona atfedilen herşeyi sevmişler...mevlidi okusalardı ben inanıyorum çok sevecekelrdi...ve yine kendilerin geçecekelrdi...insanların değil benim bakış açım önemli ...kanatim bu yönde.. selam ve dua ile...
    düşersem aklına el aç niyaz et..belki bir su yürür ...içim çöl gibi...

neye saygı ?
    sahabeler p. efendimizin zatına ayağa kalkmamışlar da saygısızlık mı etmişler acaba? üstelik bundan onları sakındıran bizzat p. efendimiz değil midir.
    hem gerçekten saygınızdan mı ayağa kalkıyorsunuz yoksa böyle yapıldığını gördüğünüzden mi ?

onu geçelim kur'an okunurken de ayağa kalkalım eğer saygı bunu gerektiriyorsa..

sonuç olarak mevlitlerde salavat getirirken ayağa kalkmak gelenekten (büyük oranda da gösterişten-ki bunu yapanlar yapmaya başladıklarında neden ayağa kalktıklarını dahi bilmiyorlar-) kaynaklanıyor. tıpkı salavat getiriken elle yüzün sıvanması, kalbin tutulması gibi.
    "ey ruhumun ışığı !
    ruhlar bölük bölük ayrılırken senin ruhunu benimkiyle aynı bölüğe yazmışlar" f.o.

Hakan DOĞDU
    Misafir

Hangi camide minare vardı asr-ı saadette ne yani şimdide minareler mi bidat oluyor onları da yıkalım isterseniz.

Mevlüt yapılmasında mahsur olmadığı ilmihal kitaplarında da yazılıdır.Hangisine bakarsanız bakın bululursunuz.Yanlış olan mevlütün farzmış gibi kabullenilmesi ve illa da 7 sinde 40 ında yapılması hususudur.

lütfen sizden ricam islam gelenek ve adetlerini bu kadar sorgulamayın.Sizin mesajınızı nerde görsem illaki islam geleneklerini sorguluyorsunuz.

Giriş
    Sat Mar 2007
    İletiler
    1,637
    Blogdaki Konular
    6
    Alıntı Hakan DOĞDU tafarından gönderildi Mesajı Göster

Hangi camide minare vardı asr-ı saadette ne yani şimdide minareler mi bidat oluyor onları da yıkalım isterseniz.

Mevlüt yapılmasında mahsur olmadığı ilmihal kitaplarında da yazılıdır.Hangisine bakarsanız bakın bululursunuz.Yanlış olan mevlütün farzmış gibi kabullenilmesi ve illa da 7 sinde 40 ında yapılması hususudur.

lütfen sizden ricam islam gelenek ve adetlerini bu kadar sorgulamayın.Sizin mesajınızı nerde görsem illaki islam geleneklerini sorguluyorsunuz.
    evet minarelerde bidattır..

ANcak minare yaparak ibadet eden yok..

sorun şu .. mevlüt ibadet maksadıyla yapılıyor..

Birbiriyle alakasız iki şeyi kıyaslıyorsunuz. Bu anlayış bidat kavramının sınırlarını inanılmaz bir şekilde genişletir.
    "en büyük edepsizlik edep ya hu diye bağırmaktır."

Hakan DOĞDU
    Misafir
    evet minarelerde bidattır..

ANcak minare yaparak ibadet eden yok..

sorun şu .. mevlüt ibadet maksadıyla yapılıyor..
    Minare yapan karşılığında da sevap almaz mı yani şimdi biri kalkıp hayrına bir camiiye minare yaptırsa bundan sevap almayacak mı

Elbette alacaktır işte sevap alınan her iş ibadettir

Mevlütün de farzmış gibi yapılmasının yanlış olduğunu söyledim ancak yapan sevap alır

Minare yapan karşılığında da sevap almaz mı yani şimdi biri kalkıp hayrına bir camiiye minare yaptırsa bundan sevap almayacak mı

Mevlütün de farzmış gibi yapılmasının yanlış olduğunu söyledim ancak yapan sevap alır
    bidat olan bir şeyden sevap alınmaz mevlit kasidedir şiiirdir bunla dua ve ayet arasında çok fark var sanırım
    Veylüllil musallin!! veyl veyl veyl___

Alıntı Ömer ÇELİK tafarından gönderildi Mesajı Göster
    " Her kim baba ve annesinin kabrini her cuma ziyaret eder, o ikisinin veya babasının yanında Yâsin (suresini) okur ise, her âyet ve harfin sayısınca günahları affolunur. " [İbn Adiy (1/286), Ebu Nuaym, Ahbâr el-Asbahân (2/344-345)]
    ( من زار قبر والديه آل جمعة ، فقرأ عندهما أو عنده [ يسن ] ؛ غفر له بعدد آل آية أو حرف )

Hadis uydurmadır.

Râvilerinden olan Amr b. Ziyâd’ın hadis uydurduğunu ed-Dârekutnî ve İbn Adiy zikreder. Dolayısıyla İbn Adiy mezkûr rivâyet hakkında; « batıldır bu isnâd ile bir aslı yoktur » der.
    İbnu’l-Cevzi [1] kitabında bu rivâyeti zikreder. Bu rivâyet, kabirlerde Kur’ân okumanın mustahab olduğuna delil olarak getirilir. Ancak sahih sünnette bunu destekleyen hiç bir delil yoktur. Sahih sünnete göre, kabir ziyaretlerinde meşru olan, onlara selâm vermek ve ahireti hatırlamaktır.
    Müslim ve diğerlerinin rivayet ettikleri hadiste Aişe (r.a), Allâh Resûluna (s.a.s) kabir ziyareti esnasında ne söyleyeceğini sorar, O da şöyle söyle der:
    ( Bu diyarın mümin ve müslüman olan ehline selâm olsun, Allâh bizden öncekileri ve sonrakileri affetsin. Allâh’ın izniyle bizler de sizlere ulaşacağız. )
    Evet Aişe validemiz kabir ziyareti esnasında ne söyleyeceğini sorar, Allâh Resûlu (s.a.s)’da ona duayı öğretir. Fâtiha, Yâsin sûrelerini veya üç tane İhlâs sûresi okuyacağını öğretmez. Bu sûrelerin okunması meşru olsaydı Allâh Resûlu (s.a.s) bunu gizlemezdi. Çünkü ihtiyaç anında beyanın geciktirilmesi câiz değildir. Eğer Allâh Resûlu (s.a.s) bunlardan bir şey öğretmiş olsaydı bu bizlere ulaşırdı.
    Başka bir hadiste şöyle gelir:
    ( Evlerinizi kabirlere çevirmeyin, çünkü şeytan Bakara suresinin okunduğu evden kaçar.) [2]
    Diğer bir hadiste:
    ( Evlerinizde namaz kılın, kabirlere çevirmeyin.) [3]
    Allah Resûlu (s.a.s), kabirlerin Kur’ân okuma ve namaz kılma yeri olmadığını bizlere bildirmiş, onun için de evlerde Kur’ân okunmasını ve nafile namaz kılınmasını teşvik etmiştir. Evlerin, Kur’ânın okunmadığı kabirlere çevrilmesini de yasaklamıştır.

Dolayısıyla kabristanda Kur’ân okunmasını Ebû Hanîfe, Mâlik ve diğer selef alimleri kerîh görmüşlerdir.

Sunen’in sahibi olan Ebû Dâvut şöyle der: « Ahmed’e kabirde Kur’ân
    okunması hakkında soruldu, o da ‘okunmaz’ dedi » [4].

Şeyhu’l-İslâm İbn Teymiyye şöyle der: « Şafii’den bu konu hakkında bir söz sabit değildir, bu da onun kabristanda Kur’ân okunmasını bid’at saydığı içindir » [5].

İmam Mâlik şöyle der; « Bunu yapan birisini bilmiyorum, dolayısıyla sahâbe ve tabii’nin bunu yapmadığı ortaya çıkar ».

Diğer taraftan Hallâl’ın rivayetinde, İbn Umer’in definden sonra kabri başında Bakara suresinin başı ve sonunun okunmasını vasiyet ettiğine dair gelen eser sabit değildir. Olsa bile, ona has bir fiildir. Peygamberimizden (s.a.s) konu hakkında böyle bir şey bize ulaşmamıştır. Bundan dolayı bu delil olamaz.

Yine İbn Ebi Şeybe’nin zikrettiği başka bir eserde, Şa’bî şöyle der: « Ensar ölünün yanında Bakara suresini okurlardı ». Senedindeki Mucalid b. Saad yüzünden rivâyet zayıftır. Ayrıca İbn Ebî Şeybe rivayete şu başlığı koymuştur; « Ölüm döşeğinde iken hastanın yanında ne söyleneceği babı ».

Diğer taraftan Hallâl ve Deylemî’nin rivâyet ettikleri uydurma bir rivayette, ( Her kim kabristana uğrar ve Kul Huvallâhu Ahad’ı on bir kere okur, ecrinide ölülere bağışlar ise, ölülerin sayısı kadar ona sevab verilir.) ez-Zehebî, İbn Hacer, es-Suyûtî ve İbn Arrâk rivayetin uydurma olduğunu söylemelerine rağmen, Merâki’l-Felâh’ın üzerine yazdığı haşiyede Tahtâvî, bu uydurma rivayeti kabristanda Kur’an okunacağına dair delil getirir!!!

Müslümanın üzerine düşen, sünnete yapışıp bid’attan kaçınmasıdır. Velev ki insanlar bid’atı güzel görselerde. Çünkü her bid’at dalâlettir.

[4] Mesâil (s.158)
    [5] Sıratul- Mustakim (s.182)
    SubhanAllahi ve Teala
    قال الشاعر : ليس اليتيم الذي قد مات والده إن اليتيم يتيم العلم والأدب

Giriş
    Sat Mar 2007
    İletiler
    1,637
    Blogdaki Konular
    6

almaz sevcap alamaz.. ben demiyorum Resulullah diyor..

Her bidat delalettir..

Alıntı Tevfik YAZICILAR tafarından gönderildi Mesajı Göster
    Bırak dağıtsınlar Taner. Kutubi Sitte de

Hadis No : 0166 Ravi: Zeyd İbnu Erkam
    Tanım: Hz. Peygamber (sav) buyurdu ki: "Kim ebeveyninden birine bedel haccederse, bu hacda onun borcunu ödemiş olur. Bu durum semadaki ruhuna müjdelenir. Kişi, anne ve babasına karşı isyankar (akk) bile olsa (bu iyiliği sebebiyle) Allah'ın nezdinde (iyi kullar meyanında) yazılır." (Diğer bir rivayette ise: "Babası için bir hacc, kendisi için yedi hacc yazılır" denmiştir.) (Bu rivayet Heysemi'nin Mecmau'z- Zevaid'inde, Taberani'nin Mu'cemu'l-Kebir'inden kaydedilmiştir (3,282))

Selam hidayete tabi olanlara
    [Taha-47]

gelmişsin önümüze "hadis"i koymuşsun. bizler uydurma hadislerle amel edecek miyiz?..İnşaAllah asla.
    Peki bizler sahih hadislerden yüzümüzü çevirecek miyiz? .. İnşaAllah asla.. Allah yüzümüzü Sahih hadislerin yönünde kılsın, uydurmalarından da bizi beri etsin.

heyseminin mecmauz zevaid ile alakalı çok az şey biliyorum. Ancak Taberani'nin Mucemul kebir kitabı hakkında ve Taberani hakkında muhaddislerin söylediklerinden birşeyler biliyorum.
    o da şudur: Taberani; ilk islam tarihçisidir. Diğer sahih hadis kitapları gibi -sahih-i müslim, sahih-i buhari, muvatta, sünen-i ebu davud, sünen-i ahmed, sünen-i tirmizi, sünen-i ibn-i mace- kitaplarındaki titizliğin burda toplanınan rivayetlerde titizlik gösterilmediğidir ve gelen rivayetlerle alakalı, şazz, muallek gibi sıhhatın baş kuralı olan maddeler tamamen bertaraf edilerek, sahih-zayıf ayrımı yapılmaksızın bütün rivayetlerin bu kitaba eklendiğidir.

taberaninin naklettiği bu "hadis"e uydurma demiyorum, ancak tahricini görmeden de "sahih" diyerek amel edelim de demiyorum.

Hadis usulünde bir kural vardır: zayıf hadisle amel edilmez.
    ki bu kural, İmam Evzai'sinden, İmam Ebu Hanifesine, İmam Malikinden, İmam Ahmed b. Hanbeline, İmam saganisinden, Şeyh'ul İslam İbn-i Teymiyyesine, İmam İbnu'l Kayyım'ından, İbn'ul Cezvisine kadar yüzlerce alimin ittifak ettiği bir kuraldır.
    Hatta İbnu'l Kayyım bu konuda diyor ki: "hiçbir muhaddisin "zayıf hadisle/sünnetle amel edilemez" kuralına karşı bir fikri olduğunu görmedim."

şimdi önümüze sahih sünnet var iken, hasen rivayetler var iken, neden biz ısrar la zayıf olanlarıyla amel ediyoruz?

İlla yaşadığımız şekle mi uyduracağız İslam'ı? Yoksa var olduğu gibi mi yaşayacağız?..

Enes b. Malik şöyle demiştir: Resulullah -sav-'in: "Kim bilerek benim üzerimden yalana girişirse, cehennemdeki yerini hazırlasın" buyurmuş olması, benim size çokça hadis anlatmama engel olmaktadır" [Buhari, İlimi 38; Müslim, Mukaddime, 2]
    (Sahih senedle)

Artık seçim bizlere ait.

Selam hidayete tabi olanlara [Taha-47]

Hakan DOĞDU
    Misafir
    Alıntı Ömer ÇELİK tafarından gönderildi Mesajı Göster

Selam hidayete tabi olanlara
    [Taha-47]

gelmişsin önümüze "hadis"i koymuşsun. bizler uydurma hadislerle amel edecek miyiz?..İnşaAllah asla.
    Peki bizler sahih hadislerden yüzümüzü çevirecek miyiz? .. İnşaAllah asla.. Allah yüzümüzü Sahih hadislerin yönünde kılsın, uydurmalarından da bizi beri etsin.

heyseminin mecmauz zevaid ile alakalı çok az şey biliyorum. Ancak Taberani'nin Mucemul kebir kitabı hakkında ve Taberani hakkında muhaddislerin söylediklerinden birşeyler biliyorum.
    o da şudur: Taberani; ilk islam tarihçisidir. Diğer sahih hadis kitapları gibi -sahih-i müslim, sahih-i buhari, muvatta, sünen-i ebu davud, sünen-i ahmed, sünen-i tirmizi, sünen-i ibn-i mace- kitaplarındaki titizliğin burda toplanınan rivayetlerde titizlik gösterilmediğidir ve gelen rivayetlerle alakalı, şazz, muallek gibi sıhhatın baş kuralı olan maddeler tamamen bertaraf edilerek, sahih-zayıf ayrımı yapılmaksızın bütün rivayetlerin bu kitaba eklendiğidir.

taberaninin naklettiği bu "hadis"e uydurma demiyorum, ancak tahricini görmeden de "sahih" diyerek amel edelim de demiyorum.

Hadis usulünde bir kural vardır: zayıf hadisle amel edilmez.
    ki bu kural, İmam Evzai'sinden, İmam Ebu Hanifesine, İmam Malikinden, İmam Ahmed b. Hanbeline, İmam saganisinden, Şeyh'ul İslam İbn-i Teymiyyesine, İmam İbnu'l Kayyım'ından, İbn'ul Cezvisine kadar yüzlerce alimin ittifak ettiği bir kuraldır.
    Hatta İbnu'l Kayyım bu konuda diyor ki: "hiçbir muhaddisin "zayıf hadisle/sünnetle amel edilemez" kuralına karşı bir fikri olduğunu görmedim."

şimdi önümüze sahih sünnet var iken, hasen rivayetler var iken, neden biz ısrar la zayıf olanlarıyla amel ediyoruz?

İlla yaşadığımız şekle mi uyduracağız İslam'ı? Yoksa var olduğu gibi mi yaşayacağız?..

Enes b. Malik şöyle demiştir: Resulullah -sav-'in: "Kim bilerek benim üzerimden yalana girişirse, cehennemdeki yerini hazırlasın" buyurmuş olması, benim size çokça hadis anlatmama engel olmaktadır" [Buhari, İlimi 38; Müslim, Mukaddime, 2]
    (Sahih senedle)

Artık seçim bizlere ait.

Selam hidayete tabi olanlara [Taha-47]
    Merak ediyorum neden hep sizin hoşunuza, nefsinize uygundüşmeyen hadisler uydurma oluyor.Ya da bu hadislerin uydurma olduklarını 21 yaşında öğrenebildiniz de o kadar alim geldi geçti neden sizin verdiğiniz ve çok da meşhur olmayan 1-2 şahsın dışında bu hadislerin uydurma olduğunu söyleyen yok.

Giriş
    Sat Mar 2007
    İletiler
    1,637
    Blogdaki Konular
    6
    bak hakan sana ceza vermeyeceğim.. çünkü senin fikirlerinin geldiği yeri biliyorum..

alenen bir çok şeyi görmesine rağmen hala malum cemaatine sıcak bakan bu cemaatin şirke sokan ifadelerini dahi vardır bir bildikleri diyen yöneticilerimiz mevcut..

bu yüzden size ceza vermeyeceğim.. yöneticilere de ceza vermek zorunda kalırım..

şimdi kısır çekişmeleri bırakalım .. ben cami minaresi bidattır diyorum, ölülere fatiha okunmaz diyorum.. ölmüş kimselerden yardım dilenmez (Resulullah s.a.v.dahil ) diyorum..

hadi benim bu söylediklerimi çürütecek delil getirin.. biz getirdik.. şimdi de siz hocalarınızı , efendilerinizi ve hatta (bazıları için diyorum bu sözü) ilahlarınızı da getirinde bu ifadelerimizi çürütün..

malum cemaatin "başınız sıkıştığında ölülerden yardım isteyiniz" ifadesini hadis olarak nakletmeleri dahi onlar için büyük günah ve hatta Resulullah s.a.v. e iftira atmak olarak yeter de artar bile..

Yok nakşilik yok bilmemnelik.. efendi hz leri falan filan.. yahu Resulullah s.a.v. de dahi bulunmayan birçok hasleti dahi efendilerinizde görmeye başlamışsınız..

kerametler , zırvalıklar havada uçuşuyor..

Resulullah s.a.v. den böyle bir din anlatımı gören varsa banada söylesin.. Ashabından veya büyük imamlardan..

Sadr ilmi denir buna falan filan..

Subhanallah.. Alemlere rahmet olarak gönderilen Resulullah s.a.v. de ben hiç bir zaman o ruh halini okumadım.. Fena alemine göçmeler, Allah c.c. nu kadın suretinde görmeler..

Tevhid bozuk kardeşim bozuk..

Önce tevhid..

Yoksa tevhid.. neye yarar bol ibadet?

neyden sevap kazanacağımıza siz mi karar veriyorsunuz.. Yahu tevhid bilinci bu kadar zayıf iken bin tane minare yapsan ne yazar?

Resulullah s.a.v. O gün yaptıkları ameller yüzlerine çarpılır dediği bidat ehlinde beri olmak adına her gördüğümüz bidat hakkında mümin klimseleri uyarmak.. Dİn üzerinden geçinen zevatın iğrençliklerini açığa çıkarmak.. her müminin vazifesidir..

Resuller din üzerinden geçinemediler.. sadaka ve zekat kendilerine ve hatta akrabalarına dahi yasaktı.. Onlar tebliğlerinden sonra hep şunu söylediler..

"biz bunun karşılığında sizden hiç bir ücret talep etmiyoruz"

bu güne gelince..

cemaatlerin liderlerine bakın.. Kaç tanesinin kendi işi var?

yaşam standartlarına bakın kaç tanesi ashap gibi yaşıyor?

mürşid sorgulanmazzzzz..

Subhanallah

Resulullah s.a.v. e şeksiz şüphesiz iman eden ashab yanlış gördükleri konularda Resulullah s.a.v. in karşına dikildiler..

bunlar kim oluyorlar?

Allah resulu s.a.v. Dini tebliğ etti.. risaleti yerine ulaştırdı vazifesini layıkıyla yaptı..

bizi de şahit tuttu..

Resulullah s.a.v. şimdi bazı kimselerin ölülerden yardım dilemesi karşında bedirde ebu cehillerle savaştı.. ozamanda ebu cehiller "biz atalarımızı bu kimselerin resimleri ve türbelerine , şekillerinden yapılmış putlarına Allah ulaşmak adına ibadet eder bulduk" dediler..

Resulullah s.a.v. "Önceki ümmetlerin peygamberlerine yaptığı gibi beni ilahlaştırmayın , beni aşırı övmeyin, behn kuru et yiyen bir kadının oğluyum"
    demedi mi ?

Biz şehadet ederken o Allahın KULU VE RESULÜDÜR demiyormuyuz.

yine

"Ey kızım fatıma baban resul diye güvenme. Şirke girersen mahşer günü benim sana hiç bir faydam olmaz... "

demedi mi ?

siz kimin yattığı yerden kalkıp bize fayda vereceğine inanıyorsunuz?

şirke girmekten ve bidat ehlinden olmaktan Allaha sığınırım..
    Düzenlendi: Taner PINAR 22-09-2007 05:15

Merak ediyorum neden hep sizin hoşunuza, nefsinize uygundüşmeyen hadisler uydurma oluyor.Ya da bu hadislerin uydurma olduklarını 21 yaşında öğrenebildiniz de o kadar alim geldi geçti neden sizin verdiğiniz ve çok da meşhur olmayan 1-2 şahsın dışında bu hadislerin uydurma olduğunu söyleyen yok.
    tartışmayacam. acank sadece şunları söyleyim:
    21 yaşımdayım ve ilim talebesiyim. ilmin meraklısıyım. alim değilim. üstad değilim.
    Hocalarımın getirdikleri deliller sahih olduğundan onlarınkini kabul ediyorum.
    siz de delilinizi getirin ve sahih olduğunu ispatlayın sizinkini de başımızın üstüne koyalım.

burda kim kafasına göre "şu hadise uydurma" diyor?. kimse.
    "uydurma hadisler" diye bir konu açtım. eğer o konuyu takip ediyorsan, hadislerin neden uydurma olduklarını geniş bir izahıyla kavrayacaksın inşaAllah. tabi sen de ilmin meraklısı isen. hüsn-i zann ediyorum ki öylesin.

tekrar söylüyorum, ilim talebesiyim. kafama göre fetva vermiyorum, hüküm çıkartmıyorum. çıkartılmış hükümleri sadece buraya kopyala/yapıştır yönetimi ile ve kendime has metodum ile sizlere aktarıyorum.

Taner Abinin o kadar sözünden sonra benim kimseye ondan üste çıkarak laf etmek gibi bir hakkım yok.

sürekli size söylüyoruz. taner abi de aynı şeyi defalarca -dilinde tüy bitti nerdeyse- söylüyor.
    diyoruz ki:
    "eğer doğru sözlü iseniz delilinizi getirin" [bakara-111]

boş tartışmalara girip de haram olan konuşmaları yapmayalım. birbirimize Hakk'ı ve sabrı tavsiye etmek dururken neden birbirimize laf atıyoruz?

Giriş
    Sat Mar 2007
    İletiler
    1,637
    Blogdaki Konular
    6

Birçok mevlid toplantıları münkerden, bid’atlardan ve İslam’a muhalif olan şeylerden uzak değildir. Çünkü bunu ne Rasululla h (Sallallah u Aleyhi Vesellem), ne ashab, ne tabiin, ne dört büyük imamlar ne de islamı en iyi bilen ve en iyi yaşayan asırlardan birinde hiçbir kimse yapmış değildir. Çünkü bunun şer’i bir delili yoktur. Mevlithan lar çoğu kez şirke düşecek sözler söylerler.
    Mesela arada sırada “Meded ya Rasululla h!” veya “Bizlere imdat kıl!” “Ya Rasululla h yalnız sanadır itimadımız!” “Ya Nebiyulla h kaldır bizden sıkıntıyı!” gibi yalnız Allah’a dua edip isteneceği şeyleri Rasululla h’tan (Sallallah u Aleyhi Vesellem) isterler.

Rasululla h (Sallallah u Aleyhi Vesellem) bu sözlere şahit olsaydı büyük şirkle onların üzerine hükmederdi. Zira darlıkta olan imdadına giden, sıkıntıları gideren, kendisine dayanılıp imdat istenilen yalnız Allah (Celle Celaluhu)’dır.

İşte bu konuda ayet ve hadisler :

1. “Yahut dua ettiği zaman darda kalmışa kim yetişiyor da kötülüğü (onun üzerinden kaldırıp) açıyor.”
    (Neml, 62)
    2. “De ki, doğrusu ben (kendi başıma) size ne zarar verme ne de fayda sağlama gücüne sahibim.
    (Cin, 21)
    3. Rasululla h (Sallallah u Aleyhi Vesellem) şöyle buyurdu: “(Manevi olarak) bir şey istediğin zaman Allah’tan iste! Yardım talep ettiğin zaman yine Allah’tan yardım talep et!”
    (Tirmizi, sahih ve hasendır)
    Bir çok mevlidler de Rasululla h (Sallallah u Aleyhi Vesellem) ‘in kendi hakkında söylenmesini yasakladığı aşırı övgüler yapılmaktadır. Oysa ki, Rasululla h (Sallallah u Aleyhi Vesellem) bu gibi aşırı övgüleri şu sözü ile yasaklamıştır:
    “Hırıstiyanların Meryem oğlunu İsa (Aleyhi Selam) abarık sözlerle övdükleri gibi beni de öyle övmeyin. Ben ancak bir kulum, bana Allah’ın kulu ve Rasulu deyin.”
    (Buhari)

Düğün ve başka mevlitler de Allah’ın; Muhammed’i kendi nurundan, bütün eşyayı da onun nurundan yarattığını zikretmek tedir. Oysa ki, bunları şu ayetler yalanlama ktadır:
    “De ki, ben ancak sizin gibi bir beşerim, bana vahyedild i ki, sizin ilahınız tek bir ilahtır.”
    (Kehf, 116)
    Bilinen şu ki: Allah’ın Rasulu (Sallallah u Aleyhi Vesellem) bir ana-babadan yaratılmış olup Allah’ın vahyi ile şereflenmiş bir kuldur.
    Ayrıca mevlit kitaplarında bütün alem Muhammed (Sallallah u Aleyhi Vesellem)’in hatırası için yaratıldığı zikredilm ektedir. Halbuki Kur’an bu iddiayı şu ayeti ile yalanlama ktadır:
    “Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.”
    (Zariyat, 56)
    (Yani alemin bir parçası olan cinler ve insanlar Muhammed (Sallallah u Aleyhi Vesellem)’in şerefi için değil, Allah’a ibadet etmeleri için yaratılmışlardır.)
    (Başka bir ayette de: “(Rasulum!) Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik.” (Enbiya, 107) ifade edilmekte dir. Bu Kur’an’ı haber de alemin Muhammed (Sallallah u Aleyhi Vesellem) için değil, Muhammed (Sallallah u Aleyhi Vesellem)’in alem için yaratıldığını açıkca beyan buyurmakt adır.)

İnşaallah bir daha okunur..

_ALBAY_ SİTE BAŞKANI Tevfik YAZICILAR kullanıcısının Görüntü Resmi
    Giriş
    Thu May 2006
    İletiler
    8,607
    Blogdaki Konular
    5
    sürekli size söylüyoruz. taner abi de aynı şeyi defalarca -dilinde tüy bitti nerdeyse- söylüyor.
    diyoruz ki:
    "eğer doğru sözlü iseniz delilinizi getirin" [bakara-111]
    Ömer verdiğim hadis konusunda bir itirazın varsa ve doğru sözlü isen getir itirazının delilini.

eger hadisten bir şüphen varsa araştır ve ekle buraya tahricini ki bizde amelimizin yanlış olduğunu bilelim ve görelim.

Hadis No : 0166 Ravi: Zeyd İbnu Erkam
    Tanım: Hz. Peygamber (sav) buyurdu ki: "Kim ebeveyninden birine bedel haccederse, bu hacda onun borcunu ödemiş olur. Bu durum semadaki ruhuna müjdelenir. Kişi, anne ve babasına karşı isyankar (akk) bile olsa (bu iyiliği sebebiyle) Allah'ın nezdinde (iyi kullar meyanında) yazılır." (Diğer bir rivayette ise: "Babası için bir hacc, kendisi için yedi hacc yazılır" denmiştir.) (Bu rivayet Heysemi'nin Mecmau'z- Zevaid'inde, Taberani'nin Mu'cemu'l-Kebir'inden kaydedilmiştir (3,282))
    Hadis apaçık bunu söylerken şüphelerinle hareket edip hadisi kabul etmemen seçimi sana bırakıyor Ömer.

Enes b. Malik şöyle demiştir: Resulullah -sav-'in: "Kim bilerek benim üzerimden yalana girişirse, cehennemdeki yerini hazırlasın" buyurmuş olması, benim size çokça hadis anlatmama engel olmaktadır" [Buhari, İlimi 38; Müslim, Mukaddime, 2] (Sahih senedle)

Artık seçim bizlere ait.
    Gün gelecek bütün dünya Hocama selam duracak!

+ Konuyu Yanıtla
12 / 2 İlkİlk 123456789 ... SonSon

Yer İmleri

Gönderme Kuralları